Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Internet > Web razvoj

Web razvoj Sve u vezi sa razvojem Internet sajtova: programi, dizajn, usluge hostinga, administracija...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 13.3.2018, 18:18   #21
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Potrebna pomoć. Freelancer? Procena?

Wordpress - platforma namenjena početnicima koji nemaju nameru da se petljaju sa užasnim i arhaičnim kodom već isključivo da koriste veliku bazu dobrih i još veću bazu loših pluginova. Veoma popularna meta napada i botova zbog rasprostranjenosti, nemara vlasnika blogova i sigurnosnih propusta u pluginovima pa i u samom Wordpress-u sa vremena na vreme.

Joomla - mrtav konj kojeg developeri već celu deceniju drže na aparatima. Odvratan i apsolutno haotičan kod, bez ikakve smislene organizacije i arhitekture, prečesto bagovit i pun sigurnosnih rupa. Ekosistem pluginova još uvek postoji ali većina je previše stara ili prosto sadrži bagove i sigurnosne propuste. Zaobići u širokom luku.

Drupal - framework za izradu web aplikacija. Dosta moćan, sa jasno definisanom arhitekturom ali ni pod tačkom raznom nije namenjen početnicima. Sa velikim brojem pluginova koji po kvalitetu odskaču od prethodna dva pomenuta rešenja Drupal je dosta popularan među autorima koji traže više kontrole i sigurnost za budućnost (nadograđivanje itd.)

Par alternativa.

OctoberCMS - manje poznat i relativno nov CMS, baziran na popularnom Laravel frameworku. Izuzetno čist i dobro organizovan kod, podrška za Twig template engine, veliki izbor pluginova (besplatnih i plaćenih) itd. Zahteva minimalno poznavanje HTML/CSS-a za bilo kakvo dodavanje sadržaja.

CraftCMS - odličan i pouzdan CMS, baziran na Yii frameworku. Veoma sličan OctobarCMS-u u smislu da omogućava laku integraciju dodataka i pruža direktan pristup kodu.

Ako ti je najbtinije da poteraš blog bez ikakvog petljanja sa kodom i prihvataš činjenicu da će ti ruke pre ili kasnije biti vezane ako rešiš da "budžiš" platformu onda je Wordpress najbolji izbor.

Ako želiš više kontrole nad sadržajem i da uz malu inveticiju vremena i energije dobiješ platformu koja je sigurna, proširiva i nadogradiva onda bih ja lično preporučio OctoberCMS ili CraftCMS.
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Neutrino na korisnoj poruci:
JohnnyNT (13.3.2018), WebSajt (13.3.2018)
Stara 13.3.2018, 18:32   #22
Dekip
V.I.P. Recenzent
 
Član od: 8.11.2008.
Lokacija: XV535
Poruke: 3.198
Zahvalnice: 767
Zahvaljeno 1.024 puta na 568 poruka
Određen forumom Re: Potrebna pomoć. Freelancer? Procena?

A šta ti to planiraš da postavljaš toliko unikatno da ne želiš da neko kopira? Šta ti to imaš da ponudiš što već ne postoji na internetu pa ne želiš da ide dalje od tvog budućeg bloga? Sem za pare?

Pojede me crv...
Dekip je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Dekip na korisnoj poruci:
WebSajt (13.3.2018)
Stara 13.3.2018, 18:58   #23
WebSajt
Novi član
 
Član od: 9.3.2018.
Poruke: 7
Zahvalnice: 19
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Potrebna pomoć. Freelancer? Procena?

@Neutrino
Brine me sigurnost Wordpressa, a sa druge strane ne želim komplikovano izbacivanje sadržaja, da ja kodiram svaki post... Odgovara mi da se ulogujem, ubacim glavni thumbnail, napišem titl, prekopiram text koji sam spremio, rasporedim slike i kliknem publish.

Joomla ne dolazi u obzir posle ovoga što sam pročitao..

Interesantni su mi tvoji predlozi za ove dve platforme, ali moram da saznam više o njima..


@Dekip
Kako to misliš ne želim da ide dalje od mog bloga sem za pare?
WebSajt je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.3.2018, 19:04   #24
JohnnyNT
Deo inventara foruma
 
Član od: 15.4.2006.
Lokacija: Srbija
Poruke: 4.037
Zahvalnice: 1.298
Zahvaljeno 1.396 puta na 948 poruka
Određen forumom Re: Potrebna pomoć. Freelancer? Procena?

Ne treba toliko da te brine sigurnost WP-a ako redovno apdejtuješ sam WP, pluginove i teme (ukoliko ne koristiš custom temu). A to se radi jednim klikom tako da nije problem.
JohnnyNT je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku JohnnyNT na korisnoj poruci:
WebSajt (13.3.2018)
Stara 14.3.2018, 3:08   #25
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Potrebna pomoć. Freelancer? Procena?

Citat:
WebSajt kaže: Pregled poruke
@Neutrino
Brine me sigurnost Wordpress
Za relativno siguran Wordpress sajt dovoljno je sledeće.

1) Redovno ažuriranje Wordress-a.

2) Redovno ažuriranje tema i pluginova.

3) Pažljivo biranje i instalacija što manjeg broja pluginova.

4) Redovno wpscan skeniranje bloga (wpscan se standardno nalazi u repozitorijama Linux distribucija, na Windowsu može da se instalira preko Docker kontejnera).
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Neutrino na korisnoj poruci:
WebSajt (14.3.2018)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Potrebna pomoć: ubacivanje videa u canvas ETR1 Klijentske aplikacije 0 24.5.2015 17:35
Potrebna pomoć oko wirelessa LoneWolf Komunikacioni uređaji i umrežavanje 4 29.4.2012 11:05
Potrebna pomoć u vezi instalacije [UBUNTU] koaKsi Slobodni softver 23 25.12.2011 0:36
Potrebna pomoć u vezi novog HDD-a :-( Fatamorgana ŠDK - Nosači podataka 17 12.12.2011 17:13


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 19:25.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com