Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Aplikativni softver

Aplikativni softver Svi programi i alati koji se ne uklapaju ni u jednu od ponuđenih kategorija

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 25.10.2005, 12:32   #1
oluja
Superb Moderator
 
Avatar korisnika oluja
 
Član od: 17.8.2005.
Lokacija: Vojvodina
Poruke: 4.867
Zahvalnice: 2.930
Zahvaljeno 3.861 puta na 1.164 poruka
Thumbs up open office2

http://mirrors.ibiblio.org/pub/mirro...el_install.exe

Besplatna zamena za MS office...

Poslednja ispravka: Chivan (25.10.2005 u 12:34) Razlog: ispravljen link
oluja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.10.2005, 17:40   #2
urke
ex Laki pingvin
 
Avatar korisnika urke
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Kragujevac (Srbija)
Poruke: 2.559
Zahvalnice: 478
Zahvaljeno 880 puta na 488 poruka
Određen forumom Re: open office2 final link

Ахем, првенствено је слободна, а онда и бесплатна.

На жалост, у финал издању није спакована комплетна подршка за српски језик јер је неко омануо у сређивању CVS-a, али је у организацији Novell-а урађена комплетна подршка за наш језик (координатор преводилачког тима је био Данило Шеган) и за 2.0 финал се може преузети са стране Групе Наше Писмо, или сачекајте реиздање са недостајућим пакетима (а непознато је када ће то бити, да ли сутра ил' за месец дана)
urke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.10.2005, 18:51   #3
oluja
Superb Moderator
 
Avatar korisnika oluja
 
Član od: 17.8.2005.
Lokacija: Vojvodina
Poruke: 4.867
Zahvalnice: 2.930
Zahvaljeno 3.861 puta na 1.164 poruka
Određen forumom Re: open office2 final link

Citat:
(а непознато је када ће то бити, да ли сутра ил' за месец дана)
Nadam se da ces nas obavestiti i kad se to desi...
oluja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.11.2005, 0:25   #4
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom MS Office Vs OOffice

Mogu sa zadovoljstvom da konstatujem da je OOffice poceo da sije MS Office uzduz i popreko-plus je besplatan i slobodan.....
Radio sam u njemu pod Linuxom,a i Win-om i mogu da konstatujem da je u pitanju fenomenalni paket....
Moze da zavrsi svaki posao kao i MS Office
Izasla je i finalna verzija 2.0-moja preporuka je-svakako probati...
Da cujem vase misljenje...
Covenant je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.11.2005, 22:03   #5
Highlander
information junkie
 
Avatar korisnika Highlander
 
Član od: 3.11.2005.
Lokacija: MAX Highlands
Poruke: 2.160
Zahvalnice: 616
Zahvaljeno 686 puta na 401 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Highlander Slanje poruke preko Skypea korisniku Highlander
Određen forumom Re: open office2

Jednom davno, pre početka vremena, sam probao famozni OOffice i razočarao se u potpunosti! Nenormalno nestabilan i ne baš user-friendly interfejs (tačnije, nije baš onakav na kakav sam navikao u MS Office-u)! Ne kažem da volim MS O, naprotiv (da ne počinjem sad...)! A to je verovatno bila starija verzija, ne znam za novu!!! Ah, da, zamalo da zaboravim... Svaki put kad sam startovao neki program iz paketa pojavi se dosadni nag screen i traži da se registrujem! Oslobodili nas plaćanja, ali nisu dosadnih nag-ova!
Highlander je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.11.2005, 2:40   #6
Bart Starr
Član
 
Član od: 5.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 149
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 12 puta na 10 poruka
Određen forumom Re: open office2

@ Covenant
Ajde ti nama reci kakav je OO 2 u odnosu na OO 1.02 (mislim da je u toj verziji uvedena podrska za srpski) posto mene nije nije nesto impresionirala stara verzija.
Bart Starr je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.11.2005, 11:24   #7
urke
ex Laki pingvin
 
Avatar korisnika urke
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Kragujevac (Srbija)
Poruke: 2.559
Zahvalnice: 478
Zahvaljeno 880 puta na 488 poruka
Određen forumom Re: open office2

Imaš u predposlednjem broju recenziju OOo 2.0 final pa pročitaj. Ja sam se zadržao na verziji 1.1.5
urke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.11.2005, 13:20   #8
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: open office2

Citat:
Highlander kaže:
Jednom davno, pre početka vremena, sam probao famozni OOffice i razočarao se u potpunosti! Nenormalno nestabilan i ne baš user-friendly interfejs (tačnije, nije baš onakav na kakav sam navikao u MS Office-u)! Ne kažem da volim MS O, naprotiv (da ne počinjem sad...)! A to je verovatno bila starija verzija, ne znam za novu!!! Ah, da, zamalo da zaboravim... Svaki put kad sam startovao neki program iz paketa pojavi se dosadni nag screen i traži da se registrujem! Oslobodili nas plaćanja, ali nisu dosadnih nag-ova!
Pa... to i jeste bilo davno.
OOo je već duže vremena sasvim upotrebljiv.

Da... i nema nagova.
VojaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.11.2005, 13:20   #9
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: open office2

Citat:
urke kaže:
Imaš u predposlednjem broju recenziju OOo 2.0 final pa pročitaj. Ja sam se zadržao na verziji 1.1.5
Ako ti nije mrsko da objasniš što si ostao na starijoj verziji? Zbog podrške za srpski ili nečeg drugog?
VojaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.11.2005, 13:23   #10
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: open office2

Citat:
Bart Starr kaže:
@ Covenant
Ajde ti nama reci kakav je OO 2 u odnosu na OO 1.02 (mislim da je u toj verziji uvedena podrska za srpski) posto mene nije nije nesto impresionirala stara verzija.
Verzije 1.0.x su još uvek bagovite i nedovršene. A i podrška za naš jezik ima bagove (neki čudni karakteri u panelima i prozorima).

Međutim, verzije 1.1.x su nešto sasvim drugo. Obrati pažnju na je tu urađena i izvesna promena formata, tako da 1.0.x ne može da čita fajlove od 1.1.x. (Ako grešim, Urke će me ispraviti).
VojaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.11.2005, 14:52   #11
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.166
Zahvalnice: 2.085
Zahvaljeno 4.923 puta na 2.859 poruka
Određen forumom Re: open office2

2.0 nije loša. I dalje su vizuelne komponente malo "trome", ali šta očekivati od multiplaformskog programa...
Inače sređen je onaj bag oko prikazivanja brojeva u kolonama u .xls dokumentima...
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.11.2005, 6:35   #12
bobzilla
Član
 
Član od: 27.10.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 162
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 4 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: open office2

Citat:
VojaM kaže:
Verzije 1.0.x su još uvek bagovite i nedovršene. A i podrška za naš jezik ima bagove (neki čudni karakteri u panelima i prozorima).

Međutim, verzije 1.1.x su nešto sasvim drugo. Obrati pažnju na je tu urađena i izvesna promena formata, tako da 1.0.x ne može da čita fajlove od 1.1.x. (Ako grešim, Urke će me ispraviti).
Grešiš. OO 1.1.x je koristio SXW format... OO 2.0 po defaultu koristi ODF (open document format), ali i dalje može da čita, menja i piše SXW. Čak... Po meni se OO 2 bolje snalazi sa SXW formatom nego sa ODF...

Inače, i za 1.1x i za 2.0 postoji opasan dodatak koji se zove writer2latex, koji omogućava eksportovanje u formatima html, xhtml, latex i bib. Mene je upravo oduševila podrška za XHTML i to strict DTD. OO i dalje po defaultu koristi konvertor u već godinama zastareli HTML 3.x...

A da... Adresa za taj dodatak je: http://www.hj-gym.dk/~hj/writer2latex/

Inače, OO.org u ovoj verziji dolazi sa gomilom filtera i konvertora za različite formate... Recimo Draw sada ima podršku za eksportovanje u SVG... Ali nažalost još uvek nema podršku za import... Writer sada podržava i docbook format. A i rad sa stilovima je mnogo poboljšan. Ima i nekih mana... Recimo kopiranje iz web browsera u dokument može blokirati writer. Zašto? Writer ne kopira slike, već veze ka slikama i onda ih svaki put iznova učitava kada se otvori fajl (pod uslovom da ste na netu, ako ne: onda pokazuje prazne kućice)... Na Dial-upu ovakvo preuzimanje slika može opasno da smori... A da ne kažem da, dok se to ne obavi nije moguće normalno raditi u njemu.
bobzilla je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.11.2005, 17:52   #13
Elementarna Nepogoda
Član
 
Član od: 17.11.2005.
Poruke: 155
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 5 puta na 5 poruka
Određen forumom Re: open office2

OpenOffice.org je sjajan program, jeste da treba malo da se sredjuju toolbar i da se privikne na razlike u odnosu na M$, ali sa druge strane isti je problem i kada prvi put krenete da koristite M$ Office. Cak bi rekao i lakse koriscenje od M$-a, s'tim sto su ikonice malo konfuznije.

Na stranu sve dodatne funkcije, glavni problem sto umesto OO.org na mom racunaru lezi M$O je sto su mi na primer skoro svi tekstovi u *.doc formatu koji OO.org ne moze 100% ispravno da otvori, sta god mi pricali o njemu. A i kad se u OO.org-u sacuva fajl u *.doc formatu, on nije 100% isti ka se otvori u M$-u. Mozda sad neko kaze da to i nije neki problem, ali zamislite situaciju da dajete neki *.doc uradjen u OO.org nekome ko ima M$O (sto i nije retkost zar ne?). E sad zamislite da vam buduci poslovni odnos zavisi od toga! Jeste da ljudi iz OO.org verovatno danonocno rade na kopatibilnosti sa M$ cedom, ali jos uvek nisu blizu savrsenstva.
Elementarna Nepogoda je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.11.2005, 18:40   #14
SuperG
Veteran
 
Član od: 16.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.057
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 20 puta na 16 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku SuperG
Određen forumom Re: open office2

Citat:
Elementarna Nepogoda kaže:
OpenOffice.org je sjajan program, jeste da treba malo da se sredjuju toolbar i da se privikne na razlike u odnosu na M$, ali sa druge strane isti je problem i kada prvi put krenete da koristite M$ Office. Cak bi rekao i lakse koriscenje od M$-a, s'tim sto su ikonice malo konfuznije.

Na stranu sve dodatne funkcije, glavni problem sto umesto OO.org na mom racunaru lezi M$O je sto su mi na primer skoro svi tekstovi u *.doc formatu koji OO.org ne moze 100% ispravno da otvori, sta god mi pricali o njemu. A i kad se u OO.org-u sacuva fajl u *.doc formatu, on nije 100% isti ka se otvori u M$-u. Mozda sad neko kaze da to i nije neki problem, ali zamislite situaciju da dajete neki *.doc uradjen u OO.org nekome ko ima M$O (sto i nije retkost zar ne?). E sad zamislite da vam buduci poslovni odnos zavisi od toga! Jeste da ljudi iz OO.org verovatno danonocno rade na kopatibilnosti sa M$ cedom, ali jos uvek nisu blizu savrsenstva.
Slazem se sa tobom, ljudi mogu da pricaju sta hoce, ali 90% njih ce i dalje koristiti M$O (bio warez, bio skupo placen)!
SuperG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.11.2005, 22:18   #15
Anak1n
Član
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Cenzurisano
Poruke: 283
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Anak1n Slanje poruke preko MSN-a korisniku Anak1n Slanje poruke preko Yahooa korisniku Anak1n
Određen forumom Re: open office2

Упадо ја у они 10% .... ООо2 задовољава све моје потребе а велика новина је ООо2 басе (ил га ја до сад нисам примећивао ) замена за МС-ов аццесс...и много ми се свиђа она опција експорт то пдф не требају ти тамо неки додатни програми...све у свему ООо2 ме одушевио...
Anak1n je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.11.2005, 15:50   #16
bobzilla
Član
 
Član od: 27.10.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 162
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 4 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: open office2

Citat:
SuperG kaže:
Slazem se sa tobom, ljudi mogu da pricaju sta hoce, ali 90% njih ce i dalje koristiti M$O (bio warez, bio skupo placen)!
Ne znam baš... Više je u pitanju to što većina ljudi nije ni probalo OO.org. Druga stvar je zato što su naši ljudi konformisti i elitisti. Tako je i u području "računarskih tehnologija" orijentisanih ka kućnom potrošaču/malim firmama, situacija slična. Samo što ovde nisu u pitanju D&G, Armani i sl... Kao napr. u modnoj industriji. Već MS, Adobe, Macromedia... Domaćim korisnicima je važno da proizvod ima marku i da košta preko 500e (a to što će ga oni dobiti za 2e nikom ništa). Druga stvar koju gledaju je natrpani korisnički interfejs koji izgleda "fancy" ili "cool". Baš veoma slično modnoj industriji. To što je program šaren, ne znači da se lakše koristi od nečega što je crno-belo ili ima manje boja. Stvar je u tome da veliki broj open-source (pa i jedan deo freeware) programa nude 70% do 80% funkcija komercijalnog softvera po ceni od 0e. To što ljudi ne znaju da iskoriste te funkcije je čista lenjost i komformizam.

BTW, nekad su u pitanju i programi koji su orijentisani na jedan podskup mogućnosti (napr: program za menjanje veličine, isecanje i osnovno manipulisanje slikama). No, to konformistima ne odgovara jer su navikli na pristup 'all inclusive'... Ali kad smo već kod toga, taj pristup mi ni ne smeta mnogo. Sem kad je u pitanju omanji fajl menadžer koji se poput transformersa pretvara u helikopter.

Jasno je da profesionalci daju ogromne pare za specifičan softver koji im je potreban, ali da li svaki Mika, Pera ili Laza mora da ima instaliran MS Office ili Adobe Photosop? Ne.
bobzilla je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.11.2005, 17:13   #17
urke
ex Laki pingvin
 
Avatar korisnika urke
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Kragujevac (Srbija)
Poruke: 2.559
Zahvalnice: 478
Zahvaljeno 880 puta na 488 poruka
Thumbs up Re: open office2

Prvo, ostao sam dužam za pravopisnu podršku u OOo2 (i 1.1.x). Grupa „Naše Pismo“ je sakupila nekoliko alata i to predstavila na službenim stranicama (link). Ipak, ja sam za svoje potrebe sklopio spellchecker (provera pravopis) i hyphenator (rastavljanje reči na kraju reda) za srpsku latinicu i ćirilicu i napravio skriptu za dodavanje u dictionary (install.sh). Unutra su još hyphenator za slovenački i hrvatski jezik. TAR.BZ2 arhiva je velika 3,2MB i može da se preuzme sa ovog linka. Ako koristite Windows umesto GNU/Linux OS, onda sadržaj install.sfrj skripte od druge do predzadnje linije dodajte na kraj dictionary.lst datoteke i restartujte OOo (radi i za verziju 1.1 i za verziju 2.x).
urke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.11.2005, 17:14   #18
urke
ex Laki pingvin
 
Avatar korisnika urke
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Kragujevac (Srbija)
Poruke: 2.559
Zahvalnice: 478
Zahvaljeno 880 puta na 488 poruka
Određen forumom Re: open office2

Dodatak/komentar (bilo mi mnogo dugačko za jedan post )

* A sada, što se tiče noviteta, verzija 1.1.5 ima ugrađenu podršku za ODT format, tako da može da otvara dokumente napravljene dvojkom. Verzija 1.1.4 nije imala podršku za ODT.
* Podrška u dvojci za SVG nije baš najsrećnije urađena jer ne pravi 100% validne SVG dokumente.
* Kada je u pitanju M$ DOC kompatibilnost, dokumenti napravljeni M$ Wordom 12 recimo ne mogu da se otvore u Wordu 97, i dokumenti napravljeni u 97mici kad se otvore u dvanestici ne izgledaju identično kao u 97mici. Dakle, to što OOo ne vari DOC savršeno ne treba ni zameriti. Ja sam primetio da se Writer pomalo loše snalazi sa Wordovim tabelama (neke šeme koje sam radio u Word 97 loše konvertuje) ali nije mnogo strašno. Takođe, prikazuje svaki floating objekat (ubačeni frame) kao posebnu celinu (mislim na Writer) pa ume da smeta dok se ne navikneš (pravi posebne sekcije). Uh ala ga zakomplikovah
* Razlog zbog koga ljudi i dalje koriste M$ Office je zato što u 99% slučajeva misle da je to defacto obavezno. Bio sam na prezentaciji M$-a oko licenciranja, i nijednog trenutka nisu pomenuli alternativu, već uvek i jedino licenciranje Office paketa i to tako da prisutni a manje upućeni ljudi shvate da moraju da kupe M$ Office da bi licencirali Windows. Par njih me to i pitalo jel obavezno, pošto sam pomenuo OOo. U firmi OOo koristimo već dve godine i nismo osetili nedostatak. Naprotiv, univerzalne PDF dokumente dobijamo na jedan klik, bez potrebe za dodatnim softverom drugih autora.
I opet ponavljam, OOo dvojka i pored sređenosti, na prosečnim mašinama kaska za 1.1.5 verzijom. Za brze mašine nije problem (CPU od 2+ GHz i 512+ Ram-a), ili sam ja samo navikao da mi radi po >5 programa istovremeno a bez trzavica
urke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.12.2005, 20:29   #19
rapha
Novi član
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 17
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 3 puta na 2 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku rapha Slanje poruke preko MSN-a korisniku rapha
Određen forumom Re: open office2

Posle nekoliko godina korišćenja M$ Office-a, prešao sam na OO2. Nemam iskustava sa ranijim verzijama ali sam sa ovom prilično zadovoljan. Jedino što je malo tromiji, ali čemu žurba ...
rapha je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.12.2005, 14:02   #20
Elementarna Nepogoda
Član
 
Član od: 17.11.2005.
Poruke: 155
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 5 puta na 5 poruka
Određen forumom Re: open office2

Citat:
rapha kaže:
Posle nekoliko godina korišćenja M$ Office-a, prešao sam na OO2. Nemam iskustava sa ranijim verzijama ali sam sa ovom prilično zadovoljan. Jedino što je malo tromiji, ali čemu žurba :D ...
Za tih nekoliko godina koliko si dokumenata napravio/dobio/skinuo/ukrao u *.doc formatu? Da li su sada svi ispravno formatirani kada ih otvoris u OO2 (ne racunam cisti tekst, koji se ispravno otvori i u WordPad-u:)
Elementarna Nepogoda je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 1:30.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com