Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Operativni sistemi
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Operativni sistemi Windows, Mac OS, DOS...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 12.9.2007, 19:30   #1
alien
Član
 
Član od: 22.12.2005.
Poruke: 97
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Question Problemi sa licenciranim Win XP SP2

Na poslu imam brendovani racunar IBM Think Centre A51 sa instaliranim licenciranim Windowsom XP Pro SP2. Medjutim taj Windows nije OEM (nemam CD) vec firma od koje je kupljen kaze da IBM prodaje racunare sa instal. windowsom bez CD-a.
Kada je kupljen raunar (jos uvek imam garanciju koja vazi do septembra 2008) u cenu je verovatno uracunata i cena windowsa (nisam siguran). E sada, da skratim, Doslo je do nekog bug-a (kvara sta li vec) u Windowsu i imam vise problema koji sada nisu bitni. Ja sam hteo da apgredujem Win ali nisam imao licencirani instalacioni disk win. (koji je vec snimljen) pa sam isti potrazio od firme od koje je kupljen. Ljudi iz te firme su mi rekli da ne mogu da mi daju windows jer to nije OEM vec ga IBM tako prodaje, vec da uradim sledece: da stavim bilo koji piratski windows i da pokrenem instalaciju pa kad doje do nekih 80% da pozovem predstavnistvo Microsofta u Beogradu i procitam im kljuc legalne verzije koji imam na nalepnici koja je zalepljena na kuciste i da ce oni bez problema da mi daju kljuc za piratsku verziju te da ce ona da mi radi kao legalna. E sad ovo meni zvuci i smesno i glupo. Kada sam jednom prilikom kod kuce pokusao da postojeci windows (piratski) apgredujem drugom verzijom (isto piratski) i kad sam ubacio kljuc novog, win. nije hteo da nastavi instalaciju. Da li je moguce da postoji ovakva procedura da legalni win. apgredujem piratskim i da ponovo bude legalni. Napominjem da mi je bitno da u firmi bude legalni Windows.

Poslednja ispravka: alien (12.9.2007 u 19:33) Razlog: Greska u naslovu
alien je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.9.2007, 23:14   #2
oluja
Superb Moderator
 
Avatar korisnika oluja
 
Član od: 17.8.2005.
Lokacija: Vojvodina
Poruke: 4.867
Zahvalnice: 2.930
Zahvaljeno 3.861 puta na 1.164 poruka
Određen forumom Re: Problemi sa licenciranim Win XP SP2

Mislim (nisam siguran) da ste kupovinom tog racunara kupili i licencu (nalepnica na kucistu) tako da imate dokaz o kupovini prava da koristite taj OS. Dok sam radio u jednoj stampariji imali smo kupljen winXP ali smo ga kasnije preinastalirali sa drugom (piratskom) kopijom sa SP1 i kad nam je dosla neka inspekcija samo su pogledali nalepnicu na kucistu da je za XP i sve je OK... Obratili su paznju samo na to gde je bila licenca za XP da je zaista instaliran XP i gde je bila nalepljena licenca za win98 da tamo nije XP... Smesno je bilo to sto nikad nisu videli Mac i pitali su kakav je to windows (nemaju oni pojma - IMHO).
oluja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.9.2007, 23:17   #3
Marko 0401
Veteran
 
Član od: 15.10.2006.
Lokacija: Nepoznata
Poruke: 1.109
Zahvalnice: 125
Zahvaljeno 77 puta na 69 poruka
Određen forumom Re: Problemi sa licenciranim Win XP SP2

Ni jedan lap top ne dodje sa Win cd-om vec dobijes samo tu naljepnicu sa serijskim brojem svog sistema.Kao i ostale marke i IBM vjerovatno
dodje sa hidden particijom na hardu koja ti sluzi za reinstalaciju sistema,to ti je u stvari Ghost slika sistema sa svim
drajverima i programima koje si dobio uz sistem.

Sto se tice OEM cd-a,svrati u obliznji servis i zamoli da ti ga narezu uz manju nadoknadu naravno.Ja sam ga dobio za 5€
To naravno mora da bude XP Pro SP2 OEM cd,ne moze da bude XP Home recimo pa da ga ti registrujes svojim brojem jer je to broj samo za XP Pro SP2.
Marko 0401 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.9.2007, 23:57   #4
Johnny
Veteran
 
Član od: 18.11.2005.
Poruke: 565
Zahvalnice: 156
Zahvaljeno 155 puta na 64 poruka
Određen forumom Re: Problemi sa licenciranim Win XP SP2

Citat:
Marko 0401 kaže: Pregled poruke
Ni jedan lap top ne dodje sa Win cd-om vec dobijes samo tu naljepnicu sa serijskim brojem svog sistema.
Pa ja sam uz svoj dobio recovery cd uz napomenu da je samo za taj komp. A ima i nalepnicu ispod.
Johnny je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.9.2007, 8:23   #5
Bryan Fury
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Bryan Fury
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 5.619
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 1.521 puta na 1.054 poruka
Određen forumom Re: Problemi sa licenciranim Win XP SP2

Recovery CD nije isto što i Windows CD.
Bryan Fury je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.9.2007, 8:45   #6
korisnik
Veteran
 
Član od: 12.11.2005.
Poruke: 1.033
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 76 puta na 69 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku korisnik
Određen forumom Re: Problemi sa licenciranim Win XP SP2

Stavi samo preko takvu verziju koja je na nalepnici, pazeci naravno da nedas VK (volume licence, iliti corp) nego OEM. Pazi ako si dobio recovery cd set, koji je obicno sastavljen iz boot cdja sa drajverima i cdja sa OS da ne pokusavas da instaliras taj OS jer je on iako si kupio OEM ustvari VK jer ga oni tako predinstaliraju.
korisnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.9.2007, 10:56   #7
Johnny
Veteran
 
Član od: 18.11.2005.
Poruke: 565
Zahvalnice: 156
Zahvaljeno 155 puta na 64 poruka
Određen forumom Re: Problemi sa licenciranim Win XP SP2

Citat:
Bryan Fury kaže: Pregled poruke
Recovery CD nije isto što i Windows CD.
A koja je razlika? To je Windows koji je dodatno podesen, ako se instalira na isti kompjuter nema problema.
P.S. Pitam uopsteno, ocigledno ne vredi u ovom slucaju.
Johnny je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.9.2007, 10:59   #8
Bryan Fury
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Bryan Fury
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 5.619
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 1.521 puta na 1.054 poruka
Određen forumom Re: Problemi sa licenciranim Win XP SP2

Pa sam si rekao - to je za Recovery na istom kompjuteru. Sa Windows CD-om možeš instalirati sistem na bilo kojem kompjuteru.
Bryan Fury je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Bryan Fury na korisnoj poruci:
Johnny (14.9.2007)
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 3:46.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com