Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Operativni sistemi
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Operativni sistemi Windows, Mac OS, DOS...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 9.12.2006, 2:15   #1
Marko 0401
Veteran
 
Član od: 15.10.2006.
Lokacija: Nepoznata
Poruke: 1.109
Zahvalnice: 125
Zahvaljeno 77 puta na 69 poruka
Određen forumom Reinstalacija na laptopu

Uz laptop koji sam kupio nisam dobio Windows instalacioni CD vec samo etiketu sa serijskim brojem Windowsa zalijepljenu ispod.Bila je tu u stvari hidden Backup particija koju sam ja fino izbrisao kada sam prvi put formatirao hard jer nisam imao pojma da ona postoji,prvi mi laptop sta da se radi.

Da li mogu ja da instaliram Windows Home Edition Service Pack 2 (taj sistem sam dobio uz laptop) od druga koji on vec ima instaliran na svom kompu pa ga fino samo registrujem sa svojim brojem??
Marko 0401 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.12.2006, 3:21   #2
Garson
Deo inventara foruma
 
Član od: 12.2.2006.
Lokacija: Across The Sky
Poruke: 6.252
Zahvalnice: 269
Zahvaljeno 544 puta na 343 poruka
Određen forumom Re: Reinstalacija na laptopu

Naravno da mozesh.
Garson je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.12.2006, 11:09   #3
Skols
Starosedelac
 
Član od: 24.12.2005.
Lokacija: Tatooine
Poruke: 1.527
Zahvalnice: 132
Zahvaljeno 348 puta na 247 poruka
Određen forumom Re: Reinstalacija na laptopu

uf,spasili ste me...i ja imam isti slucaj sa lenovom,dok sam (ponovo)instalirao linux slucajno obrisem i tu particiju,a tu mi i win i drajveri...
Skols je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.12.2006, 14:56   #4
Marko 0401
Veteran
 
Član od: 15.10.2006.
Lokacija: Nepoznata
Poruke: 1.109
Zahvalnice: 125
Zahvaljeno 77 puta na 69 poruka
Određen forumom Re: Reinstalacija na laptopu

Citat:
skols kaže:
uf,spasili ste me...i ja imam isti slucaj sa lenovom,dok sam (ponovo)instalirao linux slucajno obrisem i tu particiju,a tu mi i win i drajveri...
Spaseni smo dobro je .Samo sto ja nikako da prezalim tu hidden particiju na kojoj je bio Original factory settings,tu je bila gomila nekih Acerovih dodataka/drajvera koje sad ne mogu da instaliram ponovo,mogu samo osnovne drajvere da skinem,za plocu,graficku,zvuk,wirelles...

Barem mozemo opet da instaliramo original Windows i to je nesto...
Marko 0401 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.4.2007, 21:56   #5
Remedy
Veteran
 
Član od: 5.11.2005.
Poruke: 826
Zahvalnice: 177
Zahvaljeno 199 puta na 154 poruka
Određen forumom Win XP na Acer Aspire 3683-200

Prijatelj kome sam pre 1,5 god instalirao XP na desktop (sve i dalje super radi, a sto i ne bi), sad me tera da mu isto uradim sa laptopom. Covek radi u Nemackoj, kupio je Acer Aspire 3683-200 na kome je instalirana Vista na nemackom. LM nemam vremena za isprobavanja (covek se vraca za par dana), a posto do sad nisam instalirao OS na laptop (nisam pratio hardver, itd.) dobro bi mi dosla mala pomoc (kompjuter je komjuter, ali ipak). Znaci:

Intel Celeron M 430 (1.73 GHz, 533 MHz FSB, 1MB L2 cache)
Intel GMA 950
1 GB ddr2
120 GB HD
Mobile Intel 940GML Express chipset
...

1. Jel mogu normalno da instaliram XP kao na desktop?
2. Ne znam da li je HDD SATA (ne mogu da se snadjem u nemackoj Visti, mada do sad nisam ni video Vistu), u biosu stoji kao IDE 0. Ako jeste, nemam gde da stavim flopy?? (skinuo sam specifikaciju sa Acerovog sajta al tamo ne pise)
3. Jel ovaj Celeron M 64-bitan? Nisam instalirao OS na 64-bitnu masinu, pa ne znam jel ima tu nesto posebno (neki driver i slicno)?
Remedy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.4.2007, 23:10   #6
Bryan Fury
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Bryan Fury
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 5.619
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 1.521 puta na 1.054 poruka
Određen forumom Re: Reinstalacija na laptopu

1. Da.
2. Nisam siguran, ako jeste i ako ga Windows ne prepozna, moraćeš da modifikuješ WinXP instalaciju (da integrišeš odgovarajuće drajvere) pomoću programa nLite.
3. Nije 64-bitan.
Bryan Fury je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.4.2007, 9:57   #7
optimus_prime
Starosedelac
 
Član od: 2.5.2006.
Lokacija: Austrija
Poruke: 1.444
Zahvalnice: 136
Zahvaljeno 75 puta na 59 poruka
Određen forumom Re: Reinstalacija na laptopu

hard drive je sata i to ni manje ni vise vec SATAII ´, imao sam iste probleme pri instalaciji, ali sam na njemu instalirao vistu. probaj da nadjes verziju sa integrisanim sata drajverima.
optimus_prime je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.4.2007, 14:17   #8
Remedy
Veteran
 
Član od: 5.11.2005.
Poruke: 826
Zahvalnice: 177
Zahvaljeno 199 puta na 154 poruka
Određen forumom Re: Reinstalacija na laptopu

Uspeo sam da nadjem device manager-a (polako se prisecam nemackog), ali za paint sam se namucio . Definitivno je SATA.


Citat:
Bryan Fury kaže: Pregled poruke
...ako jeste i ako ga Windows ne prepozna, moraćeš da modifikuješ WinXP instalaciju (da integrišeš odgovarajuće drajvere) pomoću programa nLite...
Imam negde upustvo kako se to radi i bez dodatnih programa, mada me mrzi da se petljam pa cu iskoristiti nLite. Medjutim, skinuo sam drivere za chipset ali nema onog foldera za floppy (desno na slici je driiver, ja mislim bas od njegovog desktop-a).


Cini mi se da sam negde procitao da kod nekih ploca ili kod SATA 2 diskova moze da se instalira bez F6 i floppy-ja, pa se posle valjda instaliraju driveri. LM mozda lupam, evo kako to izgleda u biosu.


Da nastavim u tom pravcu, Vista izbacuje da ne postoji driver za masstorage controller.


I jos jedna stvar koja me zbunjuje - na sajtu Acer-a :

Meni ovo deluje kao da postoji drugacija verzija bios-a za Vistu. Jel to moguce? Ja ne mogu da vidim koja je verzija na laptop-u, kad udjem u bios samo pise "Phoenix Bios Setup Utility". Nigde nema opcija da sklonim onu sliku koja se pojavljuje u toku POST-a, pa ni odatle ne mogu da vidim.

Citat:
Bryan Fury kaže: Pregled poruke
3. Nije 64-bitan.
A da jeste? Pitam cisto iz radoznalosti.
Remedy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.4.2007, 19:37   #9
Bryan Fury
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Bryan Fury
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 5.619
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 1.521 puta na 1.054 poruka
Određen forumom Re: Reinstalacija na laptopu

I da je 64-bitan na njega instaliraš 32-bitni OS kao i da nije 64-bitni. Ako bi instalirao 64-bitni OS, onda bi ti trebali i odgovarajući drajveri, ali i dalje je ista procedura.
Nije mi baš jasno pitanje oko foldera za flopi, iata_enu.exe ti je drajver za SATA kontroler, samo ga raspakuj (nemoj ga instalirati) i posle ga integriši sa nLite-om. Verziju BIOS-a možeš videti i pomoću dijagnostičkog software-a, kao što je Everest, i sl. Za svaki model laptop-a postoji odgovarajući BIOS, ali ne verujem da BIOS "neće dati" da se instalira XP.
Bryan Fury je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.4.2007, 20:15   #10
Remedy
Veteran
 
Član od: 5.11.2005.
Poruke: 826
Zahvalnice: 177
Zahvaljeno 199 puta na 154 poruka
Određen forumom Re: Reinstalacija na laptopu

Citat:
Bryan Fury kaže: Pregled poruke
Nije mi baš jasno pitanje oko foldera za flopi, iata_enu.exe ti je drajver za SATA kontroler, samo ga raspakuj...
Trebalo je da malo bolje pojasnim, nisam hteo da post bude predugacak. Levo na slici su driveri za chipset na laptopu, a desno je driver za SATA kontroler (ICH6R) na nekoj Intelovoj ploci (ja mislim 945p chipset ili tako nesto). To desno sam stavio kao ilustraciju, jer toga nema medju driverima za plocu na laptopu (a to su jedini koji su raspolozivi na Acerovom sajtu). Pa sad ne znam sta da radim. Dal da skinem driver za ICH7 (prva slika u proslom postu) sa Intelovog sajta, pa da njega integrisem?
Remedy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.4.2007, 22:22   #11
Bryan Fury
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Bryan Fury
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 5.619
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 1.521 puta na 1.054 poruka
Određen forumom Re: Reinstalacija na laptopu

Šta je u folderu XP na levoj strani? Ako ni tu nema drajvera, možeš skinuti sata drajver sa intelovog sajta koji odgovara tvom čipsetu (samo budi siguran koji ti je čipset).
Bryan Fury je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.4.2007, 0:14   #12
Remedy
Veteran
 
Član od: 5.11.2005.
Poruke: 826
Zahvalnice: 177
Zahvaljeno 199 puta na 154 poruka
Određen forumom Re: Reinstalacija na laptopu

Citat:
Bryan Fury kaže: Pregled poruke
Šta je u folderu XP na levoj strani?
Nema, ali instalirao sam XP. Ja sam malo oprezniji kad su tudje stvari u pitanju, medjutim zuri se, pa sam morao sam da krenem . Posto ga Bios vidi kao ide, pokrenuo sam setup (bez F6), setup je lepo video hard, formatirao C particiju, instalirao i sve ok. Fajlovi koji su bili na D se vide i dalje, onu skrivenu particiju nisam dirao (to je valjda neki backup kod laptopova). Sad skidam drivere za XP sa Acerovog sajta.
Hvala svima koji su pomogli.
Remedy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Šta je šta (shader, pipeline, vertex jedinica, tekstura...)? bojongo Grafika 106 19.4.2014 14:47
Oldblivion (program za igranje na starijim kompjuterima) Veljko the King Role-Play 27 12.6.2007 0:03
Barton 2600+ dex1 Overklok 30 17.5.2006 2:06
PS/PS2 joypad na PC-ju. Sta mislite? dodo Ostale komponente 11 31.3.2006 21:08
Pojava gresaka I losih sektora na hard-diskovima Vlado78 Nosači podataka 6 2.3.2006 9:37


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 12:22.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com