Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > O igrama uopšte

O igrama uopšte Uopšteno, dakle sve ono što se ne tiče samo konkretnog igranja i konkretne igre (poređenje raznih igara, o žanrovima, o sociološkom i drugim uticajima igara itd.)

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 8.5.2013, 12:41   #1
dex3108
V.I.P. Test Play
 
Član od: 1.6.2008.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 16.545
Zahvalnice: 300
Zahvaljeno 8.485 puta na 3.996 poruka
Određen forumom Da li je marketing velikih AAA igara postao previse bezobrazan?

U proteklih par godina pojedini izdavaci/developeri su poceli sa marketinskim kampanjama koje se vise oslanjaju na reputaciju developera/izdavaca nego na samo prikazivanje kvaliteta proizvoda. Sve vise stvari se krije od krajnjih korisnika u svrhu bolje prodaje.

Da li mislite da ovakav pristup marketingu sve vise uziam maha u industriji? Da li odobravate ovakav nacin reklamiranja proizvoda?
dex3108 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.5.2013, 13:18   #2
sale94
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.4.2011.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.600
Zahvalnice: 2.080
Zahvaljeno 1.638 puta na 1.357 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku sale94
Određen forumom Re: Da li je marketing velikih AAA igara postao previse bezobrazan?

Naravno da ne odobravam Dex jer takav marketing proizvodi samo jednu stvar, navalu masovnu zato sto klinac ko klinac kad vidi bilo koju reklamu koja se vrti na tv-u ili nekom sajtu vise od 3puta za 5 minuta on se odma napali, ovi to uvide i stancuju nove delove.

Dobroj igri ne treba preteran marketing jer sami ljudi otkriju sta valja a sta ne valja, nazalost male firme nekada zbog manjka tog isto hajpa umiru i potencijalni hitovi, koji su mogli da se razvuku u fransizu bivaju sahranjeni.

I sve to zboh tih istih new wave Joe koji igraju ono sto igra masa, ne igraju glavom vec kao, vidi jeeej igram cod 400000 al sam kul jbt jer svi moji ortaci igraju i dobre igre ne dolaze do tih istih Joe koji su zatupljeni, sa popularnim dosadnim repetitivnim trashom u drugoj verziji...

To sto oni reklamiraju svaki novi nastavak Cod fransize kao nesto woow, je samo za bljuuuuu kad je zadnji smisaoni deo Cod 5.


Popularno da kvalitetno i zabavno ne, pre bih igrao limbo po treci put.

Ima i bisera koji se i meni svidjaju a lepo su prihvaceni, kao Dishonored, Batman Ac.
Ali neke su zaista za gadjenje koliko su stuck up.

Poslednja ispravka: sale94 (8.5.2013 u 13:29)
sale94 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.5.2013, 13:27   #3
WhenDarknessFalls
Starosedelac
 
Član od: 15.11.2006.
Lokacija: Požarevac
Poruke: 1.874
Zahvalnice: 559
Zahvaljeno 794 puta na 489 poruka
Određen forumom Re: Da li je marketing velikih AAA igara postao previse bezobrazan?

Citat:
dex3108 kaže: Pregled poruke
Sve vise stvari se krije od krajnjih korisnika u svrhu bolje prodaje.
Ja stvarno ne znam koje ti to igre pratis kada trenutno za maltene svaku igru mozes da vidis vise od pola playthrough-a, sve neprijatelje, concept art, oruzja, likove i najgore od svega, maltene celu pricu pre nego sto igra uopste i izadje.
Stavise, ja sam i prestao da gledam trejlere zbog toga.

Jedino je razlika u tome sto kampanjski naslovi koji izlaze godisnje kao COD uglavnom krenu sa time malo kasnije, svega par meseci pred izlazak igre, dok ostali razvlace to od pocetka. Ali se zaista sve to svede na isto na kraju.
WhenDarknessFalls je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku WhenDarknessFalls na korisnoj poruci:
BrutaLiS (8.5.2013), filpan (9.5.2013)
Stara 8.5.2013, 17:13   #4
JzmA
Starosedelac
 
Član od: 17.12.2012.
Lokacija: Sarajevo
Poruke: 1.761
Zahvalnice: 824
Zahvaljeno 519 puta na 338 poruka
Određen forumom Re: Da li je marketing velikih AAA igara postao previse bezobrazan?

Reklamiranje igara je danas jednostavno postalo kao i reklamiranje svega ostalog, gdje se bezobrazluk podrazumijeva, jer su potrošači igara tj. gejmeri smatraju ovcama za šišanje kao i potrošači svega, od hrane do masažera za tabane.
JzmA je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku JzmA na korisnoj poruci:
sale94 (8.5.2013)
Stara 8.5.2013, 17:19   #5
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Određen forumom Re: Da li je marketing velikih AAA igara postao previse bezobrazan?

Citat:
JzmA kaže: Pregled poruke
potrošači igara tj. gejmeri
Ubo si poentu. Nismo više igrači, niti "zaluđenici za tamo nekakve igrice", već potrošači igara. Trošimo ih X na sat/dan/mesec, posle tražimo još... Kvalitet nije važan - da jeste, igrali bismo i danas kvalitetne igre, ne bismo kupovali nove krševe.

Naravno, kad kažem mi ili bismo, ne mislim na nas i ne mislim da bismo, jer se zna da smo mi pametniji od Ajnštajna i još uvek igramo klasike, a igre uglavnom i ne kupujemo već to prepuštamo dečici-amerima... Samo... Otkuda toliko tema i postova o najgorim krdžama na ovom forumu?

LM, što se tiče prozivanja Dexa, nemojte da se blamirate, 90% trejlera koje čitaoci ovog foruma vide, iskopa i ovde okači baš on - nekoliko sati pre nego što ih veliki IGN/Gamespot/PC Play/Gameinformer i ostala bratija okače kod sebe.

Što se tiče toga da su "veliki izdavači" baš zašli u bezobrazluk - jesu, a najbolji primer za to, koji poništava sve što je WhenDarknessFalls mudro napisao, jeste Aliens Colonial Marines, gde su novinari dobili sasvim drugačiju verziju igre od one koja se pojavila u prodaji, a gameplay snimci nisu imali veze sa konačnim proizvodom. Toliko o najavama i snimcima mesecima unapred. Svaka kupovina je mačka u džaku osim ako nemaš informaciju od nekoga kome 100% veruješ. Postoji li takva osoba?
Eni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.5.2013, 17:33   #6
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.371
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.998 puta na 7.042 poruka
Određen forumom Re: Da li je marketing velikih AAA igara postao previse bezobrazan?

Nema to veze sa "glupim Amerima", dovoljno je pogledati u svoje selo, pa ovde kad se otvori nova tema o nekoj upcoming igri sa par skrinova, odmah se množe komentari tipa "Ovo će da bude ekstra igra..." i slično. Paradoks ovde su recimo EA C&C strategije, čije teme su prepune slikovitih detalja pre izlaska igre, tako da bukvalno na forumu saznate kakvu su stolicu (ne onu za sedenje) tog i tog dana imali likovi iz dev tima, a kada igra konačno izađe ne bude postova ni da se jedna stranica propisno ispuni.
Igre su jednostavno postale estradne zvezde pa se tako sa njima i postupa. Prenaglašavaš atribute, kriješ nedostatke, nudiš ekskluzivni sadržaj...
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.5.2013, 17:47   #7
M.C.
Deo inventara foruma
 
Član od: 4.2.2006.
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 5.614
Zahvalnice: 298
Zahvaljeno 1.469 puta na 1.017 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku M.C.
Određen forumom Re: Da li je marketing velikih AAA igara postao previse bezobrazan?

Ne tangira me uopšte kako se igre reklamiraju, proizvod kao svaki proizvod, svi se trude da ga maksimalno prodaju, imao on ili nemao kvalitet. Ko uzima originale nema razloga za brigu sve dok izbegava preorder. Sa druge strane ko piratuje nema razloga da se žali da je igra ovakva i onakva. I sirće je slatko kad je besplatno.
M.C. je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 4 korisnika se zahvaljuje korisniku M.C. na korisnoj poruci:
3LANCER (20.5.2013), Marko Radonjic (10.5.2013), sale94 (8.5.2013), simke85 (9.5.2013)
Stara 8.5.2013, 19:28   #8
BrutaLiS
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.7.2007.
Poruke: 3.075
Zahvalnice: 703
Zahvaljeno 888 puta na 379 poruka
Određen forumom Re: Da li je marketing velikih AAA igara postao previse bezobrazan?

Citat:
WhenDarknessFalls kaže: Pregled poruke
Ja stvarno ne znam koje ti to igre pratis kada trenutno za maltene svaku igru mozes da vidis vise od pola playthrough-a, sve neprijatelje, concept art, oruzja, likove i najgore od svega, maltene celu pricu pre nego sto igra uopste i izadje.
Stavise, ja sam i prestao da gledam trejlere zbog toga.
+1

I ja isto imam problem s tim da se krajnjim korisnicima prikazuje previse.
BrutaLiS je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.5.2013, 20:33   #9
dex3108
V.I.P. Test Play
 
Član od: 1.6.2008.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 16.545
Zahvalnice: 300
Zahvaljeno 8.485 puta na 3.996 poruka
Određen forumom Re: Da li je marketing velikih AAA igara postao previse bezobrazan?

Kao prvo treba napraviti razliku izmedju loseg marketinga i bezobraznog marketinga. To sto su kolege BrutaLiS i WhenDarknessFalls naveli je los marketing.

pod bezobraznim marketingom mislim na situacije poput najave novog CoD naslova gdje su pustili promo trailer sa glumcima i na kraju videa naljepili veliki tekst Pre-Order Now. Ne znam kako ce teci nastavak GTA V marketinga ali ako se zavrsi an in game trailer-ima i screenshoot-ovima to je po meni opet bezobrazan marketing ma kakav pedigre kao developer imaju. Fantastican posao su uradili sa serijom gameplay vido klipova za Max Payne 3 igru i nadam se da ce nesto slicno uraditi i za GTA iako prije nisu imali obicaj.
dex3108 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.5.2013, 20:56   #10
M.C.
Deo inventara foruma
 
Član od: 4.2.2006.
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 5.614
Zahvalnice: 298
Zahvaljeno 1.469 puta na 1.017 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku M.C.
Određen forumom Re: Da li je marketing velikih AAA igara postao previse bezobrazan?

Ja moram da priznam da mi se svideo trailer za novi CoD. Znam da nije odgovarajući i da ne prikazuje ništa od igre, ali pošto nemam nameru da uzimam igru a pogotovo preorder, mogu da komentarišem trailer kao običan video na youtubeu, nevezano za igru.
Što se tiče GTA tu bih stavio ruku u vatru i uradio preorder da imam ps3 na primer, jedna od retkih igara koja može da prođe bez ikakvog in-game videa. Veliki respect su dobili kod mene i kad su izbacili Manhunt, iako igra nije ni približno na nivou GTA kod mene je izazvala vau efekat. Mislim da bih uradio preorder i Agent naslova, iako nema ni jedan screenshot, a kamoli video.
M.C. je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.5.2013, 21:01   #11
Mr.Eco
Starosedelac
 
Član od: 19.4.2006.
Lokacija: 4 8 15 16 23 42 Sistem: Arch
Poruke: 1.983
Zahvalnice: 229
Zahvaljeno 377 puta na 260 poruka
Određen forumom Re: Da li je marketing velikih AAA igara postao previse bezobrazan?

Ne nije postao bezobrazan, a zašto ? Pa zato što je to proizvod koji treba da se proda i ostvari prihod svojoj kompaniji i njenim zaposlenima, a sada na koji oni način to rade nije ih briga, i ne treba da ih bude, zato su tu recenzije i demo pa potrošač/igrač na kraju može da vagne dal će proizvod uzeti ili ne.
Mr.Eco je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.5.2013, 21:27   #12
nexexcalibur
Deo inventara foruma
 
Član od: 23.2.2009.
Lokacija: Belgrado
Poruke: 9.727
Zahvalnice: 1.639
Zahvaljeno 3.775 puta na 1.843 poruka
Određen forumom Re: Da li je marketing velikih AAA igara postao previse bezobrazan?

Citat:
Mr.Eco kaže: Pregled poruke
Ne nije postao bezobrazan, a zašto ? Pa zato što je to proizvod koji treba da se proda i ostvari prihod svojoj kompaniji i njenim zaposlenima, a sada na koji oni način to rade nije ih briga, i ne treba da ih bude, zato su tu recenzije i demo pa potrošač/igrač na kraju može da vagne dal će proizvod uzeti ili ne.
/thread
nexexcalibur je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.5.2013, 23:16   #13
WhenDarknessFalls
Starosedelac
 
Član od: 15.11.2006.
Lokacija: Požarevac
Poruke: 1.874
Zahvalnice: 559
Zahvaljeno 794 puta na 489 poruka
Određen forumom Re: Da li je marketing velikih AAA igara postao previse bezobrazan?

Pa ima i tu istine donekle, s tim sto licno bas i ne bih svrstao Aliens Colonial Marines u AAA naslove. A i na kraju krajeva to je jedan ekstremni izuzetak, koji uz to definitivno nije prosao nekaznjeno od strane recenzija/igraca.

Nije kao da je false marketing nesto novo u svetu igara, samo je uglavnom dosta suptilniji. Pa vecina screenshotova koji se leakuju na net/objave kao teaseri izgledaju 10 puta bolje od finalne igre, uporedite samo one fensi HD Watch Dogs fotke i ingame snimke, ima jedno 15 puta manje detalja.
WhenDarknessFalls je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.5.2013, 23:35   #14
JAZO
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.2.2010.
Lokacija: Podgorica
Poruke: 6.581
Zahvalnice: 783
Zahvaljeno 1.223 puta na 731 poruka
Određen forumom Re: Da li je marketing velikih AAA igara postao previse bezobrazan?

Evo activision najavljuje najveci marketing plan dosad za cod.Kao i uvijek
JAZO je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.5.2013, 3:46   #15
Markonije
Starosedelac
 
Član od: 14.3.2009.
Poruke: 1.200
Zahvalnice: 207
Zahvaljeno 276 puta na 179 poruka
Određen forumom Re: Da li je marketing velikih AAA igara postao previse bezobrazan?

Svaka nova generacija ima manje mozga od prethodne,zbog ispiracine i spin doktora...

Tako da koga realno briga za AAA naslove i njihov marketing,uostalom reklama za Call of Duty: Ghosts Masked Warriors govori sama za sebe

Jeste da je popila '40% dislajka na YT',ali generalno jasno pokazuje da proizvodjachi AAA naslova svoju klijentelu posmatra kao horde ispranih zombija koji gutaju sta god da im se servira

"Evo vam nova pucacina neke maske bla bla bla trutj trutj "


Video nema blage veze sa pucacinom,za koju je i snimljen...
Markonije je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Markonije na korisnoj poruci:
galebns (10.5.2013)
Stara 10.5.2013, 13:43   #16
Aelos03
Veteran
 
Član od: 10.6.2012.
Poruke: 540
Zahvalnice: 96
Zahvaljeno 69 puta na 55 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Aelos03
Određen forumom Re: Da li je marketing velikih AAA igara postao previse bezobrazan?

Ma mnogo su bezobrazni zato so koriste staru slavu dobrih igrica i onda naprave neku glupu igricu za debile da prodaju cist, cist primer je syndicate ili recimo CnC: tiberian twilight.
Aelos03 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 4:17.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com