Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Operativni sistemi
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Operativni sistemi Windows, Mac OS, DOS...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 30.11.2007, 0:11   #121
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.166
Zahvalnice: 2.086
Zahvaljeno 4.923 puta na 2.859 poruka
Određen forumom Re: Win 98

Što je lupio? Pa neki pentium 2 koji bi bio odličan za takav posao može da se kupi polovan za jedno 30 evra sa sve monitorom...
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.11.2007, 0:20   #122
paterfamilias
Banned
 
Član od: 5.9.2006.
Lokacija: Srbija
Poruke: 549
Zahvalnice: 6
Zahvaljeno 109 puta na 51 poruka
Određen forumom Re: Win 98

Citat:
!ACHTUNG! kaže: Pregled poruke
Sad si lupio i ostao ziv... Da kupi novu konfu...

Sva sreca pa imamo svedski standard...
Nije potreban švedski standard da bi se kupila neka polovna i stara konfiguracija za win 98,jer takvih polovnjaka ima sada na našem tržištu po bagatelnim cenama.

Ili to ili da izvadi neki modul ram-a,pa da ima manje od 2 gb ram-a,pa da može normalno da koristi win 9x.Bilo bi jedino sigurno da smanji ram na 1 gb,da bi win 9x normalno radio,što je prilično nebulozno.

Kako vreme odmiče,biće sve teže nadograđivati konfiguraciju(već sada se može relativno povoljno kupiti 4 gb ram-a) i koristiti 32 bitni win xp ,a o win 9x da i ne govorimo.

Moguće je da će neke starije igre raditi u Linuxu preko wine(cedega) pa bi trebalo i to pokušati.Programi bi trebalo da rade korektno u emuliranom windowsu 98 bez problema,preko emulacije u Linuxu ili preko Virtual PC/VMware u Windowsu.
Ako to ne uspe,onda nema druge,ili bataliti win 9x ili uzeti posebnu konfiguraciju za win 9x.
paterfamilias je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.11.2007, 0:28   #123
glitch
Starosedelac
 
Član od: 17.8.2006.
Poruke: 2.932
Zahvalnice: 267
Zahvaljeno 455 puta na 384 poruka
Određen forumom Re: Win 98

Sta bre novu? Koliko moze da kosta P3 sa SDRAM-om? Polovna, nema novih...
Ljudi, ne vidim kako mozete da poredite 9x i NT arhitekturu. Ono sto valja, nastavi da se unapredjuje a zna se za sta se M$ opredelio. Sto se tice tog upravljanja memorijom, NT ima odvojene delove RAM-a za sistem i za programe a 9x nema. Takodje, pod 9x sistemom, OS prepusta upravljanje resursima programu koji je pokrenut a kod NT-a, OS je i dalje "supervizor" koji...
glitch je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku glitch na korisnoj poruci:
voodoo_ (30.11.2007)
Stara 30.11.2007, 0:33   #124
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.166
Zahvalnice: 2.086
Zahvaljeno 4.923 puta na 2.859 poruka
Određen forumom Re: Win 98

Zato u NT-u "End Process" u Task Manageru zapravo funkcioniše, a u 9x-mici ne radi čim se programu zaglavi message loop
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku voodoo_ na korisnoj poruci:
glitch (30.11.2007)
Stara 30.11.2007, 0:34   #125
glitch
Starosedelac
 
Član od: 17.8.2006.
Poruke: 2.932
Zahvalnice: 267
Zahvaljeno 455 puta na 384 poruka
Određen forumom Re: Win 98

...jedini ima pristup "kriticnim" delovima sistema. To je, ustvari, i razlog iz kog u slucaju "pucanja" programa, dolazi do pada celog 9x sistema a kod XP-a postoji jednostavno Send/Don't Send. Uopste ne vidim potrebu za daljim razglabanjem o upotrebnoj vrednosti Win-a 98 pored 'vakog XP-a!
glitch je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku glitch na korisnoj poruci:
voodoo_ (30.11.2007)
Stara 30.11.2007, 0:43   #126
paterfamilias
Banned
 
Član od: 5.9.2006.
Lokacija: Srbija
Poruke: 549
Zahvalnice: 6
Zahvaljeno 109 puta na 51 poruka
Određen forumom Re: Win 98

Citat:
AstraLogos kaže: Pregled poruke
Pod virtualnom mashinom od igranja nema nista, tako da se to kao resenje moze u startu zaobici.
Igranje baš starih igara kao što je quake2 je moguće pod VM.
Postoji moka5-live pc,baziran na vmware playeru,koji ima neke ponuđene predefinisane virtuelne mašine za download između ostalog i quake2.
http://www.moka5.com/livepc
Postoji i posebna varijanta ovog programa(bare metal edition) koji se može instalirati kao zaseban os,na posebnoj particiji koji bi trošio minimum resursa i služio samo za pokretanje virtuelnih mašina,u tvom slučaju win 98.
Ja to nisam probao,ali možda bi neke igre mogle i ovako raditi.
paterfamilias je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.11.2007, 9:05   #127
master037
Član
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 38
Zahvalnice: 16
Zahvaljeno 4 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: Win 98

Citat:
voodoo_ kaže: Pregled poruke
Zato u NT-u "End Process" u Task Manageru zapravo funkcioniše, a u 9x-mici ne radi čim se programu zaglavi message loop
Osh se kladimo da taj End Task funkcionise bas tako kako si rekao? Evo bas se pre neki dan nest zeznu win i taj end task nije mogao da ugasi ni TotalCMD ni Nero? Magic button je bio neizbezan (reset)!

@voodooo
Osh i dalje da tvrdis da je xp direktno nastao iz win2000?
Evo linka i slke
http://www.microsoft.com/windows/Win...roGraphic.mspx
Kad vec trazis da ti se sve graficki nacrta.

A sto se tice drzanja Gtalka i MSN-a ti si pomenuo mirandu, meni se vise svidja da imam Gtalk, a MSN je Microsoftov proizvod koji trosi dosta resssa a ti se u Microsoft kunes U ime oca i sina i svetoga duha - Microsoft!
Pa ako njihov prozvod ne radi na njihovoj platformi.. shta retji sem da je windows smesan sistem, dobra koncepcija ideja i slicno i JEDINO igricama moze da zahvali zasto se toliko rasirio i zasto ga puno korisnika ima, kada bi poceli paraleno da izbacuju igre za linux GARANTUJEM da bi 80% ljudi preslo na Linux!
master037 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.11.2007, 11:37   #128
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.166
Zahvalnice: 2.086
Zahvaljeno 4.923 puta na 2.859 poruka
Određen forumom Re: Win 98

Opet je nešto do tebe, jer meni End Process gasi sve.

I čekaj, na slici se jasno vidi da XP ide iz NT linije, gde je problem? Poređani su jedan pored drugog jer nisu mogli da stanu u istu kolonu, ali to i dalje ne znači da bilo koji XP ima ikakve veze sa 9x. Čoveče, kako ne razumeš suštinu, dva totalno različita kernela su u pitanju (kernel Windowsa = user32.dll, gdi32.dll, kernel32.dll), 9x/ME je totalno bataljen sa Mileniumom, XP je direktni descendant dvehiljadarke, WinXP SP2 i Win2000 SP4 se ponašaju isto po pitanju multimedije i igara (koristio sam i dvehiljadarku naizmenično sa XP-om). Nađi nekog Microsoftovog programera na Elitesecurityju pa ga pitaj, ima naših ljudi dosta.

Mislim, ne mogu da verujem da neko pet godina po izlasku tvrdi da je XP hibrid 9x i NT-a. Te priče su kružile pred sam izlazak XP-a, pa su nestale čim su ljudi uzeli u šake XP i videli o čemu se radi. XP je u međuvremenu izanaliziran i provaljen do maksimuma, onomad pre par godina kad su maznuli Microsoftu deo izvornog koda dvehiljadarke, pojavila se gomila trojanaca i crva koja je direktno napadala i 2000 i XP (normalno, jer su isti sistemi), i ti onda dođeš i kažeš "e, znate, XP nije direktno nastao iz 2000 nego je hibrid"! Pa gde ćeš veći dokaz da se radi o istim sistemima, kad su patili od istih problema, aman?

Napuštam raspravu jer jednostavno ne vredi objašnjavati se, fali ti i iskustvo i poznavanje materije, ne znaš šta je kernel, ne praviš razliku između GUI-ja i operativnog sistema, i gledaj da pročitaš onu knjigu "Operating System Concepts" što sam ostavio link, ovako ti se priča svodi na to kako mali Perica zamišlja Windows ispod haube.

Poslednja ispravka: voodoo_ (30.11.2007 u 12:04)
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.11.2007, 12:46   #129
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: Win 98

Citat:
voodoo_ kaže: Pregled poruke
ja prvi put u životu čujem da se neko žali na to što se ti žališ - da mu XP usporava što je kompjuter više dana upaljen. Ti nešto radiš pogrešno, držiš neki program koji pravi probleme (stalno aktivni Opera i GoogleDesktop su prvi na listi sumnjivosti) i to treba da rešiš sam, a ne da kriviš operativni sistem. Windows XP je najbolji operativni sistem izašao iz Microsofta do sad i svi napadi na njega kao na "nestabilan i nepouzdan sistem koji pati od memory leaka" su čiste gluposti.
Ja sam bogami imao takvih iskustava. Dešava se da kompjuter sve više usporava ako dugo radi, ali uvek su u pitanju bili stari kompjuteri i (pretpostavljam da je to bitnije), sa relativno malo memorije.

Naravno da problem može biti neki program koji ima loše rešen tzv. garbage collecting pa ne oslobađa svu memoriju po upotrebi zbog lošeg algoritma koji ne radi dobro kad je malo memorije na raspolaganju.
VojaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.11.2007, 14:23   #130
master037
Član
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 38
Zahvalnice: 16
Zahvaljeno 4 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: Win 98

Citat:
voodoo_ kaže: Pregled poruke
Opet je nešto do tebe, jer meni End Process gasi sve.

I čekaj, na slici se jasno vidi da XP ide iz NT linije, gde je problem? Poređani su jedan pored drugog jer nisu mogli da stanu u istu kolonu, ali to i dalje ne znači da bilo koji XP ima ikakve veze sa 9x. Čoveče, kako ne razumeš suštinu, dva totalno različita kernela su u pitanju (kernel Windowsa = user32.dll, gdi32.dll, kernel32.dll), 9x/ME je totalno bataljen sa Mileniumom, XP je direktni descendant dvehiljadarke, WinXP SP2 i Win2000 SP4 se ponašaju isto po pitanju multimedije i igara (koristio sam i dvehiljadarku naizmenično sa XP-om). Nađi nekog Microsoftovog programera na Elitesecurityju pa ga pitaj, ima naših ljudi dosta.

Mislim, ne mogu da verujem da neko pet godina po izlasku tvrdi da je XP hibrid 9x i NT-a. Te priče su kružile pred sam izlazak XP-a, pa su nestale čim su ljudi uzeli u šake XP i videli o čemu se radi. XP je u međuvremenu izanaliziran i provaljen do maksimuma, onomad pre par godina kad su maznuli Microsoftu deo izvornog koda dvehiljadarke, pojavila se gomila trojanaca i crva koja je direktno napadala i 2000 i XP (normalno, jer su isti sistemi), i ti onda dođeš i kažeš "e, znate, XP nije direktno nastao iz 2000 nego je hibrid"! Pa gde ćeš veći dokaz da se radi o istim sistemima, kad su patili od istih problema, aman?

Napuštam raspravu jer jednostavno ne vredi objašnjavati se, fali ti i iskustvo i poznavanje materije, ne znaš šta je kernel, ne praviš razliku između GUI-ja i operativnog sistema, i gledaj da pročitaš onu knjigu "Operating System Concepts" što sam ostavio link, ovako ti se priča svodi na to kako mali Perica zamišlja Windows ispod haube.


i nemij da ulazis u raspravu kad materiju ne poznajes, vec samo par izraza iz knjige "folirajte se: OS"
master037 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.12.2007, 11:59   #131
marxo
Član
 
Član od: 23.7.2006.
Lokacija: Kikinda - WPC.HQ
Poruke: 321
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 39 puta na 27 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku marxo Slanje poruke preko MSN-a korisniku marxo Slanje poruke preko Yahooa korisniku marxo
Određen forumom Re: Win 98

Covece nema me dva dana a ovde u jednom topicu hiljadu odvala.
Prva je ova da je XP hibridni 9x/NT OS. Da, a ja sam patrijarh .
Windows XP je nastao unapredjivanjem W2K kernela a razvoj XP-a je trajao otprilike ovako:

Development of Windows XP

Ja garantujem tacnost tih informacija, ja sam i pisao ovo u saradnji sa ljudima iz community-ja i ljudima koji su beta kolekcionari.
Sto se dvojezgarnih procesora tice podrske nema i verovatno je nece biti jer iako postoji veliki broj programera i patchera niko nece da se uhvati takvog posla, o cemu je bilo diskusija na raznim forumima...

RAM Limitation problem je delimicno je resen patchovanjem VMM.vxd, VMM32.VXD...

Sto se izlazenja dela koda tice, ti dogadjaji su samo dokaz koliko smo kao rasa truli, jer umesto da delove koda iskoristimo u svrhu unapredjivanja (posto je leakovan i deo koda NT4-ke) mi smo pravili trojance i wormove...

Ima tu jos tipa MSN Messenger i te gluposti: Microsoft je namestio nesto sto su nazvali forced upgrade, sto znaci da uvek ili barem u 90% slucajeva moras da upgradujes WLM na najnoviju verziju, sto automatski iskljucuje Windows 98 jer na njemu radi iskljucivo MSN Messenger 7.0 i raniji.

Ponekad problem sa emulacijom postaje bas to - sto je emulacija, pa u dosta slucajeva ne dobijete pravi zvuk ili tako sto, tipa Sound Blaster emulaciju etc...

Ipak 9x i NT se stvarno ne mogu porediti olako...
marxo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku marxo na korisnoj poruci:
voodoo_ (1.12.2007)
Stara 1.12.2007, 15:24   #132
glitch
Starosedelac
 
Član od: 17.8.2006.
Poruke: 2.932
Zahvalnice: 267
Zahvaljeno 455 puta na 384 poruka
Određen forumom Re: Win 98

@marxo: pojavio se patch za XP, za podrsku dvojezgarnim procesorima. Ima tema o tome. Na AMD platformama radi (provereno) a za Intel-a jos nisam probao.
glitch je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.12.2007, 15:50   #133
marxo
Član
 
Član od: 23.7.2006.
Lokacija: Kikinda - WPC.HQ
Poruke: 321
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 39 puta na 27 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku marxo Slanje poruke preko MSN-a korisniku marxo Slanje poruke preko Yahooa korisniku marxo
Određen forumom Re: Win 98

Citat:
glitch kaže: Pregled poruke
@marxo: pojavio se patch za XP, za podrsku dvojezgarnim procesorima. Ima tema o tome. Na AMD platformama radi (provereno) a za Intel-a jos nisam probao.
Како мислиш "за ХР", ја говорах за 98-ицу.

Јој људи ја се извињавам! Упутих човека на погрешну закрпу. Закрпа коју сам ја линковао је закрпа за копирање 2гб фајла на ФАТ32 а не РАМ закрпа.

Авај ево линка за RAM Limitation Patch дискусију па прочитајте (кога интересује):

RAM Limitation Patch

Poslednja ispravka: marxo (1.12.2007 u 15:57)
marxo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.12.2007, 6:12   #134
glitch
Starosedelac
 
Član od: 17.8.2006.
Poruke: 2.932
Zahvalnice: 267
Zahvaljeno 455 puta na 384 poruka
Određen forumom Re: Win 98

He he, jedini OS koji si pomenuo pre podrske za DC je XP, pa me tvoj sled misli prevario.
glitch je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.12.2007, 18:55   #135
paterfamilias
Banned
 
Član od: 5.9.2006.
Lokacija: Srbija
Poruke: 549
Zahvalnice: 6
Zahvaljeno 109 puta na 51 poruka
Određen forumom Re: Win 98

@marxo
na RAM Limitation Patch u naslovu topica piše
Citat:
Patch costs $20
To bi valjda trebalo da znači da "probijanje" limita za RAM košta poprilično,kada se u obzir uzme vrednost samog sistema,koji je ipak star skoro deceniju.
Znači treba platiti 2o dolara da bi se oživeo mrtvac-windows 98 i to samo privremeno,jer će za nekoliko meseci možda biti uobičajene mašine sa 4 i više gb ram-a,pa ovaj patch neće imati nikakvog smisla.Na kraju ipak ostaje činjenica,da vreme i 32-bitnih sistema polako prolazi a da jedan hibrid na granici 16-bitnog i 32-bitnog sistema tek nema nikakvu budućnost.

Ne postoje nikakve garancije da će windows 98 sa ovakvim silnim zakrpama uopšte i raditi,jer svako ko je ikada koristio 98-icu zna da se ona rušila i zbog mnogo manjih stvari a tek usled ovolikog prčkanja po sistemu,može se samo zamisliti koliko bi bila nestabilna.

Ipak mislim da je bolje platiti 30-tak evra za neku staru mašinu za windows 98,gde će ovaj sistem raditi bez velikog budženja,nego davati 20 dolara za patch koji možda i neće raditi.
paterfamilias je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku paterfamilias na korisnoj poruci:
Belgrado (6.12.2007)
Stara 5.12.2007, 11:14   #136
marxo
Član
 
Član od: 23.7.2006.
Lokacija: Kikinda - WPC.HQ
Poruke: 321
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 39 puta na 27 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku marxo Slanje poruke preko MSN-a korisniku marxo Slanje poruke preko Yahooa korisniku marxo
Određen forumom Re: Win 98

Ево оваква је ситуација:

За оне који би да користе 98ицу а имају 1ГБ рама довољно је да у SYSTEM.INI додате/замените MaxPhysPage=40000

Citat:
paterfamilias kaže:
...jer će za nekoliko meseci možda biti uobičajene mašine sa 4 i više gb ram-a...
О чему ми причамо бре? Људи немају леба да једу...
У осталом та закрпа је ту па ако оћеш да платиш платиш ако нећеш не мораш =)

Ова модификација INI фајла коју сам горе поменуо одлично ради посао, чак је и мени бесмислено покушавати да се иде преко.
marxo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.1.2008, 17:13   #137
Wastelander
Starosedelac
 
Član od: 10.2.2007.
Poruke: 1.834
Zahvalnice: 232
Zahvaljeno 251 puta na 170 poruka
Određen forumom Re: Win 98

E sad konkretno pitanje, sve ovo gore je navedeno da se apply-inguje posle instalacije OS 98...A shta recimo ako ja imam 120 gbyte-a i NTFS particiju vec formatiranu, i dual core?
Da li je uopste moguce ovo snimiti na post 2007 kompjuteru?
Wastelander je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.1.2008, 19:37   #138
glitch
Starosedelac
 
Član od: 17.8.2006.
Poruke: 2.932
Zahvalnice: 267
Zahvaljeno 455 puta na 384 poruka
Određen forumom Re: Win 98

Win98 ne moze na NTFS particiju ako si to mislio. Cak i particija koja zahvata MBR moze biti najvise FAT32.
glitch je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.1.2008, 20:23   #139
marxo
Član
 
Član od: 23.7.2006.
Lokacija: Kikinda - WPC.HQ
Poruke: 321
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 39 puta na 27 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku marxo Slanje poruke preko MSN-a korisniku marxo Slanje poruke preko Yahooa korisniku marxo
Određen forumom Re: Win 98

Windows 98 не подржава Dual Core процесоре.
marxo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.1.2008, 23:49   #140
Wastelander
Starosedelac
 
Član od: 10.2.2007.
Poruke: 1.834
Zahvalnice: 232
Zahvaljeno 251 puta na 170 poruka
Određen forumom Re: Win 98

Tako da vidim da ce se taj "revival" project upuvati "na mrtvo"
Wastelander je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
win98, windows 98


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 21:40.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com