Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Kvarovi

Kvarovi Pomoć i informacije u vezi sa neobjašnjivim kvarovima
i nestabilnostima sistema

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 4.8.2013, 13:04   #1
ANGELDEAD
Veteran
 
Član od: 12.12.2008.
Lokacija: Medju milion gamadi
Poruke: 515
Zahvalnice: 186
Zahvaljeno 49 puta na 43 poruka
Određen forumom Laptop se "sam" pali u rano jutro

Problem je nastao nakon instalacije officijalnog Debian-a 6 squeeze, mada sumnjam da on ima neke veze sa tim.
Vec 5/6 dana unazad, uvece ostavim laptop na sleep mod i svetli ona lampica za power, izstekam kabl iz uticnice i ostavim laptop, na stol. Legnem spavati i ujutro kad se probudim, obicno oko 10 sati, laptop je upaljen i trazi od mene da ukucam sifru od windows 7 user-a (OS: win 7 ultimate sp1 x64). Prvo sam sumnjao da mi sestra ulazi na laptop, ali nije (pitao sam je, a i gledao sam istoriju browser-a, ona i ja jedino znamo sifru). googlao sam i video da u power options, treba staviti za sleep>wakeup timers: disable
proverio sam i aktivni i sve ostale planove power4gear (program koji sam dobio od asus firme) a i one windows-ove na svim je sleep>wakeup timers: disable i na bateriji i na punjac rezimu. Takodje sam nasao (na google) da i u bios-y, ima wake up alarm, proverio sam na svom laptop-y, ali nisam ga uspio naci.
laptop: asus k53sj-sx258
Intel core i3 2310M
3gb ram
Intel HD 3000 + Nvidia 520M
security software: zone alarm free antivirus + free firewall (redovno update-ovan, i instaliran vise od mesec dana, a problem postoji od pre 10-ak dana)

Jos jedna zanimljiva stvar, ukoliko restartujem danas laptop, pa ga uvece ostavim na sleep, onda ujutro se on ne pokrece, medjutim ukoliko ga ne restartujem danas i stavim ga na sleep, onda se ujutro pokrene. Drugim rijecima, ukoliko je prva noc sleep mod-a, onda se nece pokrenuti, ali ukoliko je druga/treca/cetvrta... onda ce se pokrenuti ujutro. Po mojoj kalkulaciji potrosnje baterije, (nekad zateknem 50% baterije, nekad 0% ) on se startuje ujutro oko 6h
Zanimljivo da sam ga jedno jutro zatekao kako je prazna baterija (blica lampica za bateriju, tad obicno automatski ide u sleep, pritiskao sam svasta, al ne funkcionise... na kraju je 5 sec power button-a presudilo).

EDIT: Laptop jos uvek ima garanciju do januara 2014, ali default OS je freeDos, tako da sumnjam da mogu da se zalim na ovaj problem.
Laptop naravno ostavljam preklopljen tj. lid je zatvoren, tako da ne moze nesto da padne na njega pa da stisne neko dugme, kako bi ga pokrenuo.

Poslednja ispravka: ANGELDEAD (4.8.2013 u 13:11)
ANGELDEAD je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.8.2013, 1:11   #2
ANGELDEAD
Veteran
 
Član od: 12.12.2008.
Lokacija: Medju milion gamadi
Poruke: 515
Zahvalnice: 186
Zahvaljeno 49 puta na 43 poruka
Određen forumom Re: Laptop se "sam" pali u rano jutro

Koliko sam ja skontao, moj routher pali laptop Kad god routher prenoci ugasen, laptop se ne pokrene ujutro, a kad routher prenoci upaljen, upali se ujutro i laptop, cuo sam da se preko LAN-a moze 'pokrenuti' komp/laptop, ali da se moze preko wireless-a... (jes da su komponente pod naponom, laptop ostavljam na sleep)

moj net: adsl m:tel
Jeste da ima 2 ssid, al oba su na wpa2-psk>tkip enkripciji
ANGELDEAD je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.8.2013, 21:26   #3
Pucko
Veteran
 
Član od: 15.5.2010.
Lokacija: Velika Bresnica/Pozarevac
Poruke: 1.071
Zahvalnice: 243
Zahvaljeno 63 puta na 48 poruka
Određen forumom Re: Laptop se "sam" pali u rano jutro

Udji u bios i vidi da li ti je ukljucen timer za automatsko pokretanje kompjuter.
Pucko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.8.2013, 21:46   #4
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.472
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Laptop se "sam" pali u rano jutro

stavi ga u hibernaciju a ne u sleep..
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.8.2013, 1:33   #5
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Laptop se "sam" pali u rano jutro

I ako ga kačiš na ruter kablom proveri da li ti je u BIOS-u isključena Wake on LAN opcija. I proveri da nije u BIOS-u podešen da se pali u određeno doba dana.

Inače, moj laptop ako sedi dugo u sleep-u ume da se upali sam i ode u hibernaciju. Nekad neki program ume da zabode nakon wake up-a i laptop ostane da fercera preko noći
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.8.2013, 8:36   #6
Pucko
Veteran
 
Član od: 15.5.2010.
Lokacija: Velika Bresnica/Pozarevac
Poruke: 1.071
Zahvalnice: 243
Zahvaljeno 63 puta na 48 poruka
Određen forumom Re: Laptop se "sam" pali u rano jutro

Citat:
doctor kaže: Pregled poruke
Inače, moj laptop ako sedi dugo u sleep-u ume da se upali sam i ode u hibernaciju. Nekad neki program ume da zabode nakon wake up-a i laptop ostane da fercera preko noći
Ja mislim da se i meni to desavalo, secam se kada ga ostaivm na sleep, on se iznenada ukljuci i posle iskljuci. Uhvatio sam ga jednom na delu ... Reakcija, u pola noci, "bratr wtf, spavaj"
Pucko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.8.2013, 9:21   #7
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: Laptop se "sam" pali u rano jutro

Verovatno imas dual boot masinu sa tim Debianom i nekim windowsom (edit: vidim sad da imas win 7). Problem nastaje zbog drugacijeg sistema racunanja vremena (UTC) i local time zone. Debian koristi UTC, tvoj hardver takodje a windows je verovatno podesen da koristi lokalno vreme. Imao sam taj problem sa debianom i win XP. Podesi Debian da koristi lokalno vreme umesto UTC (to je default podesavanje Debiana) i problem ce biti resen. Ako koristis windows 7 on bi trebalo da koristi UTC po defaultu pa bi to trebalo da se slaze sa "fabrickim" podesavanjem Debiana - u svakom slucaju proveri oba operativna sistema. Moraju koristiti isti metod racunanja vremena inace ce se uredjaj uvek sam ukljucivati posle dva sata od gasenja jer BIOS pokupi podesavanja vremena od operativnog sistema, "zbuni se" i ukljuci racunar. Pomalo bizarno ali je tako. U sleep modu se verovatno desava nesto slicno. O nekom kvaru nema ni govora.

Poslednja ispravka: Laskaris (19.8.2013 u 9:34)
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Laskaris na korisnoj poruci:
ANGELDEAD (22.8.2013), player1 (20.8.2013)
Stara 22.8.2013, 12:35   #8
ANGELDEAD
Veteran
 
Član od: 12.12.2008.
Lokacija: Medju milion gamadi
Poruke: 515
Zahvalnice: 186
Zahvaljeno 49 puta na 43 poruka
Određen forumom Re: Laptop se "sam" pali u rano jutro

@Pucko kao sto vec rekoh, BIOS je "procesljan" i izgleda da je nemam nikakvu opciju za auto paljenje

@water wizard pokusat cu i to. Mada sporije ce mu trebati da se startuje onda (jer HDD 5400rpm)

@doctor Koliko se secam dva puta sam spomenuo da se moj laptop kaci na routher preko wireless mreze. Inace sleep > hibrenation to ti je mozda i fabricko podesavanjae jer hibrenacija trosi mnogo manje baterije nego sleep.

@Laskaris Mislis na ovo: http://d.pr/i/ToqK
Proverit cu i u debian, kad mognem.
ANGELDEAD je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.8.2013, 2:52   #9
ANGELDEAD
Veteran
 
Član od: 12.12.2008.
Lokacija: Medju milion gamadi
Poruke: 515
Zahvalnice: 186
Zahvaljeno 49 puta na 43 poruka
Određen forumom Re: Laptop se "sam" pali u rano jutro

Poverio sam u debian i pise prvo nesto CEST (koji rani 2 sata u odnosu na nas) i ima UTC koji je tacno kao i nase vreme.
ANGELDEAD je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.8.2013, 9:20   #10
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: Laptop se "sam" pali u rano jutro

Citat:
ANGELDEAD kaže: Pregled poruke
Poverio sam u debian i pise prvo nesto CEST (koji rani 2 sata u odnosu na nas) i ima UTC koji je tacno kao i nase vreme.
Dobro. Prebaci ga na lokalno vreme pa vidi postoji li problem jos uvek. To ces uraditi tako sto ces promeniti UTC=yes u fajlu /etc/default/rcS na UTC=no.
Ako ipak imas Wheezy tj najnoviji stabilni Debian 7 (ne vidim zasto bi koristio stari Debian 6 sada) podesavanja su u /etc/adjtime fajlu.

Mozda ces morati da podesis i vremensku zonu.

http://forums.debian.net/viewtopic.php?p=451275

Poslednja ispravka: Laskaris (28.8.2013 u 9:27)
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Laskaris na korisnoj poruci:
ANGELDEAD (22.9.2013)
Stara 3.9.2013, 15:02   #11
ANGELDEAD
Veteran
 
Član od: 12.12.2008.
Lokacija: Medju milion gamadi
Poruke: 515
Zahvalnice: 186
Zahvaljeno 49 puta na 43 poruka
Određen forumom Re: Laptop se "sam" pali u rano jutro

Citat:
Laskaris kaže: Pregled poruke
Dobro. Prebaci ga na lokalno vreme pa vidi postoji li problem jos uvek. To ces uraditi tako sto ces promeniti UTC=yes u fajlu /etc/default/rcS na UTC=no.
Ako ipak imas Wheezy tj najnoviji stabilni Debian 7 (ne vidim zasto bi koristio stari Debian 6 sada) podesavanja su u /etc/adjtime fajlu.

Mozda ces morati da podesis i vremensku zonu.

http://forums.debian.net/viewtopic.php?p=451275
Vec je UTC=no
Koristim debian 6.0.7 (squeeze). Iz razloga sto imam dedi servere na tom sistemu, tako da 7-ca ne dolazi u obzir.
EDIT: prebacio sam ga na UTC=yes
Pa cemo da vidimo rezultate (Promenio mi je sat na win 7, dodao je 1h)
EDIT2: I dalje se startuje sam, pokusao sam ga ostaviti na hibrenate, kao sto neko spomenu, ali jednostavno nece, samo me baca na windows login, probao sam i iz njega na hibrenate, ali nista.

Poslednja ispravka: ANGELDEAD (4.9.2013 u 23:46) Razlog: update 2
ANGELDEAD je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.9.2013, 9:45   #12
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: Laptop se "sam" pali u rano jutro

Windows 7 se orijentise prema BIOS-u a ocekuje da on bude podesen na local time..Moze da koristi UTC uz jednostavan unos jednog kljuca u registru, bas kao i XP. Ljudi pisu svasta na netu pa ja poverovao za win 7 i utc. Sada sam pogledao Microsoft sajt.. Izvini sto sam te pogresno informisao. Mozes da vratis Debian na lokalno vreme, ne postoji kolizija sa win 7 ako je utc=no.
Ono sto jos mozes da probas je da stavis da oba oprativna sistema rade sa UTC vremenom a to je i default podesavanje Debiana - linux preferira rad sa UTC. Kada su oba na lokalnom nemas koliziju vremena na Debianu i Win 7 ali ne resavas problem. Da prebacis win 7 da radi sa UTC potrebno je da dodaj jedan kljuci u registar i restartujes kompjuter. Uvek mozes vratiti na lokalno vreme oba operativna sistema.
http://answers.microsoft.com/en-us/w...5-b8a84fb155d1
Ako nije do vremena onda ne znam sta je..mozda neka od komponenti salje signal kompjuteru a "wake on LAN" ti je ukljucen u BIOS-u..
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Laskaris na korisnoj poruci:
ANGELDEAD (22.9.2013)
Stara 6.9.2013, 14:16   #13
ANGELDEAD
Veteran
 
Član od: 12.12.2008.
Lokacija: Medju milion gamadi
Poruke: 515
Zahvalnice: 186
Zahvaljeno 49 puta na 43 poruka
Određen forumom Re: Laptop se "sam" pali u rano jutro

Sad sam vratio podesavanja debian-a, kako sam i nasao, sredio timezone na bosna (posto sam iz bosne) dok je u windows central europe... nzm dal moze bosna da se izabere.
Sad cu u BIOS da odem i da sredim vreme da bude ranije 2 sata.. jer je to grinic vreme, pa ce valjda ovo utc da resi. Vec sam ubacio taj reg key.
Nije problem... desi se svakome, ugl nikakva steta nije nastala Hvala ipak, javit cu se jos
ANGELDEAD je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.9.2013, 23:01   #14
ANGELDEAD
Veteran
 
Član od: 12.12.2008.
Lokacija: Medju milion gamadi
Poruke: 515
Zahvalnice: 186
Zahvaljeno 49 puta na 43 poruka
Određen forumom Re: Laptop se "sam" pali u rano jutro

I dalje isti problem. Na windows sam nasao timezone i stavio Sarajevo.
ANGELDEAD je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.9.2013, 9:07   #15
ANGELDEAD
Veteran
 
Član od: 12.12.2008.
Lokacija: Medju milion gamadi
Poruke: 515
Zahvalnice: 186
Zahvaljeno 49 puta na 43 poruka
Određen forumom Re: Laptop se "sam" pali u rano jutro

Opet novi post, iz razloga sto ne mogu edit prethodni :\

Izgleda da sam resio problem. Guglao sam i nasao sam powercfg /lastwake
koja izbaci zasto se zadnju put digao iz sleep-a. Meni je izbacio:
Kod:
Wake History Count - 1
Wake History [0]
  Wake Source Count - 1
  Wake Source [0]
    Type: Fixed Feature
    System Woke Up to Doze to S4
Zatim sam ovo guglao i nasao sam da se moj laptop pali kako bi otisao u hibrenate mode. Sto potvrdjuje settings od batery plan-a. (http://d.pr/i/btP4)

Sad cu ovo 300 da stavim na Never, pa javljam za 5 dana rezultate.

Naravno hvala svima koji su pomogli
ANGELDEAD je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.10.2013, 4:13   #16
ANGELDEAD
Veteran
 
Član od: 12.12.2008.
Lokacija: Medju milion gamadi
Poruke: 515
Zahvalnice: 186
Zahvaljeno 49 puta na 43 poruka
Određen forumom Re: Laptop se "sam" pali u rano jutro

S obzirom da ponovo ne mogu da edit svoj post, moram novi pisat.

Dakle, problem je zvanicno resen.
Sto se tice Debian konfiguracije, tu je ostalo isto kao i pre, samo mi nije jasno zasto se ovaj hibrenate aktivirao tek nakon instalacije debian-a.

No nije ni bitno, resenje je u prethodnom post-y. Hvala svima koji su pokusali pomoci. (Sta li misle ovi sto mi gledaju profil, poslednjih 10-ak tema sto sam otvorio, sve sam resio..)
ANGELDEAD je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
My Computer se automatski pali kada upalim laptop stewazy Zaštita 9 10.1.2013 0:12
Laptop za 400-500e max. doctor ŠDK - Prenosni računari 33 19.9.2012 23:08
Koji laptop kupiti znemanja Prenosni računari 41 17.12.2011 1:32


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 14:23.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com