Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > Brbljaonica > Opšta kultura

Opšta kultura Knjige, školovanje, muzika, film, TV...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 6.8.2008, 21:28   #61
yoshida
Član
 
Član od: 26.12.2007.
Lokacija: preko puta tri kaputa
Poruke: 458
Zahvalnice: 354
Zahvaljeno 247 puta na 122 poruka
Određen forumom Re: Ekologija

ideja o koncentrisanju solarne energije nije nova, ima toga na par mesta gde već radi punom parom.

uprošteno objašnjeno - imate stub sa "prijemnikom" na vrhu, gde se koncentriše solarni odblesak sa velikog broja ogledala koja nadzire kompjuter. što više ogledala, više energije .

postigne se jako velika temperatura (slično kao u tačkama fokusa kod lupa) i ta energija koristi za pokretanje fluida u stubu koji opet pokreće turbine i proizvodi energiju

iskreno , mislim da je ipak nuklearna energija jako bitna za budućnost, bez obzira što sam ja lično više za vetar, sunce i sve ostalo obnovljivo. još ako bi se ovladalo fisijom umesto fuzijom, problemi energije u svetu bi se rešili.

yoshida je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.8.2008, 11:03   #62
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.713
Zahvalnice: 4.560
Zahvaljeno 2.633 puta na 1.577 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Ekologija

Ova gornja slika je idealna za napajanje baze na mesecu i sl. objektu.
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.8.2008, 18:52   #63
nighthawk
.
 
Avatar korisnika nighthawk
 
Član od: 2.11.2005.
Poruke: 2.532
Zahvalnice: 113
Zahvaljeno 710 puta na 498 poruka
Određen forumom Re: Ekologija

Citat:
yoshida kaže: Pregled poruke
još ako bi se ovladalo fisijom umesto fuzijom, problemi energije u svetu bi se rešili.
Obrnuto, fisija se vec koristi, fuzijom tek treba da se ovlada.



Hajde da malo skrenemo pricu i na stvari koje mi sami radimo. Da li koristite klasicne sijalice sa vlaknom, ili neke efikasnije? Fluorescentne sijalice (bilo klasicne, bilo kompaktne koje se srafe u obicna e-27 grla) su oko pet puta efikasnije i traju oko pet puta duze. U startu kostaju malo vise, cene su oko 350-400 dinara za kompaktne, a otprilike isto toliko kosta i kompletna instalacija za klasicnu "neonku" a sama neonka kosta manje od 100 din. Kroz smanjenu potrosnju struje fluerescentne sijalice se otplacuju za oko godinu dana, a 5-6 godina koliko one traju bi ste dali mnogo vece pare za klasicne sijalice koje crkavaju na nekoliko meseci, tako da je usteda (iako se ne radi o velikom novcu) visestruka. Naravno najvaznije je da se time smanjuju emisije CO2 u atmosferu (termoelektrane). Inace naziv "neonka" je netacan. Fluorescentne sijalice zaista sadrze manju kolicinu neona (ili argona), ali taj neon sluzi samo da bi olaksao startovanje. Gas koji proizvodi svetlo je u stvari ziva u isparenom stanju. Svaka "neonka" sadrzi 1-2 grama zive (novije sadrze manje), i ovo predstavlja jednu od opasnosti u slucaju da se sijalica razbije. U tom slucaju prostoriju treba provetriti na 15 minuta, a ostatke stakla sakupiti u najlon kesu , pri tome ne smeju da se dodiruju golim rukama. Ali ni ziva ne proizvodi ono svetlo koje se vidi, to radi premaz fosfora sa unutrasnje povrsine stakla. Ziva proizvodi ultraljubicasto svetlo koje premaz fosfora pretvara u vidljivu svetlost. Od sastava fosfora zavisi boja svetla i temperatura boja.

Ja sam zimus presao na kompaktne fluorescentne. Ono sto se prvo primeti je da duze traju. Jeste samo pola godine, ali do sada bi promenio dve-tri obicne sijalice. U stonoj lampi koristim onu Kinesku od 50 dinara. Na njoj pise da ima 26 W, mada daje svetlo kao obicna sijalica od 40W (sto znaci da realno ima manje od 10W), ali to je za citanje sasvim dovoljno. U svakom slucaju islplati se.

Poslednja ispravka: nighthawk (7.8.2008 u 22:12) Razlog: prevelika zurba, pa se zaboravi
nighthawk je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku nighthawk na korisnoj poruci:
yoshida (7.8.2008)
Stara 24.8.2008, 16:55   #64
nighthawk
.
 
Avatar korisnika nighthawk
 
Član od: 2.11.2005.
Poruke: 2.532
Zahvalnice: 113
Zahvaljeno 710 puta na 498 poruka
Određen forumom Re: Ekologija

Da ne bi smapovao u ovoj http://www.sk.rs/forum/showthread.php?t=33528 temi komentar cu ostaviti ovde.

Aleksandar je pokazao kako drvece zavrsava u sporetu i kako "priroda nazaduje". Iako je tacno da je seca suma visestruko stetna i da sam proces sagorevanja ogrevnog drveta uopste nije cist, ovo je mnogo bolje nego sagorevanje uglja, cak moze da se kaze da je ovo (u nekim uslovima) ekoloski prihvatjlivo i da se radi o obnovljivom izvoru energije.

Sad malo detaljnije. Ugalj je nastao od drveca koje je pre vise miliona godina zakopano. Time je ugljen-dioksid iz atmosfere zarobljen. Sada, sagorevanjem tog uglja CO2 se vraca u atmosferu i njegova kolicina se povecava (nekada je bilo mnogo vise CO2 u atmosferi pa je i klima bila drugacija), i to naravno dovodi do efekta staklene baste. Pored toga ugalj sadrzi i mnoge stetne materije koje se sagorevanjem oslobadjaju (recimo teski metali...), a i sam proces sagorevanja oslobadja mnogo vise stetnih gasova i cadji.
Sagorevanjem ogrevnog drveta takodje se oslobadja CO2, ali isti taj CO2 je uhvacen iz atmosfere desetak godina ranije, tako da se radi samo o kruzenju ugljen-dioksida (koji bi se ionako oslobodio truljenjem drveca u sumi), ne o vracanju onog koji je zarobljen duboko pod zemljom. Tako da seca suma uopste ne mora da bude stetna, pod uslovom naravno da se radi planski, a sigurno je manje stetno nego koriscenje uglja. Naravno, najbojle bi bilo da solarna, geotermalna i energija vetra mogu da zadovolje sve nase potrebe, ali to se nece jos desiti, pogotovo kod nas.
nighthawk je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.8.2008, 18:12   #65
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.713
Zahvalnice: 4.560
Zahvaljeno 2.633 puta na 1.577 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Ekologija

Ja mislim da cemo mi biti robovi prljave tehnologije, koja ce biti uslov za prijem u EU.
Suma po pravilu se sece planski, ostranjuju se bolesna i osusena stabla, vrsi se proreda, itd. Zato kod nas kad sumar dodje u posetu, moze da dobije samo po nosu, jer on ne moze meni da kaze koje drvo treba u svojoj sumi da posecem, kad ja to vec mnogo bolje od njega znam. Naravno da govorim u svoje ime, jer se smatram ekoloski cistim. Nisam sumokradica i sl. hohstapler.
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.11.2008, 1:09   #66
Orvel
Veteran
 
Član od: 6.4.2006.
Lokacija: Životinjska farma
Poruke: 784
Zahvalnice: 434
Zahvaljeno 336 puta na 169 poruka
Određen forumom Re: Ekologija

Да дигнем тему из мртвих:
Сама Земља представља обновљив извор енергије који се може искористити са "топлотним пумпама" или "дизалицама топлоте". Оне раде на истом принципу као и било који расхладни уређаји (фрижидер или клима), значи поседују кондензатор, компресор и испаривач. Цака је што је однос: добијена енергија/уложена енергија (за погон компресора) око 3. Ово није перпетуум мобиле јер се не рачуна енергија Земље, јер ово није степен корисности већ коефицијент грејања. Е сад, зашто се не користе у већој мери, питање је, наравно новца (не само у Србији). Овакви системи су и даље веома скупи и зато независно од преимућства, овако добијена енергија за грејање кошта углавном више од јединице енергије добијене сагоревањем чврстих, течних или гасовитих горива.
Конструкционим усавршавањем и снижавањем цене топлотне пумпе ће постати, тј. већ представљају перспективан начин грејања. Због свега овога, геотермални извори ће постајати све интресантнији, као и отпадне воде, вода загрејана соларним уређајима и наравно енергија саме Земље (на дубини од око 15 метара температура је практично непроменљива). У неким земљама су топлотне пумпе већ толико усавршене да зими греју, а лети служе као климатизери.
Мислите о томе .Још кад би о томе размислиле власти (где и како да уложе неки динар, долар, евро...).
Orvel je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.11.2008, 14:49   #67
galebns
Starosedelac
 
Član od: 13.3.2006.
Lokacija: 0,0,0
Poruke: 2.660
Zahvalnice: 1.648
Zahvaljeno 695 puta na 482 poruka
Određen forumom Re: Ekologija

Spomenuli ste fuziju pa evo da iznesem par informacija ako vec niste upoznati. Naime u Francuskoj se pravi prva elektrana koja radi na principu fuzije. Teoretski fuzija je poznata odavno, problem je bio stvoriti uslove da se ta reakcija desi (zagrevanje i odrzavanje temepreature plazme na potrebnom nivou, hladjenje celog sistema itd.). Plan je da se elektrana stavi u pogon do 2018. godine, a u roku od 30 godina da se ovakve elektrane uvedu u komercijalnu upotrebu.
Kakve su prednosti? Kao gorivo se koristi deuterijum koji se dobija iz svih oblika vode (znaci i morske) i potrebno je samo nekoliko grama za reakciju, tako da je procena da deuterijuma ima za milione godina upotrebe. Druga komponenta je litijum, lak metal koji se nalazi u povrsinskoj kori Zemlje i ima ga za eksploataciju sledecih par hiljada godina. Treca komponenta je tricijum koji se ne moze naci u prirodi vec se dobija u samoj reakciji fuzije od deuterijuma. Neka procena je da bi 500 litara vode bilo dovoljno da se napravi onoliko struje koliko danasnji covek u proseku potrosi za ceo zivot. Znaci, najveca prednost je ta sto resursa ima u svim krajevima sveta tj. nema "privilegovanih" (kao na primer kod nafte).
Druga prednost je sto nema opasnosti od lancane reakcije koja bi dovela do eksplozije ili slicno. Posto se plazma u kojoj se desava fuzija vec zagrejana do samih granica, jedino sto se moze desiti ako nesto "izadje" van dozvoljenih parametara jeste da se ta plazma ohladi i bukvalno ceo proces stane. Znaci, ne desi se nista osim sto prestane proizvodnja (kao da je neko iskljucio elektranu). Nus proizvod celog procesa je helijum koji je bezopasan po okolinu. Jedina losa strana jeste radioaktivnost koje se javlja posle nekog duzeg vremena u plocama za hladjenje koje se nalaze neposredno oko reaktora. Ta radioaktivnost nestaje nakon 50 do 100 godina, kada se ploce opet mogu koristiti.
Po meni, ova tehnologija ce zameniti sve nacine proizvodnje struje i omoguciti prelazak sa nafte na struju kad su u pitanju prevozna sredstva.

Vise informacija mozete naci na sajtu samog projekta ove probne elektrane
http://www.jet.efda.org/pages/fusion...s/fusion6.html

P.S. Nisam fizicar ni hemicar pa ako sam nesto lupio, oprostite

Poslednja ispravka: VojaM (13.11.2008 u 14:15) Razlog: fusija = fuzija, thnx Orvel ;) A takođe i Deuterium --> deuterijum, Tritium --> tricijum, Litium --> litijum, VojaM
galebns je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.11.2008, 11:38   #68
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.713
Zahvalnice: 4.560
Zahvaljeno 2.633 puta na 1.577 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Ekologija

Mi kao gradjani, da li mozemo da se podelimo u dve grupe. One koji djubre bacaju van kontejnera i one koji to rade kako treba. Dosta mi je vise gledati, kako neki cistunci prave stetu. Sta mislite o ovoj podeli? Kakve bi vi kazne primenili u slucaju da se uhvati stetocina.
p.s. Imam dosta obicaj da slikam prirodu, i mnoge fotografije su mi propale zato sto visi neka kesa na grani.
I jedan primer nekulture. Moj Otac je pre jedno dvadeset godina bio u Budvi, radio na hotelu Aleksander i spavao u nekom hotelu. Bacio gace sa sprata i one pale na neku palmu. Onda se osoblje hotela namucilo da ih skine. Moj cale sidje dole, i posmatrao kako su pokusavali da ih skinu, i obratio se njima sa pitanjem: Koji li je idiot uspeo da okaci gace na palmu?
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.11.2008, 17:31   #69
nighthawk
.
 
Avatar korisnika nighthawk
 
Član od: 2.11.2005.
Poruke: 2.532
Zahvalnice: 113
Zahvaljeno 710 puta na 498 poruka
Određen forumom Re: Ekologija

Bacanje djubreta pored kontejnera i kanti je svakako gruba i losa navika, ali sto se ekologije tice ne predstavlja bas neki problem. Najveci problem predstavljaju ljudi koji upotrebljavaju gomilu plasticne ambalaze, razne sprejeve koji sadrze freone i sl, ljudi koji kupuju hranu koja je uzgajana daleko od mesta kupovine (zagadjenje nastaje u transportu), itd. Naravno da treba kaznjavati prljanje okoline, ali ima i vaznijih stvari od toga.
nighthawk je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.11.2008, 17:36   #70
Ghost
Starosedelac
 
Član od: 10.4.2006.
Lokacija: SGC
Poruke: 1.990
Zahvalnice: 167
Zahvaljeno 486 puta na 233 poruka
Određen forumom Re: Ekologija

Citat:
ljudi koji kupuju hranu koja je uzgajana daleko od mesta kupovine (zagadjenje nastaje u transportu)
И за то постоји решење:

Вертикална фарма

Сместиш лепо у град и немора да се пуно превози до продавнице
Ghost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Ghost na korisnoj poruci:
todos (11.11.2008)
Stara 11.11.2008, 18:00   #71
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.713
Zahvalnice: 4.560
Zahvaljeno 2.633 puta na 1.577 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Ekologija

Ideja odlicna za buduca vremena. Mozda za Mars?!
Plasticne kese i ostalu ambalazu moze da stopira drzava zakonom Kako mogu kinezi to da odrade?!
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.11.2008, 19:29   #72
zdravkelja
Deo inventara foruma
 
Član od: 1.12.2006.
Lokacija: secretlevel.org
Poruke: 4.264
Zahvalnice: 1.929
Zahvaljeno 1.916 puta na 819 poruka
Određen forumom Re: Ekologija

Citao sam o tome, mislim u Zabavniku.
Ali dok se to napravi...
zdravkelja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.11.2008, 22:39   #73
Equilibrium
Veteran
 
Član od: 2.11.2008.
Lokacija: Tamo
Poruke: 1.079
Zahvalnice: 499
Zahvaljeno 1.348 puta na 495 poruka
Određen forumom Re: Ekologija

E ko u onom filmu sa Kevinom Kostnerom

To bi izazvalo ooogromne polemike da li slati i ljudsko djubre na Mars

Sto se tice kineza oni moraju svaki da baci kesu planeta bi bila pokrivena plastikom

Ajde ko ce kod nas takav zakon da donese ovde nema zakona osim saobracajnog a i taj zaobidjes mitom

Inace u potpunosti podrzavam ideju i zalazem se da malo ociste prirodu po Srbiji
Equilibrium je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Equilibrium na korisnoj poruci:
todos (13.11.2008)
Stara 13.11.2008, 11:29   #74
galebns
Starosedelac
 
Član od: 13.3.2006.
Lokacija: 0,0,0
Poruke: 2.660
Zahvalnice: 1.648
Zahvaljeno 695 puta na 482 poruka
Određen forumom Re: Ekologija

Bas pre neki dan bilo na TV da su u Indiji od svih kesa i plastike koja se nadje na otpadu poceli proizvodnju asfalta. Bolje i to nego "plasticno" brdo na otpadu.
galebns je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.11.2008, 11:36   #75
zoran845
Deo inventara foruma
 
Član od: 7.6.2007.
Lokacija: Naissus (M.S.)
Poruke: 4.729
Zahvalnice: 872
Zahvaljeno 2.575 puta na 1.457 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku zoran845
Određen forumom Re: Ekologija

Citat:
galebns kaže: Pregled poruke
od...kesa i plastike koja se nadje na otpadu poceli proizvodnju asfalta...
Od ovoga bi mogli da naprave dovoljno asfalta da izasfaltiraju celu planetu.

Nemam vremena da sve prevodim, ali evo nekih akcenata:

- ostrvo plastike/"plastična supa" proteže se od nekih petsto nautičkih milja od zapadne obale SAD, skoro sve do Japana
xx(to je površina dvaput veća od površine same Amerike/USA)
- pretpostavlja se da je težina otpada koji pluta Pacifikom oko 100 miliona tona (od toga je 90 % plastika)
- naučnici smatraju da svaka kvadratna milja okeana sadrži oko 46 000 komada plastike (boca, kesa,...)

Poslednja ispravka: zoran845 (13.11.2008 u 12:02)
zoran845 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku zoran845 na korisnoj poruci:
todos (13.11.2008)
Stara 13.11.2008, 15:32   #76
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.713
Zahvalnice: 4.560
Zahvaljeno 2.633 puta na 1.577 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Ekologija

A ko je taj luksuz dozvolio?
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.11.2008, 16:19   #77
zoran845
Deo inventara foruma
 
Član od: 7.6.2007.
Lokacija: Naissus (M.S.)
Poruke: 4.729
Zahvalnice: 872
Zahvaljeno 2.575 puta na 1.457 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku zoran845
Određen forumom Re: Ekologija

Stanovnici zemalja pacifičkog basena, pre svih.
zoran845 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.11.2008, 20:58   #78
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.713
Zahvalnice: 4.560
Zahvaljeno 2.633 puta na 1.577 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Ekologija

Hmmm... To mi nije bas precizan odgovor. Da nije mozda najveci siledzija na svetu?
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.11.2008, 13:29   #79
Deathclaw
Član
 
Član od: 5.8.2006.
Lokacija: Cave on outskirts of NCR
Poruke: 80
Zahvalnice: 106
Zahvaljeno 51 puta na 27 poruka
Određen forumom Re: Ekologija

Citat:
todos kaže: Pregled poruke
Hmmm... To mi nije bas precizan odgovor. Da nije mozda najveci siledzija na svetu?
Chuck Norris???
Deathclaw je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.11.2008, 23:08   #80
Equilibrium
Veteran
 
Član od: 2.11.2008.
Lokacija: Tamo
Poruke: 1.079
Zahvalnice: 499
Zahvaljeno 1.348 puta na 495 poruka
Određen forumom Re: Ekologija

Ma kreteni konstantno unistavaju planetu nisu ni Kjoto potpisali, boli ove njihove glavaonje k*rac, oni kad ****u planetu imaju para da idu na Mesec a sta cemo mi ostali
Treba njih sve u onu masinu za recikliranje plasticnog otpada pa da vidimo ko ce onda da zagadjuje planetu
Equilibrium je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 10:36.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com