Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Operativni sistemi
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Operativni sistemi Windows, Mac OS, DOS...

Pregled rezultata glasanja: Koji je po vama trenutno bolji operativni sistem
Microsoft Windows XP SP2 127 79,87%
Microsoft Windows Vista 32 20,13%
Glasova: 159. U ovom glasanju ne možete da učestvujete

Tema zaključana
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 11.3.2007, 2:44   #1
Master Neo
Deo inventara foruma
 
Član od: 30.11.2005.
Lokacija: Stan
Poruke: 3.102
Zahvalnice: 374
Zahvaljeno 456 puta na 282 poruka
Određen forumom Vista vs. XP

Dakle, glasajte za, po vama trenutno bolji operativni sistem, i uz to napisite obrazlozenje. Moje licno misljenje je da je XP trenutno bolji, jer za Vistu nema dosta programa, slaba je podrska drajvera, sve je to u beta fazi nekako... Ne kazem da se to nece promeniti, ali do tada, XP je jos uvek bolji.
Master Neo je offline  
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Master Neo na korisnoj poruci:
Renee (2.4.2007)
Stara 11.3.2007, 3:15   #2
Dio37
Starosedelac
 
Član od: 3.2.2007.
Lokacija: Rubacava
Poruke: 2.282
Zahvalnice: 334
Zahvaljeno 1.167 puta na 469 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Dio37
Određen forumom Re: Vista vs. XP

Pa, ako ih uporedjujemo u ovom trenutku, nema tu neke dileme. XP SP2 zasad predstavlja bolje resenje za korisnike od Viste.
Dio37 je offline  
Stara 11.3.2007, 3:31   #3
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Vista vs. XP

Kratko i jasno-XP

Vista je po meni zesci promasaj,ali buducnost ce pokazati da li sam bio u pravu
Ono sto mi pada u oci je da posle skoro 5 godina "razvoja" MS opet nije uradio OS kako bi trebalo
Covenant je offline  
Stara 11.3.2007, 3:38   #4
Gadoguz
Veteran
 
Član od: 8.9.2006.
Lokacija: South Park
Poruke: 1.172
Zahvalnice: 421
Zahvaljeno 117 puta na 111 poruka
Wink Re: Vista vs. XP

Ja sam glasao za XP posto je on neprevazidjen,
Probao sam i vistu ali mi se nimalo ne svidja.


Gadoguz je sada online  
Stara 11.3.2007, 3:49   #5
Deusdies
Starosedelac
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: bo@galaxy: ~$
Poruke: 1.554
Zahvalnice: 54
Zahvaljeno 439 puta na 215 poruka
Slanje poruke preko AIM-a korisniku Deusdies Slanje poruke preko MSN-a korisniku Deusdies Slanje poruke preko Skypea korisniku Deusdies
Određen forumom Re: Vista vs. XP

Ko vas tera da instalirate 64-bitnu verziju???

Ja sam instalirao 32-bitnu i rade apsolutno svi programi koji su radili na XP, kao i svi drajveri. Ostalo je nepromenjeno, desktop je ostao sa istim ikonicama, C:\ nije formatiran...ništa...

Definitivno Vista
Deusdies je offline  
Stara 11.3.2007, 3:52   #6
Gadoguz
Veteran
 
Član od: 8.9.2006.
Lokacija: South Park
Poruke: 1.172
Zahvalnice: 421
Zahvaljeno 117 puta na 111 poruka
Određen forumom Re: Vista vs. XP

Citat:
Deusdies kaže: Pregled poruke
Ko vas tera da instalirate 64-bitnu verziju???

Ja sam instalirao 32-bitnu i rade apsolutno svi programi koji su radili na XP, kao i svi drajveri. Ostalo je nepromenjeno, desktop je ostao sa istim ikonicama, C:\ nije formatiran...ništa...

Definitivno Vista


I ja sam instalirao 32-bitnu verziju ali sam imao problema sa drajverima za
zvucnu Realetek AC'97 a i sa Igramam, bilo ih je nemoguce igrati.
Gadoguz je sada online  
Stara 11.3.2007, 4:55   #7
Nicolas
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Lokacija: No pain!
Poruke: 3.062
Zahvalnice: 299
Zahvaljeno 397 puta na 300 poruka
Određen forumom Re: Vista vs. XP

XP definitivno, taman sam dosao do tacke kada trebam da koliko toliko uzivam u brzom radu sistema kada ono izadje vista. Srecom ne nudi nista posebno, cak i mnogo manje od XP-a, ako izuzmemo naravno one zavrzlame koje jedu memoriju a to se da srediti i na XP-u sa jos manje potrosenih resursa.
Mislim da cu na Vistu tek pri kraju godine, odnosno kada strucniji ljudi kazu neku lepu rec za rad u 64-bitnoj Visti i pod uslovom da sam nabacio jos gigu rama na ovu.
Nicolas je offline  
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Nicolas na korisnoj poruci:
Renee (2.4.2007)
Stara 11.3.2007, 5:18   #8
jonathan
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.11.2006.
Poruke: 5.187
Zahvalnice: 948
Zahvaljeno 1.398 puta na 678 poruka
Određen forumom Re: Vista vs. XP

Citat:
Master Neo kaže: Pregled poruke
Dakle, glasajte za, po vama trenutno bolji operativni sistem, i uz to napisite obrazlozenje. Moje licno misljenje je da je XP trenutno bolji, jer za Vistu nema dosta programa, slaba je podrska drajvera, sve je to u beta fazi nekako... Ne kazem da se to nece promeniti, ali do tada, XP je jos uvek bolji.
e pa majku mu neka je to jos neko rekao sem mene
stvarni mislim da je jos uvek beta verzija,... a nije se moglo cekat sa prodajom pa uvali sta ima...

naravno XP
...zasto ?
mislim da slika sve govori

molim vas pogledajte na sta su ljudi podigli XP evo linka http://www.winhistory.de/more/386/xpmini_eng.htm

toliko sam ogorcen na vistu i te nebulozne performanse koje trazi

to sto mi govorimo da je xp "trenutno" bolje resenje od viste.. ipak.. sta? to ce bit posle vista bolje resenje.. kad posle?

ipak mislim da.. staje - tuje.. nema bolje, kada oni misle napravit bolje kada Vienna izlazi 2009...
jonathan je offline  
Stara 11.3.2007, 5:37   #9
robotz
Novi član
 
Član od: 9.3.2007.
Poruke: 14
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 3 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Vista vs. XP

ovako: sto se tice stabilnosti rada, vista je stabilnija.prica se o nekom sub os viste koji bi trebao izaci za slabije masine.o aeru da ne govorimo jer ga i ne koristim,imam svoju temu koju sam napravio u xp-u i koja shljaka na visti.iskreno xp mi je 10x brzi ali ima previse mana kao i vista,cini mi se da vista ima vise prednosti od xp-a ali vecu hardversku zahtevnost pa je zbog toga ljudi negativno kritikuju.kad bi ste duze radili sa vistom primetili bi ste da aplikacije koje koriste 64-bitnu platformu rade 100 % brze (3d max 9) gde cete najbolje primetiti duplo brzi rendering.sto se tice nekompatibilnosti softwarea,mislim zar ste na xp-u sve ove programe koristili mesec dana nakon njegovog izslaska u prodaju???? neznam sta je ko ocekivao ali vista ne sadrzi hladnu fuziju i ne putuje brzinom svetlosti vec se bazira na bolju komunikaciju 64-bitnih procesora sa os-om,da ne preterujem u detalje.jedina mana je hardverska zahtevnost jer je sve u pocetnoj fazi kao sto je bio xp na pentium II ili III kad je izasao.optimistican sam jer microsoft (kakav go da je)nije neka bezveze firma bez iskustva i zna sta treba da pruzi osnovnom i advanced user-u.samo je pitanje koliko imate para da ulozite za hardware koji ce tek doci do izrazaja na ovom OS-u.
robotz je offline  
Stara 11.3.2007, 10:41   #10
Axis
Član
 
Član od: 28.2.2007.
Lokacija: Alpha Centauri
Poruke: 179
Zahvalnice: 40
Zahvaljeno 4 puta na 4 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Axis Slanje poruke preko MSN-a korisniku Axis
Određen forumom Re: Vista vs. XP

VISTA.

Zasto? Zato sto mislim da je uvek bolje koristiti noviju tehnologiju(sta bi bilo da smo ostali na sveci a ne prihvatili struju).Dobro o ukusima i uverenjima se ne moze diskutovati.Sada se opet ponavljam ali setite se kada je izasao XP.Isto se desava sada kao i onda.Naravno ima ljudi koji i danas rade i koji su ostali na 98 i Me ili na ostalim.Tako ce biti i sa Vistom samo je potrebno da prodje malo vremena.A u ostalom nije Vista samo zahtevna vec ce i druge aplikacije postajati sve vise i vise zahtevnije pa cete opet morati menjati masinu ili je dopunjavati,zar ne?Znaci VREME!
Axis je offline  
Stara 11.3.2007, 11:02   #11
Jack In The Box
Član
 
Član od: 7.12.2005.
Poruke: 314
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 17 puta na 13 poruka
Određen forumom Re: Vista vs. XP

Vista je XP ubačen u šejker, dobro izmućkan i sipan u ogromnu šarenu čašu nakićenu kišobrančićima...
Kada sam je prvi put instalirao osećao sam se kao Del Boj sa pinakoladom....
Jack In The Box je offline  
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Jack In The Box na korisnoj poruci:
Wolverine (23.3.2007)
Stara 11.3.2007, 11:07   #12
testera
Veteran
 
Član od: 9.2.2007.
Lokacija: Belgrade
Poruke: 711
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 251 puta na 133 poruka
Određen forumom Re: Vista vs. XP

XP SP2 definitivno. Kakva bre Vista.
****m ti OS i Microsoft kada su poceli da prave SP1 za proizvod koji se jos nije ni pojavio u prodaji (VISTA).
Preci cu na Vistu kada budu uradili SP2, za jedno 2 godine.
A ako ljudi instaliraju Vistu zbog Aero i sminke, lepo brate neka predju na
MAC OSX i neka uzivaju u okruzenju.
Microsoft nije ispunio jedno jako bitno obecanje, a to je promena NTFS sistema.
Onda opcija search koja u trenutku pretrazi ceo hard, kao spootlight na
MAC OSX. Kill Bill!!!
testera je offline  
Stara 11.3.2007, 13:35   #13
Master Neo
Deo inventara foruma
 
Član od: 30.11.2005.
Lokacija: Stan
Poruke: 3.102
Zahvalnice: 374
Zahvaljeno 456 puta na 282 poruka
Određen forumom Re: Vista vs. XP

Citat:
Axis kaže: Pregled poruke
VISTA.

Zasto? Zato sto mislim da je uvek bolje koristiti noviju tehnologiju(sta bi bilo da smo ostali na sveci a ne prihvatili struju).Dobro o ukusima i uverenjima se ne moze diskutovati.Sada se opet ponavljam ali setite se kada je izasao XP.Isto se desava sada kao i onda.Naravno ima ljudi koji i danas rade i koji su ostali na 98 i Me ili na ostalim.Tako ce biti i sa Vistom samo je potrebno da prodje malo vremena.A u ostalom nije Vista samo zahtevna vec ce i druge aplikacije postajati sve vise i vise zahtevnije pa cete opet morati menjati masinu ili je dopunjavati,zar ne?Znaci VREME!
Noviju tehnologiju? Zarad cega? Ajde da vista pruza bolje performanse ili ima nesto sto ni u ludilu na xp-u ne bi moglo da radi... Ok, pokazace vreme, ali kao sto vidis, napisao sam na pocetku trenutno bolji sistem
Master Neo je offline  
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Master Neo na korisnoj poruci:
Renee (2.4.2007)
Stara 11.3.2007, 14:08   #14
Axis
Član
 
Član od: 28.2.2007.
Lokacija: Alpha Centauri
Poruke: 179
Zahvalnice: 40
Zahvaljeno 4 puta na 4 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Axis Slanje poruke preko MSN-a korisniku Axis
Određen forumom Re: Vista vs. XP

Slazem se i ja sa tobom da je TRENUTNO najbolji sistem ALI NE I ZADUGO.
Axis je offline  
Stara 11.3.2007, 14:11   #15
marxo
Član
 
Član od: 23.7.2006.
Lokacija: Kikinda - WPC.HQ
Poruke: 321
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 39 puta na 27 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku marxo Slanje poruke preko MSN-a korisniku marxo Slanje poruke preko Yahooa korisniku marxo
Određen forumom Re: Vista vs. XP

Citat:
jonathan kaže: Pregled poruke

naravno XP
...zasto ?
mislim da slika sve govori

molim vas pogledajte na sta su ljudi podigli XP evo linka http://www.winhistory.de/more/386/xpmini_eng.htm
Ja sam odradio install na 133MHz radi na 32-bit color sa XPSP2. Nije Tweakovan mnogo... Dobicete screensot uskoro. XP i dalje...
marxo je offline  
Stara 11.3.2007, 14:22   #16
Patton
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Patton
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: Silent Hill
Poruke: 4.647
Zahvalnice: 157
Zahvaljeno 904 puta na 493 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Patton Slanje poruke preko MSN-a korisniku Patton Slanje poruke preko Yahooa korisniku Patton
Određen forumom Re: Vista vs. XP

Gledam sada po Microsoftovom sajtu koji hardver se preporucuje za WinXP, a koji za Vistu. Za XP pise da je dovoljno 300MHz i 128mb ram-a. Ovo je smesno! Ja sam instalirao XP mozda pola godine posto se pojavio kod nas, jer sam bas u to vreme menjao komp i nabavio Thunderbird-a 1.1GHz i 256mb ram-a. Nisam mogao da prdnem u XP-u koliko se vukao. Da ne pricamo o tome da je potreban restart posle svake zahtevnije aplikacije ili igre, kako bi se flushovalo svo djubre iz memorije. ALI, sada uzivam u XP-u sa 2.8GHz (ne tako bitno) i 1.5GB ram-a (mnooogo bitno). Pod uzivanjem mislim da ne cujem hard kako swapuje, koristim razna okruzenja koja gutaju memoriju, igram najnovije igre, surfujem net-om i skidam ko blesav... i tako sve u krug... 2-3 NEDELJE bez restartovanja komp-a.

E sad... ako XP zahteva 128mb ram-a ))
A Vista koliko ja vidim 1GB ))

Pitam se koliko je ram-a STVARNO potrebno za uzivanje u Visti.

A novine u Visti oko administracije, grupa, usera i ostalih gluposti cisto sumnjam da su bolje odradjene nego u Win2003 Serveru
Patton je offline  
Stara 11.3.2007, 14:34   #17
oluja
Superb Moderator
 
Avatar korisnika oluja
 
Član od: 17.8.2005.
Lokacija: Vojvodina
Poruke: 4.867
Zahvalnice: 2.930
Zahvaljeno 3.861 puta na 1.164 poruka
Određen forumom Re: Vista vs. XP

Razmisljao sam da kupim kola zeni da ide sa njima na pijacu... dvoumim se izmedju ferarija i lambordzinija... mislim...

Kako mozete da raspravljate da li je trenutno bolja Vista ili XP?

Kupices ili instaliraces ono sto ti odradjuje posao. Kome treba mnoooogo rama kupice Vistu jer ona moze da "vidi" i koristi vise (teoretski 128 GB) nego XP (4 GB ukupno a 2 GB po aplikaciji), kome ne treba nece kupiti i kraj price.

Licno meni Vista izgleda primamljivo (sacekacu malo da prodju decije bolesti) jer mi zbog posla treba mnogo ram-a.
oluja je offline  
Stara 11.3.2007, 15:10   #18
M1los
Starosedelac
 
Član od: 13.5.2006.
Lokacija: Prijedor, RS
Poruke: 1.475
Zahvalnice: 781
Zahvaljeno 105 puta na 83 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku M1los
Određen forumom Re: Vista vs. XP

@ oluja
Kupi Ferrari

Ja sam glasao za XP, jer se sa njega neće silaziti još godinu dve - dok Vista ne postane stabilna i bolje optimizovana
M1los je offline  
Stara 11.3.2007, 15:32   #19
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Vista vs. XP

Citat:
Patton kaže: Pregled poruke
Ja sam instalirao XP mozda pola godine posto se pojavio kod nas, jer sam bas u to vreme menjao komp i nabavio Thunderbird-a 1.1GHz i 256mb ram-a. Nisam mogao da prdnem u XP-u koliko se vukao. Da ne pricamo o tome da je potreban restart posle svake zahtevnije aplikacije ili igre, kako bi se flushovalo svo djubre iz memorije.
Mislim da malo preterujes
Meni je XP radio prilicno dobro na Athlon-u 1700XP,256MB SDRAM-a,Quantum Fireball 5200rpm
Ali sto jes jes-tek sa 1GB RAM-a XP dise punim plucima-da dobro ste procitali,a 512MB je pristojno,ali opet ne i dovoljno

Citat:
E sad... ako XP zahteva 128mb ram-a ))
A Vista koliko ja vidim 1GB ))
Pitam se koliko je ram-a STVARNO potrebno za uzivanje u Visti.
Realno je ocekivati da ce biti potrebno oko 2GB RAM-a(pa i vise)za komforan rad-pogotovu sto se tice igra i zahtevnijih aplikacija
Koliko vidim 1GB RAM je dovoljno sa surfovanje netom,muziku,filmove,ah da umalo da zaboravim-i Aero

Citat:
A novine u Visti oko administracije, grupa, usera i ostalih gluposti cisto sumnjam da su bolje odradjene nego u Win2003 Serveru
Pa Vista u sustini jeste Win 2003 Server-malo doradjen i nasminkan,lepo upakovan da se bolje i proda
Potpuno isto je bilo i sa XP-om koji je u sustini nasminkana Win 2000-arka

Citat:
oluja kaže: Pregled poruke
Kupices ili instaliraces ono sto ti odradjuje posao. Kome treba mnoooogo rama kupice Vistu jer ona moze da "vidi" i koristi vise (teoretski 128 GB) nego XP (4 GB ukupno a 2 GB po aplikaciji), kome ne treba nece kupiti i kraj price.
Sve to stoji,ali mogu misliti koliki procenat korisnika racunara cine ljudi kojima je potrebno ovoliko memorije
To se meri u promilima
Covenant je offline  
Stara 11.3.2007, 16:02   #20
optimus_prime
Starosedelac
 
Član od: 2.5.2006.
Lokacija: Austrija
Poruke: 1.444
Zahvalnice: 136
Zahvaljeno 75 puta na 59 poruka
Određen forumom Re: Vista vs. XP

VISTA definitivno.

Radi brze nego xp, stabilnija i lepsa, tek ce da dodju do izrazaji njene mogucnosti!!!
optimus_prime je offline  
Tema zaključana

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
igre koje rade/ne rade na Vista Ultimate.... GakunGak O igrama uopšte 29 8.1.2008 11:30
Vista Readiness Test@PcPITSTOP GakunGak Aplikativni softver 2 22.11.2006 19:17
Halo 2 na PC-u i Win Vista Meho Krljic O igrama uopšte 4 18.4.2006 20:00
windows Vista theme pack Master Neo Modovi 1 6.12.2005 20:09


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 4:52.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com