Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > Brbljaonica

Brbljaonica Manje ozbiljno ćaskanje na ostale (kompjuterske i geek) teme... (POSTOVI SE NE BROJE!)
(Pravila pisanja: kliknite ovde.)

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 6.10.2016, 20:11   #21
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.713
Zahvalnice: 4.560
Zahvaljeno 2.634 puta na 1.577 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Uveo petočasovno radno vreme i firma mu je PROCVETALA

Vatrogasac je izuzetno deprimirajuće radno mesto.
Što reče prethodnik ali bukvalno požar je samo vrh ledenog brega.
Veliki procenat da se izgubi život da dođe do povreda i stres... Zato ih i nema i u prefiksu imaju dobrovoljno vatrogasno društvo.
A ja sam čuvarvatrogasac u prevodu, lendov, neradnik, ladolež i sve što ide sa tim. Moje radno vreme je 12 sati pa odmor 36.
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.10.2016, 20:41   #22
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Uveo petočasovno radno vreme i firma mu je PROCVETALA

Citat:
LoneWolf kaže: Pregled poruke
Vatrogasci, demineri, hitne službe i ostali koji imaju beneficirani radni staž ne mogu da se porede sa nekim običnim zanimanjima koja nose manje rizika.
Znači po tebi neko ko nema kancelariju u sred minskog polja je automatski neradnik
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.10.2016, 20:47   #23
Smrtonosna Šorka
Veteran
 
Član od: 11.5.2014.
Poruke: 574
Zahvalnice: 104
Zahvaljeno 43 puta na 32 poruka
Određen forumom Re: Uveo petočasovno radno vreme i firma mu je PROCVETALA

Ma dajte lepo vam je rekao čovek da je to relativno. Vatrogasac u BG, NS ili nekoj opštini sa 10k stanovnika nije isto, videh ja vatrogasce kod mene sede ceo dan u toj kancelariji ili se muvaju oko jednog kamiona šta imaju, jer jednostavno malo je mesto i nema posla uvek.
Tako i konobar malo je mesta gde se toliko radi da nemaš vremena ni za šta.
Najgori poslovi gde si zaista 8h na nogama i odradiš ih muški su klanice gde traka ide a životinje samo doalze na stotine i stotine po smeni, i ove trake po fabrikama manufakturama što nam se predstavljaju kao velika strana ulaganja gde su ljudi na nogama i nesto sklapaju ili one kablove razvlače. U suštini sve sa trakama, sem pauze ako je imaju nema vremena za hvatanje zjala.
Smrtonosna Šorka je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.10.2016, 22:11   #24
perablenta
Deo inventara foruma
 
Član od: 30.1.2009.
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.264
Zahvalnice: 1.052
Zahvaljeno 1.666 puta na 1.059 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku perablenta
Određen forumom Re: Uveo petočasovno radno vreme i firma mu je PROCVETALA

Ja sam i za sisteme u kojima radna mesta koja nemaju kontinualno posla mogu da se plaćaju po direktnom učinku.

Onaj ko hoće da zaradi i više od proseka će stvarno da i radi, i čak nađe još nešto da uradi, i za to će biti plaćen i više od 8 sati.

Drugi, koji obave svoje obaveze za 3 sata, neće hvatati zjale i smišljati kako da izađu ranije nego će ići kući, biti plaćeni za 3 sata i biti srećni što su imali 5 sati više slobodnog vremena.

Čista preraspodela i posla i plata.

Ovako kako je kod nas trenutno, gde neko 6,7 sati ne zna šta će od sebe i čeka samo da mu prođe radno vreme bude plaćen isto koliko i neko ko ne može ni da postigne za 8 sati ono što treba da uradi, je najgore.

Slažem se sa el_corona da u realnosti čovek uvek više ceni svoje vreme nego novac.
perablenta je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.10.2016, 23:42   #25
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Uveo petočasovno radno vreme i firma mu je PROCVETALA

Citat:
Neutrino kaže: Pregled poruke
Znači po tebi neko ko nema kancelariju u sred minskog polja je automatski neradnik

Jesi li stvarno toliko glup ili nisi pročitao/protumačio post do kraja? Upravo suprotnu stvar sam napisao: rizična zanimanja imaju beneficirani staž i to su profesije za poštovanje.
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.10.2016, 5:53   #26
Pinstripe
Veteran
 
Član od: 17.3.2009.
Poruke: 1.049
Zahvalnice: 47
Zahvaljeno 182 puta na 175 poruka
Određen forumom Re: Uveo petočasovno radno vreme i firma mu je PROCVETALA

Ja sam prvi za to da imam manje radno vreme a i manju platu, jer tih oko 5000 mesečno i ne bi značilo puno.

Bilo je i poslova gde sam dnevno zarađivao 20€ i to kada je evro bio do 70din a nisam imao vremena kad, niti energije nakon posla da ih potrosim.

Svaka plata ispod recimo 600€ mi neće nešto promeniti život

A kad ste već napisali da budu plaćeni po učinku, ja bih to uveo za sudije i šalterske radnike u policiji. Koliko predmeta rešiš, toliku platu ćeš dobiti.

S druge strane, radno vreme od 5-6h znači angažovanje i većeg broja radnika pa samim tim manja stopa nezaposlenosti plus više para u budžetu (pio osiguranje).
Pinstripe je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.10.2016, 13:26   #27
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Uveo petočasovno radno vreme i firma mu je PROCVETALA

Kod nas u BiH se planski radi na nezapošljavanju: ne zapošljava te niko ako nemaš partijsku ili rodbinsku vezu, konkursi fiktivni, trudnice dobijaju otkaz, nema bolovanja ni plaćenog odsustva izuzev ako si žensko a pod uslovom da te j**ao lično ministar ili neki sličan glavešina. PIO fondovi su dovedeni do kraha jer se zadužuju, penzije se ne isplaćuju redovno, subvencije za liječenje u inostranstvu praktično ne postoje, djeca su umirala zbog neposjedovanja JMBG donedavno, Danis Tanović je dobio zlatnog medvjeda za film Dan u životu skupljača željeza koji istinito opisuje događaj gdje je majci Romkinji stradalo tek rođeno dijete a mogla je i ona umrijeti - samo zbog birokratije i neovjerene zdravstvene knjižice. Sve ovo kad uzmeš u obzir - radio bi čovjek i 24 sata samo da ima neku perspektivu, pa je*ote radili bi ljudi i džabe poput radnih akcija samo kad bi se znalo da se parama od izgradnje autoputeva, škola i bolnica ne pune džepovi lopova. Kad bi se uvelo da šalteraši i ostali budu plaćeni po učinku, onda bi na sve predmete udarali pečat RIJEŠENO bez obzira što nije riješen, a kad se žališ na to rekli bi "na završene predmete nema žalbe". I ko tu koga je*e? Uvijek neko po narodu skače.
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.10.2016, 17:02   #28
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Uveo petočasovno radno vreme i firma mu je PROCVETALA

Citat:
LoneWolf kaže: Pregled poruke
Jesi li stvarno toliko glup ili nisi pročitao/protumačio post do kraja? Upravo suprotnu stvar sam napisao: rizična zanimanja imaju beneficirani staž i to su profesije za poštovanje.
Da nisam pročitao ceo post verovatno ne bih citirao poslednju rečenicu, zar ne? Moj problem sa tvojom izjavom je što, kao i po običaju, praviš čistu generalizaciju. Pominješ vatrogasce čija profesija ne može da se poredi sa "običnim zanimanjima"? E pa vidiš, dvojica od trojice prijatelja koji rade kao vatrogasci mole boga da nešto plane da ne bi poumirali od dosade. Smotra opreme i ljudstva se uradi pri svakoj primopredaji smene i onda ostatak dana uglavnom provedu u čekanju da se nešto desi. Popravku opreme ne smeju da rade jer za to postoje kvalifikovani ljudi koji čak ni ne napuštaju vatrogasnu stanicu jer je njihov jedini posao održavanje opreme. Jel to znači da sada treba da počnem da kritikujem profesiju u globalu? Ne jer se opet uvek nađe neko ko samom sebi nalazi posao u toku dana. Nebitno da li pomaže mehaničarima, stalno proverava opremu ili čeka u punoj opremi da zazvoni alarm.

U svakom žitu ima kukolja, to stoji, ali me nervira što je kukanje na profesije (a ne na pojedince) preraslo u sport kojim se ljudi bave čisto da bi iskalili bes zbog nekih svojih ličnih frustracija.
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.10.2016, 17:23   #29
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Uveo petočasovno radno vreme i firma mu je PROCVETALA

Niko nije kukao na vatrogasce, ja ponajmanje, zato me i čude ovakve tvoje reakcije: pomenuo sam i gomilu drugih zanimanja gdje se itekako radi 8 i više sati, a prvi kažem "hvala Bogu" u trenucima kad policija, vatrogasci i vojska nemaju puno posla (bude mi drago da niko nije planuo, nije počeo rat i niko nikog nije ubio). Kad smo kod vatrogasaca, nekad su im vatrogasni remontni zavodi kontrolisali opremu i ostalo, a sad kad više nema JUS-a ni vatrogasnih/požarnih inspektora, skoro sav taj posao moraju podijeliti među sobom. Generalno, mehanizmi kontrole su nula bodova kao i civilna zaštita, vojska i sl., što se pokazalo u poplavama koje su pogodile Balkan.

P.S. Izvini što sam te nazvao glupim, ali ne volim da mi se riječi stavljaju u usta ni da se krivo tumače.
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.10.2016, 2:07   #30
NjegovaWisost
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.2.2006.
Poruke: 7.334
Zahvalnice: 860
Zahvaljeno 1.729 puta na 992 poruka
Određen forumom Re: Uveo petočasovno radno vreme i firma mu je PROCVETALA

Nemojte hejtovati ljude iz državnih službi - ima tu i jako puno vrednih i sposobnih ljudi. I veoma veoma sposobnih, ako uporedimo ostatak Evrope. Nažalost, ima i dosta džabelebaroša kojima je posao izmišljen. Doduše, sad su plate uber očajne - po srpskim ministarstvima fakultetlije primaju nešto manje od 280 evra, oni sa 15+ godina staža imaju i 450 evra... Pred penzijom malo više. Sad ajte vi motivišite nekog da radi za 280 evra... A učio je ozbiljne i teške škole. Jako teško.
Dalje, po centrima za socijalni rad i sličnim lokalnim institucijama, barem kada je Beograd u pitanju, uvek ide najslabiji kadar, i pravo je čudo da to ikako i fukcioniše. Ostale institucije rade jako dobro, s obzirom na uslove. Džaba vama vrhunski stručnjak u dečijoj bolnici koji će od retke bolesti za 6 meseci da izleči dete, ako šalterski radnik na prijemu ili medicinska sestra dignu nos i izviču se na roditelje bolesnog deteta... Gorak ukus u ustima ostaje.
Naravno, to nije razlog za totalno rasulo i neodgovornost, ali se u potpunosti slažem - šestočasovno radno vreme je sasvim dovljno za bilo koji posao i jedino bi gazde u uslužnom sektoru (prodaja i usluge tipa kafići i restorani) osetile minus. Ostali svi, poprilično sam ubeđen da ne.
NjegovaWisost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.10.2016, 10:30   #31
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Uveo petočasovno radno vreme i firma mu je PROCVETALA

Loša plata razlog da budeš namrgođen? Šta bi onda trebali da kažu ljudi bez posla, ili čistači ulica, tom logikom radnici na pijaci bi (po tvom) OPRAVDANO trebali da ti pljuju u voće i povrće jer imaju male zarade? Nema discipline jer je narod ološ i nema ustaljene radne navike, jer i najgori lični dohodak mora da se zaradi, da li s osmjehom ili bez njega - manje je bitno, ali ne bi se smjelo vrištati ni na koga niti iskaljivati frustracije na ljudima koje servisiraš. Nema sankcije, nema poziva na ličnu i kolektivnu odgovornost, nema kvalitetnog sindikalnog organizovanja, nema ljudi koji nisu stranački kadrovi, i logično da nema pomaka naprijed.
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.10.2016, 12:18   #32
NjegovaWisost
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.2.2006.
Poruke: 7.334
Zahvalnice: 860
Zahvaljeno 1.729 puta na 992 poruka
Određen forumom Re: Uveo petočasovno radno vreme i firma mu je PROCVETALA

Citat:
LoneWolf kaže: Pregled poruke
Loša plata razlog da budeš namrgođen? Šta bi onda trebali da kažu ljudi bez posla, ili čistači ulica, tom logikom radnici na pijaci bi (po tvom) OPRAVDANO trebali da ti pljuju u voće i povrće jer imaju male zarade? Nema discipline jer je narod ološ i nema ustaljene radne navike, jer i najgori lični dohodak mora da se zaradi, da li s osmjehom ili bez njega - manje je bitno, ali ne bi se smjelo vrištati ni na koga niti iskaljivati frustracije na ljudima koje servisiraš. Nema sankcije, nema poziva na ličnu i kolektivnu odgovornost, nema kvalitetnog sindikalnog organizovanja, nema ljudi koji nisu stranački kadrovi, i logično da nema pomaka naprijed.
Vako, sa 280eur fakultetske plate u ministarstvima u Beogradu ne možeš ni sebe da prehraniš, a kamoli porodicu... Ne kažem, potpuno si u pravu, ali onda daj kad završiš osnovnu odmah na pijac, a ne rokaj još 10 godina učenja.

Drugo, ponavljam, ima jako puno kvalitetnih i sposobnih ljudi, ali nažalost, ovi nepismeni najlakše dolaze do izražaja.
NjegovaWisost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.10.2016, 14:02   #33
yhaker
Veteran
 
Član od: 29.10.2008.
Poruke: 807
Zahvalnice: 241
Zahvaljeno 77 puta na 71 poruka
Određen forumom Re: Uveo petočasovno radno vreme i firma mu je PROCVETALA

U mnogim firmama efektivan rad je 4-5h,to sto se sedi 8h na poslu je ostatak komunistickog sistema koji je potpuno zastareo.
U vecini drzava EU i nekim van je radno vreme 6-7h.

http://www.b92.net/zivot/vesti.php?y...nav_id=1121981
yhaker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.10.2016, 19:57   #34
helen
Veteran
 
Član od: 8.1.2009.
Lokacija: Nbg
Poruke: 581
Zahvalnice: 140
Zahvaljeno 107 puta na 87 poruka
Određen forumom Re: Uveo petočasovno radno vreme i firma mu je PROCVETALA

Citat:
NjegovaWisost kaže: Pregled poruke
Doduše, sad su plate uber očajne - po srpskim ministarstvima fakultetlije primaju nešto manje od 280 evra, oni sa 15+ godina staža imaju i 450 evra... Pred penzijom malo više. Sad ajte vi motivišite nekog da radi za 280 evra... A učio je ozbiljne i teške škole. Jako teško.
Ma hajde, kad bi se to tako plastično posmatralo. Znaš li ti da priviligije, veze i kontakte koje ima običan pisar iz nekog ministarstva, neki baja-menadžer iz privatnog sektora može samo da sanja.

Uostalom, lepo je el corona objasnio na prošloj strani, manja je plata al se i manje radi. A i ne žive svi samo od plate.

A ovo šestočasovno radno vreme,to je tek ekspreriment. Koliko se sećam uspešno je primenjeno da opštinski sektor u Geteborgu i to je to. Ne znam, dal je trajno i usvojeno. Tu i tamo neki moderni poslodavac iskače sa tom idejom, al ne primećujem neku pomamu među radnicima za 6 sati rada. Pretpostavljam, da niko neće da radi "efektivno" kao Duracell baterija da bi kasnije uživao u ekstra dva sata, koja će mu pojesti kadriovaskularna oboljenja (što i jeste bio dodatni argument protiv 6h dnevno).
helen je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.10.2016, 14:38   #35
NjegovaWisost
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.2.2006.
Poruke: 7.334
Zahvalnice: 860
Zahvaljeno 1.729 puta na 992 poruka
Određen forumom Re: Uveo petočasovno radno vreme i firma mu je PROCVETALA

Citat:
helen kaže: Pregled poruke
Ma hajde, kad bi se to tako plastično posmatralo. Znaš li ti da priviligije, veze i kontakte koje ima običan pisar iz nekog ministarstva, neki baja-menadžer iz privatnog sektora može samo da sanja.

Uostalom, lepo je el corona objasnio na prošloj strani, manja je plata al se i manje radi. A i ne žive svi samo od plate.

A ovo šestočasovno radno vreme,to je tek ekspreriment. Koliko se sećam uspešno je primenjeno da opštinski sektor u Geteborgu i to je to. Ne znam, dal je trajno i usvojeno. Tu i tamo neki moderni poslodavac iskače sa tom idejom, al ne primećujem neku pomamu među radnicima za 6 sati rada. Pretpostavljam, da niko neće da radi "efektivno" kao Duracell baterija da bi kasnije uživao u ekstra dva sata, koja će mu pojesti kadriovaskularna oboljenja (što i jeste bio dodatni argument protiv 6h dnevno).
I sam sam nekad radio u jednom od njih, i sve što od privilegija imaš su dosta dobar obrok u državnom restoranu u rangu skupštine za 3.5 evra. Državna služba je pukla dibidus i to je tužna činjenica.

Ono što me raduje da su Šveđani uvek ispred svih a da ostatak Evrope počesto usvaja njihve tekovine. TAko da možemo i mi očekivati isto. Kod nas ima drugih problema - advokati svoje pripravnike teraju da rade i više od 12 sati dnevno. Ostali privatnici znaju biti još gori - niko, ali apsolutno skoro niko ne izdaje fiskalne račune po Beogradu u kafićima (samo nefiskalne blokove), svima daju platu minimalac na račun a na ruke ostatak i sl.

To dok se ne poboljša prvo, šestočasovno radno vreme će funkcionisati samo u pomenutim državnim institucijama (i to ne svim, jer i tamo imaš jaaaakoooo puno direktora i direktorki koje misle da je to njihov plemićki feud pa mogu da rade radnicima šta hoće).

Kada je IT sektor u pitanju, mislim da je najbolje da se država uopšte ne meša u bilo šta.
NjegovaWisost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.11.2016, 13:48   #36
vasiljevic
Starosedelac
 
Član od: 21.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.678
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 624 puta na 388 poruka
Određen forumom Re: Uveo petočasovno radno vreme i firma mu je PROCVETALA

6 časovno radno vreme je bilo svojevremeno počelo da se primenjuje u bivšoj SFRJ i to u par proizvodnih firmi i tu se pokazalo kao efikasno. Radna smena od 6 sati, tomom dana 2 smene, 12 sati produktivnog rada, isplarilo se više od troškova plata radnika i ostatka što je pratilo. Naravno, sve je otišlo do đavola kad smo odlučili da se bavimo pitanjima gde su naše pare kao pokriće za sve nacionalizme ili tačnije rečeno, danas smo utvrdili za pljačku pojedinaca. Elem, za to smo glasali svi redom, zar ne? Sad su naše pare u džepovima dobro poznatih nacinalnih bandita koji imaju status samoproklamovanih heroja. Sad, da li 6 časovno radno vreme odgovara svima i na svim pozicijama? Nasuprot iznetom, mnogo, mnogo više odgovara proizvodnim sistemima, nego držávnim institucijama. Jer, da se razumemo, skraćénje radnog vremena i institucijama znači njihovo kraće radno vreme, da bi bilo isto treba duplo zaposlenih, duplo zaposlenih povećava izdvajanja u firmama i poreze .... Tu mnogo više odgovara sistem 8 sati rada sa pauzom.

Što se tiče onog gore što napisao Njegova Presvetla i Visoko Cenjena Wisina, sa dužnim poštovanjem krunisanoj glavi, on napisa netačan podatak. Velika većina njih dobija sve pare na ruke i na njih se ne plaća nikakav doprinos ili ti zakonski propisani porezi. I u toj situaciji, imamo veliki problem koji nam odmah predstave vlasnici firmi koji jadni i bedni, odričući se svega, dođu u svom najnovijem Mercedesu i obaveste nas da je kod nas veliki porez i .... Šta bi tek bili da nisu skromni i da se ne odriču svega. Država uzima 70%, najviše u svetu .... oni jadni i bedni ne mogu da to izdrže po jednom zaposlenom, eto u Nemačkoj je 42% ..... I svi gutaju i niko da proveri cifre. U proveri to je ovo: U Nemačkoj j epomenuti procenat, na BRUTO platu, plus na kraju godine plaćaš porez koliko si zaradio te godine. U onom izdvajanju je penziono, zdravstveno, socijalni program, sindikat. Kod nas, to ti je 38% po istom kriterijumu BRUTO plate sve sa uračunatim porezom, i to pola na račun radnika pola na račun privatnika. Dakle, u normalnom razmišljanju, onaj ko ne plaća doprinose je lopov koji je ukrao ne samo od države već i od zaposlenog (ona polovima koju radnik plaća po zakonu) i za to ti trebalo da ga gonimo krivično za delo teške krađe, i da dobije 10+ godina "popravnog" života na račun države. Kod nas, on dobije packu od 100.000 dinara ako nema vezu gore.

Danas, kad popišemo koliko ljudi ima po partijama, i gde svi očekuju državni posao, vidimo interesantan podatak da danas imamo 2-3 puta više ljudi po partijama nego što je bilo u onoj prokuženoj komunističkoj partiji onog vremena. E da bi svi oni dobili posao, to treba opravdati, pa imamo nove propise, za nove papire, pa zato imao situaciju da nam uvek fali poneki papir. Teško je napisati toliko propisa da zaposliš sve svoje ljude, još teže sve pratiti ... Opet, za to smo svi glasali, ovako ili onako (nismo i time dali blanko glas da smo za to, i to treba reći, na primer). A beše onomad pisanija po novimama kako se neko učlanoi u KPJ i eto, nije dobio posao 4-5 godina, i kako j eon jadan i bedan, vrlo razočaran pomenutom partijom i državom koja nikako da mu nađé odgovarajući posao ....Sram ih bilo, neka su propali kad nisu svojim čalnovima obezbedili posao, pa da se oni bore za njih da bi sačuvali svoj posao ....A da, malo ih je bilo, neka stotina hiljada manje nego danas po tim državnim minstitucijama, i to ne sve u toj partiji. Loš mendžment partije, pa to ti je. Mislili da im je držáva kuća pa radili više domaćinski nego da su mislili da je držáva krava muzara pa da su samo muzli.

Ono što treba da se zapitamo je ovo: gde ovo sve vodi i kako ćé se završiti. I to ozbiljno. Da se ne bi posle iznenadili vrlo neprijatno. Kao recimo danas novinari i političari širom sveta oko Trampa, recimo, a plašim se da kod nas to bi bilo mnogo gore za iznenađivanje pposle buđenja.
vasiljevic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.11.2016, 15:25   #37
Apostrof
Veteran
 
Član od: 27.11.2007.
Lokacija: Segmentum Solar
Poruke: 1.122
Zahvalnice: 351
Zahvaljeno 386 puta na 195 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Apostrof
Određen forumom Re: Uveo petočasovno radno vreme i firma mu je PROCVETALA

Citat:
helen kaže: Pregled poruke
Ma hajde, kad bi se to tako plastično posmatralo. Znaš li ti da priviligije, veze i kontakte koje ima običan pisar iz nekog ministarstva, neki baja-menadžer iz privatnog sektora može samo da sanja.
Kao bivsi obican pisar iz drzavnog preduzeca koji je zapalio zbog plate od 200 evra zivo me interesuje kakve sam to privilegije propustio da iskoristim

Sem toga nisu ni radnici toliko krivi zbog tragicne usluge koliko nasi zastareli propisi i gluposti. Ne znam kakva je situacija sada ali pre par godina kad sam ja I dalje radio morao je da se stampa svaki e-mail, zavede u dostavnu knjigu (rukom, pisano) odstampa u 5 primeraka i zavede u pisarnici, arhivi itd... Odgovaranje na mail sa prostim da ili ne je posao od 20 minuta.

Sposobini ljudi koji su mogli tu nesto da promene su zapalili zbog jadnih plata, pogledaj samo ko su sada direktori firmi, pola njih su unapredjeni iz vozaca i slicno, nemamo nikakav kadar u drzavnoj administraciji i javnim preduzecima i sve je gore.

Sto se poreza i doprinosa tice stvarno su preveliki, muka mi je da placam obavezno zdravstveno i da onda cekam na red cetiri sata iza gomile neradnika i lezilebovica. Trenutno imam odlicnu platu, za pare koje mi uzima drzava moj buraz u svici kad ode kod doktora zavrsi sve zivo za dan, ukljucujuci I kad je imao probleme sa kamenom u bubregu. Ultrazvuk odmah kod doktora opste prakse (tamo te stvarno lece ne sluze samo da ti prepisu antibiotik sa vrata), odmah zakazana operacija za sutra. Ja da uzmem bris grla treba da cekam 3x po 3-4 sata. I onda odem i platim kod privatnika.

Pola naseg poreza odlazi da namiri propale fabrike i preduzece, poljoprivrednike koji godinama gube X para zato sto ne mogu da uloze trecinu te cifre u navodnjavanje. I treba sve privatizovati za dinar. Svako od nas i dalje kuka kako mu drzava nije pomogla.

A koji kog da politicar kaze da treba da presecemo sva ta komunisticka *****a nece dobiti na izborima nikada. Koji god politicar digne platu makar sefovima i direktorima javnih preduzeca da privuce nekoga kvalitetnog da proba da sredi zastareli sistem nece dobiti na izborima nikada. Tako da smo zaglavili sa ovim demagozima i kriminalcima dok ne propadnemo skroz.
Apostrof je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.11.2016, 16:54   #38
vasiljevic
Starosedelac
 
Član od: 21.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.678
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 624 puta na 388 poruka
Određen forumom Re: Uveo petočasovno radno vreme i firma mu je PROCVETALA

Pitanje propisa .... Pa kako misliš da zaposliš xxx.xxx političkih lezilebovića u prvenstveno administraciji a da nema glupih propisa da bi opradali to zapošljavanje? Tu ti spada i štampanje email-a u 5 primeraka i njihovo zavođenje za svako glupo pitanje i svaku manju promenu dogovora. I tu nema problema sa plaćanjem direktora u javnim preduzećima, to kažem jer odlično znam. Tvoja plata jeste bila 200 evra, njegova nije vezana za budžet firme za plate i ne ulazi u fond plata za isplatu zaposlenima. Plus, svi oni drpaju sa strane preko gomile procenata za razne posliće, javne nabavke, pogotovu preko onih hitnih nabavki koje ne moraju na tender manjih cifara .... Tu mesečno drpnu još 2 plate reda radi. Tako da je 200 evra puna kapa za mesec dana, nema za tebe, ima za one gore. Demokratija na delu. Plus, kad već govorimo o zapadnoj demokratiji koju smo usvojili, tamo važi pravilo da se o platama ne govori, ko govori dobije otkaz, ako ti se ne sviđa a ti idi. Tako da te utešim, postupio si baš po dobrom pravom zapadnom sistemu, nema dobre pare ajd zdravo. Čestitam, dobar učenik.

Inače, što se tiče situacije finansiranja propalih preduzeća, pa i tu da te utešim, njih nema mnogo, i ona će biti ugašena jer tako treba. Privatizovati za dinar. Super rešenje naših problema.

E sad, dragi bivši ćato države a sada privatniče, imamo odličan sistem. Da pojasnim: privatizovali i uništili sve jer to je pametno, pootpuštali smo ljude, smanjili pare koje dolaze u budžet na bazi toga. Pozapošljavali smo političke lezileboviće u administraciji u sitnom broju od nekih 150.000+ ljudi, što sama administracija što razne firme javnog značaja. Rezultat obe uspešne akcije ljudi koji ne razmišljaju i ne znaju matematiku je smanjenje raspoložive cifre para i povećanje aligatorčića koji tu klopaju. Tad mali državni aligatorčić, koji nije na položaju, može da dobije toliko koliko mu sleduje, 200 evra. Nema više da se razdeli. Ali utešno da im bude, negde tamo kasnije u EU ima da teče med i mleko.

Gde se ispostavlja račun? Pa recimo svima. U tom čekanju na pregled kod doktora koji ima propis koliko treba da ima pacjenata dnevno i kome je to jedini propisano prema normama idiota koji vode državu i za koje smo glasali i glasamo. U svetu, norma uspešnosti doktora je koliko su mu pacjenti dobro, ne broj pacjenata. Plaćamo da nema aparata. Plaćamo da i oni imaju male plate pa zbog njih beže, a mi po preporuci MMFa tu ne zapošljavamo jer je to odlično rešenje da se kaže da smo uštedeli u budžetu. Plaćamo čekanjem i ponovnim dolascima. To smo hteli, zar ne?

I kad dobro razmislimo, sve je počelo nekako sa onim super rešenjem: privatizovati bad badava. I onda se pitamo što je ona mašinbravarska ljubičica od 100 kila koju smo odgajili danas bolje rešenje za 90% ljudi u zemlji, bilo ovoj ili okolnim bivšim republikama a danas "samostalnim" državama. U očima ljudi, on je vodio državu domaćinski i propagirao humaniji set vrednosti. Apsurd nad apsurdima, da jedan diktator je imao bolji odnos prema ljudima i bolji set vrednosti od današnjih "demokrata". Zar ne? Došli smo do apsurda nad apsurdima. Diktator bolji od demokratske vlasti. Imao si posao, relativno dobro plaćen, za današnje uslove odlično, živeo si normalnije nego danas, jest, nisi imao Milku, ali bar nisi mislio da li ćeš imati šta da jedeš sutra, ili kako da platiš račune. Ali nema veze, bitno da smo sve privatizovali, ne misleći šta dalje. E sad, ima da se plaća dok ne propadnemo do kraja. To smo hteli, zar ne? Ili beše nismo, nešto se baš ne mogu da setim najbolje, stigle me godine.

I pre nego što neko ne počne da lupa kako nismo hteli ovo već bla, bla, bla .... Put u pakao je popločan lepim željama.

P.S. Ne plaćáš veli porez, nego baš koliko treba. A biće i veći, jer nam je budžet prazan. Taman da se izjednačimo sa zapadom. I to smo hteli, zar ne? A plata? E to zaboravi, jer mi ne znamo da radimo, a to računa i tebe, pa nam ne može da sleduje više od minimalca od 200 evra, privatno ili državno, tako reče veliki bos današnjice između dve kuknjave na TVu o sebi.
vasiljevic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.11.2016, 11:49   #39
Apostrof
Veteran
 
Član od: 27.11.2007.
Lokacija: Segmentum Solar
Poruke: 1.122
Zahvalnice: 351
Zahvaljeno 386 puta na 195 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Apostrof
Određen forumom Re: Uveo petočasovno radno vreme i firma mu je PROCVETALA

Citat:
vasiljevic kaže: Pregled poruke
Pitanje propisa .... Pa kako misliš da zaposliš xxx.xxx političkih lezilebovića u prvenstveno administraciji a da nema glupih propisa da bi opradali to zapošljavanje? Tu ti spada i štampanje email-a u 5 primeraka i njihovo zavođenje za svako glupo pitanje i svaku manju promenu dogovora.
Vise od pola tih ljudi ne radi nista, jedno 10% se ubija od posla, ostatak "raduckari". 100% populacije je ubedjeno da niko ne radi nista. Ne vidim nista lose da se to regulise makar da narod ne gubi vreme na salterima, i tvrdim (iz iskustva) da je problem u ocajnom rukovodecem kadru koji se i u 21. veku hvali kako ne zna da koristi kompujter. Za te pare cak i da su ispostovali predizborna obecanja i pootvarali konkurse za pozicije umesto zaposljavali politickom linijom tesko da bi bolje prosli.
Citat:
vasiljevic kaže: Pregled poruke
I tu nema problema sa plaćanjem direktora u javnim preduzećima, to kažem jer odlično znam. Tvoja plata jeste bila 200 evra, njegova nije vezana za budžet firme za plate i ne ulazi u fond plata za isplatu zaposlenima. Plus, svi oni drpaju sa strane preko gomile procenata za razne posliće, javne nabavke, pogotovu preko onih hitnih nabavki koje ne moraju na tender manjih cifara ....
Tesko da mozes da znas bolje od mene, bivseg drzavnog cate kroz cije ruke su prosli karneti i platni listici. Ko bi normalan za manje od 200 hiljada bruto, sto mu dodje manje od 1k evrica kad se sve sabere i oduzme, vodio firmu sa par hiljada zaposlenih i par milijardi evrica u mehanizaciji/opremi/nekretninama? To sto mogu da maznjavaju da popune kucni budzet tesko da ce nekoga sposobnog i odgovornog da angazuje. A sem toga sto se "kraduckanja" tice kad das svom stranackom tati njegov deo neces se ni tu preterano usreciti, nije ni to neka motivacija.
Citat:
vasiljevic kaže: Pregled poruke
Inače, što se tiče situacije finansiranja propalih preduzeća, pa i tu da te utešim, njih nema mnogo, i ona će biti ugašena jer tako treba. Privatizovati za dinar. Super rešenje naših problema.
Ma da bre, trebali smo da zadrzimo sve te fabrike I nadamo se da ce sporobni rukovodeci kadar za mizerno ali apsolutno mizerno malu platu za direktora neke industrijske proizvodnje da revitalizuje tu istu proizvodnju, pogotovu u danasnje vreme kad kinezi amerima i nemcima zatvaraju fabrike, I kad firma ode u stecaj da radnici nece da dignu ustanak kako im drzava nije pomogla.
Citat:
vasiljevic kaže: Pregled poruke
E sad, dragi bivši ćato države a sada privatniče, imamo odličan sistem. Da pojasnim: privatizovali i uništili sve jer to je pametno, pootpuštali smo ljude, smanjili pare koje dolaze u budžet na bazi toga. Pozapošljavali smo političke lezileboviće u administraciji u sitnom broju od nekih 150.000+ ljudi, što sama administracija što razne firme javnog značaja. Rezultat obe uspešne akcije ljudi koji ne razmišljaju i ne znaju matematiku je smanjenje raspoložive cifre para i povećanje aligatorčića koji tu klopaju.
Drzavni cata se slaze u potpunosti, samo jos tih 150 hiljada (mada mislim da si preterao sa cifrom zestoko al ajde) da trimujemo I na dobrom smo putu.
Citat:
vasiljevic kaže: Pregled poruke
U tom čekanju na pregled kod doktora koji ima propis koliko treba da ima pacjenata dnevno i kome je to jedini propisano prema normama idiota koji vode državu i za koje smo glasali i glasamo. U svetu, norma uspešnosti doktora je koliko su mu pacjenti dobro, ne broj pacjenata. Plaćamo da nema aparata.
Ne postoji nikakav propis (ili interni dogovor/naredba) koliko pacijenata moras da "obradis". Problem je opet ocajan sistem i nasa komunjarko/socijalisticka politika oko zdravstva.

Moja baba (kao i verovatno sve babe) boluje od 1000 *****a. Kad treba da ode kod kardiologa na redovnu kontrolu ona prvo mora kod doktora opste prakse po uput (za redovnu kontrolu). Naravno doktori opste prakse menjaju smene i moras kod svog doktora, a posto nemaju nikakav sajt na kome pise kad ti doktor radi a jedan jedini telefon za ceo dom zdravlja je naravno uvek zauzet, moras prvo da svratis i da se nadas da si "ubo" smenu, posto samo u svojoj smeni mozes da zakazes. Naravno posto zakazivanje vode u svesci rukom mozes da zakazes samo par nedelja unapred tako da ce ti najverovatnije reci - dodji za mesec dana da zakazes za dva meseca. Tu je naravno i druga opcija, predaj knjizicu u sest ujutru i cekaj ceo dan, posto jeli bolesni ljudi koj nemaju zakazano se primaju u prvih sat vremena rada, pa posto naravno ne stignu sve rasporedjuju ih na ceo dan izmedju zakazanih, znaci veci deo radnog vremena lekara opste prakse je predvidjen za popunjavanje uputa, doznaka i recepata (naravno rucno, blokcici, hemijske olovke). Kada konacno upadnes kod doktora opste prakse i on ti lepo rucno popuni te upute a da te ni ne pogleda, jer nema ni vremena ni razloga posto ionako ides kod specijaliste za svoju boljku, ceka te slicna situacija kod kardiologa. A onda opet ides kod doktora opste prakse da ti za lekove koje pijes vec godinama, kardiolog ti nije promenio terapiju, dobijes recepte.

Nije tesko videti kako ovo moze da se resi da bude mnogo funkcionalnije i lakse ljudima. Sto bi naravno i smanjilo troskove cak i da ne pootpustas ljude iz administracije jer ne bi bilo mucenje da odes na kontrolu i da sprecis da se neka glupost iskomplikuje i posle bude 1000 puta skuplja za lecenje. U Srbiji brdo ljudi umre od vrsta raka koji se leci bez ikakvih problema ako se rano otkrije, a 80% vremena doktora koji treba da se time bavi je zauzeto nepotrebnom administracijom lecenja nasig baba. E sad ti nadji nekog sposobnog da ti bolje organizuje zdravstvo za trecinu plate cistaca klozeta u Norveskoj.
Citat:
vasiljevic kaže: Pregled poruke
Apsurd nad apsurdima, da jedan diktator je imao bolji odnos prema ljudima i bolji set vrednosti od današnjih "demokrata". Zar ne? Došli smo do apsurda nad apsurdima. Diktator bolji od demokratske vlasti. Imao si posao, relativno dobro plaćen, za današnje uslove odlično, živeo si normalnije nego danas, jest, nisi imao Milku, ali bar nisi mislio da li ćeš imati šta da jedeš sutra
Pa pazi ako si toliko jugonostalgican, nemoj da jedes Milku, batali Lakoste i furaj Arilje majice, nemoj da placas internet/mobilni/kompjuter, prodaj auto, letuj u Canju I imaces isti standard ko tvoji matorci u staroj dobroj jugi.
Apostrof je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.11.2016, 12:59   #40
filpan
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.2.2012.
Lokacija: Kumova slama, planeta Zemlja
Poruke: 3.456
Zahvalnice: 3.920
Zahvaljeno 2.108 puta na 1.167 poruka
Određen forumom Re: Uveo petočasovno radno vreme i firma mu je PROCVETALA

Zašto je neko jugonostalgičan (to mu ispade kao loša konotacija), ako činjenicama ukazuje da je život bio stabilniji i izvesniji pre nego sada?
filpan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 1:22.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com