Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > Brbljaonica > Opšta kultura

Opšta kultura Knjige, školovanje, muzika, film, TV...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 2.8.2008, 17:15   #21
Ulmawen
Starosedelac
 
Član od: 6.4.2007.
Lokacija: Narquelion la.. tu y aldalin Kortirionwen
Poruke: 1.360
Zahvalnice: 484
Zahvaljeno 920 puta na 515 poruka
Određen forumom Re: Ekologija

Jeste, moratorijum je još uvek na snazi u Srbiji, ali radijaciju ne ograničavaju geografske međe.
Ulmawen je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.8.2008, 18:04   #22
Orvel
Veteran
 
Član od: 6.4.2006.
Lokacija: Životinjska farma
Poruke: 784
Zahvalnice: 434
Zahvaljeno 336 puta na 169 poruka
Arrow Re: Ekologija

Да би "направили електричну енергију, тј. струју" (веома нетачан али распрострањен израз), морамо доћи у "сукоб са екологијом". Енергију можемо "добити" из термоелектрана, нуклеарних електрана, хидроелектрана, ветрањача, соларних плоча. Свака варијанта има своје лоше стране:
-термоелектране: прилично низак степен искоришћења (~50%), велики загађивачи (вероватно највећи), стабилни произвођачи ел. енергије (не могу тек тако да менјају свој капацитет), вероватно најтежи објекти за изградњу, ...
-нуклеарне електране: складиштење отпада, могућност хаварије (попут оних у Француској, или у Словенији, или у Чернобиљу), ако се налази на реци може да значајно подигне температуру воде (ово важи и за термоелектране), веома скупа инвестиција (нетипичне парне турбине,...) али исплатива, ...
-хидроелектране:
-велике хидроелектране: велики минус имају због промене околине (потапање великих пространстава због акумулационог језера). То им је у ствари и једини минус.
-мале хидроелектране: мали минус ( ) због истог проблема.
-ветрењаче: бучне су, постоје опречна мишљења да ли су еколошки најбоље (одузимају енергију ветра ==>промена климе)
-соларне плоче: па и немају лоше стране, али колико пространство је потребно да би добили нпр. 1000Мw снаге? Покосимо пар хиљада хектара шума и ето нам поље соларних плоча (ок су за појединачне куће).

Што се наше земље тиче, уведен је мораторијум на изградњу НЕ до 2012 (мислим да је та година), па не треба да бринемо. Можда би требало да бринемо због "браће" Хрвата који хоће да зидају нуклеарку на Дунаву, ~150 км ваздушном линијом од Београда. Колико ја видим нама би било најбоље да се оријентишемо на мале ХЕ и да баталимо ТЕ (како ли је онима у Обреновцу?) ако желимо да живимо у "еколошкој држави".
Orvel je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku Orvel na korisnoj poruci:
next (2.8.2008), nikola87 (3.8.2008), Ulmawen (2.8.2008)
Stara 2.8.2008, 18:12   #23
shrafko
Starosedelac
 
Član od: 5.8.2007.
Lokacija: Podunavlje
Poruke: 1.801
Zahvalnice: 1.577
Zahvaljeno 1.322 puta na 598 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku shrafko
Određen forumom Re: Ekologija

Orvel,
kad spomenu Obrenovac... baš sam išao tamo pre neki dan i - igrom slučaja - prolazio pored TE Nikola Tesla.

Sve na stranu - i šume dalekovoda i potencijalna elektromagnetna zračenja (koja navodno izazivaju rak) i zagađenja usled sagorevanja enormnih količina čvrstih goriva.. ali ono što je na mene ostavilo najjači utisak (izvinite za OT, btw), je što je sama termoelektana izgledala tako spooky da je to bilo nevidjeno. Usamljena monumentalna kockasta struktura na čijim metalnim delovima su vidljive naslage rđe, sa zamagljenim (ili samo - prljavim) prozorima i zidovima koji su odavno promenili boju...

Da nisam znao šta je u pitanju i da mi je neko pokazao samo sliku, pitajući me šta mislim - šta je to, 'ladno bih rekao "postrojenje gde ljude potapaju u mutogenu hemikaliju".
shrafko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.8.2008, 18:15   #24
Ulmawen
Starosedelac
 
Član od: 6.4.2007.
Lokacija: Narquelion la.. tu y aldalin Kortirionwen
Poruke: 1.360
Zahvalnice: 484
Zahvaljeno 920 puta na 515 poruka
Određen forumom Re: Ekologija

Ekološka država? Lepo me nasmeja.
Meni se čini da su solarni paneli najbolje rešenje, ali... Nikako mi ne ide u glavu kako to može da utiče na klimatske promene na duže staze... Ako uopšte može? Biogorivo mislim da nije dobra ideja, jer sa ovim gramzivima koji vode svet u neminovnu propast, ima cene hrane da nas upropaste...
Ali postoji neka ideja o ogromnoj solarnoj farmi u Sahari koja bi trebala da snabdeva Evropu energijom i omogući raspodelu energije diljem Evrope. Recimo, zelenu energiju iz izvora Velike Britanije i Danske i geotermalnu energiju sa Islanda i iz Italije...
Sad je to malo preopširna tema, ali koje je rešenje? Svi su izvori potrošni, osim bio- energije... Za sada. Ali do koje mere i oni mogu da se koriste a da ne dovedu do disbalansa i klimatskih promena?

@shrafko: a to je poseban problem, što ovde nije ulagano u termo- postrojenja decenijama.
Ulmawen je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.8.2008, 18:15   #25
Ketchua
Basterd...
 
Član od: 26.1.2006.
Lokacija: BG
Poruke: 1.975
Zahvalnice: 1.113
Zahvaljeno 906 puta na 546 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Ketchua
Određen forumom Re: Ekologija

ali ubedljivo najjaca fora u skorije vreme je Tesla Roadster... kaze, auto na struju, pa ne zagadjuje okolinu... a ta struja se tu stvorila sama od sebe...
Ketchua je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.8.2008, 18:35   #26
Orvel
Veteran
 
Član od: 6.4.2006.
Lokacija: Životinjska farma
Poruke: 784
Zahvalnice: 434
Zahvaljeno 336 puta na 169 poruka
Određen forumom Re: Ekologija

@shrafko
Био сам у ТЕНТ-Б и изгледа, за разлику од хидроелектрана, ужасно прљаво. Најпрљавији је део око парног котла и млинова за угаљ. Тај део електране изгледа језиво, као из хорор филмова. Они имају свој "возић" који допрема угаљ са копа. Тај воз само врти у круг и без стајања истовара угаљ (заборавио сам количину, али је апсолутно суманута). Јесте највећи испоручилац енергије, али је и највећи загађивач.
ТЕНТ-Б:

ХЕ Бајина Башта:
Orvel je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Orvel na korisnoj poruci:
shrafko (2.8.2008), todos (2.8.2008)
Stara 2.8.2008, 21:08   #27
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.713
Zahvalnice: 4.560
Zahvaljeno 2.633 puta na 1.577 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Ekologija

Drago mi je da je ova uslovno receno moja tema ozivela!
Nemam nista protiv nuklearki. Cistija sigurno tehnologija od termoelektrana. Neka se jave oni koji zive u blizini TE. Uskoro bi trebalo da se pravi jedna termoelektrana u selo Tijanje na jelici planini izmedju Cacka i Guce. Ako to prodje od lepote sa Jelice planine nece biti nista. U Francuskoj gradjani zive uz sam bok takvih nuklearnih elektrana. Naravno da su oslobodjeni velikih drustvenih izdataka, i verovatno su u mnogo cemu privilegovani. Ali niko ih ne tera da zive tamo. Nisam bas 100% za takvo nesto ali vise se stvara fama o njima zbog nesrecnog Cernobilja. Ipak je tehnologija na zapadu na sasvim drugom nivou. Naravno da treba da se okrenemo nekoj drugoj energiji. Prvo treba da izbacimo iz kuca potrosace koji nisu obelezeni sa A potrosnjom energije. Ves sad za par stotina evra moze da se kupi panel koji proizvodi solarnu energiju za bojler u kupatilu i kuhinji...
Moramo nesto i sami uraditi po tom pitanju, da bi izbegli prljave tehnologije.
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.8.2008, 21:14   #28
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.713
Zahvalnice: 4.560
Zahvaljeno 2.633 puta na 1.577 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Ekologija

Citat:
Ketchua kaže: Pregled poruke
ali ubedljivo najjaca fora u skorije vreme je Tesla Roadster... kaze, auto na struju, pa ne zagadjuje okolinu... a ta struja se tu stvorila sama od sebe...
Ford je jos pre 20 i kusur godina proizveo sasvim podnosljivo vozilo na struju. Serija je uradjena u maloj kolicini. I kad su glavonje videle sta su im konstruktori proizveli, brze bolje su to stavili u ormar da skuplja prasinu. Kud ce radnici koji rade na prljavoj tehnologiji ?!
@Ulmawen
A vetrenjace?
Kod nas ima firma u Subotici ili Somboru koja proizvodi te vetrenjace i koje su komplet za izvoz. Zasto drzava ili pojedinci tako nesto ne instaliraju po nasoj Srbiji? Ima mnogo mesta gde je vremenska pojava vetar najcesca.
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.8.2008, 21:18   #29
Ketchua
Basterd...
 
Član od: 26.1.2006.
Lokacija: BG
Poruke: 1.975
Zahvalnice: 1.113
Zahvaljeno 906 puta na 546 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Ketchua
Određen forumom Re: Ekologija

^ nisi me razumeo... ta struja na koju auto ide se proizvodi u elektrani... nije pala s neba... a vecina elektrana zagadjuje okolinu, jelte... zacarani krug...
Ketchua je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Ketchua na korisnoj poruci:
todos (2.8.2008)
Stara 2.8.2008, 21:32   #30
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.713
Zahvalnice: 4.560
Zahvaljeno 2.633 puta na 1.577 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Ekologija

Citat:
Ketchua kaže: Pregled poruke
^ nisi me razumeo... ta struja na koju auto ide se proizvodi u elektrani... nije pala s neba... a vecina elektrana zagadjuje okolinu, jelte... zacarani krug...
Razumeo sam, ali automobil na OTO ili diesel motor znamo sta koristi i sta ispusta u atmosferu, na to sam mislio, Zato automobil na struju je jedan vid doprinosa ekologiji. Naravno i tu treba da se poradi, da se izbaci olovo i jos kojekakve materije koje pokrecu takve baterije na tim automobilima. (Bas sam ga zapekljao)!
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku todos na korisnoj poruci:
Ketchua (2.8.2008)
Stara 2.8.2008, 21:32   #31
PeTkO
Banned
 
Član od: 6.11.2005.
Lokacija: Iza tebe
Poruke: 2.242
Zahvalnice: 419
Zahvaljeno 298 puta na 192 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku PeTkO
Određen forumom Re: Ekologija

Negde sam procitao da vec odavno postoji plan o izgradnji nuklearke negde u srcu Sumadije.Iskreno, veliki sam protivnik nuklearki.Zasto?Pa vidite i sami u kakvom drustvu zivimo.Ko zna sta ce biti za 10-15 godina.I sta ako dodje do rata kao '99 (nadam se da nece)?Njima ce glavni cilj biti nuklearka jer ukoliko bombarduju nju, cela Srbija bi bila ozracena sa velikom kolicinom radioaktivnosti.Mozda zvucim malo glupo, ali rizik je veliki.

Inace, nuklearke su itekako opasne.Sva voda koja se koristi za hladjenje reaktora mora se negde smestiti i skladistiti, pa ta burad nece izdrzati doveka i morace nekad da procure.Tako da nam na isto dodje.Da li udisali zagadjen vazduh ili jeli ozracenu hranu, pitanje je sad?

Takodje, postoje dosta alternativnih izvora energije.Zaboravili ste suncevu energiju!Nemoraju samo solarne ploce da budu izvor energije.U nekim zemljama vec postoje elektrane koje rade uz pomoc ogledala koji se kompjuterski regulisu tako da iskoriscavaju maximalnu energiju sunca.Zrak koji padne na ogledalo odbija se pravo na toranj gde se zagreva voda i ta voda se koristi za pokretanje turbina generatora.Tacno koliko megavata daje ta vrsta elektrana ne znam, ali da uopste ne zagadjuje prirodu je 100% tacno jer nema nikakvih otrovnih gasova niti otrovnog otpada.

Isto tako postoje i elektrane bazirane na talasima i plimnim talasima (sve zavisi kako su konstruisane) koje pokrecu talasi mora.Pa sam nasao na netu da negde experimentisu sa generatorima koje pokrece morska struja itd.

Sto znaci da ce alternativa morati da se pocne primenjivati sto pre da ne bi smo evoluirali i poceli da koristimo CO2 umesto kiseonika (a ako ovako nastavimo, moracemo ).Srbija je itekako bogata vodnim snagama, tako da je pametnije uloziti u 10-tak mini hidro elektrana koje nece mnogo nastetiti prirodi i tako spreciti izgradnju nuklearke, smanjiti rizik i postati potpuno energetski nezavisna drzava.
PeTkO je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.8.2008, 21:35   #32
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.713
Zahvalnice: 4.560
Zahvaljeno 2.633 puta na 1.577 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Ekologija

@PeTko
Postoji plan da se u slivu Velike Morave naprave desetak mini hidroelektrana, koje bi imale visestruku korist, plovni put, navodnjavanje i sl. Medjutim problem nisu pare, problem je ko ce gazdovati time.
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.8.2008, 21:37   #33
PeTkO
Banned
 
Član od: 6.11.2005.
Lokacija: Iza tebe
Poruke: 2.242
Zahvalnice: 419
Zahvaljeno 298 puta na 192 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku PeTkO
Određen forumom Re: Ekologija

Pa znas, kod nas je uvek vazilo pravilo da pare i nisu veliki problem vec ko ce sedeti u foteljama...ali ekologija i politika nisu mnogo povezane
PeTkO je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.8.2008, 21:39   #34
Ketchua
Basterd...
 
Član od: 26.1.2006.
Lokacija: BG
Poruke: 1.975
Zahvalnice: 1.113
Zahvaljeno 906 puta na 546 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Ketchua
Određen forumom Re: Ekologija

citao sam jednom prilikom, u onom nakaradnom politikinom "Magazinu" o nekom tipu kome plac ide preko neke brze recice... tip je ladno napravio uradi-sam hidroelektranicu, koja je dovoljna da potkrepi njegove potrebe...svaka mu se dala...
Ketchua je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.8.2008, 21:41   #35
Orvel
Veteran
 
Član od: 6.4.2006.
Lokacija: Životinjska farma
Poruke: 784
Zahvalnice: 434
Zahvaljeno 336 puta na 169 poruka
Određen forumom Re: Ekologija

Вероватно би могле негде да поставе ветрењаче, али пошто највећа ветрењача испоручује до 6MW снаге (пречник је око 200м) лако се долази до закључка да ни то није решење проблема недостатка енергије. У Америци су израчунали да MWh кошта око 56$ што је 2$ више од цене ТЕ на угаљ, а 3,5$ од ТЕ на гас. Постоје истраживања где се тврди да одржавање кошта и више. У сваком случају треба наћи рачуницу за нове изворе енергије, а да исти не буду фосилна и нуклеарна горива. Можда геотермални извори?
Orvel je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.8.2008, 21:47   #36
yoshida
Član
 
Član od: 26.12.2007.
Lokacija: preko puta tri kaputa
Poruke: 458
Zahvalnice: 354
Zahvaljeno 247 puta na 122 poruka
Određen forumom Re: Ekologija

pošto ja to amaterski pratim malo duže, malo ću da kucnem sa vama.

srbija ima šanse tj mogućnosti za postavljanje većeg broja malih hidroelektrana, što bi neke delove naše zemlje prilično oslobodilo zavisnosti od termelektrana.

druga stvar koja je u svetu sve više zastupljena je dobijanje el. energije iz sunca i vetra, neke zemlje su prilično odmakle u tome. danska na primer navodi da već 20 % energije dobija iz vetrenjača koje i sama proizvodi vrlo uspešno. planiraju da do 2025. godine pola potrošnje uzimaju iz energije vetra, to je po meni fantastična stvar.
solarna energija je dobra ali ne u svim oblastima - geografski položaj mnogo utiče, zar ne ? a i vetar i sunce nisu 100 % vremena na raspolaganju, ali mogu mnogo uticati na ukupno zavisnost od fosilnih i nuklearnih goriva. a još više na ekologiju cele planete.

mnogi se ovde neće složiti sa mnom, ali meni svaki komp koji sustiže klima uredjaj ili TA peć u potrošnji prosto nije OK stvar. umesto sve manje potrošnje, troši se sve više.

www.windpower.dk - danski sajt o energiji vetra

www.fiieldlines.com - naj sajt za samogradnju ekoloških proizvodjača energije

www.builditsolar.com - zbirni sajt za sve što štedi energiju

ima još mnogo toga, ali je ovo ipak forum o računarima
yoshida je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku yoshida na korisnoj poruci:
Stojadin (4.8.2008)
Stara 2.8.2008, 21:47   #37
Orvel
Veteran
 
Član od: 6.4.2006.
Lokacija: Životinjska farma
Poruke: 784
Zahvalnice: 434
Zahvaljeno 336 puta na 169 poruka
Određen forumom Re: Ekologija

Citat:
PeTkO kaže: Pregled poruke

Inace, nuklearke su itekako opasne.Sva voda koja se koristi za hladjenje reaktora mora se negde smestiti i skladistiti, pa ta burad nece izdrzati doveka i morace nekad da procure.Tako da nam na isto dodje.Da li udisali zagadjen vazduh ili jeli ozracenu hranu, pitanje je sad?

Isto tako postoje i elektrane bazirane na talasima i plimnim talasima (sve zavisi kako su konstruisane) koje pokrecu talasi mora.Pa sam nasao na netu da negde experimentisu sa generatorima koje pokrece morska struja itd.
Вода која се користи за хлађење реактора испарава и покреће парну турбину, да би се на излазу кондезовала (нарафски у кондензатору) и опет вратила у реактор. Ово је упрошћено објашњење. Нема потребе да складиштиш воду.
Постоје плимске хидроелектране, али ми немамо море. Можда поробимо неку државу (ако неко не пороби нас) па изађемо на море .
Citat:
srbija ima šanse tj mogućnosti za postavljanje većeg broja malih hidroelektrana, što bi neke delove naše zemlje prilično oslobodilo zavisnosti od termelektrana
О овоме сам причао . Постоји око 800 локација у Србији. 10MW x 500 па се скупи.
Orvel je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.8.2008, 21:57   #38
yoshida
Član
 
Član od: 26.12.2007.
Lokacija: preko puta tri kaputa
Poruke: 458
Zahvalnice: 354
Zahvaljeno 247 puta na 122 poruka
Određen forumom Re: Ekologija

baš tako, i plima tj talasi mora se mogu koristiti za prozvodnju energije. mnogo toga treba pokušati.

setih se jednog jako lepog britanskog projekta za vetrenjaču. ima i snimak rada ovog neobičnog a korisnog projekta

http://www.quietrevolution.co.uk/qr5.htm
yoshida je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.8.2008, 22:00   #39
Orvel
Veteran
 
Član od: 6.4.2006.
Lokacija: Životinjska farma
Poruke: 784
Zahvalnice: 434
Zahvaljeno 336 puta na 169 poruka
Određen forumom Re: Ekologija

То је ветро турбина са вертикалном осовином (крајње занимљив облик лопатица). Постоји то већ неко време.
Orvel je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.8.2008, 23:24   #40
Ulmawen
Starosedelac
 
Član od: 6.4.2007.
Lokacija: Narquelion la.. tu y aldalin Kortirionwen
Poruke: 1.360
Zahvalnice: 484
Zahvaljeno 920 puta na 515 poruka
Određen forumom Re: Ekologija

Citat:
todos kaže: Pregled poruke
@Ulmawen
A vetrenjace?
Kod nas ima firma u Subotici ili Somboru koja proizvodi te vetrenjace i koje su komplet za izvoz. Zasto drzava ili pojedinci tako nesto ne instaliraju po nasoj Srbiji? Ima mnogo mesta gde je vremenska pojava vetar najcesca.
Ne mislim da su vetroturbine rešenje... Eventualno solarni paneli... Pod uslovom da su negde drugde, gde je iradijancija veća, npr. u već pomenutoj Sahari gde je prosečna iradijancija u proseku za 80% veća nego u Evropi. Geotermalnu energiju ne može baš svaka zemlja da proizvodi... Island, recimo može, ali to nije dugoročno rešenje za malo veću teritoriju...
A sve u svemu, dok se svest o sveopštim klimatskim uslovima i zagađenju ne poveća, mislim da je nemoguće bilo šta uraditi. U tom smislu je skoro pokrenuta kampanja, na inicijativu Europie (Evropska asocijacija naftne industrije), da svako od nas uradi šta može po tom pitanju. Prvi korak u tom smislu je akcija "uštedite više od goriva", namenjena vozačima koji ne razmišljaju baš mnogo o zagađenju...
Save more than fuel

Kad bi se takve akcije malo češće sprovodile, možda bi se globalna svest dovela do nivoa da razmišlja i o pokoljenljima koja će tek doći, a ne samo jednokratno... Mada su šanse, naravno, male.

Poslednja ispravka: Ulmawen (2.8.2008 u 23:55) Razlog: hvala Orvelu za ispravku ;)
Ulmawen je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 5:45.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com