Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Grafika
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Grafika Video karte i monitori

Pregled rezultata glasanja: Da li imate problem sa prikazivanjem senki u igrama?
Da 7 31,82%
Ne 15 68,18%
Glasova: 22. U ovom glasanju ne možete da učestvujete

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 23.6.2009, 11:45   #1
Salito
Član
 
Član od: 8.10.2007.
Lokacija: Leskovac
Poruke: 309
Zahvalnice: 115
Zahvaljeno 30 puta na 27 poruka
Određen forumom ATI Radeon problemi oko dynamic shadow renderinga

Cao drugari, imam malih problema sa radeon karticom 4650, imao sam isti problem i sa hd3200 karticom, i moj drugar ima isti problem sa x1650xt, a na netu sam nashao waiit fooor iitttt... isti problem!
http://www.ngohq.com/home.php?page=A...read&arc_id=65
u pitanju je okrzana senka, koja izgleda ocajno. Problem se uglavnom javlja u EA igrama, mada ja imam slichnih, ali ne tako groznih problema sa RaceDriver Grid igrom.
Da li josh neko sa ATI karticom ima slichne probleme i da li su oni nekako reshivi?
Pozz




Poslednja ispravka: Partybreaker (23.6.2009 u 13:44) Razlog: prevelike slike -> thumbnail
Salito je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.6.2009, 18:59   #2
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Post Re: ATI Radeon problemi oko dynamic shadow renderinga

Jesli li probao standardne procedure (promena par verzija drajvera , Reins. DirectX-a , pečevi za igre koje prave problem) ?
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.6.2009, 21:21   #3
Salito
Član
 
Član od: 8.10.2007.
Lokacija: Leskovac
Poruke: 309
Zahvalnice: 115
Zahvaljeno 30 puta na 27 poruka
Određen forumom Re: ATI Radeon problemi oko dynamic shadow renderinga

jesam, i dalje isto. Ne mogu da verujem da niko nije postovao ovaj problem, na ATI forumima se vec prica o tome kako skoro nijedna igra ne prikazuje normalno senke na radeon karticama, game developeri blamuju ati, ati blamuje njih, mi blamujemo sebe shto ne uzesmo nvidiju...
Salito je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.6.2009, 21:57   #4
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.772
Zahvalnice: 5.415
Zahvaljeno 4.099 puta na 2.674 poruka
Određen forumom Re: ATI Radeon problemi oko dynamic shadow renderinga

Imao sam neke igre gde mi senke nisu bile bas kako treba. Slicno primeru 2, ili varijacija na temu (npr. senka koja pada na lice i pomalo treperi).

I to i na starom x1600pro i na sadasnjem 4850.
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.6.2009, 22:05   #5
VITKO
Starosedelac
 
Član od: 16.11.2008.
Lokacija: LOZNICA
Poruke: 1.806
Zahvalnice: 113
Zahvaljeno 301 puta na 247 poruka
Određen forumom Re: ATI Radeon problemi oko dynamic shadow renderinga

Koje senke?Ma ja to i ne gledam vazno da igra moze da se igra bez problema u brzini bas i ne obracam paznju na senke.Ako te to nervira lepo ikljuci u opcijama senke i igraj bez.Sto se mene tice sve je ok i sa i bez senki jednostavno ih ne primecujem.
VITKO je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.6.2009, 22:22   #6
vlajo
Starosedelac
 
Član od: 5.10.2008.
Lokacija: na terenu, po rubovima civilizacije
Poruke: 2.376
Zahvalnice: 214
Zahvaljeno 441 puta na 373 poruka
Određen forumom Re: ATI Radeon problemi oko dynamic shadow renderinga

Citat:
player1 kaže: Pregled poruke
Imao sam neke igre gde mi senke nisu bile bas kako treba. Slicno primeru 2, ili varijacija na temu (npr. senka koja pada na lice i pomalo treperi).

I to i na starom x1600pro i na sadasnjem 4850.
Ja dosad nisam primetio nikakve izobličene senke, proveri ti da li ti je ispravna kartica i dobar drajver.
vlajo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.6.2009, 1:40   #7
Tornado
Član
 
Član od: 8.2.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 366
Zahvalnice: 126
Zahvaljeno 65 puta na 50 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Tornado
Određen forumom Re: ATI Radeon problemi oko dynamic shadow renderinga

sto se tiche senki to je tipicno za ati kartice...

citao sam davno o tome... izgleda da su game developeri bili smrde i namestili da se rade senke na gpu-u... a kolko se secam samo geforce su radile taj shadow mapping koji se koristi u igrama dok ga je ati isp*shio a ako ga ne radi graficka, onda igra sama namesti da se senke rade softverski i zato su tako ruzne senke..

tako neshto

Poslednja ispravka: Tornado (25.6.2009 u 1:55)
Tornado je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.6.2009, 2:21   #8
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.320
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: ATI Radeon problemi oko dynamic shadow renderinga

Ih ih..sta se tripujete, jednostavno igre nsiu optimizovane Npr ja nikad nisam dobio lepe senke u assassins creed...uvek su bile ovakve a imam nVidiu...cepajte bre
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.6.2009, 2:52   #9
ktulu
Član
 
Član od: 29.1.2007.
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 482
Zahvalnice: 47
Zahvaljeno 123 puta na 90 poruka
Određen forumom Re: ATI Radeon problemi oko dynamic shadow renderinga

Eto, recimo mene živo interesuje o čemu se zapravo radi. A nigde nisam našao konkretne informacije.

Uglavnom, priemtio sam (a možda mi se samo čini) da su u zadnjih nekoliko godina developeri počeli da koriste neki sasvim drugačiji, oldskool princip za senke koji za rezultat daje senke u relativno niskoj rezoluciji i koje su uglavnom "kockičaste", "treperave" i uopšte glitchy.
Svestan sam da sigurno postoje neke razlike ako koristite kartice dva različita proizvođača, zatim da neke igre imaju high i ultra high podešavanja koje nekada i menjaju rezoluciju ili detaljnost senki.
Ali takođe mislim da developeri danas jednostavno prave kompromis između kvaliteta efekta i brzine koja se njime dobija.

A isto takve "kockičaste", unfiltered senke sam viđao i na XBOX 360 screenshotovima nekih igara tako da to apsolutno nije samo do softverske podrške ili PC hardvera.

Mene zanima kako se ovi efekti tačno zovu, princip, tehnički nazivi itd. Recimo, imate senke tipa Blade of Darkness, Doom 3, FEAR i Condemned koje su tačne poligonalne projekcije 3D objekta na neku površinu i izgledaju daleko realnije i bolje. Kod njih je glavni problem njihova nerealna oštrina koja je, recimo u Condemned-u rešena dodavanjem još tih poligona ili vektora, kako već to rade, oko same senke, samo sa manjim intenzitetom.

Dok evo, sada popularnije senke su ili shader efekti ili neki drugi low-res princip projektovanja senki koji po meni uglanvom lošije izgledaju.

Da se razumemo, ni ja ne marim puno za senke i uglavnom ih gasim (jer srču fps uzaludno) ali je ipak čudno da nove igre sa kvalitetnim timovima programera i puno rada imaju tako "kršaste" senke ili detalje.
ktulu je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku ktulu na korisnoj poruci:
doctor (6.7.2009)
Stara 25.6.2009, 8:36   #10
Salito
Član
 
Član od: 8.10.2007.
Lokacija: Leskovac
Poruke: 309
Zahvalnice: 115
Zahvaljeno 30 puta na 27 poruka
Određen forumom Re: ATI Radeon problemi oko dynamic shadow renderinga

Kako sam ja shvatio, u pitanju je dynamic shadow rendering. I nije problem samo sa Ati vec i sa nVidia karticama, a konkretno shto se tiche NSF Most Wanted-a, senke su izuzetno lepe kad se kreces brze, jer onda se ukljuchi motion blur i senke se lepshe renderuju. Kad usporish, onda su aljave i krzave. Iskljuchujem ih jer me nerviraju. A najgore je shto onako zatrepere kad se slika krece levo-desno, chas su lepo blurovane i smooth, chas su krzave. Igram bez senki, shta cu
A bash me interesuje razlog da senke ne budu OK kad su efekti osvetljenja vishe nego realni u mnogim igrama. Texture su preshel dug put a bogami i modeli, al eto sa senkama nemamo srecu

Ako neko ima lepe senke u problematicnim igrama, neka postavi screenshot i neka kaze koju grafu ima, i ako neko zna koje igre imaju lepe senke, feel free to share da experience
Salito je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.6.2009, 10:03   #11
makiem
Starosedelac
 
Član od: 6.1.2007.
Lokacija: SR 375, NV
Poruke: 1.567
Zahvalnice: 308
Zahvaljeno 365 puta na 267 poruka
Određen forumom Re: ATI Radeon problemi oko dynamic shadow renderinga

Stvarno nema potrebe da se nerviras oko toga, jer sam se ja nervirao oko ovoga za sve nas . Ja inace imam GeForce 9600 GT 1 gb GS i probao sam: novi directx, sve verzije novih-starih drajvera, modovane drajvere, cackanje po opcijama kartice, windows vista i direct x 10 (mozda za nijansu slabije izrazen problem). A ,,problem'' sam imao u: devil may cry 4, COD5, rise of argonauts, red alert 3... ma vecini novijih igara: ali u fallout 3 i bioshock nisam imao nikakvih problema (senke izgledaju odlicno), kao i u starim igricama (gta san andreas). Najvise nervira kada se preko lica u filmicima u engineu igre vide ove treperave senke. To je do game developera, a ne do kartica bar po onome sto sam nasao po netu.
makiem je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku makiem na korisnoj poruci:
Salito (28.6.2009)
Stara 28.6.2009, 20:32   #12
Salito
Član
 
Član od: 8.10.2007.
Lokacija: Leskovac
Poruke: 309
Zahvalnice: 115
Zahvaljeno 30 puta na 27 poruka
Određen forumom Re: ATI Radeon problemi oko dynamic shadow renderinga

I ja sam dosao do istog zakljuchka, developeri su krivi :
hehe, nadamo se da ce biti lepshe u buducnosti ...
Salito je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.6.2009, 23:28   #13
makiem
Starosedelac
 
Član od: 6.1.2007.
Lokacija: SR 375, NV
Poruke: 1.567
Zahvalnice: 308
Zahvaljeno 365 puta na 267 poruka
Određen forumom Re: ATI Radeon problemi oko dynamic shadow renderinga

e da jos jedan dobar primer Virtua Tennis 3. Kad se iskljuchi ,,self shadowing,, onda je dobro, senke po terenu su OK, sa ukljuchenim-sheety senke na igracima. Zar i ti, Sego Brute !? nego stvarno ako ima neko da ima ok senke na nekim od problematicnih igara neka okaci, ali prethodno neka proveri da li su mu ukljuchene senke na maximumu (dynamic shadows, self shadowing ili kako se vec gde zove)
makiem je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.6.2009, 9:00   #14
Salito
Član
 
Član od: 8.10.2007.
Lokacija: Leskovac
Poruke: 309
Zahvalnice: 115
Zahvaljeno 30 puta na 27 poruka
Određen forumom Re: ATI Radeon problemi oko dynamic shadow renderinga

I mene insteresuje da li postoji neka grafa koja moze da renderuje te senke malko lepshe od everyday grafa koje vecina nas ima...
Evo ja imam spisak (omanji) grafa koje ne renderuju lepo senke:
Ati radeon HD 3200 IGP
Ati Radeon HD 4650
Ati Radeon 9250
nVidia 6200 IGP
nVidia 8800 GT(valjda S)

Tri moja, jedan devojkin i jedan cimerom komp

Poslednja ispravka: Salito (29.6.2009 u 11:55)
Salito je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.6.2009, 13:41   #15
nex999
Član
 
Član od: 5.8.2006.
Lokacija: Cacak
Poruke: 248
Zahvalnice: 34
Zahvaljeno 152 puta na 83 poruka
Određen forumom Re: ATI Radeon problemi oko dynamic shadow renderinga

Postoji VELIKA razlika izmedju toga da li igra ima senke u manjoj rezoluciji (kao vecina multiplatformskih igara danas) i da li senke baguju prilikom renderovanja.

U prvom slucaju (kao na prilozenoj slici, 8800GT), senke izgledaju "stepenasto", jer su jelte, u manjoj rezoluciji, i kada padaju preko objekata sa vecim nivoom sitnih detalja (kao sto su lica) i pod ostrim uglom, onda izgledaju "ruzno"...tipican primer je Oblivion. I to nema veze sa grafickim karticama i njihovim drajverima, vec sa samom igrom, i optimizacijom.

U drugom slucaju (kao na one dve slike iz prvog posta) je ocigledno BAGOVANJE pri renderu. Taj problem je ILI DO DRAJVERA ili DIRECTX-a.
Spoiler za slika:



Senke u BF2 (1.41) izgledaju tako kako izgledaju, "stepenasto" jer su u manjoj rezoluciji, ali bez artefakata po ivicama.

Ista stvar (vezana za bagovanje pri renderovanju) vazi i za onaj screen iz MW2, koji je sav prekriven artefaktima (ne samo od senki, vec i od refleksija).

Dakle, drajveri ili directX.

Poslednja ispravka: nex999 (29.6.2009 u 14:19)
nex999 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.6.2009, 13:51   #16
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.772
Zahvalnice: 5.415
Zahvaljeno 4.099 puta na 2.674 poruka
Određen forumom Re: ATI Radeon problemi oko dynamic shadow renderinga

Eto, bagovanje ko na drugoj slici imam u NWN2 (ne ko u poruci iznad!!!), sve sa poslednjim patchom, najnovijim directx-om i drajverima za HD4850. I to je nezavisno od detalja senki (tj njihove rezolucije). Jedino malcice manje ruznjikavo izgleda sa soft shadows opcijom (mada je "bagovanje" i dalje tu). Senke objekta daju takav prikaz (senke karaktera izgledaju Ok) .

Uz sve to, igra ubija FPS ako ukljucim maskimalnu rezoluciju senki za objekte (medium je ok). Prisutno je i treperenje ponekad, kad se senka preslikava na neku povrsinu.


EDIT:
Evo primeri. Prvi sa high a drugi sa medium senkama. Soft shadows off. Vidite kako je senka lika sasvim pristojna, u obe rezolucije, dok je senka drveta sa veoma cudnim ivicama (ko da su "pikselizovane" ili nesto tako).




Poslednja ispravka: player1 (29.6.2009 u 14:18)
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.6.2009, 14:42   #17
vlajo
Starosedelac
 
Član od: 5.10.2008.
Lokacija: na terenu, po rubovima civilizacije
Poruke: 2.376
Zahvalnice: 214
Zahvaljeno 441 puta na 373 poruka
Određen forumom Re: ATI Radeon problemi oko dynamic shadow renderinga

Probaj da uključiš AA, mislim da bi trebalo da reši problem, često tvikeri totalno pogase tu opciju u drajverima.
vlajo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.6.2009, 15:43   #18
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.772
Zahvalnice: 5.415
Zahvaljeno 4.099 puta na 2.674 poruka
Određen forumom Re: ATI Radeon problemi oko dynamic shadow renderinga

Ma kakvi, ove slike su vec sa AAx2 (iz igre), a isto izgleda i bez, i kad se AA forsira iz drajvera.
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.6.2009, 9:21   #19
Salito
Član
 
Član od: 8.10.2007.
Lokacija: Leskovac
Poruke: 309
Zahvalnice: 115
Zahvaljeno 30 puta na 27 poruka
Određen forumom Problemi oko dynamic shadow renderinga

Ja sam probao i razlicite verzije drivera i podesavanja iz catalysta i iz igre, probao sam apsolutno svaku kompinaciju i dalje su senke ochajne. E sad, kako koja igra, npr GRID ima prihvatljive senke, dok za Need For Speed Undercover mogu da kazem da je najvece ***** koje sam ikada video. Igra je nova a odradjena je kao da je iz 2003 godine i to neka loshija. Prvo, mozda bi i "progutao ocajne senke" da su one uvek tu, a ne da trepere i glitchuju, drugo, imam osecaj da je sunce na 50m od mene, jer senke se krecu i rastu i smanjuju se kao da je u pitanju baterijska lampa a ne sunce! i na kraju: da li je neko primetio da se vidi sunce i dok se prolazi kroz tunel?
Sorry za offtopic.
U sushtini, sve je do igre, nema (uglavom) nikakve veze sa directX ili driverima.
Salito je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.6.2009, 11:18   #20
nex999
Član
 
Član od: 5.8.2006.
Lokacija: Cacak
Poruke: 248
Zahvalnice: 34
Zahvaljeno 152 puta na 83 poruka
Određen forumom Re: Problemi oko dynamic shadow renderinga

One dve slike koje si okacio u prvom postu prikazuju bagovane senke i refleksije, i nije do igre...kad bi svima onako izgledale igre bas bi se fino provele na trzistu

Jedina stvar koja bi resila problem (u ovom slucaju konkretno) jeste da proizvodjac kartice izbaci cestit drajver koji ne pravi show u starijim igrama. Ili da se vrati na neki stariji drajver koji ne pravi probleme (ako uopste ima takav).
nex999 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
radeon, senke


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Grafičke kartice u prenosnim računarima Bryan Fury Prenosni računari 518 2.3.2018 16:10
AMD Duron 1.1 Ghz overclock. Kako? vlado88 Overklok 17 1.5.2009 13:37
Grafičke kartice rangirane po performansama Sasa Grafika 3 9.1.2008 20:22
Graficka za gamer-a??? = IGY = Grafika 83 6.8.2006 12:20
problemi Mech Commander 2 i radeon 9800 pro rejnar teran Stare igre 8 1.2.2006 23:26


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 13:47.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com