Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Komunikacioni uređaji i umrežavanje
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Komunikacioni uređaji i umrežavanje Modemi, mrežna oprema, mreže i umrežavanje…

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 28.6.2016, 22:24   #1
Starface
Starosedelac
 
Član od: 8.5.2008.
Poruke: 1.304
Zahvalnice: 85
Zahvaljeno 96 puta na 61 poruka
Određen forumom Jacanje wifi signala/izmestaj ?

Main komp (desktop) je u mojoj sobi sto je skroz na kraju stana.
Postavka ide ovako : Sbb modem (ona plava kutija ) povezan na wifi ruter a odatle u kuciste.

Moj problem je sto je wifi signal slab na drugom delu stana, 1-2 crtice a brzina je takodje slaba,puca povremeno (samo u tom delu stana) itd.

Elem, pitanje glasi: Kako je moguce da izmestim wifi ruter negde na sredini stana ? Meni je sada to nemoguce jer mi je Sbb prikljucak u mojoj sobi a treba mi i zicana veza za main komp jer nema wifi reciver a i ne zelim ga .

Za slucaj da neko nije najbolje shvatio shemu interneta
Sbb plavi modem> kabl do WIFI rutera>kabl do kucista.
Tako su svi srecni ,jedino na drugom kraju stana se malo zale .

Znam da postoje pojacivaci wifi signala ali nisam video nesto da su mnogo jeftini

Poslednja ispravka: Starface (28.6.2016 u 22:33)
Starface je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Starface na korisnoj poruci:
cool_heat (30.6.2016)
Stara 28.6.2016, 22:42   #2
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Jacanje wifi signala/izmestaj ?

Rešenje je nabavka WiFi extendera ili još jednog rutera koji bi radio u repeater modu. Razlika između extendera i klasičnog rutera je što extenderi obično ne zahtevaju bilo kakvo podešavanje već prosto "ponavljaju" sve bežične signale koje primaju dok ruteri nude mnogo veći stepen kontrole. Treba međutim uzeti u obzir da i extenderi i WiFi ruteri koji rade u repeater modu smanjuju protok mreže za 50% što nije problem za internet konekciju koja ide do par desetina Mbps ali može da bude problem za saobraćaj u lokalnoj (Ethernet) mreži (strimovanje filmova sa drugog računara itd.)

Extenderi su nešto skuplji dok dobri WiFi ruteri mogu da se nađu već za 2000-3000 dinara.
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Neutrino na korisnoj poruci:
Starface (29.6.2016)
Stara 28.6.2016, 23:01   #3
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Jacanje wifi signala/izmestaj ?

najjeftinije ti je da razvlačiš kablove
water wizard je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.6.2016, 1:20   #4
Starface
Starosedelac
 
Član od: 8.5.2008.
Poruke: 1.304
Zahvalnice: 85
Zahvaljeno 96 puta na 61 poruka
Određen forumom Re: Jacanje wifi signala/izmestaj ?

A za ruter koji ce da radi kao repetitor, jel mora da ima internet kabl koji ulazi u njega ili prosto prima wifi mrezu i siri je dalje (znaci samo se ubode u struju i vozi misko) ?

To za kablove se slazem da je najjeftinije ali i najvece zezanje. Plus je i ruzno ako pitas mene
Starface je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.6.2016, 1:29   #5
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Jacanje wifi signala/izmestaj ?

Citat:
Starface kaže: Pregled poruke
A za ruter koji ce da radi kao repetitor, jel mora da ima internet kabl koji ulazi u njega ili prosto prima wifi mrezu i siri je dalje (znaci samo se ubode u struju i vozi misko) ?

To za kablove se slazem da je najjeftinije ali i najvece zezanje. Plus je i ruzno ako pitas mene
Ne trebaju ti nikakvi kablovi. WiFi ruteru u repeater modu nisu potrebni kablovi. Bitno je samo da je u specifikacijama rutera navedeno da podržava repeater mode ili tzv. "WDS" (to su dve odvojene tehnologije ali rade istu stvar!) WDS recimo omogućava sinhronizaciju rutera tj. ukoliko u objektu postoji više uređaja koji su povezani WDS modom, ruteri samostalno preuzimaju odgovornost za vezu sa klijentom kako se klijent kreće po objektu sa svojim bežičnim uređajem (laptop, mobilni telefon, tablet itd.) Na taj način možeš bukvalno da povežeš tri-četiri uređaja u kući i da svi međusobno brinu o tome da klijent uvek ima najjači mogući signal.
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.6.2016, 1:40   #6
Starface
Starosedelac
 
Član od: 8.5.2008.
Poruke: 1.304
Zahvalnice: 85
Zahvaljeno 96 puta na 61 poruka
Određen forumom Re: Jacanje wifi signala/izmestaj ?

Momci sjajni ste !Hvala.

Aj samo jos jedno s obzirom da imam 21mbps brzinu. Jel ce meni oboriti brzinu samo na tom repetitoru tj u tom delu stana na pola ili ce celokupan wifi signal oslabiti?

I dajte neki wifi ruter za 2-3k da valja za slucaj da onaj od sbb-a sto sam dobio nema WDS .
Starface je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.6.2016, 2:23   #7
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Jacanje wifi signala/izmestaj ?

Citat:
Starface kaže: Pregled poruke
Aj samo jos jedno s obzirom da imam 21mbps brzinu. Jel ce meni oboriti brzinu samo na tom repetitoru tj u tom delu stana na pola ili ce celokupan wifi signal oslabiti?
Brzina bežičnog prenosa se ne računa na osnovu brzine tvoje internet konekcije već na osnovu standarda za bežičnu komunikaciju koji uređaji koriste. Pod pretpostavkom da koristiš 801.11G standard teoretska brzina između uređaja je 54Mbps ali je praktična brzina dosta manja zbog prepreka, šuma itd. Dakle, za tvoju internet konekciju od 21Mbps sa redukcijom od 50% zbog WDS režima rada sigurno bi došlo do zasićenja prenosa i ne bi mogao da iskoristiš pun protok koji dobijaš od provajdera.

Zato je u tvojoj situaciji praktično neophodno da nabaviš ruter koji podržava 801.11N standard. Međutim, vodi računa da se prilikom umrežavanja bežičnih uređaja za komunikaciju koristi standard koji podržavaju svi uređaji. Recimo, ako ruter koji sada imaš podržava 801.11G (internet provajderi veoma retko izdaju 801.11N uređaje) i nabaviš ruter koji podržava 801.11N mreža će u fabričkom režimu za većinu uređaja raditi na brzini 801.11G rutera (teoretskih 54Mbps naspram teoretskih 300Mbps iliti 27Mbps / 150Mbps u half-duplex režimu). Ovaj problem je rešen tek sa predstavljanjem 801.11AC rutera koji su flagship modeli i imaju isto tako odgovarajuću cenu.

Dakle, u tvom slučaju bežično povezivanje moglo bi da ispadne skupa rabota. Možda sad ono štemovanje zidova i ne izgleda tako strašno
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.6.2016, 2:32   #8
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Jacanje wifi signala/izmestaj ?

previše pretpostavki, kad bi rekao koji model wifi rutera ima znali bi na čemu smo, da li ima N da li ima WDS itd
water wizard je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.6.2016, 14:02   #9
Starface
Starosedelac
 
Član od: 8.5.2008.
Poruke: 1.304
Zahvalnice: 85
Zahvaljeno 96 puta na 61 poruka
Određen forumom Re: Jacanje wifi signala/izmestaj ?

Ovako

Model koji trenutno koristim je TP link wr841nd.
On koliko vidim podrzava 802.11n mreze kao i ostale
http://www.tp-link.com/en/products/d...specifications

Ruter koji sam mislio da postavim kao repetitor na drugom kraju stana je onaj koji mi je ostao od SBB-a tj tp link TL-WR340GD
http://www.tplink.com/be/products/de...L-WR340GD#spec

Taj koliko vidim je nazalost bulja i ne podrzava 802.11n mrezu. Pretpostavljam da i repetitor mora da podrzava 802.11n mrezu ...

Oba podrzavaju WDS cisto da napomenem

Ja bih probao i sa ovim od SBB-a ako ce smanjiti brzinu samo na tom delu na kome emituje tj u tom delu stana ALII nesto mi zdrava logika govori da ce na celoj wifi mrezi da spusti protok
Starface je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.6.2016, 14:07   #10
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Jacanje wifi signala/izmestaj ?

neće ako staviš mixed g/n mada ne kažem da će to sve da radi garantovano neko ko se razume u WDS će ti reći malo detaljnije
water wizard je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.6.2016, 7:19   #11
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.111
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Jacanje wifi signala/izmestaj ?

Imaš kineske repeatere po KupujemProdajem, nove neotpakovane, imam jedan već 2 godine šljaka odlično. Koštaju oko 2200-2500, bocneš ga u utičnicu, podesiš AP i šifru AP-a i to je to.
Izgledaju ovako:

Spoiler za slika:
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Potrebna mi je pomoc oko kupovine wifi rutera! The Mickey ŠDK - Komunikacioni uređaji i umrežavanje 0 21.11.2013 17:40
Win7 wifi problem - nema interneta alexandarv Komunikacioni uređaji i umrežavanje 5 24.7.2013 9:20
Wifi ruter ili Wifi kartica? Vajsmilan Komunikacioni uređaji i umrežavanje 4 4.3.2012 22:56
Problem saADSL ruterom Thompson TG585 v7 wifi Nebojs@ Komunikacioni uređaji i umrežavanje 0 18.5.2011 16:26
Problem sa kucnom WiFi mrezom (n-ti put) Captain Nerd Komunikacioni uređaji i umrežavanje 3 6.8.2010 22:44


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 18:27.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com