Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Operativni sistemi
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Operativni sistemi Windows, Mac OS, DOS...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 27.1.2007, 21:11   #21
marxo
Član
 
Član od: 23.7.2006.
Lokacija: Kikinda - WPC.HQ
Poruke: 321
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 39 puta na 27 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku marxo Slanje poruke preko MSN-a korisniku marxo Slanje poruke preko Yahooa korisniku marxo
Thumbs down Re: Win 98

Citat:
Covenant kaže:
Koji je uopste smisao pokretanja Doom3 i Quake4 na W98
Onaj ko ima hardver za igranje ovakvih igara sigurno nece terati 98-micu
Takodje,tesko da ce se nesto naraditi u Photoshop-u CS 2 sa 128M pa i 256MB RAM-a-pricam dakle o slabijim masinama za koje je pogodniji W98-dakle sve ono <256MB
W98 jedino ima smisla stavljati ako se zele terati starije igre koje su namenjene za W95 i DOS i koje uglavnom na doticnom rade out-of-the-box(moj slucaj neko vreme)
Inace,slazem se za W98-daleko od toga da je bio nestabilan OS kada sam ga ja koristio(pre neke 4 godine),a i dosta je bolji u koriscenju resursa od NT familije jer bez vecih problema radi i sa 32MB-a RAM-a
A ja se pitam sto nam zemlja propada
Salu na stranu, kolega, to pitanje koje si postavio je retoricko al ajde de moram da odgovorim...
Smisao je sledeci : Ako imas Win98 i WinXP i oba mogu da poteraju DOOM3 koji ces izabrati? Onaj prvi koji trosi 32MB RAM-a cist, bez 3rd party appa ili onaj drugi koji trosi 115MB u istim uslovima?

Mislim da je ovo ocigledno da ako mozes da biras bolje da izaberes prvi?

Da li sam pogresio negde mozda ???
marxo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.1.2007, 21:48   #22
optimus_prime
Starosedelac
 
Član od: 2.5.2006.
Lokacija: Austrija
Poruke: 1.444
Zahvalnice: 136
Zahvaljeno 75 puta na 59 poruka
Određen forumom Re: Win 98

Odlicna ideja moracu da probam taj Win 98, ali kad neko ima 1 ili 2 gb rama, sasvim mu je svejedno na kojem ce sistemu da potera igru, ispravi me ako gresim. A za slabije masine je odlicna stvar. Ako se dovoljno preradi mozda i prestigne XP.(kakva ironija
optimus_prime je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.1.2007, 22:23   #23
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Win 98

Prvo da se razumemo-nisam ja neki pobornik ultra-giga-mega hardvera ili cutting/bleeding edge-a
Uostalom pogledaj u moj profil
Ono sto hocu da kazem-zasto bi neko ko ima npr 512MB DDR-a i recimo Celeron na 2.4Ghz(ili Athlon 2000 XP)uopste trosio vreme na W98,a moras se sloziti da je to sada trenuto i kod nas negde otprilike prosecna konfiguracija
WinXP radi prilicno dobro sa 256MB RAM-a(moze i na 128MB,ali za mazohiste ),mada je idealno 512MB pa cak i 1GB i tu pogovora nema....
Razumem da neki pasionirani igrac stavlja W98 zbog gomile starih i legendarnih igara ili neko ko ima racunar klase P I ili II,ali da covek koji ima pomenutu prosecnu konfiguraciju stavlja W98 i krpi ga/budzi mislim da nema smisla...
Ali jedno u vezi W98 mi tera zmarce-krs zvani FAT32 filesystem,kome je dosta cesto,bar dok sam ja koristio W98,znala da puke sama od sebe tabela podataka,pa na particiji od nekoliko GB slobodnog prostora prijavljuje da ima slobodno 200MB -tu mi je jedino pomagao cika Norton
Covenant je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.1.2007, 22:41   #24
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.166
Zahvalnice: 2.085
Zahvaljeno 4.923 puta na 2.859 poruka
Određen forumom Re: Win 98

Citat:
marxo kaže:
Da li sam pogresio negde mozda ???
Svuda.
Win98 je zakrpljeni Win 3.1 sa katastrofalnim memorijskim menadžmentom, i lud je onaj koji na to troši svoj prostor na hard disku pored živog Windowsa 2000 i XP (koji se btw. može iskasapiti da troši ispod 100 MB RAM-a, a pritom 3x bolje iskorišćava kompjuterske resurse). Ako ti je potrebno objašnjenje zašto je NT kernel bolji od krpljenog 16/32-bitnog, onda treba da staviš prst na čelo.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.1.2007, 22:45   #25
ACHTUNG
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Aarhus
Poruke: 2.025
Zahvalnice: 58
Zahvaljeno 148 puta na 103 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku ACHTUNG Slanje poruke preko Yahooa korisniku ACHTUNG Slanje poruke preko Skypea korisniku ACHTUNG
Thumbs down Re: Win 98

Ovde vlada bolest "sto novije do bolje"...
ACHTUNG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku ACHTUNG na korisnoj poruci:
Branislav Gavric (10.12.2009)
Stara 27.1.2007, 23:06   #26
marxo
Član
 
Član od: 23.7.2006.
Lokacija: Kikinda - WPC.HQ
Poruke: 321
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 39 puta na 27 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku marxo Slanje poruke preko MSN-a korisniku marxo Slanje poruke preko Yahooa korisniku marxo
Određen forumom Re: Win 98

Citat:
voodoo_nbgd kaže:
Svuda.
Win98 je zakrpljeni Win 3.1 sa katastrofalnim memorijskim menadžmentom, i lud je onaj koji na to troši svoj prostor na hard disku pored živog Windowsa 2000 i XP (koji se btw. može iskasapiti da troši ispod 100 MB RAM-a, a pritom 3x bolje iskorišćava kompjuterske resurse). Ako ti je potrebno objašnjenje zašto je NT kernel bolji od krpljenog 16/32-bitnog, onda treba da staviš prst na čelo.
Apsolutno se ne slazem... Nevermind sa voodoo-om se ne vredi raspravljati, (ne zato sto je tvrdoglav nego zato sto zna dosta pa ce mi navesti jos milion stvari ). Ostajem pri svom misljenju da od dva zla treba izabrati manje...

@!ACHTUNG! - Definitivno je ovo jos uvek fenserski forum ali ima i expirienced korisnika tako da... We have to strike back!

@Covenant - Jednom sam cuo negde da je FAT32 "dusa od filesystem-a" - jer moras da ga pazis konstantno inace ce da odumre... Znaci odrzavanje a ne c/p i ona cuvena "napuni a vladaj" - koja je inace karakteristika neiskusnih korisnika (demo igre programi i bog zna sta jos nemaju na hdd-u)
marxo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.1.2007, 23:15   #27
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Win 98

Ma pravi sam fenser,a koristim Slackware Linux
Na drugom hardu mi je WinXP koga uglavnom koriste ukucani,nekad i ja,a u svom kompjuterskom "stazu" sam i rabio W98,W98SE,WinME
Covenant je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.1.2007, 23:28   #28
marxo
Član
 
Član od: 23.7.2006.
Lokacija: Kikinda - WPC.HQ
Poruke: 321
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 39 puta na 27 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku marxo Slanje poruke preko MSN-a korisniku marxo Slanje poruke preko Yahooa korisniku marxo
Određen forumom Re: Win 98

Citat:
Covenant kaže:
Ma pravi sam fenser,a koristim Slackware Linux
Na drugom hardu mi je WinXP koga uglavnom koriste ukucani,nekad i ja,a u svom kompjuterskom "stazu" sam i rabio W98,W98SE,WinME
Pa nisam direktno aludirao an tebe ali Slackware i nije fensi (tako da ne vidim uopste sto si se osetio prozvanim ).

A Windowsi iz "stazha" su ti dobri... (sem mozda poslednjeg)
marxo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.1.2007, 23:40   #29
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.166
Zahvalnice: 2.085
Zahvaljeno 4.923 puta na 2.859 poruka
Određen forumom Re: Win 98

Taj poslednji (u finalnoj, ne beta) verziji je bio bolji od devedesetosmice više puta. Ako ništa bar nije iskakao plavi ekran kad se nakašlješ ili otkucaš \null\null u Run prozoru.
Da predupredim potencijalnu raspravu, svi koji su se nekada žalili na WinME, koristili su:
1. beta verziju Milenniuma koja je kružila po CD klubovima
2. loše komponente, prvenstveno memoriju i VIA/SiS čipsetove
3. kombinaciju 1. i 2.
Nama ostalima je finalni WinME radio ko stena.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.1.2007, 0:04   #30
marxo
Član
 
Član od: 23.7.2006.
Lokacija: Kikinda - WPC.HQ
Poruke: 321
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 39 puta na 27 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku marxo Slanje poruke preko MSN-a korisniku marxo Slanje poruke preko Yahooa korisniku marxo
Određen forumom Re: Win 98

Citat:
voodoo_nbgd kaže:
1. beta verziju Milenniuma koja je kružila po CD klubovima
2. loše komponente, prvenstveno memoriju i VIA/SiS čipsetove
3. kombinaciju 1. i 2.
Nama ostalima je finalni WinME radio ko stena.
1. OK
2. Sta fali SiS Chipsetovima (moj radi ko bog)
3. OK/2
marxo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.1.2007, 0:04   #31
MadMan
Član
 
Član od: 18.12.2005.
Lokacija: Teslic
Poruke: 128
Zahvalnice: 6
Zahvaljeno 6 puta na 3 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku MadMan
Cool Re: Win 98

Citat:
voodoo_nbgd kaže:
Taj poslednji (u finalnoj, ne beta) verziji je bio bolji od devedesetosmice više puta. Ako ništa bar nije iskakao plavi ekran kad se nakašlješ ili otkucaš \null\null u Run prozoru.
Da predupredim potencijalnu raspravu, svi koji su se nekada žalili na WinME, koristili su:
1. beta verziju Milenniuma koja je kružila po CD klubovima
2. loše komponente, prvenstveno memoriju i VIA/SiS čipsetove
3. kombinaciju 1. i 2.
Nama ostalima je finalni WinME radio ko stena.
Moram se sloziti sa voodoo_nbgd, posto nikad nisam imao problema sa WinME, na XP me je burazer prebacio, jedno sam vreme drzao ME i XP jer nisam verovao da je xp bolji vec da je sminkerski samo doteran.

BTW pre 4 meseca sam radio na Win 3.11, al sam se smorio, ali ipak bilo je lepo prisetiti se starih dana, i ne zeli ih se uskoro prisecati
MadMan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.1.2007, 0:12   #32
paterfamilias
Banned
 
Član od: 5.9.2006.
Lokacija: Srbija
Poruke: 549
Zahvalnice: 6
Zahvaljeno 109 puta na 51 poruka
Određen forumom Re: Win 98

Jedno kratko vreme pre 3-4 godine sam koristio windows 98 na svojoj tadašnjoj mašini(celeron 1.7 ghz,1 gb ram-a) i očajno se pokazao.Rušio se svakodnevno,jeste bio hardverski manje zahtevan.Ali je i pored prilično velikog ram-a za tadašnje prilike,posle par pokrenutih aplikacija i pošto izađem iz njih,redovno ostavljao samo 100-200 mb slobodnog ram-a.Posle pola sata-1 sat rada u sistemu pokazivao je u idle režimu da je slobodno svega 10-20 % ram-a.
U par navrata je ostavljao svega 20-60 mb slobodno,pa je morao restart da bi se vratio ram.Druga mogućnost je bila da se koristi neki program za optimizaciju korišćenja ram-a jer se bez toga sistem morao restartovati svakih pola sata.
Takođe je očajno radio sa hardverom,stalno je prijavljivao hardverske konflikte,prvo tv-karta i modem,onda grafička karta i modem,a svakih par dana
su morali da se reinstaliraju drajveri za zvučnu i grafičku.
Pre toga sam koristio windows 98 negde 1999 ili 2000 na mnogo starijem hardveru sa 64 mb ram-a i čini mi se da je tada bila dosta stabilnija,ili se meni tada činila stabilnijom jer za bolje nisam znao.
Windows 9x nije nikada ni bio neki ozbiljan os već malo unapređen gui za ms dos,a na novijem hardveru(kupljen zadnjih 5 godina) ovaj zastareli sistem ne vredi ni instalirati.
paterfamilias je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.1.2007, 0:43   #33
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Win 98

Ne treba ni da pominjemo da W98 treba da bude na primary master disku i da inicijalno nije predvidjen da deli hard sa bilo cim drugim...
Naravno da to moze da prevazidje-ja sam morao da istekam hard na primary master grani(drugacije nije moglo,probato sve)gde je bio instaliran XP,kada sam instalirao W98 na posebnu particiju(treba li reci primarnu,posto za logicku nije hteo da cuje)na secundary master disku gde je i linux,te sam jos i morao da Grub-u(koga sam instalirao ponovo jer je "pametni" setup 98-mice u MBR upisao svoj kod)prosledim informaciju da "ubedi" 98-micu da je na primary master-u,ali....
Bas elegantno zar ne
Covenant je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.1.2007, 0:51   #34
marxo
Član
 
Član od: 23.7.2006.
Lokacija: Kikinda - WPC.HQ
Poruke: 321
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 39 puta na 27 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku marxo Slanje poruke preko MSN-a korisniku marxo Slanje poruke preko Yahooa korisniku marxo
Određen forumom Re: Win 98

Citat:
Covenant kaže:
Ne treba ni da pominjemo da W98 treba da bude na primary master disku i da inicijalno nije predvidjen da deli hard sa bilo cim drugim...
Naravno da to moze da prevazidje-ja sam morao da istekam hard na primary master grani(drugacije nije moglo,probato sve)gde je bio instaliran XP,kada sam instalirao W98 na posebnu particiju(treba li reci primarnu,posto za logicku nije hteo da cuje)na secundary master disku gde je i linux,te sam jos i morao da Grub-u(koga sam instalirao ponovo jer je "pametni" setup 98-mice u MBR upisao svoj kod)prosledim informaciju da "ubedi" 98-micu da je na primary master-u,ali....
Bas elegantno zar ne
1. Instaliras XP na D particiju.
2. GRUB je taj koji pravi problem u MBR-u. Ako ti se nekad zapucao GRUB znaces o cemu pricam...
3. Elegantno bi bilo da si znao sta radis...
marxo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.1.2007, 1:02   #35
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Win 98

Znao sam tacno sta radim
Inace W98 sam instalirao posle XP-a i to na drugi hard-u gde su se nalazili jos pride linux i OpenBSD
Najelegantnije resenje je bilo da izvucem kablic na hardu
Nije kriv Grub vec Win setup koji nehtice smesta sta se njemu svidja u MBR
Grub me nikad nije izneverio,pa ni tada-moze da podigne sta god hoce jer ima mogucnost da cita po fajl sistemima(Win i Unix)i tako "napipa" kernel sto ne moze ni jedan drugi bootloader...
Zakon je-samo treba znati koristiti,a suvisno je da napominjem da bilo sta drugo pored Grub-a(bar kada sam ja u pitanju)ne dolazi u obzir
Covenant je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.1.2007, 1:13   #36
marxo
Član
 
Član od: 23.7.2006.
Lokacija: Kikinda - WPC.HQ
Poruke: 321
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 39 puta na 27 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku marxo Slanje poruke preko MSN-a korisniku marxo Slanje poruke preko Yahooa korisniku marxo
Određen forumom Re: Win 98

Citat:
Covenant kaže:
Znao sam tacno sta radim
Nisi cim si instalirao Win98 posle XP-a...

Citat:
Covenant kaže:
Grub me nikad nije izneverio
Ti si srecan...

Ali nemoj molim te da govoris vise nebuloze, kad si probao da instaliras Win98 posle XP-a i to jos na hard sa linuxom sve mi je bilo jasno...
marxo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.1.2007, 1:50   #37
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Win 98

Nisu nebuloze jer je na kraju sve proslo kako treba
Nisam ja radio cistu instalaciju pa da vodim racuna da 98-mica bude prava vec na sistem koji je vec bio u poprilicnoj eksploataciji,tako da mi nije padalo na pamet da bilo sta brisem
Jeste da volim vise *nix,ali izem ti sistem(Win) koji moras da instaliras po nekom tamo redu
Linux mozes da instaliras gde/kako/god hoces i na koju partciju hoces i da ih bude nekoliko na hardu gde svi srecno koegzistiraju,dok *BSD mora da se instalira na primarnu particju,ali bilo koju i na bilo kom disku
Samo lud covek moze da koristi ubogi NT Loader za podizanje ovakvog "multiple" sistema i to na dva harda,koji jos ne moze da podize kernele direktno(kao i lilo koristi boot sector/parametre podizanog sistema)za razliku od Grub-a
Nije mi jasno kako je mogao da te izneveri Grub kada moze da se podigne i sa diskete,nadju paramerti koji ti trebaju preko interaktivnog shell-a,lepo se sve proveri i na kraju upise u MBR
Covenant je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.1.2007, 11:23   #38
optimus_prime
Starosedelac
 
Član od: 2.5.2006.
Lokacija: Austrija
Poruke: 1.444
Zahvalnice: 136
Zahvaljeno 75 puta na 59 poruka
Određen forumom Re: Win 98

Instalirao sam 98 preko VM, drajvere za grafiku je instalirao sam VMWARE, ali drajver za zvucnu nikako, kako se to radi, zvucna je realtekova neka.
optimus_prime je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.1.2007, 11:33   #39
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.166
Zahvalnice: 2.085
Zahvaljeno 4.923 puta na 2.859 poruka
Određen forumom Re: Win 98

Zvučna je Sound Blaster PCI128 i moraš da skineš drajver sa Creativeovog sajta.
Drajver za grafiku takođe moraš ručno, VMware ništa sam ne radi. Montiraj .iso imidž koji se nalazi negde u VMware folderu, u njemu je drajver za grafiku.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.1.2007, 11:52   #40
optimus_prime
Starosedelac
 
Član od: 2.5.2006.
Lokacija: Austrija
Poruke: 1.444
Zahvalnice: 136
Zahvaljeno 75 puta na 59 poruka
Određen forumom Re: Win 98

Citat:
voodoo_nbgd kaže:
Zvučna je Sound Blaster PCI128 i moraš da skineš drajver sa Creativeovog sajta.
Drajver za grafiku takođe moraš ručno, VMware ništa sam ne radi. Montiraj .iso imidž koji se nalazi negde u VMware folderu, u njemu je drajver za grafiku.

Nista ja tebe nisam razumeo, Zvucna nije creative vec realtek neki,(osim ako ovaj drajver nije univerzalni). Drajver za grafiku je instalirao VMWARE kad sam instaliro po podizanju guest sistema neki VMware tools i onda je reko da je neka SVGA II grafika a grafika je ustvari n6200 PCI-e, koji drajver treba da bi ova karta radila pod 98 pod virtualnom masinom.
optimus_prime je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
win98, windows 98


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 21:33.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com