Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > „Ja, igrač!”
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

„Ja, igrač!” Da li se slažete sa Kuzmom?

Tema zaključana
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 3.2.2011, 16:32   #41
nameless1
Deo inventara foruma
 
Član od: 19.8.2009.
Poruke: 6.769
Zahvalnice: 3.089
Zahvaljeno 4.935 puta na 2.298 poruka
Određen forumom Re: 2/2011 "Posle DL-ovanja nema kajanja"

Citat:
prudentia kaže: Pregled poruke
Jako je specifičan. Ali problem slobodnog jahača se veže za javna dobra. Piratski sadržaj je na neki način učinjen sličnim javnom dobru jer nema isključivosti, a ni rivaliteta, čako što više ljudi "napadne" jedno dobro, to je bolje.
Ali postoji problem što je sav taj sadržaj zaštićen zakonom o autorskim pravima. A ko može kazniti svakoga ko preuzme neki piratski sadržaj?

Tako da jeste, jako je specifičan.
Upravo! Mi koji znamo o ekonomiji imamo veci uvid o tome, nego neko ko nije iz te struke. Dobra se dele na privatna (koje ima svojstvo iskljucivosti, tj moze se neko spreciti da ga konzumira ako nema novac da ga plati i svojstvo rivaliteta, tj. koriscenje nekog dobra od strane jedne osobe, smanjuje mogucnost koriscenja tog dobra od strane druge osobe), javna (ne postoji ni iskljucivost ni rivalitet) i zajednicki resursi, ali oni nisu ovde vazni. Privatna dobra su vecina proizvoda u privredi, sve sto ima cenu. Kada neko privatno dobro fakticki postane javno (slucaj kad neko organizuje vatromet sa svrhom da zaradi, a ljudi umesto da dodju i plate ulaznice izdju na terasu, ili se popnu na krovove kuca i besplatno prisustvuju dogadjaju), kao sto je slucaj sa piratskim kopijama igara recimo (nema ni iskljucivost ni rivalitet), onda svaka dalja proizvodnja prestaje da bude isplativa (onom nece pasti na pamet da ponovo organizuje vatromet). Naravno, mi jos nismo tu, ali se nazolost krecemo u tom pravcu..
nameless1 je offline  
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku nameless1 na korisnoj poruci:
player1 (3.2.2011)
Stara 3.2.2011, 17:23   #42
Miki1987
Veteran
 
Član od: 19.11.2005.
Poruke: 992
Zahvalnice: 584
Zahvaljeno 296 puta na 148 poruka
Određen forumom Re: 2/2011 "Posle DL-ovanja nema kajanja"

Кузма напише текст о анти-пиратеријским троловима који нас кљуцају као да је то најважнија ствар у земљи, а онда се то наставља и на теми о самом тексту Иронија најгора...
Miki1987 je offline  
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku Miki1987 na korisnoj poruci:
Jim Bravura (5.2.2011), Red Marquis (6.2.2011), water wizard (3.2.2011)
Stara 3.2.2011, 17:42   #43
nameless1
Deo inventara foruma
 
Član od: 19.8.2009.
Poruke: 6.769
Zahvalnice: 3.089
Zahvaljeno 4.935 puta na 2.298 poruka
Određen forumom Re: 2/2011 "Posle DL-ovanja nema kajanja"

To bi bilo vispreno zapazanje da nisi preskocio jednu stvarcicu, koja je katalizator sveg ovog 'kljucanja', a to je ona Jesterova slika. Drugo, mi ne trolujemo vec pokusavamo da vodimo iole inteligentniju raspravu, a ako neko troluje to si onda ti sa svojim doskocicama.
nameless1 je offline  
Stara 3.2.2011, 18:18   #44
Great_Sun_Jester
Veteran
 
Član od: 11.8.2010.
Lokacija: Life sucks and then you die.
Poruke: 577
Zahvalnice: 113
Zahvaljeno 458 puta na 183 poruka
Određen forumom Re: 2/2011 "Posle DL-ovanja nema kajanja"

Okej, mali rezime: ako je finansijska situacija u zemlji (sto je Qzma naveo a i svi znamo) katastrofa i to samo sa sobom povlaci da su izdaci za igre/filmove/muziku itd. "nepotrebni" luksuz koji samo smanjuje i vec onako malu kupovnu moc prosecnog gradjanstva i kao nusproizvod ima pojavu piraterije, koju alternativu neko moze da ima?

Da presedi u mraku i izoluje se od ostatka sveta i moli Boga da cuje nesto sto mu se svidja na radiu/TVu/nadje besplatno na netu? Da kibicuje od prijatelja koji nisu tako cistog morala kao on? Ili da bude free rider i ponese stigmu "lopova"?

Ne volim tu hajku na pirateriju, ne zato sto ce me gristi savest ili sto bih se mozda ja osecao bolje ako ne razmisljam o tome kao o "kradji" vec iz prostog razloga sto znam da za tih ~4999 din koje bih u proseku dao za neki original (bilo koja grana umetnosti) mogu da kupim odecu ili da platim racune za mesec dana ili nesto drugo. Ne kazem da je to opravdanje ali nije tu problem u ljudima vec u situaciji. Covek je drustveno bice, zeljno saznanja po svaku cenu a posebno ako neko pokusava da mu nametne nesto zanemarujuci pritom razloge koji su doveli do takve pojave (piraterije).

I dajte ljudi manite se te slike sto sam postovao, pa nije to ikona piraterije
Great_Sun_Jester je offline  
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Great_Sun_Jester na korisnoj poruci:
Dushan (4.2.2011), Red Marquis (6.2.2011)
Stara 3.2.2011, 23:23   #45
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.772
Zahvalnice: 5.415
Zahvaljeno 4.101 puta na 2.675 poruka
Određen forumom Re: 2/2011 "Posle DL-ovanja nema kajanja"

Interesantan video o anti-piratskim merama u igrama:

How anti- piracy screws over gamers


player1 je offline  
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku player1 na korisnoj poruci:
Game fever (5.2.2011), Kisr (5.2.2011), water wizard (5.2.2011)
Stara 5.2.2011, 19:27   #46
Maladikt
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2006.
Lokacija: In
Poruke: 3.207
Zahvalnice: 840
Zahvaljeno 973 puta na 624 poruka
Određen forumom Re: 2/2011 "Posle DL-ovanja nema kajanja"

@nameless1

Ne misliš da je malo licemerno osuđivati pirateriju igara i zalagati se za kupovinu originalnih igara, jer njihovi autori zaslužuju da dobiju nagradu za svoj trud, a odmah nakon toga odobravati pirateriju drugih stvari (svih živih, koje i sam skidaš sa neta, kako sam kažeš)?

Ne može ni jedan jedini član ovog foruma da me ubedi da trenutno na svom kompjuteru nema makar jedan jedini piratizovan proizvod. Ili ako ne na kompjuteru, onda sigurno ima negde u stanu/kući neki disk pun piraterije. Sve dok je piraterija dozvoljena (a dozvoljena je, čim se ništa ne preduzima povodom nje na globalnom nivou) ja ne vidim zašto neko ne bi koristio piratske proizvode? I ne vidim zašto bi taj neko morao bilo kome da se pravda jer ih koristi?

Dok se na globalnom nivou ne preduzme nešto povodom sajtova kao što su rapidshare, megaupload, demonoid itd. na kojima se mogu pronaći linkovi ili torenti sa piratskim sadržajem - nemamo mi o čemu da pričamo.
Maladikt je offline  
Stara 5.2.2011, 19:56   #47
kuureee
Starosedelac
 
Član od: 23.12.2008.
Lokacija: Sabac
Poruke: 1.598
Zahvalnice: 557
Zahvaljeno 156 puta na 125 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku kuureee
Određen forumom Re: 2/2011 "Posle DL-ovanja nema kajanja"

Ma ko god da je ,da zivimu u zemlji gde su finasije onakave kakve bih trebale ,ne bih razmisljao o o igranju igara ,a da to nije orginal.

Iz zadovoljstva bih kupovao orginale ,to bi mi hobi bio.
kuureee je offline  
Stara 5.2.2011, 20:34   #48
nameless1
Deo inventara foruma
 
Član od: 19.8.2009.
Poruke: 6.769
Zahvalnice: 3.089
Zahvaljeno 4.935 puta na 2.298 poruka
Određen forumom Re: 2/2011 "Posle DL-ovanja nema kajanja"

Citat:
Maladikt kaže: Pregled poruke
@nameless1

Ne misliš da je malo licemerno osuđivati pirateriju igara i zalagati se za kupovinu originalnih igara, jer njihovi autori zaslužuju da dobiju nagradu za svoj trud, a odmah nakon toga odobravati pirateriju drugih stvari (svih živih, koje i sam skidaš sa neta, kako sam kažeš)?

Ne može ni jedan jedini član ovog foruma da me ubedi da trenutno na svom kompjuteru nema makar jedan jedini piratizovan proizvod. Ili ako ne na kompjuteru, onda sigurno ima negde u stanu/kući neki disk pun piraterije. Sve dok je piraterija dozvoljena (a dozvoljena je, čim se ništa ne preduzima povodom nje na globalnom nivou) ja ne vidim zašto neko ne bi koristio piratske proizvode? I ne vidim zašto bi taj neko morao bilo kome da se pravda jer ih koristi?

Dok se na globalnom nivou ne preduzme nešto povodom sajtova kao što su rapidshare, megaupload, demonoid itd. na kojima se mogu pronaći linkovi ili torenti sa piratskim sadržajem - nemamo mi o čemu da pričamo.
O cemu bre ti pricas? Da, skidam i ja (pod tim 'sve zivo' sam mislio da skidam i igre i filmove i muziku), ali ono sto po meni zasluzi da se kupi ja kupim, ne maznem za dzabaka: Amnesiu sam odigrao tek nakon sto sam je kupio, smatram da je igra odlicna, cena je bila povoljna i najvaznije od svega, ona je plod rada petorice ljudi, koji su vrlo dobri i talentovani momci, sto se da zakljuciti citajuci njihove dev. blogove. NEPRAVDA je odigrati tu igru, a ne nagraditi developere. Ista stvar je i sa Witcherom: prvi deo mi se toliko svideo da sam ga kupio dvaput (prvobitno i posle EE izdanje), a posto je CD Project stekao moje postovanje kao kompanija, preorderovao sam i drugi deo, jer ne zelim da ukradem njihovu igru, zelim da ih nagradim za to sto rade (paradox je uopste imati taj izbor, ti po defaltu bi trebao da platis ono sto koristis). CoD i slicne igre cu uvek piratizovati, piratizovao sam i Starcraft 2, i ja ne kazem da sam neki neukaljani legalista, naravno da nisam, ali cinjenica je da ja ipak i kupujem igre, dakle imam potrebu da, kada sam u mogucnosti, postupam legalno i ispravno. To je stvar pojedinca. Ako ti nemas potrebu da kupujes igre, ja ti necu ni zucnuti, to je tvoja stvar. Ne treba meni niko nizasta da se pravda! Drugo, sta je to piratski proizvod? Tako nesto ne postoji. Trece, smesno je potezati tu kartu licemerstva, koja se cesto poteze kada iskrsne ovakva tema. Mika, koji je hladnokrvno piratizovao sve igre koje je odigrao u toku godine, nazvao Ziku, koji je od deset odigranih kupio sest, licemerom zato sto mu je ovaj rekao da treba da odresi malo kesu i podrzi ljude koji mu obezbedjuju sate i sate zabave. Glupo je zagovarati neki legalizam sto se ove stvari tice u zemlji kakva je Srbija, ali ono sto smeta je sto se to urezalo u svest i naviku ljudi kao i korupcija, to je nesto sasvim normalno iako je duboko pogresno i nefer..
nameless1 je offline  
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku nameless1 na korisnoj poruci:
Mali Mrav (5.2.2011), Vulee (5.2.2011)
Stara 5.2.2011, 21:25   #49
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: 2/2011 "Posle DL-ovanja nema kajanja"

pa najbolje bi bilo onda da svako da kolko ima i koliko misli da je autor zaslužio.. i kad bi bilo lakše raditi transfer novca..
water wizard je sada online  
Stara 5.2.2011, 21:29   #50
Kisr
Veteran
 
Član od: 1.7.2007.
Lokacija: Lost*in*space...And*time!
Poruke: 1.051
Zahvalnice: 403
Zahvaljeno 286 puta na 170 poruka
Određen forumom Re: 2/2011 "Posle DL-ovanja nema kajanja"

Citat:
nameless1 kaže: Pregled poruke
O cemu bre ti pricas? Da, skidam i ja (pod tim 'sve zivo' sam mislio da skidam i igre i filmove i muziku), ali ono sto po meni zasluzi da se kupi ja kupim, ne maznem za dzabaka: Amnesiu sam odigrao tek nakon sto sam je kupio, smatram da je igra odlicna, cena je bila povoljna i najvaznije od svega, ona je plod rada petorice ljudi, koji su vrlo dobri i talentovani momci, sto se da zakljuciti citajuci njihove dev. blogove. NEPRAVDA je odigrati tu igru, a ne nagraditi developere. Ista stvar je i sa Witcherom: prvi deo mi se toliko svideo da sam ga kupio dvaput (prvobitno i posle EE izdanje), a posto je CD Project stekao moje postovanje kao kompanija, preorderovao sam i drugi deo, jer ne zelim da ukradem njihovu igru, zelim da ih nagradim za to sto rade (paradox je uopste imati taj izbor, ti po defaltu bi trebao da platis ono sto koristis).
Dobro je kad možeš da kupuješ i "nagradjuješ", a šta kad ne možeš?
Kisr je offline  
Stara 5.2.2011, 21:51   #51
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.772
Zahvalnice: 5.415
Zahvaljeno 4.101 puta na 2.675 poruka
Određen forumom Re: 2/2011 "Posle DL-ovanja nema kajanja"

Citat:
water wizard kaže: Pregled poruke
pa najbolje bi bilo onda da svako da kolko ima i koliko misli da je autor zaslužio.. i kad bi bilo lakše raditi transfer novca..
Uz ovaj rezon, ispade da su developeri prosijaci, kojima treba udeiliti koliko mozemo
player1 je offline  
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku player1 na korisnoj poruci:
nameless1 (5.2.2011)
Stara 5.2.2011, 22:46   #52
nameless1
Deo inventara foruma
 
Član od: 19.8.2009.
Poruke: 6.769
Zahvalnice: 3.089
Zahvaljeno 4.935 puta na 2.298 poruka
Određen forumom Re: 2/2011 "Posle DL-ovanja nema kajanja"

Bolje ista, nego nista..
nameless1 je offline  
Stara 5.2.2011, 23:49   #53
JohnnyNT
Deo inventara foruma
 
Član od: 15.4.2006.
Lokacija: Srbija
Poruke: 4.037
Zahvalnice: 1.298
Zahvaljeno 1.396 puta na 948 poruka
Određen forumom Re: 2/2011 "Posle DL-ovanja nema kajanja"

Dobar tekst, pored sra*a u kojima se nalazimo fali neko da tupi o pirateriji i soli pamet.

Zna Kuzma da ubode pravi naslov, prvo mi je pala na pamet stara srpska mudrost: posle jeb**a nema kajanja
JohnnyNT je offline  
Stara 6.2.2011, 2:10   #54
Red Marquis
Član
 
Član od: 8.12.2008.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 267
Zahvalnice: 243
Zahvaljeno 98 puta na 51 poruka
Određen forumom Re: 2/2011 "Posle DL-ovanja nema kajanja"

Neki zaboravljaju i da piraterija može da pomogne prodaju nekog proizvoda. Moj slučaj i slučaj svih mojih prijatelja koji čitaju stripove. Da nema piraterije, kupovali bi već poznata izdanja, izdanja koje ti neko preporuči i to bi bilo to. Ovako, skinem tonu stripova na komp, iščitam(naravno ni 10 posto od onog što sam skinuo), naiđem na neke nove i interesantne stvari i ono što stvarno vredi, naručim i kupim, jer papir je i dalje papir in my book...Mnoge stripove ne bih kupio da nije te strašne piraterije...

Piraterija je donela i smanjenje bogaćenja nekih koji ni ne treba da se bogate. Muzički biznis se promenio. Bendovi više zarađuju od turneja, a ne od izdanja. Od diska koji košta 15 dolara, 1.5 do 2.5 dolara idu izvođaču ostalo prodavcu, dobavljaču, izdavaču...Prodaja muzičkih diskova je osetno pala, ali zarade izvođača od turneja su porasle...i ko je tu na gubitku?

Srbija je zemlja trećeg sveta, iako je geografski u Evropi, do pre koju godinu nisi ni mogao nabaviti neki film, disk, strip ako ti ih neko ne donese iz belog sveta. Ovde nisi imao ništa a niko nije hteo da isporučuje ovamo. I ne može da se očekuje da sad naprasno se navike menjaju iako su se neke, ali samo neke okolnosti promenile. Ekonomska situacija ne da ne ide nabolje, već ide nagore, ne vidim u sledećim godinama neko prozorče za napredak i baš zna da živcira kad čuješ da ljudi uopšte uzimaju u usta pirateriju u nekom negativnom svetlu i kaže jeste radim to, ali znam da ne treba...

Nije sve crno-belo u ovom slučaju, ali jedno je sigurno - Qzma je ovde bio sto posto u pravu, daleko smo od toga da bi uopšte trebali da počnemo priču o ovome...
Red Marquis je offline  
Sledećih 5 korisnika se zahvaljuje korisniku Red Marquis na korisnoj poruci:
Game fever (6.2.2011), gorann (6.2.2011), Lich_king2 (7.2.2011), Marshall George (6.2.2011), oluja (6.2.2011)
Stara 6.2.2011, 2:43   #55
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: 2/2011 "Posle DL-ovanja nema kajanja"

Citat:
player1 kaže: Pregled poruke
Uz ovaj rezon, ispade da su developeri prosijaci, kojima treba udeiliti koliko mozemo
Pa kad ti na svakih 10 minuta iskoči prozor please donate money možda i odreše više njih kesu
water wizard je sada online  
Stara 6.2.2011, 12:49   #56
Hard2geT
Član
 
Član od: 14.2.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 272
Zahvalnice: 62
Zahvaljeno 25 puta na 16 poruka
Određen forumom Re: 2/2011 "Posle DL-ovanja nema kajanja"

Pitanje je ko je ostecen zbog piraterije? Sta mislite koliko dobija para od projekcije fima kamerman, tonac, rasvetljivac, statista, sporedni glumac...? Da li dobijaju bilo sta osim plate za konkretan projekat? Da li njih ostecujemo download-om? Ne! Nikog od ljudi koji vec nemaju milione ne "ostecujemo"! Sigurno niko zbog "nas", koji skidamo holivudske filmove sa neta, nece ostati gladan i izbacen na ulicu. Placanjem odredjenog software-a, holivudskih filmova i "popularne" muzike, ne pomazes svim smrtnicima koji su ucestvovali u projektu. Ubacujes pare ljudima kojima su vec dzepovi prepuni.
Ne lozite ste da ste nesto mnogo bitni i savestni ako kupujete originale! Postajete samo jos jedan potrosac cije kukije kradu iz pretrazivaca i serviraju vam reklame.
Evo jedna epizoda South Park-a:
http://www.southparkstudios.com/full...tian-rock-hard
Pustite od 6:00.
Pozdrav i seedujte sve do 2+!
Hard2geT je offline  
Stara 6.2.2011, 15:15   #57
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.166
Zahvalnice: 2.086
Zahvaljeno 4.923 puta na 2.859 poruka
Određen forumom Re: 2/2011 "Posle DL-ovanja nema kajanja"

Inače, pre neki dan je Pi Didi svom sinu kupio Mercedes Maybach od 390.000 dolara zato što se popravio u školi.
voodoo_ je offline  
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku voodoo_ na korisnoj poruci:
Game fever (6.2.2011)
Stara 6.2.2011, 15:27   #58
nameless1
Deo inventara foruma
 
Član od: 19.8.2009.
Poruke: 6.769
Zahvalnice: 3.089
Zahvaljeno 4.935 puta na 2.298 poruka
Određen forumom Re: 2/2011 "Posle DL-ovanja nema kajanja"

To se bas mnogo tice ljudi iz Frictional Games-a ili Amanita Design-a.. Ajde bre, ne budi smesan..
nameless1 je offline  
Stara 6.2.2011, 15:35   #59
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.772
Zahvalnice: 5.415
Zahvaljeno 4.101 puta na 2.675 poruka
Određen forumom Re: 2/2011 "Posle DL-ovanja nema kajanja"

Citat:
Hard2geT kaže: Pregled poruke
Pitanje je ko je ostecen zbog piraterije? Sta mislite koliko dobija para od projekcije fima kamerman, tonac, rasvetljivac, statista, sporedni glumac...? Da li dobijaju bilo sta osim plate za konkretan projekat? Da li njih ostecujemo download-om? Ne! Nikog od ljudi koji vec nemaju milione ne "ostecujemo"! Sigurno niko zbog "nas", koji skidamo holivudske filmove sa neta, nece ostati gladan i izbacen na ulicu. Placanjem odredjenog software-a, holivudskih filmova i "popularne" muzike, ne pomazes svim smrtnicima koji su ucestvovali u projektu. Ubacujes pare ljudima kojima su vec dzepovi prepuni.
Ne može se to tako gledati. Izdavačka kuća preuzima i najveći rizik za projekat, i sama ga finansira. Ako doživi finansijski neuspeh, bilo zbog toga što je proizvod loš ili što je doživeo malu prodaju (na šta utiče piraterija), to utiče na nove projekte.

.

Nije slučajnost što se sada većina visokobužetnih video igara radi kao multiplatform. Prosto je mnogo teže napraviti skup projekat samo na PC-u, zbog viskog stepena piraterije, koji smanjuje projektovanu zaradu.

Takođe, nije ni slučajnost što je dobar deo visokobužetnih igara, kako da kažem, "prizemog" ili banalnog karaktera. Što manje inventivnosti, što više šta najšire mase igraju (još jedna generička pucačina, itd...). Najmanje rizika i naveća prodaja. Ne zato da bi se "neko nakupio keša", nego da bi se moglo opstati u toj industriji.

Sa druge strane, to takođe objašnjava zašto su najinventivnije "indie" igre. Mali bužet znači i da je i mnogo manja projektovana zarada dovoljna da bi se ostalo u plusu. Što daje prostora razvojnim timvima da budu inventivni u svojim igrama. Luksuz, koji veći projekti prosto nemaju.

Poslednja ispravka: player1 (6.2.2011 u 15:46)
player1 je offline  
Stara 6.2.2011, 16:24   #60
caine
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.2.2006.
Lokacija: Nis
Poruke: 3.038
Zahvalnice: 723
Zahvaljeno 946 puta na 594 poruka
Određen forumom Re: 2/2011 "Posle DL-ovanja nema kajanja"

Da dopunim, finansijski neuspeh igre može da rezultira otpuštanjem proizvođača (zatvaranjem studija), tako da se piraterijom nipošto ne oštećuje samo izdavač. Dalje, slaba prodaje dobre igre može da znači da takve igre više neće da se prave, čemu kumuje svaki čovek koji je ilegalno skinuo igru. I posle se ljudi žale da više nema dobrih igara...
caine je offline  
Tema zaključana

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Napajanja Garson Osnovne komponente 3982 4.2.2023 17:19


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 12:20.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com