Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 12.6.2013, 16:57   #1
Picard
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Picard
 
Član od: 30.11.2008.
Lokacija: NI
Poruke: 11.787
Zahvalnice: 684
Zahvaljeno 4.326 puta na 3.571 poruka
Određen forumom Manjaro Linux

http://manjaro.org/

Baziran na Archu, Rolling Release, kažu da je dobar za početnike u Linux svetu.

Da li neko koristi ovaj Linux, kakva su iskustva?
Picard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.6.2013, 18:09   #2
Neky
Starosedelac
 
Član od: 15.6.2007.
Lokacija: Amsterdam
Poruke: 1.817
Zahvalnice: 463
Zahvaljeno 310 puta na 230 poruka
Određen forumom Re: Manjaro Linux

Čekam da mi stigne novi laptop pa da ga probam Javljam utiske svakako, ali svuda sam video samo pozitivna iskustva.
Neky je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.6.2013, 18:14   #3
blast beat
V.I.P. GNU/Linux
 
Član od: 7.6.2009.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina OS: Arch Linux
Poruke: 2.508
Zahvalnice: 250
Zahvaljeno 649 puta na 499 poruka
Određen forumom Re: Manjaro Linux

Veoma pozitivna iskustva sa XFCE kao i openbox verzijom koje su zvanične, dok sam sa ovim community verzijama imao nekih problema. Ali vidim da je izašla nova verzija pre nedeljak dana pa moram to probati da vidim da si su sredili te bug-ove. Preporuka za početnike definitivno, posebno zbog toga što je rr.
blast beat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.6.2013, 23:41   #4
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Manjaro Linux

Nije loš Manjaro. Instalira drajver za grafičku i u ovom slučaju i amccc, i zyDAS drajver je tu pa sam povezan i na net wifijem, flash, Java... međutim, ovde mi bluetooth radi polovično. Šalje sa fona a na fon, jok. Mislim da se može preporučiti početniku.

Jedino mi žao što KDE pakovanje kako blast beat pomenu, nije baš na istom nivou kao Xfce.

ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.6.2013, 23:45   #5
blast beat
V.I.P. GNU/Linux
 
Član od: 7.6.2009.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina OS: Arch Linux
Poruke: 2.508
Zahvalnice: 250
Zahvaljeno 649 puta na 499 poruka
Određen forumom Re: Manjaro Linux

Evo upravo sam testirao poslednje KDE izdanje. Moram priznati da su se baš popravili sa ovom poslednjom verzijom, nema bug-ova, ali i dalje zaostaje za XFCE verzijom, kako izgledom, tako i izborom aplikacija.
blast beat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.6.2013, 16:13   #6
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Manjaro Linux

Ima ipak jedan nezgodan moment; Manjaro neće da butuje ako mu se Grub instalira na particiju - "you need to load kernel first" - a pošto nisam hteo da gazim Suse-ov Grub, Manjaro će biti obrisan.
ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.3.2014, 11:52   #7
Engineer
Član
 
Član od: 11.8.2008.
Poruke: 294
Zahvalnice: 210
Zahvaljeno 19 puta na 12 poruka
Određen forumom Re: Manjaro Linux

Takodje sam odusevljen manjarom. Lak je kao Ubuntu, ali destilovaniji i bez "politike" koju Canonical forsira. Plus je rolling release. Nzm sta ces bolje. Arch jedino :-D.

Sent from my PAP 4500T DUO using Tapatalk
Engineer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.3.2014, 19:46   #8
blast beat
V.I.P. GNU/Linux
 
Član od: 7.6.2009.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina OS: Arch Linux
Poruke: 2.508
Zahvalnice: 250
Zahvaljeno 649 puta na 499 poruka
Određen forumom Re: Manjaro Linux

Manjaro za one koji ne vole da čačkaju, i Arch za nas koji volimo to da radimo.
Definitivno ću da početnicima preporučujem Manjaro, a ne Mint kao do sada, vidim da je pamac baš napredovao, tako da terminal više ni ne treba, a toga sve svi početnici boje.
blast beat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.3.2014, 22:11   #9
drzare
Član
 
Član od: 4.3.2010.
Lokacija: Београд
Poruke: 420
Zahvalnice: 32
Zahvaljeno 75 puta na 69 poruka
Određen forumom Re: Manjaro Linux

наградно питање, да ли се може користити Дебианов програм за постављање исо фајла на УСБ или се мора користити онај који долази са Мањаром?
Односно , да ли се може користи Unetbootin за тај посао?
drzare je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.3.2014, 22:59   #10
laikexpert
Član
 
Član od: 5.12.2005.
Lokacija: CyberSpace
Poruke: 107
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 65 puta na 30 poruka
Određen forumom Re: Manjaro Linux

Info
Manjaro -Writing to a USB Stick
http://wiki.manjaro.org/index.php?ti...rn_an_ISO_File

Poslednja ispravka: laikexpert (4.3.2014 u 23:03) Razlog: ispravka
laikexpert je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.3.2014, 23:40   #11
Morca
Starosedelac
 
Član od: 30.3.2007.
Lokacija: Copper-city
Poruke: 2.232
Zahvalnice: 112
Zahvaljeno 618 puta na 438 poruka
Određen forumom Re: Manjaro Linux

Kako se Manjaro snalazi sa dual-bootom uz Windows 8 (UEFI i to)? Je li probao neko?
Morca je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.3.2014, 3:15   #12
acinic
Član
 
Član od: 8.7.2007.
Lokacija: Paraćin
Poruke: 362
Zahvalnice: 486
Zahvaljeno 34 puta na 29 poruka
Thumbs up Re: Manjaro Linux

Citat:
blast beat kaže: Pregled poruke
Manjaro za one koji ne vole da čačkaju, i Arch za nas koji volimo to da radimo.
Definitivno ću da početnicima preporučujem Manjaro, a ne Mint kao do sada, vidim da je pamac baš napredovao, tako da terminal više ni ne treba, a toga sve svi početnici boje.
Argumentuj po čemu je bolji Manjaro od Minta za početnike? Iz mog iskustva ne preporučujem ako im je stabilnost bitna! Pamac je sr... Octopi je mnogo bolje rešenje. XFCE je slabo okruženje, siromašno. Ja sam tu verziju koristio. Brzina sistema je tu bolja u odnosu na Mint
acinic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.3.2014, 11:40   #13
blast beat
V.I.P. GNU/Linux
 
Član od: 7.6.2009.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina OS: Arch Linux
Poruke: 2.508
Zahvalnice: 250
Zahvaljeno 649 puta na 499 poruka
Određen forumom Re: Manjaro Linux

@acinic

Zato što je OTB, velik repozitorijum (plus AUR) i jednom kada instaliraju nemaju potrebe za ponovnim menjanjem. Plus svež i proveren softver. Činjenica je da Manjaro svakom novom verzijom ima sve manje problema. Evo ne sećam se kada sam pročitao da je neko u poslednje vreme imao problema sa njim. A i generalno što se priča da je Arch nestabilan jer su novi paketi u pitanju je za mene glupost. Ok, možda za servere gde ne sme nikakva greška da se potkrade, ali običan korisnik ne može da prometi razliku u stabilnosti između Debiana i Manjara. Čak šta više, pre će se apt zaglupiti (često mi se dešavalo) nego pacman. Video sam recimo da je gomila ljudi koji koriste prošli LTS (mislim da je verzija 13) imala problema pri update-u na Cinnamon 2.0.
Što se okruženja tiče, niko te ne tera da koristiš XFCE, imaš verzije sa svim okruženjima, pa svako skine i koristi ono što mu odgovara.
Octopi je bolji? Pa ne bih baš rekao. A evo ti i dokaz, uporedni prikaz mogućnosti njega i Pamaca - http://www.youtube.com/watch?v=Qv_xORkHE8M
blast beat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.3.2014, 15:17   #14
Mr.Eco
Starosedelac
 
Član od: 19.4.2006.
Lokacija: 4 8 15 16 23 42 Sistem: Arch
Poruke: 1.983
Zahvalnice: 229
Zahvaljeno 377 puta na 260 poruka
Određen forumom Re: Manjaro Linux

Da to što se tiče apt-a to i ja potpisujem, sa pacmanom nikad problema nisam imao a koristim arch sigurno 7 godina...
Mr.Eco je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.9.2014, 15:53   #15
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Manjaro Linux

Hvala na odgovorima, koristim Manjaro nakon pokušaja da ubacim Ubuntu 14.04 na Lenovo s12 sa profila, a na drugim kompjuterima je dualboot Arch i Win7/8. Zadovoljan sam time što je community jako susretljiv i nema pitanja na koje nisam našao odgovor. Što se tiče "čačkanja" po sistemu, može se čačkati i po Archu i po Manjaru, ja trenutno ganjam prilagođavanje desktopa i okruženja, malo eksperimentišem s tim ali mi je drago što je prvenstveno hardver radio out of the box, bez problema, što nije bio slučaj sa novim Ubuntuom


Sent from my iPhone using Tapatalk
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.9.2014, 19:50   #16
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Re: Manjaro Linux

Evo mene ponovo sa još jednim pitanjem, nadam se da nisam dosadan i da ne spamujem Imam problem sa Dockyjem, instalirao sam ga i ne radi mi onaj negov ugrađeni Gmail applet/docklet/kako god, kad god ukucam detalje accounta on mi izbaci da su netačni i ne želi/ne može da me prijavi na mail.
Ne znam u čemu je problem, probao sam sa dva mejla: na jednom imam aktiviranu zaštitu mobilnim telefonom (2-step verification), a drugi je bez te zaštite: šta god da uradim i na koji god se pokušavam povezati, nije moguće. Guglao sam ali nisam našao rješenje, jedini link koji sam našao je neki sa turskim Gmail nalozima gdje su blokirali uslugu Gmaila, ali ne razumijem kako da ga namjestim da radi, ili da instaliram neku njegovu alternativu koja podržava više accounta odjednom/istovremeno? Hvala
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.10.2014, 21:22   #17
Engineer
Član
 
Član od: 11.8.2008.
Poruke: 294
Zahvalnice: 210
Zahvaljeno 19 puta na 12 poruka
Određen forumom Re: Manjaro Linux

Radije bih da sam otvorio novu temu za ovaj problem jer mi se blizi pocetak fax-a. Naime, od pocetka raspusta sam instalirao Windows7 da bih mogao igrati WoW a sada kada je raspust pri kraju moram se vratiti na Manjaro (jer tu bolje operiram, brze radim, blender radi bolje, tu mi je i gimp..i tako). Medjutim, posto sam par meseci van desavanja u smislu promena i update-ova koja su manjaro pogodila imam veliki problem i ne znam kako da ga ispravim a google mi nije pomogao.
Naime, imam 2 monitora rezolucije 1440x900 koji su mi potrebni jer radim archviz a takodje i urb. planove. Probao sam da instaliram Manjaro juce i prvi je problem taj sto po default-u nemam opciju da povecam rezoluciju ekrana na vecu od 1024x768 a kada instaliram drugi ATI Katalist ili pak to uradim preko terminala prateci raznorazna uputstva, uvek mi posle restarta pise da Xorg server nije mogao da se pokrene i tu ostajem sa terminalom bez GUI-a. Pratio sam razne tutorijale medjutim ni jedan mi nije pomogao. Takodje, jos jedan problem koji datira odavno je taj sto (imam ATI 6770 HD karticu) uz upotrebu 2 monitora nemoguce je bilo videti logon screen vec su oba monitora bila crna sa porukom OUT OF RANGE. Nadam se da znate o cemu govorim i svaka sugestija i pomoc je dobrodosla. Unapred se izvinjavam na losem formulisanju ovog posta. Hvala.

P.S. Razlog zasto koristim manjaro je taj sto je pre svega ROLING RELEASE sto meni odgovara a takodje i zbog dostupnosti velikog broja programa iz AUR-a <3. A i zato sto je ovo jedini distro na kojem nisam nikada imao problema sa instalacijom Draftsight-a.
Engineer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.10.2014, 22:39   #18
blast beat
V.I.P. GNU/Linux
 
Član od: 7.6.2009.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina OS: Arch Linux
Poruke: 2.508
Zahvalnice: 250
Zahvaljeno 649 puta na 499 poruka
Određen forumom Re: Manjaro Linux

Što se prvog dela pitanja u vezi drajvera za grafiku tiče, imaš i grafičku instalaciju u njihovom Settings manageru ili kako se već zove. Tu znam da je sve automatizovano. A ako neće, možeš samo u GRUB-u dokucati nomdeset pa će se dići sa generičkim drajverima da možeš ispraviti problem ako ga opet bude bilo.

P.S. Sad se setih da sam pročitao sledeće na Chakra stranici, ali to se može primeniti i na Arch i Manjaro samim tim. Nemam ATI karticu pa ne znam koje je koji drajver, možda ovo i nema veze sa tvojim problemom.

Have in mind that the catalyst-legacy package has been dropped from the repositories because it doesn't support the latest X server. Consider using the free driver (xf86-video-ati) which now has better support for legacy graphic cards than in the past.
blast beat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku blast beat na korisnoj poruci:
Engineer (3.10.2014)
Stara 3.10.2014, 0:12   #19
Engineer
Član
 
Član od: 11.8.2008.
Poruke: 294
Zahvalnice: 210
Zahvaljeno 19 puta na 12 poruka
Određen forumom Re: Manjaro Linux

Update: Probao sam kao sto si rekao i sa free drajverima. Problem je sto sa njima ne mogu podesiti rezoluciju monitora vecu od 1024x768 a imam 2 monitora 1440x900, ali eto barem se distro boot-uje fino i mogu se ulogovati.
Update1: Probao sam opet i nonfree drajvere prateci: sudo mhdw -a pci 0300 (nadam se da sam se sada pravilno napisao, a istu sam isao i za nonfree drajvere). Sve se instalira lepo osim sto opet dobijam umesto logon screen-a 2 zatamnjena monitora sa porukama OUT OF RANGE i kada na slepo ukucam pass, po kucistu vidim da CPU radi, sto znaci da se loguje ali mi poruke OUT OF RANGE ne nestaju i nemam pristup desktopu.

Jedini problem sa free drajverima je taj sto ne mogu da podesim rezoluciju vecu od 1024*768 u DISPLAY MANAGER-u.
PS. Jedini nacin trenutno menjanja icega po pitanju reinstalacije drajvera i sl je reinstalacija citavog distroa. Nemam dovoljno znanja za Arch a rado bih ga probao jer meni AUR puno znaci za programe koje ja koristim za rad, a cija instalacija je izuzetno problematicna na non-Arch distroima.

PS.1: Ne znam da li ikakve veze ima sam DE distro-a posto sam citao da su pojedini ljudi imali slicne probleme na XFCE-u a na OPENBOX-u ne.

Poslednja ispravka: Engineer (4.10.2014 u 1:57)
Engineer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.5.2016, 0:54   #20
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Manjaro Linux

Zar nije 16-ka Sarah ili sam se ja nešto zeznuo?
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Ja i Linux (vaš prvi kontakt) Mickie Slobodni softver 194 6.11.2017 0:02
Linux za pocetnike Nemanja Inc Slobodni softver 9 3.6.2011 7:26
Razmena distribucija urke Slobodni softver 9 26.6.2010 1:08
PCLinuxOS Gnome 2010-The best linux live cd-out of the box laikexpert Slobodni softver 3 17.4.2010 20:28
Puppy vodič za preživljavanje (Live linux) CD-USB flash laikexpert Slobodni softver 26 18.9.2009 0:49


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 21:03.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com