Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Programiranje > Pravljenje igara

Pravljenje igara Programski jezici, tehnike, alatke u službi pravljenja igara...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 1.7.2009, 10:15   #21
Patton
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Patton
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: Silent Hill
Poruke: 4.647
Zahvalnice: 157
Zahvaljeno 904 puta na 493 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Patton Slanje poruke preko MSN-a korisniku Patton Slanje poruke preko Yahooa korisniku Patton
Određen forumom Re: Kako Napraviti Igru/Igricu! (iz perspektive programera...)

Citat:
Eniaroyah kaže: Pregled poruke
To je zato što razmišljaš kao programer i imaš dobre programerske navike (koje se usvajaju najbolje kroz C ili Pascal).

Onaj ko je počeo da radi sa recimo game makerom, koliko god on bio dobar u nekim segmentima, nikad taj problem neće posmatrati na isti način, već uvek kroz gotove sprajtove, kockice, ili nešto slično, i odmah će naići na logičku blokadu - izgledaće mu nemoguće.
Upravo je u tome poenta programiranja - logika, zato treba sto pre bataliti GM i preci na konkretne jezike; pogotovu sada kada ima gomila biblioteka za crtanje grafike, kontrolu zvuka... itd... itd... koje olaksavaju taj deo oko zezanja sa sistemom. O Visual Studiu kao razvojnom okruzenju da ne pricam; debagovanje ide kao od sale. Windows je (a verovatno i linux) takodje zahvalna platforma za programiranje. Ovo kazem zato sto sam programirao i pod Dos-om, i kad vam se skuca program, niti znate sta je, niti znate gde je, jer se npr restartovao racunar koliko ste ga skucali. Hocu da kazem da je danas mnogo jednostavnije programirati u ozbiljnim jezicima, nego recimo pre 10-15 godina i ne vidim poentu zasto bi se iko zadrzavao u GM-u vise od mesec-dva.
Patton je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.7.2009, 13:17   #22
boshkodj
Veteran
 
Član od: 4.7.2008.
Lokacija: Somewhere along the line
Poruke: 505
Zahvalnice: 85
Zahvaljeno 34 puta na 29 poruka
Određen forumom Re: Kako napraviti igru! (Iz perspektive programera...)

A najgore od svega je to sto oni dok rade u GM-u ne prave igre preko GM jezika nego preko onog clik - drop sistema
boshkodj je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.7.2009, 17:25   #23
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Kako napraviti igru! (Iz perspektive programera...)

Citat:
boshkodj kaže: Pregled poruke
A najgore od svega je to sto oni dok rade u GM-u ne prave igre preko GM jezika nego preko onog clik - drop sistema
Dosta o GM skontali smo da je smece Pa cak i ja

Dakle C++ je definitivno naj izbor za izradu igara... Bacio sam se na njega ali stvarno ne znam kako cu nauciti da maipulisem API-jem i kako cu nauciti da direktno radim sa podacima u memoriji... nista mi nije jasno a tutoriali na netu su totalno nepovezani... jedni preferiraju cout<< drugi printf( ...
Srecno i meni i vama
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.7.2009, 17:37   #24
rudar
Veteran
 
Član od: 5.1.2006.
Lokacija: Bar, Crna Gora
Poruke: 844
Zahvalnice: 404
Zahvaljeno 244 puta na 87 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku rudar
Određen forumom Re: Kako napraviti igru! (Iz perspektive programera...)

Polako, tezak je C++ dosta..Doooosta . Prihvati ovaj savjet i redovno, ali bash redovno radi u njemu jer se one komplikacije brzo zaboravljaju u pochetku. Ja sada ne bih znao ni hello world od nule da napishem

Tako da morash da budesh uporan ako zelis da uchish C++, pogotovo ako zelish da se bavish game-devom. Mnogo je tu posla, glavni razlog zashto sam ja prekinuo sa game-dev-ov i prije nego shto sam pocheo. Sada se mnogo vishe zanimam za security, mada je i to opshirno..

Uglavnom, kod C++ u kombinaciji sa game-devom, volja i trud i volja i rad redovni i volja. Tim redom
rudar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.7.2009, 18:11   #25
LoshMeeBre
Starosedelac
 
Član od: 18.2.2006.
Lokacija: Zemun
Poruke: 1.436
Zahvalnice: 1.209
Zahvaljeno 370 puta na 287 poruka
Određen forumom Re: Kako napraviti igru! (Iz perspektive programera...)

Ja sam tek od skora poceo da ucim C++.. Prvo sam radio pascal/delphi, onda presao na c# i javu, sad se vracam c++u, planiram od jeseni ozbiljnije..

Nikada se nisam bavio OpenGL i DirectX programiranjem, ali i bez tih dzidzabidza moze da se napravi nesto lepo..

npr, bio sam ponosan na svoj Tablic koji moja sestra nije mogla da pobedi

sve u svemu, za pocetak najbolje praviti jednostavne 2d igre bez AIa..

pong - skoro sam izdiktirao ortaku preko telefona za par sati, ali je super da se shvati poenta objekata i njihovih atributa. Inace zaista ne vidim sta ima jednostavnije od njega. dva pravougaonika koji idu gore dole, jedna kugla, procedura za odredjivanje kolizije i za kretanje i to je to.. Al je fenomenalno za pocetak..

jako je jednostavno napraviti osnovnu verziju neceg poput chicken invaders-a. A onda se mozete mesecima zabavljati shminkanjem. Grafika, power up-ovi, razliciti neprijatelji, itd, itd..

Minesweeper je isto relativno lako napraviti.. To skoro svi vole da igraju, samo dodajte nesto po cemu ce biti poseban.


Sledeci vazan korak je AI.. Razne igre kartama, podmornice, sah (al to je zaista tesko, bar meni koji lose igram sah) i mnoge druge drustvene igre. Jako vazan korak, treba napraviti ai koji ce u svakom trenutku odigrati na najbolji moguci nacin..


nakon toga pocinje directX programiranje kada uz dovoljno vremena mozete napraviti sta god hocete al zato i jeste tesko i placeno. Sve u svemu ljudi, prvo se bacite na jednostavnije stvari, posle ide API itd..
LoshMeeBre je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.7.2009, 18:42   #26
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.766
Zahvalnice: 5.407
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: Kako napraviti igru! (Iz perspektive programera...)

Citat:
doctor kaže: Pregled poruke
jedni preferiraju cout<< drugi printf( ...
Printf je standardna komanda za ispis iz C-a. "Count <<" je ubacen u C++ i realno je superiornija varijanta. Koristi to.

Zgodno bi bilo da se napomene, mada je skoro ocigledno, da je C++ backward kompatibilan sa C-om. Tj. svaki program uradjen u C-u ce da radi i u C++. Inace, glavna prednost u C++ je mogucnost objektno orjentisanog programiranja, i to je nesto sto obicno bude teze pocetnicima da skapiraju. Eto, ja sam sa basic-a, skocio na pascal i C bez skoro ikakvih problema, ali mi je bio problem da ukapiram ceo sistem po kome C++ i java rade.


P.S.
Ja volim javu, zasto sto dosta lici na C++, a i jednostavnija je za programiranje. Ali eto, java nije zgodna za igre (mislim komplikovanije, ne "igrice"), bas zbog losih performansi (ali uopste nije losa za razme programcice, tipa JDownloader i slicno). Mada, bilo sta uradjeno na javi ce da radi na bilo kom operativnom sistemom koji ima java virtual masinu.

Poslednja ispravka: player1 (1.7.2009 u 18:52)
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.7.2009, 18:44   #27
boshkodj
Veteran
 
Član od: 4.7.2008.
Lokacija: Somewhere along the line
Poruke: 505
Zahvalnice: 85
Zahvaljeno 34 puta na 29 poruka
Određen forumom Re: Kako napraviti igru! (Iz perspektive programera...)

Citat:
LoshMeeBre kaže: Pregled poruke
pong - skoro sam izdiktirao ortaku preko telefona za par sati, ali je super da se shvati poenta objekata i njihovih atributa. Inace zaista ne vidim sta ima jednostavnije od njega. dva pravougaonika koji idu gore dole, jedna kugla, procedura za odredjivanje kolizije i za kretanje i to je to.. Al je fenomenalno za pocetak..
Lako je uraditi koliziju za pong ako mislis da loptica ide samo po pravoj putanji. Razmisli malo da li bi toliko bilo lako da se uradi pod kojim ce se uglom loptica odbiti od "kvadrata" i od "zida".
boshkodj je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.7.2009, 19:20   #28
Patton
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Patton
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: Silent Hill
Poruke: 4.647
Zahvalnice: 157
Zahvaljeno 904 puta na 493 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Patton Slanje poruke preko MSN-a korisniku Patton Slanje poruke preko Yahooa korisniku Patton
Određen forumom Re: Kako napraviti igru! (Iz perspektive programera...)

Citat:
boshkodj kaže: Pregled poruke
Lako je uraditi koliziju za pong ako mislis da loptica ide samo po pravoj putanji. Razmisli malo da li bi toliko bilo lako da se uradi pod kojim ce se uglom loptica odbiti od "kvadrata" i od "zida".
Pa s obzirom da i kvadrat i zid imaju prave stranice, odbice se pod istim uglom pod kojim je i udarila o objekat Mada uvek se moze dodati caka da ako loptica udara u "kvadrat" koji je u pokretu, dodate joj neku dozu felsha, sto zahteva da se malo procita sta je sinus i kosinus. Nije los efekat i moze napraviti od ponga, pravu malu zezalicu u dva igraca.
Patton je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Patton na korisnoj poruci:
boshkodj (1.7.2009)
Stara 1.7.2009, 19:22   #29
irreal
V.I.P. Programiranje
 
Član od: 9.1.2009.
Lokacija: Beograd, Banovo Brdo
Poruke: 1.157
Zahvalnice: 83
Zahvaljeno 448 puta na 303 poruka
Određen forumom Re: Kako napraviti igru! (Iz perspektive programera...)

@doctor
ti si vise puta navodio cas da ucis C++ cas da ucis C ?
znas li ti sta ucis uopste ?



Citat:
player1 kaže: Pregled poruke
Printf je standardna komanda za ispis iz C-a. "Count <<" je ubacen u C++ i realno je superiornija varijanta. Koristi to.

Zgodno bi bilo da se napomene, mada je skoro ocigledno, da je C++ backward kompatibilan sa C-om. Tj. svaki program uradjen u C-u ce da radi i u C++. Inace, glavna prednost u C++ je mogucnost objektno orjentisanog programiranja, i to je nesto sto obicno bude teze pocetnicima da skapiraju. Eto, ja sam sa basic-a, skocio na pascal i C bez skoro ikakvih problema, ali mi je bio problem da ukapiram ceo sistem po kome C++ i java rade.


P.S.
Ja volim javu, zasto sto dosta lici na C++, a i jednostavnija je za programiranje. Ali eto, java nije zgodna za igre (mislim komplikovanije, ne "igrice"), bas zbog losih performansi (ali uopste nije losa za razme programcice, tipa JDownloader i slicno). Mada, bilo sta uradjeno na javi ce da radi na bilo kom operativnom sistemom koji ima java virtual masinu.
prvo, nije Count << nego cout <<

c out, cout i c in, cin.

kao drugo, nece svaki program napisan u c-u da se kompajlira u c++ kompajleru.

nisu ogromne razlike, ali ih ima.

naprimer, alokacija memorije je drugacija (u c++-u ide sa new i delete, ne sa malloc itd)

drugo, u c++-u je obavezno napisati prototip za strukture i funkcije, u c-u nije

ima tako jos stvari.



Citat:
boshkodj kaže: Pregled poruke
Lako je uraditi koliziju za pong ako mislis da loptica ide samo po pravoj putanji. Razmisli malo da li bi toliko bilo lako da se uradi pod kojim ce se uglom loptica odbiti od "kvadrata" i od "zida".
nije tesko uopste.

za samo kretanje u bilo kojem pravcu koristis malo trigonometrije (sinus i kosinus) da ne bi bilo samo cetiri pravca (gore desno, gore levo, dole levo i dole desno) vec da moze da putuje loptica pod bilo kojim uglom.

kod kolizije "ugao" kretanja prvo "flipujes" a onda ako se radi o odbitku od "kvadrat" (a ne zid) dodas ili oduzmes odredjen broj stepeni u zavisnosti koliko od centra je loptica udarila.

ako umes da pretvoris stepene u radijane i imas osnovno znanje trigonometrije nije neki problem.


-EDIT-
dok sam pisao Patton me pretece
irreal je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.7.2009, 19:38   #30
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: Kako napraviti igru! (Iz perspektive programera...)

Citat:
player1 kaže: Pregled poruke
Inace, glavna prednost u C++ je mogucnost objektno orjentisanog programiranja, i to je nesto sto obicno bude teze pocetnicima da skapiraju.
Ne flejmujem već samo konstatujem

Glavna prednost OOP paradigme nad ostalima jeste mogućnost korišćenja design patterna. Prava snaga OOP-a ne leži u osobinama kao što su nasleđivanje, polimorfizmi, enkapsulacija itd. već u načinima na koji se sve te stavke pojedinačno kombinuju. Postoji nekoliko poznatih izreka grupe koja je zbog svoje popularnosti i uvođenja design patterna u praksu dobila famozno ime "Gang of Four" (Erich Gamma, Richard Helm, Ralph Johnson i John Vlissides) i ona kaže "favor composition over inheritance" a šta to konkretno znači shvatiće svako ko ikada bude došao u situaciju da u OOP-u primenjuje design patterne tim pre što ih svaki ozbiljniji projekat sadrži. Inače design patterni se uopšte ne vezuju za bilo koji jezik koji su i onako alati već kada jednom naučite kako koji funkcioniše znaćete kako da ih implementirate u svakom jeziku koji ima osnovne OOP karakteristike kao što su enkapsulacija, polimorfizam i nasleđivanje.
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.7.2009, 19:46   #31
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.766
Zahvalnice: 5.407
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: Kako napraviti igru! (Iz perspektive programera...)

Citat:
irreal kaže: Pregled poruke
prvo, nije Count << nego cout <<
O boze.
Sta ces, nisam skoro nesto programirao u C++-u.

Citat:
irreal kaže: Pregled poruke
kao drugo, nece svaki program napisan u c-u da se kompajlira u c++ kompajleru.

nisu ogromne razlike, ali ih ima.
Kad sam prvi put ucio C, koristio sam stari Borlandov kompajler za C++ (pod DOSom), i sve je iskompajlirao kako treba, ukljucujuci malloc i slicne stvari.

E sad, ne tvrdim da nisi u pravu, samo da ono sto sam ja radio u C-u je kompajlirano pod C++ bez problema (mada eto, ja sam uvek stavljao prototipove i slicno ). Verovatno dobar deo kompajlera, ako ne i svi, za C++, mogu da se snadju i sa kodom iz C jezika.

Citat:
holodoc kaže: Pregled poruke
Ne flejmujem već samo konstatujem
Idi bre, kakvo flejmovanje. Lepo si objasnio sta je u stvari OOP.
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.7.2009, 20:29   #32
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: Kako napraviti igru! (Iz perspektive programera...)

Jedna napomena onima koji žele da se bave razvojem igara. Nemojte potcenjivati Flash kao odličnu platformu za učenje osnovnim principima kreiranja igre. Razmislite malo. Dok budete bili u prilici da dobijete nešto što je realno opipljivo u bilo kom drugom jeziku proći će poprilično dugo vremena i izgubićete na vrednom iskustvu koje bi ste stekli kada bi ste od samog početka razmišljali o logici izrade igara. Flash sve to nudi jer omogućava u isto vreme i način da se izrade svi neophodni resursi za igru plus veoma moćno programersko okruženje kao što je ActionScript da bi se realizovala kompletna "igrica".

Pogledajte sledeći link i porazmislite dobro da li bi iskustvo stečeno razvojem bilo koje igre sa linka koji dajem pomoglo u razumevanju nekih osnovnih principa izrade igara

http://www.techcult.com/the-150-best...e-flash-games/

Čujem li to nekoga da kaže "ali to ipak nije ni prineti igrama koje se igraju na desktopu". Seća li se neko bilo koje od PopCap-ovih igara? Evo Flash varijante pa procenite da li nije ista stvar

http://www.popcap.com/gamepopup.php?theGame=zuma

P.S. Nije bitno što naslov članka sadrži "150 najboljih". Bitno je da je to izvodljivo u Flashu i da nije ni na koji način nedostupno
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.7.2009, 23:07   #33
LoshMeeBre
Starosedelac
 
Član od: 18.2.2006.
Lokacija: Zemun
Poruke: 1.436
Zahvalnice: 1.209
Zahvaljeno 370 puta na 287 poruka
Određen forumom Re: Kako napraviti igru! (Iz perspektive programera...)

Citat:
boshkodj kaže: Pregled poruke
Lako je uraditi koliziju za pong ako mislis da loptica ide samo po pravoj putanji. Razmisli malo da li bi toliko bilo lako da se uradi pod kojim ce se uglom loptica odbiti od "kvadrata" i od "zida".
posto sam prozvan i ja da se javim. Kao sto rekoh osnovan pong je mnogo jednostavan. Koliziji sa plocicom sve sto treba da uradis je:

lopta.Vx:= -lopta.Vx aka. nikakva matematika samo malo mozga.

Kada sam zavrsio osnovni pong onda sam ga sminkao i dodao da se lopta razlocito odbija od odredjenih delova. Na kraju krajeva, tvoja je igrica i ti smisljaj prirodna pravila, sve dok je zabavno


ELEM, malo teorije Java i C# (aka. kopija jave ) su interpreterski jezici. To im daje mogucnost da se izvrsavaju na svim platformama isto (linux, win, mac, simbian...) ali se na svakom "emuliraju" i rade samim tim sporije od programa odradjenim specificno za tu platformu u c++u npr.

Zato su java aplikacije popularne na internetu i na mobilnim telefonima gde vise razlicitih platformi pristupa nekim aplikacijama koje nisu toliko zahtevne (sto ne znaci da su obavezno flash igrice, igrao sam punokrvni full3d RTS programiran u javi).

Sa druge strane kompleksnie aplikacije se lakse optimizuju na c++-u. To ne znAci da je nemoguce napraviti Cyrsis u javi, al ga TEK TAD niko ne bi mogao igrati.


Obe struje imaju svoje prednosti i mane. Ja smatram da nisi potpun programer ako ne vladas solidno i jednim i drugim taborom.
LoshMeeBre je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.7.2009, 23:13   #34
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: Kako napraviti igru! (Iz perspektive programera...)

Citat:
LoshMeeBre kaže: Pregled poruke
ELEM, malo teorije Java i C# (aka. kopija jave ) su interpreterski jezici.
Hm... Mislim da si malo pobrkao lončiće jer se C# i Java koje ja znam dobrano kompajliraju
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.7.2009, 23:38   #35
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.766
Zahvalnice: 5.407
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: Kako napraviti igru! (Iz perspektive programera...)

Java jeste interpreter. Radi preko virtuelne masine. Da bi program radio neophodno je da imas JRE na svom racunaru (verziju zavisno od OS-a).

Kod jave ne postoji klasicno "kompajliranje" nego konverzija sorsa u "byte kod", koji se posle interpreterski izvrsava u virtuelnoj masini na korisnickom racunaru.
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.7.2009, 23:44   #36
LoshMeeBre
Starosedelac
 
Član od: 18.2.2006.
Lokacija: Zemun
Poruke: 1.436
Zahvalnice: 1.209
Zahvaljeno 370 puta na 287 poruka
Određen forumom Re: Kako napraviti igru! (Iz perspektive programera...)

Citat:
holodoc kaže: Pregled poruke
Hm... Mislim da si malo pobrkao lončiće jer se C# i Java koje ja znam dobrano kompajliraju
Pa ako cemo tacno java, a i c# su nesto izmedju. Prvo se kompajlira do medju koda koji se onda interpretira na Java virtuelnoj masini.. Zar ne?

edit: player1 je vec objasnio, ne radi mi tastatura pa kucam sporo
LoshMeeBre je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.7.2009, 0:27   #37
boshkodj
Veteran
 
Član od: 4.7.2008.
Lokacija: Somewhere along the line
Poruke: 505
Zahvalnice: 85
Zahvaljeno 34 puta na 29 poruka
Određen forumom Re: Kako napraviti igru! (Iz perspektive programera...)

Ne idite u off
boshkodj je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.7.2009, 13:27   #38
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Kako napraviti igru! (Iz perspektive programera...)

Citat:
irreal kaže: Pregled poruke
@doctor
ti si vise puta navodio cas da ucis C++ cas da ucis C ?
znas li ti sta ucis uopste ?
Znam sta ucim, i znam osnovne razlike izmedju C i C++ medju kojima su one koje si i ti naveo. Zar ces da mi zameris sto sam pisao cas C cas Cpp? Istina pisao sam to jer je i bilo tako. Navedeni primer me je zbunio, pa sam se sa Cpp bacio na C, e onda sam skontao u cemu je stvar i sad opet ucim Cpp.

No, pitanje je pre bilo kao "Zasto uopste programeri koriste printf bez obzira na to sto je backward compatible?" Dalje, mnogi i ne "poshtuju" ANSI pravila C i C++ jezika u raznim tutorialima koje sam nalazio, tako da nekad neki tutorial ume lako da zbuni coveka raznim peripetijama i mesanjem C i Cpp sintakse.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.7.2009, 13:32   #39
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Kako napraviti igru! (Iz perspektive programera...)

Citat:
holodoc kaže: Pregled poruke
Hm... Mislim da si malo pobrkao lončiće jer se C# i Java koje ja znam dobrano kompajliraju
Ovo ne znam iz iskustva, ali koliko sam shvatio citajuci razne tekstove, mislim da je Java cisti interpreterski jezik. Mada sam, naravno, vidjao i *.exe fajlove programa pisanih u Javi, ali i dalje mislim da je to interpretovani jezik, jer na racunaru uvek moraju postojati "runtime" fajlovi za Javu da bi bilo koji program pisan u njima radio. Zar ne?
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.7.2009, 13:54   #40
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.766
Zahvalnice: 5.407
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: Kako napraviti igru! (Iz perspektive programera...)

Inace, ti exe fajlovi uopste nisu izvrsni fajlovi za java program.

Eto, ako si koristio JDownloader ili neki slicni J program, mogao si da primetis da on uopste nema svoj proces u taskmanageru, nego koristi java.exe.

Zasto? Zato sto taj exe nije nista drugo nego "launcher" za java vitruenlu masinu koja ce da interpretira java bajt kod koji dolazi uz taj java program (obicno u jar datoteci).
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
pravljenje igara, web development

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Animirane slicice za macku i misa iz pticije perspektive JBlitzkrieg 2D radovi 7 13.5.2009 21:07
Kako blokirati posetioce iz jedne zemlje? tarantula Web razvoj 8 12.7.2008 9:33
Kako portovanti igru na phone? optimus_prime Pravljenje igara 8 26.6.2008 10:27
3ds Max 7 kako napraviti 3d srce Master Neo Grafički softver i radovi 5 17.3.2006 8:32
Kako da umrezim igru? alien O igrama uopšte 2 24.2.2006 10:58


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 12:40.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com