Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Nosači podataka

Nosači podataka Hard diskovi, optički uređaji (CD/DVD), flash diskovi, floppy...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 10.10.2016, 4:34   #1
muki85
Starosedelac
 
Član od: 14.1.2007.
Lokacija: Čubura
Poruke: 2.415
Zahvalnice: 862
Zahvaljeno 514 puta na 347 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku muki85
Određen forumom NAS i par pitanja o mreži generalno

Pozdrav drugari forumaši!

Već duže vreme razmišljam o NAS sistemu, krenuo sam da se malo informišem, i želim da u skorijoj budućnosti kupim/napravim svoj prvi NAS i omogućim pristup fajlovima koji su mi bitni gde god se nalazio. Pošto sebe ne smatram IT stručnjakom, sem što pratim aktuelna dešavanja i volim hardware, krenuću sa pitanjima koja će nekome možda biti glupa, ali pametan pita

Prvo nekih par pitanja o NAS sistemima:

1. Koliko ja kapiram, NAS je faktički privatan Cloud sistem, kome mogu pristupiti preko mreže ili interneta sa bilo kog računara, laptopa, tableta ili mobilnog uređaja?

2. Da li NAS mora imati svoju zasebnu tastaturu, miša i monitor, ili mu se može pristupati sa npr. desktop računara preko nekog od brauzera radi podešavanja i ostalih stvari?

3. NAS bi mi pre svega služio kao mesto za backup radnih fajlova i neka vrsta arhive, uz naravno malo multimedije. Ako bih pazario gotov NAS uređaj, sa na primer 4 mesta za hard diskove, i stavio po dva hard diska u RAID 1 (valjda je RAID 1 za mirroring), u slučaju otkazivanja jednog hard diska, fajlovi ostaju bekapovani na drugom, i kada taj crknuti hard disk zamenim novim, da li taj hard disk mora biti identičan kao onaj koji je crkao, i da li se RAID ponovo automatski uspostavlja?

4. Ako ikada u životu budem rešio da bacim taj NAS sistem i da hard diskove koristim u desktop računaru, da li će bekapovanim stvarima moći da se pristupi bez problema i bez gubljenja podataka, tj da li će struktura foldera i ostalog moći da se otvori na windows platformi?

5. Ako na primer na tom NAS sistemu imam neki radni fajl od ranije na kome trebam da napravim neke izmene, na primer neki poster u Illustrator-u i slično, i da ga prosledim nekom svom klijentu, a nisam pri svom desktop računaru već za laptopom u Mađarskoj, da li taj fajl moram da iskopiram preko interneta na svoj laptop, ili mogu direktno da radim na fajlu koji se nalazi na NAS-u i taj fajl će biti doživotno sačuvan i apdejtovan, iako na njemu nemam instalirane programe koji otvaraju tu vrstu fajlova? (znam da ne može da se instalira Adobe paket na NAS jer je u pitanju Linux platforma).

6. Pošto me najviše od svega interesuje scheduled backup i 24/7 pristup radnim fajlovima, interesuje me način bekapovanja fajlova sa mog primarnog radnog računara na NAS. Probaću da ovo pitam najjednostavnije moguće. Znači, na svom hard disku namenjenom za rad imam neka 4 foldera u root-u koja su mi jako bitna. Da li NAS na svojim hard diskovima pravi identičnu kopiju i strukturu tog hard diska, ili pravi neki svoj image sa nekom svojom ekstenzijom? I da li uopšte postoji ovakva vrsta automatskog bekapa, gde bi se bukvalno kopirala sva struktura foldera sa svim fajlovima, radi lakog pristupa, ili bi za tu varijantu to morao da radim ručno?

Sada dolazi deo vezan za mrežu, za koju sam totalni duduk.

7. Koliko je brzina mreže bitna za rad sa NAS-om?

8. Koliko je bitna brzina internet paketa za online pristup NAS-u? Kapiram da je upload jako bitan za ovo?

9. Šta sve diktira i ograničava brzinu mreže?

10. Da li je mrežni ruter isto što i internet modem koji se dobija uz pakete koje svi koristimo? Da li u slučaju da želim bržu mrežu taj internet modem moram da bacim i kupim neki bolji, ili mi je potreban i internet modem i mrežni ruter da bih imao bržu mrežu?

Ovo je nešto od stvari koje već duže vreme držim u glavi, možda ću se setiti još nečeg.

Hvala svima unapred na odgovorima!
muki85 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.10.2016, 6:38   #2
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: NAS i par pitanja o mreži generalno

1) NAS (Network Attached Storage) je najobičniji uređaj koji je dostupan preko mreže, bilo lokalne ili udaljene, čija je primarna funkcija da služi kao skladište za podatke. Da li će uređaj biti klasičan računar ili namenski izrađen hardver uopšte nije bitno.

2) U slučaju klasičnih PC računara koji služe kao NAS sasvim je moguće prikačiti periferne uređaje ali oni u većini slučajeva nisu potrebni jer se NAS uređajima skoro uvek pristupa preko mreže. Namenski NAS uređaji ne dolaze ni sa kakvom podrškom za periferije (miš, tastatura itd.).

3) Većina NAS proizvođača postavlja samo jedan uslov, novi hard disk mora biti minimalno iste veličine kao i disk koji se menja. Restauracija RAID niza se uvek pokreće ručno preko softvera za menadžment koji dolazi uz uređaj nakon što se neispravni disk zameni novim.

4) U većini slučajeva odgovor glasi da - moguće je pristupiti podacima na diskovima koji su korišćeni u NAS uređajima kao deo RAID niza. Međutim, podrška za tako nešto varira od proizvođača do proizvođača pri čemu treba voditi računa da Windows uopšte ne podržava takav vid pristupa. Linux i UNIX derivati sa druge strane imaju punu podršku.

5) NAS možeš da posmatraš kao najobičniji eksterni hard disk koji je na mreži. To znači da ako kreneš da radiš na fajlu koji se već nalazi na njemu bilo kakve izmene prepisaće origilani fajl. Međutim, većina proizvođača nudi bar neki vid podrške za verzionisanje fajlova tako da može da se čuva nekoliko verzija istog fajla. Isto tako ako pristupaš NAS-u sa udaljene lokacije svaki fajl koji otvoriš na laptopu mora prvo da se preuzme sa NAS-a preko neta.

6) Većina NAS uređaja dolaze sa sopstvenim rešenjem za lokalnu sinhronizaciju fajlova (neka vrsta clouda) ali tužna istina je da bukvalno nijedan nije upotrebljiv. Za backup se zato koristi neko namensko rešenje tipa Macrium Reflect (http://www.macrium.com/) u okviru kojeg se podesi automatski backup. Može da se koristi i besplatna verzija (mada ima nekih ograničenja) ili neko drugo rešenje stim što Acronis proizvode za backup treba zaobilaziti u širokom luku.

7) Brzina mreže je itekako bitna ukoliko se često pristupa NAS uređaju. Redovni backup koji se pokreće svakog dana i koji, primera radi, traje 60 minuta na 100Mbps mreži trajao bi samo 6 minuta na 1Gbps.

8) Isto kao kao i u prethodnoj stavci - što brže to bolje. Međutim, uzmi u obzir da većina provajdera ne dozvoljava (filtrira) inbound saobraćaj (pristup računaru sa udaljene adrese) tako da bi pre bilo kako upuštanje u priču sa udaljenim pristupom trebalo da popričaš sa svojim internet provajderom.

9) Brzinu mreže diktira dostupan protok (download / upload), kvalitet linije, ukupan broj simultanih zahteva, da li se linija koristi za još nešto itd.

10) U slučaju ADSL-a provajderi obično isporučuju uređaj koji je u isto vreme modem, ruter i WiFi uređaj (sva tri u jednom uređaju). U slučaju kablovskog interneta modem i ruter se obično isporučuju odvojeno. Ni modem ni ruter nemaju praktičnog uticaja na brzinu interneta. Što se tiče zamene opreme prilikom prelaska na drugi paket u slučaju da imaš ADSL i da ti trenutna brzina prelazi 2Mbps to znači da nećeš morati da menjaš uređaj, bez obzira na koji (bolji) paket prelaziš.
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku Neutrino na korisnoj poruci:
mmike (13.10.2016), muki85 (10.10.2016), NjegovaWisost (10.10.2016)
Stara 10.10.2016, 7:07   #3
muki85
Starosedelac
 
Član od: 14.1.2007.
Lokacija: Čubura
Poruke: 2.415
Zahvalnice: 862
Zahvaljeno 514 puta na 347 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku muki85
Određen forumom Re: NAS i par pitanja o mreži generalno

Citat:
Neutrino kaže: Pregled poruke
5) NAS možeš da posmatraš kao najobičniji eksterni hard disk koji je na mreži. To znači da ako kreneš da radiš na fajlu koji se već nalazi na njemu bilo kakve izmene prepisaće origilani fajl. Međutim, većina proizvođača nudi bar neki vid podrške za verzionisanje fajlova tako da može da se čuva nekoliko verzija istog fajla. Isto tako ako pristupaš NAS-u sa udaljene lokacije svaki fajl koji otvoriš na laptopu mora prvo da se preuzme sa NAS-a preko neta.

6) Većina NAS uređaja dolaze sa sopstvenim rešenjem za lokalnu sinhronizaciju fajlova (neka vrsta clouda) ali tužna istina je da bukvalno nijedan nije upotrebljiv. Za backup se zato koristi neko namensko rešenje tipa Macrium Reflect (http://www.macrium.com/) u okviru kojeg se podesi automatski backup. Može da se koristi i besplatna verzija (mada ima nekih ograničenja) ili neko drugo rešenje stim što Acronis proizvode za backup treba zaobilaziti u širokom luku.

7) Brzina mreže je itekako bitna ukoliko se često pristupa NAS uređaju. Redovni backup koji se pokreće svakog dana i koji, primera radi, traje 60 minuta na 100Mbps mreži trajao bi samo 6 minuta na 1Gbps.
Hvala puno na odgovorima!

Da se vratim na neke odgovore, za koje mi je potrebno još nekih par informacija:

5. Znači, da bih na nekom fajlu uradio nešto, moram prvo da ga iskopiram sa NAS-a (tj. download-ujem) ga na svoj interni hard disk na laptopu, uradim izmene i onda ga ponovo iskopiram na NAS u arhivu, ne mogu da radim direktno na fajlu koji se fizički nalazi na NAS-u?

6. Po ovom tvom odogovoru, najbolja varijanta je ručno kopiranje da bi struktura ostala netaknuta sa rasporedom fajlova? Ja trenutno za scheduled backup koristim EaseUS ToDoBackup, koji mi radne fajlove sa jednog harda duplira na drugi, ali kao neke njegove zipove (tj image). Po nekom tom sličnom principu bi automatski backup na NAS takođe radio? Jel tako?

7. Ako na primer NAS na sebi ima Gigabit RJ-45 Ethernet port i matična ploča na sebi ima Intel I218-V 10/100/1000Mbps (jel je 1000Mbps 1Gbps?) Ethernet port, to znači da imam mogućnost da ostvarim brzinu transfera od 1Gbps? Ili i ruter treba da bude Gigabitan? Pričam o transferu fajlova u lokalnoj mreži.

I još jedno dodatno pitanje: Koja je razlika između rutera i sviča?

Hvala još jednom!

Poslednja ispravka: muki85 (10.10.2016 u 7:31)
muki85 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.10.2016, 18:15   #4
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: NAS i par pitanja o mreži generalno

5. Ne moraš da preuzimaš ništa jer softver uopšte ni ne zna da li se fajl otvara sa lokalnog hard diska ili sa nekog udaljenog NAS uređaja preko mreže. Operativni sistem je taj koji odrađuje ceo posao oko apstrakcije pristupa.

6. Nema razloga da bilo šta ručno kopiraš. To je mukotrpan posao koji će eventualno dovesti do katastrofe. Idealna organizacija za korišćenje NAS-a u tvom slučaju bi bila:
  • sve fajlove sa kojima radiš držiš lokalno na hard disku svog računara
  • softver za backup svakodnevno u zadatom terminu radi automatski backup
  • ukoliko izvršiš izmenu na nekom od fajlova koji su već u backupu softver će prilikom sledećeg backupa uraditi tzv. inkrementalni backup tj. snimiće novu verziju i zadržati sve stare
  • fajlovima iz backupa ne pristupaš uopšte osim ako se ne stvori potreba da povratiš neki fajl iz backupa

7. Ukoliko direktno povežeš računar sa NAS-om ostvarićeš maksimalnu brzinu od 1Gbps. Međutim, ukoliko imaš nameru da saobraćaj ide preko drugih uređaja (ruter, switch itd.) svi ti usputni uređaji takođe moraju da podržavaju 1Gbps. Neki bolji modeli NAS uređaja podržavaju i tzv. link agregaciju gde više Ethernet portova može da se iskoristi kako bi se povećao protok ka/od NAS-a (recimo četiri Ethernet porta na NAS uređaju se povežu kablovima sa četiri porta na switchu/ruteru i efektivni protok od/ka NAS-u je 4Gbps.) Tebi tako nešto sigurno nije potrebno.

Razlika između switcha i rutera je, najgrublje rečeno, u tome što switchevi isključivo povezuju računare koji se nalaze u istoj mreži dok ruteri rade kontrolu (rutiranje) saobraćaja između najmanje dve mreže. Dakle, ako ti je cilj da samo povežeš računare u lokalnoj mreži switch će odraditi posao ali ako recimo hoćeš da koristiš jedan uređaj za pristup internetu i povezivanje svih svojih lokalnih uređaja onda će ti trebati ruter da bi odvojio mrežu svog provajdera (tzv. WAN) od svoje lokalne mreže (LAN).
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Neutrino na korisnoj poruci:
muki85 (10.10.2016)
Stara 10.10.2016, 18:41   #5
muki85
Starosedelac
 
Član od: 14.1.2007.
Lokacija: Čubura
Poruke: 2.415
Zahvalnice: 862
Zahvaljeno 514 puta na 347 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku muki85
Određen forumom Re: NAS i par pitanja o mreži generalno

Citat:
Neutrino kaže: Pregled poruke
6. Nema razloga da bilo šta ručno kopiraš. To je mukotrpan posao koji će eventualno dovesti do katastrofe. Idealna organizacija za korišćenje NAS-a u tvom slučaju bi bila:
  • sve fajlove sa kojima radiš držiš lokalno na hard disku svog računara
  • softver za backup svakodnevno u zadatom terminu radi automatski backup
  • ukoliko izvršiš izmenu na nekom od fajlova koji su već u backupu softver će prilikom sledećeg backupa uraditi tzv. inkrementalni backup tj. snimiće novu verziju i zadržati sve stare
  • fajlovima iz backupa ne pristupaš uopšte osim ako se ne stvori potreba da povratiš neki fajl iz backupa
Hvala puno još jednom na iscrpnim odgovorima.

Ali ja na žalost moram opet da se vratim na stavku 6.

Ovo što si napisao mi je u potpunosti jasno, bez daljnjeg.

Ali imam opet jedno pitanje oko stvari koja mi nije baš najjasnija. Da li taj softver za backup (koji god bio) koji je instaliran na NAS-u, radi na identičan način kao i ovaj koji ja koristim da trenutno pravim image bekap sa jednog hard diska na drugi (isto je inkrementalni bekap, ali za sada nedeljni)? Ne može bukvalno da uradi fizički copy-paste, i da struktura radnog hard diska bude identična i na internom hard disku, i na NAS-u?

Da objasnim lakše, evo primera od ove godine...

Klijent me je kontaktirao na moru da uradim izmene na nekom katalogu što se tiče cena. U slučaju da te radne fajlove nisam imao na hard disku na kome čuvam radne fajlove, već samo u image bekapu, ja bih morao na laptop da instaliram program da to otvorim taj image, downloadujem glavni image, i poslednji inkrementalni image, sve to otvorim, izvučem na hard disk u laptopu, i nađem potreban fajl.

Zato i pitam da li su fajlovi koji su bekapovani na NAS otvorenog tipa kao radni fajlovi sa ekstenzijama *,ai, *,psd , ili zaključani u tamo neku ekstenziju, da ne mogu direktno da im pristupim?

Hvala još jednom puno!
muki85 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.10.2016, 19:00   #6
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: NAS i par pitanja o mreži generalno

Ne, većina backup rešenja ima svoj sopstveni vlasnički kontejner fajl format u koji čuva i po potrebi kompresuje fajlove. Dakle, fajlovima ne možeš da pristupiš ukoliko pre toga na laptopu ne instaliraš isti softver koji koristiš na mašini sa koje se radi backlup.

U tvojoj situaciji bi verovatno najbolji scenario bio da između desktop mašine i NAS uređaja podesiš sinhronizaciju a da onda na NAS uređaju instaliraš neki cloud softver tipa ownCloud sa kojim bi mogao nesmetano da preuzimaš fajlove, gde god da si.

Moj sistem je porpilično jednostavan - ne koristim nikakav vid direktnog pristupa svojim NAS uređajima sa neta jer to smatram velikim sigurnosnim rizikom. Zato na svojim Synology uređajima imam instalirane Cloud Sync servise koji vrše sinhronizaciju meni bitnih fajlova sa cloud servisima tipa Google Drive, One Drive, Dropbox itd. Na taj način svaki računar na kojem instaliram klijente za te servise automatski imam pristup svim bitnim fajlovima stim što kompletnu odgovornost za realizaciju sigurnosti preuzimaju ti cloud servisi. Dodatna pogodnost je što čim se nešto promeni sve izmene su sinhronizovane na mojim računarima, u cloudu i na NAS-u.

Naravno uredan zaseban backup na NAS uređaju je i dalje obavezan!
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Neutrino na korisnoj poruci:
muki85 (11.10.2016)
Stara 10.10.2016, 22:39   #7
NjegovaWisost
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.2.2006.
Poruke: 7.334
Zahvalnice: 860
Zahvaljeno 1.729 puta na 992 poruka
Određen forumom Re: NAS i par pitanja o mreži generalno

Одушевљен сам што је неко имао живаца да напише оволико исцрпан одговор на оволико питање. Да се ја питам, у sticky
NjegovaWisost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku NjegovaWisost na korisnoj poruci:
muki85 (11.10.2016), voodoo_ (11.10.2016)
Stara 11.10.2016, 1:59   #8
muki85
Starosedelac
 
Član od: 14.1.2007.
Lokacija: Čubura
Poruke: 2.415
Zahvalnice: 862
Zahvaljeno 514 puta na 347 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku muki85
Određen forumom Re: NAS i par pitanja o mreži generalno

Citat:
Neutrino kaže: Pregled poruke
Ne, većina backup rešenja ima svoj sopstveni vlasnički kontejner fajl format u koji čuva i po potrebi kompresuje fajlove. Dakle, fajlovima ne možeš da pristupiš ukoliko pre toga na laptopu ne instaliraš isti softver koji koristiš na mašini sa koje se radi backlup.

U tvojoj situaciji bi verovatno najbolji scenario bio da između desktop mašine i NAS uređaja podesiš sinhronizaciju a da onda na NAS uređaju instaliraš neki cloud softver tipa ownCloud sa kojim bi mogao nesmetano da preuzimaš fajlove, gde god da si.

Moj sistem je porpilično jednostavan - ne koristim nikakav vid direktnog pristupa svojim NAS uređajima sa neta jer to smatram velikim sigurnosnim rizikom. Zato na svojim Synology uređajima imam instalirane Cloud Sync servise koji vrše sinhronizaciju meni bitnih fajlova sa cloud servisima tipa Google Drive, One Drive, Dropbox itd. Na taj način svaki računar na kojem instaliram klijente za te servise automatski imam pristup svim bitnim fajlovima stim što kompletnu odgovornost za realizaciju sigurnosti preuzimaju ti cloud servisi. Dodatna pogodnost je što čim se nešto promeni sve izmene su sinhronizovane na mojim računarima, u cloudu i na NAS-u.

Naravno uredan zaseban backup na NAS uređaju je i dalje obavezan!
Neutrino, ti si kralj! Hvala puno, retko kada čovek može dobiti ovako detaljne odgovore.

Eto vidiš, trebalo je nekoliko postova da dođemo do prave terminologije. Meni je pored backup-a potrebna i sinhronizacija. Sinhronizacija je ona reč koju sam tražio svo vreme.

Evo sad baš gledam, na uređaju koji sam uvrstio u uži izbor, postoji aplikacija koja se zove QSync, kapiram da je to to?

Znači ti si u Synology taboru, koliko vidim uglavnom se ljudi odlučuju za QNAP ili Synology.

Iskreno, malo mi je bezveze da pored toga što ću investirati novac u NAS, plaćam dodatno opet neki Cloud sistem, pogotovu što ne volim da meni neke bitne informacije stoje na ko zna kojim hard diskovima nekih svetskih mega-korporacija. I ovako tim sinhronizovanim fajlovima preko interneta ne bih pristupao više od 20-30 puta godišnje.

A sada još malo pitanja

1. Da li je za NAS poželjno/pametno uzeti statičku IP adresu? I da li to ima uopšte bilo kakve veze? Evo gledam na primer u Telekomu se mesečno doplaćuje 590 dinara po statičkoj IP adresi, maksimalni broj mougućih statičkih IP adresa je 4. Da li je bitno/neophodno da i računar sa koga se vrši sinhronizacija ima statičku IP adresu pred NAS-a?

2. U slučaju da se odlučim da hard diskove držim u RAID 1 režimu, da li moram da sva 4 hard diska (pošto za sada gledam NAS sa 4 mesta za hard diskove) da stavim u jedan RAID, ili mogu da stavim 2 puta po 2. Ovo pitam zato što bih voleo da držim odvojeno poslovne fajlove od multimedijalnih fajlova.

3. U slučaju da sada uzmem NAS sa 4 mesta, a kroz 2 godine pokapiram da mi je potrebno više prostora i uzmem NAS sa 8 mesta, da li te hard diskove koji su u RAID-u mogu fizički da prebacim u novi NAS bez gubitka podataka?

4. Slično kao pitanje broj 3. U slučaju da kroz neko vreme ne uzmem NAS sa više mesta za hard diskove, već uzmem hard diskove sa više prostora, na primer pređem sa 4tb na 8tb, na koji način bih odradio prebacivanje falova sa jednih hard diskova u druge, a u isto vreme očuvavajući taj čuveni RAID.

5. Da li je RAID generalno nužnost u NAS sitemu? Da se svodi na isto ako bih na primer, stavio sinhronizaciju sa internog hard diska u računaru sinhronizaciju na dva hard diska u NAS-u? Naravno sem što bi bio vidno dupliran sadržaj na dva hard diska u NAS-u.

6. Da li je pametnije odmah u startu investirati malo više, i uzeti NAS sa na primer 6 mesta za hard diskove (iako vidim da je poprilična razlika u ceni između 4 i 6), ili ići na varijantu sa 4, pa videti kako to sve funkcioniše i da li mi odgovara?

7. Synology ili QNAP? I generalno pitanje zašto je Synology poprilično skuplji od QNAP-a, ili je to samo situacija kod nas u zemlji?

8. Da li je UPS a must za jedan NAS sistem, i kako je rešena situacija oko nestanka struje sa NAS sistemima?

9. Takođe, koja su opcije što se tiče modela hard diskova koji se mogu koristiti za NAS sisteme, vidim da dosta ljudi pazari WD Red kao neku najbolju opciju, mada ja iskreno i ne volim WD, jer su mi dva Blue otkazala, jedan od 500gb i jedan od 1tb. Da li bilo koji 5400rpm hard disk završava posao, ili mora biti baš namenski NAS hard disk?

Hvala još jednom unapred, nadam se da te više neću maltretirati.

Citat:
NjegovaWisost kaže: Pregled poruke
Одушевљен сам што је неко имао живаца да напише оволико исцрпан одговор на оволико питање. Да се ја питам, у sticky
Висост, шта да ти кажем, и ја сам одушевљен. Генерално, има доста ствари да се прочита на интернету, али су ово јако конкретна питања, и хвала Богу да неко има одговоре. Мада и није баш само везано за НАС системе, већ и мало за мрежу, али једно без другог не може И ја мислим када завршим са мојим испитивањем, да ће ови Неутринови одговори заслуживати стики тему. Типа нешто: "Све што сте хтели да знате о НАС системима, а нисте смели да питате Неутрина, већ је Муки то урадио за вас...", или "НАС 4 дамис"

Poslednja ispravka: muki85 (11.10.2016 u 2:10)
muki85 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.10.2016, 2:04   #9
NjegovaWisost
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.2.2006.
Poruke: 7.334
Zahvalnice: 860
Zahvaljeno 1.729 puta na 992 poruka
Određen forumom Re: NAS i par pitanja o mreži generalno

Da dodam, ja sam napravio jedan oblik NAS uređaja, tako što sam na Asus ruter nakačio eksterni hard disk preko USB porta na ruteru. Potrebno je nakačiti disk na 3.0 USB i isključiti opciju za interfierence na samom uređaju kako bi brzina bila prihvatljiva. Nije baš klasičan NAS, ali dovoljno za online disk i za torrent upload 24/7 sa ugrađenim torrent klientom.

Admini gdje ste

Poslednja ispravka: NjegovaWisost (11.10.2016 u 2:14)
NjegovaWisost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku NjegovaWisost na korisnoj poruci:
muki85 (11.10.2016)
Stara 11.10.2016, 3:16   #10
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: NAS i par pitanja o mreži generalno

1) Statička IP adresa je uvek najbolje i najjednostavnije rešenje za daljinski pristup računaru. Ukoliko se odlučiš da je nabaviš internet provajder će se obavezati da svaki put kada se tvoj internet priključak (ADSL, kablovski, WiFi) konektuje na njegove servere dobiješ istu IP adresu.

Kao alternativa postoje tzv. dinamički DNS servisi koji preko klijenata (malih aplikacija koje se instaliraju na sistemu) motre promenu dinamičke IP adrese sistema i automatski vrše izmene na DNS serverima tih servisa tako da proizvoljan domen tipa muki85.no-ip.com uvek pokazuje na tvoju trenutnu (dinamičku) IP adresu. Neki od poznatijih servisa ovog tipa su www.noip.com/, www.opendns.com/ itd.

2) RAID 1 ne podržava više od dva diska. Za naknadno dodavanje diskova se vrši prelazak na druge RAID nivoe gde se nakon dodavanja diska jednostavno pokrene proces rekonstrukcije RAID-a na viši nivo (veoma jednostavna operacija koja doduše ume da potraje za diskove većeg kapaciteta).

3) Proizvođači NAS uređaja uglavnom garantuju da diskovi sa postojećeg NAS-a mogu bez problema da se prebace u drugi kompatibilan uređaj istog proizvođača. To u principu znači da ako prebacuješ diskove iz QNap-a u QNap ili iz Synology uređaja u drugi Synology nećeš imati problema.

Uzmi u obzir da ako ikada dođeš u situaciju da ti ponestane slotova za diskove postoji opcija nabavke tzv. extender jedinice koje se kače na NAS uređaj i koji služi kao neka vrsta eksterne fioke u koju možeš da staviš dodatne hard diskove.

Isto tako, bolji proizvođači nude i opciju povezivanja više uređaja u klaster tako da za krajnjeg korisnika dva uređaja sa četiri fioke mogu da izgledaju kao da je u pitanju jedan uređaj sa osam fioka sa naravno podrškom za sve RAID nivoe koji mogu da se formiraju sa tolikim brojem diskova.

4) Proces se sastoji od jednostavnog ubacivanja jednog po jednog diska i pokretanja restauracije RAID niza. Ova operacija ume da potraje i zato je relativno retko da se povećava kapacitet već postojećih diskova (slotova).

5) RAID nije neophodan u NAS uređaju ali NAS gubi smisao ako ne postoji bar neki vid redundanse (dupliranja) podataka. Drugim rečima, bilo kakav otkaz diskova u NAS uređaju koji ne koristi RAID nivoe sa redundansom automatski znači gubitak svih podataka na uređaju.

Što se tiče višestrukih odvojenih RAID-ova većina uređaja nudi i tu opciju ali je ona uglavnom potpuno nepotrebna i samo komplikuje situaciju kada kasnije treba "razbiti" RAID (prebaciti podatke sa jednog RAID niza na drugi).

6) NAS uređaj sa četiri slota je u većini slučajeva sasvim dovoljan za pojedince pa čak i mala i srednje preduzeća. Četiri diska od po 4TB u RAID 5 režimu koji nudi paritet sa redundansom od jednog diska daje ukupan upotreljiv kapacitet od 12TB. Ako misliš da ćeš ikada popuniti toliki kapacitet uvek možeš da izvršiš proširivanje recimo malopre pomenutom ekstender jedinicom.

7) QNap generalno ima nešto jači hardver dok Synology ima neuporedivo bolji softver, trenutno najbolji softver na tržištu NAS uređaja. Međutim, slabiji hardver na Synology uređajima ne znači da su oni inferiorniji već da ostavljaju utisak kako su inženjeri tačno pogodili koliko snage svakom od njihovih uređaja treba. Ja lično sam ljubitelj Synology uređaja.

8) UPS nije neophodan za NAS jer čak i ako dođe do korupcije podataka tokom isključenja redundansa (rezerva) u RAID-u će se pobrinuti da rekonstruiše izgubljene podatke. Međutim, ako na uređaju držiš bitne podatke onda je svakako preporučljivo nabaviti UPS. Povedi samo računa o tome da većina proizvođača ima listu UPS uređaja koji su kompatibilni sa njihovim NAS-ovima. U suprotnom se može desiti da NAS ne može da detektuje nestanak struje i pokrene proces sopstvenog gašenja.

9) Za NAS uređaje treba kupovati isključivo diskove koji su predviđeni za tu svrhu jer dolaze sa nizom tehnologija i prednosti kada se na taj način koriste. Western Digital nudi tzv. WD Red diskove dok Seagate svoju seriju diskova namenjenih NAS-u naziva IronWolf (u pitanju su samo rebrandirani diskovi iz stare Seagate NAS serije). Ja sam ljubitelj WD Red diskova. Ukoliko rešiš njih da nabavljaš nema potrebe da uzimaš Pro seriju. Jedina razlika je u brzini obrtaja ploče, standardni WD Red koristi ~5400rpm dok WD Red Pro obrće ploče na 7200rpm.

U Srbiji je izbor NAS uređaja nažalost veoma loš jer su modeli koji se prodaju antički stari i skoro duplo skuplji nego kad bi se nabavljali preko. Takođe uzmi u obzir da diskovi velikog kapaciteta mogu da koštaju više i od samog NAS uređaja.

Poslednja ispravka: Neutrino (11.10.2016 u 3:38)
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Neutrino na korisnoj poruci:
mmike (13.10.2016), muki85 (11.10.2016)
Stara 11.10.2016, 4:24   #11
muki85
Starosedelac
 
Član od: 14.1.2007.
Lokacija: Čubura
Poruke: 2.415
Zahvalnice: 862
Zahvaljeno 514 puta na 347 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku muki85
Određen forumom Re: NAS i par pitanja o mreži generalno

E čoveče, ti si NAS biblija "Classroom in a man"

Vidim da se generalno preporučuje RAID 5 za sisteme do 4 hard diska, a bolja opcija je RAID 6 za sisteme gde postoji mogućnost da se instaliraju 5 hard diskova.

Generalno, koliko sam pokapirao čitajući o RAID-u, što se tiče opcije RAID 5 i 6, situacija je sledeća, ispravi me ako grešim:

1. Primer - RAID 5 - 4 hard diska

U slučaju da imam 4 hard diska od po 4tb, ukupan prostor koji imam u RAID 5 režimu je 12tb, jedan hard disk ostaje rezervisan (od ukupno 16tb). U slučaju otkazivanja tog jednog hard diska, podaci ostaju sigurni, zamenim taj hard disk, i milina... Iskorišćenje od ukupnog prostora od 75%.

2. Primer - RAID 6 - 5 hard diskova

U slučaju da imam 5 hard diskova od po 4tb, ukupan prostor koji imam u RAID 6 režimu je 12tb, dva hard diska ostaju rezervisana (od 20tb). U slučaju da crknu 2 hard diska, podaci opet ostaju sigurni, i u ovom slučaju je iskorišćenje ukupnog prostora od 60%.

3. Primer - RAID 6 - 4 hard diska

U slučaju da imam 4 hard diska od po 4tb, ukupan prostor koji imam u RAID 6 režimu je 8tb, dva hard diska ostaju rezervisana (od 16tb). U slučaju da crknu 2 hard diska, podaci opet ostaju sigurni, ovde je iskorišćenje prostora 50%.

E sad, ovde se misli, da kažem na neko fizičko otkazivanje hard diskova. Ali treba povesti i računa o URE (Unrecoverable Read Error) kod hard diskova, za koji nisam siguran koliko je čest generalno, iako ga ljudi često pominju...

Pa bi onda u praksi imali sledeću situaciju:

1. Primer - RAID 5 - 4 hard diska

Jedan od 4 hard diska otkaže, i na jednom se javi URE - Svi fajlovi su izgubljeni, ali je najveće iskorišćenje prostora.

2. Primer - RAID 6 - 5 hard diskova

Jedan od 5 hard diskova otkaže, i na jednom se javi URE - svi fajlovi su sačuvani, uz malo manji procenat iskorišćenja prostora u odnosu na RAID 5, ali uz jedan hard disk više u NAS uređaju (dodatni trošak i za NAS sa 5 mesta za hard diskove, i za dodatni hard disk).

3. Primer - RAID 6 - 4 hard diska

Jedan od 4 hard diska otkaže, i na jednom se javi URE - Svi fajlovi su sačuvani, ali uz najmanje iskorišćenje prostora od samo 50% od ukupnog kapaciteta svih hard diskova.

Šta je najpametnije od ovoga, veliko je pitanje...

Nego da se vratim na QNAP vs Synology, otprilike sam i sam čitajući po internetu sagledao ono što si napisao. I generalno, vizuelno mi se više dopada Synology, čini mi se da može da se drži u dnevnoj sobi pored televizora i da će izgledati elegantno, dok po meni QNAP ima manje više neki serverski dizajn. Ovo pričam vezano za čistu estetiku.

Što se softvera tiče, video sam da se Synology hvali svojim DSM operativinim sistemom, dok se QNAP hvali svojim QTS Dual Linux sistemom.

Možda se na kraju i odlučim da pazarim preko granice ako cene budu drastično niže, ali tu je opet ogromno pitanje garancije, mada mislim da ni kod nas nije neka specijalna podrška...

A što se cene NAS sistema tiče, odmah sam u startu video da će ukupna cena hard diskova maltene biti veća od samog NAS-a.

Za ekstender jedinice nisam znao, to je generalno odlična stvar, nadam se da su makar malo jeftinije od samog NAS uređaja...

A što se samog prostora tiče koji mi je potreban, trenutno imam dva Seagate hard diska u kućištu pored SSD-a za sistem, i ukupno zauzeće od tih 8tb u ovom trenutku je 6.1tb. Od tih 6.1 ukupno bitnih i radnih fajlova ima oko 3.5tb koje bih odmah bekapovao. Ostatak je moja kolekcija multimedije koju ne bih bekapovao, jer se sve opet može skinuti...

I naravno FAQ sekcija

1. U slučaju da na primer, za početak uzmem neki NAS sa 4 mesta za hard diskove, i kupim 2 hard diska za početak, i ta dva hard diska stavim u RAID 5 (ne znam da li je uopšte moguće staviti dva hard diska u RAID 5), kada kroz neko vreme uzmem sledeći hard disk, RAID se automatski proširuje na sledeći hard disk u nizu koji ubacim u NAS?

2. U slučaju da kupim NAS sa 4 mesta za hard diskove, i trenutno ubacim 2 hard diska i ne stavim ih u bilo kakav RAID režim, na njih iskopiram neke fajlove i dokupim sledeći hard disk i sve to želim da prebacim u RAID, podaci koji su bili iskopirani na te had diskove se automatski brišu? Ili kraće, da li se prelaskom iz običnog režima rada u RAID gube svi podaci sa tih hard diskova?

3. Da li postoji opcija promene vrste RAID-a u hodu, tačnije, ako u nekom trenutku rešim da sa RAID 5 sistema sa 4 hard diska pređem u RAID 6 sa 5 hard diskova kada ubacim taj 5. hard disk, radi veće sigurnosti?

Hvala još jednom, ova tema se pretvorila u totalno ludilo, nadam se da će još neki ljudi naći neke korisne informacije. Ja sam svakako za kratko vreme postao dosta edukovaniji, što o mrežama, što o NAS sistemima.

Poslednja ispravka: muki85 (11.10.2016 u 4:44)
muki85 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.10.2016, 6:33   #12
muki85
Starosedelac
 
Član od: 14.1.2007.
Lokacija: Čubura
Poruke: 2.415
Zahvalnice: 862
Zahvaljeno 514 puta na 347 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku muki85
Određen forumom Re: NAS i par pitanja o mreži generalno

Ubio sam Neutrina u pojam...
muki85 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.10.2016, 20:50   #13
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: NAS i par pitanja o mreži generalno

Citat:
muki85 kaže: Pregled poruke
Ubio sam Neutrina u pojam...
Nisi me ubio u pojam nego nema se vremena za pisanije.

Da ne bih nepotrebno prepričavao koje sve opcije imaš kod RAID nizova evo baci pogled na sledeći kalkulator gde je sve lepo objašnjeno i gde možeš sam da eksperimentišeš. Konkretna objašnjenja nizova ćeš naći kad klikneš na ikonicu desno od natpisa "Raid Type".

https://www.synology.com/en-us/support/RAID_calculator

1) Ovo sam već odgovorio - RAID se nikada ne proširuje (menja) automatski. Kod dodavanja trećeg diska treba da odeš u management diskova na svom uređaju i prosto pokreneš pretvaranje RAID 1 niza u RAID 5.

2) Da, pretvaranje Basic diskova u bilo koji RAID niz automatski znači brisanje podataka koji se već nalaze na svim diskovima koji će ući u RAID niz. Postoje načini da se podaci sačuvaju ali su dosta komplikovani i nepouzdani. Ako imaš nameru da koristiš RAID na diskovima kreni odmah od nekog RAID niza.

3) Rekao sam već, RAID niz možeš u bilo kom trenutku da proširiš dodatnim diskovima. Jedino na šta treba da obratiš pažnju je da bilo kakva konverzija može da potraje (ponekad čak i dan-dva, zavisno od veličine diskova).
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Neutrino na korisnoj poruci:
muki85 (14.10.2016)
Stara 14.10.2016, 0:21   #14
muki85
Starosedelac
 
Član od: 14.1.2007.
Lokacija: Čubura
Poruke: 2.415
Zahvalnice: 862
Zahvaljeno 514 puta na 347 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku muki85
Određen forumom Re: NAS i par pitanja o mreži generalno

Ma vrhunski, nizam znao da može da se menja RAID "on the fly"!

Onda lepo krenem iz RAID 1 sa dva hard diska, čim ubacim treći idem na RAID 5. Vrhunski, ali vrhunski!

Reci mi molim te, šta misliš o kupovini NAS-a preko granice, pošto sam video koja je razlika u ceni između domaćih prodavaca i ovih "hungary uvoznika"?

415+ je ovde oko 940 evra, dok je preko 570?
muki85 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.10.2016, 17:43   #15
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: NAS i par pitanja o mreži generalno

Covek ti sad rece da ne moze. Mora da razbijes niz pa onda da pravis novi. Mozes da dodajes diskove bez gubika podataka, raid5 sa 3 diska pa dodas jos 3

Moje misljenje je da je kupovina NAS-a neisplativa. Bolje je da uzmes jedan kompjuter sa dosta sata portova, ako nema dovoljno uzmi dodatnu PCIe SATA karticu (ne mora raid kontroler). I napuni ga diskovima istim i instaliraj Linux i formatiraj u BTRFS. BTRFS ima najbolji RAID mehanizam u sebi, kod njega stvarno mozes on the fly da menjas tip raida, ali nazalost RAID5 je jos eksperimentalan. Ostali tipovi raida su stabilni. Drzi taj uvek upaljenim i pristupaj mu kad treba. AKo nebi da drzis upaljenim, ima ona Intel spyware tehnogija sto Intel koristi da ti krade podatke, ona isto moze da se koristi da upalis kompjuter preko mreze sa udaljene lokacije kad ti treba i da ga ugasis. To je prakticno mali OS u cipsetu, zato je intel kupio Wind River.
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Mickie na korisnoj poruci:
muki85 (16.10.2016)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Forumotion - pomoć, saveti, pitanja miša topola Web razvoj 7 15.12.2011 11:01
Google employment test (300 pitanja) Predrag Stankovic Zanimljive Web lokacije 1 22.11.2009 23:34
Sony Ericsson F305 pitanja BlueDeth Programi za mobilne telefone 0 2.9.2009 1:37
Pređoh na SuSE - trebaju mi odgovori na nekoliko pitanja Bokile Slobodni softver 1 21.6.2009 21:40
Nekoliko (jednostavnih) pitanja Srdjan J. Zaštita 7 24.2.2009 23:35


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 15:43.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com