Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > „Ja, igrač!”
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

„Ja, igrač!” Da li se slažete sa Kuzmom?

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 26.4.2009, 20:41   #321
Equilibrium
Veteran
 
Član od: 2.11.2008.
Lokacija: Tamo
Poruke: 1.079
Zahvalnice: 499
Zahvaljeno 1.348 puta na 495 poruka
Određen forumom Re: Kolumnisti forumasi

Igrice su pezurativ, unizavajuce, nesto sto bi tvoja drugarica rekla za malu decu, Hugo, Shrek i tako to, tako da ti savetujem da pocnes da upotrebljavas termin igre.

Stvarno me nervira kad neko kaze igrice, neko kome su to stvarno igrice, malo dete, neko ko iz zaje*ancije igra Fifu na Soniju ili neko ko ih ne igra i moze da se izvuce, ali ozbiljan gejmer koji kaze "igrice"...

Svi koliko toliko gejmeri koje poznajem govore igre, tako da ne znam kako si ti dosao do zakljucka da svi govore "igrice".

Btw nemoj da pomislis da ti spocitavam nesto, samo ti predlazem, tako da no frx.
Equilibrium je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.4.2009, 21:01   #322
Doolio
Starosedelac
 
Član od: 15.5.2007.
Poruke: 1.291
Zahvalnice: 379
Zahvaljeno 401 puta na 272 poruka
Određen forumom Re: Kolumnisti forumasi

a eto, opet, i ja i svi oko mene govorimo 'igrice', a igram se vise od dvadeset godina

pazi, moze termin da ti se svidja ili ne, ali postoji nesto sto se zove cinjenica, a to je i on pokusao da ti objasni:
termin 'igrica' kada se koristi za video igru apsolutno ne predstavlja niti pezorativ niti deminutiv, vec upravo, kao sto je receno, sleng. meni licno krajnje simpatican i drag i nikad ga se necu odreci.
previse je tog hejta na 'igrice', mislim, bilo bi to okej kad bi se termin koristio u smislu u kom ga ti predstavljas, medjutim, to je jednostavno i objektivno netacno. termin je i nastao zbog toga sto 'igra' obuhvata previse stvari, a 'video igra' je previse rogobatno. tacno je da je deminutiv od reci 'igra' 'igrica', ali to nema veze sa ovim o cemu se prica.
mozemo i u sitna crevca:
ako cemo da koristimo 'pravilan naziv', onda bismo morali da pricamo 'video igre' jer 'igre' nije dovoljno definisano. sa druge strane, 'igrice' je potpuno definisano.
ajmo dalje, kad mene ortak zove na 'basketicu', a ne na 'basket', kao sto bih ja rekao kad bih zvao njega, jel ja treba da shvatim da je to neki neobavezni, mali, budjavi, unizeni basket? naravno da ne, to je jednostavno sleng. ako neko kaze 'vidi onu ribicu', jel ja treba da pomislim da riba ima metar dvaes ili da je losa?
Doolio je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Doolio na korisnoj poruci:
--ComputerBoy-- (27.4.2009)
Stara 26.4.2009, 21:28   #323
Dio37
Starosedelac
 
Član od: 3.2.2007.
Lokacija: Rubacava
Poruke: 2.282
Zahvalnice: 334
Zahvaljeno 1.167 puta na 469 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Dio37
Određen forumom Re: Kolumnisti forumasi

To sto je rec "igrica" sleng, ne znaci da nije uvreda. Problem je sto se ta rec odomacila kod nas i eto gde smo sad. Besedio sam vec o ovome u temi namenjenoj "igricama", ali meni ne smeta toliko kada se ta rec upotrebljava u normalnom govoru. Ali mi smeta kada se u nekim novinama, dakle sredstvu za informisanje javnosti u kojem nema mesta slengu ili deminutivima, pojavi naslov tipa "Igrice izazivaju zavisnost" ili nesto tog tipa.

Koji je tvoj stav u vezi toga?
Dio37 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.4.2009, 21:50   #324
Doolio
Starosedelac
 
Član od: 15.5.2007.
Poruke: 1.291
Zahvalnice: 379
Zahvaljeno 401 puta na 272 poruka
Određen forumom Re: Kolumnisti forumasi

opet cu se vratiti na basketicu i ribice. po meni nista tu nije uvreda jer rec gubi svoj karakter i dobija novo znacenje, tako da umesto 'igrica' ili 'basketica' moze da stoji i nesto sto van slenga ne znaci nista, svejedno je.

e sad, sto se novina tice, opet cu upotrebiti tu paralelu. dakle, ako vidim u novinama 'igrice stvaraju zavisnost' isto ce mi biti kao i da sam procitao 'vrhunska basketica u pioniru'. nikakvo unizavanje i vredjanje ja tu ne vidim. ono sto jeste tacno je da mozda nekim ozbiljnijim novinama/clancima ne prilici da pisu basketica i igrice, nego kosarka i video igre, ali to opet nema veze sa unizavanjem vec sa tipom casopisa ili tv emisije. sasvim mi je razumno u huperu pisati 'koje igrice se igraju ovog meseca', dok bih u 'politici' recimo ocekivao naslov tipa 'popularne video igre' ili nesto slicno.
Doolio je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.4.2009, 21:54   #325
Dio37
Starosedelac
 
Član od: 3.2.2007.
Lokacija: Rubacava
Poruke: 2.282
Zahvalnice: 334
Zahvaljeno 1.167 puta na 469 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Dio37
Određen forumom Re: Kolumnisti forumasi

Daj bre, u kojim si to novinama video rec "basketica"?
Dio37 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.4.2009, 22:00   #326
Doolio
Starosedelac
 
Član od: 15.5.2007.
Poruke: 1.291
Zahvalnice: 379
Zahvaljeno 401 puta na 272 poruka
Određen forumom Re: Kolumnisti forumasi

verovatno ni u jednim, ali to je slikovit primer radi poredjenja
Doolio je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.4.2009, 22:05   #327
Dio37
Starosedelac
 
Član od: 3.2.2007.
Lokacija: Rubacava
Poruke: 2.282
Zahvalnice: 334
Zahvaljeno 1.167 puta na 469 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Dio37
Određen forumom Re: Kolumnisti forumasi

Pa ti onda upravo potvrdjujes moju poentu. Ni u jednim novinama neces naci rec "basketica" ili bilo koju slicnu rec, jer je sleng u novinama (da, cak i u Kuriru ) neprihvatljiv. A opet stalno vidjamo "igrice" kako pune naslovne strane, sto znaci da ljudi tu rec ne dozivljavaju kao sleng vec kao normalan naziv za video igre.

E, to meni smeta.
Dio37 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.4.2009, 22:44   #328
Doolio
Starosedelac
 
Član od: 15.5.2007.
Poruke: 1.291
Zahvalnice: 379
Zahvaljeno 401 puta na 272 poruka
Određen forumom Re: Kolumnisti forumasi

pa nije bas, za basketicu stvarno pretpostavljam da nema nigde, ali su novine, pogotovo one opustenije, pune slenga. eto, upravo u sportskoj rubrici ces naci svasta i to u najrenomiranijim novinama, od 'zabadanja trica', preko 'lupanja banana', pa sve do 'ciscenja patosa protivnicima'.

u svakom slucaju, uzmimo recimo da je tacno to sto ti kazes. ovde nije rec o tome, vec o kolokvijalnom govoru. ja nisam novine niti bilo ko ovde. ceo zivot pricam u slengu, osim kad nije prikladno, a ovde, bogami, jeste i niko me nece ubediti u suprotno da je u kolokvijalnom govoru termin za video igre 'zangrpuc', ja bih ih tako zvao, medjutim, nije.
Doolio je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.4.2009, 23:53   #329
Dio37
Starosedelac
 
Član od: 3.2.2007.
Lokacija: Rubacava
Poruke: 2.282
Zahvalnice: 334
Zahvaljeno 1.167 puta na 469 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Dio37
Određen forumom Re: Kolumnisti forumasi

Citat:
Doolio kaže: Pregled poruke
eto, upravo u sportskoj rubrici ces naci svasta i to u najrenomiranijim novinama, od 'zabadanja trica', preko 'lupanja banana', pa sve do 'ciscenja patosa protivnicima'.
Iskreno sumnjam da bi ovako nesto proslo pored bilo koje lektorke. Svaki sportski tekst koji ja procitam se svodi na ponavljanje istih recenica u nedogled, kao naprimer ovde.

Citat:
Doolio kaže: Pregled poruke
u svakom slucaju, uzmimo recimo da je tacno to sto ti kazes. ovde nije rec o tome, vec o kolokvijalnom govoru. ja nisam novine
A ja pricam o novinama.
Dio37 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.4.2009, 0:00   #330
Equilibrium
Veteran
 
Član od: 2.11.2008.
Lokacija: Tamo
Poruke: 1.079
Zahvalnice: 499
Zahvaljeno 1.348 puta na 495 poruka
Određen forumom Re: Kolumnisti forumasi

Voleo ti to ili ne ti koriscenjem reci igrica nipodistavas igre, sa ili bez video priteksta, ljudi govore i video igrice.

Znaci ti koristeci taj deminutiv (pezorativ) radis u korist satro psihologa koji za nasilje krive igre, "zabrinutih" roditelja koji za propast svoje dece krive komp a ne svoje debilsko ponasanje i sve ostale gamadi koja preti da unisti pravi gejming, i moras s time da se suocis, like it or not.
Equilibrium je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.4.2009, 0:13   #331
N_i_k_o_l_a
Veteran
 
Član od: 4.12.2005.
Lokacija: in a galaxy far, far away....
Poruke: 626
Zahvalnice: 16
Zahvaljeno 225 puta na 115 poruka
Određen forumom Re: Kolumnisti forumasi

termin ''igrice'' sam prestao da koristim nakon ''ere'' sega md2 ...... možda je ok kad neki klinac kaže igrice,...... bez uvrede, ali kad igrači sa podužim igračkim iskustvom koriste takav termin to je krajnje smešno.......
N_i_k_o_l_a je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.4.2009, 0:20   #332
Doolio
Starosedelac
 
Član od: 15.5.2007.
Poruke: 1.291
Zahvalnice: 379
Zahvaljeno 401 puta na 272 poruka
Određen forumom Re: Kolumnisti forumasi

Citat:
Equilibrium kaže: Pregled poruke
Voleo ti to ili ne ti koriscenjem reci igrica nipodistavas igre, sa ili bez video priteksta, ljudi govore i video igrice.

Znaci ti koristeci taj deminutiv (pezorativ) radis u korist satro psihologa koji za nasilje krive igre, "zabrinutih" roditelja koji za propast svoje dece krive komp a ne svoje debilsko ponasanje i sve ostale gamadi koja preti da unisti pravi gejming, i moras s time da se suocis, like it or not.
mislim da previse naivno gledas na sve to, nema to veze sa terminom. i eside zovu 'slicice', pa niko nije pomesao mona lizu sa lsdom a ti satro psiholozi su u pravu u bar pola stvari:P

nikola:
u pitanju je cist sleng, a ne deminutiv, ne znam zasto svi prenebregavate tu cinjenicu, evo ja pricam 'igrice', a imam poduze igracko iskustvo. takodje, ne govorim ni 'stepen prenosa' vec 'brzina' dok vozim auto, a to je barem dvesta puta debilnije jer veze s mozgom nema.

Citat:
Igrice su pezurativ, unizavajuce, nesto sto bi tvoja drugarica rekla za malu decu, Hugo, Shrek i tako to
e, a ovo je vec tendenciozno i selektivno i hugo i srek su punokrvne video igre kao i sve ostale, ovakvog ili onakvog kvaliteta i ciljne grupe, svakako spadaju u istu grupaciju koju obuhvata termin 'video igra', onda ni njih ne smemo nazivati 'igricama'.
Doolio je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.4.2009, 0:36   #333
Equilibrium
Veteran
 
Član od: 2.11.2008.
Lokacija: Tamo
Poruke: 1.079
Zahvalnice: 499
Zahvaljeno 1.348 puta na 495 poruka
Određen forumom Re: Kolumnisti forumasi

Ma dobro, uredu, zovite ih i igricice ako hocete, nemam nameru da se vise preganjam s vama, ja kazem da je naziv igrice pezurativ sto i jeste, a vi ste slobodni da ih zovete kako hocete, nije da ce vam biti nazao, samo da vi blago meni uzivate u kvalitetnom igranju i vremenu provedenom uz igre (igrice, igricice, kako god ih zvali)

Satro psiholozi nisu u pravu i zato si i nazivaju satro psiholozi a ne samo psiholozi.
Equilibrium je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Equilibrium na korisnoj poruci:
--ComputerBoy-- (27.4.2009)
Stara 27.4.2009, 5:19   #334
ridiculus
Član
 
Član od: 27.9.2008.
Poruke: 191
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno 86 puta na 45 poruka
Određen forumom Re: Kolumnisti forumasi

Citat:
Doolio kaže: Pregled poruke
ako neko kaze 'vidi onu ribicu', jel ja treba da pomislim da riba ima metar dvaes ili da je losa?
Sad, postoje 'ribice', a postoje i 'ribetine'. Sve zavisi kako postaviš sebe u odnosu na njih. I ne mislim fizički.
ridiculus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.4.2009, 8:57   #335
Meho Krljic
Član
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 164
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 44 puta na 21 poruka
Određen forumom Re: Kolumnisti forumasi



Lepo je videti da se ništa nije promenilo za dvadesetak godina koliko je prošlo otkad sam ja završio školu.

No, jedan mali dodatak CB-jevom postu bi bio:

Za mene je linija dokazivanja koja ide ovim tokom "postoje igre za starije od osamnaest godina, dakle igre nisu medij samo za decu" zapravo pogrešna. Iz dva razloga:

Prvi je zato što se oslanja na uzrasni rejting kao osnovu 'zrelosti' sadržaja što je zapravo krivi put.

(Uzgred, GTA nije rejtovana za starije od 18 godina, već za starije od 17 godina. Mala ali značajna razlika jer ni Sony ni Nintendo ni Microsoft na svojim konzolama ne dozvoljavaju objavljivanje igara sa rejtingom AO (18 godina) ili sličnim.)

Uzrasni rejting je zaštitna mera, kojom se izdavač softvera (filma, stripa, itd.) unapred štiti od tužbi i odnosi se samo na 'problematične sadržine' u igri, dakle na nasilje, seks, reference na drogu itd. Igra kao što je recimo Myth serijal ili recimo ovde dosta pominjani Braid su, pak, igre koje nemaju ove elemente ali su nedvosmisleno 'zrele' po svom (narativnom) sadržaju. Dakle, krv i sise nisu automatski argument da je igra za odrasle, naprotiv, često su dokaz da je igra baš za adolescente.

Drugi razlog je to što igre nisu filmovi i što bi njihovu 'zrelost' trebalo ocenjivati preko gejmpleja/ mehanike/ ludičkog sadržaja pre nego preko narativa. Hoću da kažem da igre kao što su Disgaea, Advance Wars ili Final Fantasy Tactics Advance naraivno deluju kao da su za decu, ali mehanički su u pitanju kompleksni taktički naslovi koji zahtevaju složeno planiranje i ozbiljan strateški napor. Možda je najlakši primer SEGA-in serijal Total War koji spaja ozbiljnu prezentaciju sa ozbiljnom mehanikom, a da istovremeno nije ni eksploatacijski sirov ni akademski siv. (http://en.wikipedia.org/wiki/Total_War_(series) )
Meho Krljic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.4.2009, 9:06   #336
goodlikesweeper
Veteran
 
Član od: 18.12.2007.
Poruke: 965
Zahvalnice: 520
Zahvaljeno 356 puta na 192 poruka
Određen forumom Re: Kolumnisti forumasi

Evo bas danas u blicu tekst o tome kako muskarci cesto odbijaju da odrastu, pa se ponasaju kao deca i ostaju u 'pubertetu' do polovine dvadesetih godina, a jedan od simptoma toga je bio i 'opsednutost video-igricama'. Hteo sam da pojedem novine, majke mi...

Sve u svemu, kad bi pitao jednog prosecnog psihologa sta misli o 'video-igricama' , on bi rekao da su lose za decu jer su nasilne, i da su lose za odrasle jer nisu deca....

Poslednja ispravka: goodlikesweeper (27.4.2009 u 9:28)
goodlikesweeper je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku goodlikesweeper na korisnoj poruci:
--ComputerBoy-- (27.4.2009)
Stara 27.4.2009, 10:44   #337
Ghost
Starosedelac
 
Član od: 10.4.2006.
Lokacija: SGC
Poruke: 1.990
Zahvalnice: 167
Zahvaljeno 486 puta na 233 poruka
Određen forumom Re: Kolumnisti forumasi

Citat:
Sve u svemu, kad bi pitao jednog prosecnog psihologa sta misli o 'video-igricama' , on bi rekao da su lose za decu jer su nasilne, i da su lose za odrasle jer nisu deca....
Неки ће и навести да особе што играју игре тешко разликују стварност од фикције, неки можда и спомену анегдоту о "неком човеку" који док је паркирао аутомобил помислио "па ако ударим неког само ћу учитати позицију", након тога се наравно престравио и побацао све своје "игрице".
Ghost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.4.2009, 11:41   #338
Equilibrium
Veteran
 
Član od: 2.11.2008.
Lokacija: Tamo
Poruke: 1.079
Zahvalnice: 499
Zahvaljeno 1.348 puta na 495 poruka
Određen forumom Re: Kolumnisti forumasi

Da ili u saobracajnoj guzvi kuca na instrument tabli sv_saobracajna guzva 0 (enter)

Dobro desi se da ljudi raskrste sa stvarnocu ali se to desava i iz drugih razloga: filmovi, droga, Alchajmer i sl. tako da se nikako ne mogu kriviti igre zbog toga sto par ljudi skrene.

A koliko psihologa kaze da igre poboljsavaju inteligenciju, precepciju (to je ono INT +1, PER +1), pozitivno utice na razvijanje svesti, logike i cak savesti (vecina igara se bavi temom borbe dobra protiv zla, kao bajke, dobro pobedjuje, i to uci decu da treba da budu tolerantni, pristojni, da kad vide orka da mu odseku glavu i sl.). A i samo misljenje da je zdravo imato alter-ego kroz koji bi se smirivali problemi pravog ega, o tome je i Frojd govorio. Pa cinjenica da dosta ljudi smatra igre za umetnost, samim tim za neto lepo i stimulativno.

Ali takvi se stavovi ne pominju, pominju se stavovi matorih idiota koji se u zivotu nisu zabavljali duze od jednog i po minuta, nikad nisu videli komp i trube po inerciji kako je to lose.
Equilibrium je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Equilibrium na korisnoj poruci:
--ComputerBoy-- (27.4.2009)
Stara 27.4.2009, 14:23   #339
--ComputerBoy--
Starosedelac
 
Član od: 7.3.2006.
Poruke: 1.346
Zahvalnice: 1.167
Zahvaljeno 647 puta na 285 poruka
Određen forumom Re: Kolumnisti forumasi

Citat:
Meho Krljic kaže: Pregled poruke


Uzgred, GTA nije rejtovana za starije od 18 godina, već za starije od 17 godina. Mala ali značajna razlika jer ni Sony ni Nintendo ni Microsoft na svojim konzolama ne dozvoljavaju objavljivanje igara sa rejtingom AO (18 godina) ili sličnim.
Ne slažem se. Nađi na Google Image omot za San Andreas ili za GTA 4 jer na njima piše 18. Mature (17 godina) piše na Vice City-ju.

Citat:
Equilibrium kaže: Pregled poruke

Igre pozitivno uticu na razvijanje svesti, logike i cak savesti (vecina igara se bavi temom borbe dobra protiv zla, kao bajke, dobro pobedjuje, i to uci decu da treba da budu tolerantni, pristojni, da kad vide orka da mu odseku glavu i sl.).
Khm... Jesi li ti ikad igrao GTA? Pa tu je kraj igre kad postaneš najveći mafijaš u gradu i kad ti neko ne može ništa. Ne bave se sve tom "lepom" tematikom gde se boriš protiv zla. Takve igre više nisu trendy.
--ComputerBoy-- je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.4.2009, 14:34   #340
Ghost
Starosedelac
 
Član od: 10.4.2006.
Lokacija: SGC
Poruke: 1.990
Zahvalnice: 167
Zahvaljeno 486 puta na 233 poruka
Određen forumom Re: Kolumnisti forumasi

@goodlikesweeper

Успут, је л' има тај текст на блицовом сајту?
Ghost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
blog, kolumnisti


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Ko su naši forumaši Slavisa Brbljaonica 5 5.7.2008 15:12


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 12:05.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com