Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Opšte teme > Javne rasprave
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Javne rasprave Učestvujte u javnim raspravama o stvarima koje su bitne za sve nas

Tema zaključana
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 21.7.2010, 23:02   #1161
urke
ex Laki pingvin
 
Avatar korisnika urke
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Kragujevac (Srbija)
Poruke: 2.559
Zahvalnice: 478
Zahvaljeno 880 puta na 488 poruka
Arrow Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
ZoNi kaže: Pregled poruke
Zna li neko koji je font kojim je pisano ovo saopštenje?

Palatino Linotype (а могао си и сам да видиш у карактеристикама ПДФ-а )

Poslednja ispravka: VojaM (22.7.2010 u 0:13) Razlog: карактеритсикама --> карактерист
urke je offline  
Stara 22.7.2010, 18:39   #1162
ZoNi
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: ************
Poruke: 8.662
Zahvalnice: 2.262
Zahvaljeno 1.922 puta na 1.405 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
urke kaže: Pregled poruke
Palatino Linotype (а могао си и сам да видиш у карактеристикама ПДФ-а )
Ufff, toga se nisam setio Mućas gracias

ZoNi je offline  
Stara 29.7.2010, 15:46   #1163
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.229
Zahvalnice: 672
Zahvaljeno 1.204 puta na 934 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
Dukes kaže: Pregled poruke
Stativa - ne, biće javna rasprava o uvođenju naše latinice u .rs domen i o otvaranju domena za 40+ manjina...
Heheh..svakoj manjini domencic..da se slucajno ne otcepe..to je moderno raditi u Srbiji - a bogami uspeva pojedinima.
Laskaris je offline  
Stara 10.8.2010, 22:42   #1164
U Jogurtu Nema Kostiju
Član
 
Član od: 7.7.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 175
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 6 puta na 6 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku U Jogurtu Nema Kostiju Slanje poruke preko MSN-a korisniku U Jogurtu Nema Kostiju Slanje poruke preko Yahooa korisniku U Jogurtu Nema Kostiju Slanje poruke preko Skypea korisniku U Jogurtu Nema Kostiju
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Iskreno, mislim da je to jedna velika glupost, ja licno nikada ne bih menjao layout tastature, samo da bih morao otkucati ćirilično ime nekog domena, iovako mi je muka kada na forumu moram da kuca šđčćž itd....

Mada, to je dobar način da se od fizičkih i pravnih lica uzme još novca,prvo je bilo .yu, sada je .rs, , pa će onda biti .srb i tako u nedogled, dok će cena registracije nacionalnog domena sigurno biti izmedju 25 i 30 eura....

Poslednja ispravka: U Jogurtu Nema Kostiju (10.8.2010 u 23:54)
U Jogurtu Nema Kostiju je offline  
Stara 10.8.2010, 23:01   #1165
miša topola
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.4.2009.
Lokacija: MMO Bay
Poruke: 8.310
Zahvalnice: 1.028
Zahvaljeno 1.400 puta na 1.155 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku miša topola Slanje poruke preko AIM-a korisniku miša topola Slanje poruke preko MSN-a korisniku miša topola Slanje poruke preko Yahooa korisniku miša topola Slanje poruke preko Skypea korisniku miša topola
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
U Jogurtu Nema Kostiju kaže: Pregled poruke
Iskreno, mislim da je to jedna velika glupost, ja licno nikada ne bih menjao layout tastature, samo da bih morao otkucati ćirilično ime nekog domena, iovako mi je muka kada na forumu moram da kuca šđčćž itd....

Mada, to je dobar način da se od fizičkih i pravnih lica uzme još novca,prvo je bilo .yu, sada je .rs, pa ce biti .rs (ćirilicom), pa će onda biti .srb i tako u nedogled, dok će cena registracije nacionalnog domena sigurno biti izmedju 25 i 30 eura....
.rs domen ne može da bude napisan ćirilicom, jer bi taj domen onda bio .рс, a ćirilično slovo р je isto kao latinično slovo p. Isti slučaj sa ćiriličnim с i latiničnim c. To nije dozvoljeno prilikom odabira nacionalnog domena.
miša topola je offline  
Stara 10.8.2010, 23:52   #1166
U Jogurtu Nema Kostiju
Član
 
Član od: 7.7.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 175
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 6 puta na 6 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku U Jogurtu Nema Kostiju Slanje poruke preko MSN-a korisniku U Jogurtu Nema Kostiju Slanje poruke preko Yahooa korisniku U Jogurtu Nema Kostiju Slanje poruke preko Skypea korisniku U Jogurtu Nema Kostiju
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Dobro, greska mala, ne hvatajmo se za sitnice, valjda razumes sta sam hteo reci
U Jogurtu Nema Kostiju je offline  
Stara 11.8.2010, 11:23   #1167
miša topola
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.4.2009.
Lokacija: MMO Bay
Poruke: 8.310
Zahvalnice: 1.028
Zahvaljeno 1.400 puta na 1.155 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku miša topola Slanje poruke preko AIM-a korisniku miša topola Slanje poruke preko MSN-a korisniku miša topola Slanje poruke preko Yahooa korisniku miša topola Slanje poruke preko Skypea korisniku miša topola
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Pa moram da ti objasnim kada nisi pročitao prvu stranicu teme.
miša topola je offline  
Stara 11.8.2010, 12:01   #1168
U Jogurtu Nema Kostiju
Član
 
Član od: 7.7.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 175
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 6 puta na 6 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku U Jogurtu Nema Kostiju Slanje poruke preko MSN-a korisniku U Jogurtu Nema Kostiju Slanje poruke preko Yahooa korisniku U Jogurtu Nema Kostiju Slanje poruke preko Skypea korisniku U Jogurtu Nema Kostiju
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Ma toliko me je iznervirala ta gluposti sa ćiriličnim domenom, da napravih grešku, ali dobro, šta da se radi.

Ja sam generalno za to da se ćirilični domen ne uvodi, po meni nema smisla, i ravno je ludosti.
U Jogurtu Nema Kostiju je offline  
Stara 11.8.2010, 13:57   #1169
Ghost
Starosedelac
 
Član od: 10.4.2006.
Lokacija: SGC
Poruke: 1.990
Zahvalnice: 167
Zahvaljeno 486 puta na 233 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Обични .rs домен остаје у употреби, не видим разлог што правите фрку око ничега.
Ghost je offline  
Stara 11.8.2010, 20:15   #1170
Dekip
V.I.P. Recenzent
 
Član od: 8.11.2008.
Lokacija: XV535
Poruke: 3.198
Zahvalnice: 767
Zahvaljeno 1.024 puta na 568 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Е, па неке очигледно жуља.
Dekip je offline  
Stara 11.8.2010, 22:29   #1171
petar blagojevic
Član
 
Član od: 29.12.2008.
Poruke: 154
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 36 puta na 26 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Ovo je samo početak, posle sledi ukidanje rs domena i prinudno uvođenje slova đ, ć,ž,ć,č u "ćelavu" latinicu
petar blagojevic je offline  
Stara 11.8.2010, 22:37   #1172
miša topola
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.4.2009.
Lokacija: MMO Bay
Poruke: 8.310
Zahvalnice: 1.028
Zahvaljeno 1.400 puta na 1.155 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku miša topola Slanje poruke preko AIM-a korisniku miša topola Slanje poruke preko MSN-a korisniku miša topola Slanje poruke preko Yahooa korisniku miša topola Slanje poruke preko Skypea korisniku miša topola
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Ma da...
miša topola je offline  
Stara 12.8.2010, 21:10   #1173
Dekip
V.I.P. Recenzent
 
Član od: 8.11.2008.
Lokacija: XV535
Poruke: 3.198
Zahvalnice: 767
Zahvaljeno 1.024 puta na 568 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

За искорењивање тог проблема је задужена школа. Професори очигледно отаљавају посао и не раде на култури правописа. У глобалу. Али далеко од тога да за сваку навику не постоји одвика. Када само помислим на шта су личили моји постови са почетка дружења са овим форумом. Мало по мало, понека сугестија, понека критика, добра воља...
Dekip je offline  
Stara 13.8.2010, 17:25   #1174
vasiljevic
Starosedelac
 
Član od: 21.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.678
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 624 puta na 388 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
Ovo je samo početak, posle sledi ukidanje rs domena i prinudno uvođenje slova đ, ć,ž,ć,č u "ćelavu" latinicu
Niko neće da uradi ukidanje rs domena, iskreno, mislim da mnogi ovde ovo gledaju na vrlo problematičan način. Da li iko razmišlja recimo o ovome: nama je poznavanje oba pisma prednost ne mana, i to mnogi koji ovde znaju engleski znaju o čemu pričam vezano za engleski jezik recimo, ali i oni koji posećuju mnoge ruske sajtove isto tako (a razlozi su, pa recimo, dobro poznati). Krenite od ove tačke i imate malo drugačije krajnje rezultate razmatranja stanja. Ne konfrotacija, već integracija najboljeg što oba pisma nama daju. Tad, i ćirilićni domen ima i to veliki razlog da se uvede.

Druga tačka, oko "ćelave" latinice, koju mnogi koriste. Pa, nemam sad prava da nikoga kritikujem, iskreno, svako ima pravo da radi ono što misli da je ispravno, ako to ne ugrožava druge. Moj stav, on kaže: čak i da imaju tastature koje nemaju srpska slova na sebi (nemam ni ja na ovoj sada), ima dosta rešenja koja lako mogu da se primene i da se reši problem kuckanja ispravnih slova na forumima. Niko ne juri nikoga da mora da kucka ćirilicu, ali da se razumemo, rešenje latinice je lako i prosto, naveo sam par rešenja koja uvek rade, i to postaje pitanje ne tačke da nemam mogućnosti već tačke koja kaže da je to pitanje malo učenja, malo vežbe i malo navike. Ništa nije nemoguće ako ima dobre volje.
vasiljevic je offline  
Stara 17.8.2010, 11:22   #1175
Nikola_Kg
Član
 
Član od: 15.12.2008.
Lokacija: Крагујевац
Poruke: 177
Zahvalnice: 19
Zahvaljeno 17 puta na 16 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Откад траје ова тема, а колико се тек људи изнервирало због ње, па и препирало.
Искулирајте мало, само изнесите мишљење и опуштено
Ја нисам неки вееелики националиста, као што знају да се представљају људи иначе, али мој глас иде за. Зато што лично користим ћирилицу где је год могуће.
Nikola_Kg je offline  
Stara 17.8.2010, 13:53   #1176
Dukes
Veteran
 
Član od: 19.8.2005.
Poruke: 581
Zahvalnice: 33
Zahvaljeno 335 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
Laskaris kaže: Pregled poruke
Heheh..svakoj manjini domencic..da se slucajno ne otcepe..to je moderno raditi u Srbiji - a bogami uspeva pojedinima.
Veoma je interesantno kako povezujete stvari, onako, programerski:
IF nemaju domen THEN će se otcepe ELSE neće se otcepe...
A niko da postavi pitanje dal' se mi "osećamo na pod miške", pa se otcepljuju?

Deder, ako ste iznervirani zbog aktuelnih političkih dešavanja, nemojte to istresati ovde.

I molim vas, po ko zna koji put, pročitajte makar koji postić ove teme, svarite makar osnovne činjenice, pre nego iskalite bes i prizovete masu da vam nanovo objašnjava ono što ste ko Maksim po... Bez obzira da li ste za ili protiv.
Dukes je offline  
Stara 18.8.2010, 21:21   #1177
PsyDuck
Veteran
 
Član od: 16.12.2005.
Lokacija: Celeblast
Poruke: 899
Zahvalnice: 88
Zahvaljeno 126 puta na 102 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku PsyDuck
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

ja sam mnogo strana ranije svoje mišljenje izneo te se neću ponavljati...
nego-jako čekam da vidim statistiku posećenosti sajtova koji imaju i ćirilični domen!!!
verovatno će biti 99% pristupa latiničnim pismom i 1% [statistička greška] za ćirilicu...
mada mi nešto smrdi da se takva informacija neće pojaviti u javnosti!


kad se masa u Rusiji pobunila protiv ćirilice na Netu mislim da više ne treba ništa da se priča!
a oni je koriste mnogo više nego mi...
PsyDuck je offline  
Stara 19.8.2010, 13:14   #1178
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.229
Zahvalnice: 672
Zahvaljeno 1.204 puta na 934 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
PsyDuck kaže: Pregled poruke
kad se masa u Rusiji pobunila protiv ćirilice na Netu mislim da više ne treba ništa da se priča!
a oni je koriste mnogo više nego mi...
A gde to pise?
Spekulises kako ce posete cirilicnim domenima biti male, iznosis neproverljive informacije..nista u duhu konstruktivne diskusije, da nisi na IT forumu zapitao bih se da nisi politicar

@Dukes: moj post nije bio nesto narocito politicki motivisan i reakcija je na tvoju saljivu primedbu - kad mozes ti mogu bas i ja. Cinjenica jeste da se u Srbiji svakoj manjini titra kao da su od presudne vaznosti za ovu zemlju i to treba i otvoreno napisati (slazem se da ovo nije mesto za tako nesto). To sto to mozda nije "politicki sasvim korektno i na liniji" je druga stvar. Savrseno mi je jasno o cemu se radi, procitao sam svaki post u ovoj poprilicno dugoj temi (uzgred, skoro sasvim nepotrebno postavljenoj jer cirilica je srpsko sluzbeno pismo), nacitao se prilicno tanke argumentacije grupe koja je "protiv" i lepog broja offtopica sa obe strane a na kraju nije niko pametniji niti je znacajno promenio glediste. Sreca te je u vladi ipak neko bio dovoljno razborit da ne pita javno mnenje jer bi se digla sva sila NVO i raznih gradjanskih pokreta protiv ove ideje i drvili bi o tome godinu dana. Da se ovde cak i nacionalno opredelimo ali sasvim iskreno videli bi koja je nacionalna struktura bila "protiv" a koja "za". To naravno necemo raditi jer nije u duhu jednog IT foruma i javne diskusije (a svakako ne bi bilo lose znati) jer cirilica je pismo srpskog naroda.

pozdrav svima

Poslednja ispravka: Laskaris (19.8.2010 u 13:37)
Laskaris je offline  
Stara 20.8.2010, 14:33   #1179
PsyDuck
Veteran
 
Član od: 16.12.2005.
Lokacija: Celeblast
Poruke: 899
Zahvalnice: 88
Zahvaljeno 126 puta na 102 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku PsyDuck
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

nisam spekulisao da će posete biti male nego sam izneo svoje mišljenje da će jednostavno biti male...baš kao što neko najavi neki novi hardver i neki ljudi kažu-ma to neće biti nikakva revolucija...
u svakom slučaju-vreme će pokazati!

a ako misliš na nepoverljive informacije što se tiče Rusije...-pa svi štampani mediji su dosta pažnje posvetili bili tome,te iz tog razloga ne mogu da kao dokaz priložim link... davno je to bilo-još kad je pokrenuto pitanje uvođenja 'takvih' domena!
a radilo se o tome da se plaše da će uvesti sa ćiriličnim domenima još veću kontrolu na Netu!
PsyDuck je offline  
Stara 22.8.2010, 18:40   #1180
Dukes
Veteran
 
Član od: 19.8.2005.
Poruke: 581
Zahvalnice: 33
Zahvaljeno 335 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
Laskaris kaže: Pregled poruke
@Dukes: moj post nije bio nesto narocito politicki motivisan i reakcija je na tvoju saljivu primedbu - kad mozes ti mogu bas i ja. Cinjenica jeste da se u Srbiji svakoj manjini titra kao da su od presudne vaznosti za ovu zemlju i to treba i otvoreno napisati (slazem se da ovo nije mesto za tako nesto). To sto to mozda nije "politicki sasvim korektno i na liniji" je druga stvar. Savrseno mi je jasno o cemu se radi, procitao sam svaki post u ovoj poprilicno dugoj temi (uzgred, skoro sasvim nepotrebno postavljenoj jer cirilica je srpsko sluzbeno pismo), nacitao se prilicno tanke argumentacije grupe koja je "protiv" i lepog broja offtopica sa obe strane a na kraju nije niko pametniji niti je znacajno promenio glediste. Sreca te je u vladi ipak neko bio dovoljno razborit da ne pita javno mnenje jer bi se digla sva sila NVO i raznih gradjanskih pokreta protiv ove ideje i drvili bi o tome godinu dana. Da se ovde cak i nacionalno opredelimo ali sasvim iskreno videli bi koja je nacionalna struktura bila "protiv" a koja "za". To naravno necemo raditi jer nije u duhu jednog IT foruma i javne diskusije (a svakako ne bi bilo lose znati) jer cirilica je pismo srpskog naroda.

pozdrav svima
Dakle, tvoj post je bio politički obojen, moj nije, a o šaljivosti neću da polemišem. A nisam se obratio samo tebi...

Drugo, ne slažem se sa iznetom činjenicom, već mogu da te uputim na uvodnik iz ovog broja da podrobno pročitaš zadnji pasus - to je moje mišljenje ( i ) o tome. Ali, slažem se da, kako se naš odnos sa manjinama prikazuje u medijima i šta je stvarno istina, nije tema ove diskusije - te ćemo to zaobići, bar dok ne počne rasprava o takvim domenima, kada se i nećemo moći odbraniti od toga.
Uzgred, sasvim je potrebna ovakva tema jer neki nisu ni znali da je ćirilica srpsko službeno pismo...

Citat:
PsyDuck kaže: Pregled poruke
a ako misliš na nepoverljive informacije što se tiče Rusije...-pa svi štampani mediji su dosta pažnje posvetili bili tome,te iz tog razloga ne mogu da kao dokaz priložim link... davno je to bilo-još kad je pokrenuto pitanje uvođenja 'takvih' domena!
a radilo se o tome da se plaše da će uvesti sa ćiriličnim domenima još veću kontrolu na Netu!
iz ovoga izvlačiš ovo:
Citat:
PsyDuck kaže: Pregled poruke
kad se masa u Rusiji pobunila protiv ćirilice na Netu mislim da više ne treba ništa da se priča!
a oni je koriste mnogo više nego mi...
Svaka čast!
Citat:
PsyDuck kaže: Pregled poruke
nego-jako čekam da vidim statistiku posećenosti sajtova koji imaju i ćirilični domen!!!
verovatno će biti 99% pristupa latiničnim pismom i 1% [statistička greška] za ćirilicu...
mada mi nešto smrdi da se takva informacija neće pojaviti u javnosti!
Spekulišeš sa tim da se takva informacija neće pojaviti u javnosti... Možda bi bio u pravu, kada ne bi postojao SK
Dukes je offline  
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Dukes na korisnoj poruci:
JohnnyNT (24.8.2010), NIx Car (23.8.2010)
Tema zaključana

Bookmarks sajtovi

Tagovi
јавна расправа, ћирилични домен, cirilicni domen, domen, javna rasprava, srbija, ćirilični domen


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Конфигурација- да ли се уклапа? :) Nikola_Kg ŠDK - Osnovne komponente 15 31.12.2009 19:51
Ваља ли овај монитор? ЗМАЈ ŠDK - Grafika 9 12.11.2009 19:50
Да ли користите TXT speech? The Flying Dutchman Brbljaonica 11 17.8.2008 16:02
Да ли постоји... Ghost Brbljaonica 1 9.7.2008 18:51
Да ли то и Firefox одступа од досадашњег начина и dbaja Web dizajn 5 17.2.2008 14:17


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 9:17.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com