Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Aplikativni softver

Aplikativni softver Svi programi i alati koji se ne uklapaju ni u jednu od ponuđenih kategorija

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 28.3.2009, 15:28   #1
Jenkiduduldu
Član
 
Član od: 9.4.2007.
Lokacija: Somwhere, over the rainbow...
Poruke: 337
Zahvalnice: 99
Zahvaljeno 19 puta na 14 poruka
Question Koja verzija UML softvera?

Kako se zove najbolja verzija UML softvera?
Znam da je rec "najbolja" prilicno subjektivna, ali recimo neka kriterijum bude sveobuhvatnost, i sto vise funkcija programa.
Hvala
Jenkiduduldu je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.3.2009, 18:20   #2
bvitnik
Starosedelac
 
Član od: 27.12.2005.
Lokacija: Pančevo
Poruke: 1.303
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 438 puta na 328 poruka
Određen forumom Re: Koja verzija UML softvera?

Jedan od najjačih softverskih alata za UML modeliranje je Rational Rose (valjda je Rose?), firme Rational, sada deo IBM-a, koji je deo sveobuhvatne kolekcije alata za planiranje, razvoj, upravljanje, testiranje itd. softverskih projekata - Rational Suite.
bvitnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku bvitnik na korisnoj poruci:
Jenkiduduldu (28.3.2009)
Stara 28.3.2009, 19:12   #3
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: Koja verzija UML softvera?

Rational Rose je namenjen samo za baze podataka tj. koristi jedan od trinaest modela koji čine UML (tačnije ER ili Entity-Relationship model) da bi olakšao rad sa bazama. Dakle on nema bilo kakve veze sa alatima koji u potpunosti podržavaju UML.

Ja sam recimo koristio dosta alata za UML modeliranje i neki od njih su sasvim ok dok se u drugima nisam ni najmanje snašao. Koristio sam recimo Altova Umodel (http://www.altova.com/products/umodel/uml_tool.html) koji je potpuno ok ako zanemarimo činjenicu da su neke od oznaka u modelima rešene na (previše) spartanski način Ima podršku za svih 13 modela i sve novije verzije UML-a (mislim na specifikacije).

Onda pokušao sam da koristim UML alat od VisualParadigma (http://www.visual-paradigm.com/product/vpuml/) koji slovi za jedan od kvalitetnijih. Bazira se na Javi i iskreno rečeno veoma brzo me je iznervirala tromost i lenjost. Podržava stvarno sve što se može podržati u UML-u ali trooooomost ubija.

Ovi alati gore se inače plaćaju. E sad... Klasik na polju OpenSource-a za UML je StarUML (http://staruml.sourceforge.net/en/]). Alatkica je odlična iako donekle malo zastarela (poslednja verzija je izašla početkom prošle godine) što u suštini znači da ne pruža podršku za novi UML 2.2 već samo za 2.0 što iskreno rečeno meni i nije neki preveliki gubitak jer i onako UML alate koristim samo za kreiranje svojih design patterna tj. mešanje klasa i interfejsa

Na Lindži možete da probate Umbrello koji u suštini pruža većinu stvari neophodnih za UML modelovanje ali je po meni u solidnom zaostatku za starijom bratjom

Pored ovih možeš da pogledaš i recimo http://www.sparxsystems.com.au/products/ea/index.html koji mi je posebno zapao za oko ali je skup uši otpadaju ako ćeš samo da učiš iz njega

Mada bože moj... Pogledaj sledeću listu i probaj po mogućnosti što više da vidiš šta ti najviše odgovara http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_UML_tools

Poslednja ispravka: holodoc (28.3.2009 u 23:10)
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku holodoc na korisnoj poruci:
Jenkiduduldu (28.3.2009)
Stara 28.3.2009, 23:33   #4
bvitnik
Starosedelac
 
Član od: 27.12.2005.
Lokacija: Pančevo
Poruke: 1.303
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 438 puta na 328 poruka
Određen forumom Re: Koja verzija UML softvera?

Citat:
holodoc kaže: Pregled poruke
Rational Rose je namenjen samo za baze podataka tj. koristi jedan od trinaest modela koji čine UML (tačnije ER ili Entity-Relationship model) da bi olakšao rad sa bazama. Dakle on nema bilo kakve veze sa alatima koji u potpunosti podržavaju UML.
Zato sam i rekao "(valjda je Rose?)" jer se ne sećam dobro a znam da je od Rational-a. Sad sam video da su u pitanju Rational Software Architect i Rational Software Modeler a čak i Rational Application Developer ima neke mogućnosti UML modeliranja.

Elem, mi smo na faksu koristili StarUML.

Poslednja ispravka: bvitnik (28.3.2009 u 23:41)
bvitnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.3.2009, 20:58   #5
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: Koja verzija UML softvera?

StarUML je dobar...Jako dobar... Za većinu stvari potrebnih klasičnom programeru dovoljan je klasni model a to kao i sve ostalo u StarUML-u funkcioniše odlično. Plus...Sve je džabe...
StarUML je inače rađen kompletno u Delphi-ju što je inače i razlog zbog kojeg od 2005. pa na ovamo nema više nijedne novije verzije. Zato se sprema njegov naslednik http://sourceforge.net/projects/sunuml koji još uvek nije dobio svoju prvu verziju
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Da li neko zna koja je ovo pesma? jonathan Opšta kultura 1396 16.4.2023 14:09
AGP grafika upotrebljiva za novije igre ?? Knele ŠDK - Grafika 259 5.3.2008 9:16
Predlog za temu koja se bavi programima za Audio obradu maxa Forum o forumu 3 17.8.2007 20:05
Super Mario autentična verzija Predrag Stankovic Male igre 15 23.5.2007 15:12
Maticna koja ima AGP slot ,podrzava SATA 300 i na kojoj mogu koristiti P4 1.7 celeron Dane87 ŠDK - Osnovne komponente 6 22.8.2006 20:58


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 11:40.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com