Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Opšte teme > Javne rasprave

Javne rasprave Učestvujte u javnim raspravama o stvarima koje su bitne za sve nas

Tema zaključana
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 14.9.2010, 16:27   #1221
miša topola
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.4.2009.
Lokacija: MMO Bay
Poruke: 8.310
Zahvalnice: 1.028
Zahvaljeno 1.400 puta na 1.155 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku miša topola Slanje poruke preko AIM-a korisniku miša topola Slanje poruke preko MSN-a korisniku miša topola Slanje poruke preko Yahooa korisniku miša topola Slanje poruke preko Skypea korisniku miša topola
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
gamer82 kaže: Pregled poruke
Netreba jer je cirilica izgubila svoj smisao,sve se manje koristi a narocito na netu,sa druge strane cirilicni domeni ne bi bili jasni onima kojima je latinica osnovno pismo.Nista nefali RS ili SRB a kad se to prevede u cirilicu vise nije internacionalizovano,ko jos pise cirilicom a da nisu u manjini?
Vidim i da je gramatika izgubila svoj smisao na "netu".
Sa druge strane, ćirilični domen je namenjen one koji razumeju srpski jezik i ćirilicu, a najviše za Srbe kojima latinica ne može da bude osnovno pismo
miša topola je offline  
Stara 14.9.2010, 16:28   #1222
urke
ex Laki pingvin
 
Avatar korisnika urke
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Kragujevac (Srbija)
Poruke: 2.559
Zahvalnice: 478
Zahvaljeno 880 puta na 488 poruka
Lightbulb Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
gamer82 kaže: Pregled poruke
domen mora da se prilagodjava svima jer sluzi za opste razumevanje ako mi razumemo i jedno i drugo ali ostali razumeju jedno onda se tome i prilagodjavamo!
Ајде ти благо мени прочитај ову тему од почетка, па смисли нови одговор.
urke je offline  
Stara 14.9.2010, 19:00   #1223
ivan90BG
Veteran
 
Član od: 3.5.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 760
Zahvalnice: 81
Zahvaljeno 213 puta na 144 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Evo jednog solidnog argumenta u korist ćirilice uopšte. A to je korišćenje ćirilice u stručnim tekstovima u kojima ima dosta latiničnih oznaka i reči.

Jeste li primetili da su svi udžbenici za matematiku u školi i na fakultetu ćirilični. Mi kao narod koji piše ćirilicom imamo prednost u toj oblasti jer se vizielno jasno razlikuje tekst od matematičkih latiničnih oznaka. To je rekao i asistent na faksu. Zatim u računarskoj literaturi pravi se jasna vizielna razlika između teksta i reči koje predstavljaju delove koda u literaturi za programiranje. Isto je i sa fizikom, sve knjige su ćirilične.

To je prednost koju ne treba da gubimo.
ivan90BG je offline  
Stara 14.9.2010, 19:03   #1224
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Verujem da je to sasvim ispravno rezonovanje.

Šteta samo što nema ama baš nikakve veze s temom.
VojaM je offline  
Stara 14.9.2010, 19:05   #1225
gamer82
Član
 
Član od: 10.5.2007.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 123
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 13 puta na 13 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Sad mi je jasno,smeta vam sto sam vise za latinicu nego za cirilicu.Cirilica nema nikakvu svrhu izgubila je svoj identitet u svemu,zar je to tesko razumeti,domen moze postojati ali ce izgledati kao neka bleda slika,nepotrebno kao domen.Nemam nista protiv cirilicnog pisma ali cemu to kad je latinica prepoznatljiva svima.Internet je koncipiran preko 90% na osnovu latinicnog pisma,neulazim u jezicke domene svake drzave ponaosob ako se posmatra globalno jezik sporazumevanja se bazira na latinici.Gresite ako mislite da je osnovno pismo uslov da se propagira cirilica,ona je uvek to bila ali svoje mesto nije pronasla u potrebi da se primenjuje,to je vise stvar tradicionalnih tokova i licne pripadnosti patrijahalnom nasledju.

Uzmimo primer:
WWW.SK.RS,jednom recju savrseno!
WWW?.CK.PC,jednom recju *****!

Pokusavamo da podignemo kulturu naseg naroda i vracanje u srpske tokove drustva tako sto cemo forsirati cirilicu je isto kao da mi neko kaze trci na 10 sprat stepenicama umesto da idem liftom! (malo metaforicki ali poenta je bitna).
Sta je lakse,sta je bolje,sta svi razumeju i na sta se pre oslanjaju...

Pozdrav!
gamer82 je offline  
Stara 14.9.2010, 19:20   #1226
miša topola
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.4.2009.
Lokacija: MMO Bay
Poruke: 8.310
Zahvalnice: 1.028
Zahvaljeno 1.400 puta na 1.155 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku miša topola Slanje poruke preko AIM-a korisniku miša topola Slanje poruke preko MSN-a korisniku miša topola Slanje poruke preko Yahooa korisniku miša topola Slanje poruke preko Skypea korisniku miša topola
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
urke kaže: Pregled poruke
Ајде ти благо мени прочитај ову тему од почетка, па смисли нови одговор.
Citat:
gamer82 kaže: Pregled poruke
Uzmimo primer:
WWW.SK.RS,jednom recju savrseno!
WWW?.CK.PC,jednom recju *****!
Ala lupaš. Bolje poslušaj čoveka i pročitaj prve stranice teme.
miša topola je offline  
Stara 14.9.2010, 19:40   #1227
Djordje Turjacanin
Deo inventara foruma
 
Član od: 15.6.2008.
Lokacija: Prnjavor, RS
Poruke: 3.872
Zahvalnice: 491
Zahvaljeno 1.031 puta na 664 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Djordje Turjacanin Slanje poruke preko Skypea korisniku Djordje Turjacanin
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Znači po tebi mi bi trebali odbaciti ćirilicu (šta će nam to, staro je i niko ga ne koristi), ma ne treba nam ni srpski jezik, pričaćemo engleski, ionako je težak, ima čak 7 padeža.
Djordje Turjacanin je offline  
Stara 14.9.2010, 20:39   #1228
miša topola
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.4.2009.
Lokacija: MMO Bay
Poruke: 8.310
Zahvalnice: 1.028
Zahvaljeno 1.400 puta na 1.155 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku miša topola Slanje poruke preko AIM-a korisniku miša topola Slanje poruke preko MSN-a korisniku miša topola Slanje poruke preko Yahooa korisniku miša topola Slanje poruke preko Skypea korisniku miša topola
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Ako je pitanje za mene, nisam ništa rekao protiv ćirilice i podržavam ćirilični domen.
Ako pitanje nije za mene, onda citiraj post korisnika kome postavljaš pitanje
miša topola je offline  
Stara 14.9.2010, 23:11   #1229
Dukes
Veteran
 
Član od: 19.8.2005.
Poruke: 581
Zahvalnice: 33
Zahvaljeno 335 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Da, ova rasprava ponekad poprima melodiju poznate srpske opere "Labudova rasprava o fudbalskim orlovima", čija se radnja dešava ispred zadruge, u vreme svetskog prvenstva u dotičnoj igri, uz pivo. Protagonisti pevaju svoja zacementirana "volej iz kolena" mišljenja o sastavu tima, koja su uvek najpametnija. Radnja se završava tako što svi pijani popadaju osim glavnog junaka, koji je pobedio svojim najistrajnijim pevanjem (čitaj, ostao je na nogama). Na samom kraju, preživeli peva završnu ariju baritonom "Ala sam im reko, eto nemaju šta da mi kažu, (ovde ide pogrdna reč u množini) jedni. Antić je fićfirić, JA sam glavni baja!!!". U pozadini se zatim oglašava petao a glavni junak, misleći da mu živina protivreči, odlazi da ga "prijateljski" ubedi u svoje mišljenje o sastavu tima (čitaj - "čorba ili začepi")...
Dukes je offline  
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Dukes na korisnoj poruci:
JohnnyNT (16.9.2010)
Stara 15.9.2010, 10:51   #1230
ZoNi
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: ************
Poruke: 8.658
Zahvalnice: 2.261
Zahvaljeno 1.921 puta na 1.404 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
ivan90BG kaže: Pregled poruke
Jeste li primetili da su svi udžbenici za matematiku u školi i na fakultetu ćirilični.
A? Ne sećam se kad sam poslednji put video neki udžbenik pisan ćirilicom Istina, ja sam svoje škole završio relativno odavno, možda je sada drugačije. U svakom slučaju, ja na Višoj i Fakultetu (čini mi se) nisam imao ama baš ni jedan ćirilični udžbenik, a mislim d aje tako bilo i u gimnaziji (ok, u gimnaziji je bio poneki udžbenik pisan ćirilicom - psihologija i filozofija, ako se dobro sećam).

@ gamer82: totalno si promašio poentu Ćirilični domen bi bio gotovo isključivo za "Serbian-only" sajtove, gde neko ko ne zna srpski i ćirilicu ne bi ni imao da vidi bitne informacije. U svakom slučaju, latinični domen ostaje i koristio bi se u ogromnoj većini slučajeva, dok bi ćirilični bio na neki način "protokolarni" domen, za vrlo specifičnu ciljnu grupu.

Znači: da li Srbiji treba ćirilčni domen? Realno, ne treba, ali ništa ne smeta da ga imamo.
ZoNi je offline  
Stara 16.9.2010, 9:33   #1231
ivan90BG
Veteran
 
Član od: 3.5.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 760
Zahvalnice: 81
Zahvaljeno 213 puta na 144 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
ZoNi kaže: Pregled poruke
A? Ne sećam se kad sam poslednji put video neki udžbenik pisan ćirilicom Istina, ja sam svoje škole završio relativno odavno, možda je sada drugačije. U svakom slučaju, ja na Višoj i Fakultetu (čini mi se) nisam imao ama baš ni jedan ćirilični udžbenik, a mislim d aje tako bilo i u gimnaziji (ok, u gimnaziji je bio poneki udžbenik pisan ćirilicom - psihologija i filozofija, ako se dobro sećam).
Pa ako imaš 34 godine, onda si veći deo osnovne škole završio u bivšoj državi, a fakultet negde početkom ovog veka. U bivšoj državi bratstva i jednistva je forsiran latinica, a deo toga se po inerciji zadržao u devedesetim. Ja sam u prvi razred pošao 97-e i svi udžbenici u osnovnoj školi i gimnaziji su bili ćirilični. Latinicu srećem tek sad na fakultetu, verovatno jer su to većinom knjige koje su pisali sami profesori koji predaju, a koje izdaju u sopstvenoj režiji ili to radi fakultet, pa verovatno zato neki nisu hteli da se bakću sa ćirilicom. Jedini ćirilični udžbenik koji imam je za matematiku.
ivan90BG je offline  
Stara 16.9.2010, 14:31   #1232
урке
Banned
 
Član od: 16.9.2010.
Poruke: 1
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Wink Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
pixel kaže: Pregled poruke
Btw, nije (ili jeste) očuvanje ćirilice kad ja stisnem ALT + SHIFT da bih otiš'o na sajt србија.срб, već da tu kombinaciju tastera iskoristim кад хоћу нешто да напишем на овом форуму.

Захтевам да ми се промени усернаме. Хоћу да будем пиџел!
О томе је требало да размиш кад си правио налог, требало је тада да укуцаш „пиџел“

НАПОМЕНА: Налог са кога је ова порука послата биће уклоњен у року од 24 часа.
урке je offline  
Stara 16.9.2010, 15:41   #1233
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.769
Zahvalnice: 5.414
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

ccc... urke, urke, pravis duple naloge.
player1 je offline  
Stara 16.9.2010, 16:10   #1234
urke
ex Laki pingvin
 
Avatar korisnika urke
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Kragujevac (Srbija)
Poruke: 2.559
Zahvalnice: 478
Zahvaljeno 880 puta na 488 poruka
Talking Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
player1 kaže: Pregled poruke
ccc... urke, urke, pravis duple naloge.
Нисам то ја, то је моја шаума
urke je offline  
Stara 18.9.2010, 19:30   #1235
gamer82
Član
 
Član od: 10.5.2007.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 123
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 13 puta na 13 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Kakav je to zakljucak,cirilicni domen samo za one koji razumeju cirilicu pa valjda je od presudne vaznosti da svi razumeju o cemu se radi u tom slucaju je latinica neizbezna!
Nadji mi u Srbiji jednog pripadnika nacionalnih manjina koji lako barata cirilicom,nekazem da se treba prilagodjavati na stetu srpske tradicije ali mislim da je potpuno nepotrebno uvoditi cirilicu u internet domen a to si i sam potvrdio,moze ali ce koristiti samo pojedinima sto onda nema neku funkcionalnu svrhu za opste razumevanje!
Da ponovim jos jednom,nemam nista protiv cirilice ko voli nek izvoli,gledam sve sa stanovista prakse,koju ulogu ima latinica a koju cirilica a za kolege sto ukazuju na tekst sa prve strane neobjasnjava nista toliko drugacije od vec pomenutog.
Cirilicu nepisem vec 10-tak godina a sva stampana i pisana slova odlicno znam kao da je redovno koristim,medjutim prilagodio sam se po meni mnogo boljem pismu latinici ali ne samo iz razloga sto mi je nekako sofisticiranije nego sto ga razume citav svet a za internet domen je to veoma bitno.
Treba li Srbiji cirilicni internet domen?
Latinicni internet domen ne moze ugroziti ali moze zadovoljiti sve one kojima je tradicija u srcu i koji drze cirilicno pismo kao malo vode na dlanu,sve je stvar izbora ali da pitamo onda vlasnike,urednike i poslovne partnere sveta kompjutera da li su spremni da trenutni domen promene u cirilicni.Koliko bi to uticalo na pad marketinga i promet koji vec uveliko uzivaju godinama.Znaci nije sve to tako lako a kad treba neko drugi da donese takvu odluku onda je vazno da se nemenjaju stvari koje su u hodu i trasirale put ka zeljenom uspehu,uostalom dovoljno je da pogledate koliko obrazovne ustanove koje treba da nas usmeravaju ka tim vrednostima polazu vise napora da latinica uvek ima svoju opravdanu namenu u odnosu na cirilicu,zasto je to tako pitajte njih ali sam siguran da ce vam reci "ovako nas ceo svet razume" i sad nek me neko ubedi da je Srbiji potreban cirilican domen osim u lokalne svrhe siru upotreba ne moze da zazivi...
gamer82 je offline  
Stara 18.9.2010, 22:22   #1236
Sun Tzu
Starosedelac
 
Član od: 10.8.2007.
Lokacija: Temples of Syrinx
Poruke: 2.193
Zahvalnice: 417
Zahvaljeno 1.006 puta na 568 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
gamer82 kaže: Pregled poruke
Nadji mi u Srbiji jednog pripadnika nacionalnih manjina koji lako barata cirilicom
Svaki koji je završio prvi razred osnovne škole gde se uči ćirilica? Ili možda diskriminišemo one bez škole, jer su oni glavni korisnici interneta...
Citat:
Latinicni internet domen ne moze ugroziti
To mu nije ni namera. I tu se vidi koliko si ti upućen i relevantan za ovu diskusiju...
Sun Tzu je offline  
Stara 18.9.2010, 23:17   #1237
miša topola
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.4.2009.
Lokacija: MMO Bay
Poruke: 8.310
Zahvalnice: 1.028
Zahvaljeno 1.400 puta na 1.155 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku miša topola Slanje poruke preko AIM-a korisniku miša topola Slanje poruke preko MSN-a korisniku miša topola Slanje poruke preko Yahooa korisniku miša topola Slanje poruke preko Skypea korisniku miša topola
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
gamer82 kaže: Pregled poruke
Kakav je to zakljucak,cirilicni domen samo za one koji razumeju cirilicu pa valjda je od presudne vaznosti da svi razumeju o cemu se radi u tom slucaju je latinica neizbezna!
Mrzi me da citiram svaku rečenicu koju si napisao, verovatno će to uraditi glavni i odgovorni .
Šta ti misliš ko će najviše koristiti ćirilični domen tj. ko može da ga priušti?

A to što ti ne koristiš ćirilicu, tvoj stvar.
miša topola je offline  
Stara 19.9.2010, 0:52   #1238
Dukes
Veteran
 
Član od: 19.8.2005.
Poruke: 581
Zahvalnice: 33
Zahvaljeno 335 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
miša topola kaže: Pregled poruke
Mrzi me da citiram svaku rečenicu koju si napisao, verovatno će to uraditi glavni i odgovorni .
Neće.
Dukes je offline  
Stara 19.9.2010, 20:07   #1239
Dekip
V.I.P. Recenzent
 
Član od: 8.11.2008.
Lokacija: XV535
Poruke: 3.198
Zahvalnice: 767
Zahvaljeno 1.024 puta na 568 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Нису проблем они који користе ћирилицу и/или латиницу. Њих сврставам у ред писмених, проблем су они који користе ћелаву латиницу и без апострофа.
Dekip je offline  
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Dekip na korisnoj poruci:
JohnnyNT (20.9.2010)
Stara 19.9.2010, 23:51   #1240
urke
ex Laki pingvin
 
Avatar korisnika urke
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Kragujevac (Srbija)
Poruke: 2.559
Zahvalnice: 478
Zahvaljeno 880 puta na 488 poruka
Wink Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
Dekip kaže: Pregled poruke
Нису проблем они који користе ћирилицу и/или латиницу. Њих сврставам у ред писмених, проблем су они који користе ћелаву латиницу и без апострофа.
Додао бих још: „и без познавања правописа српског језика писаног латиичним писмом“
urke je offline  
Tema zaključana

Bookmarks sajtovi

Tagovi
јавна расправа, ћирилични домен, cirilicni domen, domen, javna rasprava, srbija, ćirilični domen

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Конфигурација- да ли се уклапа? :) Nikola_Kg ŠDK - Osnovne komponente 15 31.12.2009 19:51
Ваља ли овај монитор? ЗМАЈ ŠDK - Grafika 9 12.11.2009 19:50
Да ли користите TXT speech? The Flying Dutchman Brbljaonica 11 17.8.2008 16:02
Да ли постоји... Ghost Brbljaonica 1 9.7.2008 18:51
Да ли то и Firefox одступа од досадашњег начина и dbaja Web dizajn 5 17.2.2008 14:17


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 13:23.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com