Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim? > ŠDK - Nosači podataka

ŠDK - Nosači podataka Saveti u vezi sa kupovinom hard diskova, optičkih uređaja (CD/DVD), flash diskova, floppyja...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 22.11.2016, 9:56   #1
pietronni
Novi član
 
Član od: 9.12.2009.
Poruke: 28
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Sta da kupim posle WD 3TB Red WD30EFRX

Kupio sam hard disk iz naslova pocetkom 2013.godine za skladistenje podataka.Formatiran je samo jednom i nikad nije napunjen do kraja ali je krajem septembra posle instalacije novog Wina (prvo sedmice a potom i desetke) poceo da zabada u smislu da mu treba vecnost da otvori ili kopira neki folder.Inace windows sam brisao nakon 2 godine nediranja istog, jer sam neposredno pre brisanja zakacio Cerber3 koji mi je zakljucao gomilu slika.
Instalacije Wina trazila je proveru fajl sistema chkdsk-om upravo na tom hardu a kasnije sam to skeniranje i opravku chkdskom pokusao da odradim jos jednom ali se posle 24 casovnog mucenja ukocio u fazi 4.
Proveravao sam disk WD Data Lifeguardom i tu ne prolazi ni quick test a kamoli onaj extended, kao i Sentinelom koji je pak pre 20ak dana pokazivao 7 bad sektora i 96% healtha a juce kaze so many bad sectors i samo 52% health.Ja bi ga rado formatirao ispocetka da vidim kako ce da se ponasa ali nazalost na njemu imam gomilu podataka koje sam poceo da bekapujem online medjutim sad kad vidim da je na 52% a bekap sporo ide razmisljam da sto pre uzmem novi hard. I dalje mi nije jasno kako je pored onolikih silnih pozitivnih rivjua trajao samo 3 i kusur godine, stariji hardovi koje uopste nisam pazio traju jos uvek.

Razmisljam o sledecem jer mi se trenutno ne daje vise od 100 evra i necu vise WD:

http://emmi.rs/hard-diskovi-(hdd)-i-...roductId=41458

http://emmi.rs/hard-diskovi-(hdd)-i-...roductId=58217

a najvise naginjem ovom

http://emmi.rs/hard-diskovi-(hdd)-i-...roductId=58218

Gde ima da se kupi Hitachi koji je sad HGST a koga hvale na netu i sta je uopste fora sa parnim i neparnim kapacitetom kad kazu da treba kupovati parne od 2 i 4TB a izbegavati neparne od 3TB,npr?

Hvala!
pietronni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.11.2016, 11:45   #2
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Sta da kupim posle WD 3TB Red WD30EFRX

I ja bih išao na Hitachi za trajnost i pouzdannost. Skoro je povodom ove priče muki85 okačio ovaj članak o crkavanju diskova u kompaniji koja ih koristi u ogromnim količinama. Ne mora puno da se čita, ovaj jedan grafik govori sve što treba:

Spoiler za Procenat otkazivanja na godišnjem nivou:


Kod Seageta-a vidiš koliko su očajni ti neparni brojevi, za 3-4 god će ovim tempom da crkne ~50% njihovih diskova. Dok je Seagete 4TB i WD ok. Ali Hitachi ih je sve otkinuo po pouzdanosti. Imali su premalo Toshiba diskova da bi ih uključili u statistiku.

Inače, meni je nov Seagete ove godine crkao za ~8 meseci, i to korišćen samo kao storage za velike fajlove. A imam jedan Hitachi koji traje već 8 god kao sistemski disk, ima ~30 000 h rada i 100% healtha kao prvi dan. Dakle moje lično iskustvo se potpuno poklapa sa ovim grafikom.

Sada sam uzeo Toshibu za storage jer nisam u trenutku mogao da nađem razumno zacenjen Hitachi na lageru. Toshibe bi trebalo da su pouzdane po iskustvima drugih ljudi.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.11.2016, 16:31   #3
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.473
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Sta da kupim posle WD 3TB Red WD30EFRX

Imam ja neke seagate od 3tb i mogu reći da su mnogo brzi, po 200 Mb/s.. pokušavam da ih popravim pa u raid ako uspem..
water wizard je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.11.2016, 10:22   #4
pietronni
Novi član
 
Član od: 9.12.2009.
Poruke: 28
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Sta da kupim posle WD 3TB Red WD30EFRX

Evo rezultata jucerasnjeg testiranja, mora pod hitno da kupujem novi hard.

http://i.imgur.com/pX8zCGO.png

http://i.imgur.com/DWroeXf.png

http://i.imgur.com/QbN2aIx.png
pietronni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.11.2016, 10:59   #5
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.473
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Sta da kupim posle WD 3TB Red WD30EFRX

nisu strašni ti weak sektori treba samo malo da se osveži sa format par puta, ali da znaš mogu da se pojave i bad sectori ako su ti weak sektori oštećeni
water wizard je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.11.2016, 9:40   #6
bachi
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 2.710
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 907 puta na 670 poruka
Određen forumom Re: Sta da kupim posle WD 3TB Red WD30EFRX

WD RED diskovi imaju ubedljivo najveći failure rate i bežite od njih ko od tašte.

Od ovoga što si poslao, uzmi P seriju Toshibe. Da li ćeš 2 ili 3TB, zavisi od tvog novčanika.

Može i DT serija, nešto je malčice sporija od P serije, ali kako je namena storage, mislim da ti je nebitno.
bachi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.11.2016, 17:40   #7
pietronni
Novi član
 
Član od: 9.12.2009.
Poruke: 28
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Sta da kupim posle WD 3TB Red WD30EFRX

Hvala svima na savetima. Problem je resen kupovinom Toshibe P300 od 3TB. Podaci kopirani juce ceo dan i u procesu kopiranja shvatio sam da mi bas i nisu svi toliko vazni.

Elem, danas odradih low level format WD Reda programom WD Lifeguard Diagnostic, potom sam inicijalizovao disk u Disk Managementu i kliknuo na Quick Format. Evo rezultata:

http://i.imgur.com/kGoMmsx.png

http://i.imgur.com/3sOZq0U.png


Sad stvarno ne znam sta da mislim.
pietronni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.11.2016, 18:02   #8
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.473
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Sta da kupim posle WD 3TB Red WD30EFRX

rekoh ja
water wizard je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.11.2016, 18:16   #9
pietronni
Novi član
 
Član od: 9.12.2009.
Poruke: 28
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Sta da kupim posle WD 3TB Red WD30EFRX

Jos da javim samo da je quick test preko WD Lifeguarda hard ovog puta uspesno proso. Sad mogu da ga stavim na oglase kao nov, hahaha.

Salim se. Naravoucenije iz cele price je da s obzirom na rezultate iz Sentinela, ne treba kupovati polovne hard diskove.
pietronni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.11.2016, 18:17   #10
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Sta da kupim posle WD 3TB Red WD30EFRX

To što je sada 100/100 ne znači i da će ostati, pusti surface scan i ponovo će natrčati na weak i bad sektore.

Skoro sam isto to uradio sa eksternim Samsung diskom, low-level format je sve sredio i onda sam pustio surface scan i mrka kapa, stotinu bad sectora je iskočilo niotkuda.

Po mom iskustvu: Seagate je krš čisti, WD je nedovoljno pouzdan jer sektori brzo propadaju, Toshiba sam previše crknutih video u laptopovima (ne znam za desktop diskove) a Hitachi ima kod mene najbolju ocenu za sada po pitanju pouzdanosti (garantovano rade barem po pet godina) mada uglavnom jednostavno rade sporije od diskova drugih proizvođača u istoj cenovnoj (čitaj: consumer) klasi.

U principu - HDD-ovi su danas krš, potrošna roba. Ne mogu da kažem ni za jedan brend da proizvodi dobre diskove koji traju kao što su ranije HDD-ovi trajali i bili pouzdani. Prvi HDD koji sam imao u prvom kompu je radio preko 8 godina (Maxtor, za koji sam još tada slušao da je međ' gorima) a sada imam još jedan sličan tom samo duplog kapaciteta koji radi evo jače od 10 godina. Doduše u starom kompu je i ne koristi se često ali je izgurao oko 8 godina aktivnog rada.

Nikakav storage osim clouda jednostavno nije 100% pouzdan danas.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.11.2016, 18:24   #11
pietronni
Novi član
 
Član od: 9.12.2009.
Poruke: 28
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Sta da kupim posle WD 3TB Red WD30EFRX

Svestan sam da je pitanje koliko ce jos trajati - linija koja pokazuje health na donjem delu prve slike na grafikonu je i dalje 52. Ovaj novi Toshiba ako traje kolko mu traje i garancija puna kapa.

Slazem se za cloud samo pitam koji kad imas bas dosta podataka.
pietronni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.11.2016, 18:33   #12
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Sta da kupim posle WD 3TB Red WD30EFRX

Google Drive, 100GB mesečno je sića - oko 2$.

Ionako neš' moš' da bekapuješ (niti ima smisla) muziku, filmove, multimediju generalno, apload bi trajao previše dugo da bi to bilo isplativo.
Ali dokumenta, fotografije, projekte (opet, sve dok nije u pitanju neka teška multimedija) je najbezbednije i najbezbolnije bekapovati na cloud.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.11.2016, 19:21   #13
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Sta da kupim posle WD 3TB Red WD30EFRX

Citat:
bachi kaže: Pregled poruke
WD RED diskovi imaju ubedljivo najveći failure rate i bežite od njih ko od tašte.
Zapravo hard diskovi iz WD Red serije spadaju među najpouzdanije uređaje za skladištenje podataka samo što većina korisnika koja se žali na njih ne zna kako funkcionišu ili prosto ignoriše upozorenje da ih treba koristiti isključivo u NAS uređajima.

Ajde da ponovim priču koju sam ko zna koliko puta do sada ispričao. WD Red diskovi dolaze sa tzv. TLER (Time Limited Error Recovery) tehnologijom čiji je zadatak da spreči ulazak diska u tzv. "deep recovery" režim rada svaki put kada dođe do greške. Kontroler u tom režimu preuzima potpunu kontrolu nad uređajem i pokušava remapiranjem sektora da reši problem, što kod klasičnih hard diskova može da potraje i po nekoliko minuta. TLER sa druge strane daje disku maksimalno sedam sekundi da reši problem ili da problematičan sektor nakon toga bezuslovno označi kao neupotrebljiv. Ukoliko se WD Red nalazi u RAID nizu firmware diska je čak sposoban da uz dogovor sa RAID kontrolerom na NAS uređaju automatski izbaci disk sa greškom iz niza nakon čega administrator koji je odgovoran za održavanje može da proveri da li je disk zaista neispravan.

Zbog svega ovoga se može desiti da WD Red uređaji koji se koriste samostalno u desktop konfiguracijama prijave loše sektore iako se radi samo o TLER flagovanju potpuno ispravnog sektora. Bukvalno 99,99% takvih grešaka se ispravlja prostim low-level formatiranjem nakon čega kontroler na disku ponovo vidi ispravne sektore.

Da rezimiram - WD Red diskovi nisu namenjeni da se koriste samostalno već samo u RAID nizovima sa više diskova gde potencijalno postoji redundansa (paritet). TLER je u takvom okruženju čista prednost jer brine o performansama i sigurnosti podataka cele jedinice, ne pojedinačnih diskova. Zbog toga nemojte kupovati WD Red diskove za svoje desktop konfiguracije osim ako nemate nameru da pravite RAID.

Citat:
doctor kaže: Pregled poruke
Nikakav storage osim clouda jednostavno nije 100% pouzdan danas.
Problem sa cloud servisima je što onog trenutka kada uploaduješ fajlove na njih ti više ne kontrolišeš šta se sa njima dešava. Ne znaš gde se sve kopiraju, u koje backup-ove ulaze, ko sve ima pristup njima itd. Mnogi ljudi nisu spremni na takav kompromis.
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Neutrino na korisnoj poruci:
cronnin (15.2.2017), helen (27.11.2016)
Stara 26.11.2016, 19:50   #14
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Sta da kupim posle WD 3TB Red WD30EFRX

Citat:
Neutrino kaže: Pregled poruke
Problem sa cloud servisima je što onog trenutka kada uploaduješ fajlove na njih ti više ne kontrolišeš šta se sa njima dešava. Ne znaš gde se sve kopiraju, u koje backup-ove ulaze, ko sve ima pristup njima itd. Mnogi ljudi nisu spremni na takav kompromis.
Čru det. No, ništa te ne sprečava da baš osetljive fajlove enkriptuješ pre aploada. Jeste enkripcija posao sama po sebi kada se radi o velikim količinama podataka ali te dodatno osigirava.
Ja sam na taj kompromis koji si spomenuo spreman. Lokalni bekap je tek malo sigurniji od nikakvog bekapa sem ako ne praviš 2+ kopije podataka na različitim storage uređajima u različitim vremenskim trenucima da bi mogao da se zaštitiš od eksternih faktora nad kojima nemaš kontrolu kao što je recimo problem sa električnim instalacijama u zgradi koji npr. ja imam.
Ovako mirno spavam
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.11.2016, 20:11   #15
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.473
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Sta da kupim posle WD 3TB Red WD30EFRX

zavisi sve od potreba jedno je beckup slika na google do 100 gb a drugo je 3 terabajta, zavisi i koliko su ti podaci bitni da ulažeš u beckup, tebi ako ne valjaju instalacije možda bi trebao da uložiš u onu bateriju kako se zove UPS.. ne samo zbog podataka nego i hardwera. U svakom slučaju to je najbolji beckup kad imaš na 2 fizičke lokacije podatke, ali ono za običnog korisnika je sasvim dovoljno da ima jedan beckup kod kuće i eventualno i na google drive još 5gb free
water wizard je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.11.2016, 21:55   #16
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.713
Zahvalnice: 4.560
Zahvaljeno 2.634 puta na 1.577 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Sta da kupim posle WD 3TB Red WD30EFRX

Moj Maxtor iz 2003 i dalje je u životu i služi za storage najbitnijih fajlova. Treba koristiti Cloud, moderno je, ali je najbolje podatke držati na 2+ uređaja u kućnoj varijanti i nema brige za bilo kakav gubitak. HDD treba uzimati one koji su namenjeni za to tj. koji se retko i povremeno uključuju. Valjda kod WD su green modeli.
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.11.2016, 23:04   #17
pietronni
Novi član
 
Član od: 9.12.2009.
Poruke: 28
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Sta da kupim posle WD 3TB Red WD30EFRX

Citat:
Neutrino kaže: Pregled poruke
Zapravo hard diskovi iz WD Red serije spadaju među najpouzdanije uređaje za skladištenje podataka samo što većina korisnika koja se žali na njih ne zna kako funkcionišu ili prosto ignoriše upozorenje da ih treba koristiti isključivo u NAS uređajima.

Ajde da ponovim priču koju sam ko zna koliko puta do sada ispričao. WD Red diskovi dolaze sa tzv. TLER (Time Limited Error Recovery) tehnologijom čiji je zadatak da spreči ulazak diska u tzv. "deep recovery" režim rada svaki put kada dođe do greške. Kontroler u tom režimu preuzima potpunu kontrolu nad uređajem i pokušava remapiranjem sektora da reši problem, što kod klasičnih hard diskova može da potraje i po nekoliko minuta. TLER sa druge strane daje disku maksimalno sedam sekundi da reši problem ili da problematičan sektor nakon toga bezuslovno označi kao neupotrebljiv. Ukoliko se WD Red nalazi u RAID nizu firmware diska je čak sposoban da uz dogovor sa RAID kontrolerom na NAS uređaju automatski izbaci disk sa greškom iz niza nakon čega administrator koji je odgovoran za održavanje može da proveri da li je disk zaista neispravan.

Zbog svega ovoga se može desiti da WD Red uređaji koji se koriste samostalno u desktop konfiguracijama prijave loše sektore iako se radi samo o TLER flagovanju potpuno ispravnog sektora. Bukvalno 99,99% takvih grešaka se ispravlja prostim low-level formatiranjem nakon čega kontroler na disku ponovo vidi ispravne sektore.

Da rezimiram - WD Red diskovi nisu namenjeni da se koriste samostalno već samo u RAID nizovima sa više diskova gde potencijalno postoji redundansa (paritet). TLER je u takvom okruženju čista prednost jer brine o performansama i sigurnosti podataka cele jedinice, ne pojedinačnih diskova. Zbog toga nemojte kupovati WD Red diskove za svoje desktop konfiguracije osim ako nemate nameru da pravite RAID.

Problem sa cloud servisima je što onog trenutka kada uploaduješ fajlove na njih ti više ne kontrolišeš šta se sa njima dešava. Ne znaš gde se sve kopiraju, u koje backup-ove ulaze, ko sve ima pristup njima itd. Mnogi ljudi nisu spremni na takav kompromis.
Hvala na finom objasnjenju, mada sam o ovome vec citao na vise mesta. Ako je sve kao sto kazes onda imam razlog i za srecu - preziveo RED , a i za tugu - dzaba sam kupovao Toshibu.
Medjutim, kako objasniti onda da je najveci procenat failure rate-a tj.otkazivanja WD Red-a upravo u NAS uredajima? Jedino sto mi pada na pamet je da se tu mnogo vise koriste nego kao single drive pa onda logicno "kvantitet radja kvalitet" u negativnom smislu.

Evo sta sam WD kaze vezano za TLER:

"While TLER is designed for RAID environments, a drive with TLER enabled will work with no performance decrease when used in non-RAID environments".

Iz ovoga moze da se zakljuci da je RED diskove moguce koristiti i u ne-Raid okruzenju bez obzira na TLER.
pietronni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.11.2016, 23:15   #18
bachi
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 2.710
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 907 puta na 670 poruka
Određen forumom Re: Sta da kupim posle WD 3TB Red WD30EFRX

Ma da, nema to veze sa TLER-om. Ima statistika jednog data centra gde se vidi koliki je WD Red užas.

https://www.backblaze.com/blog/hard-...rates-q3-2016/
bachi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.11.2016, 7:53   #19
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Sta da kupim posle WD 3TB Red WD30EFRX

Citat:
pietronni kaže: Pregled poruke
Medjutim, kako objasniti onda da je najveci procenat failure rate-a tj.otkazivanja WD Red-a upravo u NAS uredajima?
WD Red serija hard diskova je jedna od ubedljivo najkorišćenijih u NAS uređajima pa zbog toga nije neobično da se stekne utisak kako ima veći broj otkaza u odnosu na druge proizvođače i modele.
Citat:
pietronni kaže: Pregled poruke
Jedino sto mi pada na pamet je da se tu mnogo vise koriste nego kao single drive pa onda logicno "kvantitet radja kvalitet" u negativnom smislu.
U korporativnom okruženju hard diskovi se neuporedivo više opterećuju što zbog konstantnog upisivanja i čitanja podataka što zbog komplikovanijih RAID režima rada koji neprestano rade proveru integriteta podataka (pariteta) itd.
Citat:
pietronni kaže: Pregled poruke
Evo sta sam WD kaze vezano za TLER:

"While TLER is designed for RAID environments, a drive with TLER enabled will work with no performance decrease when used in non-RAID environments".

Iz ovoga moze da se zakljuci da je RED diskove moguce koristiti i u ne-Raid okruzenju bez obzira na TLER.
To samo znači da TLER ni najmanje ne utiče na performanse diska u svakodnevnom radu. Razlika se vidi tek kada dođe do greške gde će TLER disk neuporedivo brže odreagovati na grešku ali po ceni da potencijalno TLER flagovanje bude protumačeno kao hardversko otkazivanje diska. Kod NAS uređaja je to jako bitno jer ne može ceo RAID niz (a to znači i NAS) da stane na nekoliko minuta samo da bi kontroler na disku korigovao grešku. Plus, većina NAS uređaja je "hot-swappable" što znači da diskovi mogu da se izvade/vrate "na živo" dok NAS radi i da se njihova ispravnost proveri dok ostatak RAID-a nesmetano radi (naravno pod uslovom da postoji bar jedan mirror disk iliti u prevodu minimalno RAID 1).

Citat:
bachi kaže: Pregled poruke
Ma da, nema to veze sa TLER-om. Ima statistika jednog data centra gde se vidi koliki je WD Red užas.

https://www.backblaze.com/blog/hard-...rates-q3-2016/
Ima itekako veze jer TLER ne može da se isključi na WD diskovima koji su namenjeni za RAID (to uključuje i WD Red i WD Red Pro). Dakle, bez obzira da li je disk u NAS uređaju ili običnoj desktop mašini interni kontroler će uvek primenljivati TLER proceduru flegovanja potencijalno loših sektora.

Što se statistike tiče nije ništa neobično da određene serije i modeli imaju veći procenat otkazivanja od drugih. Mada ako malo bolje pogledaš ovo što si okačio videćeš da WD diskovi čine tek 5,4% od ukupnog broja svih otkaza za ta dva meseca koliko je trajalo prikupljanje podataka. Model od 4TB, koji je inače izuzetno popularan na NAS mašinama, nema bukvalno ni jedan jedini otkaz u tom periodu.

Kako god, WD Red diskovi su izuzetno pouzdani samo ih treba koristiti za ono za šta su namenjeni a to su NAS uređaji i RAID.
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.11.2016, 9:22   #20
bachi
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 2.710
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 907 puta na 670 poruka
Određen forumom Re: Sta da kupim posle WD 3TB Red WD30EFRX

Au bre neutrino, uopšte me ne interesuje pozadina rada nekog uređaja, niti želim da se bavim tlerovima.

Ako se disk reklamira da je za NAS sistem i ima najveći failure rate u NAS sistemima, onda je taj disk loš. Ende.



Na stranu ovog jednog nesrećno Seagate modela, upravo WD Red je taj koji najviše umire.

Za Toshibu je rano reći, ali ja lično ne volEm ni WD (osim black i purple) ni Seagate, već Hitachi/Toshiba.
bachi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Kompjuter secka posle nekog vremena dusski Kvarovi 20 1.7.2013 0:03
Koju maticnu plocu da kupim? joca989 ŠDK - Osnovne komponente 38 30.6.2012 16:01
Koji telefon da kupim? joca989 Aparati i oprema 68 11.1.2011 18:32
Koju graficku da kupim backo87 Šta da kupim? 1 23.11.2010 14:11


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 1:13.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com