Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > Brbljaonica > Opšta kultura

Opšta kultura Knjige, školovanje, muzika, film, TV...

Pregled rezultata glasanja: Reciklaža, glasanje!
Staklo 5 14,29%
Metal 14 40,00%
Papir 11 31,43%
Plastika 10 28,57%
Ostalo 8 22,86%
Ništa 15 42,86%
Glasanje sa više mogućnosti izbora. Glasova: 35. U ovom glasanju ne možete da učestvujete

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 23.4.2016, 13:54   #21
Acidum Dominicum
Član
 
Član od: 11.10.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 56
Zahvalnice: 40
Zahvaljeno 8 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: Reciklaža

Hm, da, 5 godina kasnije...

Dok sam živeo sa mojima pridružili smo se onoj akciji komunalnog i eps-a i dobijali džakove za papir, PET i limenke koje ovi uredno odnose jednom nedeljno. U međuvremenu su ukinuli dostavu tih zelenih džakova na kućnu adresu, pa sad mora da se ide lično do neke baze javnog komunalnog, i tu znam gomilu ljudi koji su odustali, a i nisam siguran da i dalje postoji popust na račun za struju ako si deo projekta. Mi smo se preselili u kraj u kom ne postoji ta akcija, već se sve baca, ali ja i dalje to odvajam u običnu kesu pa kad svraćam do mojih odnesem da se pripoji... U svakom slučaju, ćale to i dalje uredno prikuplja i iznosi.

Na poslu odvajam PET i karton/papir, i svake dve-tri nedelje prošetam par desetina metara do kontejnera za prikupljanje (odmah ispod Studentskog parka) i poubacujem gde šta pripada.

Kao deo tima koji je organizovao FIRST Lego ligu u Srbiji, čija je ovogodišnja tema bila "Tokovi otpada", imao sam prilike da saslušam preko deset timova klinaca i njihove ideje. Postoji nešto volje kod pojedinaca, ali najupečatljiviji primer mi je tim koji je sakupljao baterije i koji nisu imali kome da ih predaju, jer je svima 13kg mnogo, i tražili su im da plate za zbrinjavanje! Rezultat - klinci idu po gradu periodično i potpuno gerilski ubacuju po malo baterija u kante za iste po objektima koji ih imaju... Odgovor nadležnog ministarstva je inače daleko kriminalniji...

Na privatnom planu - radim na projektu reciklaže baterija, i nemam nameru da stanem.
Acidum Dominicum je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Acidum Dominicum na korisnoj poruci:
player1 (23.4.2016), todos (23.4.2016)
Stara 23.4.2016, 14:32   #22
Hedgehog
Veteran
 
Član od: 28.5.2010.
Lokacija: BG
Poruke: 507
Zahvalnice: 25
Zahvaljeno 106 puta na 92 poruka
Određen forumom Re: Reciklaža

Mislim da je bila u Metrou neka akcija gde su skupljali baterije za reciklazu, mozda cak prosle godine to bese.
Hedgehog je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.4.2016, 17:07   #23
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Reciklaža

Kod nas u BiH je haos po tom pitanju: otpadi otkupljuju metal, papir i sekudarne sirovine ali suštinska reciklaža ni kao koncept ne postoji. Ogroman problem je što ljudi šporete, školjke od auta, limenke i staklo bacaju u rijeke, a komunalna policija nikad nikog nije kaznila za to od postanka.
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.4.2016, 17:09   #24
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.713
Zahvalnice: 4.560
Zahvaljeno 2.633 puta na 1.577 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Reciklaža

Da video sam to u Metro Kragujevac. Kuci imam oko 100 kg razne propale farbe, maziva i drugih hemijskih proizvoda za otpad i ne znam sta da radim sa time.
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.4.2017, 22:56   #25
Hedgehog
Veteran
 
Član od: 28.5.2010.
Lokacija: BG
Poruke: 507
Zahvalnice: 25
Zahvaljeno 106 puta na 92 poruka
Određen forumom Re: Reciklaža

Ima li negde kanta za baterije? Nesto ih ne vidjam u poslednje vreme
Hedgehog je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.4.2017, 1:08   #26
A M G
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika A M G
 
Član od: 9.7.2006.
Lokacija: Niš
Poruke: 3.100
Zahvalnice: 3.542
Zahvaljeno 1.792 puta na 756 poruka
Određen forumom Re: Reciklaža

Stara tema, ali je bitna za sve nas i nasu okolinu.

Ja sakupljam plasticne cepove i iste odnosim na mesta gde se isiti skupljaju. Ne znam kako je u drugim mestima, ali ovde su kante za skupljanje svuda - od bolnica i fakulteta do frizerskih salona!

Baterije skupljam u neku kutiju i onda odnosim u trzne centre, tamo stoje vertikalne plasticne kutije gde se baterije mogu odloziti. Nekad se desi da iz nekog razloga tih kutija ne bude u trznim centrima, ali ih zato uvek ima na Elektronskom fakultetu.
A M G je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.4.2017, 1:19   #27
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.468
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.002 puta na 3.724 poruka
Određen forumom Re: Reciklaža

Ja sam zatrpan limenkama i aluminijumom kao sakupljač sekundarnih sirovina, skupljao sam celu zimu sad treba da prodam na otpadu, za ostalo nema kod mene reciklažnih mesta, a za čepove ne znam koja je fora zašto ne cele flaše imam i kese milion to će sve morati da završi u kontejneru nažalost, a u prodavnici su već naučili da me pitaju da li mi treba kesa a ne da automatski pakuju, par puta sam im rekao ne treba kesa uzmem u ruku ako je nešto sitno
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.4.2017, 1:51   #28
A M G
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika A M G
 
Član od: 9.7.2006.
Lokacija: Niš
Poruke: 3.100
Zahvalnice: 3.542
Zahvaljeno 1.792 puta na 756 poruka
Određen forumom Re: Reciklaža

Dobro pitanje zasto samo cepovi, negde mi je neko rekao da je takva masina koja to reciklira, sto je meni cudno, ipak vise mi je logicno da je u pitanju drugacija vrsta plastike u odnosu na ostatak boce pa da se zato uzimaju samo cepovi.
A M G je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.4.2017, 5:23   #29
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.713
Zahvalnice: 4.560
Zahvaljeno 2.633 puta na 1.577 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Reciklaža

Imam iz nekog razloga desetak kila čepova i bar kilo baterija. Na žalost papir više ne odvajam takođe i plastične boce a metal, pretresao sam šupe i tavane i skoro uzeo 5000 za taj otpad. Inače u Čačku aluminijum je 100 dinara/kg.
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.4.2017, 19:12   #30
nighthawk
.
 
Avatar korisnika nighthawk
 
Član od: 2.11.2005.
Poruke: 2.532
Zahvalnice: 113
Zahvaljeno 710 puta na 498 poruka
Određen forumom Re: Reciklaža

@AMG

Boce su napravljene od polietilena (PET), a cepovi od polipropilena (PP), u pitanju je druga vrsta plastike.
nighthawk je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Reciklaža Canon lbp2900 tonera Budi_SVoj ŠDK - Ostale komponente 1 23.1.2008 14:12


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 9:09.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com