Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Programiranje > Pravljenje igara

Pravljenje igara Programski jezici, tehnike, alatke u službi pravljenja igara...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 2.8.2012, 19:38   #1
AleksandarCoder
Član
 
Član od: 2.8.2012.
Lokacija: BG
Poruke: 61
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 11 puta na 7 poruka
Određen forumom CoderGames gotove Flash i PC igre.

Video sam kako Mercury stavlja video snimke igara koje pravi, pa reko ajde i ja da probam.

Imam nekoliko 3d igara koje trenutno ne mogu da dovršim zbog posla, ali ću da vam stavim linkove za gotove igre, neke su 3d neke 2d. Starije su uglavnom 2d.

Moliću lepo za komentare

FLASH IGRE

Remove Everything 3D
http://www.codergames.com/webgames/p...eeverything3d/

VertiBlox 2
http://www.codergames.com/webgames/p...sh/vertiblox2/

SpeedFighter
http://www.codergames.com/webgames/p.../speedfighter/

VertiBlox
http://www.codergames.com/webgames/playflash/vertiblox/

HeliFunx
http://www.codergames.com/webgames/playflash/helifunx/

Match 2 or More
http://www.codergames.com/webgames/playflash/m2om/

Dropix
http://www.codergames.com/webgames/playflash/dropix/

RemBlox
http://www.codergames.com/webgames/playflash/remblox/

Invader Attack Survival
http://www.codergames.com/webgames/p...ttacksurvival/

Monkey Business
http://www.codergames.com/webgames/p...onkeybusiness/

Headix
http://www.codergames.com/webgames/playflash/headix/


PC IGRE (WINDOWS)

Bloxidy
http://www.codergames.com/games/game...-game-bloxidy/

Galaxide
http://www.codergames.com/games/game...oter-galaxide/

Invader Attack
http://www.codergames.com/games/game...nvader-attack/


Hvala unapred na konstruktivnim komentarima.
AleksandarCoder je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 5 korisnika se zahvaljuje korisniku AleksandarCoder na korisnoj poruci:
doctor (8.8.2012), markos807 (3.8.2012), Nicklord (5.8.2012), voodoo_ (5.8.2012), Zeldaš (5.8.2012)
Stara 5.8.2012, 9:18   #2
AleksandarCoder
Član
 
Član od: 2.8.2012.
Lokacija: BG
Poruke: 61
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 11 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: CoderGames gotove Flash i PC igre.

Zaboravio sam da stavim link prema originalnoj igri Remove Everything, koja je izometrična, retro still:

http://www.codergames.com/webgames/p...oveeverything/
AleksandarCoder je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku AleksandarCoder na korisnoj poruci:
Nicklord (5.8.2012)
Stara 8.8.2012, 17:21   #3
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: CoderGames gotove Flash i PC igre.

Kod "Monkey business" u score tabeli imaš jednog "This game is awful!" a iznad njega "Why r u playing then"
Imaš ideja, realizacija je okej, ali ti kod većine igara fali sadržaj, neke su prespore, neke prebrze, level design treba biti bolji i definitivno ti treba bolji grafički/3D dizajner (ako ih crtaš/modeluješ sam onda ti treba neko da ti radi to umesto tebe).

EDIT: Eh, da, interfejs ti je praktično isti u svakoj igri, to mi se ne sviđa. Fali ti originalnosti na dizajnerskom polju i to dosta...

EDIT2: I muzika i zvuk bi definitivno trebali biti bolji...

U principu moraćeš da napreduješ na svim poljima ali najviše na onim od kojih zavisi "user expirience".
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku doctor na korisnoj poruci:
AleksandarCoder (8.8.2012)
Stara 8.8.2012, 17:29   #4
AleksandarCoder
Član
 
Član od: 2.8.2012.
Lokacija: BG
Poruke: 61
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 11 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: CoderGames gotove Flash i PC igre.

Hvala na konstruktivnim sugestijama. Radim sve sam, crtanje, modelovanje, 2d i 3d animiranje, komponovanja muzike, programiranja. Naravno, to su moji lični primeri i sigurno se ne trudim kao kada me plaćaju i kada je zarada sigurna. Iako je tako kako kažeš imam par klijenata koji su zadovoljni, jer veriovao ti ili ne, ove igre na mom sajtu, naročito 3d, su bolje od većine Flash igara koje se trenutno nalaze na Flash game portalima. Kao što je na drugom topiku, čini mi se BobaL rekao, glavni pokazatelj je koliko para imaš u džepu od svega toga na kraju meseca.

Ali u pravu si, igre kao što su SpeedFighter, Remove Everything (isometrična verzija), Headix i Monkey Business su prototipovi za bolje varijante koje ću raditi. Sama činjenica da sam Remove Everything 3D uradio za manje od nedelju dana, govori u prilog da mi namera nije bila da napravim nešto spektakularno vizuelno, već zezalicu koja može da parira nekim action puzzle igrama za handheld uređaje, npr.
AleksandarCoder je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.8.2012, 19:53   #5
Ivan-94
Veteran
 
Član od: 15.3.2009.
Lokacija: Beograd
Poruke: 654
Zahvalnice: 240
Zahvaljeno 63 puta na 43 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Ivan-94 Slanje poruke preko Skypea korisniku Ivan-94
Određen forumom Re: CoderGames gotove Flash i PC igre.

Na kojem ovo sajtu "kacis" posto WOT nema bas lepe rezultate za taj sajt.
Ivan-94 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.8.2012, 20:01   #6
AleksandarCoder
Član
 
Član od: 2.8.2012.
Lokacija: BG
Poruke: 61
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 11 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: CoderGames gotove Flash i PC igre.

Stavljam na moj sajt, CoderGames. Ja sam Coder, to su moji gamesi. A WOT je inače kompanija koja propada jer se bavi malverzacijama i sa money extortion. Meni su tražili $2K da mi vrate status. Odbio sam naravno, mene Internet reketiranje ne zanima.
AleksandarCoder je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.8.2012, 20:32   #7
chaami
Član
 
Član od: 15.12.2010.
Lokacija: Beograd
Poruke: 120
Zahvalnice: 26
Zahvaljeno 39 puta na 32 poruka
Određen forumom Re: CoderGames gotove Flash i PC igre.

Pošto si zamolio za komentare, ajde da probam i ja da dam jedan, ali sa gledišta igrača a ne programera. Ono što mene kao igrača prvenstveno zanima, pored tehničkih karakteristika, je prvenstveno sama ideja za igru.

Sa tehničke strane mi se čini da su ti igre u potpunosti zadovoljavajuće, ako uzmemo u obzir prilično velika ograničenja samog Flash-a, kao i činjenicu da si ih radio za samo nedelju dana. Ja lično ne verujem da Flash može da da rezultate kao Uniti. Evo ti recimo Mastermind od Ice Rakijice pa uporedi sam. Zato si ti prinuđen da dizajnom (koji ti je prilično loš) i idejom dopreš do igrača.

Što se ideja tiče, tu ti prijatelju moj debelo škripi. Imam osećaj kad pokrenem neku od tvojih igara kao da peti dan za redom jedem pasulj. Moraćeš malo više da poradiš na kreativnom delu. Da na neki način zainteresuješ igrača nekim sitnim inovacijama. Ili da počneš da radiš timski a da tvoj deo bude isključivo programiranje. Možda bi mogao da probaš da odvojiš malo više vremena za pravljenje jedne igre (recimo par meseci a ne samo nedelju dana). Za dobre igre ipak treba mnogo više truda, ali se na taj način i u Flashu prave lepa ostvarenja kao recimo Machinarium

U svakom slučaju, nemoj da odustaješ. Samo napred i ko zna ... možda ćeš jednog dana ako budeš bio dovoljno uporan da postigneš zapažene rezultate na svetskoj sceni, kao što su to učinili Eipix, Paprikari, DragonsEye i još neki sa ovih prostora.
chaami je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku chaami na korisnoj poruci:
AleksandarCoder (10.8.2012)
Stara 10.8.2012, 21:12   #8
AleksandarCoder
Član
 
Član od: 2.8.2012.
Lokacija: BG
Poruke: 61
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 11 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: CoderGames gotove Flash i PC igre.

Hvala na odgovoru i sugestijama. Prvi link koji si stavio ne radi, a igrao sam Machinarium, tj, više sam gledao na YouTube kako neko drugi igra, ali ta igra je prvenstveno fokusirana na dizajnu i animacijama, a i mnogo rada je uloženo. Voleo bih da imam dovoljno slobodnog vremena da posvetim i svojim igricama. Ima par igara koje su "pri kraju" i u koje je uloženo više truda, čak mesec dana, ali je potrebno uložiti još par vikenda da bi se dovršile. Danas sam nekih pola sata dovršavao muziku baš za jednu od tih, ali još nije gotovo, umoran sam previše.

Meni je kao neki od ciljeva da napravim nešto kao casual igre, da bude jednostavno da ne mora da se uči, da može da se pohvata i usput i pored uputstva, da može da se igra po 10-15 minuta uz pićence, da odmara igrača, malo mozganja, malo bez mozga, da nije previše nasilno i krvavo (mada ću izbaciti i jednu 3d sa zombijima), itd. U principu to sam i napisao na svom sajtu.

Što se tiče Unity. Da, u AS3 sada može bez problema da se napravi sasvim lepa igra. Malo ljudi recimo zna za Shockwave, koji je i stariji i bolji od Unity-a ali nije imao dobru reklamu. Od pre više od godinu dana i Flash player i projectori imaju pristup DirectX i OpenGL, tako da nema nikakvih ograničenja.

Evo ti Flash primer u koji je uloženo malo više od nedelju dana:
http://alternativaplatform.com/en/demos/crash/

I evo još jedan:
http://www.flare3d.com/demos/yellowplanet/

Demo: http://alternativaplatform.com/en/de...tro2033online/

EDIT2: još samo da dodam da ono što ljudi koji se na bave programiranjem ne znaju, jeste da ukoliko imaš general purpose jezik ispred sebe, tada su jedina ograničenja koja su moguća, ograničenja onoga koji programira, dizajnira, itd. Od kada je Adobe iznacio AS3 i zatim Flash 11, nema apsolutno nikakvih ograničenja. Faktički, nije ih ni bilo od 2006/2007 godine. Jedini problem je bio u glavama ljudi koji su programirali, nedostatak sposobnosti ili vremena ili para da se napravi nešto dobro. Moj lični slučaj jeste da me i sada 2012 godine, angažuju za samo 1000-1500 dolara da pravim sitne casual 2d igrice iako mogu znatno više od toga. Ali šta me briga, zašto da radim više kada mogu manje i još plus imam poneki put i vremena da radim neke svoje igrice, ono što želim.

Poslednja ispravka: AleksandarCoder (10.8.2012 u 21:47) Razlog: dodao još jedan demo, jer onaj prvi izgleda update-uju
AleksandarCoder je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.8.2012, 2:03   #9
chaami
Član
 
Član od: 15.12.2010.
Lokacija: Beograd
Poruke: 120
Zahvalnice: 26
Zahvaljeno 39 puta na 32 poruka
Određen forumom Re: CoderGames gotove Flash i PC igre.

Citat:
AleksandarCoder kaže: Pregled poruke
još samo da dodam da ono što ljudi koji se na bave programiranjem ne znaju, jeste da ukoliko imaš general purpose jezik ispred sebe, tada su jedina ograničenja koja su moguća, ograničenja onoga koji programira, dizajnira, itd. Od kada je Adobe iznacio AS3 i zatim Flash 11, nema apsolutno nikakvih ograničenja.
... a ono što je tragično je da oni koji programiraju u jezicima opšte namene totalno zanemaruju brzinu kao ograničenje.

Uostalom, hajde da probamo jedan eksperiment. Probaj da u Flashu strimuješ video klip ... recimo veličine 256x512 koji ima masku za pravljenje alpha kanala (u okviru strima). Ja ne koristim Flash i baš me zanima koliko frejmova može da izvuče sa strimovanim video sprajtovima. Flash 11.3 ima TextureStreaming funkciju, ali mene zanima kako se ponaša u dotičnoj situaciji kad mora da analizira u letu tačku po tačku (naravno, na single core procesoru). Ako postigne bar 10% brzine C++-a iskreno ću razmisliti o prelasku na Flash.

...

(Šalim se za prelazak na Flash. Nikada ne bi prešao sa konja na magarca.)
chaami je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.8.2012, 8:42   #10
AleksandarCoder
Član
 
Član od: 2.8.2012.
Lokacija: BG
Poruke: 61
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 11 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: CoderGames gotove Flash i PC igre.

Pa ti si pominjao Unity, moj komentar nije vezan za C++. Ako ćemo tako, onda ne treba prelaziti sa C na C++, to jest sa konja na magarca. Zato i core od Flash player-a, AIR player-a i projector-a i jeste napisan u C-u i asembleru. A sve što se interpretira run-time, kao Unity i AS3 jeste sporije, zato i Flash ima funkcije koje pozoveš da odrade nešto specifično, a to izvršava core koji je pisan u C i asembleru, što je daleko brže od C++.

EDIT: samo da dodam da Adobe Alchemy služi da napišeš kod u C ili C++ da bi se izvršilo ultra brzo u okviru AS3 koda. Tvoje poznavanje AS3 i uopšte Adobe platformi nije dovoljno. Adobe platforme su mnogo ozbiljna stvar, Unity je zezalica. http://labs.adobe.com/technologies/alchemy/

... jedini problem je to što ima jako malo sposobnih developer-a, koji znaju šta rade, pa onda mnoge stvari koje Adobe izbaci na tržište ne zažive zbog nesposobnih. Adobe je dosta ispred vremena, ali jbg kada "zaluđene" mase nasedaju na reklame kao što je Unity.

Poslednja ispravka: AleksandarCoder (11.8.2012 u 8:55)
AleksandarCoder je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku AleksandarCoder na korisnoj poruci:
Geomaster (12.8.2012)
Stara 11.8.2012, 13:01   #11
chaami
Član
 
Član od: 15.12.2010.
Lokacija: Beograd
Poruke: 120
Zahvalnice: 26
Zahvaljeno 39 puta na 32 poruka
Određen forumom Re: CoderGames gotove Flash i PC igre.

Nije meni bio cilj da spominjanjem Uniti-ja degradiram tvoj rad, već da ti ukažem na to da ako već imaš nameru da koristiš script jezik za razvoj igara onda bi trebalo da razmotriš korišćenje nekog enginea. Ne sumnjam ja da AS3 uz neki engine (pisan u C ili C++) može da da fenomenalne rezultate. Koji ćeš engine ti da odabereš i da li ćeš koristiti Lua, Actionscript, Ruby ili neki deseti skript jezik je tvoja lična stvar, ali ovo što si trenutno postavio je po meni prilično slabo. Da si ti neki početnik onda tu ne bi bilo mesta nikakvoj kritici, ali pošto si rekao da si 10 godina u poslu i pošto tvrdiš da si ekspert ovo baš i nije nešto čime bi mogao da se pohvališ.

off topic: Prelazak sa C na C++ nije prelazak sa konja na magarca. Može se reći da to uopšte nije prelazak već samo proširivanje mogućnosti. Ti i dalje možeš da koristiš i jedan i drugi u svom kodu, a i razlika u brzini je jako mala.

Citat:
AleksandarCoder kaže: Pregled poruke
samo da dodam da Adobe Alchemy služi da napišeš kod u C ili C++ da bi se izvršilo ultra brzo u okviru AS3 koda.
... i sa ovim si upravo potvrdio da je Flash bespomoćan kada je brzina u pitanju. Ali to je problem svih script jezika.
chaami je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.8.2012, 13:23   #12
AleksandarCoder
Član
 
Član od: 2.8.2012.
Lokacija: BG
Poruke: 61
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 11 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: CoderGames gotove Flash i PC igre.

Na žalost nisi razumeo ništa što sam napisao, ali nije ni bitno. Adobe platforme i jesu fleksibilne do te mere, da već i jesu game engine, game framework, ali isto i za opšte namene, itd. Imaš puno klasa koje olakšavaju neke od najčešće traženih poslova. Njihov poziv se prosleđuje core-u koji je pisan u C i asembleru tako da garantuje maksimalnu moguću brzinu. Za sve ostalo što nije toliko kritično AS3, a ako baš treba da napišeš neki dug algoritam koji je baš kritičan, onda koristiš Alchemy da ga napišeš u C-u. Adobe platforme su fleksibilne, nisu ograničene kao Unity. U Unity ovo ne možeš, možeš samo da napišeš u C# koji je sporiji i od C++-a i onda da iskompajliraš u DLL i da ga koristiš u PRO verziji, ali da pri tom neće raditi u web playeru. Toliko o Unity i fleksibilnosti njegovoj.
AleksandarCoder je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.8.2012, 15:15   #13
chaami
Član
 
Član od: 15.12.2010.
Lokacija: Beograd
Poruke: 120
Zahvalnice: 26
Zahvaljeno 39 puta na 32 poruka
Određen forumom Re: CoderGames gotove Flash i PC igre.

Upravo tako kako si rekao. AS3 sa Stage3D API-jem uz korišćenje nekog dobrog framework-a i engine-a (recimo Flare3D koji si i ti pomenuo) je moćna alatka koja sigurno nadmašuje mogućnosti Uniti-ja. Da, ti si potpuno u pravu. Uniti je igračka u poređenju sa Adobeom. Zato je još i strašniješto neko ko je tek ušao u svet programiranja za samo par dana sa Unitijem napravi vizuelno daleko bolju igricu nego što su te tvoje.
Ti mene izgleda nisi razumeo. Mogao sam ja da postavim za primer i Shiva3D ili Ogre ili bilo koji drugi engine. Poenta je što ti imaš 10 godina iskustva, što sebe smatraš expertom za Flash, što potenciraš veliku moć Adobe alata (u šta niko ni nesumnja), a onda tražiš da ti se prokomentarišu igrice koje si pravio sa golim Flash-om i koje su na nivou nekog Game maker-a.

Spominjanjem nekog enginea (igrom slučaja je to ovaj put bio Uniti) hteo sam da ti ukažem na to da je korišćenje golog apija hod po trnju i da bi ti bilo bolje da se i ti okreneš nekom engineu za Flash ako misliš da ti igre liče na nešto. U suprotnom, džaba ti sva snaga Adobea.
chaami je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.8.2012, 15:49   #14
AleksandarCoder
Član
 
Član od: 2.8.2012.
Lokacija: BG
Poruke: 61
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 11 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: CoderGames gotove Flash i PC igre.

Prvo si pomenuo Unity kao da parira Adobe platformama, pa sam ti onda objasnio da ne parira. Sada pominješ Ogre3D koji je rendering engine napisan u C++. Totalno si konfuzan.

Ja sam napisao da sam Remove Everything 3D napravio za manje od nedelju dana, to mi je najsvežije. Za ostale igre se ne sećam. Onoliko koliko truda sam uložio tako je i ispalo. Imam par igara koje su negde na sredini počeo sam na njima da radim još 2011, ali nikako da završim zbog posla. Pa ovo što vidiš na mom sajtu je nešto što sam uradio u slobodno vreme čoveče.

Imam ja svoj 2d engine koji sam napisao u C++ koji koristi OpenGL i radi na sve 3 mainstream platforme, Windows, Linux i Mac OS X, ali sam samo izbacio 3 igre za Windows. Mislio sam kada imam vremena da ga proširim na 3d. Imam ja tu puno planova šta bih želeo da uradim.

Što se tiče Adobe platformi, ja sam stavio šta sam napravio, sada ti stavi za Unity u drugi topik šta si ti napravio, pa ću onda ja da komentarišem. Mislim da bi to bilo fer. Ali nemoj da stavljaš neke komercijalne naslove gde su timovi radili, stavi svoje radove gde u credits stoji tvoje ime i prezime, pa da pričamo. Ovako isprazno filozofiranje ne vodi ničemu. Ti maš neku pogrešnu predstavu da od Unity zavisi koliko će dobro igra da ispadne. To uopšte nije tačno. Ispada kao da klikneš nešto na Unity i onda Unity ti napravi nešto. Gluposti. Pa samo od programera, dizajnera, muzičara zavisi. Ja sam ti stavio Flash 11 primere, tuđe. Znači nije problem u Flash 11, već je problem u meni, ja nisam odvojio dovoljno vremena, što sam i napomenuo. U principu više idem na varijantu par sati modelovanja (uglavnom kocke) i onda nešto da bude interesantno, zezalica, tipa casual igre.

Ja inače i pravim casual igre za strane poslodavce. One jesu vizuelno mnogo jake, jer mi uglavnom daju već sve spremno ili ja uložim veliki trud da napravim, ali su zato 2d i obične, nisu stage3d, jednostavne su, za ženski rod uglavnom.
AleksandarCoder je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.8.2012, 20:31   #15
AleksandarCoder
Član
 
Član od: 2.8.2012.
Lokacija: BG
Poruke: 61
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 11 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: CoderGames gotove Flash i PC igre.

Testiram ja sebe s vremena na vreme koliko brzo mogu da napravim nešto originalno, jednostavno, ali da može da se igra i da na nešto ipak liči, pa sam evo sad preko vikenda napravio ovaj prototip, baš sad završio, ali nisam dovoljno testirao i nisam ispravio par grešaka oko kolizije i inicijalizacije:

http://www.codergames.com/work/forfun/

Tek sam sada skontao da nisam jeo 8 sati, stomak me jako boli.
AleksandarCoder je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
flash, free, games, online, play

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Puppy vodič za preživljavanje (Live linux) CD-USB flash laikexpert Slobodni softver 26 18.9.2009 0:49
Nekoliko pitanja u vezi USB Flash diskova bojanh Nosači podataka 1 21.1.2008 5:46
Mem.kartica & flash Ivana Mijatovic Nosači podataka 3 20.4.2007 13:07
Novi proboj Samsunga: najavljen 40nm proces za 32 Gb NAND flash memorije! Kostarum Rex Persia Vesti 0 11.9.2006 21:03
G-thing program za LG(imam U8180) za java igre trazim gde ima? besplatno?trial? Ilic Marko Programi za mobilne telefone 1 9.2.2006 14:09


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 3:54.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com