Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > Brbljaonica > Opšta kultura

Opšta kultura Knjige, školovanje, muzika, film, TV...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 12.6.2006, 9:23   #41
Bokile
Banned
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: ███
Poruke: 4.808
Zahvalnice: 2.495
Zahvaljeno 2.069 puta na 1.046 poruka
Određen forumom Re: Pismenos' je opasnos'

Citat:
hacker_aca kaže:
Kaže se HVALI! Tako mi je neko nešto pomogao na forumu i ja kaže:"Hvala." a neki se ubacili i počeli da se čude riječi "hvala".

Hvala za uslugu.
Hvali mi 200 grama kafe.
Erm...
Hvali?!?!?!
Da li je to uopste i rec?
Bokile je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.6.2006, 14:40   #42
Magneto
Starosedelac
 
Član od: 24.10.2005.
Poruke: 2.226
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 123 puta na 48 poruka
Određen forumom Re: Pismenos' je opasnos'

Ne, ali malo šale nikad ne fali.

Ne zaboravite da stavljate tačku iza brojeva koji nisu osnovni -> 2. (kao drugi, drugo i sl.), a 2 bez tačke se čita samo kao dva. Iza datuma i iza godina (izuzev rimskih brojeva -> 2. XI 1973. godine).
Magneto je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.6.2006, 15:39   #43
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: Pismenos' je opasnos'

Citat:
Bokile2000 kaže:
Erm...
Hvali?!?!?!
Da li je to uopste i rec?
Ne kaže se "hvali", mada lingvisti preporučuju da se sve to ne korististi jer je u pitanju iskvarena nemačka reč. Treba koristiti "nedostaje".
VojaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.6.2006, 15:54   #44
Bokile
Banned
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: ███
Poruke: 4.808
Zahvalnice: 2.495
Zahvaljeno 2.069 puta na 1.046 poruka
Određen forumom Re: Pismenos' je opasnos'

Evo i Mr.Woje,koji je moj istomisljenik,hvala...
Bokile je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.6.2006, 23:50   #45
Psychon@ut
Veteran
 
Član od: 20.10.2005.
Poruke: 672
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 111 puta na 79 poruka
Određen forumom Re: Pismenos' je opasnos'

Citat:
VojaM kaže:
Ne kaže se "hvali", mada lingvisti preporučuju da se sve to ne korististi jer je u pitanju iskvarena nemačka reč. Treba koristiti "nedostaje".
npr."Šta mu hvali da se češće javlja..."
a kad bih rekao "Šta mu nedostaje da se češće javlja..."
Ne znam kako vama zvuči ,ali meni ovo prvo zvuči tačnije.Ipak voja je vjerovatno u pravu.
Psychon@ut je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.6.2006, 0:32   #46
aerochivija
Veteran
 
Član od: 19.3.2006.
Poruke: 498
Zahvalnice: 1.236
Zahvaljeno 762 puta na 295 poruka
Određen forumom Re: Pismenos' je opasnos'

Citat:
Psychon@ut kaže:
npr."Šta mu hvali da se češće javlja..."
a kad bih rekao "Šta mu nedostaje da se češće javlja..."
Ne znam kako vama zvuči ,ali meni ovo prvo zvuči tačnije.Ipak voja je vjerovatno u pravu.
Šta mu smeta da se češće javlja?
aerochivija je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.6.2006, 3:23   #47
hacker_aca
amurof aratnevni oeD
 
Avatar korisnika hacker_aca
 
Član od: 18.11.2005.
Lokacija: tamo gde se ne radi
Poruke: 3.181
Zahvalnice: 2.055
Zahvaljeno 1.217 puta na 551 poruka
Određen forumom Re: Pismenos' je opasnos'

Ja se izvinjavam zbog moje greške ali sam uvek mislio da se piše HVALI.....
hacker_aca je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.6.2006, 5:09   #48
aerochivija
Veteran
 
Član od: 19.3.2006.
Poruke: 498
Zahvalnice: 1.236
Zahvaljeno 762 puta na 295 poruka
Određen forumom Re: Pismenos' je opasnos'

Srbi su prihvatili mnogo tuđica, posebno turcizama, što i nije čudno, s obzirom na istorijske okolnosti, i germanizama, koje takođe često koristimo, uglavnom “iskrivljene”, što takođe nije čudno, s obzirom na istorijske okolnosti.
Dok sedimo za kafanskim astalom i meračimo ćevape, rakija nam udari u glavu kao čekić (turcizmi kafana, astal, merak, ćevapi, rakija, čekić, ako ne grešim neke reči imaju arapski koren, ali smo ih nasledili od Turaka – kebab, raki).
Tako schraubenzieger (čita se: “šraubenciger”) prekrstismo u "šrafciger", zange (č. “cange”) tj. klešta u "cangle", Shaum (č. šaum, pena) u "šam" (nem. Scham, stid), Schlag (č. šlag, udar) u "šlog", moždani udar, koji se na nemačkom inače označava pojmom Schlaganfall (č. šlaganfal), dok oplatu od dasaka koja služi kao kalup za betonske temelje zovemo "šalung" umesto Schaltung (č. “šaltung”), što znači šema.
Da sednemo u automobil i da nastavimo naše istraživanje tuđica. Krajnji levi ili desni položaj upravljača (volan, iz francuskog) i dalje zovemo "ajnšlag" (einschlag), "kvačilo" nije pobedilo "kuplung" (nem. kuppein, č. kupajn, spojiti, zakačiti), a i ovo kvačilo je sumnjivo – nije “zakvačiti”, već “zakačiti”, a ni “spojka” možda nije najsrećnije rešenje. Tu su još i anlaser (anlaufen lassen, pokrenuti), gurtna (iako je “gurt” opasač, pojas, a “gűrten”, čita se otprilike girtn, znači vezati), šofer-šajbna (“scheibe”, č. šajbe, prozorsko staklo, “šofer” je francuska reč, ako se ne varam)...
Savet za naše dame: Nemcu, posebno Bavarcu koji nije podlegao tradiciji, dakle ogromnim količinama piva i kobasica, nemojte reći da je "šlang", pošto ćete ga proglasiti zmijom, ili u najboljem slučaju gumenim crevom (Schlange, č. šlange), već mu recite da je "šlank", ističući "k" – Schlank znači vitak, tanak.
Štampajte nešto na kunstdruku (Kunst-druck, umetnost-štampa), ne i na kunsdruku.
Glavni grad Austrije, Wien, zovemo Beč – nasleđeno od Mađara. Mi smo otišli korak dalje, pa mađarsku prestonicu zovemo Budimpešta, a ne Budapešt (Budapest).
Još malo o tuđicama:
Apel, poziv, od reči appela, naziva za drevnu spartansku skupštinu. Pandan apeli u grčkim polisima (odatle politika) gradovima-državama bila je ekklesia, odakle i termin “eklektički”.
Termin “lakonski”, (označava kratko, jasno i odlučno obraćanje), nastao od moderne grčke reči “Lakonija”, što je naziv pokrajine gde je nekada bila spartanska država (starogrčki: Lakademonija, Spartanci – Lakonci, Lakademonci). Poznat je (lakonski) odgovor spartanskog kralja Leonide na zahtev persijskog kralja (ne znam tačno kog) da mu preda Spartu bez borbe: “Veni et sume” – “Dođi i uzmi”.

Naš doprinos svetskoj jezičkoj baštini je reč “vampir”.

P.S. Slabo divanim madžarski, nemački, turski i francuski, prover’te da l' sam dobro naveo izgovore i da li sam dobro napisao originalne reči.

A onda se setih... Original, ne orginal, majica, ne majca, paradajz, ne paradajiz ili paradaiz, fijoka, ne fioka, hemijska olovka, ne hemiska olovka...
aerochivija je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.6.2006, 5:13   #49
aerochivija
Veteran
 
Član od: 19.3.2006.
Poruke: 498
Zahvalnice: 1.236
Zahvaljeno 762 puta na 295 poruka
Određen forumom Re: Pismenos' je opasnos'

Zanimljivo je i koliko je reči poteklo od ličnih imena (eponimi), a postale su univerzalni termini. Ovaj kratak vodič kroz eponime predstavlja mali čas istorije i ukazuje na tesne veze ove nauke i lingvistike:

BOJKOT - Boycott, Charles Cunningham (1832 - 1897)
Penzionisani engleski kapetan, koji se zaposlio na imanju Lorda Erna u Irskoj, kao upravnik. Zbog loše žetve, 1880, zakupci iz Zemaljske lige (Land League, formirana 1879.) su tražili smanjenje zakupnine, što je Bojkot odbio, zapretivši da će ih sve proterati. Kada je pokušao da izdejstvuje i sudski nalog za proterivanje zakupaca, njihov vođa Čarls Stjuar Parnel (Charles Stewart Parnell) ih je pozvao na prekid svih kontakata sa Bojkotom i njegovom porodicom, da bi izbegao nasilje. Zakupci su odbijali sva Bojkotova naređenja, pa je ovaj morao da dovede žeteoce iz Alstera (Ulster), i da angažuje vojsku da ih čuva. Ubrzo, Bojkot je napustio Irsku, a naredne, 1881, Aktom Viljema Juarta Gledstona (William Ewart Gladstone), porezi su umanjeni i situacija u Irskoj se brzo smirila.

LINČ- Charles Lynch (1736–1796)
Plantažer iz Virdžinije, učesnik u američkom ratu za nezavisnost, kada je uspostavio ilegalan sud koji je proizvoljno, i bez dovoljno dokaza, osuđivao na smrt osobe lojalne Velikoj Britaniji. Odatle potiče i termin "zakon linča". Inače, zakonodavni organi u SAD su ukinuli Linčov sud. U svetskoj istoriji, bilo je i ranije i kasnije sličnih primera: Zakon vešala i Kauperove pravde (Cowper) u pograničnim okruzima Engleske, institucija Santa Ermandad (Santa Hermandad) u srednjevekovnoj Španiji, pogrom Jevreja u Hitlerovoj Nemačkoj imali su i podršku svojih država – dakle linč poprima razmere genocida.
U SAD, delovanje Kju Kluks Klana je dugo imalo prećutnu saglasnost ljudi na različitim funkcijama. Od 1882, do 1951, 4730 osoba je linčovano, od kojih su 1293 bile belci, a 3437 ljudi crne puti. Mafija je takođe praktikovala zakon linča.

BAKELIT (eng. BAKELITE)
Plastična masa čiji postupak dobijanja je, 1909, razvio dr Hendrik Bakeland (Leo Hendrik Baekeland (1863-1944)), američki naučnik rođen u Belgiji. Naziv "bakelit" je registrovani trgovinski znak korporacije Union Carbide. Bakelit je, vrlo brzo po svom nastanku, zamenio skoro sve proizvode od celuloida, prve sintetisane plastične mase.
aerochivija je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.6.2006, 5:15   #50
aerochivija
Veteran
 
Član od: 19.3.2006.
Poruke: 498
Zahvalnice: 1.236
Zahvaljeno 762 puta na 295 poruka
Određen forumom Re: Pismenos' je opasnos'

EPONIMI 2:

SAKSOFON (engl. Saxophone)
Ime je dobio po svom konstruktoru, belgijskom izumitelju muzičkih instrumenata, Antoanu Žozefu Saksu (Antoine Joseph Sax (1814-1894)), poznatom i kao Adolf Saks. Saksofon je patentiran 1846, a nastao je pri Saksovim pokušajima da unapredi zvuk bas klarineta, što mu je kasnije i uspelo. Saksofon je prvobitno izrađivan od drveta, zato se i danas ubraja u grupu drvenih duvačkih instrumenata sa jednim trščanim jezičkom, ali je ubrzo počela izrada ovog instrumenta od metala, što traje i danas.
Saks je, 1857, postao instruktor klarineta na pariškom konzervatorijumu. Tu je patentirao još nekoliko instrumenata koje su prvo prihvatili francuski vojni orkestri, a zatim su ušli u širu upotrebu. Poslednju deceniju života, Saks je provodio u bedi, pa su Emanuel Šabrije, Žil Masne i Kamij Sen Sans potpisali peticiju i uputili je francuskom ministru za umetnost, radi pomoći slavnom izumitelju.
Saksofon je i danas vrlo popularan instrument, posebno u džezu. Mnogi muzičari ostavili su neizbrisiv trag ne samo svojim kompozicijama za ovaj instrument, već i virtuoznim izvođenjima i improvizacijama. Pomenimo samo neke: Lester Jang, Koulman Hokins, Čarli "Bird" Parker, Soni Rolins, Ornet Koulman i Džon Koltrejn.

MAFIJA (ital. MAFIA)
Prema knjizi Viktora Aleksandrova "Istorija mafije" najverovatnije poreklo ove reči je od početnih slova rečenice "Mazzini Autorizza Furti, Incendi e Avellanamenti", što u prevodu znači: "Macini dozvoljava pljačke, ubistva i trovanja".
Mafija je nastala na Siciliji, kao organizacija siromašnog stanovništva u borbi protiv bogatih zemljoposednika. Musolini je za kratko vreme uspeo da suzbije aktivnosti ove organizacije, ali su njeni pripadnici pružili ogromnu pomoć vojsci SAD tokom iskrcavanja na Siciliju.
Interesantno je pružiti uvid u organizaciju mafije u SAD:
Od pedesetih, operacije mafije vode otprilike 24 grupe, ili "familije", širom države. U većini gradova gde su operisali sindikati, bila je jedna familija, ali samo u Njujorku ih je bilo pet: Gambino, Đenoveze, Lukeze, Kolombo i Bonano.
Glave najmoćnijih familija su stvorile komisiju čija je glavna funkcija bila sudska.
Na čelu svake familije bio je “kapo” (capo) "bos" (boss) ili "don", iznad koga je stajala samo komisija.
Svaki don je imao zamenika sottocapo (underboss), čija je funkcija bila potpredsednička, i savetnika (consigliere, č. konsiljere), čiji je uticaj na donove odluke bio ogroman.
Ispod zamenika bili su kapoređime (caporegime), ili poručnici (lieutenants), koji su zatvarali prostor između dona i najnižih, "radnih" ešalona, štiteći samog dona od mogućih sumnji u njegovu direktnu umešanost u nezakonite operacije organizacije.
Odredi "vojnika", pod direktnom kontrolom poručnika, osim u ilegalnim (prostitucija, kocka, narkotici), bili su često učesnici i u legalnim operacijama (automati za igru, kompanije za proizvodnju hrane ili restorani).
aerochivija je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.6.2006, 5:16   #51
aerochivija
Veteran
 
Član od: 19.3.2006.
Poruke: 498
Zahvalnice: 1.236
Zahvaljeno 762 puta na 295 poruka
Određen forumom Re: Pismenos' je opasnos'

EPONIMI 3:

ŠOVINIZAM (fr. CHAUVINISM)
Prekomeran i nerazuman patriotizam, sličan Džingoismu (engleski sinonim). Reč potiče od prezimena Nikole Šovena (Nicolas Chauvin), francuskog vojnika koji je, zadovoljavajući se vojnim počastima i malom penzijom, bio slepo odan Napoleonu. Šoven je začeo kult glorifikacije svih militarističkih nazora koji su bili popularni posle 1815, među veteranima Napoleonovih armija.
Kasnije, šovinizam je postao termin za sve vrste ultranacionalizma. Šovinizam označava i stav o superiornosti pripadnika (pripadnica) jednog pola u odnosu na drugi.

DŽINGOIZAM (eng. JINGOISM)
Stav omalovažavajućeg nacionalizma. Termin se pojavio u Engleskoj 1877-78, tokom Rusko-turskog rata, kada je Britanski mediteranski odred poslat u Galipolje da zadrži ruske snage, pa je nastupila "ratna groznica". Simpatizeri politike britanske Vlade prema Rusiji, nazivali su se "Džingoima", kao rezultat fraze "by jingo" (vere mi) iz refrena tada popularne pesme:

We don't want to fight, yet by jingo, if we do,/We've got the ships,/we've got the men,/And got the money, too!

MAKADAM (eng. MACADAM)
Vrsta putne podloge, naziv je dobila po svom izumitelju, Škotu Džonu Laudonu Mak Adamu (John Loudon McAdam (1756-1836)).
MakAdam je otišao u Njujork 1770, i zaposlio se kod ujaka, trgovca. U Škotsku se vratio 1783, sa priličnim bogatstvom, i kupio imanje u Šoriju (Sauhrie, Ayrshire). Postao je Okružni poverenik za puteve koji su bili u jadnom stanju, pa je o svom trošku izvodio eksperimente u gradnji puteva.
U Falmut (Falmouth, Cornwall) se preselio 1798, gde je nastavio eksperimente pod pokroviteljstvom britanske Vlade. Kada je, 1815. postavljen za glavnog geometra za bristolske puteve, uspešno je sproveo svoja otkrića u praksi. Napisao je dve knjige u kojima je dokumentovao svoj rad:
"Zapažanja o sadašnjem sistemu gradnje puteva" - Remarks on the Present System of Road-Making (1816) i "Praktičan pokušaj naučne popravke i čuvanja puteva" - Practical Essay on the Scientific Repair and Preservation of Roads (1819).

SENDVIČ
Džon Montegju Sendvič (Sandwich, John Montagu, 4th Earl of Sandwich, Viscount Hinchingbrooke, Baron Montagu Of Saint Neots (1718-1792)), čovek po kome je ovo jelo dobilo ime bio je i britanski Prvi lord Admiraliteta tokom Američke revolucije (1776-81). U tom periodu kritičari su ga optuživali da koristi položaj da bi uzimao mito zbog raspoređivanja drugih na političke funkcije. I pored toga, bio je priznat političar.
Sendvičeva zainteresovanost za mornaricu i promociju pomorskih istraživanja, navela je, 1778, engleskog kapetana-istraživača Džejmsa Kuka (James Cook) da nazove novootkrivenu grupu ostrva po njemu – Sendvička ostrva.
Privatno, lord Sendvič je bio kockar i rasipnik. Senvič je dobio ime po njemu 1762, kada je proveo 24 sata za kockarskim stolom nemajući na raspolaganju ništa drugo za jelo.

Poslednja ispravka: aerochivija (13.6.2006 u 5:23) Razlog: ispravka
aerochivija je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.6.2006, 12:47   #52
Magneto
Starosedelac
 
Član od: 24.10.2005.
Poruke: 2.226
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 123 puta na 48 poruka
Određen forumom Re: Pismenos' je opasnos'

Citat:
aerochivija kaže:
Mi smo otišli korak dalje, pa mađarsku prestonicu zovemo Budimpešta, a ne Budapešt (Budapest).
Zapravo, to je naziv sastavljen od imena dva grada. Budima i Pešte (razdvojeni rekom), kako su se isti zvali na našem jeziku. Tako da, naziv Budimpešta nije modifikovan, već je to samo spojeno, kao što je slučaj sa drugim jezicima i narodima (Buda i Pest).
Magneto je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.6.2006, 2:19   #53
Dacko
Član
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 71
Zahvalnice: 35
Zahvaljeno 5 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: Pismenos' je opasnos'

Citat:
aerochivija kaže:

A onda se setih... Original, ne orginal, majica, ne majca, paradajz, ne paradajiz ili paradaiz, fijoka, ne fioka, hemijska olovka, ne hemiska olovka...
Nikako nije fijoka, fuj! Između I i O ne piše se J, osim ako ga ima u osnovi reči pa ga prenosimo i u kose padeže, ili u reči vijoriti se i nekim imenima (Ravijojla, Gijom..). Ostalo je u redu.

Poslednja ispravka: Dacko (15.6.2006 u 13:54)
Dacko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.6.2006, 22:03   #54
aerochivija
Veteran
 
Član od: 19.3.2006.
Poruke: 498
Zahvalnice: 1.236
Zahvaljeno 762 puta na 295 poruka
Određen forumom Re: Pismenos' je opasnos'

PRONAĐITE GREŠKE 01

I ne pitajte kako sam ovo izbunario. I nimije jasno šta će taki čoveci uopšte u vojsku.
Priložene slike
Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	Molba za civilno sluzenje VR.jpg
Viđeno:	393 puta
Veličina:	77,9 KB
ID:	1790  
aerochivija je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.6.2006, 22:07   #55
bobi
Deo inventara foruma
 
Član od: 6.11.2005.
Lokacija: Iznad reke, ispod drveća.
Poruke: 3.218
Zahvalnice: 58
Zahvaljeno 329 puta na 180 poruka
Određen forumom Re: Pismenos' je opasnos'

Citat:
aerochivija kaže:
PRONAĐITE GREŠKE 01

I ne pitajte kako sam ovo izbunario. I nimije jasno šta će taki čoveci uopšte u vojsku.
Ne znam jel' to do mene, ali ja sam ga potpuno razumeo.
Lepo covek kaze sta mu smeta.
bobi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.6.2006, 22:16   #56
Magneto
Starosedelac
 
Član od: 24.10.2005.
Poruke: 2.226
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 123 puta na 48 poruka
Određen forumom Re: Pismenos' je opasnos'

Hahahaha, ovo je bre opasno po zdravlje. Mislim, ovo je ipak ekstrem, teže vrste.
Magneto je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.6.2006, 22:26   #57
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: Pismenos' je opasnos'

Ovo je bre negde dole Niš sa malim "naginjanjem" ka Leskovac.

Ali moram da priznam da je poprilično dobra fora. Svaka čast za trud aerochivija.
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.6.2006, 22:39   #58
Magneto
Starosedelac
 
Član od: 24.10.2005.
Poruke: 2.226
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 123 puta na 48 poruka
Određen forumom Re: Pismenos' je opasnos'

Elem, elem:

Ne sviđa mi se rano ustajanje. Ne sviđa mi se služenje vojnog roka zbog trčanja i praktikovanja vežbi i fiskulture ujutru. Ujutru je jako hladno. Molio bih da mi se omogući civilno služenje vojnog roka, jer tu nema jutarnjih vežbi i voleo bih da služim u svojem mestu. Voleo bih da spavam do 8 (i još nešto) časova. Ne bih voleo da dobijam naređenjana od stare vojske i pajsera (!?). Ne sviđa mi se to da sam pod opasačem i oružjem. Ne bih voleo da dežuram u parku. Ne sviđa mi se da čistim WC. Sve bi to trebalo da bude na toplom mestu - čišćenje kancelarije ili nešto da se pomete i sređuje.

Stamenković Siniša


Uglavnom i posle prevoda (da, potreban je prevod) ostaje da čo'ek mnogo izvoljeva i drobi koješta.
Magneto je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.6.2006, 22:54   #59
aerochivija
Veteran
 
Član od: 19.3.2006.
Poruke: 498
Zahvalnice: 1.236
Zahvaljeno 762 puta na 295 poruka
Određen forumom Re: Pismenos' je opasnos'

PRONAĐITE GREŠKE II
Ovo sam dobijo emajlom... Drago mi je da je PART I sjajno primljen.
Inače, Magneto, bio sam vojnik, i to godinu dana, ali ovo "pajser" je stvarno neprevodivo. Čovek uvek može da nauči nešto novo.
A baš i nije ekstrem - prema nekim istraživanjima ogroman procenat građana Srbije je nepismen ili polupismen, procene se kreću i do 80%! A nije uračunata kompjuterska nepismenost, što je u razvijenim zemljama standardni deo opšte pismenosti.
Priložene slike
Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	DRAGICA.JPG
Viđeno:	513 puta
Veličina:	53,9 KB
ID:	1791  
aerochivija je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.6.2006, 23:02   #60
bobi
Deo inventara foruma
 
Član od: 6.11.2005.
Lokacija: Iznad reke, ispod drveća.
Poruke: 3.218
Zahvalnice: 58
Zahvaljeno 329 puta na 180 poruka
Određen forumom Re: Pismenos' je opasnos'

Citat:
aerochivija kaže:
PRONAĐITE GREŠKE II
Ovo sam dobijo emajlom... Drago mi je da je PART I sjajno primljen.
Inače, Magneto, bio sam vojnik, i to godinu dana, ali ovo "pajser" je stvarno neprevodivo. Čovek uvek može da nauči nešto novo.
Ej, pa video sam tu zenicu.

Kod komsije Pere se odselila, mada nisam znao da je toliki racun ostavila.
Javi coveku da se ne brine.
bobi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
pismenost, pravopis

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 7:45.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com