Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Internet > Web razvoj > Serverske aplikacije i baze podataka

Serverske aplikacije i baze podataka PHP, Perl, ASP, ASP .NET, ColdFusion...
MySQL, PostgreSQL, MSQL, Oracle...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 9.1.2008, 23:03   #1
PeTkO
Banned
 
Član od: 6.11.2005.
Lokacija: Iza tebe
Poruke: 2.242
Zahvalnice: 419
Zahvaljeno 298 puta na 192 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku PeTkO
Određen forumom [PHP] md5 zastita passworda

Pozz

Danas sam isprobao funkciju md5 koja sluzi da kriptuje password.E sad tu nastae problem.Kad hocu da posaljem preko mejla ili da mu posle registracije ispisem Username i sifu, ispisuje mi samo kriptovan pasword...znaci ono 7ec67552f196d8b5deb008fc0c4c4442...

Interesuje me sad da li je nekako moguce da tu sifru deskriptujem i da je posaljem korisniku bas onakvu kakvu je on upisao?

Ovo pitam iz razloga zato sto hocu da stavim na sajtu opciju "Zaboravio sam sifru" i da na osnovu usera/mejla/neceg petog on dobije svoju sifru nazad
PeTkO je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.1.2008, 23:13   #2
GoranKostic
Član
 
Član od: 15.6.2006.
Lokacija: Zajecar
Poruke: 185
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 24 puta na 21 poruka
Određen forumom Re: [PHP] md5 zastita passworda

MD5 je jednosmerno kriptovanje, dakle nije moguce dekriptovanje. Jedino sto mozes jeste da kad korisnik zatrazi ponovo sifru, ti sam generises neku, i posaljes mu pravu vrednost te generisane, a ponovo u bazi upises tu novu sifru u md5 formatu.
GoranKostic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.1.2008, 23:31   #3
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: [PHP] md5 zastita passworda

U stvari čist MD5 je danas relativno lako razbiti tako da je za malo veću sigurnost u najmanju ruku pored MD5 enkripcije potrebno koristiti i tzv. "salt" koji se nasumično generiše za svakom korisnika. Baci malo pogled po netu u vezi "salt encryption-a". Ja lično sam u poslednje vreme umesto md5 za kritičnije sajtove počeo da koristim isključivo SHA1 u kombinaciji sa "salt-om" za šifre a jedino mesto gde još uvek koristim md5 jesu identifikacije sesije.

Dalje informacije o relativno dobrom načinu za povratak lozinke... ovde.
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.1.2008, 23:36   #4
PeTkO
Banned
 
Član od: 6.11.2005.
Lokacija: Iza tebe
Poruke: 2.242
Zahvalnice: 419
Zahvaljeno 298 puta na 192 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku PeTkO
Određen forumom Re: [PHP] md5 zastita passworda

Ok...tnx na odgovorima!

BTW. da ne bi otvarao novu temu, upravo sada me muci jedan problem koji nikako nemogu da resim.

PHP kod:
$ndrzava $_POST['ndrzava'];

$query "select * from reg where ndrzava='$ndrzava'";
$result mysql_query($query);
echo 
$ndrzava
Imam u bazi kolonu koja se zove "ndrzava" i u kojoj se belezi za svakog korisnika ime drzave (nepitajte zasto)
E sad.Ja hocu nekako da taj podatak ispisem na sajtu.Ali ocigledno da me nesto koci ali ja ne znam sta.Gore imate deo koda koji se odnosi bas na "ime drzave" i njen ispis na sajtu, pa vas molim da mi pomognete i da mi kazete gde gresim.
Lepo je odradjena konekcija sa bazom, ali ovo me muci i neda mi da ga resim!
PeTkO je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.1.2008, 0:22   #5
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: [PHP] md5 zastita passworda

PeTkO, ajd sad lepo uzmi i nađi neki pristojan PHP tutorijal na netu i informiši se o osnovnim stvarima u PHP programiranju pre nego što postaviš svoje sledeće pitanje ovde jer ti nijedno pitanje koje si do sada postavio nije imalo nešto preterano smisla... Mešaš babe i žabe... U ovom poslednjem primeru prosleđuješ iz nekog razloga vrednost iz POST superniza u upit SQL-u a u opisu toga šta hoćeš da radiš nisi nigde pominjao bilo kakav ulaz... Kao drugo kad izvršiš mysql_query on može da vrati ili status izvršenja upita (uspešan, neuspešan) ili da vrati tzv. resource link identifier koji ćeš da iskoristiš za primera radi komandu mysql_fetch_array ili mysql_fetch_row. Ove poslednje dve komande to vraćaju niz čijim vrednostima pristupaš na sledeći način:
PHP kod:
$zapis mysql_fetch_assoc['result'];
$vrednost $zapis['ndrzava'];
echo 
$ndrzava
Za ubuduće ponovo... Informiši se o osnovnim stvarima na netu prvo pre postavljanja pitanja.
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.1.2008, 0:41   #6
PeTkO
Banned
 
Član od: 6.11.2005.
Lokacija: Iza tebe
Poruke: 2.242
Zahvalnice: 419
Zahvaljeno 298 puta na 192 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku PeTkO
Određen forumom Re: [PHP] md5 zastita passworda

Sry moja greska...da malo objasnim sta sam hteo!

Pre ovog dela u kome se trazi da se ispise neki podatak iz baze, korisnik se registrovao i uneo neke podatke.Prva liniju koda sam prilozio zato da bi vam pokazao kako je deklarisana varijabla.Samo iz tog razloga.
A kao drugo sva pitanja koja sam postavio u vezi nekog problema oko PHP-a (tacnije tri pitanja) su mi veoma pomogla u razresavanju nedoumica nakon "informisanja o osnovnim stvarima"

Tako da nemoj misliti da ja pre nego sto postavim ovde pitanje ne sednem za google ili tutorialized.com!
PeTkO je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.1.2008, 4:11   #7
PDarko
Veteran
 
Član od: 11.7.2006.
Lokacija: /dev/random
Poruke: 1.011
Zahvalnice: 163
Zahvaljeno 182 puta na 147 poruka
Određen forumom Re: [PHP] md5 zastita passworda

Password može da se zaštiti pomoću md5 hash stringa, ali je potrebno da sam passwor sadrži neke specijalne karaktere. Ovi sajtovi koji navodno iz md5 stringa pronalaze password imaju bazu stringova sa kojom upoređuju zadati md5. Ta baza se sastoji uglavnom od smislenih reči. Stoga specijalni karakter ili neki broj umesto slova (0 umesto o) čini njihov zadatak nemogućim. Što se tiče brute force napada on jednostavno predugo traje.
PDarko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Zaštita sa malo RAM-a PeTkO Zaštita 8 3.5.2008 6:16
Prednaponska zastita gently ŠDK - Ostale komponente 0 6.8.2007 15:38
Zastita foldera kentaurs Aplikativni softver 1 19.4.2007 22:47
Naponska zastita Mean_Machine ŠDK - Ostale komponente 26 9.1.2007 18:15


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 12:20.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com