Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > Brbljaonica > Opšta kultura

Opšta kultura Knjige, školovanje, muzika, film, TV...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 9.5.2014, 15:27   #141
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.713
Zahvalnice: 4.560
Zahvaljeno 2.633 puta na 1.577 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Ekologija

Danas sam se razocarao samo tako. Oteram 50 kg novina na reciklazu i dobijem za tu kolicinu 200 dinara. Jos kazu pala cena starom papiru nemaju ni oni nikakvu zaradu. I sta oni misle da mi treba da gomilamo otpad kod kuce i da im na tacnu donesemo odredjenu kolicinu za mizeriju. Onda nije ni cudo sto zivimo u djubretu i treba da zivimo tako.
Evo racunao sam od kad redovno kupujem SK 02/2003 do nas ukupno je bilo brojeva koje naravno sve posedujem 136 komada, sa prosecnom tezinom od 250 g po broju to je ukupno oko 33,75 Kg. Cena po kilogramu 4 dinara ukupno izlazi: 135 dinara. Za te pare ne moze da se kupi ni jedan jedini novi broj SK. Naravno necu da ih saljem na reciklazu ali samo kazem koliko je sve to jadno i bedno.
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.5.2014, 15:31   #142
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.468
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.002 puta na 3.724 poruka
Određen forumom Re: Ekologija

kao po negde ima poneki kontejner za papir staklo i tako to pa bar da se reciklira ne mora da se zaradi.. naravno nema svugde kontejneri takvi kod mene običan jedino da idem 300m dalje da bacam još plaćam odnošenje đubreta kao da ga voze u lambordžini
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.5.2014, 16:40   #143
Mare!
Član
 
Član od: 22.4.2010.
Poruke: 328
Zahvalnice: 39
Zahvaljeno 52 puta na 44 poruka
Određen forumom Re: Ekologija

Pa valjda ne recikliras zbog para? Mislim ti skupljas papire i sve po kuci, ne da bi dobio neke sitne pare, nego da bi bar malo uticao na ekologiju, zar ne?
Po meni to neko placanje moze da bude korisno da bi vise ljudi recikliralo, ali u Srbiji tu nema pomoci. Ako ljudi sami nemaju svest o ekologiji i njihovom uticaju na istu, tu ne moze nista da se uradi. Kada vidim da se djubre baca kroz prozor zgrade, prosto izgubim svaku nadu za neki napredak ove zemlje.

Ja sam sakupljao sve, dosta dugo, cak i dalje to radim samo u manjim kolicinama. Zasto u manjim? Zato sto imam kontejnere za to namenjene na minimum 20 minuta hoda, a trebalo bi da mi bude ispred zgrade... Zato sto su svi kotejneri razvaljeni (posto su one rupe, razume se, male za bacanje veceg odpada od jene flase od 0.5 ) i ljudi bacaju unutra sta stignu. Dzabe da dele i milione za reciklazu, nema pomoci kad je svest gradjana ravna nuli. Razumem sve, bas te briga za sve to, bacis nesto na pod, ali ako lepo pise metal/papir zasto unistavati to? Ko ce onda da razvrstava to djubre posle?

Mi moramo prvo da dobro uredimo drzavu, da mozemo da skrpimo kraj sa krajem. Pa tek onda ide na red ekologija, saobracaj, i ostali minorniji problemi za koje treba poostravanje i vece novcane kazne...

Poslednja ispravka: Mare! (9.5.2014 u 16:43) Razlog: Suzdrzao sam se, i nisam upotrebio neke teze reci za te ljude...
Mare! je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.5.2014, 16:48   #144
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.713
Zahvalnice: 4.560
Zahvaljeno 2.633 puta na 1.577 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Ekologija

Mozda si me pogresno shvatio, niko ne juri pare stimulacija treba da bude od strane drzave zbog razloga sto tih 50 kg papira zauzimaju prostor na policama i sto tu kolicinu necim treba da odvezem u reciklazni centar. Srecom ovaj je udaljen samo 400 m od moje kuce ali nekim drugima je daleko. Ne moze tek tako da se ponasaju bezobrazno a da se neko trudi da ispadne fer.
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.5.2014, 17:05   #145
Mare!
Član
 
Član od: 22.4.2010.
Poruke: 328
Zahvalnice: 39
Zahvaljeno 52 puta na 44 poruka
Određen forumom Re: Ekologija

Razumeo sam je tebe, naravno. Samo sam zeleo da naglasim da tu ne treba da bude nikakve novcane nagrade, to treba da bude normalna stvar... Steta sto je to misaona imenica. Prica sa ekologijom je slicna kao i sa javnim prevozom, zavisi od dve stvari: Od ljudi, koji upraznjavaju usluge i od para koje ce biti usmerene ka tom problemu. Mi nazalost, nemamo ni jedno ni drugo.

Edit: A nije ni da je ekologija skorz zaboravljena, ima mnogo sjanih ideja i resenja za mnoge probleme. Samo je problem naravno realizacija, kao sto rekoh narod ne daje doprinos, a sve te ideje kostaju milione... Nemojte posustajati zbog toga, trudite se da uradite koliko mozete... Da svaki 20 covek da doprinos, bar neki sitan, trenutno stanje se moze popraviti, bar malo.
Mare! je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.5.2014, 17:42   #146
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.713
Zahvalnice: 4.560
Zahvaljeno 2.633 puta na 1.577 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Ekologija

Ja sam ekoloski odgovoran jer odvajam papir, metal i staklo. Stim da sam za staklo pozvao vozilo jer ga je bilo mnogo godinama nagomilano tako da to vise ne odvajam jef je i onako skoro sve pakovano u briku ili plasticnim flasama osim onih flasa koje idu za zamenu.
Zasto bi se ja trudio da besplatno poklanjam sirovinu koju ce neko trece lice debelo da naplati? Zar su zapadnjaci sisali vesla kad cak i za plasticnu flasu u marketima dobijaju nadoknadu.
p.s. Kad sam ovu poruku kucao ispred kuce iznad glave mi prolete dvokrilac. Nisam ovaj tip aviona do sada video iznad grada.
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.5.2014, 18:13   #147
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.468
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.002 puta na 3.724 poruka
Određen forumom Re: Ekologija

bakar se najviše isplati...
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku water wizard na korisnoj poruci:
todos (10.5.2014)
Stara 10.5.2014, 7:03   #148
Carnex
Veteran
 
Član od: 15.1.2006.
Poruke: 865
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 221 puta na 145 poruka
Određen forumom Re: Ekologija

Jedan od razloga zašto je papir toliko jeftin je činjenica da ljudi koji profesionalno skupljaju papir ne razdvajaju papir i karton (koji je bio jeftiniji kada sam kao klinac išao od vrata do vrata i sakupljao papir dva-tri puta nedeljno) i nalivaju papir/karton vodom jer nema razdvojenih cena za mokar i suv papir (opravdanje, padne kiša i onaj kontejner za papir ne može da se osuši mesec dana pa ne mogu da ga tretiraju kao suv ionako) a mokre novine su 4-5 puta teže od suvih. Sećam se da mi je jedan čovek rekao da isporuči šest-sedam onih kontejnera papira mesečno i zaradi oko 200 eura.

Inače recikliranje je kul, odlaže neizbežne posledice naših navika (plastika se ne reciklira inače, pravi izraz je degradiranje jer termalnom obradom svaki put gubi na kvalitetu. Plastika od flaša je ionako najniži oblik upotrebljive plastike, može se koristiti samo oko 10-15 posto u novoj masi) ali samo odlaže. Nikako nije ni prići rešenju. Šta je rešenje? Ne znam, sem da totalno promenimo navike kao ljudska vrta. A to nema šanse. Naterajte vi starog administrativnog radnika da radi bez papira u rukama
Carnex je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.5.2014, 10:46   #149
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.713
Zahvalnice: 4.560
Zahvaljeno 2.633 puta na 1.577 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Ekologija

Tacno nemate pojma o cemu se radi. Radio sam na Arburg brizgaljkama i odma da vam kazem da sam pre 24 godine ucestvovao u konacnom proizvodu nekih pakovanja gde se danas isporucuju razne masti, pomade, silikoni, vazelini i slicni proizvodi koji vi kupujete.
Ja nisam doneo mokar papir vec potpuno suv i kolicinski vrlo vidljiv. Ne mesajte babe i zabe vec dajte predlog kako da unapredimo ovu nasu ekolosku posrnu Srbiju.
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.5.2014, 11:37   #150
Carnex
Veteran
 
Član od: 15.1.2006.
Poruke: 865
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 221 puta na 145 poruka
Određen forumom Re: Ekologija

Nebitno gde si radio, fizika (dobro hemija, ali hemija je samo opisno predstavljena submolekularna fizika) je neumoljiva. Ne postoji plastika koja ne degradira ponovnom obradom koliko ja znam.

A to što su tvoje novine suve i sortirane ne znači ništa Ja sam ti naveo zašto je cena takva. To što ti nisi tako postupio ne utiče na istinu. Da bi država mogla više da plati trebalo bi manje da se krade a to će još teže na dam se useče u glavu od potrebe za recikliranjem.
Carnex je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.7.2014, 20:34   #151
el_corona
Starosedelac
 
Član od: 23.1.2008.
Poruke: 1.427
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 366 puta na 331 poruka
Određen forumom Re: Ekologija

Da ne otvaram novu temu postovacu ovde jednu naucnu zanimljivost.

http://www.iflscience.com/plants-and...-eat-electrons

Citat:
Years ago, researchers discovered two types of electric bacteria, Geobacter and Shewanella, which use energy in its naked, purest form: electrons harvested from the surface of rocks and minerals. Now, scientists show that many more electric bacteria can be fished out of rocks and marine mud by baiting them with a bit of electrical juice, New Scientist reports.
el_corona je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.4.2017, 12:13   #152
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.713
Zahvalnice: 4.560
Zahvaljeno 2.633 puta na 1.577 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Ekologija

Ova plastična stolica oplemenjuje lepotu Srbije. Pitanje; gde je rešenje? Ili će ona devojka što je dobila stipendiju sa Harvarda za upravo ove stvari ostati ovde ili raditi negde gde neće imati dodirnih tačaka sa nama, ili smo zaista zaglibili u blatu.

todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 8:43.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com