Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Pregled rezultata glasanja: Koji FLOSS operativni sistem koristite?
Ubuntu/Kubuntu i sl. 209 55,15%
Debian 20 5,28%
(Open)SuSE 15 3,96%
Mandriva 8 2,11%
PCLinuxOS 5 1,32%
Mint 53 13,98%
Fedora/RedHat/CentOS 20 5,28%
Slackware 6 1,58%
Arch 20 5,28%
Gentoo 0 0%
Neki live distro (Knoppix,DSL, Puppy, Slax i sl.) 7 1,85%
Neki drugi GNU/Linux distro 11 2,90%
OpenBSD, NetBSD, FreeBSD... 0 0%
OpenSolaris 2 0,53%
Neki drugi FLOSS operativni sistem 3 0,79%
Glasova: 379. U ovom glasanju ne možete da učestvujete

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 13.4.2015, 14:45   #321
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.229
Zahvalnice: 672
Zahvaljeno 1.204 puta na 934 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

^
Izabrati opeativni sistem na osnovu izgleda je kao kada zena bira kola ili telefon Svaki linux distro se moze doterati da izgleda poptuno isto kao neka druga distribucija,do najsitnijeg detalja. Meni je mnogo vaznije kolika je zajednica i koliko je distribucija stabilna u smislu odrzavanja. Ubuntu, Mint i poznatiji derivati su apsolutni lider, slede Arch & Co i Debian, OpenSuse i par ruskih distroa sa razvijenim zajednicama (nama manje poznati) - ROSA linux i Alt linux. Kako se distro kotira na Distrowatchu nema bas mnogo veze. Tamo su medju prvih dvadeset klonovi poznatih distribucija koje bas i nema mnogo smisla instalirati kada su tu originalne distribucije "velikih igraca". Paradoks je da su ti klonovi na Distrowatchu veoma cesto i ispred originalnih distribucija, po meni - sasvim nezasluzeno.
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.4.2015, 20:36   #322
ilidan
V.I.P. Video/TV softver
 
Član od: 24.12.2005.
Poruke: 1.700
Zahvalnice: 140
Zahvaljeno 462 puta na 359 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

U pravu si, OS se ne bira po izgledu. Ali nije svako voljan da provede sate i sate čitajući turoijale kako da podesi OS po svojoj želji. Mnogo je lakše kad nađes OS koji ti već na prvu loptu odgovara.

E sad, što se zajednice i podrške tiče to jeste najbitnija stvar jer nema smisla instalirati kao primarni OS nešto što će možda pasti u zaborav za par meseci ili godinu.

ChaletOS je nov distro, pojavio se pre par meseci. Izgleda da je delo jednog čoveka. Kako će biti prihvaćen i da li će mu se neko pridužiti u razvoju i održavanju ostaje da se vidi.

Moj primarni OS je Windows 8.1. ChaletOS sam instalirao čisto probe radi. Mogu da kažem da za sad radi prilično stabilno. Odgovara mi zato što je baziran na Ubuntu i lak mi je za rad. Ako se ispostavi da ova distribucija zaživi zadržaću je. U suprotnom, poslužiće mi kao osnova za učenje i prelazak na Mint (ako nađem neku dobru temu) ili čist Ubuntu (ako mogu da se naviknem na Unity).

P.S. Kako da instaliram najnovije Intel drajvere na ChaletOS? Onaj Intel Graphic installer kaže da distribucija nije podržana.
ilidan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.4.2015, 21:26   #323
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.229
Zahvalnice: 672
Zahvaljeno 1.204 puta na 934 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

S obzirom da se bazira na Debianu tj Ubuntuu pogledaj kako to ide na tim distroima - Debian je malo zaguljeniji u tom smisluu a Ubuntu vrlo "user friendly". E sad, zaista ne znam na kojoj se distribuciji bazira tacno pa da ti kazem kako da instaliras drajvere. To je mana novih i nepoznatih distroa - zajednica maltene ne postoji, baza podataka takodje. Vidim da je distro iz Srbije, lepo
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.4.2015, 21:51   #324
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Citat:
ilidan kaže: Pregled poruke
---
P.S. Kako da instaliram najnovije Intel drajvere na ChaletOS? Onaj Intel Graphic installer kaže da distribucija nije podržana.
Pa, drajver je inkorporiran u kernel - kad je Intel u pitanju. Nema potrebe

Edit: Mada ima i ovaj način. Trebalo bi da radi obzirom da je taj ChaletOS (X)ubuntu 14.04.

Poslednja ispravka: ColdBoot (14.4.2015 u 21:58)
ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.4.2015, 23:47   #325
blast beat
V.I.P. GNU/Linux
 
Član od: 7.6.2009.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina OS: Arch Linux
Poruke: 2.508
Zahvalnice: 250
Zahvaljeno 649 puta na 499 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Citat:
ilidan kaže: Pregled poruke
P.S. Kako da instaliram najnovije Intel drajvere na ChaletOS? Onaj Intel Graphic installer kaže da distribucija nije podržana.
Nema potrebe za time, ali da odgovorim zašto "nije podržano". Installer proverava da li je sistem Ubutnu ili Debian, i ako je drugo ime neće da se pokrene. Čak ni Mint ne može. Naravno ovo je glupo, tako da je potrebno u nekom fajlu (zaboravih sad koji) promeniti ime u Ubuntu i sve fercera. Ali kao što rekoh, nema potrebe za tim dodatnim installerom.
blast beat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.4.2015, 0:14   #326
ilidan
V.I.P. Video/TV softver
 
Član od: 24.12.2005.
Poruke: 1.700
Zahvalnice: 140
Zahvaljeno 462 puta na 359 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

ChaletOS se bazira na Ubuntu 14.04. Trenutno aktuelna verzija Intel Graphics Installer-a je 1.0.8 koja mi ne radi (na svu sreću) jer je namenjena za Ubuntu 14.10. Kažem "na svu sreću" zato što sam sad pročitao da je mnogima napravila problem sa 14.04 verzijom.

Inače, menja se sadržaj fajla lsb-release da bi IGI radio. Znam to jer sam to radio na Linux Mint-u.

Ono što ne znam u vezi Intel drajvera jeste da li se oni automatski apdejtuju (ako se pojavi nova verzija) kada se pokrene sistemski apdejter ili mora preko IGI.

Ovo pitam jer me mnogo nervira što mi u fleš plejeru ne radi hardverska akceleracija kada puštam klipove u H.264 formatu. Tj, ne radi u Firefox-u iako sam ga podesio da korsiti najnoviji fleš plejer, trenutno aktuelna verzija 17. Mislio sam da probam najnovije Intel drajvere ukoliko oni nisu već instalirani pa ako to pomogne. E sad, možda jednostavno na mom procesoru (Pentium G3220 -Haswell aritektura) hardverska akceleracije generalno nije podržana pod Linux-om pa se ja džabe trudim.
ilidan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.4.2015, 0:43   #327
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Citat:
ilidan kaže: Pregled poruke
---
Ovo pitam jer me mnogo nervira što mi u fleš plejeru ne radi hardverska akceleracija kada puštam klipove u H.264 formatu. Tj, ne radi u Firefox-u iako sam ga podesio da korsiti najnoviji fleš plejer, trenutno aktuelna verzija 17. Mislio sam da probam najnovije Intel drajvere ukoliko oni nisu već instalirani pa ako to pomogne. E sad, možda jednostavno na mom procesoru (Pentium G3220 -Haswell aritektura) hardverska akceleracije generalno nije podržana pod Linux-om pa se ja džabe trudim.
Ne znam kome HA i radi. FF-u su skoro svi drajveri nepouzdani. Za poređenje, jel ti radi u windblowsu?
ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.4.2015, 8:19   #328
blast beat
V.I.P. GNU/Linux
 
Član od: 7.6.2009.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina OS: Arch Linux
Poruke: 2.508
Zahvalnice: 250
Zahvaljeno 649 puta na 499 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Poslednja zvanično podržana adobe flash verzija za Linux je 11.2, a ti si verovatno pepper flash budžio da radi pod firefox-om, to nije baš preporučljivo jer Firefox njega ne podržava. Instaliraj Chrome ako hoćeš najnoviji fleš.
A drajveri za grafiku se samo update-uju, ne moraš da brineš.
blast beat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.4.2015, 9:08   #329
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.229
Zahvalnice: 672
Zahvaljeno 1.204 puta na 934 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Izvini, nikada nisam imao Intel graficku pa nisam ni znao da je drajver vec spakovan u kernel A sto se flash akceleracije i linuxa tice..u zanemarljivom broju slucajeva zaista radi. Instaliraj Chrome pa vidi hoce li, nisam bas optrimista po tom pitanju kada je FF u pitanju a moze da se desi da ni pod Chrome-om ne radi.
@ColdBoot: prilicno sam siguran da hardverska akceleracija na toj integrusi radi pod windows-om. To je procesor iz 2013 a problemi te vrste pod win-om su reseni poodavno.
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.4.2015, 9:49   #330
ilidan
V.I.P. Video/TV softver
 
Član od: 24.12.2005.
Poruke: 1.700
Zahvalnice: 140
Zahvaljeno 462 puta na 359 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Citat:
ColdBoot kaže: Pregled poruke
Ne znam kome HA i radi. FF-u su skoro svi drajveri nepouzdani. Za poređenje, jel ti radi u windblowsu?
Radi na Winu bez problema u svim brauzerima i plejerima. Na Linux-u mislim da ne radi ni u plejerima mada nisam baš čačkao po istim da bih proverio.

Citat:
blast beat kaže: Pregled poruke
Poslednja zvanično podržana adobe flash verzija za Linux je 11.2, a ti si verovatno pepper flash budžio da radi pod firefox-om, to nije baš preporučljivo jer Firefox njega ne podržava. Instaliraj Chrome ako hoćeš najnoviji fleš.
A drajveri za grafiku se samo update-uju, ne moraš da brineš.
Da, koristim Pepper Flash. To je onaj is Google Chrome-a ako se ne varam. Pošto FF ne može da koristi direkno PPAPI Flash onda sam instalirao Flesh player plugin koji služi kao wrapper za PPAPI Flash. Probao sam i sa Operom. Ne radi ni na njoj a ona direkno koristi Flash.
Citat:
Laskaris kaže: Pregled poruke
Izvini, nikada nisam imao Intel graficku pa nisam ni znao da je drajver vec spakovan u kernel A sto se flash akceleracije i linuxa tice..u zanemarljivom broju slucajeva zaista radi. Instaliraj Chrome pa vidi hoce li, nisam bas optrimista po tom pitanju kada je FF u pitanju a moze da se desi da ni pod Chrome-om ne radi.
@ColdBoot: prilicno sam siguran da hardverska akceleracija na toj integrusi radi pod windows-om. To je procesor iz 2013 a problemi te vrste pod win-om su reseni poodavno.
Probaću i sa Chromom mada nisam ljubitelj Chrom-a i njegovih direknih derivata. Osim Opere koja mi baš dobro radi a ima i fantastičan built-in speed dial koji mi je nezamenljiv.
ilidan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.4.2015, 10:02   #331
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.229
Zahvalnice: 672
Zahvaljeno 1.204 puta na 934 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Nova Opera pod Windowsom moze da koristi i PPAPI i NPAPI verzije flasha. Na winu ne moze da koristi matoru NPAPI verziju 11.2 (poslednja za linux) pa verujem da je tu mrka kapa i na Linuxu sto se Opere tice. Procesor ti je dovoljno jak da gura flash i bez hardverske akceleracije, h264 akceleracija u npr mplayeru bi ipak trebalo da ti radi. Ako ne, probaj ovo - ne znam koji mplayer ti je instaliran, verujem da ovaj mplayer jos uvek nije "default" vec ga treba rucno instalirati iz repoa ili nekog ppa...mozda gresim, nisam poduze koristio Ubuntu i njegove derivate. U VLC plejeru treba valjda samo aktivirati hardversku akceleraciju i radice ako je graficka podrzava.

Poslednja ispravka: Laskaris (15.4.2015 u 10:18)
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.4.2015, 10:18   #332
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Citat:
ilidan kaže: Pregled poruke
Radi na Winu bez problema u svim brauzerima i plejerima. Na Linux-u mislim da ne radi ni u plejerima mada nisam baš čačkao po istim da bih proverio.
Nisam mislio samo na flash player(iskreno, i ne znam kako se proverava da li ta akceleracija uopšte radi) nego na Fajerfoksovu hardversku akceleraciju.

Mnogo su rigorozni(Mozilla) i ko nema dedicated karticu od 150+ jura može da se ubriše. Ja silovo ono layers.acceleration.force-enabled i, ne znam, ne puca, ali nešto ne vidim razliku...
ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.4.2015, 10:34   #333
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

BTW, ilidane, a jesi dosad probao i ovo(ja isto nikad nisam imao Intelovu integrušu, tako da sorry ako ovo ne pomaže)?

http://www.webupd8.org/2013/09/adobe...-hardware.html
ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.4.2015, 13:25   #334
ilidan
V.I.P. Video/TV softver
 
Član od: 24.12.2005.
Poruke: 1.700
Zahvalnice: 140
Zahvaljeno 462 puta na 359 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Ovako, hardverska akceleracija (bar dekodiranje) ne radi ni u jednom brauzeru. Radi hardversko renderovanje u novom Flash plejeru. U starom ni to ne radi. Renderovanje interfejsa nisam testirao jer nemam nešto vreme da to isprobavam. Verovatno ću za vikend.

Hardversko dekodiranje radi u VLC plejeru. Dekodiranje Blu-Ray remux-a opada sa 40-50% na 4-6% u zauzeću procesora. Odgovara mi.

@ColdBoot
Instalirao sam dotični drajver ali nisam ga podešavao. Ovako čisto instaliran ne funkcioniše u FF-u i Chorme-u. Videću za vikend da probam jer treba pročitati par uputstava kako da to izvedem a da ne zeznem nešto. Nisam baš vešt sa Terminalom.
ilidan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.4.2015, 15:55   #335
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

^ Sad sam probao da isključujem/uključujem HA iz Settings-a plejera i za divno čudo radi to, samo što je razlika svega nekih 15% za klip na 480p tj oko 17% je zauzeće procesora kad je uključena vs 32% kad se isključi. GT 720 grafika, očekivao bih ipak malo veću razliku.

Edit: Eh, da, Stats for nerds... zaboravih da to postoji.

Poslednja ispravka: ColdBoot (15.4.2015 u 18:22)
ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.4.2015, 14:34   #336
Picard
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Picard
 
Član od: 30.11.2008.
Lokacija: NI
Poruke: 11.787
Zahvalnice: 684
Zahvaljeno 4.326 puta na 3.571 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Da li je neko probao novi ElementaryOS?

http://elementary.io/

Ukucajte 0 u Custom polje i onda se dobijaju linkovi.
Picard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.4.2015, 12:22   #337
ilidan
V.I.P. Video/TV softver
 
Član od: 24.12.2005.
Poruke: 1.700
Zahvalnice: 140
Zahvaljeno 462 puta na 359 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Citat:
ColdBoot kaže: Pregled poruke
BTW, ilidane, a jesi dosad probao i ovo(ja isto nikad nisam imao Intelovu integrušu, tako da sorry ako ovo ne pomaže)?

http://www.webupd8.org/2013/09/adobe...-hardware.html
Probao sam ovo i HA ne radi ni u jednom brauzeru. Radi samo u video plejeru, bar u VLC koji sam probao.
Citat:
Picard kaže: Pregled poruke
Da li je neko probao novi ElementaryOS?

http://elementary.io/

Ukucajte 0 u Custom polje i onda se dobijaju linkovi.
Prošle nedelje sam probao Live varijantu. Lep OS, minimalističan, izuzetno brz, nema desni-klik meni, ovako direkno nema podršku za H.264 video kodek a i mp3 baš nije radio. Dolazi sa malim brojem instaliranih aplikacija (893MB je ISO fajl) pa se ostale moraju ručno instalirati. Midori nije loš ali više preferiram Firefox ili Operu.
ilidan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku ilidan na korisnoj poruci:
ColdBoot (18.4.2015), Picard (18.4.2015)
Stara 19.4.2015, 1:26   #338
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Citat:
ilidan kaže: Pregled poruke
Probao sam ovo i HA ne radi ni u jednom brauzeru. Radi samo u video plejeru, bar u VLC koji sam probao.
Izgleda ne radi sa našim GPU-ovima mada ja još nisam probao najnoviji drajver.

A samo da dodam, pominjao si Unity... beži tek od tog čuda. Pre nego što sam instalirao Xubuntu na novi desktop, instalirah Ubuntu 14.04(64-bitni) jer mi ništa drugo nije bilo pri ruci. E pa, oba jezgra(G1830) je terao na po 20% uz potošnju RAM-a od 900MB i to kad ništa ne radi, spram sadašnjih 2-3% i 350MB memorije. Drž' se ChaletOS-a.
ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.4.2015, 10:26   #339
blast beat
V.I.P. GNU/Linux
 
Član od: 7.6.2009.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina OS: Arch Linux
Poruke: 2.508
Zahvalnice: 250
Zahvaljeno 649 puta na 499 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Citat:
ilidan kaže: Pregled poruke
a i mp3 baš nije radio
Moraš instalirati ubuntu-restricted-extras meta paket da bi dobio kodeke.
blast beat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.4.2015, 11:34   #340
toxic
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.6.2008.
Lokacija: Bananaland
Poruke: 4.295
Zahvalnice: 618
Zahvaljeno 875 puta na 758 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Umesto MPlayer-a, probajte MPV player (test/unstable verzije, ne matore) kao back-end za SMPlayer ili Bomi (ili samostalno), HW akceleracija radi dosta bolje. Podrzava u startu sve tipove HW akceleracije, a moze da se koristi i kao front-end player, pogotovo za slabije masine.

Sto se odabira distribucije tice, trenutno se vodim pravilom:
Mint Cinnamon 17 (.1) x64 za jace masine i
Lubuntu 14.04 (.1) x86 za slabije.
Oba rade jako dobro, probam cesto popularne distribucije, ali ova dva su se pokazala najbolje. Pogotovo me Lubuntu iznenadio (skoro sam ga probao opet posle duzeg vremena). Radi bolje od Mint Mate-a, a i izgleda bolje i lakse se sredjuje.

Poslednja ispravka: toxic (19.4.2015 u 11:42)
toxic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
anketa, bsd, distribucija, distro, floss, free, koji, linux, najbolji, open, operativni, sistem, slobodan, slobodni, solaris, ubuntu


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Freeware - koji koristite... oluja Aplikativni softver 429 16.12.2021 19:12
Koji arhiver koristite? PDarko Aplikativni softver 48 6.12.2006 0:53
Koji 5.1 (4.1) sistem? Deusdies ŠDK - Zvuk na računaru 10 14.11.2006 13:24
Koji linux distro Anak1n Slobodni softver 41 22.6.2006 0:06
Linux Koji i kako? MiguelDiablo Slobodni softver 8 13.5.2006 22:32


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 7:29.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com