Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 9.5.2014, 0:43   #121
Боле
Veteran
 
Član od: 31.3.2010.
Poruke: 607
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 81 puta na 62 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 14.04

Citat:
bvitnik kaže:
u slučaju linux-a, to da li možeš da menjaš boje nije na grafičkom okruženju da ti omogući. Većina programa koji se standardno koriste u lxde i xfce okruženjima su bazirani na gtk bibliotekama. Izgled gtk programa diktira stil/tema koja je u upotrebi. Ako hoćeš da menjaš boje interfejsa gtk programa moraš da nađeš stil/temu koja tako nešto omogućava i usput nudi grafički alat za podešavanje boja. Malo je takvih ali postoje.
Не знам ко је требао да омогући детаљније подешавања боја у Лубунту, али је велики пропуст да је то тако лоше решено.
А где се мења таква тема? У подешавањима изгледа?

Citat:
coldboot kaže:
ako se zadržiš na lubuntu instaliraj espresso 0.1 temu. Ja takođe ne volim svetle pozadine u programima a ova je prijatna na oči.
У подешавањима изгледа се инсталита то или негде друго? Да ли постоји неки програм где се могу обрадити те теме и изменити?

Citat:
coldboot kaže:
ako želiš da menjaš lako(kroz gui) sve aspekte izgleda okruženja, onda bez dvojbe, kde je za tebe. Jedino što sa 1gb ram-a treba da vodiš računa da ne pokrećeš previše memorijski zahtevnih aplikacija odjednom. Swapping je bolno spor.
Пробаћу и КДЕ.

Пробао сам Минт Цимет, и кад уђем у опцију за боје, не даје никакву могућност да се мењају боје. Него ми тамо наводи неку листу и на њој назив монитора.

Сад ћу да испробам МАТЕ.
Боле je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.5.2014, 7:33   #122
Dzajo5
Veteran
 
Član od: 15.9.2008.
Poruke: 657
Zahvalnice: 259
Zahvaljeno 86 puta na 84 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 14.04

Da iskoristim diskusiju iako mozda nije mesto.
Po onome sto sam guglao, Lubuntu je laksi od Xubuntua, jel tako?
I onda pitanje na koje nisam nasao konkretan odgovor, jel moze na bilo koji distro od gore pomenutih da se ubaci Steam i da radi?
Prvenstveno mislim zbog toga sto su oni laksi.
Dzajo5 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.5.2014, 9:00   #123
I like games
Veteran
 
Član od: 25.3.2010.
Poruke: 574
Zahvalnice: 102
Zahvaljeno 71 puta na 64 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 14.04

Citat:
Боле kaže: Pregled poruke
Не знам ко је требао да омогући детаљније подешавања боја у Лубунту, али је велики пропуст да је то тако лоше решено.
А где се мења таква тема? У подешавањима изгледа?


У подешавањима изгледа се инсталита то или негде друго? Да ли постоји неки програм где се могу обрадити те теме и изменити?


Пробаћу и КДЕ.

Пробао сам Минт Цимет, и кад уђем у опцију за боје, не даје никакву могућност да се мењају боје. Него ми тамо наводи неку листу и на њој назив монитора.

Сад ћу да испробам МАТЕ.
Za Lubuntu mozda ti ovi sajtovi pomognu:
http://www.maketecheasier.com/theme-up-lubuntu/
http://www.webupd8.org/2012/09/custo...ors-using.html
I like games je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.5.2014, 10:46   #124
blast beat
V.I.P. GNU/Linux
 
Član od: 7.6.2009.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina OS: Arch Linux
Poruke: 2.508
Zahvalnice: 250
Zahvaljeno 649 puta na 499 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 14.04

Citat:
Dzajo5 kaže: Pregled poruke
Da iskoristim diskusiju iako mozda nije mesto.
Po onome sto sam guglao, Lubuntu je laksi od Xubuntua, jel tako?
I onda pitanje na koje nisam nasao konkretan odgovor, jel moze na bilo koji distro od gore pomenutih da se ubaci Steam i da radi?
Prvenstveno mislim zbog toga sto su oni laksi.
Jeste, ali ne nešto drastično, tu su negde. Da, može. Mislim da Ubuntu ima steam već u repozitorijumu tako su dovoljna dva klika da ga instaliraš, a može i sa steam zvaničnog sajta. I ako hoćeš da koristiš steam, obavezno aktiviraj vlasničke drajvere za grafičku u Additional drivers (jedino za Intel integruše to nije potrebno).
blast beat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku blast beat na korisnoj poruci:
Dzajo5 (9.5.2014)
Stara 9.5.2014, 11:05   #125
Dzajo5
Veteran
 
Član od: 15.9.2008.
Poruke: 657
Zahvalnice: 259
Zahvaljeno 86 puta na 84 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 14.04

Citat:
blast beat kaže: Pregled poruke
Jeste, ali ne nešto drastično, tu su negde. Da, može. Mislim da Ubuntu ima steam već u repozitorijumu tako su dovoljna dva klika da ga instaliraš, a može i sa steam zvaničnog sajta. I ako hoćeš da koristiš steam, obavezno aktiviraj vlasničke drajvere za grafičku u Additional drivers (jedino za Intel integruše to nije potrebno).
Za Ubuntu znam da može, instalirao sam na njemu Steam, ali nisam ga koristio jer nisam mogao da osposobim Nvidia 740M. Probaj sam live 14.04 i na njemu je odmah automatski prepoznao i 740M i dao mi na izbor valjda 3 moguća drajvera.

Pitam, jer ako Mint ne bude automatski prepoznao 740M, onda moram na neki Ubuntu derivat, najradije bih na Kubuntu, ali mi je pre neko vreme pravio probleme. Probaću naravno najpre njega, ali da vidim koja alternativa je bolja u slučaju da neće.

Hvala.
Dzajo5 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.5.2014, 11:33   #126
blast beat
V.I.P. GNU/Linux
 
Član od: 7.6.2009.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina OS: Arch Linux
Poruke: 2.508
Zahvalnice: 250
Zahvaljeno 649 puta na 499 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 14.04

Sve je to isto ispod haube. Ako ti 14.04 prepozna, znači i da će ovaj sledeći Mint koji doalzi raditi, kao i svi 14.04 derivati.
blast beat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku blast beat na korisnoj poruci:
Dzajo5 (9.5.2014)
Stara 9.5.2014, 15:24   #127
Dzajo5
Veteran
 
Član od: 15.9.2008.
Poruke: 657
Zahvalnice: 259
Zahvaljeno 86 puta na 84 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 14.04

Isprobao sam Xubuntu, nažalost ne leži mi nešto. Dobar je, brz, ali jednostavno ne odgovara mi. Takođe je prepoznao 740M.

Sad ću baš da probam i Kubuntu, dal će se bolje ponašati ovaj put.
Dzajo5 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.5.2014, 18:19   #128
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 14.04

Citat:
blast beat kaže: Pregled poruke
Nemoj mu preporučivati KDE, neće se on snaći tamo, za njega je više neko izgledom spartansko okruženje.
Neka proba. Što ne videti šta koje okruženje nudi, prednosti/mane. A drugo, svi ti dođoši sa windblowsa misle "koje njesra, ne mogu da podesim ovo, ne mogu da podesim ono kroz GUI". Kad vidi šta KDE ima i može, windblows će mu biti kao(što mu je sad LXDE) ubogo siroče.
ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.5.2014, 20:56   #129
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 14.04

Citat:
Dzajo5 kaže: Pregled poruke
Za Ubuntu znam da može, instalirao sam na njemu Steam, ali nisam ga koristio jer nisam mogao da osposobim Nvidia 740M. Probaj sam live 14.04 i na njemu je odmah automatski prepoznao i 740M i dao mi na izbor valjda 3 moguća drajvera.

Pitam, jer ako Mint ne bude automatski prepoznao 740M, onda moram na neki Ubuntu derivat, najradije bih na Kubuntu, ali mi je pre neko vreme pravio probleme. Probaću naravno najpre njega, ali da vidim koja alternativa je bolja u slučaju da neće.

Hvala.
LXDE i E17 su najbolji za gaming. http://jeffhoogland.blogspot.com/201...ps-opengl.html
ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.5.2014, 22:02   #130
bvitnik
Starosedelac
 
Član od: 27.12.2005.
Lokacija: Pančevo
Poruke: 1.303
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 438 puta na 328 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 14.04

Citat:
Боле kaže: Pregled poruke
Не знам ко је требао да омогући детаљније подешавања боја у Лубунту, али је велики пропуст да је то тако лоше решено.
А где се мења таква тема? У подешавањима изгледа?
Farbanje iterfejsa po želji je izumrlo pojavom Windows XP-a. Ni na Windows-u više ne možeš da farbaš interfejs po želji osim ako koristiš "klasičnu temu". S obzirom da nikog više tako nešto ne interesuje, niko se nije ni našao voljan da pravi GTK teme sa izmenjivim bojama. Izmeniš celu temu i super.

S druge strane, standardne Qt teme koje dolaze uz KDE, imaju mogućnost da ih farbaš do detalja + KDE ima alat za izbor boja u "System Settings". Naslednik LXDE-a tzv. LXQt je baziran na Qt bibliotekama pa će, nadam se, obezbediti isti nivo mogućnosti out-of-the-box.

EDIT:

Sad sam video. Farbanje Qt tema može da se obavlja iz QTConfig alata (osim u KDE-u gde lepo piše da treba da se koristi "KDE Control Centar/System Settings" umesto QTConfig-a). Time rečeno, ako bi koristio LXQt i neku od standardnih Qt tema, farbanje možeš da radiš iz QTConfig-a.

Poslednja ispravka: bvitnik (9.5.2014 u 22:34)
bvitnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.5.2014, 9:27   #131
Dzajo5
Veteran
 
Član od: 15.9.2008.
Poruke: 657
Zahvalnice: 259
Zahvaljeno 86 puta na 84 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 14.04

Citat:
ColdBoot kaže: Pregled poruke
U ovom slučaju bi LXDE bio Lubuntu?
A onaj E17 bi bio Bodhi?
Dzajo5 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.5.2014, 16:48   #132
maxx10
Član
 
Član od: 9.2.2006.
Lokacija: prijepolje
Poruke: 453
Zahvalnice: 44
Zahvaljeno 72 puta na 57 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 14.04

Sto se tice XFCE verovatno je kriv kilavi default kompozitor koji mi uvek zadaje muke, sada mi je prva stvar koju uradim nakon instalacije XFCE postavljanje comptona kao def compositora i druga prica potpuno.

Xubuntu sam probao nekoliko puta i ne secam se tacno sta je bilo ali uvek je bio pun nekih bubica, najbolja izvedba desktopa sa XFCE okruzenjem je po meni Linux Mint sa kojim do sada nikakvih problema nisam imao.
maxx10 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.5.2014, 21:42   #133
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 14.04

U stvari, najbolji za gaming će verovatno biti SteamOS, kad se pojavi, jer pretpostavljam da će oni tweakovati sve za što bolji frame rate.
ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.5.2014, 19:52   #134
Боле
Veteran
 
Član od: 31.3.2010.
Poruke: 607
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 81 puta na 62 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 14.04

Инсталирао Лубунту 13.04. Нема проблема са применом подешених боја у систему и програмима које има у верзији 14.04, и нема проблема са применом изабране резолуције слике сваки пут кад се поново покреће систем које има у верзији 13.10. Тако да ми ова верзија боље ради од новије две. По жељи подешене боје се примењују на меније, прозоре и позадине прозора у систему и програмима. То је оно што сам тражио. Значи то је могуће у овом окружењу него је то баг у верзији 14.04.
У 13.04 ми се не свиђа што има Хромијум, али сам га деинсталирао.

У Синаптику сам задао да ми нађе фајервол, и нашао је више програма на ову реч. Преузео сам неки што је преведен Паликућа. Делује ми озбиљнији од Gufw. Који ви користите и да ли мислите да је Gufw довољан? Није ми јасно што је по инсталацији система Гуфв искључен или га чак ни нема, него га је потребно посебно преузимати. И што не поставе неки бољи фајерфол кад већ постоји избор. У неким верзијама дистрибуција кад једном покренеш Гуфв и кад га укључиш, сваки наредни пут кад се покрене програм показује да је укључен, а у неким верзијама, не упамти да си укључио, него сваки пут кад наново покренеш Гуфв пише да је искључен и онда сваки пут треба да укључујем поново. Како се то трајно укључује?

Преузео сам неке .deb фајлове одређених програма које хоћу да инсталирам. Преузео сам нпр неку старију верзију Крусејдера. И кад сам кренуо инсталацију рекао је да му је потребна нека kde5 библиотека одређена верзија или новије. Занима ме да ли ће тако инсталација сваког програма у .deb формату да ми каже које верзије одређених библиотека фале?

Poslednja ispravka: Боле (15.5.2014 u 20:03)
Боле je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.5.2014, 20:38   #135
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.166
Zahvalnice: 2.085
Zahvaljeno 4.923 puta na 2.859 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 14.04

Zato se i koriste paket menadžeri poput apt-geta ili synaptica, da bi umesto tebe razrešavali tu zavisnost između paketa.

Takođe nemoj instalirati starije verzije Krusadera.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.5.2014, 21:17   #136
Боле
Veteran
 
Član od: 31.3.2010.
Poruke: 607
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 81 puta na 62 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 14.04

Citat:
voodoo_ kaže:
Zato se i koriste paket menadžeri poput apt-geta ili synaptica, da bi umesto tebe razrešavali tu zavisnost između paketa.

Takođe nemoj instalirati starije verzije Krusadera.
Па знам то.
Проблем је што је на Лубунту 13.04 верзија Крусадера 2.4.0~beta1, на којој има баг, неће да улази у архиве. А на 13.10 и 14.04 је верзија 2.4.0~beta3-2 у којој нема тога бага. Зато сам преузео .deb фајлове за убунту: те најновије верзије, као и једне старије верзије 2.0.0-1. Реко да пробам како ради и та старија верзија. Тренутно у инсталираном систему немам Крусејдер. Ако уђем у Синаптик и инсталирам ту верзију 2.4.0~beta1 да ли ћу моћи преко ње да инсталирам .deb најновију верзију, и ако не, како да инсталирам најновију?
Боле je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.5.2014, 22:00   #137
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.166
Zahvalnice: 2.085
Zahvaljeno 4.923 puta na 2.859 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 14.04

Ja koristim 2.4.0 beta 1 na poslu svakodnevno (pošto je u pitanju Ubuntu 12.04) i ulazi normalno u arhive ako su instalirani odgovarajući programi i prepoznati u "Dependencies" podešavanjima. Koje tačno arhive neće da ti otvori?
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.5.2014, 22:02   #138
bvitnik
Starosedelac
 
Član od: 27.12.2005.
Lokacija: Pančevo
Poruke: 1.303
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 438 puta na 328 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 14.04

Citat:
Боле kaže: Pregled poruke
и ако не, како да инсталирам најновију?
Iz PPA koja nudi verziju Krusader-a koju želiš za verziju Ubuntu-a koju koristiš. Ako takav PPA ne postoji onda sledi kompajliranje iz izvornog koda.

Treba da razumeš da je Krusader paket iz riznice Ubuntu-a 14.04 kompajliran da koristi verzije KDE biblioteka koje dolaze sa 14.04 a ne sa 13.04 i zato ne možeš da ga instaliraš na 13.04. Ako postoji PPA ili paket Krusader-a verzije 2.4.0~beta3-2 za 13.04, onda takav možeš da instaliraš. U suprotnom, Krusader kompajliraš iz izvornog koda i praviš svoj paket za svoj sistem. Praktično svi programi koji se nalaze u riznicama nisu samostalni već se oslanjaju na biblioteke (i to konkretne verzije biblioteka) koje dolaze u tim istim riznicama. Kada to ne bi bio slučaj, svaki program (paket) bi morao da dođe sa svojim kopijama odgovarajućih verzija biblioteka koje koristi. Zauzeće sistema i programa na disku bi poraslo nekoliko puta. Kome treba još jedan Windows 7 koji zauzme 25GB sam? Uz još par programa ode celih 35GB. Igre i ostale glomazne stvari da ne računam. Linux sa gomilom programa ispadne ispod 10 GB kod mene.

Postoji mogućnost da noviji paket Krusader-a instaliraš pod starijim sistemom ali uspeh nije zagarantovan. Možeš da instaliraš stariji paket (onaj iz riznica) kako bi povukao i sve zavisnosti. Zatim obrišeš taj Krusader ali ostale pakete koji su instalirani da bi zadovoljili zavisnosti ostaviš instalirane. Nakon toga instaliraš noviji paket Krusader-a pomoću "dpkg" alata i moliš boga da će raditi.

P.S. Gde si podešavao boje u Lubuntu 13.04 a da ti nije radilo u 14.04? Može neki screenshot?
bvitnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.5.2014, 22:08   #139
bvitnik
Starosedelac
 
Član od: 27.12.2005.
Lokacija: Pančevo
Poruke: 1.303
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 438 puta na 328 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 14.04

Citat:
voodoo_ kaže: Pregled poruke
Ja koristim 2.4.0 beta 1 na poslu svakodnevno (pošto je u pitanju Ubuntu 12.04) i ulazi normalno u arhive ako su instalirani odgovarajući programi i prepoznati u "Dependencies" podešavanjima. Koje tačno arhive neće da ti otvori?
Krusader je prestao da radi sa arhivama negde oko 12.10 ili 13.04, ako se ne varam, zbog nekih izmena u bibliotekama KDE-a. Krivac nije bila nikakva izmena u samom Krusader-u. Izdat je patch za Krusader ubrzo ali noviji paket Krusader-a sa primenjenim patch-om se nije pojavio u Ubuntu riznicama sve do 13.10. Ja sam ovaj problem zaobišao tako što sam podesio Krusader da koristi kiozip, kiorar itd. umesto sopstvenog univerzavnog kioslave-a (krarc). Procedura je komplikovana pa sad nemam vremena da je opisujem.

Poslednja ispravka: bvitnik (15.5.2014 u 22:17)
bvitnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku bvitnik na korisnoj poruci:
voodoo_ (15.5.2014)
Stara 15.5.2014, 22:41   #140
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.166
Zahvalnice: 2.085
Zahvaljeno 4.923 puta na 2.859 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 14.04

Bezveze... ništa, treba se držati LTS verzija.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Ubuntu 13.04 (Raring Ringtail) rogi23 Slobodni softver 67 3.7.2013 16:57
Ubuntu OS dex3108 Programi za mobilne telefone 4 3.1.2013 13:33
Ubuntu 9.10 review [od strane Windows korisnika] Djordje Turjacanin Slobodni softver 12 14.1.2010 15:56
Announcing Ubuntu 10.04 LTS: The Lucid Lynx DobroslaV Slobodni softver 8 29.9.2009 16:33
Ubuntu vodič za preživljavanje (posle instalacije) laikexpert Slobodni softver 0 26.12.2008 11:18


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 6:38.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com