Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Nosači podataka

Nosači podataka Hard diskovi, optički uređaji (CD/DVD), flash diskovi, floppy...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 1.7.2007, 17:07   #1
Kisr
Veteran
 
Član od: 1.7.2007.
Lokacija: Lost*in*space...And*time!
Poruke: 1.051
Zahvalnice: 403
Zahvaljeno 286 puta na 170 poruka
Question Povezivanje Sata 2 hard diska

Kupio sam HITACHI SATA 2 hd ali izgleda da nesto nije dobro povezano zato sto u biosu nije prepoznat kao Primary IDE master vec kao third IDE master,a DVD rezac kao Primary IDE slave.
Moze li neko da mi kaze kako treba sve da povezem .Na maticnoj ploci postoje 4 sata konektora,2 za mastera,i 2 za slave-a.
Moj prethodni HD je bio ATA.
Kisr je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.7.2007, 17:18   #2
glitch
Starosedelac
 
Član od: 17.8.2006.
Poruke: 2.932
Zahvalnice: 267
Zahvaljeno 455 puta na 384 poruka
Određen forumom Re: Povezivanje Sata 2 hard diska

Sve je u redu, BIOS tako prijavljuje SATA drajvove. Prepoznaje li ga OS?
glitch je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.7.2007, 17:38   #3
Kisr
Veteran
 
Član od: 1.7.2007.
Lokacija: Lost*in*space...And*time!
Poruke: 1.051
Zahvalnice: 403
Zahvaljeno 286 puta na 170 poruka
Određen forumom Re: Povezivanje Sata 2 hard diska

Prepoznaje ga i sve radi normalno,ali mi nije jasno da li je dobro povezan sa DVD-om,jer je DVD povezan direktno sa hardom preko 4pin kabla,ali DVD je povezan sa maticnom plocom preko sirokog ATA kabla,a u uputstvu za maticnu plocu pise da treba udenuti boot disk(hard) u jedan od sata konektora za mastera,a DATA disk(dvd) u jedan od sata konektora za slave-a.
I da li je normalno da temperatura harda bude 41 stepen,na dodir je jako vruc.
Pomaze li tu neki od kulera za HD i kako to radi?
Kisr je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.7.2007, 18:34   #4
<Rio_da>
Starosedelac
 
Član od: 25.1.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.087
Zahvalnice: 213
Zahvaljeno 300 puta na 236 poruka
Određen forumom Re: Povezivanje Sata 2 hard diska

Sto se tice temperature trebalo bi da bude normalno... ja imam 2 ata diska i krecu se oko 37-42 C a pogotovo sad kad je leto i vrucina i sve to...
<Rio_da> je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.7.2007, 20:18   #5
sokratbg
Član
 
Član od: 27.11.2005.
Poruke: 264
Zahvalnice: 25
Zahvaljeno 20 puta na 19 poruka
Određen forumom Re: Povezivanje Sata 2 hard diska

Kod SATA nema slave-a. Kod IDE ima zato sto se mogu povezati dva uredjaja na jedan kabal. Kraj kabla je za master-a sredina za slave-a.U zavisnosti kako je namesten dzamper na disku bios ocitava master ili slave.
Temperatura ne treba da te brine do 50 stepeni kod mene sada zbog vrucine kad nesto kopiram ide i do 56-57

Poslednja ispravka: sokratbg (1.7.2007 u 20:50)
sokratbg je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.7.2007, 0:39   #6
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: Povezivanje Sata 2 hard diska

Citat:
sokratbg kaže: Pregled poruke
Kod IDE ima zato sto se mogu povezati dva uredjaja na jedan kabal. Kraj kabla je za master-a sredina za slave-a.U zavisnosti kako je namesten dzamper na disku bios ocitava master ili slave.
To što si napisao važi ako je disk džamperima namešten na "Cable select", pa to da li je master ili slave zavisi od toga na koji je konektor istog IDE kabla povezan.

Ako je disk džamperom podešen na Master ili Slave, onda nema veze na koji ga konektor povezuješ.
VojaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.7.2007, 3:28   #7
glitch
Starosedelac
 
Član od: 17.8.2006.
Poruke: 2.932
Zahvalnice: 267
Zahvaljeno 455 puta na 384 poruka
Određen forumom Re: Povezivanje Sata 2 hard diska

@kisr: kojim su to kablom direktno povezani DVD i HDD a da nije od napajanja? Prosto: DVD je kod tebe ATA (znaci da ide na onaj siroki ribon i ako je jedini na tom kablu, nije bitno da li je master ili slave) a HDD je SATA (onaj tanak kabal, jedan disk - jedan konektor na ploci). Ostavis kako stoji a to sto ti BIOS javlja da je HDD ATA uredjaj je njegov problem. Ako ti mozes njemu da pristupis i ako radi nominalnim brzinama, nema sta da brines
glitch je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.7.2007, 13:18   #8
sokratbg
Član
 
Član od: 27.11.2005.
Poruke: 264
Zahvalnice: 25
Zahvaljeno 20 puta na 19 poruka
Određen forumom Re: Povezivanje Sata 2 hard diska

Citat:
VojaM kaže: Pregled poruke
Ako je disk džamperom podešen na Master ili Slave, onda nema veze na koji ga konektor povezuješ.
Jeste tako samo u praksi sam naisao vise puta na problem zato sto je master vezan na sredinu kabla (rezac nece da reze na vecim brzinama, sporo kopira na hard sa dvd-a/cd-a, sporo podize win itd.) Problemi nestanu kad se veze master na kraj kabla slave na sredinu. Mozda je do loseg ide kontrolera na ploci ,drivera, biosa ko zna?
Kad mogu ja vezujem na odvojene grane. Kad nema mesta master-a na kraj kabla, slave-a na sredinu i nikad ne koristim "Cable select", uvek dzamperisem ili master ili slave.
sokratbg je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.7.2007, 13:34   #9
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: Povezivanje Sata 2 hard diska

Citat:
glitch kaže: Pregled poruke
@kisr: kojim su to kablom direktno povezani DVD i HDD a da nije od napajanja? Prosto: DVD je kod tebe ATA (znaci da ide na onaj siroki ribon i ako je jedini na tom kablu, nije bitno da li je master ili slave) a HDD je SATA (onaj tanak kabal, jedan disk - jedan konektor na ploci). Ostavis kako stoji a to sto ti BIOS javlja da je HDD ATA uredjaj je njegov problem. Ako ti mozes njemu da pristupis i ako radi nominalnim brzinama, nema sta da brines
Kod mnogih novih ploča SATA interejs može da radi ili u RAID modu, za šta su mu potrebni posebni drajveri (i to onda pravi problem kad se Windows instalira prvi put, ako nemaš flopi), ili kao ATA emulacija.

ATA emulacija je mnogo zgodna stvar jer računar odmah vidi hard i Windows može odmah da se instalira na njega. U tom slučaju hard se vidi kao da je na ATA3 kontroleru (ili neka druga kombinacija; ponekad je to čak ATA1, što pravi veliku zabunu), ali u Device Manageru lepo piše o čemu se radi.
VojaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.7.2007, 0:10   #10
Kisr
Veteran
 
Član od: 1.7.2007.
Lokacija: Lost*in*space...And*time!
Poruke: 1.051
Zahvalnice: 403
Zahvaljeno 286 puta na 170 poruka
Određen forumom Re: Povezivanje Sata 2 hard diska

Tek sad saznajem da su mi za sata disk potrebni posebni drajveri koji se instaliraju sa flopija tokom instalacije os,i upravo taj problem,nigde ne postoje ti drajveri,barem ne na cd-u od ploce i na asusovom sajtu.
Ili mozda ja ne znam da ih nadjem?
A sta je ta ata emulacija i kako se to "emulira"?
Kisr je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.7.2007, 3:31   #11
glitch
Starosedelac
 
Član od: 17.8.2006.
Poruke: 2.932
Zahvalnice: 267
Zahvaljeno 455 puta na 384 poruka
Određen forumom Re: Povezivanje Sata 2 hard diska

To radi kontroler odnosno BIOS. Nadji temu WinXP na SATA, tu je sve objasnjeno. Ako imas SATA RAID, trebace ti drajveri, ako je obican SATA, kazu da ce instalacija sa SP2 da ga sazvace...
glitch je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.7.2007, 6:40   #12
Kisr
Veteran
 
Član od: 1.7.2007.
Lokacija: Lost*in*space...And*time!
Poruke: 1.051
Zahvalnice: 403
Zahvaljeno 286 puta na 170 poruka
Određen forumom Re: Povezivanje Sata 2 hard diska

Uffff,nista mi nije jasno!Imam xpsp2(integrisan)koji sam instalirao bez problema na novi sata2 hd,ali na sajtu Hitachi-a kazu da za sata hardove trebaju posebni drajveri(ono kad se na pocetku pojavi press f6 if you want to install bla bla...)
Jer ima to negde da se skine sa neta i dal mi sad to treba ili ne,i kako da znam da li sad radi u sata rezimu ili ne,recimo sandra izbacuje da je hard ata.Mozdane vijuge su mi zamotane kao ova crevca u kucistu!
Kisr je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.7.2007, 13:01   #13
Lord
Veteran
 
Član od: 19.12.2005.
Poruke: 543
Zahvalnice: 26
Zahvaljeno 24 puta na 18 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Lord
Određen forumom Re: Povezivanje Sata 2 hard diska

Sata disk ---> sata kabl ---> sata kontroler
pata disk (cdrom) ---> pata kabl ---> pata kontroler
Nema mesanja medju ovima, nikako ti pata cdrom nemoze biti ukljucen sa sata kablom, a pogotovo ne povezan sa diskom, ni na koji način. To što ti spominješ da su povezani - NISU, to je samo napajanje za uredjaje, i ni na koji način ti ne povezuje te uredjaje (osim fizički naravno) Za SATA diskove ti TREBAJU driveri, UKOLIKO matična ne vrši emulaciju i prijavljuje sata disk kao pata tada NE TREBAJU driveri. Jasno? Sata NEMA master/slave posto nemas ni dva konektora na kablu, pa je svaki sata kanal master za sebe. Nisu ti potrbni driveri cim si uspeo instalirat windows, jedino ako te zanima raid. Temperature bas i nisu normalne, niti zdrave za hardove, stavi jedan 80mm vent ispred, i dobices znacajan pad temperature (10-20c). DVD stavi na zafnji konektor na kablu i prebaci jumpere na njemu na master i onda će ti i on biti primary ide master, ako te to već nervira...
Lord je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Temperatura hard diska Oliver Nosači podataka 82 24.6.2009 13:57
formatiranje hard diska Banei Operativni sistemi 23 2.12.2007 16:04
Povratak podataka sa hard diska rogehpelb Nosači podataka 6 28.6.2007 22:06
Da li mogu da od IDE napravim SATA Hard disk? Mookey Nosači podataka 7 7.2.2007 3:44
SATA II Hard Disk ForceWare Nosači podataka 14 2.9.2006 18:49


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 9:31.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com