Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Komunikacioni uređaji i umrežavanje

Komunikacioni uređaji i umrežavanje Modemi, mrežna oprema, mreže i umrežavanje…

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 11.12.2020, 15:58   #1
Oleg
Novi član
 
Član od: 5.4.2016.
Poruke: 18
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Mac - problem sa WI-FI-jem

Zdravo svima,

Trebala bi mi mala pomoc, buduci da sam korisnik mac-a tek od pre par meseci i nisam toliko upućen u detaljnija podešavanja.

Imam strahovitih problema sa internetom.. Internet brzina je veoma spora i primetio sam da mi se češće, kada gore desno uđem u wi-fi podešavanja, traže wi-fi mreže (iako sam povezan na jednu u tom trenutku) i tada dodatno dođe do usporenja. Reši se ponekada time što isklj i uklj wi-fi pa se povežem ponovo ali me ovo baš ometa, pogotovo zbog online nastave na faxu, kada krenem da ispadam i da se gubi konekcija.

Zvao sam mts 2923 puta, rekli su da je sa njihove strane sve okej i da je potrebno da proverim moju opremu odnosno računar. Oni su zbog nekih problema još ranije izlazili i zamenili modem i opremu nakon čega je sve počelo normalno da funkcioniše, tako da verujem da zaista može biti da je sa njihove strane sve u redu.

Da li neko zna šta može biti u pitanju, gde i šta u podešavanjima bih trebao da proverim i promenim, jer mi ovo zaista stvara sve veći problem?

Hvala unapred na pomoći
Oleg je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.12.2020, 17:23   #2
Gadoguz
Veteran
 
Član od: 8.9.2006.
Lokacija: South Park
Poruke: 1.172
Zahvalnice: 421
Zahvaljeno 117 puta na 111 poruka
Određen forumom Re: Mac - problem sa WI-FI-jem

Koji je model u pitanju?
Gadoguz je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.12.2020, 21:51   #3
Oleg
Novi član
 
Član od: 5.4.2016.
Poruke: 18
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Mac - problem sa WI-FI-jem

Citat:
Gadoguz kaže: Pregled poruke
Koji je model u pitanju?
Macbook pro 2019
Oleg je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.12.2020, 23:27   #4
mvasic
Starosedelac
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: Bryn Mawr, PA
Poruke: 2.037
Zahvalnice: 1.230
Zahvaljeno 847 puta na 505 poruka
Određen forumom Re: Mac - problem sa WI-FI-jem

Meni se nešto slično dešavalo na kućnoj mreži, i to samo na 5GHz (na 2.4GHz nisam imao problema). Doduše dešavalo se da net pukne malo čeśće nego inače. Ispostavilo se da moj ruter (Linksys AC1900) ne može da se nosi sa brojem uredjaja nakačenim na njega. Ćerka i ja smo se pogledali, i ukapirali da smo sve troje stalno kod kuće . Ruter je preseljen u firmu, u kuću donesen novi, i problem je nestao.

Inače, 13in MacBook Pro 2020
mvasic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.12.2020, 15:41   #5
Luka Filipovic
Starosedelac
 
Član od: 9.7.2010.
Lokacija: N/A
Poruke: 1.795
Zahvalnice: 750
Zahvaljeno 536 puta na 369 poruka
Određen forumom Re: Mac - problem sa WI-FI-jem

Imao sam i ja problema sa mbp 2019 i ruterom (stari sbb cisco), desavalo se da se sam od sebe otkaci sa mreze.

Sad koristim amplifi instant i nemam problema sa konekcijom.

Prvi korak ti je da ga testiras na nekom drugom ruteru Nema sta posebno da podesavas na macu, sve bi moralo da radi bez problema.
To sto mts proverava je veza modema sa internetom, a tebe zeza veza laptopa sa ruterom.
Luka Filipovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.12.2020, 15:32   #6
Nemanja NS
Član
 
Član od: 21.3.2009.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 284
Zahvalnice: 26
Zahvaljeno 36 puta na 33 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Nemanja NS
Određen forumom Re: Mac - problem sa WI-FI-jem

Prvo moraš pinpointovati problem - da li je isti do tvog Maca ili do Telekomovog rutera. Ovo ćeš uraditi tako što ćeš neki vremenski period, u kom ti se problem obično javlja (dakle, dan, nedelja...) koristiti neki drugi AP/ruter - pozajmiš ili kupiš.
Ukoliko problem nestane, odgovor je jednostavan i leži u Telekomovoj opremi. Isti nisu dužni da ti je menjaju "jer ne radi onako kako bi ti hteo", tako da ti kupovina APa ne gine. Ja nikada nisam koristio ništa od providera, dok su davali opciju za bridžovanje, njihov ruter mi je bio običan modem. Sada kada toga nema, sve mi je pogašeno osim DMZa na adresu mog firewalla.

Plus, ne zaboravi da 99% jeftine Wifi opreme spada u kategoriju "može da radi a i ne mora". Ovo sam iskusio u praksi više puta i odgovorno tvrdim da su svaki TPLink, Dlink, Tenda i sl. koje možeš da kupiš kod nas obično smeće. Ozbiljan AP je Ubiquiti, recimo. I, da, košta 150+ deviza. Isto tako, ozbiljan ruter je recimo, Mikrotik RB2011 (pa na dalje...), isto oko 150 deviza.
Daklem, za stabilan Wifi i stabilnu kućnu mrežu je potrebno izdvojiti 300+ a ne 30, koliko koštaju "jao što ima dobar signal" kinez ruteri. Takođe, oprema koju dobijaš od providera je po kvalitetu ispod tog TPLinka od 30 deviza...

Ukoliko problem ostaje i sa drugim APom, logično, imaš problema sa Macom. Kreni prvo od updatea na poslednji sistem koji ti isti podržava. Instaliraš sve do poslednjeg updatea koji ti se nudi. Nakon toga, reset NVRAMa, objašnjeno ovde

Ukoliko ti i to ne reši problem, možeš ili da se igraš sa brisanjem i vraćanjem sistemskih fajlova, ali, s obzirom da je u pitanju networking a ne BT recimo (ostaćeš bez neta u tom procesu, naravno), pre bih ti predložio da odradiš Time Machine bekap, pa internet restore (full reinstalacija sistema gde vuče sve sa neta).
Ukoliko ti nakon svih ovih koraka problem preostane, vrlo je moguće da ti je Wifi modul pokvaren i tu na žalost nema spasa (zalemljen je na ploču, kao i sve ostalo).

Pozz, svako dobro i javi šta si poradio!

Poslednja ispravka: Nemanja NS (15.12.2020 u 0:45)
Nemanja NS je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.12.2020, 16:05   #7
mvasic
Starosedelac
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: Bryn Mawr, PA
Poruke: 2.037
Zahvalnice: 1.230
Zahvaljeno 847 puta na 505 poruka
Određen forumom Re: Mac - problem sa WI-FI-jem

Citat:
Nemanja NS kaže: Pregled poruke

Plus, ne zaboravi da 99% jeftine Wifi opreme spada u kategoriju "može da radi a i ne mora". Ovo sam iskusio u praksi više puta i odgovorno tvrdim da su svaki TPLink, Dlink, Tenda i sl. koje možeš da kupiš kod nas obično smeće. Ozbiljan AP je Ubiquiti, recimo. I, da, košta 150+ deviza. Isto tako, ozbiljan ruter je. recimo, Mikrotik RB2011 (pa na dalje...), isto oko 150 deviza.
Daklem, za stabilan Wifi i stabilnu kućnu mreću je potrebno izdvojiti 300+ a ne 30, koliko koštaju "jao što ima dobar signal" kinez ruteri. Takođe, oprema koju dobijaš od providera je po kvalitetu ispod tog TPLinka od 30 deviza...
Ovo. Pogotovo ako u kuci imas malo vise uredjaja koji idu na net (u mom slucaju 19).
mvasic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.12.2020, 16:47   #8
ezenkiel
Veteran
 
Član od: 22.12.2005.
Lokacija: Podgorica
Poruke: 567
Zahvalnice: 1.572
Zahvaljeno 524 puta na 179 poruka
Određen forumom Re: Mac - problem sa WI-FI-jem

Zvuči blesavo, ali ako slučajno imaš neki "jeftini, nepodržani, ne-apple" usb hub na thunderbolt portu, raskači ga i vidi da li ti wifi radi bolje.
ezenkiel je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.12.2020, 2:41   #9
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Mac - problem sa WI-FI-jem

Citat:
mvasic kaže: Pregled poruke
Ovo. Pogotovo ako u kuci imas malo vise uredjaja koji idu na net (u mom slucaju 19).
Kontam da imaš 3 telefona i smart TV i u klonjari
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.12.2020, 3:14   #10
mvasic
Starosedelac
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: Bryn Mawr, PA
Poruke: 2.037
Zahvalnice: 1.230
Zahvaljeno 847 puta na 505 poruka
Određen forumom Re: Mac - problem sa WI-FI-jem

Citat:
doctor kaže: Pregled poruke
Kontam da imaš 3 telefona i smart TV i u klonjari


Zivim sa zenom i cerkom. Tri telefona, dva sata, tri ipad-a, tri TVa, moj PC, moj Mac, zenin laptop, PS4, PS5, Xbox One, Xbox XS, tri Google zvucnika...
mvasic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.1.2021, 1:09   #11
Rilex
Član
 
Član od: 10.3.2011.
Poruke: 210
Zahvalnice: 96
Zahvaljeno 45 puta na 24 poruka
Određen forumom Re: Mac - problem sa WI-FI-jem

Citat:
mvasic kaže: Pregled poruke


Zivim sa zenom i cerkom. Tri telefona, dva sata, tri ipad-a, tri TVa, moj PC, moj Mac, zenin laptop, PS4, PS5, Xbox One, Xbox XS, tri Google zvucnika...
još samo nakači pametni frižider i toster i na konju si
Rilex je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Rilex na korisnoj poruci:
mvasic (8.1.2021)
Stara 8.1.2021, 17:51   #12
Mac4LiF
Veteran
 
Član od: 7.7.2011.
Poruke: 706
Zahvalnice: 262
Zahvaljeno 130 puta na 101 poruka
Određen forumom Re: Mac - problem sa WI-FI-jem

Citat:
Rilex kaže: Pregled poruke
još samo nakači pametni frižider i toster i na konju si
Pardon, zaboravio si nesto vrlo vazno...mini nuklearnu elektranu u podrumu!!!

Vasicu, imas li ti uopste socijanog kontakta sa ukucanima?
Nemoj se cuditi na pitanju.
Mac4LiF je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Mac4LiF na korisnoj poruci:
Gadoguz (8.1.2021), mvasic (8.1.2021)
Stara 8.1.2021, 18:51   #13
mvasic
Starosedelac
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: Bryn Mawr, PA
Poruke: 2.037
Zahvalnice: 1.230
Zahvaljeno 847 puta na 505 poruka
Određen forumom Mac - problem sa WI-FI-jem

Haha

Stalno. Ćerka ja i upravo došli sa skijanja (žena ne može da skija zbog povrede kolena). Celo leto išli po okolnim jezeroma, i vozili kajake. Svo troje, plus pas.
mvasic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.1.2021, 19:26   #14
makiem
Starosedelac
 
Član od: 6.1.2007.
Lokacija: SR 375, NV
Poruke: 1.567
Zahvalnice: 308
Zahvaljeno 365 puta na 267 poruka
Određen forumom Re: Mac - problem sa WI-FI-jem

Ne dirajte @mvasica, the man is living a dream (an American dream).
A što se tiče opreme, od provajdera se dobija uglavnom dno dna. Ja sam morao da dokupim router, tp link od 35 E (archer neki). Stavio ga u repeater i sa ovim od super nove uspeo da pokrijem 180 kvadrata. Jeste da prepolovi brzinu, ali na mobilnim uredjajima mi ne treba više od 30 mbps, a ako zatreba, dobar deo je pokriven 5GHz gde tp link izgyra 58 mbps. Tako da ne bih bas rekao da su smece, vise bih ih nazvao skromnim. Sa druge strane onaj Ubee koji je dosao uz SBB ... zlo i naopako.

Inace, na ovom tp linku je 7 uredjaja povezano, išlo je do 10ak, dalje nisam imao prilike da proverim.
makiem je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku makiem na korisnoj poruci:
mvasic (8.1.2021)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Problem sa Tv tjunerima sale94 Kvarovi 21 26.6.2014 8:09
Problem sa puštanjem HD filmova sa eksternog HDD-a Pipboy Foto i audio/video 0 24.12.2010 21:09
Nokia e71 i problem sa USB konekcijom PsyDuck Aparati i oprema 5 1.12.2010 15:17
Problem sa PLAVIM EKRANOM backo87 Kvarovi 7 25.10.2010 18:12
HP DeskJet f4180 - problem sa instalacijom vanila Ostale komponente 3 12.3.2009 19:22


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 18:49.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com