Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > Brbljaonica
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Brbljaonica Manje ozbiljno ćaskanje na ostale (kompjuterske i geek) teme... (POSTOVI SE NE BROJE!)
(Pravila pisanja: kliknite ovde.)

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 20.7.2015, 19:43   #41
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Poslodavac bi da mi posalje kompletan asortiman Apple-ovih proizvoda

Apple jeste standard na zapadu. To što je kod nas na Balkanu 99% sirotinje ili dovitljivih freelancera uz 1% situiranih koji mogu da se isprse za namjenski hardver predstavlja drugi problem. Takođe, i nedostatak kontrole porijekla softvera je dodatan problem jer pazi, ja ću prvi skinuti neku IGRU s neta i sl. pa biti "pirat" ali druga stvar je namjenski softver (Adobe paket, Steinberg paket, Corel paket i sl.) koji ljudima služi za hljeb a ne za zabavu. Zato i košta popriličnu sumu novca ali nije fer da neko uloži hiljade dolara u hardver i softver za posao pa da mu se pojavi neki freelancer iz zemalja trećeg svijeta da mu spušta cijenu radnog sata a pritom radi na piratskom softveru ili nenamjenskoj opremi. Doći će vrijeme kad će to i na ovim prostorima postati bitno. Ne govorim u odbranu Apple-a, nego u odbranu ljudi koji ulažu u profesionalnu opremu i softver za obavljanje posla od kog žive.
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.7.2015, 22:19   #42
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Poslodavac bi da mi posalje kompletan asortiman Apple-ovih proizvoda

Citat:
LoneWolf kaže: Pregled poruke
Apple jeste standard na zapadu. To što je kod nas na Balkanu 99% sirotinje ili dovitljivih freelancera uz 1% situiranih koji mogu da se isprse za namjenski hardver predstavlja drugi problem.
A šta misliš na Zapadu ljudi kad kupuju Apple opremu samo uđu sa džakom para u Apple Store i kažu "daj mi te model sa najvećom jabukom"? Ne, nego većina njih lepo ode u banku i traži namenski kredit ili jednostavno napravi dil sa Apple-om da opremu otplaćuje kreditnom karticom na rate. Izuzetak su jedino sitni uređaji tipa iPhone/iPad/iVar koji eto često nisu problem da mogu da se otplate odjednom (700-800€ je lakši izdatak za prosečnog Nemca nego za prosečnog Srbina). Dakle cela ta priča oko toga kako na Zapadu ljudi prosto bacaju gotovinu na Apple kad kupuju iMac je čista bajka. Tamo je kupovina Apple uređaja ravna kupovini auta ili kombajna I da ne bude zabune, pod "tamo" u stvari mislim "ovde" jer zbog prirode posla provodim dosta vremena na tom Zapadu.

A što se standarda tiče, sad ću da ti ispričam šta je "Apple standard". Kad uđeš u kancelarije za prijem stranki u firmi sa kojom sarađujemo na stolu obavezno stoji iMac i iPhone. Neko ko ih ne zna odmah verovatno pomisli "brale sve Jabuke, ovi mora da su teški profesionalci". Ono što veoma mali broj ljudi zna je da u kancelarija iza paravana rade sve Windows mašine (nešto od toga čak nije ni licencirano) i da se pomenuti iMac-ovi koriste samo za dve stvari: dve tabele u Apple Numbers i za otvaranje PDF-ova. Firma se inače bavi marketingom iliti preciznije, prodajom m**a za bubrege. Jednom sam čak bio toliko otvoren da direktora pitam zašto to rade na šta će on meni "jes' ti normalan, pa gde stranci da izađem na oči sa Tošibom". Eto, šta definiše "Apple standard"
Citat:
LoneWolf kaže: Pregled poruke
Takođe, i nedostatak kontrole porijekla softvera je dodatan problem jer pazi, ja ću prvi skinuti neku IGRU s neta i sl. pa biti "pirat" ali druga stvar je namjenski softver (Adobe paket, Steinberg paket, Corel paket i sl.) koji ljudima služi za hljeb a ne za zabavu.
Pa čekaj sad ispade da Adobe, Steinberg i Corel ne mogu da se piratiziju? Mogu još kako. Čim se pojavi novi Creative Suite ili Final Cut Pro trackeri se preplave leech-erima. Isto tako budi siguran da ista pravila o kontroli porekla softvera postoje za Mac kao i za PC. Ako softver ne koristiš u firmi niko živi neće da te cima i moći ćeš da ga piratizuješ do mile volje. I to "jabučari" itekako rade
Citat:
LoneWolf kaže: Pregled poruke
Zato i košta popriličnu sumu novca ali nije fer da neko uloži hiljade dolara u hardver i softver za posao pa da mu se pojavi neki freelancer iz zemalja trećeg svijeta da mu spušta cijenu radnog sata a pritom radi na piratskom softveru ili nenamjenskoj opremi.
Zar ozbiljno misliš da je nekoga briga šta je fer a šta nije u poslu? Na stranu što ako si došao do stadijuma u kojem si sposoban da zarađenim novcem pazariš Apple opremu ali se i dalje grudvaš sa "indijancima" onda defintiivno radiš nešto pogrešno I freelancing ima niže i više tierove, samo treba da postaviš samom sebi pravila koja ti neće dozvoljavati da se prodaješ za džabe. Iznenadićeš se koliko taj sistem dobro funkcioniše. Tvoje ime i reputacija ti određuju uspeh i zaradu u poslu a ne konkurencija koja tek ponekad na crveno slovo ume da sklopi razumljivu rečenicu na engleskom. "Hello deer sirs, I am Sanjey, what can I do you for today?"
Citat:
LoneWolf kaže: Pregled poruke
Ne govorim u odbranu Apple-a, nego u odbranu ljudi koji ulažu u profesionalnu opremu i softver za obavljanje posla od kog žive.
Nema platforma apsolutno nikakve veze sa time da li je neko spreman da plati za softver ili ne. Da li je PC ili Apple u pitanju apsolutno nije važno. Dokle god ljudi budu u situaciji da mogu bez ikakvog problema da se izvuku sa korišćenjem piratskog softvera izdatak od nula evra će uvek biti bolja opcija od par stotina (pa i hiljada) evra. Jedino što stoji na putu takvom razvratu su osećaj morala i organi zvanične izvršne vlasti Misliš da je Apple na bilo koji način pošteđen toga? Ni najmanje. Od gomile piratizovanog softvera preko jailbreak-a koji omogućava korišćenje piratskog softvera na mobilnim uređajima (Cydia) itd. Svega toga ima i na Jabuci.
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.7.2015, 0:21   #43
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Poslodavac bi da mi posalje kompletan asortiman Apple-ovih proizvoda

Apple je prvenstveno postavio korporativni pa tek onda i statusni standard jer ljudi padaju na njega, što se vidi i iz tvog primjera sa firmom. Nigdje nisam rekao da zapadnjaci istresaju gotovinu, sasvim je normalno da se uzima na kredit ali u uređenoj zemlji gdje postoje ovlašteni prodajni centri. Kad vidiš primjer postavljača teme, jasno ti je koliki smo MI "indijanci" naspram ostatka svijeta. Piraterija postoji i na Apple i na Windows mašinama, a sam Appleov hardware je vizuelno dopadljiviji i "korporativno prepoznatljiv", zato ga klijenti gotive i imaju bolju sliku o firmi koja forsira Apple. Čista psihologija.
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.7.2015, 2:24   #44
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.716
Zahvalnice: 4.561
Zahvaljeno 2.635 puta na 1.578 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Poslodavac bi da mi posalje kompletan asortiman Apple-ovih proizvoda

Apple moze da se uporedi sa maramicom u kojoj spakujemo sline u dzep. Ostali koji koriste PS drugih proizvodzaca istresaju sline direktno na trotoar.
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.7.2015, 3:03   #45
Peruzzi
Veteran
 
Član od: 16.5.2006.
Poruke: 1.198
Zahvalnice: 664
Zahvaljeno 183 puta na 135 poruka
Određen forumom Re: Poslodavac bi da mi posalje kompletan asortiman Apple-ovih proizvoda

Ljudi ja samo trazim jabuke povoljno da kupim, treba mi za rakiju, ne znam odakle ispade ovolika frka u temi
Peruzzi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.7.2015, 9:32   #46
tomas
Starosedelac
 
Član od: 28.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.965
Zahvalnice: 195
Zahvaljeno 273 puta na 224 poruka
Određen forumom Re: Poslodavac bi da mi posalje kompletan asortiman Apple-ovih proizvoda

ima povoljno na pijaci.
tomas je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.10.2015, 1:40   #47
RexGrammer
Starosedelac
 
Član od: 18.7.2012.
Lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 1.258
Zahvalnice: 105
Zahvaljeno 238 puta na 210 poruka
Određen forumom Re: Poslodavac bi da mi posalje kompletan asortiman Apple-ovih proizvoda

Apple računari su inferiorniji od mid-range PC-jeva trenutne generacije. Skoro svi softverski paketi dostupni za Mac OS dostupni su i za Windows. Takođe su ograničavajući na dosta polja (npr. ja ne mogu da koristim apple računar za programiranje...).

Stvar je izbora. Nekima su lepši, nekima nisu. Takođe je u pitanju popularizacija marketingom i činjenica da Apple ima ugovor sa US vladom pa svi državni organi imaju Apple hardver (kao što je svojevremeno i Blackberry to imao)

I naravno, ukoliko gledamo u finansijskom aspektu, vrhunski PC može da košta par puta više nego najskuplji Apple računar u bilo kom trenutku.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
RexGrammer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 6:15.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com