Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > Modovi
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Modovi Budite jedinstveni - modifikujte svoj računar

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 11.10.2011, 6:41   #161
ivance95
Starosedelac
 
Član od: 26.8.2009.
Poruke: 1.359
Zahvalnice: 132
Zahvaljeno 221 puta na 199 poruka
Određen forumom Re: Vodena hlađenja

Posto ovaj moj Phenom nije vruc, bice dovoljno. Samo, da li mu nece smetati to sto je kao valja, pa nema naleganje celim delom, posto su tvoji oni Socket A, i malo su drugaciji, mada mislim da mu i ne treba hladjenje preko celog procesora. Kako si spojio poklopac koji si sekao, i one cevcice za vodu? Lemljenjem? Samo sto necu stavljati potopnu pumpu... Ako dobro vidim, nisi ni imao ventilatore na radijatoru, predpostavljam da je to zato sto je radijator veliki.
ivance95 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.10.2011, 9:19   #162
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Određen forumom Re: Vodena hlađenja

Naravno da mu neće smetati što nije komplet prekriven hladnjakom. Čak ni Intel boks kuleri ne naležu na procesorkompletnom površinom već veličinom koja je odprilike prečnikia 5 Dinara.

Što se tiče spajanja cevi i poklopca bloka upotrebio sam 3-4 tubic super lepka. To nije bilo problem izvesti jer je prilikom izrade bloka napravljen kanal od neka 2 milimetra u širinu i 3-4 u dubinu (vidi se n slici i tu je lagano nalivan lepak. Lepak nije naliven odjednom već iz slojeva, i ceo proces je trajao nekoliko dana. (2,3,4 nesećam se tačno bilo davno) I ti spojevi i dan danas drže i ti blokovi mogu da se koriste bez ikakvog problema.
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.10.2011, 16:04   #163
ivance95
Starosedelac
 
Član od: 26.8.2009.
Poruke: 1.359
Zahvalnice: 132
Zahvaljeno 221 puta na 199 poruka
Određen forumom Re: Vodena hlađenja

Da li mozete da predlozite neke prosecna modele pumpi? Kontaktirao sam W**** i rekli su mi da mogu da provere sta je dobavljivo i po okjoj ceni.
ivance95 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.10.2011, 17:48   #164
Qoozma
Veteran
 
Član od: 7.10.2011.
Lokacija: Srbija
Poruke: 952
Zahvalnice: 86
Zahvaljeno 131 puta na 104 poruka
Određen forumom Re: Vodena hlađenja

#ivance95

Evo ovde primer kako napraviti WB.
Qoozma je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.10.2011, 19:47   #165
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Cool Re: Vodena hlađenja

@ivance95
Za solidnu pumpu računaj nekih 40-50€. Moja je npr. toliko koštala, a ne spada u skuplje modele, iako je odlična. Ili neku TT-ovu, npr. P500 za 2-3K, ako uopšte i može da se nabavi.
Rocker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Rocker na korisnoj poruci:
ivance95 (11.10.2011)
Stara 11.10.2011, 20:44   #166
ivance95
Starosedelac
 
Član od: 26.8.2009.
Poruke: 1.359
Zahvalnice: 132
Zahvaljeno 221 puta na 199 poruka
Određen forumom Re: Vodena hlađenja

Citat:
Qoozma kaže: Pregled poruke
#ivance95

Evo ovde primer kako napraviti WB.
To je suvise komplikovano, ovaj @Freskov je mnogo jednostavniji, vec je skiciran, i predat u fabriku. Sada se fokusiram na pumpu.
Citat:
Rocker kaže: Pregled poruke
@ivance95
Za solidnu pumpu računaj nekih 40-50€. Moja je npr. toliko koštala, a ne spada u skuplje modele, iako je odlična. Ili neku TT-ovu, npr. P500 za 2-3K, ako uopšte i može da se nabavi.
Hvala. Pogledacu jos malo review-e, i utiske na forumu, pa cu odluciti.
ivance95 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.10.2011, 14:34   #167
Qoozma
Veteran
 
Član od: 7.10.2011.
Lokacija: Srbija
Poruke: 952
Zahvalnice: 86
Zahvaljeno 131 puta na 104 poruka
Određen forumom Re: Vodena hlađenja

#Freško

Citat:
Nema šta tu da se prepravlja, to su potopne pumpe za akvarijum/fontanu. I one nemogu da se preprave da rade izvan vode (ne potopljene). Jer su zamišljene tako da ih hladi voda u koju su potopljene
Video sam u temi Modovi da si ti prepravljao potopnu pumpu u protočnu, onda sigurno može i ova ? Možes li nešto više da napišeš šta si radio? (Može i na PP).
Qoozma je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.10.2011, 14:43   #168
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Određen forumom Re: Vodena hlađenja

Citat:
Qoozma kaže: Pregled poruke
Video sam u temi Modovi da si ti prepravljao potopnu pumpu u protočnu, onda sigurno može i ova ? Možes li nešto više da napišeš šta si radio? (Može i na PP).
Ništa nisam radio, to što si ti video je bila moja zamisao. Ali nikad to nisam priveo kraju pošto sam svatio da se te potopne pumpe dosta greju, a da se za razhlađivaqnje ko što rekoh koristi tečnost u kojioj su potopljene. Cenim da prepravljena potopna pumpa nebi sastavila nekoliko radnih sati na suvom. A i te potopne akvarijumske/fontanske pumpe dosta prave vibracije (dosta kada se uporede sa vibracijama koje prave pumpe koje su namenjena za kompijuterska vodena hlađenja. To je još jedan razlog zašto sada nikako ne preporučujem da se računarsko hlađenje kombinuje sa gore spomenutim pumpama za akvarijume.
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.10.2011, 16:21   #169
Qoozma
Veteran
 
Član od: 7.10.2011.
Lokacija: Srbija
Poruke: 952
Zahvalnice: 86
Zahvaljeno 131 puta na 104 poruka
Određen forumom Re: Vodena hlađenja

Sigurno sam dosadan sa ovim pitanjima, ali uvek postoji "ono" ali.
Tu pumpu ću hladiti vazduhom tj. 120mm ventilatorom. Primer: moj procesor oslobađa 65W toplote i jedan ventilator može da ga ohladi, a pumpa 35W toplote. Tako da neće biti problema.
Nego jel imas neku sliku kako izgleda potopna pumpa kada se skine onaj plastični deo?
Qoozma je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.10.2011, 16:30   #170
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Određen forumom Re: Vodena hlađenja

Nemoj biti lenj, pa malo prelistaj temu. I naćićeš slike kako kako pumpa izgleda bez onog crnog plastičnog dela napred.
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.10.2011, 16:36   #171
ivance95
Starosedelac
 
Član od: 26.8.2009.
Poruke: 1.359
Zahvalnice: 132
Zahvaljeno 221 puta na 199 poruka
Određen forumom Re: Vodena hlađenja

@Fresko
Hvala na slikama, blok je gotov, nemam aparat da ga slika, ali nema ni potrebe, identican je kao tvoj. Samo jos da zalepi, nego imam jedno pitanje, da li moze silikonom da se ono gore zalepi(onim vatrostalnim-crvenim), posto i nije potrebno toliko da se zalepi koliko da ne izlazi voda, a silikon je tu bolji od lepka, jer ce ionako gornji deo biti pritisnut drzacem.
ivance95 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.10.2011, 17:16   #172
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Određen forumom Re: Vodena hlađenja

Nema iskustva sa silikonom. Možeš da probaš. Ja da sada to radim ili bi išao u varijantu nalivanje superlepka (gel varijanta) ili bi možda išao na varijantu Bizonov dvokomponentni lepak. Isto sistemom nalivanja iz više slojeva. Bizon ti je zverski jak, ali i veoma je skup u odnosu na slilikon.
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.10.2011, 17:33   #173
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Cool Re: Vodena hlađenja

Citat:
Qoozma kaže: Pregled poruke
Tu pumpu ću hladiti vazduhom tj. 120mm ventilatorom. Primer: moj procesor oslobađa 65W toplote i jedan ventilator može da ga ohladi, a pumpa 35W toplote. Tako da neće biti problema.
O, biće i te kako! Ne hladi tebi vent procesor, nego hladnjak. Vent odvodi toplotu sa hladnjaka, a ne sa proca. Probaj (tj. ni u ludilu nemoj) da skineš hladnjak i ostaviš samo vent da pirka na proc, pa ćeš videti kako (ne)ćeš uspeti da ga ohladiš.
Potopna pumpa je konstruisana da je hladi voda i teško da bi i najbrži i najbučniji "kompjuterski" ventilatori (turbine zapravo) uspeli da je drže u prihvatljivim temperaturnim granicama. Takođe, te pumpe su predviđene za akvarijume gde je i neophodno da voda konstantno ima određenu temperaturu, pa je to zagrevanje vode zapravo plus. Jasno ti je da su u slučaju vodenog hlađenja zahtevi sasvim suprotni.

@ivance95
Ne bih se ja igrao silikonom u tvom slučaju. Pretpostavljam da ćeš sam mešati rashladnu tečnost i da ćeš svakako koristiti antifriz. Daleko sam od experta za hemiju, ali postoji mogućnost da će vremenom antifriz oštetiti taj sloj silikona i da će blok procureti. Bolje uzmi ili ovaj dvokomponentni Bison ili neki drugi dvokomponentni epoxy lepak.
Rocker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Rocker na korisnoj poruci:
ivance95 (12.10.2011)
Stara 12.10.2011, 18:00   #174
Thaedass
WALL-E
 
Avatar korisnika Thaedass
 
Član od: 4.9.2009.
Poruke: 4.423
Zahvalnice: 404
Zahvaljeno 1.255 puta na 909 poruka
Određen forumom Re: Vodena hlađenja

Ne da ce ga antifriz pojesti nego ce ga ukloniti za vrlo kratak vremenski period. Takodje ne savetujem ni upotrebu tzv tecnog metala jer zna da popusti usled naizmenicnog grejanja i hladjenja (licno se uverio)
Thaedass je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.10.2011, 18:20   #175
Qoozma
Veteran
 
Član od: 7.10.2011.
Lokacija: Srbija
Poruke: 952
Zahvalnice: 86
Zahvaljeno 131 puta na 104 poruka
Određen forumom Re: Vodena hlađenja

Citat:
O, biće i te kako! Ne hladi tebi vent procesor, nego hladnjak. Vent odvodi toplotu sa hladnjaka, a ne sa proca. Probaj (tj. ni u ludilu nemoj) da skineš hladnjak i ostaviš samo vent da pirka na proc, pa ćeš videti kako (ne)ćeš uspeti da ga ohladiš.
Potopna pumpa je konstruisana da je hladi voda i teško da bi i najbrži i najbučniji "kompjuterski" ventilatori (turbine zapravo) uspeli da je drže u prihvatljivim temperaturnim granicama. Takođe, te pumpe su predviđene za akvarijume gde je i neophodno da voda konstantno ima određenu temperaturu, pa je to zagrevanje vode zapravo plus. Jasno ti je da su u slučaju vodenog hlađenja zahtevi sasvim suprotni.
Onda ću morati rezervni plan koji ide ovako: Da potopim tu pumpu u rezervoar (koji će biti do kućišta) od ~30l ?
Qoozma je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.10.2011, 18:30   #176
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Određen forumom Re: Vodena hlađenja

I tada takav sistem nije za 24/7 upotrebu. Jer se pumpa pre ili kasnije bez obzira na količinu vode krene da greje svoju okolinu (u ovom slučaju "rashladnu" tečnost/vodu) kojom ti pokušavaš da rashvadiš procesor. Tako da ti zapravo u tom slučaju pokušavaš da rashladiš procesor ugrejanom tečnošću.

Ako hoćeš da napraviš iole korektan sistem vodenog hlađenja za računar treba ti:

Rezervoar, protočna pumpa, hladnjak i ventilatori koji će da guraju vazduh preko rebara hladnjaka.
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.10.2011, 18:51   #177
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Cool Re: Vodena hlađenja

30 litara? Ti to planiraš običnu vodu, "česmovaču" da koristiš? To ti nije baš pametno rešenje. Ajd' eventualno curenje manje-više, svaka tečnost je dovoljno provodljiva da spali bilo šta na šta kapne, ali šta ćeš sa taloženjem kamenca? Još topla voda...jesi li nekad imao prilike da vidiš promenu grejača na bojleru? Nešto slično, doduše u znatno manjoj meri možeš da očekuješ i u svom sistemu ako budeš koristio "česmovaču". I to najpre na najteže dostupnim mestima, blokovima i radijatoru. Neće ti taj sistem potrajati...
Rocker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.10.2011, 18:59   #178
ivance95
Starosedelac
 
Član od: 26.8.2009.
Poruke: 1.359
Zahvalnice: 132
Zahvaljeno 221 puta na 199 poruka
Određen forumom Re: Vodena hlađenja

Ajde blok nekako i moze da ocisti, ali radijator nema sanse...
ivance95 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.10.2011, 20:22   #179
Qoozma
Veteran
 
Član od: 7.10.2011.
Lokacija: Srbija
Poruke: 952
Zahvalnice: 86
Zahvaljeno 131 puta na 104 poruka
Određen forumom Re: Vodena hlađenja

Citat:
Freško kaže: Pregled poruke
I tada takav sistem nije za 24/7 upotrebu. Jer se pumpa pre ili kasnije bez obzira na količinu vode krene da greje svoju okolinu (u ovom slučaju "rashladnu" tečnost/vodu) kojom ti pokušavaš da rashvadiš procesor. Tako da ti zapravo u tom slučaju pokušavaš da rashladiš procesor ugrejanom tečnošću.

Ako hoćeš da napraviš iole korektan sistem vodenog hlađenja za računar treba ti:

Rezervoar, protočna pumpa, hladnjak i ventilatori koji će da guraju vazduh preko rebara hladnjaka.
Citat:
Rocker kaže: Pregled poruke
30 litara? Ti to planiraš običnu vodu, "česmovaču" da koristiš? To ti nije baš pametno rešenje. Ajd' eventualno curenje manje-više, svaka tečnost je dovoljno provodljiva da spali bilo šta na šta kapne, ali šta ćeš sa taloženjem kamenca? Još topla voda...jesi li nekad imao prilike da vidiš promenu grejača na bojleru? Nešto slično, doduše u znatno manjoj meri možeš da očekuješ i u svom sistemu ako budeš koristio "česmovaču". I to najpre na najteže dostupnim mestima, blokovima i radijatoru. Neće ti taj sistem potrajati...
Ovo planiram da sastavim: Potopna pumpa, rezervoar (stavio sam 30l zbog grejanja pumpe) , radijator od yuga (sa 140mm ventilatorom), koristiću destilovanu vodu.
Da li je mi potreban rezervoar tolike zapremine?
Qoozma je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.10.2011, 20:42   #180
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Cool Re: Vodena hlađenja

Apsolutno nije. To što si mislio da ćeš zapreminom nadomestiti toplotu koju generiše pumpa, to si se malko zeznuo u proračunu. Jednom će se i ta količina vode ugrejati, a onda će temperature početi da rastu. Svakako će proći mnogo više vremena nego u slučaju da koristiš samo 1-2 litra, ali to ti nije rešenje. Disipaciono telo je radijator, a ne rezervoar.
Rocker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Vodena hladjenja Morandi Ostale komponente 9 29.2.2012 4:11
Racunar ne butuje duuka97 Kvarovi 4 10.2.2012 15:44
Malo hlađenja Otherside Ostale komponente 11 24.1.2009 15:15


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 21:50.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com