Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > Strateške igre
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Strateške igre Potezne i real-time strategije...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 18.8.2015, 17:36   #981
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

najbolje da feeduješ nekog vazala koji ima puno klejmova, na primer ako igraš sa srbijom vazalizuješ Vizantiju i samo joj predaješ regije koje uzmeš od turaka, pa posle vazalizuješ Turke, mada je sad teže aneksirati veće zemlje tako pazi da ne postanu veći od tebe..
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.8.2015, 6:30   #982
orome
Veteran
 
Član od: 2.6.2010.
Poruke: 734
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 76 puta na 57 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Citat:
water wizard kaže: Pregled poruke
najbolje da feeduješ nekog vazala koji ima puno klejmova, na primer ako igraš sa srbijom vazalizuješ Vizantiju i samo joj predaješ regije koje uzmeš od turaka, pa posle vazalizuješ Turke, mada je sad teže aneksirati veće zemlje tako pazi da ne postanu veći od tebe..
Ono sto su uveli sada je Liberty desire za sve subjekte tvoje drzave. Vazali mere da li su svi zajedno jaci od tebe ako jesu ili misle da jesu izmedju sebe naprave alijansu i mogu objaviti rat tebi. Ako je vazal preko 100 developmenta ima dodatni bonus za nelojalnost kao i kad ima bolju Dip tech od tebe. Ako imas PU nad nekim on gleda svoju snagu s tobom pojedinacno a ne kombinovano kao vazali. Tako je i sa CN cini mi se.
orome je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.8.2015, 10:45   #983
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

kolko sam se ja napatio sa Francuskom kada sam ih uzeo u PU sa Engleskom u stogodišnjem ratu odmah na početku kampanje sa engleskom
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.8.2015, 12:02   #984
orome
Veteran
 
Član od: 2.6.2010.
Poruke: 734
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 76 puta na 57 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Citat:
water wizard kaže: Pregled poruke
kolko sam se ja napatio sa Francuskom kada sam ih uzeo u PU sa Engleskom u stogodišnjem ratu odmah na početku kampanje sa engleskom
Da, cim LD predje 50% odmah staje proces aneksiranja i agonija pocinje. Ako nije krenuo aneks jos gore pocinje proces obaranja koji je katastrofa. Steta sto se ne moze silom oboriti LD.
orome je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.8.2015, 22:37   #985
orome
Veteran
 
Član od: 2.6.2010.
Poruke: 734
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 76 puta na 57 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Neverovatno je koliko je skupo korovanje sada. Ovo je uzas. Sam koncept da poboljsavas razvoj provincije manom je takodje upitan. Ne znam ko moze i kako ulagati tech poene u razvoj provincija kad su ideje jako vazne kako ih se odreci.. A preduslov za sve to je da imas vladara koji daje puno poena sto je samo po sebi apsurd.
orome je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.8.2015, 11:15   #986
M1L0SH
Veteran
 
Član od: 1.10.2009.
Lokacija: Zajecar
Poruke: 1.101
Zahvalnice: 144
Zahvaljeno 273 puta na 158 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Logicnije je u razvoj provincija uloziti novac.
M1L0SH je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.8.2015, 14:01   #987
orome
Veteran
 
Član od: 2.6.2010.
Poruke: 734
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 76 puta na 57 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Citat:
M1L0SH kaže: Pregled poruke
Logicnije je u razvoj provincija uloziti novac.
Kako mislis novac? Da ali imas samo 1-2 slota po provinciji da popunis zgradama. Ako si mali to je veliki trosak a neces moci mnogo da se unapredis time.
orome je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.8.2015, 14:49   #988
NjegovaWisost
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.2.2006.
Poruke: 7.334
Zahvalnice: 860
Zahvaljeno 1.729 puta na 992 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Elem, krenuh i ja ponovo. na vainilli sam skoro osvojio čitavu planetu sa Srbijom, samo mi Kina i dio Indije ostale

Sada, sa ovih 20tak DLCova igra je drastično teža... Ovođenje rebelsa i ovo feedovanje provincija sa ona tri resursa... Ok. Ali je totalno i glupo s druge strane - napadne me Venecija zbog Donjih Krajeva, austrija kontra udar i dobijem posle rata u posjed ni manje ni više nego - grad Veneciju.

Dalje, kao što nekoreče, fedovanje provincijama vazala i kasnija aneksija se mnogo više isplate neko direktno osvanjanje. Moraju napraviti sepretarizam da nestane, tipa da se doda opcija - napasti vojno i onda to nestaje.
NjegovaWisost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.8.2015, 15:28   #989
M1L0SH
Veteran
 
Član od: 1.10.2009.
Lokacija: Zajecar
Poruke: 1.101
Zahvalnice: 144
Zahvaljeno 273 puta na 158 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Pa ne kad kaze razvoj (development) sta mu to dodje nesto kao infrastruktura ? Institucije, cinovnici ?
Znaci pare. S druge strane ne valja zbog balansa igre itd.


Evo jos jedan rant.

Igra Hejaz, emir od Meke.
Pokorim arapska plemena Najd, Shamar itd. osvojim sultanat Jemen. Sve ide ko podmazano.
Arapima odmah dam autonomiju da bi izbego bune. I tako su beskorisne 1 1 1 provincije. A Jemen ostavim tako. Izbije buna nema problema.
Kad oces rebels occupied Socotra ?!!?
Prvo sam zamalo zaboravio da je anektiram sto mi se desavalo u drugim igrama. A sad ovo.

Dakle naval forcelimit 7. Treba da raspustim sve lake brodove napravim transporte prebacim trupe i mozda opet ne uspem.
Onda da ih rasturim i opet pravim light ships. A tek pare za sve to ? Idiotizam.
Transporti uglavno ne sluze nicemu i uzimaju force limit.
Sto nema nikakve logike. Zasto barque, (barka ?), karak, galija ne bi mogli da improvizuju i prebace trupe ?
Neka naprave splavove, zaplene ribarske, trgovacke brodove.

Reko ma ko ga j*** mogu bez ostrva. Pustim da se napuni onaj progress bar. I najguplja stvar ikada se desi. Ceo Jemen, sve njihove core provincije su magicno nezavisne.
Izgubio sam kontrolu nad sokotrom, znaci automatski ceo Jemen je nezavistan.
Sta moje trupe, cinovnici se povucu tek tako bez borbe, diplomatski kao da su j*b*n* UNPROFOR.

Kad god sam uzeo da igram, ova igra se sa slascu posrala na moje napore i necu da je pipnem bar neko vreme. Uostalom vec najavljuju novu ekspanziju.
Ako je neko registrovan kod njih na forumu nek im prenese ovu nebulozu.
Rebeli uzimaju sve core provincije iako je to ovako smesno nemoguce.

Jos jedna stvar primecena u mnogim pokusajima igranja a i u ovom zadnjem.
Imas velikog saveznika, recimo u ovoj igri Mamluci. Obavezno bez ikakvog razloga naprave savez sa tvojim rivalom ili zemljom koju planiras da osvojis.
Sto automatski znaci da mogu da odustanem. Ovog puta imaju savez sa mojim rivalom Omanom. Koji nikad nece da raskinu a i nicim je izazvan.
Onda AI nema pojma sta je supply limit samo paradira levo desno preko moje armije i nabija mi attrition. Sa ovako malim manpower kao sto Arapi imaju, saveznik mi pravi vise stete nego neprijatelj.
Opseda trdjavu onda zbog pitaj boga cega prekine itd.
M1L0SH je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.8.2015, 15:59   #990
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

force limit brodova povećavaš osvajanjem priobalnih regija i izgradnjom zgrada, ideja... i ako je važan trgovački centar isto dobijaš još +1 ili tako nešto
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.8.2015, 23:43   #991
minist@r
Veteran
 
Član od: 13.2.2011.
Poruke: 1.182
Zahvalnice: 402
Zahvaljeno 144 puta na 119 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Moja prva partija u EU4 sa Rusijom

Imam dve nedoumice, zasto mi treba 100 godina da anektiram Cerkeziju i kako to da jos ne mogu da se vesternizujem?
minist@r je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.8.2015, 6:02   #992
NjegovaWisost
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.2.2006.
Poruke: 7.334
Zahvalnice: 860
Zahvaljeno 1.729 puta na 992 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

A sta ti pise zasto ne mozes westernizaciju?

Ja sam sa Srbijom digao ruke od kolonizacije, kao sto sam nekad radio Ali, s Austrijomsam saveznik jedno 150 godina i zaista je korisno.. Jedino oni (a sada icPpljaci) mogu Turke da mi zaustave.

Kobacno sam nasao ideju gdje mogu da suzbijem seperatizam. Igra je toliko teza nego ranije.. Nekad, nasviras placenika, napadnes bilo koju drzavu i gazenje za 20min... Sad...

Elem, mogucnost donosenja Dusanovog zakonika je stvar koja govori koliko truda je ulozeno u ovu igru Odusevio sam se.

Sta znam, to za saveznike, koju verziju igre igras? Meni moji sami,odradjuju posao, ja uglavnom paradiram naokolo
NjegovaWisost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.8.2015, 6:57   #993
orome
Veteran
 
Član od: 2.6.2010.
Poruke: 734
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 76 puta na 57 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Jesi siguran da je Dusanov zakonik u vanili a ne u nekom modu koji imas? U dokumentaciji nema nista o posebnom Event-u/Decision za Srbiju. Srbija je u 3 tier-u sto se tice vaznosti i dodavanja sadrzaja za nju, znaci mali prioritet.

Sto se tice feedovanja vazala izuzetno je nezgodno jer cim predje 100 developmenta odmah dobija +25% Liberty desire i ako zaostajes sa Dip tech jos vise. Cim predje 50% ne mozes poceti/nastaviti aneksiju. Tako da je to suzeno za djelovanje. A korovanje je neverovatno skupo.
orome je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.8.2015, 13:01   #994
Zemunelo
Član
 
Član od: 11.4.2008.
Poruke: 479
Zahvalnice: 141
Zahvaljeno 86 puta na 51 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Citat:
M1L0SH kaže: Pregled poruke
Jos jedna stvar primecena u mnogim pokusajima igranja a i u ovom zadnjem.
Imas velikog saveznika, recimo u ovoj igri Mamluci. Obavezno bez ikakvog razloga naprave savez sa tvojim rivalom ili zemljom koju planiras da osvojis.
Sto automatski znaci da mogu da odustanem. Ovog puta imaju savez sa mojim rivalom Omanom. Koji nikad nece da raskinu a i nicim je izazvan.
Možeš to da zaobiđeš tako da nagovoriš saveznika da uđe zajedno sa tobom u neki rat naravno na tvojoj strani i onda da napadneš u toku tog rata njegovog saveznika. Znači novi rat. U toj situaciji on ne može da bude u ratu sa tobom i protiv tebe i ostaće po strani. Ali moraš taj drugi rat da završiš pre prvog inače preti opasnost da tvoj dojučerašnji saveznik po završetku rata gde je na tvojoj strani odmah pređe na suprotnu stranu jer je taj drugi odbrambeni rat.
Zemunelo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.8.2015, 15:32   #995
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Ili napadneš neku treću zemlju koja ima savez sa željenim neprijateljem pa u mirovnim pregovorima uzmeš šta hoćeš doduše košta više da se uzme ja sam tako uzimao dok nisam video da je skuplje, ali postoji kao mogućnost
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.8.2015, 15:51   #996
NjegovaWisost
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.2.2006.
Poruke: 7.334
Zahvalnice: 860
Zahvaljeno 1.729 puta na 992 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Citat:
orome kaže: Pregled poruke
Jesi siguran da je Dusanov zakonik u vanili a ne u nekom modu koji imas? U dokumentaciji nema nista o posebnom Event-u/Decision za Srbiju. Srbija je u 3 tier-u sto se tice vaznosti i dodavanja sadrzaja za nju, znaci mali prioritet.

Sto se tice feedovanja vazala izuzetno je nezgodno jer cim predje 100 developmenta odmah dobija +25% Liberty desire i ako zaostajes sa Dip tech jos vise. Cim predje 50% ne mozes poceti/nastaviti aneksiju. Tako da je to suzeno za djelovanje. A korovanje je neverovatno skupo.
Eu IV Common sense, 1.12, sa svim DLCovima, bez modova.

Nije event nego u idejama:

NjegovaWisost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.8.2015, 17:26   #997
Remedy
Veteran
 
Član od: 5.11.2005.
Poruke: 826
Zahvalnice: 177
Zahvaljeno 199 puta na 154 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Ljudi, jel moze mala pomoc oko istrazivanja nepoznatih teritorija, pogubih zivce guglajuci. Dakle, igram kao Skotska, formirao sam Veliku Britaniju, kolonizacija Bermuda je u toku (bice gotova za 2-3 godine). Hocu da istrazim ostrva u okolini (Kuba, Antili...). Poslao sam brodove sa trupama, explorer-om i konkvistadorom. Kad udjem u zonu nekog ostva (konkretno Antili), ako kliknem na zemlju, ne dobijam one informacije o koloniji (broj naseljenika, potencijalni porez i slicno). Ako iskrcam vojsku sa konkvistadorom, onda mi otvara prozor sa informacijama, ali krece borba sa nativnim plemenom. Da li mora ovako, ili postoji neki nacin da dobijem informacije o zemlji bez borbe sa nativnim stanovnistvom? Hocu samo da vidim gde da saljem onog sto kolonizuje sledece (da ne saljem na slepo), a ne da pobijem lokalce.
Remedy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.8.2015, 17:28   #998
Machinaeguns
Član
 
Član od: 14.7.2012.
Poruke: 146
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 12 puta na 12 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Imaš kolonistu?
Machinaeguns je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.8.2015, 20:53   #999
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

konkvistador ti služi da otkrivaš zamagljene teritorije i brodom sa explorerom.. neko mora prvo da otkrije teritoriju prosto rečeno, a lokalci se spawnuju povremeno ali ne utiče na broj stanovnika te regije
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.8.2015, 21:06   #1000
Remedy
Veteran
 
Član od: 5.11.2005.
Poruke: 826
Zahvalnice: 177
Zahvaljeno 199 puta na 154 poruka
Određen forumom Re: Europa Universalis IV

Citat:
Machinaeguns kaže: Pregled poruke
Imaš kolonistu?
Imam jednog, ali on je zauzet - kolonizuje Bermudska ostrva. To ce biti gotovo za oko 2 godine, pa sam hteo da istrazim okolinu da bih znao gde da ga posaljem (da ne ide na slepo). Mozda cu u medjuvremenu dobiti jos jednog, ako usepem da ga otkljucam u idejama.

Citat:
water wizard kaže: Pregled poruke
konkvistador ti služi da otkrivaš zamagljene teritorije i brodom sa explorerom.. neko mora prvo da otkrije teritoriju prosto rečeno, a lokalci se spawnuju povremeno ali ne utiče na broj stanovnika te regije
Razumem za sta sluze i konkvistador i eksplorer. Konkvistadora sam postavio kao vodju armije koja je ukrcana na brodove ciji vodja je eksplorer. Ti brodovi dodju do Antila, nije zamagljeno, predjem misem pise "terra incognita". Ako kliknem na ostrvo, ne dobijam prozor da vidim koliko ce poreza davati, koliko su agresivni lokalci... (ovaj prozor koji se vidi u donjem levom uglu na drugoj slici). Ako iskrcam vojsku sa konkvistadorom, onda kada kliknem na teritoriju dobijam prozor sa informacijama. Medjutim, krece i bitka sa lokalcima. Da li moram da ulazim u tu borbu, samo da bih video kakva je teritorija? Ili iz nekog drugog razloga ne vidim te podatke? Kada sam slao kolonistu na Bermudska ostrva, mogao sam da vidim ove informacije, pa na tom prozoru se i klikne "send" da posaljem kolonistu.



Edit:
Izbunario. Da nisam postavio ovaj screenshot i 5 puta procitao tooltip na prvoj slici (koji inace nije tacan, jer se jedinice mogu prebaciti tamo i pre misije), ne bi mi palo na pamet da trazim tamo. Elem, Odabere se flota od minimum 3 veca broda, njoj se dodeli eksplorer. U donjem desnom uglu prozora koji se dobija kada je selektovana flota, klikom na dugme dobija se izbor misija tipa: istrazi vode Kariba, istrazi tu i tu obalu. Onda ih posaljes na misiju, kad stignu tamo malo bleje, i onda se dobiju informacije. Ne znam da li ima slicna varijanta sa konkvistadorom kada se ulazi dublje u kontinent, ako neko zna neka napise.

Poslednja ispravka: Remedy (22.8.2015 u 22:02)
Remedy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Steam - razmena igara SirDuck Online kupovina igara 728 6.2.2024 22:53
Europa Universalis 3 Grimm_SBL Strateške igre 450 27.7.2015 10:25
Europa Universalis: Rome Sarmatian Strateške igre 21 14.2.2013 11:07
Europa Universalis III -Divine Wind- 5.1 domingez Online susreti 27 2.4.2012 13:47
EU 2 - For the Glory Jacob Strateške igre 7 8.1.2012 4:43


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 5:45.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com