Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Opšte teme > Sadržaj novog broja SK
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Sadržaj novog broja SK Pružamo vam priliku da nekoliko dana pred izlazak novog broja pogledate i prokomentarišete njegovu naslovnu stranu i sadržaj

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 5.7.2014, 14:40   #41
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.371
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.998 puta na 7.042 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 7/2014

Citat:
bojan1080 kaže: Pregled poruke
pa onda treba da se usaglasite nekad je MI a nekad JA
uzecu za primer recenziju Wolfenstein: The New Order-a gde kuzma pise kako je on ovo on ono, a posle dve strane smo opet MI, nema logike, zar ne? tako da ti argument nije na mestu
Čemu uniformnost? Svako ima svoj stil pisanja, treba negovati različitosti, što opet doprinosi razbijanju monotonije časopisa (da ne izgleda kao da je ceo pisao jedan autor pod budnim okom staljinističkog cenzora).
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku DeCoy na korisnoj poruci:
Spawn BG (5.7.2014), Wolverine (5.7.2014)
Stara 5.7.2014, 14:52   #42
Wolverine
Intelov plaćenik
 
Avatar korisnika Wolverine
 
Član od: 29.10.2005.
Lokacija: Danger Zone
Poruke: 1.378
Zahvalnice: 5.228
Zahvaljeno 642 puta na 306 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Wolverine
Određen forumom Re: Svet kompjutera 7/2014

Uniformnost mora da postoji u određenim aspektima, ali da, bez tih razlika u stilovima autora izgledalo bi kao da sve piše jedan čovek, što nikako nije poželjno...

Na kraju krajeva, da li biste voleli da avanture budu opisivane Kuzminim stilom ili Call Of Duty stilom Macedonića/Đurića? Slavimo diverzitet, pobogu!
Wolverine je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.7.2014, 14:55   #43
Yonai
Član
 
Član od: 27.3.2013.
Poruke: 378
Zahvalnice: 1.149
Zahvaljeno 502 puta na 188 poruka
Lightbulb Re: Svet kompjutera 7/2014

Opušteno komentarisanje sadržaja ovomesečnog SK se na kraju pretvorilo u puritansko-jezičke suvoparne rasprave... dajte ljudi, nije ovo mesečnik Matice srpske... već SK akcenat je na IT tehnologijama... u redu je dati kritiku, svima nam je u cilju da SK bude kvalitetniji, ali ići u kritici sve do transformacije u trola - kontraproduktivno je, zar ne? Leto je, sunčani su dani, osvrnimo se oko sebe, uživajmo u životu

Ne želim da bilo ko pomisli da imam nešto lično protiv nekoga od vas, samo razmišljam u pravcu opuštenije komunikacije i svrsishodnijeg kuckanja...

...mada, još sam nov ovde, pa možda i ne konstatujem sve na pravi način

Inače, meni je baš lepo legao opis igre "Watch Dogs"... u inat svim IGN, Gamespot, Metacritic i tako tim prodanim dušama

Odlično, zaista. Baš kao i vodič za novopečene roditelje neformalnog karaktera
Yonai je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku Yonai na korisnoj poruci:
bokela (5.7.2014), filpan (8.7.2014), Wolverine (5.7.2014)
Stara 5.7.2014, 16:27   #44
caine
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.2.2006.
Lokacija: Nis
Poruke: 3.038
Zahvalnice: 723
Zahvaljeno 946 puta na 594 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 7/2014

Citat:
Wolverine kaže: Pregled poruke
Na kraju krajeva, da li biste voleli da avanture budu opisivane Kuzminim stilom ili Call Of Duty stilom Macedonića/Đurića?
Sta je Call of Duty stil?
caine je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku caine na korisnoj poruci:
Wolverine (5.7.2014)
Stara 6.7.2014, 15:08   #45
Ninoslav
Veteran
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: Bečej/Novi Sad
Poruke: 632
Zahvalnice: 18
Zahvaljeno 235 puta na 119 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Ninoslav Slanje poruke preko AIM-a korisniku Ninoslav Slanje poruke preko MSN-a korisniku Ninoslav Slanje poruke preko Yahooa korisniku Ninoslav Slanje poruke preko Skypea korisniku Ninoslav
Određen forumom Re: Svet kompjutera 7/2014

Svako ko se imalo razume u novinarstvo, neće pisati u prvom licu jednine, sem u kolumni.

U vezi sa time, tekst o kupovini kod Kineza je katastrofalan - i gramatički i zbog korišćenja prvog lica jednine.
Ninoslav je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Ninoslav na korisnoj poruci:
Partybreaker (8.7.2014), Wolverine (6.7.2014)
Stara 6.7.2014, 16:11   #46
Pipboy
Starosedelac
 
Član od: 19.8.2007.
Poruke: 1.952
Zahvalnice: 47
Zahvaljeno 768 puta na 461 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 7/2014

Pa pišeš ispred časopisa, a ne kao nezavisno fizičko lice. Isto kao da ekipa pobedi u koškarkaškoj utakmici, i onda svaki igrač posebno kaže "pobedio sam"...
Pipboy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Pipboy na korisnoj poruci:
Wolverine (6.7.2014)
Stara 6.7.2014, 17:57   #47
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.371
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.998 puta na 7.042 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 7/2014

Citat:
bojan1080 kaže: Pregled poruke
pa ti potenciras da se obraca casopis a ne pojedinac a ne ja, poceo si da demantujes samoga sebe, meni licno je neprirodno i idiotski da pise misljenja smo, ko je uzeo tu igru ili hardver da opisuje kuzma ili svi zaposleni, kontas?
Pitao si zašto se autor xy obraća u množini. Odgovorio sam ti zašto, ne napisavši pritom da je to jedini ispravni način pisanja u časopisu. Posle si pitao zašto onda svi ne pišu tako, na šta sam ti opet odgovorio da svako ima svoj stil pisanja. Kako si ti iz ovoga izvukao da ja potenciram nešto nauštrb nečega drugog, stvarno mi nije jasno

Uh, nešto sam trapav danas ispade mi kod
Priložene slike
Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	steamkljuc.png
Viđeno:	43 puta
Veličina:	7,0 KB
ID:	49522  
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.7.2014, 19:19   #48
Woof
Član
 
Član od: 27.1.2010.
Poruke: 148
Zahvalnice: 36
Zahvaljeno 36 puta na 17 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 7/2014

Citat:
star-duster kaže: Pregled poruke
Hajde da za reprezentativni primer uzmemo samo jedan tekst, u ovom slučaju Kupovina kod Kineza, sa strane 47.

1. Prisutna je pogrešna upotreba zapeta. Najčešće su izostavljene, a ponedge stoje gde ne bi trebalo.
Primeri:
Kada sam ja bio klinac, od kineske robe postojale su samo šarene drvene olovke i mirišljave gumice kojima je primarna namera bila da lepo mirišu.


S obzirom da je prva postala poznata, danas postoje i sajtovi koji popisuju i opisuju slične prodavnice.


U originalnom tekstu ne postoje zapete koje sam ovde otkucao crvenom bojom. Zapete tu treba da stoje zato što se u složenim rečenicama zapeta uvek piše iza zavisne predikatske rečenice ukoliko se ona nađe ispred nezavisne rečenice. Ima više ovakvih primera u ovom broju, pa i u ovom tekstu, ne samo ove dve navedene rečenice. Zapeta je izostavljena u mnogo rečenica, ali ne samo po ovom navedenom pravilu.

2. Upotreba velikog slova gde mu nije mesto. U tekstu piše skuplje od prodavnica za Kinesko tržište.
Prisvojni pridevi nastali od vlastitih imenica imaju veliko početno slovo (Marko - Markov), ali ako se završavaju sufiksima -ski, -čki i -ški, pišu se malim početnim slovom (Srbija - srpski).
Sintagma kinesko tržište bi mogla da se piše velikim početnim slovom samo ukoliko postoji organizacija pod tim imenom, po istom principu kao Srpsko narodno pozorište.

3. Javljaju se i stilske nepravilnosti, kao što je nepravilna upotreba prisvojnih zamenica umesto očekivane upotrebe prisvojne zamenice za svako lice svoj.
Takođe, naziv e-mail je usvojen kao domaća reč i u novom izdanju Pravopisa srpskoga jezika stoji da treba da se piše kao imejl (ranije je bilo preporučeno da se piše kao polusloženica i-mejl). Moram da priznam da ovo ne doživljavam kao neku grešku, posebno ne u računarskom časopisu, ali i to spominjem jer se bavimo jezičkim čistunstvom.

Stoji: Na osnovu vašeg ponašanja na sajtu dobijate i prilagođene ponude u vaš e-mail sanduče.

Treba: Na osnovu svog ponašanja na sajtu, dobijate i prilagođene ponude u svoje imejl sanduče.

4. Izostavljena slova: bito (umesto bitno), kinskih (umesto kineskih) itd.

5. Pogrešna upotreba potencijala - ovaj glagolski oblik u drugom licu množine treba da glasi vi biste, a ne vi bi ste, kako je navedeno u tekstu. Ovo sam primetio u još nekim tekstovima u novom broju.
Najčešće se kod potencijala greši kada se kaže mi bi smeli, što nije ispravno. Nije ispravno ni mi bi smo smeli, već je ispravno samo mi bismo smeli.

Ima još primera gramatičkih, pravopisnih i stilskih nepravilnosti u ovom broju časopisa. Nisam imao nameru da ikoga omalovažavam i da ispravljam krivu Drinu. Jednostavno, u toku čitanja mi je skretalo pažnju ponavljanje grešaka.
Nikada na forumima ne kritikujem bilo čiji stil pisanja i ne ispravljam greške jer smatram da na forumima možemo da negujemo opušteniji stil pisane komunikacije.
U ovom slučaju imamo učestale greške u časopisu u čijem impresumu piše da postoji i lektor, te zbog toga mogu da budem sitničav.
Ne zameram autorima tekstova, ljudi rade svoj posao jako dobro, ali trebalo je da te njihove tekstove pregleda neko stručan.
Aj kad vec spominjemo, na vise mesta sam procitao rec "intezitet",
a i konstantno se ponavlja "s obzirom da smo uradili, s obzirom da je takva situacija..." umesto "s obzirom na to da smo uradili".
Mozda sitnice, ali kvare utisak.
Woof je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.7.2014, 20:05   #49
igor7
Član
 
Član od: 24.9.2012.
Poruke: 489
Zahvalnice: 103
Zahvaljeno 271 puta na 151 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 7/2014

SK izlazi vec 30 godina i svo to vreme se preferira 3 lice mnozine i onda neko nakon tolikog perioda postavi pitanje "a zasto mora tako?!"

Ajde, razumem primedbe u vezi gramatickih gresaka ali bi stvarno mnogo korisnije bili komentari tekstova, kao i sugestije u vezi njih.
igor7 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.7.2014, 20:40   #50
Jan Čmelik
Član
 
Član od: 31.3.2013.
Lokacija: Elona
Poruke: 146
Zahvalnice: 47
Zahvaljeno 124 puta na 57 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 7/2014

Citat:
igor7 kaže: Pregled poruke
SK izlazi vec 30 godina i svo to vreme se preferira 3 lice mnozine i onda neko nakon tolikog perioda postavi pitanje "a zasto mora tako?!"
Nije baš tako, sve do otpr. druge polovine devedesetih pisanje u prvom licu se često praktikovalo.
Jan Čmelik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.7.2014, 22:32   #51
igor7
Član
 
Član od: 24.9.2012.
Poruke: 489
Zahvalnice: 103
Zahvaljeno 271 puta na 151 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 7/2014

Citat:
Jan Čmelik kaže: Pregled poruke
Nije baš tako, sve do otpr. druge polovine devedesetih pisanje u prvom licu se često praktikovalo.
pogledaj najstarije brojeve pa vidi koji stil preovladava.
igor7 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.7.2014, 11:31   #52
JohnnyNT
Deo inventara foruma
 
Član od: 15.4.2006.
Lokacija: Srbija
Poruke: 4.037
Zahvalnice: 1.298
Zahvaljeno 1.396 puta na 948 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 7/2014

Ne radi QR kod na strani broj 5, u donjem desnom uglu. Trebalo bi da vodi do strane sa uslovima oglašavanja. Izgleda da je istekao account na sajtu na kom je kod generisan.
JohnnyNT je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku JohnnyNT na korisnoj poruci:
oluja (7.7.2014)
Stara 7.7.2014, 21:05   #53
Тормунд
Član
 
Član od: 29.5.2013.
Poruke: 436
Zahvalnice: 429
Zahvaljeno 213 puta na 94 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 7/2014

Citat:
aibo kaže: Pregled poruke
tek sam počeo da čitam, pa nemam puno utisaka o broju, ali za sad moram da pohvalim jana Čmelika za opis watch dogs-a. Svaka čast!
+ 1.

Шта се дешава са Весићем? Нема колумне, и видим да више није уредник интернет рубрике.
Тормунд je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.7.2014, 21:28   #54
Wolverine
Intelov plaćenik
 
Avatar korisnika Wolverine
 
Član od: 29.10.2005.
Lokacija: Danger Zone
Poruke: 1.378
Zahvalnice: 5.228
Zahvaljeno 642 puta na 306 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Wolverine
Određen forumom Re: Svet kompjutera 7/2014

Od onog teksta o HAARP antenama mu se gubi svaki trag. Kada smo upali u njegov stan (pošto niko nije odgovarao na dvosatno kucanje i spamovanje doorbellom, naravno), sve je bilo razbacano, računar ugljenisan, a na zidu iza računara je bilo par rupa prečnika 9 mm.
Wolverine je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Wolverine na korisnoj poruci:
JohnnyNT (8.7.2014)
Stara 8.7.2014, 12:06   #55
Тормунд
Član
 
Član od: 29.5.2013.
Poruke: 436
Zahvalnice: 429
Zahvaljeno 213 puta na 94 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 7/2014

Citat:
wolverine kaže: Pregled poruke
od onog teksta o haarp antenama mu se gubi svaki trag. Kada smo upali u njegov stan (pošto niko nije odgovarao na dvosatno kucanje i spamovanje doorbellom, naravno), sve je bilo razbacano, računar ugljenisan, a na zidu iza računara je bilo par rupa prečnika 9 mm. :d
Добро. Је л може сад озбиљан одговор?
Тормунд je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.7.2014, 12:31   #56
Wolverine
Intelov plaćenik
 
Avatar korisnika Wolverine
 
Član od: 29.10.2005.
Lokacija: Danger Zone
Poruke: 1.378
Zahvalnice: 5.228
Zahvaljeno 642 puta na 306 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Wolverine
Određen forumom Re: Svet kompjutera 7/2014

Може.

Ivan Vesić zbog poslovnih obaveza van zemlje nije u mogućnosti da piše u časopisu, kao ni da uređuje rubriku "Internet". Mesto urednika te rubrike je sada zauzeo Dušan Dingarac a.k.a. Dingo. Da li je ova situacija podložna promenama, ne mogu da ti odgovorim
Wolverine je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Wolverine na korisnoj poruci:
Тормунд (8.7.2014), Oggy (9.7.2014)
Stara 9.7.2014, 2:55   #57
NjegovaWisost
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.2.2006.
Poruke: 7.334
Zahvalnice: 860
Zahvaljeno 1.729 puta na 992 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 7/2014

Evo sad moji utisci pošto sam uščitao čitav SK. NEmojte se naljutiti ili šta slično. Možda je i negativna kritika do mene i ovog ružnog vremena =)

Čitam SKK tamo negdje od 2003. čini mi se. I mislim da je ovo jedan od najdosadnijih brojeva do sada! I zadnjih par brojeva su bili tu i tamo, a ovo meni već prerasta u katastrofu. NE vidim ni jedan razlog zašto bih kupio Svet kompjutera idućeg mjeseca.

Elem:

1. Nema igara, nema ni šta da se čita. Nije vaša krivica, nažalost. Sem EU IV ekspanzije, to je to.
2. Po jubilarni milioniti isti android telefon sa drugim imenom i drugačijom maskom. Dozlogrdilo, muka mi je da čitam više je li MTK procesor ili neki drugi, a svaki u suštini isti. I generalno, bilo bi dobro da prestanetu svi na internetu sa raspravama quad core, dual core, ovaj onaj... Svaki tel može sve da proguta ako ima DC ili više i 1gb rama i baterija mu u 99% slučajeva traje jedan siguran dan.
3. Po jubilarni milioniti isti opis jeftnog DSLRa, samo cifre drugačije...
4. PO jubilarni milioniti isti opis slične ili iste matične ploče, samo cifre drugačije.
5. Aplikacije za mobilne telefone đene - đene, ponešto ima i da se pročita.
6. Kuzman smorio, čip, GPS, bla bla bla, sto puta viđeno.

itd, da ne nabrajam, bojim se uvrijediću nekog ako krenem sve redom. Npr, aplikacija za pravljenje logoa Jeta nije do detalja istestirana - ne radi u njoj ćirilica, a mislim da bi takve stvari trebalo pomenuti kada je čitalačka publika osnovna u zemlji Srbiji.

Ne znam kako stojite sa poslovanjem, ali ako pozitivno poslujete, OK, nisam u pravu. Ako ti ima negativnu tendenciju, morate nešto učiniti. Pretvorite se u novi Top Gear, otkud znam.

Možda sam omatorio, i ponavljam se, ali nemam više ni jedan razlog da kupujem SK, više mi je stvar navike.

Da dodam, tekst o kupovini iz Kine je OK. Možda je mogao biti obogaćen sa tri - četiri opisa ličnog iskustva nabavke, ali dobro.
NjegovaWisost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku NjegovaWisost na korisnoj poruci:
LoneWolf (11.7.2014), todos (11.7.2014)
Stara 9.7.2014, 3:36   #58
Wolverine
Intelov plaćenik
 
Avatar korisnika Wolverine
 
Član od: 29.10.2005.
Lokacija: Danger Zone
Poruke: 1.378
Zahvalnice: 5.228
Zahvaljeno 642 puta na 306 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Wolverine
Određen forumom Re: Svet kompjutera 7/2014

Nemoj tako, a zakrivljeni UHD Samsung?

Što se tiče igara, pored izvrsne igre meseca, postoji čak 19 opisa u broju, a da nijedna od predstavljenih igara nije konzolaška ekskluziva. Takođe čitam SK od 2003. godine (januar te godine mi je bio prvi broj) i sećam se brojeva koji su imali "tanji" sadržaj. Sećam se kada je u sred leta/početkom septembra broj igara jedne godine bio, čini mi se, jednocifren. Dalje, od pomenutih 19 igara, čak 7 ima ocenu veću od 80. Bilo je, bre, i gorih meseci za SK.


Poslednja ispravka: Wolverine (9.7.2014 u 3:45)
Wolverine je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.7.2014, 15:36   #59
Dekip
V.I.P. Recenzent
 
Član od: 8.11.2008.
Lokacija: XV535
Poruke: 3.198
Zahvalnice: 767
Zahvaljeno 1.024 puta na 568 poruka
Određen forumom Re: Svet kompjutera 7/2014

E друштво па еве га колектор, детектор, овај ... лектор.
Dekip je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Dekip na korisnoj poruci:
Sh0m1 (10.7.2014), Wolverine (9.7.2014)
Stara 9.7.2014, 18:45   #60
Mario Pavićević
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Mario Pavićević
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: Izmedju korica
Poruke: 4.644
Zahvalnice: 506
Zahvaljeno 1.136 puta na 820 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mario Pavićević
Određen forumom Re: Svet kompjutera 7/2014

Hanibal?
Mario Pavićević je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Mario Pavićević na korisnoj poruci:
Wolverine (9.7.2014)
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Svet kompjutera 11/2012 Nenad Vasovic Sadržaj novog broja SK 58 9.11.2012 18:35
Svet kompjutera 10/2012 Nenad Vasovic Sadržaj novog broja SK 86 20.10.2012 0:01
Svet kompjutera 4/2012 Nenad Vasovic Sadržaj novog broja SK 223 20.5.2012 16:12
Svet kompjutera 1/2012 Nenad Vasovic Sadržaj novog broja SK 102 27.1.2012 22:09
Svet Kompjutera je dobio upozorenje od BulmaSofta Branislav Gavric Forum o forumu 267 25.6.2009 21:44


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 7:19.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com