Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > Brbljaonica
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Brbljaonica Manje ozbiljno ćaskanje na ostale (kompjuterske i geek) teme... (POSTOVI SE NE BROJE!)
(Pravila pisanja: kliknite ovde.)

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 17.7.2011, 13:09   #2261
Nikola16789
Deo inventara foruma
 
Član od: 6.7.2009.
Lokacija: Bgd
Poruke: 3.643
Zahvalnice: 730
Zahvaljeno 595 puta na 466 poruka
Određen forumom Re: Avioni

^^Jako dobra analiza

Ono sto mnogo ljudi ne moze da shvati je da radar nije svemogca igracka koja sve vidi. Cak i AWACS sa jako mocnim radarom ne moze da vidi bas sve.
Pilot prilikom koriscenja radara obicno mora da napravi kompromis, i da izabere izmedju sirine i ciklusa osvezenja. Sa novim radarima je situacija dosta popravljena, ali i dalje nije idealno. I dalje avion koji beamuje radar postaje nevidljiv ili tezak za zakljucavanje, i dalje teren smeta skeniranju, i dalje je radar aktivan senzor koji drugi mogu da detektuju bez problema.

Pasivni sistemi su odlicni, ali se obicno mora iskoristiti laser kako bi se izmerila daljina, i to onda postaje aktivan sistem koji je moguce otkriti, ali tek u fazi kada je manje ili vise kasno, a avion mora imati i senzore koji to detektuju.
Najveca mana pasivnih sistema je nedostatak povratnh informacija; nemate preciznu informaciju o kursu, visini i daljini i zato mora da postoji zemaljska kontrola (ili AWACS) koji ce da organizuje borbu.

R-27 je raketa sa mnogo varijanti. Ima nekoliko verzija, koje nose oznake T, R, i P, u zavisnosti koji senzor nose, a postoji i modernija verzija same rakete koja ima duzi domet i takve rakete imaju oznaku E, pa tako imamo R-27ER/ET/EP. Na zalost, ni jedan od senzora ne omogucuje aktivno radarsko navodjenje, iako se radilo na verziji EA (ili AE kako je negde nazivaju), projekat je propao.
Nikola16789 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.7.2011, 17:32   #2262
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Cool Re: Avioni

Fina analiza, samo ti se potkrala jedna mala greška:

Citat:
vasiljevic kaže: Pregled poruke
Britaniji u borbi za dotičnu ne bi trebali Harijeri, koji su de facto dobili bitku, već bi posao odradili Spitfajeri,
Verovatno si mislio na Harikejne (Hawker Hurricane), Herijeri su došli mnogo kasnije.
Rocker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.7.2011, 18:22   #2263
Auror
Starosedelac
 
Član od: 11.12.2005.
Poruke: 1.255
Zahvalnice: 487
Zahvaljeno 329 puta na 171 poruka
Cool Re: Avioni

I ja mislim da su tada bili harijeri u tom ratu.
Auror je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.7.2011, 18:26   #2264
vasiljevic
Starosedelac
 
Član od: 21.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.678
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 624 puta na 388 poruka
Određen forumom Re: Avioni

Jest, Hurricane . Nešto sam prethodno pričao sa ortakom o Harrijerima i kako ih ima danas gomila u hangarima od kad su ih Britanci izbacili iz upotrebe pa mi se provuklo.

Sad, što se tiče sistema pasivnog otkrivanja, podaci nisu previše veliki kako bi neko pomislio. Nekidometi koji se pominju za Mig 29, i to novije verzije daju maksimalan domet detekcije od nekih 50km. Ako se uzme daljina identifikacije ona je manja. A sve je to manje ili jednako recimo pomenutom dometu detekcije pasivne IC glave na raketi R27. Tako da u praksi, nema baš prevelikog razloga da se koristi laser da bi se dobio podatak jer su pomenute daljine kompatabilne. Mada kod rusa je podrška njihovog sistema PVO, tačnije zameljskog dela odlična pa ni tu nema bojazni.

Sad, što se tiče rakete AE, ona postoji u ponudi za nabavku i modernizaciju za razna RV, mada sami Rusi nisu nešto previše zainteresovani za nju. Imaju svoju raketu R77 koja ide na sve njihove avione, a R27 je njima mnogo interesantniji po pitanju IC samonavođene rakete. Tako da na kraju nju ćemo pre videti u nekom drugom RV nego u njihovom. Mada, to se i uklapa u njihov način borbe. Mada je u celoj priči mnogo bitnije videti i naučiti da sama borba u vazduhu ima mnogo priča i mnogo različitih načina, i da ono što se vidi na raznim kanalima u raznim američkim serijama o njihovoj superiornisti je daleko od istine. Ameri vrlo lepo biraju protivnike, zemlje koje nemaju moderno RV i sistem odbrane, ili ga ko Afganistan uopšte nemaju, koje ne mogu da se izbore sa velikim brojem njihovih aviona .... Jednostavno, taktika ulične barabe, udri na one koji ti ništa ne mogu, a one koji znaju i mogu da vrate, od njih beži.
vasiljevic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.7.2011, 21:14   #2265
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.724
Zahvalnice: 4.564
Zahvaljeno 2.635 puta na 1.578 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Avioni

Da li teoretski postoji mogućnost da avion uništi sam sebe ispaljivanjem svoje protivavionske rakete?
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.7.2011, 21:55   #2266
Nikola16789
Deo inventara foruma
 
Član od: 6.7.2009.
Lokacija: Bgd
Poruke: 3.643
Zahvalnice: 730
Zahvaljeno 595 puta na 466 poruka
Određen forumom Re: Avioni

Ako je sve ispravno, tako nesto ne moze da se desi.

Raketa moze da sklizne direktno sa sine (obicno podvesne tacke na krilima), ili da se prvo "katapultira" na neku distancu i onda da aktivira motor (ovo u slucaju da su 2 rakete zakacene jedna iza druge na samom trupu). U oba slucaja, sekvenca je jako brza i nema sanse da se naglim manevrisanjem u trenutku ispaljivanja osteti avion, ako si na to mislio.

Mislim da tako nesto moze da se desi kod free-fall bombi.
Nikola16789 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.7.2011, 22:18   #2267
stepanov
Veteran
 
Član od: 10.8.2008.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 1.045
Zahvalnice: 425
Zahvaljeno 64 puta na 48 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku stepanov
Određen forumom Re: Avioni

Setih se ovog snimka sa discovery-a, apropo tvog pitanja:
http://www.youtube.com/watch?v=0vKZqhaQjps
stepanov je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.7.2011, 0:11   #2268
Nikola16789
Deo inventara foruma
 
Član od: 6.7.2009.
Lokacija: Bgd
Poruke: 3.643
Zahvalnice: 730
Zahvaljeno 595 puta na 466 poruka
Određen forumom Re: Avioni

To nije ni VV, a nije ni raketa

Ne mogu tacno da skapiram sta se desilo, bomba pod normalnim okolnostima ne bi trebala da ide na gore, a ne vidim horizont pa ne mogu da procenim da li je izbacena iz poniranja, mada avioni deluju dosta stabilno bez naglih -g pokreta... Mozda nepravilno strujanje vazduha zbog bliske formacije?

Poslednja ispravka: Nikola16789 (19.7.2011 u 1:30)
Nikola16789 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.7.2011, 11:05   #2269
stepanov
Veteran
 
Član od: 10.8.2008.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 1.045
Zahvalnice: 425
Zahvaljeno 64 puta na 48 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku stepanov
Određen forumom Re: Avioni

Citat:
Nikola16789 kaže: Pregled poruke
To nije ni VV, a nije ni raketa ... Mozda nepravilno strujanje vazduha zbog bliske formacije?
...tacno, al ovo je slican i zanimljiv slucaj, a i ti si spominjao da je to kod free fall bombi moguce pa sam morao da stavim (obozavam ovaj snimak)
Da, nepravilno strujanje vazduhe i jeste navodni uzrok prema naratoru emisije.
stepanov je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.7.2011, 21:18   #2270
Toce
Veteran
 
Član od: 28.7.2007.
Lokacija: Rockin world!
Poruke: 700
Zahvalnice: 303
Zahvaljeno 265 puta na 97 poruka
Određen forumom Re: Avioni

Mislim da se to desilo zato sto je bomba otkacena sa nosacem (ne znam strucni naziv). Taj nosac se ponasao 'kao krilo' i dao bombi uzgon dovoljan da spreci bombu da pada klasicnom balistickom putanjom. U klipu se oko 0:29 lepo vidi kondenzacija usled naglog pada pritiska i tad bomba krece na gore.
Eto, to je moje misljenje kako i zasto se ovo dogodilo. Mada nije mi jasno zasto je bomba izbacena sa svojim nosacem, jedini slucaj kada bi se tako izbacivala je u slucaju nuzde i to ne u svrhu bombardovanja vec odbacivanja tereta.
Toce je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.7.2011, 17:09   #2271
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.724
Zahvalnice: 4.564
Zahvaljeno 2.635 puta na 1.578 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Avioni

Pošto radim stalno noćnu smenu često mi je pogled upućen ka nebu. Razlikujem avione koji imaju obično jedno crveno i jedno plavo trepćuće svetlo. Međutim viđam i nekakve tačke i tačkice. Pojedine kao da upale nekakav reflektor drže ga jedno vreme i onda ufitilje? Šta je to? Da li su to u pitanju avaksi ili neki drugi objekti koji se kreću na većim ili manjim visinama? Ili su možda sateliti u šta ne verujem. Jednom prilikom sam video laserski snop koji je ocrtao tačku veličine pola metra i koji se kretao od istoka ka zapadu. Inače noćas sam dosta opazio i objekata (tzv. zvezda padalica) koje su se raspadale u atmosferu. O gradskim ili prigradskim Sovama da i ne pričam, kruže na velikim visinama i ne mogu da shvatim da mogu da uoče tako sićušan plen na zemlji. Nego ih nešto ovih zadnjih dana nema.
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.7.2011, 17:35   #2272
Eddy
Starosedelac
 
Član od: 10.12.2005.
Lokacija: ¯\_(ツ)_/¯
Poruke: 1.397
Zahvalnice: 811
Zahvaljeno 404 puta na 255 poruka
Određen forumom Re: Avioni

Sateliti.
Eddy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.7.2011, 17:49   #2273
stepanov
Veteran
 
Član od: 10.8.2008.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 1.045
Zahvalnice: 425
Zahvaljeno 64 puta na 48 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku stepanov
Određen forumom Re: Avioni

Citat:
todos kaže: Pregled poruke
Pošto radim stalno noćnu smenu često mi je pogled upućen ka nebu. Razlikujem avione koji imaju obično jedno crveno i jedno plavo trepćuće svetlo. Međutim viđam i nekakve tačke i tačkice. Pojedine kao da upale nekakav reflektor drže ga jedno vreme i onda ufitilje? Šta je to? Da li su to u pitanju avaksi ili neki drugi objekti koji se kreću na većim ili manjim visinama? Ili su možda sateliti u šta ne verujem. Jednom prilikom sam video laserski snop koji je ocrtao tačku veličine pola metra i koji se kretao od istoka ka zapadu. Inače noćas sam dosta opazio i objekata (tzv. zvezda padalica) koje su se raspadale u atmosferu. O gradskim ili prigradskim Sovama da i ne pričam, kruže na velikim visinama i ne mogu da shvatim da mogu da uoče tako sićušan plen na zemlji. Nego ih nešto ovih zadnjih dana nema.
Ovo mi je vrlo zanimljivo sto sam procitao. Nisam znao da se uopste sateliti mogu uociti. Laserki snop, tacka od pola metra! cek kako sta? Da si Meksikanac ili neki juznjak (amer), bio bi na Nacionalnoj geografiji/History-u sa pricom o NLO-ovima Btw. na gorepomenutim programima se stalno vrti prica o NLO-ovima i cesto ovaj snimak http://www.youtube.com/watch?v=fTMXb_M7daI (ima vise snimaka ovog dogadjaja veceg kvaliteta koga ne mrzi...)
Ja se nadam da neko ovde moze da objasni te pojave koje glupi ameri i primitivni meksikanci nazivaju vanzemaljskim letelicama (u sta ja ne verujem ni malo, ali opet nemam ni neko drugo objasnjenje)

Poslednja ispravka: stepanov (20.7.2011 u 17:59)
stepanov je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.7.2011, 17:59   #2274
Porsche
Starosedelac
 
Član od: 8.12.2007.
Lokacija: Loznica
Poruke: 2.808
Zahvalnice: 617
Zahvaljeno 690 puta na 524 poruka
Određen forumom Re: Avioni

Ja sam se nagledao mnogo tih letećih čuda veličine zvezde (kako ih mi vidimo) i kreću se velikom brzinom od prilike kao avion ali ne čuje se, za to mogu da smatram da je satelit. Nisam viđao nikakve reflektore i lasere. A jednom prilikom sam video vojni naš avion kako poleće iz Užica prema Batajnici u 02:00h i tu je sijao baš opasan reflektor ali znali smo šta je.
Porsche je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.7.2011, 18:29   #2275
Nikola16789
Deo inventara foruma
 
Član od: 6.7.2009.
Lokacija: Bgd
Poruke: 3.643
Zahvalnice: 730
Zahvaljeno 595 puta na 466 poruka
Određen forumom Re: Avioni

Standardno, na avionima se mogu videti:
crveno svetlo na vrhu levog (port) krila,
zeleno svetlo na vrhu desnog (starboard) krila,
belo/zuto svetlo na vrh repa,
2 crvena beacona na donjoj i gornjoj strani trupa,
3 trepcuca svetla (na vrhovima krila i repu)

U nasoj zemlji, ako je avion ispod 3km visine mogu se videti i svetla za sletanje.


Sto se tice satelita, mogu se videti jedino ako su osvetljeni suncem, a su u senci zemlje onda ih je nemoguce videti

Laserski snop nemam pojma sta bi moglo da bude...

Tacke koje nestaju bi moglo da bude bilo sta sto ulazi u atmosferu i raspada se, ili satelit koji bas u tom trenutku ulazi u zemljinu senku.
Nikola16789 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.7.2011, 19:01   #2276
Porsche
Starosedelac
 
Član od: 8.12.2007.
Lokacija: Loznica
Poruke: 2.808
Zahvalnice: 617
Zahvaljeno 690 puta na 524 poruka
Određen forumom Re: Avioni

Pazi ja tu tačku vidim svo vreme njenog leta znači koliko mi prostor dozvoljava. Znači ta tačka je kao zvezda i leti ravno toga sam se za bombardovanje nagledao dosta ne taspada se, ne čuje se, ne pada nego takav je osećaj kao da obilazi oko zemlje. A ima i standardno da sija nešto veće od zvezde ale se to polako pomera i uvek je naistoj putanji a to ljudi govore da je avax.
Porsche je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.7.2011, 20:10   #2277
Miki1987
Veteran
 
Član od: 19.11.2005.
Poruke: 992
Zahvalnice: 584
Zahvaljeno 296 puta na 148 poruka
Određen forumom Re: Avioni

Сателити. Претходних дана сам их видео ненормално много на небу. Скоро сваких пар минута видим по неки.

There are approximately 3,000 satellites operating in Earth orbit, according to the US National Aeronautics and Space Administration (NASA)
Miki1987 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.7.2011, 23:04   #2278
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Cool Re: Avioni

Citat:
Nikola16789 kaže: Pregled poruke
Laserski snop nemam pojma sta bi moglo da bude...
Rakija je čudo!
Rocker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.7.2011, 8:01   #2279
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.724
Zahvalnice: 4.564
Zahvaljeno 2.635 puta na 1.578 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Avioni

Citat:
Rocker kaže: Pregled poruke
Rakija je čudo!
Zašto tako, nisam baš toliko skrajnut već pokušavam da odgonetnem neke stvari koje me tište, nemaš pojma šta pričaš. Ja godinama radim noću i svašta sam se nagledao. Da li mi veruješ da sam video ogroman objekat koji se raspadao iz pravca zapada ka gradu Čačku, i niko to nije zabeležio, nadao sam se lokalnih medija ali ništa od toga. Zanimljivo da te svetleće tačke kad god su bile u pravcu vojnih objekata poput Slobode ili aerodroma Lađevci da uvek iznenada upale taj famozni reflektor nekoliko sekundi i ona se to zatamni do faze krajnje vidljivosti. Inače kreću se u svim pravcima, nečujni su, obično se vide iz pravca jugo-istoka ka severo-zapadu a posle nekog vremena idu u suprotnom pravcu. Povremeno idu i popreko. Ja samo tražim obično objašnjenje. Nadam se da bi Vasiljević mogao dati konkretan odgovor.
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.7.2011, 8:12   #2280
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.724
Zahvalnice: 4.564
Zahvaljeno 2.635 puta na 1.578 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Avioni

Da, što se tiče tog laserskog snopa prošao je pored mene, daljina petnestak metara. Sat vremena sam buljio na sve strane zbog toga, ali kako sam kasnije analizirao mislim da je to neki satelitski snop koji ima veze sa geodezijskim satelitom li tako nešto slično.
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
avijacija, avioni


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 18:40.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com