Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Operativni sistemi

Operativni sistemi Windows, Mac OS, DOS...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 19.5.2010, 16:24   #1
nemacx
Član
 
Član od: 30.5.2008.
Lokacija: Prokuplje
Poruke: 372
Zahvalnice: 36
Zahvaljeno 33 puta na 32 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku nemacx
Određen forumom Problem prilikom igranja igrica na XP SP2 i SP3

Ne mogu da shvatim, ovo mi se desava na starom kompu...konf. je :

AMD Athlon 32+ 2.0 GHz
ASUS A7V8X-X
RAM 2.0GB
Radeon X1300

E sad problem je, instaliram SP2, nebitno koju verziju, i svi drajveri za graficku karticu rade fantasticno u igricama, nema nikakvih problema (medjutim to je SP2, ispao iz mode total, ne radi nesto novije od igrica)
Medjutim, ima vec par meseci kako izbegavam da instaliram SP3, znaci izgubio sam svaki zivac, instaliram SP3, instaliram drajver za graficku, udjem u igricu i vidim crno, ili belo, uglavnom, ne vidim nista, ili vidim pola igrice, a pola je braon pa kao neki poligoni, uglavnom nemoze da se igra, igrice koce, ne vidi se nista, crno,belo,braon !!

Imam sad SP3 na starom kompu, medjutim jedini drajver koji mi radi na njemu je 8.12 (a da mi rade igrice), gde mi cak i onaj jadni Stronghold Crusader radi na 30FPS

Da li iko moze da mi pomogne povodom ovog, imam kompijuter 8 godina i jos uvek ne mogu da zakljucim u cemu je problem !!

Poslednja ispravka: nemacx (19.5.2010 u 16:52)
nemacx je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.5.2010, 12:44   #2
nemacx
Član
 
Član od: 30.5.2008.
Lokacija: Prokuplje
Poruke: 372
Zahvalnice: 36
Zahvaljeno 33 puta na 32 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku nemacx
Određen forumom Re: Problem prilikom igranja igrica na XP SP2 i SP3

Haha ajoj pa znao sam niko ne zna u cemu je fazon, ajd ostavite temu jos koji dan pa je zakljucajte, posto izgleda da se ovo nikome ne desava !
nemacx je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.5.2010, 21:36   #3
dbaja
Veteran
 
Avatar korisnika dbaja
 
Član od: 4.12.2005.
Poruke: 1.180
Zahvalnice: 50
Zahvaljeno 214 puta na 130 poruka
Određen forumom Re: Problem prilikom igranja igrica na XP SP2 i SP3

A jesi li instalirao noviji DirectX nakon instalacije SP3 i drajvera za grafičku (i da li je drajver za grafičku sigurno odgovarajući)?
dbaja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.5.2010, 1:27   #4
nemacx
Član
 
Član od: 30.5.2008.
Lokacija: Prokuplje
Poruke: 372
Zahvalnice: 36
Zahvaljeno 33 puta na 32 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku nemacx
Određen forumom Re: Problem prilikom igranja igrica na XP SP2 i SP3

Citat:
dbaja kaže: Pregled poruke
A jesi li instalirao noviji DirectX nakon instalacije SP3 i drajvera za grafičku (i da li je drajver za grafičku sigurno odgovarajući)?
Pa mora da je odgovarajuci driver cim je sa oficijalnog ATI sajta ... i DirectX 9.0c mi je stojao na onom kompu...
nemacx je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.5.2010, 8:46   #5
dbaja
Veteran
 
Avatar korisnika dbaja
 
Član od: 4.12.2005.
Poruke: 1.180
Zahvalnice: 50
Zahvaljeno 214 puta na 130 poruka
Određen forumom Re: Problem prilikom igranja igrica na XP SP2 i SP3

Citat:
nemacx kaže: Pregled poruke
Pa mora da je odgovarajuci driver cim je sa oficijalnog ATI sajta ... i DirectX 9.0c mi je stojao na onom kompu...
Ok što je sa oficijelnog sajta, ali je za Win7 64bit i baš za tvoju karticu?
A DX reinstaliraj, ništa ne košta a možda proradi (trebalo bi).
dbaja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.5.2010, 9:03   #6
vasiljevic
Starosedelac
 
Član od: 21.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.678
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 624 puta na 388 poruka
Određen forumom Re: Problem prilikom igranja igrica na XP SP2 i SP3

Par pitanja:

1) Da li se SP3 stavlja na već instaliran sistem koji je već bio u upotrebi i koji ima instalirane sve programe na sebi?
2) Koja je tačna oznaka zadnjih drajvera koje s probao na tvom sistemu i koji prave kasnije problem?

Zašto ovo pitam? Pa poznato je da ako se SP3 instalira na sistem koji j ebio već u upotrebi zna da napravi razne probleme, ne mora da bude slučaj ali i to zna da se desi. Jedno od pravila je da se on instalira na čist sistem, dakle, na tek dignut sistem. Druga monogo bolja solucija je instalacija XPa koji već ima SP3, takozvana slip verzija. Postoji na netu i to da se skine. Ovo je, recimo, predlog. Izvršiti reinstalaciju sistema sa XP koji ima SP3, staviti odgovarajuće drajvre, staviti zadnju verziju DX-a, instalirati ostale drajvere, pa neku igricu i probati da li radi.

Drugo pitanje je vezano za drajvere, i verziju drajvera. Razlog je što je za tvoju grafičku prestala podrška i danas jedini drajveri koji nju podržavaju su takozvani legacy drajveri i to verzija 10.2:

http://support.amd.com/us/gpudownloa...3&lang=English

Takođe, treba skinuti i ostale drajvere za ploču i sistem, što novije to bolje, koji podržavaju tvoj sistem. I to je potrebno da ne bi došlo do konflikta drajvera.

I još jedna ideja: probati da se drajveri deinstaliraju i obrišu preko nekog od programa koji se time bavi namenski, ja obično uputim na ovaj program:

http://downloads.guru3d.com/Guru3D--...load-1655.html

Sa njime se čiste ostaci repova od dravera, bolje odradi posao od zvaničnog načina deinstalacije, pa posle njegovog posla probati kako odrađuju posao novi drajveri.

Isto još jedna ideja: otići na sajt proizvođača i probati njijhove drajvere za dotičnu karticu kako se oni ponašaju. Nije velika verovatnoća da zvanični drajveri imaju neki konflikt sa BIOSom grafičke ali opet, probati, ne košta mnogo vremena, a možda čini neku razliku (opet kažem, mala verovatnoća da je to problem).
vasiljevic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.5.2010, 11:25   #7
dbaja
Veteran
 
Avatar korisnika dbaja
 
Član od: 4.12.2005.
Poruke: 1.180
Zahvalnice: 50
Zahvaljeno 214 puta na 130 poruka
Određen forumom Re: Problem prilikom igranja igrica na XP SP2 i SP3

Samo sitna ispravka:

Citat:
vasiljevic kaže: Pregled poruke
...Druga monogo bolja solucija je instalacija XPa koji već ima SP3, takozvana slip verzija.
Tačnije slipstream verzija.

Citat:
vasiljevic kaže: Pregled poruke
...Postoji na netu i to da se skine. Ovo je, recimo, predlog...
Ne, ovakva verzija niti bilo kakva zvanično ne može da se SKINE. Ona mora da se KUPI. Malko obratite pažnju na pravilnik Foruma. Ovo bi moglo biti tretirano kao "navođenje na prekršaj".
dbaja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.5.2010, 15:13   #8
vasiljevic
Starosedelac
 
Član od: 21.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.678
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 624 puta na 388 poruka
Određen forumom Re: Problem prilikom igranja igrica na XP SP2 i SP3

Svaki XP mora da se kupi ali je vrlo malo njih ikad došlo u prodavnice sa integrisanim SP3, zato je i navedeno da ima da se skine. Pri tome sam mislio na originalno MS izdanje, nisam napisao to, ali sad, valjda je svako noramalan svestan da ne skida baš svašta i da je nedirnuta verzija najbolja.... I dalje ako je originalno izdanje MSa ono nije aktivirano, zar ne? Moglo je da se napiše i kupi, pa da se jurimo kako MS više ne prodaje XP ....

I jeste slipstream, ali dali je to nešto bitna razlika u pisanju? Daj da rešimo problem koji ima momak.
vasiljevic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.5.2010, 15:16   #9
nemacx
Član
 
Član od: 30.5.2008.
Lokacija: Prokuplje
Poruke: 372
Zahvalnice: 36
Zahvaljeno 33 puta na 32 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku nemacx
Određen forumom Re: Problem prilikom igranja igrica na XP SP2 i SP3

Citat:
dbaja kaže: Pregled poruke
Ok što je sa oficijelnog sajta, ali je za Win7 64bit i baš za tvoju karticu?
A DX reinstaliraj, ništa ne košta a možda proradi (trebalo bi).
Pa sa oficijalnog sajta biras OS i karticu... naravno da sam uzeo OS XP hehe, nema tu greske, a DirectX sam reinstalirao vise puta,nije on problem

Citat:
vasiljevic kaže: Pregled poruke
Par pitanja:

1) Da li se SP3 stavlja na već instaliran sistem koji je već bio u upotrebi i koji ima instalirane sve programe na sebi?
2) Koja je tačna oznaka zadnjih drajvera koje s probao na tvom sistemu i koji prave kasnije problem?

Zašto ovo pitam? Pa poznato je da ako se SP3 instalira na sistem koji j ebio već u upotrebi zna da napravi razne probleme, ne mora da bude slučaj ali i to zna da se desi. Jedno od pravila je da se on instalira na čist sistem, dakle, na tek dignut sistem. Druga monogo bolja solucija je instalacija XPa koji već ima SP3, takozvana slip verzija. Postoji na netu i to da se skine. Ovo je, recimo, predlog. Izvršiti reinstalaciju sistema sa XP koji ima SP3, staviti odgovarajuće drajvre, staviti zadnju verziju DX-a, instalirati ostale drajvere, pa neku igricu i probati da li radi.

Drugo pitanje je vezano za drajvere, i verziju drajvera. Razlog je što je za tvoju grafičku prestala podrška i danas jedini drajveri koji nju podržavaju su takozvani legacy drajveri i to verzija 10.2:

http://support.amd.com/us/gpudownloa...3&lang=English

Takođe, treba skinuti i ostale drajvere za ploču i sistem, što novije to bolje, koji podržavaju tvoj sistem. I to je potrebno da ne bi došlo do konflikta drajvera.

I još jedna ideja: probati da se drajveri deinstaliraju i obrišu preko nekog od programa koji se time bavi namenski, ja obično uputim na ovaj program:

http://downloads.guru3d.com/Guru3D--...load-1655.html

Sa njime se čiste ostaci repova od dravera, bolje odradi posao od zvaničnog načina deinstalacije, pa posle njegovog posla probati kako odrađuju posao novi drajveri.

Isto još jedna ideja: otići na sajt proizvođača i probati njijhove drajvere za dotičnu karticu kako se oni ponašaju. Nije velika verovatnoća da zvanični drajveri imaju neki konflikt sa BIOSom grafičke ali opet, probati, ne košta mnogo vremena, a možda čini neku razliku (opet kažem, mala verovatnoća da je to problem).
1) XP SP3 i bilo koji OS koji sam instalirao instaliram na cisto, znaci komplet erase particije na kojoj je bio OS i opet ispocetka...tako da to ne bi trebalo da je problem
2) Driver koji mi je trenutno u upotrebi (koristim SP3 trenutno) je 8.12 legacy driver ... sve iz 9 serije mi ne radi, bilo koji driver noviji pravi problem !!

Sto se tice BIOSa i drivera za maticnu plocu, na ovom kompijuteru su oni sa fabrickih cdova, znaci stari, nije losa ideja da updateujem to, i probacu ove drivere pa javljam...

I inace ako je ta verzija "stvarno" nedostupna na internetu, neka mi neko u inbox posalje gde

Ovaj program sam cuo da ima gadne "nuspojave" ako se nesto prekine u unninstalaciji ...

Poslednja ispravka: nemacx (29.5.2010 u 15:19) Razlog: U vezi programa za drivere ...
nemacx je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.5.2010, 15:42   #10
nemacx
Član
 
Član od: 30.5.2008.
Lokacija: Prokuplje
Poruke: 372
Zahvalnice: 36
Zahvaljeno 33 puta na 32 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku nemacx
Određen forumom Re: Problem prilikom igranja igrica na XP SP2 i SP3

Izvinjavam se za dupli post ali ....

Driver Sweeper je pronasao nesto vrlo interesantno, nasao mi je Nvidia Chipset ... hmmmm .... jedino sto je od ATIja bilo jeste Display Driver, a ostalo Nvidia za graficku, kako to ?
nemacx je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.5.2010, 16:52   #11
dbaja
Veteran
 
Avatar korisnika dbaja
 
Član od: 4.12.2005.
Poruke: 1.180
Zahvalnice: 50
Zahvaljeno 214 puta na 130 poruka
Određen forumom Re: Problem prilikom igranja igrica na XP SP2 i SP3

Citat:
nemacx kaže: Pregled poruke
Izvinjavam se za dupli post ali ....

Driver Sweeper je pronasao nesto vrlo interesantno, nasao mi je Nvidia Chipset ... hmmmm .... jedino sto je od ATIja bilo jeste Display Driver, a ostalo Nvidia za graficku, kako to ?
Čipset nema mnogo veze sa grafičkom što se tiče drajvera (osim ako nemaš i integrisanu grafiku pored Ati grafičke a da je pritom nisi u BIOSu isključio).
dbaja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.5.2010, 16:57   #12
dbaja
Veteran
 
Avatar korisnika dbaja
 
Član od: 4.12.2005.
Poruke: 1.180
Zahvalnice: 50
Zahvaljeno 214 puta na 130 poruka
Određen forumom Re: Problem prilikom igranja igrica na XP SP2 i SP3

Citat:
vasiljevic kaže: Pregled poruke
Svaki XP mora da se kupi ali je vrlo malo njih ikad došlo u prodavnice sa integrisanim SP3, zato je i navedeno da ima da se skine. Pri tome sam mislio na originalno MS izdanje, nisam napisao to, ali sad, valjda je svako noramalan svestan da ne skida baš svašta i da je nedirnuta verzija najbolja.... I dalje ako je originalno izdanje MSa ono nije aktivirano, zar ne? Moglo je da se napiše i kupi, pa da se jurimo kako MS više ne prodaje XP ....

I jeste slipstream, ali dali je to nešto bitna razlika u pisanju? Daj da rešimo problem koji ima momak.
Vidi, ja sam početkom prošle godine u firmi u kojoj sam radio dobio 12 diskova sa instalacijom Windowsa XP sa integrisanim SP3, tako da nije baš da nema u prodavnicama. Pored toga, dobio sam i LIP CD sa srpskim jezikom (koji nikad nisam instalirao).
SP3 je besplatan i njega mogu da skinu svi, pa da slipstream-uju svoje originalne instalacione CD-ove. To jeste legalno.
E sada, to što se sada prodaje sedmica menja stvar.

I svakako je bitna razlika u pisanju... slip <> slipstream a dali je Salvador
dbaja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.5.2010, 19:08   #13
vasiljevic
Starosedelac
 
Član od: 21.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.678
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 624 puta na 388 poruka
Određen forumom Re: Problem prilikom igranja igrica na XP SP2 i SP3

Situacija je jasna sa strane MSa, oni više ne prodaju XP i od njih ne može da se naruči. I tu je tačka. Jedino može da se dobije ako se dobija sa nekog od lagera, kao zaostatak, ili ako ide u sklopu nekih gotovih konfiguracija firmi tipa HP, Dell i sl, ili neke naše firme, pa da su dotične firme naručile pre od MSa dootične sisteme baš zbog isporuka firmama. Ako se ne varam, čak je i proces downgrade sa Win 7 na XP skoro prekinut, dakle, više ni to ne može.

Sad, gore pomenuti sajt Guru3D:

Zadnji VIA drajveri za čipset:

http://downloads.guru3d.com/VIA-Hype...load-1833.html

Za ostatak mislim da je ostatak skidanje sa Ausovog sajta, dakle:

http://www.asus.com/product.aspx?P_I...ntent=download

Iskreno, nisam baš nešto jurio da vidim ima li noviji drajveri za zvuk i al, mislim da nije baš nešto previše potrebno. Na istoj strani imaš i BIOS, pa skini zadnji stabilni, koliko sam video kod njih je zadnji neka beta, pa mi je stabilna verzija nekako sigurnija.

I iskreno mi nije jasno otkud u celoj priči NVidia, jer na ploći nema ničega NVidijinog. Tu je čip set Via, ostatak priče je za Asus standard ADI zvučni čip, sad, oko lana ni meni nije jasno, po specifikacijama je Realtek a po downloadu je Via ali opet, nije NVidija.

I da, Salvador jeste Dali, ali nam on ovde neće previše pomoći, koliko znam on sa kompjuterima baš nema dodirnih tačaka .
vasiljevic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.5.2010, 13:30   #14
nemacx
Član
 
Član od: 30.5.2008.
Lokacija: Prokuplje
Poruke: 372
Zahvalnice: 36
Zahvaljeno 33 puta na 32 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku nemacx
Određen forumom Re: Problem prilikom igranja igrica na XP SP2 i SP3

Citat:
vasiljevic kaže: Pregled poruke
Situacija je jasna sa strane MSa, oni više ne prodaju XP i od njih ne može da se naruči. I tu je tačka. Jedino može da se dobije ako se dobija sa nekog od lagera, kao zaostatak, ili ako ide u sklopu nekih gotovih konfiguracija firmi tipa HP, Dell i sl, ili neke naše firme, pa da su dotične firme naručile pre od MSa dootične sisteme baš zbog isporuka firmama. Ako se ne varam, čak je i proces downgrade sa Win 7 na XP skoro prekinut, dakle, više ni to ne može.

Sad, gore pomenuti sajt Guru3D:

Zadnji VIA drajveri za čipset:

http://downloads.guru3d.com/VIA-Hype...load-1833.html

Za ostatak mislim da je ostatak skidanje sa Ausovog sajta, dakle:

http://www.asus.com/product.aspx?P_I...ntent=download

Iskreno, nisam baš nešto jurio da vidim ima li noviji drajveri za zvuk i al, mislim da nije baš nešto previše potrebno. Na istoj strani imaš i BIOS, pa skini zadnji stabilni, koliko sam video kod njih je zadnji neka beta, pa mi je stabilna verzija nekako sigurnija.

I iskreno mi nije jasno otkud u celoj priči NVidia, jer na ploći nema ničega NVidijinog. Tu je čip set Via, ostatak priče je za Asus standard ADI zvučni čip, sad, oko lana ni meni nije jasno, po specifikacijama je Realtek a po downloadu je Via ali opet, nije NVidija.

I da, Salvador jeste Dali, ali nam on ovde neće previše pomoći, koliko znam on sa kompjuterima baš nema dodirnih tačaka .
I mene je to zbunilo, iz nekog razloga imao sam Nvidiin chipset od graficke...iako mi se cinilo da u pocetku nema veze, sa ovim programom sto si mi dao obrisao sam sve, chipset, display driver, i u add/remove opet sklonio kompletan chipset i sve ispocetka, proradili su mi ovi 10.2 driveri

Inace i dalje imam problema sa driverima iz 9 serije, jednostavno ne ide, ali sad nisu toliko bitni

Takodje updateovao sam BIOS driver, za maticnu plocu, i uglavnom sve i jedan driver koji nema veze sa grafikom

Vazno da radi, hvala na pomoci, sada mi na SP3 radi sve
nemacx je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.5.2010, 14:57   #15
vasiljevic
Starosedelac
 
Član od: 21.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.678
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 624 puta na 388 poruka
Određen forumom Re: Problem prilikom igranja igrica na XP SP2 i SP3

Bitno da radi, da mi lepo kucnemo u drvo. A sada na posao, treba da se odigaju sve te igrice sa novim drajverima, ne treba zabušavati .
vasiljevic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Avioni Dr Zoidberg Brbljaonica 3931 17.4.2022 21:11
NTFS u FAT32! Branislav Gavric Operativni sistemi 29 28.12.2009 22:04
Ne vide se dva računara! milicgoran Komunikacioni uređaji i umrežavanje 23 15.6.2009 22:32
Ne znam da li je problem HDD ili je na softverskom nivou.. zdr85 Nosači podataka 1 11.2.2008 1:10
Računar blokira prilikom igranja igrica i ponekad na netu Porsche Kvarovi 18 14.12.2007 16:32


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 19:43.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com