Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim? > ŠDK - Osnovne komponente
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

ŠDK - Osnovne komponente Saveti u vezi sa kupovinom osnovnih komponenti računara: procesora, ploča, memorije...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 10.6.2010, 16:03   #1
dkdnt
Veteran
 
Član od: 22.10.2005.
Lokacija: Obrenovac
Poruke: 613
Zahvalnice: 101
Zahvaljeno 207 puta na 103 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku dkdnt
Određen forumom Konfa za kućni studio

Kolega me zamolio da mu sastavim novu konfu, pošto mu je stara na izdisaju a i bučna je kao omanji traktor sa propalim auspuhom ^^

Komp će služitiza kućno snimanje sa gitare i klavijatura, i poenta je da bude što tiši. NIkakve igre, filmovi i slični pičvajzi nisu u opticaju, tako da ne treba da bude jak. A pošto nikad nisam imao prilike da sklapam grafički i procesorski nezahtevnu tihu konfiguraciju, imam par nedoumica, pa bi cenio svaki savet

Operativni sistem će biti win7 32bitni.

CPU Najbolja opcija bi bila neki pasivno hlađeni, ali nemam pojma da li je tako nešto moguće izvesti a da se dobiju iole pristojne performanse. Razmišljam u pravcu e5300 uz downclock i smanjenje obrtaja na ventilatoru, ili umesto box coolera da stavim neki veći hladnjak bez ventilatora. Scythe mi pada na pamet. Dug mi je pomenuo celerone, al ja prosto nemam želje da preporučim te krševe, pošto će sutra izaći neki zahtevniji Sonar, pa ne bih da mu štuca. Sa Scythe coolerom, ova varijanta ne bi bila skuplja od 90ak eura, što je skroz ok.

MB bi stavio gigabajta ili asusa sa integrisanim grafama. Ako imate neke preporuke u vezi sa ovim, slobodno pucajte.

CASEE sad, on ima neko staro kućište, ali ne bi se libio da uzme neko novo, manje, i neko koje će moći da primi dve zvučne karte, jedna je MAudio, a druga Creative, neki Audigy. Planira da zameni sadašnji Maudio za deltu 44. Kapiram da bi bilo koje pristojno kućište bilo ok, ali je u vezi sa tim:

Napajanje, koje me zapravo najviše i zanima. Jurio sam preporuke za tiha napajanja, ali su sva kod nas sa ventilatorima i za malo jače konfe. Pošto ovaj komp neće biti veliki potrošač, možda bi mu posao završili i neko napajanje bez ventilatora, neko malo, tiho, slabšno napajanje, koje je u stanju da isporuči ~150W kolko bi ovaj komp trošio. Da li mi prporučujete neko bez ventilatora? I ako da, gde ima da se uzme. U Beogradu.

HDD će biti neki ssd kingston od 64GB, i tu nema dileme. Jedino me zanima, pošto ću sam uzimati ssd uskorro, da li je pametno da odvojim jedno 10GB i da ih rezervišem za pagefile, ili da sve ostane jedna particija? Zanima me zbog dugovečnosti hard diskova?

Što se ostalih komponenti tiče sve je rešeno ^^
dkdnt je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.6.2010, 16:41   #2
Doomche
V.I.P. Test Drive
 
Član od: 18.2.2007.
Lokacija: Subsector Aurelia
Poruke: 7.473
Zahvalnice: 1.159
Zahvaljeno 2.446 puta na 1.922 poruka
Određen forumom Re: Konfa za kućni studio

Hmmm.... evo o chemu bih ja razmislio:

- za CPU Uzmi neki Athlon II x3, moci ce on sasvim lepo da gura sve shto ce izaci u skorije vreme. Pored njega bih ti preporuchio Thermaltake TMG A1 kuler, koji je namenjen tishini i kome bi smanjio broj obrtaja, jer se do nekih 1300-1400 obrtaja uopshte ne chuje, mozhda i malo vishe od toga, i sam imam jedan pa sam to dobro prouchio. Nema nikakve potrebe za downclockom (tachnije, mozhe malo i da overklokuje procesor po potrebi), a kombinacija je jedva nekih 80e...

- plocha... kratko i jasno, preporuchio bih Asus M4A785TD-V Evo. Javi ako je preskupa, ali predstavlja apsolutni best-buy, ima i dva PCI slota u kojima ce udomiti kartice, osim ako nisu u PCI-E verziji, u shta sumnjam, ali tu je i jedan slot te namene. Integrusha je medju jachima na trzhishtu.

- napajanje bez ventilatora... teshko, kod nas ih je praktichno nemoguce naci, jedino neka homemade varijanta sa Thermalright heatsinkovima, ali to je preskupo i bespotrebno. Neki LC Power sa ventilatorom od 12cm ili chak 14cm ce biti sasvim dovoljno tih, nisam siguran koliko zheli da investira.

- kucishte biraj sam, bilo koje pristojno kucishte ce imati dovoljno mesta za dve kartice, recimo od jeftinijih bi preporuka ishla za Xigmatek Asgard ili NZXT Beta kucishte. Samo neka bude neka kvalitetnija limarija, jer od samog kucishta dosta i zavisi tishina.

Postoji i varijanta da se isprsi za Antec Sonata III kucishte namenjeno tishini, uz koje bi dobio i odlichno 500W napajanje, ali je pitanje koliko mu se to isplati jer je cena preko 120e, ali opet - to je nekih 30-40e vishe od LC Power + NZXT Beta kombinacije, a dobije se koliko se i ulozhi

- E sad, SSD... ja uvek pagefile stavljam na odvojenu particiju od sistemske i to vrshi posao, a chisto sumnjam da utiche na dugovechnost. Poshto zauzima isto prostora, mozhda i jeste pametnije da bude na odvojenoj particiji. Mozhda ce mu posao vrshiti i dosta jeftiniji Kingston SSDNow od 40gb koji nije iz V+ serije, nisam siguran koliko je 64gb neophodno, ali ova slabija verzija nema TRIM...
Doomche je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Doomche na korisnoj poruci:
dkdnt (10.6.2010)
Stara 10.6.2010, 17:36   #3
dkdnt
Veteran
 
Član od: 22.10.2005.
Lokacija: Obrenovac
Poruke: 613
Zahvalnice: 101
Zahvaljeno 207 puta na 103 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku dkdnt
Određen forumom Re: Konfa za kućni studio

Citat:
Doomche kaže: Pregled poruke
Hmmm.... evo o chemu bih ja razmislio:

- za CPU Uzmi neki Athlon II x3, moci ce on sasvim lepo da gura sve shto ce izaci u skorije vreme. Pored njega bih ti preporuchio Thermaltake TMG A1 kuler, koji je namenjen tishini i kome bi smanjio broj obrtaja, jer se do nekih 1300-1400 obrtaja uopshte ne chuje, mozhda i malo vishe od toga, i sam imam jedan pa sam to dobro prouchio. Nema nikakve potrebe za downclockom (tachnije, mozhe malo i da overklokuje procesor po potrebi), a kombinacija je jedva nekih 80e...
Pare nisu problem, ali bih ja radije išao na varijantu sa intelom, i naročito na varijantu bez ventilatora, ma koliko on bio tih i spor. Vremenom bi nakupio prašinu i postao glasniji, a to je nešto što ne bih želeo, jer čovek planira dugo da koristi taj računar za navedene svrhe. Takođe, ma koliko da je tih, ventilator stvara vibracije, te gledam da ih redukujem na što je moguće manji nivo. Siguran sam da bi mu posao završio i pomenuti e5300, ali ne znam da l` mogu da mu nabudžim neki kuler bez ventilatora. Što je cilj

Radije bih uzeo nekog pristojnog intela, iz mnogo razloga, a glavni je što ih smatram pouzdanijim, i ne bih o tome da diskutujem ovde.

Sad, ploča koju si preporučio je apsolutno awesome, i voleo bih da znam za ekvivalenta za intel platformu. Asus ili Gigabajt su preferirani proizvođači zbog ličnog pozitivnog iskustva sa oba

Za napajanje je šteta. Ne bih neke modovane varijante uzimao u obzir, a bilo bi dobro da bude sa pasivnim hlađenjem, jer bi tako nivo buke bio blizak 0dB, što je cilj cele priče. Šteta što kod nas nema ovakvih ludila

Kingston od 40GB? Ako je on u stvari bolji od onih jeftinijih 64GB modela, a jedina razlika je manji kapacitet, rado ću uzeti njega. Nije nešto jefitiniji, ali ako je bolji po performansama bio bi bolji izbor, pošto će mašina imati samo jednu particiju (ili 2, za swap p.) i nikakvu storage funkciju.

Hvala na predlozima
dkdnt je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.6.2010, 17:42   #4
Picard
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Picard
 
Član od: 30.11.2008.
Lokacija: NI
Poruke: 11.787
Zahvalnice: 684
Zahvaljeno 4.326 puta na 3.571 poruka
Određen forumom Re: Konfa za kućni studio

Ako insistiras na fanless napajanju sacekaj da izadje novi Seasonic X-Gold od 400W (verovatno ce biti nabavljiv ovde), ali savim sigurno nece biti jeftin.
Picard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Picard na korisnoj poruci:
dkdnt (10.6.2010)
Stara 10.6.2010, 17:44   #5
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Konfa za kućni studio

a da uzmeš intel atom procesor ako ti ne treba snaga, on može da ide na napajanje od 120w, a što se tiče pagefajla, ja to gasim jer imam ram memoriju, znači pre bih uzeo 8 gigabajta rama nego 40 gigabajta SSD
Ovo sam samo nabacao, Atom može da se nabuddži do 2 gigabajta ram, mada su ovi noviji modeli možda bolji..
water wizard je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku water wizard na korisnoj poruci:
dkdnt (10.6.2010)
Stara 10.6.2010, 17:58   #6
dkdnt
Veteran
 
Član od: 22.10.2005.
Lokacija: Obrenovac
Poruke: 613
Zahvalnice: 101
Zahvaljeno 207 puta na 103 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku dkdnt
Određen forumom Re: Konfa za kućni studio

Citat:
Picard kaže: Pregled poruke
Ako insistiras na fanless napajanju sacekaj da izadje novi Seasonic X-Gold od 400W (verovatno ce biti nabavljiv ovde), ali savim sigurno nece biti jeftin.
Kad će da izađe? I koliko neće biti jeftin? Gledao sam neke seasonicove verzije, ali su sa ventilatorima, a sad pogledah na pcberzi, neki od 680W košta ~6500. To je recimo gornja granica, što se para tiče. Bez ventilatora i od 400W bi trebalo da bude jeftiniji? Right?

Citat:
water wizard kaže: Pregled poruke
a da uzmeš intel atom procesor ako ti ne treba snaga, on može da ide na napajanje od 120w, a što se tiče pagefajla, ja to gasim jer imam ram memoriju, znači pre bih uzeo 8 gigabajta rama nego 40 gigabajta SSD
Ovo sam samo nabacao, Atom može da se nabuddži do 2 gigabajta ram, mada su ovi noviji modeli možda bolji..
Ne može 8GB na 32bitni sistem koji ću da stavim zbog programa koje koristi čovek. Jedino ako ne misliš na neke RAMdisk varijante, koje su overkill za ovaj komp. A za Atom sam isto i ja razmišljao, i deluje kao dobro rešenje, ali je cimanje naći ih pojedinačno, pa onda matičnu, pa PCI slotovi na istoj. Pain in the ass je to, zato bih radije mainstream koji se lako nabavlja. Hvala na savetu, though.
dkdnt je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.6.2010, 17:59   #7
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Konfa za kućni studio

Atom ide zajedno sa pločom, ne prodaje se posebno
water wizard je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.6.2010, 18:02   #8
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Određen forumom Re: Konfa za kućni studio

Što se tiče studiskih mašina za muziku. Mogu reći da ima malo iskustva sa tim jer sam prošle godine Neši Galiji "stišavao" njegove 2 mašine na kojima on radi. Inače u pitanju su Mašine ne preterano jake, Gigabajtove ploče NF Čipset (ne sećam se oznake) na kojima se nalaze "stari" Athloni X2 6000+ sa po 4GB Rama i gomilom hardova. Što se tiče muzičkih kartica neznam koje su on (ima po 2/3 komada po mašini a najskuplju je čovek platio 2500 Eura (on tako kaže). Što se tebe tiče tebi će posao završiti verovatno M-Audio Audiofil i EMU 0404 (ako je nađeš)

E sad hlaćenje, napajanje i kućište

Kućišta su Chieftec Bravo Series BA-01B-B-B



Što se napajanja tiče u pitanju su Chieftec 500W stim što je promenjen ventilator i stavljen NOCTUA 12CM

Što se hlađenja stavljene su još 3x Noctua 9CM ha hlađenje diskova i još jedna Noctua od 12CM pozadi da izvlači vazduh. Takođe je stavljena i 9CM Noctua vent umesto AMD BOX ventilatora.

Na taj način su napravljene mašine koje imaju dobar protok vazduha a pritom su i izuzeno tihe.

E sad što se tiče alternative za napajanje kod nas uz malo muke može da se nađe Zalman napajanje pasivno hlađeno ali mislim da mu je cena za model od 500W nekih 15000 Dinara. Mislim da je ipak isplativiji ova varijanta da se u neko solidno napajanje stavi kvalitetan Noctua Fan...
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Freško na korisnoj poruci:
dkdnt (10.6.2010)
Stara 10.6.2010, 18:03   #9
dkdnt
Veteran
 
Član od: 22.10.2005.
Lokacija: Obrenovac
Poruke: 613
Zahvalnice: 101
Zahvaljeno 207 puta na 103 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku dkdnt
Određen forumom

Citat:
water wizard kaže: Pregled poruke
Atom ide zajedno sa pločom, ne prodaje se posebno
Pa to, uglavnom se radi o predefinisanim konfiguracijama, koje ne mogu da se upgraduju, a ovde je to važno, jer čovek treba da ubaci dve zvučne kartice (@Doomche, obe su PCI, zaboravih da pomenem to ranije) koje već koristi (proverio obe rade na win7 and shit).

@freško

Hvala na infu. Ova konfa će biti za kućnu varijantu. Čovek svira gitaru i klavijature, pa hoće povremeno da snimi štošta. Dakle nikakva studijska ludila, koja koštaju i više od 2glave. Maudio je plaćen svojevremeno (pre dve godine) oko 200evra, a danas se kod nas može naći za manje od 100e, a delta 44 za 150evra, što je za ove namene odlično rešenje. Pogledao sam na sajtu i imaju dobru podršku za win7 što je jako važno u ovom slučaju.

Što se kućišta tiče, tog chiefteca ja imam i prezadovoljan sam, jer je u pitanju nepomerajući čelični objekat koji vibrira samo kad ga zveknem macolom Za kolegu je ipak prevelik i nefunkcionalan. Konfa će imati jedan sistemski ssd drive, a storage će biti na drugom kompu, i eventualno kroz eksterne hddove po potrebi. Bez grafe i sa namerom da ima što manje pomerajućih delova, toliko čudo je preveliko. Radije bih neko drugo, podjednako kvalitetno ali mnogo manje uzeo. Takođe, razmišljao sam i o chieftecovom napajanju, pošto imam jedno skoro nečujno, i delta serija je jedan od top modela kada su u pitanju napajanja sa aktivnim hlađenjem. nikakva ludila sa modovoanjem ne bih izvodio.

Poslednja ispravka: Beagle (10.6.2010 u 22:35) Razlog: spojene poruka
dkdnt je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.6.2010, 18:16   #10
Doomche
V.I.P. Test Drive
 
Član od: 18.2.2007.
Lokacija: Subsector Aurelia
Poruke: 7.473
Zahvalnice: 1.159
Zahvaljeno 2.446 puta na 1.922 poruka
Određen forumom Re: Konfa za kućni studio

Mislim da na Atom mozhesh da zaboravish, svakako nema dovoljne mogucnosti ekspanzije za ono shto je tebi potrebno.

Shto se Seasonic-X napajanja tishe, budi srecan ako budu koshtala ispod 100e kod nas, jer je planirana cena za verziju od 750W na zapadu chitavih 150 funti...

E sad, Intel + integrusha nikako ne pije vodu, jer im je vecina ochajna, jedino shto mi pada na pamet je Core i3 + H55 plocha, shto bi bilo preko 170e, bez posebnog kulera. Shto se prashine tiche... on namerava da chisti taj rachunar u narednih nekoliko godina, zar ne? . Verovatno bi ishla kombinacija bez integrushe, koja bi opet bila skuplja, osetno. Ako bi hteo vrhunsku LGA775 plochu, pukao bi jedno 100e, a usput dobio slabiju kombinaciju... moracesh tachno da se izjasnish shta ti treba . Mozhe u obzir da udje i neki nForce chipset, ali nisam siguran shta mozhe da se nadje kod nas, jer se ne trazhe previshe i ne znam shta ima po lagerima...

A gashenje pagefile-a... ne znam koliko je preporuchljivo, nalazio sam na probleme sa nekim aplikacijama (uglavnom igrama) koje nisu htele da startuju ako je pagefile iskljuchen, jer sam i sam to pokushao sa 6gb rama. Kad smo vec kod tog SSD-a, ne, on nije bolji, ali je celih 3000 jeftiniji. Ovaj od 64gb ima neshto veci transfer rate, ali ti on nije toliko bitan, jer je access time isti. U praksi je razlika izmedju SSD-ova iste klase jako mala jer imaju iste kontrolere, ali je razlika izmedju HDD-a i SSD-a ogromna...
Doomche je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.6.2010, 18:23   #11
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Određen forumom Re: Konfa za kućni studio

Pa u tome i jeste kvaka da je konfa jača od proseka a da je pritom tiha. Ako izuzmemo te Nešine profi muzičke konfa je današnji prosek sa gomilom ultra tihih ventilatora u gigantskom kućištu. Ako tvoj ortak baš neće Tower u koji može da stane i nekoliko tegi zimnice po potrebi, može da isto rzmišlja takođe o čfteku samo iz Midi klase on je isto poprilično dubok ali je dobrih 30CM niži. A i dalje je zverski težak i upija sve vibracije.

Što se tebe tiče SSD je sjajno rešenje stim što mozxžx da razmišljaš i o storage disku u istoj mašini. Recimo WD Green od 1TB, Holodoc ga ima i čovek kaže da je nečujan.
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.6.2010, 19:56   #12
dkdnt
Veteran
 
Član od: 22.10.2005.
Lokacija: Obrenovac
Poruke: 613
Zahvalnice: 101
Zahvaljeno 207 puta na 103 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku dkdnt
Određen forumom Re: Konfa za kućni studio

@Doomche

Hm, iako novac nije prevelik problem (za Hdd, cpu, mb, psu&case i ram je limit 500e) i mogao bih da idem i sa varijantom i3, ipak to ne bih radio, jer nema potrebe. e5300, ili još bolje e5400 mi deluju kao najbolje procesorsko rešenje. Jedino da nađem neku pristojnu ploču sa bilo kakvom grafom, bar 3 PCI slota, što više usb portova i eventualno eSata vezom. Za 7000 dinara sigurno ima da se nađe nešto kod naših dilera?

@Freško
Hmmm, pošto je zahebavanje bez ventilatora preskupo i teško za naći, najverovatnije ću ići na chiefteca. Volem ga još od dana kad nismo ni znali da kućišta mogu biti brendirana
Šta misliš o ovom Chieftecu? Mali je. Chieftec je. Jedino me zanima da li bi u nj mogle da stanu dve, tri pci karte i eventualno malo robusniji pasivni cpu hladnjak? Ja bih rekao da ne može al nemam pojma
Ovde ima interesantnih Chieftec kućišta, a mislim da će bilo koje manje, položeno da završi posao. Ovaj mi je sito zapao za oko, al ne znam je l` tiho napajanje.
dkdnt je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.6.2010, 21:30   #13
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Određen forumom Re: Konfa za kućni studio

Evo ti konfa u Čifteku za 500 Eurova

MB LGA1156 iP55 EVGA P55 V, PCIe/DDR3/SLI/SATA2/GLAN/7.1
CPU LGA1156 Intel i3-530 Core i3, 2.93GHz/4MB BOX 64bit
Memorija DIMM DDR3 2GB 1333MHz Geil Value,
VGA GeForce GT220 XFX 1GB/DDR2/DVI/VGA/HDMI/128bit
HDD SATA2 7200 1TB WD Caviar Green WD10EARS, 64MB 3 godin
Chieftec BH-02B-B-SL 400W

~50.000,oo

500 Eura je ~52.000,oo za još dve crvene za tu kintu kupi Cooler Master Hyper TX3 i ostaje ti još 400 kinti za kafu
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Samsung New PC Studio Teniser Programi za mobilne telefone 5 28.5.2013 17:35
ACES studio ugašen? donator99 O igrama uopšte 1 23.1.2009 19:45
Original Vista za Dell studio Nidzica Prenosni računari 6 26.10.2008 17:26
Konfa za druga:: steffa54 Šta da kupim? 2 16.7.2008 23:24
pinacle studio 8/9 NoYes Aplikativni softver 3 2.6.2006 16:25


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 22:00.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com