Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Nosači podataka

Nosači podataka Hard diskovi, optički uređaji (CD/DVD), flash diskovi, floppy...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 26.7.2012, 10:56   #61
Sladjan85
Starosedelac
 
Član od: 20.5.2012.
Lokacija: Becej ■■■■■■■■■■■■■
Poruke: 2.947
Zahvalnice: 674
Zahvaljeno 1.841 puta na 1.181 poruka
Određen forumom Re: Tržište HDD-ova - biće još gore nego sada

Ne razumem zasto ljudi trce da kupuju ganc nove hard diskove ,pa bace bogatstvo. Ja cu uvek cekati da to oni malo koriste (pola godine-godinu),pa kupim 100% jeftinije.
Sladjan85 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Sladjan85 na korisnoj poruci:
sale94 (12.8.2012)
Stara 26.7.2012, 11:26   #62
SlobaL
V.I.P. Test Drive
 
Član od: 16.2.2011.
Poruke: 2.712
Zahvalnice: 41
Zahvaljeno 813 puta na 699 poruka
Određen forumom Re: Tržište HDD-ova - biće još gore nego sada

Citat:
Sladjan85 kaže: Pregled poruke
Ne razumem zasto ljudi trce da kupuju ganc nove hard diskove ,pa bace bogatstvo. Ja cu uvek cekati da to oni malo koriste (pola godine-godinu),pa kupim 100% jeftinije.
Da li ti to onda neko pokloni taj hard disk, jer 100% jeftinije je 0 dinara??? Drugo, bar ja lično nemam ni vremena ni živaca da se zaj.... na Limundu i sa malim oglasima u Srbiji koji manje više liče na mesta za deponovanje IT smeća. U pitanju je hard disk koji treba da mi čuva i bitne padatke, a ne samo gigabajte piratizovanih filmova. Ali opet ja dovoljno zarađujem da mogu sebi da priuštim to.
SlobaL je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku SlobaL na korisnoj poruci:
sale94 (12.8.2012)
Stara 26.7.2012, 11:54   #63
Sladjan85
Starosedelac
 
Član od: 20.5.2012.
Lokacija: Becej ■■■■■■■■■■■■■
Poruke: 2.947
Zahvalnice: 674
Zahvaljeno 1.841 puta na 1.181 poruka
Određen forumom Re: Tržište HDD-ova - biće još gore nego sada

Pocetna cena na Limundu je 10 dinara ,ako bas tako gledas Zasto bi smece bio hard disk star 1 godinu koji ima kapacitet od 1 TB ? pod 100% sam mislio 2x jeftinije ,zargonski ,kako i nase prodavnice najavljuju snizenja. Polovna roba nije deponija smeca ,jer nisu mnogi ludi da se zalete u prodavnicu i bace 8000 na hard disk ,koji posle pola godine nece biti ni blizu te cene. Ocigledno je da nova roba nema - Realnu cenu ,zato se i bogate na - vama koji kupujete novo sto pre.
Sladjan85 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Sladjan85 na korisnoj poruci:
sale94 (12.8.2012), Stefan011 (12.8.2012)
Stara 26.7.2012, 12:01   #64
orange47
Starosedelac
 
Član od: 19.10.2011.
Lokacija: daleko od idealnog..
Poruke: 1.689
Zahvalnice: 107
Zahvaljeno 244 puta na 226 poruka
Određen forumom Re: Tržište HDD-ova - biće još gore nego sada

kolko sam cuo, pre famoznih poplava, diskovi su u stvari bili jako jeftini. tako da cene nisu 'astronomske' danas. ranije su bile jako male te margine, sto je verovatno dovelo do toga da mnogi proizvodjaci odustanu i stvori se monopol (odnosno duopol).
orange47 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku orange47 na korisnoj poruci:
sale94 (12.8.2012)
Stara 26.7.2012, 15:14   #65
Doomche
V.I.P. Test Drive
 
Član od: 18.2.2007.
Lokacija: Subsector Aurelia
Poruke: 7.473
Zahvalnice: 1.159
Zahvaljeno 2.446 puta na 1.922 poruka
Određen forumom Re: Tržište HDD-ova - biće još gore nego sada

Nije isto kupiti bilo shta na oglasima (pogotovo neproverenim poput Limunda, kupujem-prodajem). Ja vazhim za osobu koja uvek nadje dobar deal (pa ovu Crucial memoriju sam dobio u zameni za 2x1gb OCZ Reaper i josh zaradio ), ali postoje neke stvari koje nikad ne bih kupio polovne: HDD, ulazne uredjaje (mish i gamepad pogotovo), optiku, napajanje starije od pola godine itd. Jednostavno isuvishe gube na vrednosti vremenom i potroshne su, a HDD svakako spada u tu grupu.

A za cene nemam komentar, lepo je neko na linku rekao "money flood". Reklamirash nestashicu diskova a ostvarish 30% veci neto profit nego prethodne godine. Bash mi ih je zhao shto su im cene bile previshe niske .
Doomche je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.7.2012, 15:24   #66
orange47
Starosedelac
 
Član od: 19.10.2011.
Lokacija: daleko od idealnog..
Poruke: 1.689
Zahvalnice: 107
Zahvaljeno 244 puta na 226 poruka
Određen forumom Re: Tržište HDD-ova - biće još gore nego sada

verovatno je i njima 'zao' sto su nam cene previse visoke..
mislim da ne vredi gubiti zivce i kukati oko toga. a nezadovoljstvo treba usmeriti ka onima koji su duzni da sprece monopole i namestanje cena, ako to ne rade kako treba.
orange47 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.7.2012, 15:40   #67
SlobaL
V.I.P. Test Drive
 
Član od: 16.2.2011.
Poruke: 2.712
Zahvalnice: 41
Zahvaljeno 813 puta na 699 poruka
Određen forumom Re: Tržište HDD-ova - biće još gore nego sada

Odoh malo off topic

@Sladjan85
Polovna roba ne mora biti smeće, ali ono što sam ja uglavnom viđao po Limundu i oglasima u najvećem procentu je upravo to.
Drugo što me dovodi do Dumčeta, i sa čime se slažem, ima nekih kompnenti koje nikako ne bih uzimao polovne i na vrhu liste su svakako hard diskovi i optički drajvovi.

Što se tiče rasprave o pravoj ceni ove ili one komponente. Možemo ovde filozofirati da besvesti ali niko od nas ne zna koliko zaista sve to košta proizvođača i gde im se tačno nalazi margina za profit. Kome se sviđa i može da priušti - kupiće to što mu treba, ko ne može - neće.
Problem je što na tržištu konkurencija polako odumire i svi ćemo to osetiti po svojim džepovima.
SlobaL je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.8.2012, 14:07   #68
orange47
Starosedelac
 
Član od: 19.10.2011.
Lokacija: daleko od idealnog..
Poruke: 1.689
Zahvalnice: 107
Zahvaljeno 244 puta na 226 poruka
Određen forumom Re: Tržište HDD-ova - biće još gore nego sada

i Toshiba pravi 3Tb modele:
http://www.techpowerup.com/170129/To...-Products.html
znaci ima neka konkurencija, valjda ce pojeftiniti malo diskove.
orange47 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.8.2012, 23:17   #69
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Cool Re: Tržište HDD-ova - biće još gore nego sada

Cene se nikada neće vratiti na nivo pre poplava. Postepeno snižavanje postojećih je tu radi privida konkurencije. Lako su se glavni igrači dogovorili šta će i kako će nakon što su stovrili efektivni duopol. A onda je marketing uradio svoje i ljudi su krenuli masovno da kupuju hardove po višim cenama da bi izbegli najavljenu nestašicu u budućnosti i još više cene.
Pisali smo o tome u junskom broju SK-a, ali slabo pratite na času.
Rocker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 4 korisnika se zahvaljuje korisniku Rocker na korisnoj poruci:
Ex@dus (11.8.2012), flamingos (10.8.2012), LoshMeeBre (10.8.2012), nexexcalibur (11.8.2012)
Stara 10.8.2012, 8:20   #70
orange47
Starosedelac
 
Član od: 19.10.2011.
Lokacija: daleko od idealnog..
Poruke: 1.689
Zahvalnice: 107
Zahvaljeno 244 puta na 226 poruka
Određen forumom Re: Tržište HDD-ova - biće još gore nego sada

ja mislim da hoce, obzirom da i dalje napreduje tehnologija i prave diskove sve veceg kapaciteta.
orange47 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.8.2012, 17:19   #71
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Cool Re: Tržište HDD-ova - biće još gore nego sada

Pogrešno postavljaš proporciju. Naravno da hard od 2TB neće koštati koliko sad košta za koju godinu. Ali taj isti hard od 2TB je pre čitave ujdurme koštao manje od 60€, a koliko košta sad? A u međuvremenu su se pojavili modeli od 3 i 4TB...koliko tek oni koštaju? Poenta je u tome da najbrži i po kapacitetu najveći modeli više nikada neće dostići (tj. spustiti se na) nivo na kome su bili tadašnji top modeli. Proizvođači su uvideli da je potražnja približno ista kao i kada je ponuda na tržištu bila znatno veća, tako da im se ne isplati toliki obim proizvodnje i višemesečno plaćanje zakupa silnih skladišta.
Slična situacija se ponavlja sa NAND memorijskim uređajima...Samsung i Hynix smanjuju obim proizvodnje za 30% da ne bi morali dalje da obaraju cene svojih proizvoda, jer potražnja za njima nije porasla, uprkos većoj ponudi i nižim cenama. Zakon tržišta ne garantuje da će sniženje cena uvek dovesti do povećanja prodaje, već potražnja u jednom trenutku prestaje da raste bez obzira na ponudu i cene. A roba koja se ne prodaje planiranim tempom dodatno košta proizvođača i njemu se više ne isplati da je proizvodi u tolikom obimu.
Rocker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Rocker na korisnoj poruci:
Schnak3 (14.8.2012)
Stara 10.8.2012, 18:30   #72
nicpid
Član
 
Član od: 29.4.2009.
Poruke: 476
Zahvalnice: 36
Zahvaljeno 148 puta na 97 poruka
Određen forumom Re: Tržište HDD-ova - biće još gore nego sada

Kolko ja znam neko iz EU je inicirao istragu povodom price fixinga ... sad ce da ih osinu sa par desetina miliona pa cemo da vidimo kako ce onda da se postave.
nicpid je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.8.2012, 19:06   #73
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Cool Re: Tržište HDD-ova - biće još gore nego sada

Ima i ko o tome vodi računa, složen je to sistem. Na kraju krajeva, šta, zabraniće im prodaju u EU? Pa tek onda će cene da skoče do neba i biće svakakvih malverzacija. A daleko od toga da im je EU tržište najprofitabilnije i najveće, pa da ne mogu da izdrže koji mesec zabrane. Na kraju će obični korisnici biti najveći gubitnici, a to se ne isplati EU administraciji.
Rocker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.8.2012, 1:05   #74
Sass Drake
V.I.P. Zaštita
 
Član od: 30.9.2007.
Lokacija: Hypnos Control Room, Tokyo Metropolitan Government Building
Poruke: 5.914
Zahvalnice: 1.181
Zahvaljeno 1.320 puta na 1.094 poruka
Određen forumom Re: Tržište HDD-ova - biće još gore nego sada

Citat:
Rocker kaže: Pregled poruke
Ima i ko o tome vodi računa, složen je to sistem. Na kraju krajeva, šta, zabraniće im prodaju u EU? Pa tek onda će cene da skoče do neba i biće svakakvih malverzacija. A daleko od toga da im je EU tržište najprofitabilnije i najveće, pa da ne mogu da izdrže koji mesec zabrane. Na kraju će obični korisnici biti najveći gubitnici, a to se ne isplati EU administraciji.
Ja mislim da će im uzeti koju stotinu milki ojra da spasu evrozonu.
Sass Drake je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Sass Drake na korisnoj poruci:
Ex@dus (11.8.2012)
Stara 11.8.2012, 1:20   #75
Doomche
V.I.P. Test Drive
 
Član od: 18.2.2007.
Lokacija: Subsector Aurelia
Poruke: 7.473
Zahvalnice: 1.159
Zahvaljeno 2.446 puta na 1.922 poruka
Određen forumom Re: Tržište HDD-ova - biće još gore nego sada

Ja se slazhem sa Rockerom, zaboravite na neko chudesno vracanje cena unazad - od tog posla nema nishta. Pored svega toga, i "the duopol" je sigurno primetio da buducnost polako bezhi od HDD-a i okrece se ka SSD-ovima. Cenim da ce na kraju ostati samo green zhivotinje za skladishtenje, a koshtace koliko i najbrzhi HDD-ovi danas, nishta manje .
Doomche je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Doomche na korisnoj poruci:
Ex@dus (11.8.2012)
Stara 13.8.2012, 3:30   #76
BMLW
Starosedelac
 
Član od: 21.5.2010.
Lokacija: Svetski putnik
Poruke: 2.232
Zahvalnice: 71
Zahvaljeno 429 puta na 407 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku BMLW
Određen forumom Re: Tržište HDD-ova - biće još gore nego sada

Moja procena je će hard od 500 giga opet koštati ~30 evra onda kad prosečan nov računar u Srbiji bude imao hard od 2-3TB u sebi. Naravno, ako ih do tad SSD-ovi ne zamene, ako ne bude smak sveta ili neka nova poplava/zemljotres/nuklearna explozija/invazija svemirskih pilića na Bliskom i onom nešto daljem Istoku.

Dakle, ljudi, pomirite se sa sudbinom, nismo nakupovali zlatne rezerve na vreme, zeznuli smo se, nema više pola terabajta za jednu malo bolju fizikalsku dnevnicu i gotovo.
BMLW je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 2:33.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com