Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > Role-Play

Role-Play FRP, RPG...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 11.9.2006, 21:34   #101
Boris B.
Član
 
Član od: 3.5.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 101
Zahvalnice: 11
Zahvaljeno 11 puta na 10 poruka
Određen forumom Re: Bioware, Interplay, Black Isle, Troika...

Citat:
BG 2 je krajnja evolutivna tacka zanra na PC-ju
To zvuci ko aksiom, a ne kao necije subjektivno misljenje.

Ako cemo iskreno, BG2 (pa ni 1) nije doneo *apsolutno* nista novo, a kamoli revolucionarno. Uostalom i sam si rekao, D&D postoji vec 30 godina...Napraviti kompjuterskog GM-a umesto pen&paper ne zahteva nikakav dodatan trud, pogotovo otkup i/ili koriscenje licence za vec postojece price, to i nije nikakav preporod zanra. Navedi mi samo jednu stvar u kojoj je BG1 ili 2 revolucionaran, sto nije bilo i pre u mnogim igrama, a ni kasnije. Ja za fallout mogu da ti navedem 30. Druga stvar nije svaki RPG FRP, ali svaki FRP jeste RPG, drugim recima, svrstavati SystemShock ili DeusEx ili Fable u lose ili ne-rpg igre zbog toga sto nisu FRP, da ne kazem nisu po tvojoj volji, nema osnova. Stvarno ne bih da provociram, ali cisto me onako zanima, koji si prvi rpg igrao i kada, mora da imas mnogo iskustva kada iznosis tako smele tvrdnje, pogotovo za legende od igara kao sto su DeusEx i SysShock, za koje su balavili i mnogo veci game-freakovi od mene i tebe zajedno. Prave revolucije i prava renesansa su bile Wasteland, Ultima Underworld, Eye of the beholder, M & M serijal, Arena, bard's tale, Daggerfall, ovo sve posle su varijacije na temu i praisovanje jednog relativno kasnog rpg-a kao ultimativnog jednostavno nije na mestu, i to verovatno nije samo moje misljenje.
Boris B. je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.9.2006, 22:12   #102
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Wink Re: Bioware, Interplay, Black Isle, Troika...

Kad bih verovao da je BG2 krajnja evolutivna tačka, ja bih odmah bacio svoj PC kroz prozor.

A ako ćemo o roleplayu, System Shock 2 me je više naterao da se "uživim u ulogu" nego BG2...

@Mighty Boo: Mislim da je čovek mislio na originalni Fable, ne na ovaj ovogodišnji kao nastavak koji nije RPG već skriptovana avanturica u pravolinijskom hodniku...

Još jednom, ne kažem da je BG2 loša igra, naprotiv, ali, mislim da je loše što povlače p&p pravila na komp umesto da iskoriste njegove prednosti koje p&p igrači nemaju...
Eni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.9.2006, 22:56   #103
Boris B.
Član
 
Član od: 3.5.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 101
Zahvalnice: 11
Zahvaljeno 11 puta na 10 poruka
Određen forumom Re: Bioware, Interplay, Black Isle, Troika...

Sto, meni se ta skriptovana avanturica bas svidela . Fino, opustajuce i veoma duhovito, bas mi je lepo selo posle malo bolesnog fallout-a, dva dana sam na posao isao nasmejan i sa kolegom prepricavao komentare NPC-ova... Mozda nije HC rpg, ali ima smek, i igrao bih nastavak.

Edit: Ako se ne varam, originalni Fable je avantura i nije je radio Molino?
Boris B. je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.9.2006, 7:54   #104
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.766
Zahvalnice: 5.407
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: Bioware, Interplay, Black Isle, Troika...

Citat:
Boris B. kaže:
Navedi mi samo jednu stvar u kojoj je BG1 ili 2 revolucionaran, sto nije bilo i pre u mnogim igrama, a ni kasnije. Ja za fallout mogu da ti navedem 30.
Zabavan combat.
Modifikacija AD&D pravila za real-time, sa pauzom.

Ovo je bio glavni selling point, zajedno sa punom party kontrolom.
Sirim masama je zabavniji real-time kombat nego potezni Fallout sistem (sa jos jadnijom AI-rutinom za pratioce, lepo komsija ukljuci minigun i pobije i tvoje i protivnikove ljude).

I Van Burden je trebao ovo da koristi (onaj obustavljeni Fallout3 projekat).
A sve ostale BioWare i Obsidian igre koriste ovaj sistem.
(pauzirajuca real-time modifikacija pen&paper sistema)

P.S.
E sad, jedino sto mi se ne svidja kod novijih naslova (NWN, KotOR), je da je fokus party combat-a promoenjen u fokus ka glavnom liku (valjda zbog MP-a). Mnogo je zabavnije bilo u BGu takticki planirati koju magiju baci mag, koju priest, nego voditi samo jednog lika a ostale imati na autopilotu (sa veoma neoptimalnom AI rutinom).

P.P.S.
Sto se tice AD&Da (2nd edition), on je u ozbiljni krizu usao tokom 90tih. Komplikovana osnovna pravila (THAC, duel klasing i ko zna sta), i losa kustomizacija.

To je tek ispravljeno sa DnD 3e, koji je potpuno obnovio ovaj pen&paper RPG.
I izrodio bazu zvanu d20, koji koristi ne samo DnD nego i drugi sistemi kao StarWars RPG.
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.9.2006, 9:22   #105
The mighty Boo
Veteran
 
Član od: 25.7.2006.
Lokacija: Ne vise na ovom forumu
Poruke: 1.181
Zahvalnice: 68
Zahvaljeno 258 puta na 113 poruka
Određen forumom Re: Bioware, Interplay, Black Isle, Troika...

Citat:
Boris B. kaže:
To zvuci ko aksiom, a ne kao necije subjektivno misljenje.

Navedi mi samo jednu stvar u kojoj je BG1 ili 2 revolucionaran, sto nije bilo i pre u mnogim igrama, a ni kasnije.

Stvarno ne bih da provociram, ali cisto me onako zanima, koji si prvi rpg igrao i kada, mora da imas mnogo iskustva kada iznosis tako smele tvrdnje, pogotovo za legende od igara kao sto su DeusEx i SysShock, za koje su balavili i mnogo veci game-freakovi od mene i tebe zajedno

Prave revolucije i prava renesansa su bile Wasteland, Ultima Underworld, Eye of the beholder, M & M serijal, Arena, bard's tale, Daggerfall, ovo sve posle su varijacije na temu i praisovanje jednog relativno kasnog rpg-a kao ultimativnog jednostavno nije na mestu, i to verovatno nije samo moje misljenje.
Odnosi sa NPC-jevima, velicina price i same igre, graficki, zvucno... Ovo je jedini RPG (zajedno sa Tormentom) gde su kompanjoni licnosti a ne kliseizirani arhetipovi.

Igrao sam sve RPG-ove u poslednjih 8 godina (pogledaj listu gore) + ono sto sam od starih mogao da nabavim (i nabrojao si ih: Wasteland...) Deus Ex je pucacina sa RPG elementima, a stvarno ne zasluzuje epitet RPG-a. System Shock je uzbudljiva i kvalitetna igra ali se U SS2 sve svodi na tumaranje za karticama i slicnim glupostima uz horor napucavanje (sto stvarno dobro odradjuje). Ali nije RPG.

To nije bila revolucija vec povoj. Mejdutim sve su te igre sa danasnjeg stanovista gotovo neigrive. Npr. Wasteland, EoB, M&M serijal - to igraju samo najzagrizeniji fanatici. Kao ja Ali se nikada ne bih usudio da tvrdim da su bolje od Bioware-ovih naslova.
The mighty Boo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.9.2006, 9:28   #106
The mighty Boo
Veteran
 
Član od: 25.7.2006.
Lokacija: Ne vise na ovom forumu
Poruke: 1.181
Zahvalnice: 68
Zahvaljeno 258 puta na 113 poruka
Određen forumom Re: Bioware, Interplay, Black Isle, Troika...

Citat:
Eniaroyah kaže:
A ako ćemo o roleplayu, System Shock 2 me je više naterao da se "uživim u ulogu" nego BG2...

Još jednom, ne kažem da je BG2 loša igra, naprotiv, ali, mislim da je loše što povlače p&p pravila na komp umesto da iskoriste njegove prednosti koje p&p igrači nemaju...
U koju ulogu? Shooot themmmm - aaaaaaaaa, BUM, klik, BUM - GAME OVER. Jaka uloga.

Komp nema nijednu prednost nad P&P jer je u P&P sve moguce.
The mighty Boo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.9.2006, 9:32   #107
The mighty Boo
Veteran
 
Član od: 25.7.2006.
Lokacija: Ne vise na ovom forumu
Poruke: 1.181
Zahvalnice: 68
Zahvaljeno 258 puta na 113 poruka
Određen forumom Re: Bioware, Interplay, Black Isle, Troika...

Citat:
Boris B. kaže:
Napraviti kompjuterskog GM-a umesto pen&paper ne zahteva nikakav dodatan trud, pogotovo otkup i/ili koriscenje licence za vec postojece price, to i nije nikakav preporod zanra.
Koje vec postojeve price? BG je stvoren od nule. A setting jeste preuzet. Medjutim ono sto u tom settingu se odnosi na oblast Sword-Coasta iznosi jedan paragraf. Sve je napravio Bioware - a sistem koji je koristio mu je dao samo kostur.
The mighty Boo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.9.2006, 9:34   #108
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: Bioware, Interplay, Black Isle, Troika...

Citat:
player1 kaže:
Mnogo je zabavnije bilo u BGu takticki planirati koju magiju baci mag, koju priest, nego voditi samo jednog lika a ostale imati na autopilotu (sa veoma neoptimalnom AI rutinom).
Kako kome, ja mrzim kad vodim 6 potpuno ravnopravnih likova, osećam se ko da igram strategiju a ne rolplej.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.9.2006, 18:10   #109
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Određen forumom Re: Bioware, Interplay, Black Isle, Troika...

Citat:
The mighty Boo kaže:
U koju ulogu? Shooot themmmm - aaaaaaaaa, BUM, klik, BUM - GAME OVER. Jaka uloga.
Jesi ti uopšte igrao System Shock2?
Jel znaš o razvoju lika u jedinstvenom pravcu, drugačijim načinima pristupa, jedinstvenoj atmosferi koja te uvuče...
Eni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.9.2006, 19:27   #110
The mighty Boo
Veteran
 
Član od: 25.7.2006.
Lokacija: Ne vise na ovom forumu
Poruke: 1.181
Zahvalnice: 68
Zahvaljeno 258 puta na 113 poruka
Određen forumom Re: Bioware, Interplay, Black Isle, Troika...

Citat:
voodoo_nbgd kaže:
Kako kome, ja mrzim kad vodim 6 potpuno ravnopravnih likova, osećam se ko da igram strategiju a ne rolplej.
Nisu ravnopravni - svaki je dobar za odredjenu situaciju. P&P se samo igra sa vise ljudi, koja bi bila poenta samostalne igre.
The mighty Boo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.9.2006, 19:30   #111
The mighty Boo
Veteran
 
Član od: 25.7.2006.
Lokacija: Ne vise na ovom forumu
Poruke: 1.181
Zahvalnice: 68
Zahvaljeno 258 puta na 113 poruka
Određen forumom Re: Bioware, Interplay, Black Isle, Troika...

Citat:
Eniaroyah kaže:
Jesi ti uopšte igrao System Shock2?
Jel znaš o razvoju lika u jedinstvenom pravcu, drugačijim načinima pristupa, jedinstvenoj atmosferi koja te uvuče...
Razvoj je ekstremno siromasan, atmosfera je dobra, ali igra je i dalje pucacina sa RPG elementima. Svakako je inteligentnija od Quake-a ali zahteva samo minimum intelektualnog napora.
The mighty Boo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.9.2006, 19:38   #112
The mighty Boo
Veteran
 
Član od: 25.7.2006.
Lokacija: Ne vise na ovom forumu
Poruke: 1.181
Zahvalnice: 68
Zahvaljeno 258 puta na 113 poruka
Određen forumom Re: Bioware, Interplay, Black Isle, Troika...

Recenzija S. Macedonica jako lepo ilustruje ono sto ja tvrdim (skracena verzija):

Koliko li je samo hrabrosti i samopouzdanja trebalo imati te 1996. godine kada su Ray Muzyka i Greg Zeschuk, zajedno sa svojim kolegama, započeli rad na projektu Baldur’s Gate! Žanr FRP igara bio je u to vreme praktično mrtav, a retki naslovi toga tipa koji su se stidljivo pojavljivali na tržištu, svojim sramnim kvalitetom samo su potvrđivali ono što je svima bilo jasno – da kompjuterski FRP–ovi praktično više ne postoje. U takvim uslovima činilo se da je naizgled ishitrena odluka o pravljenju do tada najambicioznije igre iz ciklusa Forgotten Realms potpuno pogrešan, pa čak i poguban potez za jednu mladu firmu iza koje je do tog trenutka stajala samo jedna, i to ne baš uspešna igra. Ali, ogroman rizik koji su „BioWareovi” programeri preuzeli na sebe ne samo da se isplatio u čisto ekonomskom smislu, već je, gledano iz današnje perspektive, zahvaljujući njemu došlo do istinskog preporoda žanra, koji u ovom momentu ponovo spada u red najpopularnijih. Opštim konsenzusom na svetskom nivou sam Baldur’s Gate je proglašen za najbolji FRP svih vremena, a „Black Isle Studios” i „BioWare” su na račun te slave stvorili čitavu seriju fantastičnih avantura.

Baldur’s Gate jeste bio savršena igra kada se posmatra u celini, ali je isto tako tačno da je imao neke karakteristike koje su vapile za doradom u cilju poboljšavanja funkcionalnosti igranja. Na osnovu želja i pritužbi igrača, kao i iskustava stečenih tokom rada na Planescape: Tormentu i Icewind Daleu, u Baldur’s Gate II su unete neke naizgled kozmetičke izmene, koje su se, međutim, pokazale kao pun pogodak.


Proputovati Amn uzduž i popreko predstavlja magičnu avanturu epskih razmera kakva skoro nije viđena na računarima. Za to će vam biti potrebno preko 150 sati igranja, ali Baldur’s Gate II to zavređuje – od prve do poslednje sekunde. Remek-delo, čisto kao suza.


98
The mighty Boo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.9.2006, 23:05   #113
Red Dragon
Starosedelac
 
Član od: 16.7.2006.
Lokacija: Ima
Poruke: 2.409
Zahvalnice: 275
Zahvaljeno 739 puta na 370 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku Red Dragon
Određen forumom Re: Bioware, Interplay, Black Isle, Troika...

Ja jesam veliki ljubitelj rpgova, pogotovo Fallouta 2(ah, kad li ce taj Fallout 3,smrc), ali sto se tice sukoba izmedju BG i F2, svaka ima svoje prednosti i mane(Ne znam da li je neko prokomentarisao AI vezan za Fallout, ali u Fallout 2 je mnogo napredniji nego u kecu). Potezna borba iz Fallouta je prava stvar jer pruza dosta taktike(pogotovo da ''nacentriras'' protivnika), ali i BG je OK(mada ponekad zna da iritira stalno pauziranje, mada kod Planescape to mi nije bio problem, hm, mislim da bi trebalo da se podsetim Bga, sve sam zaboravio).
elem, FALLOUT 2 RULES!
Red Dragon je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.9.2006, 0:54   #114
Corwin
Starosedelac
 
Član od: 18.1.2006.
Lokacija: Underlittleforest
Poruke: 1.647
Zahvalnice: 279
Zahvaljeno 366 puta na 142 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Corwin
Određen forumom Re: Bioware, Interplay, Black Isle, Troika...

Ja ne znam čemu dalja rasprava. I Fallout i BG su legendarne i fantastične igre i siguran sam da je svakome od vas drago što su imali prilike da ih igraju. Koja se više kome sviđa stvar je ukusa. A o ukusima...
Nego, htio sam da podsjetim sve učesnike u raspravi na vispreno pitanje koje je i trebalo da bude tema: Šta se događa sa RPG žanrom danas? Pitanje postavljam jer sam ugledao tračak svjetlosti. Naime, konačno sam instalirao Gothic 2 NOTR i za sada mi se čini da ima dosta toga što mi se u RPG žanru dopada. Naravno, igra ne odskače na način na koji to čine Fallout, BG, Torment i Arcanum (da, da Boo, i Arcanum ), ali definitivno se izdiže iznad mediokriteta na koje sam do sad nailazio. Ko zna, možda se i prevarimo u očekivanjima vezanim za Fallout 3, pa i on ispadne OK. Ipak mi se čini da ima nade. Zapad je komercijalizovao sve što je moglo da se komercijalizuje (čitaj: prilagodio masama), pa se ipak snimaju nezavisni filmovi, pišu "teške" knjige i snima muzika koju sluša malo ljudi. Ko zna, možda se to dogodi i sa nekom RPG igrom čiji će tvorac razumjeti da se bavi umjetnošću.
Corwin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.9.2006, 1:14   #115
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Wink Re: Bioware, Interplay, Black Isle, Troika...

Eh, ako su se avanturama desile "The longest journey" i "Syberia" može se svašta dogoditi i RPG-u...

U ostalom, sam Boo je citirao macedonića koji reče da je RPG već jednom bio gadno mrtav, čak ni reanimacija nije pomagala, a on skoči odjednom smao tako...

Ko zna šta nas tek čeka...
Eni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.9.2006, 8:43   #116
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.354
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.987 puta na 7.034 poruka
Određen forumom Re: Bioware, Interplay, Black Isle, Troika...

Citat:
The mighty Boo kaže:
Mejdutim sve su te igre sa danasnjeg stanovista gotovo neigrive. Npr. Wasteland, EoB, M&M serijal - to igraju samo najzagrizeniji fanatici. Kao ja Ali se nikada ne bih usudio da tvrdim da su bolje od Bioware-ovih naslova.

Uh,uh ne znam kako si samo imao m**a da ovo kazes.Pa da nije bilo Eye of the Beholdera i slicnih,ovi tvoji Biowareovci ne bi uradili nista.Milsis da ljudi koji su pravili EoB ne bi uradili nesto bolje da nisu bili ogranicenim grafickim i memorijskim limitima tadasnjih kompjutera.OK, BG ima lepu pricu,lepo izdiferencirane NPC-ove,ne kazem da igra ne valja,stavise odlicna je,takodje je pomogla izvlacenju RPG zanra iz g****a,ali meni je recimo Ultima VI,daleko zanimljiviji(plus i dan danas ga igram na Amigi).
I nemoj da poistovecujes FRP i RPG,jer to nije isto.Tako da Deus Ex(prvi) i System Shock 2,definitivno jesu RPG-ovi,ali zato nemaju veze sa FRP-om.
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.9.2006, 12:33   #117
The mighty Boo
Veteran
 
Član od: 25.7.2006.
Lokacija: Ne vise na ovom forumu
Poruke: 1.181
Zahvalnice: 68
Zahvaljeno 258 puta na 113 poruka
Određen forumom Re: Bioware, Interplay, Black Isle, Troika...

Citat:
DeCoy kaže:
Uh,uh ne znam kako si samo imao m**a da ovo kazes.Pa da nije bilo Eye of the Beholdera i slicnih,ovi tvoji Biowareovci ne bi uradili nista.Milsis da ljudi koji su pravili EoB ne bi uradili nesto bolje da nisu bili ogranicenim grafickim i memorijskim limitima tadasnjih kompjutera.OK, BG ima lepu pricu,lepo izdiferencirane NPC-ove,ne kazem da igra ne valja,stavise odlicna je,takodje je pomogla izvlacenju RPG zanra iz g****a,ali meni je recimo Ultima VI,daleko zanimljiviji(plus i dan danas ga igram na Amigi).
I nemoj da poistovecujes FRP i RPG,jer to nije isto.Tako da Deus Ex(prvi) i System Shock 2,definitivno jesu RPG-ovi,ali zato nemaju veze sa FRP-om.
I oni priznaju da su im te igre bila inspiracija ali to ne umanjuje cinjenicu da su oni svetlosnim godinama ispred tih starih igara - te igre nece biti upamcene ali BG hoce. Sve dok ne dodje nesto radikalno bolje. Kada se to desi, desi ce se isto sa BG-om, - zavrsice na "smetlistu istorije". Tako te stvari idu.

Ultima serijal mi se uopste ne dopada i ne shvatam sta ljudi vide u njemu. Ali to je moje licno misljenje.

Jok - a odakle kompjuterski RPG-ovi onda? Svi imaju bazu u stonom FRP-u.

Po cemu je System Shock RPG - da nije mozda po tome sto ima razvoj lika? Pa danas svaka treca igra ima razvoj lika. Onda bi i Warcraft III bio RPG i u njemu skupljas XP, napredujes i dobijas nove sposobnosti. Nauci da razlikujes hibrida od pravog RPG-a.
The mighty Boo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.9.2006, 12:41   #118
The mighty Boo
Veteran
 
Član od: 25.7.2006.
Lokacija: Ne vise na ovom forumu
Poruke: 1.181
Zahvalnice: 68
Zahvaljeno 258 puta na 113 poruka
Određen forumom Re: Bioware, Interplay, Black Isle, Troika...

Citat:
Corwin kaže:
Ja ne znam čemu dalja rasprava. I Fallout i BG su legendarne i fantastične igre i siguran sam da je svakome od vas drago što su imali prilike da ih igraju. Koja se više kome sviđa stvar je ukusa.

Naime, konačno sam instalirao Gothic 2 NOTR i za sada mi se čini da ima dosta toga što mi se u RPG žanru dopada. Naravno, igra ne odskače na način na koji to čine Fallout, BG, Torment i Arcanum (da, da Boo, i Arcanum ), ali definitivno se izdiže iznad mediokriteta na koje sam do sad nailazio.

Ko zna, možda se to dogodi i sa nekom RPG igrom čiji će tvorac razumjeti da se bavi umjetnošću.
Ajd da kazemo da si u pravu

Daleko je od mediokriteta - upada ravno u 90+ grupu.. Ali da, nije - revolucija.

Umetnoscu se bave freakovi, svi ostali se bave pravljenjem para. Zato i ima tako malo dobrih igara. No, stvarno je doslo vreme da se pojavi neki novi RPG i oduva nas. Meni je takav poslednji bio FFX i to jos pre 2 godine (a izasao je 2001 - onda mos misliti koliko je dobra igra), a od tada - nista. Izdvojio bih sledece naslove kao zanimljive u tom periodu - Bloodlines i Gothic II. Ne bih ubrajao Oblivion u ovu grupu. On je obecavao odlicnu grafiku i to je i doneo a na svim ostalim ispitima je pao.
The mighty Boo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.9.2006, 13:08   #119
Boris B.
Član
 
Član od: 3.5.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 101
Zahvalnice: 11
Zahvaljeno 11 puta na 10 poruka
Određen forumom Re: Bioware, Interplay, Black Isle, Troika...

Citat:
...te igre nece biti upamcene ali BG hoce.
Pa sad, kako za koga, evo ja ih pamtim.

Istini za volju, mnogo sam vise uzivao uz Arx Fatalis nego uz BG, najvecim delom zbog toga sto mi lici na Ultimu Underworld, Arenu i Daggerfall samo u boljoj produkciji, ali i dalje znam "ko je tata". Slicna stvar kao i kod muzike, novije obrade su u najvecem broju slucajeva bolje primljene nego originali, cak ima i ljudi koji idu tako daleko da to nazivaju "novim hitom" ali na srecu ima onih koji pamte i cene original i to je ono sto razdvaja HC fana od casual fana igre, muzike, sporta ili bilo cega. Zamisli ti da ti sada dodje lik sa pricom da je KotOR 2 napravio renesansu u RPG igrama (inace je dobio veoma dobre kritike u tom istom SK, iako se sa tim recenzijom ti izgleda ne slazes, ali se slazes povoljnom recenzijom za BG2, toliko o konzistentnosti stavova), kako priznaje da je pre KotOR-a bio neki tamo BG manje-vise ok, ali nece biti zapamcen... Zar mu ne bi rekao sve i svasta, budi iskren! 100% bi i ti njemu onda pricao istu pricu k'o i ja tebi!
Boris B. je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.9.2006, 13:35   #120
The mighty Boo
Veteran
 
Član od: 25.7.2006.
Lokacija: Ne vise na ovom forumu
Poruke: 1.181
Zahvalnice: 68
Zahvaljeno 258 puta na 113 poruka
Određen forumom Re: Bioware, Interplay, Black Isle, Troika...

Citat:
Boris B. kaže:
Pa sad, kako za koga, evo ja ih pamtim.

Istini za volju, mnogo sam vise uzivao uz Arx Fatalis nego uz BG, najvecim delom zbog toga sto mi lici na Ultimu Underworld, Arenu i Daggerfall samo u boljoj produkciji, ali i dalje znam "ko je tata". Slicna stvar kao i kod muzike, novije obrade su u najvecem broju slucajeva bolje primljene nego originali, cak ima i ljudi koji idu tako daleko da to nazivaju "novim hitom" ali na srecu ima onih koji pamte i cene original i to je ono sto razdvaja HC fana od casual fana igre, muzike, sporta ili bilo cega. Zamisli ti da ti sada dodje lik sa pricom da je KotOR 2 napravio renesansu u RPG igrama (inace je dobio veoma dobre kritike u tom istom SK, iako se sa tim recenzijom ti izgleda ne slazes, ali se slazes povoljnom recenzijom za BG2, toliko o konzistentnosti stavova), kako priznaje da je pre KotOR-a bio neki tamo BG manje-vise ok, ali nece biti zapamcen... Zar mu ne bi rekao sve i svasta, budi iskren! 100% bi i ti njemu onda pricao istu pricu k'o i ja tebi!
Jesi li ti presao ceo serijal BG?

Ja sam daleko od "casual fan-a".

KOTOR 2 je dobio 86. Cak ni 90. Takodje nije isti recenzent a ja smatram da Kuzmanovic pise lose recezije. Uvek preteruje i daje igrama vise nego sto zasluzuju. I ne slazem se sa njegovim misljenjem. Kao neko ko ima iskustva u zanru nisam duzan da imam konzistentan stav i da mi drugi kroje misljenje. Pozitivna je slucajnost da se stavovi S.Macedonica poklapaju sa mojim a njegovu recenziju sam citao nekoliko godina posle BG2, kada sam vec imao formirano misljenje.

Ono da je BG i uopste taj period renesansa RPG-a je opste prihvacen stav i to od strane recenzenata koji bi trebali da imaju mnogo vise iskustva nego mi. Iako ja njima generalno ne verujem (jer su u 90% slucajeva placeni) cinjenice im tog puta idu u prilog.

Takodje nisam rekao da su te igre ok vec - legendarne u svojoj epohi. Koja je prosla. Nakon tog "zlatnog" doba, nasupilo je zatisije od nekoliko godina a onda kao grom iz vedrog neba - BG, Torment, Fallout (iako je izasao pre BG nije napravio ni priblizno toliki bum), a od tada pa nadalje - mase klonova sa ponekim kvalitetnim naslovom...
The mighty Boo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 12:19.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com