Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > Brbljaonica > Opšta kultura

Opšta kultura Knjige, školovanje, muzika, film, TV...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 14.4.2011, 12:59   #121
Highlander
information junkie
 
Avatar korisnika Highlander
 
Član od: 3.11.2005.
Lokacija: MAX Highlands
Poruke: 2.160
Zahvalnice: 616
Zahvaljeno 686 puta na 401 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Highlander Slanje poruke preko Skypea korisniku Highlander
Određen forumom Re: Ekologija

Kako to misle nije nimalo jeftina i da mora da poskupi? Jedino ako je skupo pravljenje vetrenjače, ali jednom kada se postavi ne kopa se ugalj, ne loži se, samo se održava valjda. A mora da poskupi samo da bi se odvratili ljudi od toga. Lopovska banda...
Highlander je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.4.2011, 14:02   #122
JohnnyNT
Deo inventara foruma
 
Član od: 15.4.2006.
Lokacija: Srbija
Poruke: 4.037
Zahvalnice: 1.298
Zahvaljeno 1.396 puta na 948 poruka
Određen forumom Re: Ekologija

Koliko ja znam, jeftinije je napraviti elektranu na vetar nego solarnu koja bi proizvodila ekvivalentnu količinu energije.
Ali u slučaju srbije, problem je što nismo zemlja naročito bogata vetrom.Mesta pogodna za izgradnju su uglavnom u istočnom delu zemlje, evo karte prosečne godišnje snagge vetra na koju sam skoro naleteo:



Evo interesantnog članka: link.
JohnnyNT je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.4.2011, 21:26   #123
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.713
Zahvalnice: 4.560
Zahvaljeno 2.633 puta na 1.577 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Ekologija

Ljudi da vam kazem nesto. Danas sam studiozno obilazio strucne sajtove sto se tice vetrogeneratora i dosao sam do zakljucka da je to zaista najskuplje proizvedena struja. Najjeftinija je iz NE, pa TE pa Hidro. Pa sad vi vidite. Slazu se da je u toj proizvodnji potrebna subvencija drzave koja treba da bude animirana ka ekologiji. Tako da to mogu samo bogate drzave da sebi priuste poput Danske, Holandije, Nemacke i dr. Vidite i onako da tih vetrogeneratora bas nema nesto mnogo po svetu. A ako je povoljno sigurno da nema razloga da ih ne bude? Razmislite malo o tome?!
todos je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.4.2011, 21:30   #124
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.468
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.002 puta na 3.724 poruka
Određen forumom Re: Ekologija

pa bre ljudi su pravili vetrenjače još pre 500 godina, nismo valjda tolko nazadovali
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.4.2011, 21:43   #125
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.713
Zahvalnice: 4.560
Zahvaljeno 2.633 puta na 1.577 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Ekologija

Citat:
water wizard kaže: Pregled poruke
pa bre ljudi su pravili vetrenjače još pre 500 godina, nismo valjda tolko nazadovali
A zasta su bile te vetrenjace? Valjda mlinovi za zito i kukuruz. U Subotici postoji firma koja pravi vetrenjace za Nemacko trziste. Nesto ne videh da su prodavali ovde. Jedna kosta oko milion eura ali to je samo jedan deo troska i ima smisla da je to preskupa energija.
p.s. Bilo na televizoru kako je jedna vetrenjaca u Danskoj izgubila kontrolu tako se vrtela da su morali da ogranice prostor oko nje dok se nije bukvalno raspala. Projektili i delovi leteli na sve strane.
todos je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.4.2011, 21:53   #126
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.468
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.002 puta na 3.724 poruka
Određen forumom Re: Ekologija

Izgleda da je NE najsigurnija
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.4.2011, 20:16   #127
nighthawk
.
 
Avatar korisnika nighthawk
 
Član od: 2.11.2005.
Poruke: 2.532
Zahvalnice: 113
Zahvaljeno 710 puta na 498 poruka
Određen forumom Re: Ekologija

Citat:
todos kaže: Pregled poruke
Danas sam studiozno obilazio strucne sajtove sto se tice vetrogeneratora i dosao sam do zakljucka da je to zaista najskuplje proizvedena struja... Tako da to mogu samo bogate drzave da sebi priuste poput Danske, Holandije, Nemacke i dr.
Holanđani, Danci i Nemci imaju još nešto što ne može parama da se kupi - relativno stabilan vetar tokom cele godine. Mi imamo jak vetar tokom proleća (što je verovatno i glavni razlog zašto naši političari sada pričaju o vetrenjačama), ali u većem delu Srbije jak vetar duva samo tokom nekoliko nedelja godišnje. Tokom većeg dela godine vetra uopšte nema ili je jako slab. Zaječar je recimo tokom cele zime najzadimljeniji grad u Srbiji, baš zbog nedostatka vetra koji bi oduvao dim. Vetrenjača podignuta u okolini Zaječara bi 80% vremena stajala u mestu.


Citat:
todos kaže: Pregled poruke
p.s. Bilo na televizoru kako je jedna vetrenjaca u Danskoj izgubila kontrolu tako se vrtela da su morali da ogranice prostor oko nje dok se nije bukvalno raspala. Projektili i delovi leteli na sve strane.
http://www.youtube.com/watch?v=uJXoMz-__rQ
nighthawk je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.4.2011, 20:28   #128
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.713
Zahvalnice: 4.560
Zahvaljeno 2.633 puta na 1.577 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Ekologija

Hvala na snimku.
Problem sa Zaječarom mi nije jasan pored Dunava (znam da nije blizu), Rgotine i ostalih delova. U principu je u debeloj ravnici i nije jasno o čemu se tu radi.
Ali insistirati na načemu što svi vide kao što si i ti i ignorisati NE koji je noseći u razvoju čitavog zapadnog sveta mi nije jasna. Jedostavno protivnici iselite se odavde a oni koji žele dobro ovoj zemlji neka ostanu sa sve NE vmeđu njima i mene!!!
todos je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.11.2012, 16:01   #129
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.713
Zahvalnice: 4.560
Zahvaljeno 2.633 puta na 1.577 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Ekologija

Mogla bi ova komunalna policija da se baci na posao a ne da zeza narod za sve i svašta. Naime o čemu se radi?! Odlazim u šetnju sa psima redovno i uvek pred mrak. Nekad nas zakači i totalni mrak. I šta mogu videti na terenu. Od ekipe koja se verovatno drogira, razumem da se kriju od policije. Njima u principu nema pomoći ali ima i prirodi koju redovno zagađuju đubretom a koju ,,savesni˝ građani doturaju ručnim kolicima. U redu oni koji bacaju organsko đubrivo u vidu trave i sl. Uvek to rade u predvečerje. Tada ta komunalna policija treba da prošeta tim krajolikom i verujte mi da nema dana da nekog ne uhvate na delu. Treba odrapiti jednog za primer, objaviti u novinama i posle bi bila druga priča.
Nikad se nećemo opametiti i redovno ćemo tražiti krivca za sve i svašta.
todos je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.11.2012, 16:33   #130
JohnnyNT
Deo inventara foruma
 
Član od: 15.4.2006.
Lokacija: Srbija
Poruke: 4.037
Zahvalnice: 1.298
Zahvaljeno 1.396 puta na 948 poruka
Određen forumom Re: Ekologija

Ma strašni smo što se tiče tog smeća, nedavno sam bio u malom planinskom selu, svega 3 kuće i 10 stanovnika, a odmah na izlasku iz mesta, na padini pored puta, na potezu od 15 metara gomila plastičnih kesa, razbijenih plastičnih kanti i svakakvog smeća. Tu neka kontrola efikasna i ne može da se uvede zbog nepristupačnosti tog mesta, ali gde je narodu svest da će to ruglo godinama tu stajati, i da se ne postide, ne zbog prirode, već zbog nekoga ko će nekad tuda proći i reći "vidi stoke, valjaju se u sopstvenim g****ma".
JohnnyNT je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.12.2012, 21:30   #131
nighthawk
.
 
Avatar korisnika nighthawk
 
Član od: 2.11.2005.
Poruke: 2.532
Zahvalnice: 113
Zahvaljeno 710 puta na 498 poruka
Određen forumom Re: Ekologija

Citat:
JohnnyNT kaže: Pregled poruke
svega 3 kuće i 10 stanovnika, a odmah na izlasku iz mesta, na padini pored puta, na potezu od 15 metara gomila plastičnih kesa
Naši ljudi su jako neodgovorni po pitanju otpada, ali što se tiče sela ne možeš svu krivicu da svališ na meštane. Ti ljudi u nepristupačnim selima moraju sami da se snalaze. Oni bacaju đubre tu negde pored kuće ili ga traktorom odvezu negde malo dalje, recimo pored obale reke, pa onda čekaju topljenje snega i nadaju se da će ga voda odneti. Ovde u Timočkoj Krajini ne postoji organizovano prikupljanje otpada iz sela, a i kada bi to postojalo komunalci bi verovatno drali kožu zbog troškova goriva ili nečeg sličnog.
nighthawk je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.12.2012, 20:36   #132
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.713
Zahvalnice: 4.560
Zahvaljeno 2.633 puta na 1.577 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Ekologija

Ma mogu građani sami da se organizuju nego neče, tvrdoglavi, nezadovoljni životom itd. organski otpad mogu da bace. Mada stoka dosta od toga može da pojede. Staklene flaše odlože u đakovima i dočekaju sretna vremena kad se iste budu otkupčljivale, tako i sa plastičnim flašama. ostalo, papir, razne kese, i sl. jednostavno odlože u jedno metalno bure i zapale. I to možda izgleda kao zagađenje životne sredine ali je manje bolno.
todos je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.2.2013, 23:16   #133
vodolija
Novi član
 
Član od: 20.2.2013.
Lokacija: Beograd
Poruke: 0
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Ekologija

Pozdrav,

svojom prvom porukom na forumu sam hteo da se predstavim u ovoj temi i potaknem na reciklažu predmeta koje svakodnevno koristimo. Moj posao je u domenu računarske tehnike i tako dolazim do predmeta koji su ranije bili samo otpad. Sada čuvam baterije, akumulatore, gvozdeni, alu i bakarni otpad, plastiku a privatno limenke i pet ambalažu, stari papir. Nosim na reciklažu-otkup kada se nakupi dovoljna količina da postoji razlog za put.

Mislim da smo sve više okruženi opasnim materijama za koje smo odgovorni, i da se informišemo o poreklu proizvoda koji biramo. Jedno domaćinstvo može mesečno da vrati bar 5% troškova i odbaci 50% manje otpada sa malo uloženog truda.

vodolija je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.2.2013, 15:10   #134
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.713
Zahvalnice: 4.560
Zahvaljeno 2.633 puta na 1.577 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Ekologija

Što se tiče viška elektronike i prateće opreme tu ti je zakon aukcijski sajtovi. Možeš čak i da zaradiš. Ja sam uvalio par nepotrebnih stvari i kablove. Uvalio sam čak i eksterni dial-ap za poštenu cenu. A kome još to treba? Eto, treba nekom! U drugom slučaju te stvari bih pobacao i naravno zagadio životnu okolinu. I to je jedna vrsta reciklaže, u starudiju udahnuo novi život.
todos je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.2.2013, 15:40   #135
ZoNi
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: ************
Poruke: 8.652
Zahvalnice: 2.253
Zahvaljeno 1.921 puta na 1.404 poruka
Određen forumom Re: Ekologija

Ja se na poslu bavim (i) ekologijom. Baš zato znam kako se kod nas ne radi skoro ništa po tom pitanju Evo, baš sam pre neki dan bio u fabrici koja u svom dvorištu drži gotovo 30.000 tona (trideset hiljada tona) štetnog organskog otpada - i to već 10 godina! Svake godine se dodaje po nekoliko hiljada tona! I to je samo jedna fabrika Gradske kanalizacije su u raspadnom stanju; deponije su najobičnija neuređena smetlišta; industrija svoj otpad izliva u reke i kanale; ljudi van gradova su prisiljeni da đubre bacaju po šumama, jer nemaju kontejnere; EPS urniše najkvaliteniju zemlju po Srbiji...

Što se tiče mene privatno... Kad bi u blizini moje kuće postojali posebni kontejeneri za metal, staklo, plastiku i organski otpad, ja bih vrlo rado razdvajao to. Pošto ne postoje (niti će, verovatno, uskoro postojati), ne pada mi na pamet da sve to razdavajam i onda da bazam po gradu i tražim šta da radim sa tim kesama.

Na žalost, živimo u jednom velikom svinjcu (uz izvinjenje svinjama, koje su realno znatno manji zagađivači od ljudi) i ne vidim da se nešto ozbiljno radi po tom pitanju.
ZoNi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku ZoNi na korisnoj poruci:
Beagle (22.2.2013), todos (22.2.2013)
Stara 22.2.2013, 15:53   #136
JohnnyNT
Deo inventara foruma
 
Član od: 15.4.2006.
Lokacija: Srbija
Poruke: 4.037
Zahvalnice: 1.298
Zahvaljeno 1.396 puta na 948 poruka
Određen forumom Re: Ekologija

Kod mene postoje kontejneri za plastiku, staklo i papir, samo što su par kilometara udaljeni, ali nakupim smeća pa odnesem kad treba (uglavnom je to plastika - flaše i slično). Ostalo ide u standardne kontejnere. Metal skupljaju ganci koji povremeno prolaze, ili drugi sakupljači.
JohnnyNT je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.2.2013, 16:13   #137
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.713
Zahvalnice: 4.560
Zahvaljeno 2.633 puta na 1.577 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Ekologija

@Zoni
Može samo sa dve kante da se napravi ogroman pomak. Kod mene u Čačku se radi po tom pitanju (i sam sam čuvar u jednoj takvoj firmi) tako što postoji jedna plava kanta za papir, staklo, metal i plastiku i jedna zelena za ostali otpad. Tako su snadbevena većina domaćinstava gde su kuće u pitanju. Taj otpad iz plave kante se nosi u sabirni centar gde se na posebnoj traci lako razdvaja. To su ipak pomaci u odnosu na one koji ništa nisu uradili po tom pitanju. A moraćemo nešto uraditi ako mislimo da budemo ozbiljni kndidati za ulazak u EU.
todos je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.2.2013, 11:22   #138
ZoNi
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: ************
Poruke: 8.652
Zahvalnice: 2.253
Zahvaljeno 1.921 puta na 1.404 poruka
Određen forumom Re: Ekologija

Citat:
todos kaže: Pregled poruke
Može samo sa dve kante da se napravi ogroman pomak
Slažem se, ali kod mene su prošle godine postavljeni oni podzemni kontejneri, tako da izgleda kao da nije u planu razdvajanje otpada.

ZoNi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.2.2013, 13:42   #139
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.713
Zahvalnice: 4.560
Zahvaljeno 2.633 puta na 1.577 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Ekologija

Citat:
ZoNi kaže: Pregled poruke
Slažem se, ali kod mene su prošle godine postavljeni oni podzemni kontejneri, tako da izgleda kao da nije u planu razdvajanje otpada.

Ali stoka ce naravno bacati u pogresnu kantu.
todos je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.10.2013, 13:08   #140
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.713
Zahvalnice: 4.560
Zahvaljeno 2.633 puta na 1.577 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Ekologija

Ovi Japanci stvarno nemaju sreće. Da li je to cena razvoja i napretka. Tako i naša Zapadna Morava, (dok je čuveni Milan Blagojević bio na leru) izgledala tako lepo i prirodno.
A da se vratim u "Zemlju Izlazećeg Sunca", poplave, klizišta, povišena radijacija u Fukušimi!
todos je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 4:06.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com