Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Programiranje

Programiranje Programski jezici, tehnike, alatke...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 24.1.2007, 4:47   #1
Medvedenko
Član
 
Član od: 8.3.2006.
Lokacija: N.S.
Poruke: 440
Zahvalnice: 74
Zahvaljeno 34 puta na 27 poruka
Question Kako napraviti komercijalni CD???

Poštovanje ljudi, da se predstavim moje ime je Medvedenko, i ja sam Inžinjer zaštite životne sredine (nezaposleni ) iz Novog Sad-a, sa idejom.
Ideja je takva da (sa obzirom da je ekologija u Srbiji veelika nepoznanica)
napravim jedan komercijalni multimedijalni CD / ili DVD, koji bi se prodavao u slobodnoj prodaji.
Za vreme mog studiranja, primetio sam da je ekstremno teško naći bili kakvu pisanu literaturu o Ekologiji, a o elektronskoj formi da i ne pričamo. Kad pogledam kakve se gluposti prodavaju na trafikama, ovo moje čak ima i nekog smisla.
Znači pitanje je:
KOJI PROGRAM BI STE MI PREPORUČILI DA KORISTIM DA BI NAPRAVIO MULTIMEDIJALNU "KNJIGU" O EKOLOGIJI, SA SLIKAMA, VIDEO ISEČCIMA, LINKOVIMA, KUCANIM TEKSTOM ITD.

Obavio sam par konsultacija sa ljudima koji su "kao" iz te branše, i preporučili su mi Power Point, sa napomenom da bi mi trebalo bar godinu dana da završim taj posao. Pisane literature imam kući brdo, slike i rest bih skidao sneta, natanane. Nisam najjači što se tiče programskih jezika i slično, ali izabrani program bih natanane vario, i polako savladao. Nigde mi se nežuri.
Program bi ipak trebalo da je jeftin (čitaj: besplatan ).
Hvala na sugestijama!
Medvedenko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.1.2007, 11:44   #2
[Imzadi]
Starosedelac
 
Član od: 15.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.278
Zahvalnice: 334
Zahvaljeno 334 puta na 149 poruka
Post Re: Kako napraviti komercijalni CD???

Pa ima stvarno puno, puno načina da se tako nešto napravi... Dobra stvar u pravljenju ovakvog cd-a je ta što su ti ruke odrešene po pitanju izbora programa, koji će ujedno uticati na celokupni izgled. Sad se postavlja pitanje: koliko je tvoje znanje ili tvoje mogućnosti da zaposliš nekoga ko će ti odraditi jedan deo posla...? U pravu su ti koji su ti rekli da se sve može odraditi u Power Pointu... ali to nije to i ne verujem da bi ti trebalo godinu dana. Opet sve zavisi od količine podataka koju poseduješ.
Ako znaš HTML, naravno da možeš napraviti prezentaciju sve sa slikama, tekstom, videom,i linkovima. Ali odmah da znaš da ovako obiman projekat zahteva poznavanje nekog programa za obradu slika, koje će ti sigurno biti neophodno... Isto to ti treba i za video obradu.
U suštini, ovakvu prezentaciju je možda najbolje raditi uz pomoć poznavanja nekog programskog jezika, u slučaju da su ti potrebne neke napredne opcije (kao što je pretraživanje cd-a po određenoj grupi podataka, upoređivanja grupa podataka ili npr. updejtovanja neke baze podataka sa interneta)...
Na ovakvom cd-u takođe moraš imati i menije (kao na dvd filmu), koji se prave uz pomoć programa namenjenih u te svrhe...
Zaista je puno izbora i to sve u zavisnosti od toga šta ti želiš. Na tebi je da odlučiš da li želiš običnu Power Prezentaciju ili prezentaciju koja će uključiti malo naprednije opcije, za koju ti treba još puno programa.
Citat:
Medvedenko kaže:
Ideja je takva da (sa obzirom da je ekologija u Srbiji veelika nepoznanica)
napravim jedan komercijalni multimedijalni CD / ili DVD, koji bi se prodavao u slobodnoj prodaji.
Uh... Pa za prodavanje u slobodnoj prodaji, moraš napraviti prezentaciju za nekim besplatnim softverom, ili sa softverom koji si kupio. Nadam se da ne treba da ti objašnjavam zašto... prvenstveno zbog distributera koji neće odgovarati za softver koji je ilegalan. Što se toga tiče, ovde na forumu se dosta pričalo o raznim besplatnim programima, a ako pronađem linkove odakle možeš da ih skineš, ostaviću ti ih ovde.
Bilo bi dobro da malo približnije objasniš kako bi ti voleo da ta prezentacija izgleda.
[Imzadi] je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.1.2007, 20:32   #3
Medvedenko
Član
 
Član od: 8.3.2006.
Lokacija: N.S.
Poruke: 440
Zahvalnice: 74
Zahvaljeno 34 puta na 27 poruka
Određen forumom Re: Kako napraviti komercijalni CD???

Hvala na jednom zaista elokventom odgovoru .
Stvarno ja nisam ni znao šta hoću, dok mi ti nisi ovako lepo objasnio .
1. Znanje za rad sa alatima i mogućnosti da zaposlim nekog, mi nisu baš najjači, ali mi je entuzijazam na nivou,
2. Materija koju posedujem je obimna što jes jes. Vidim da će mi pristup za izradu ovog projekta biti isti kao i moja struka, multidisciplinaran,
3. Updejtovanje, pretraživanje, meniji i upoređivanje podataka bi mi se jako svideli, ,
4. Eto nekom ideja za nekog od vas, da napravi komercijalni softver AIO tipa, za ovake ko što sam ja,
5. Za legalnost pristupa radu sam svestan, ipak kao pravi ekolog, trebalo bi da razmišljam ispravno u tom pravcu .
Poolako ću onda da skupljam materijal sa neta, dok mi se ne preporuči najjadekvatniji program za rad.
Medvedenko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.1.2007, 20:46   #4
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: Kako napraviti komercijalni CD???

Ako si ozbiljan, nećeš raditi u Power Pointu. Ne možeš tražiti od svojih kupaca da poseduju softver u vrednosti od više stotina evra, kao što je Office, na svom kompjuteru samo da bi mogli da vide tvoj cd.
Tehnički deo može da ti odradi svako ko iole poznaje programiranje u Delphiju, .NET-u ili Flashu i može da odvoji 2-3 dana vremena.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.1.2007, 21:36   #5
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Kako napraviti komercijalni CD???

Kod elektronskih enciklopedija programiranje čini 5% posla, dok ostalih 95% otpada na prikupljanje i obrađivanje materijala. Dakle, voodoo je u pravu kada kaže da se programerski deo može odraditi za 2-3 dana, ako se angažuje iole iskusniji programer. E sad što se tiče skupljanja materijala sa neta, budi pažljiv, pošto je većina tog materijala zaštićena autorskim pravom, pa bi trebalo od autora svake slike ili čega već što skineš tražiti dozvolu za korišćenje.
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.1.2007, 9:43   #6
Medvedenko
Član
 
Član od: 8.3.2006.
Lokacija: N.S.
Poruke: 440
Zahvalnice: 74
Zahvaljeno 34 puta na 27 poruka
Talking Re: Kako napraviti komercijalni CD???

Cool, ako je tako što se tiče programiranja, lepa ušteda vremena .

Bili ste dobri prema meni, pretočili ste mi svoje znanje, malo i da ja vama nešto ponudim...
Između ostalog, konsultovao sam se oko ove moje ideje sa jednim mojiim prijeteljem, koji je već stigao da napravi 2 projekta
(da ih od sada nazovemo ovako). Vrlo malo multimedije, uglavnom suve slike, i poneki 360* pogled, poneki strani video isečak, itd. Skromnija varijanta od moje zamisli, dosta.
Jedan sa starim ratnim brodovima, jedrenjacima, galijama, kapetanima, gusarima i slično; i drugi sa avionima iz drugog svetskog rata
(sve PowerPoint).
Elem kaže on već, da se sa neta mogu skidati slike i drugi podaci bez problema, ako valjda navedeš source (mislim da je tako), ali sam siguran za video klipove da ih smeš koristiti kako ti je volja, pod uslovom da su u vremenu trajanja do 1,5 min! Sve preko moraš da plaćaš autorska prava...
Kaže ima tu goomila fora i caka, kako da olakšaš sebi rad, ali se to krije ko zmija noge, valjda zbog konkurencije (ja vam evo kažem, što da ne ). I još plus, da ne bih morao registrujem firmu, (gde imamo poreze, obavezu da zaposliš2 i slične namete), koja će prodavati moje proizvode, dovoljno je da taj neki projekat pošaljen u Beograd, ne znam tačno gde, da tamo leži mesec dana valjda. I ako se ne pokaže da ima još jedan takav proizvod ( do nekog određenog % sličan) mogu da ga registrujem kao moj proizvod. Valjda kao da polažem autorsko pravo na takav tip proizvoda, i onda mogu da dalje proizvod distribuiram po radnjama, školama itd, skroz opuštena varijanta.

prim. poverio mi se da mu mesečno padne na račun oko 10.000,00 din. na ime prodaje ovih cd-ova! Početni momenat dok napravi mrežu prodaje po Vojvodini i Beogradu, je bio naporan. Ali sad samo sedi kući, štanca dixove, šalje ih poštom, i ponekad prošeta do banke da podigne keš.

Nadam se da će ova tema pomoći (nezaposlenim) ljudima sa dobrom idejom, ali sa nedostatkom znanja/samopouzdanja.



He who dares, wins!

Dereck Troter
Medvedenko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.1.2007, 11:06   #7
Brains
Cogito ergo Brains
 
Avatar korisnika Brains
 
Član od: 16.10.2005.
Lokacija: Lobanja
Poruke: 417
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 42 puta na 26 poruka
Određen forumom Re: Kako napraviti komercijalni CD???

Drugar te je malo slagao. MORAS traziti dozvolu autora, a narocito ako planiras da komercijalizujes proizvod. Navodjenje moze (ali i ne mora) da ti upali samo ako radis neki naucni rad ili tako nesto nekomercijalno. Slika je necije vlasnistvo. Isto vazi i za video, kao i za citiranje tudjih radova. Takodje ako si radio u PowerPointu, MORAS da imas legalan Office (i/ili bilo koji softver koji ce ti omoguciti kreiranje prezentacije sto podrazumeva i windows) jer se ppt fajl nije stvorio na Linuxu iz vazduha. Mozda postoji neka open source varijanta koja je dzabe, ali pogledaj i njihove EULE (End User Licence Agreement) jer je moguce da je za dzabe dozvoljena samo kucna upotreba (znaci, za komercijalnu moras da platis). Ideja ti je super, i nemoj ovo shvatiti kao obeshrabrivanje (jer i nije), nego samo kao upozorenje da se jos malo pomucis da nadjes pravi (i pravilan) put da ostvaris ovu tvoju zamisao. Eh, sad, uvek mozes da malo koristis precice, ali to posle moze (ali i ne mora) da ti se obije o glavu.

BTW, sto se tice prava na koriscenje slika i videa, u tvojoj struci ce verovatno vecina kolega da da slike bez ikakve nadoknade.
Brains je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.1.2007, 12:00   #8
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Kako napraviti komercijalni CD???

Prijatelj te je definitivno slagao. Ništa ne može da se koristi ako nemaš dozvolu da to koristiš. E sad, ne mora da znači da tu dozvolu moraš da tražiš. Postoje recimo slike koje je autor podelio sa ostalima i dozvoljava da se koriste na način na koji ti želiš, pa makar i u komercijalnim projektima, međutim to je retkost. Uglavnom, ne gine ti traženje, čitanje LA (license agreement), cimanje ljudi mejlovima i slično, naravno, ukoliko želiš da budeš 100% legalan. Što se tiče PowerPoint-a, kao što je već rečeno, nemoj to da koristiš ako želiš da napraviš iole valjanu enciklopediju. PP je jednostavno previše linearan za tako nešto, a i to mu nije svrha. On se koristi za izradu prezentacija koje imaju tačno određen redosled kojim će se slike, animacije, tekst prikazivati, a tako nešto je neprihvatljivo za enciklopediju, jer ti moraš da ponudiš korisnicima mogućnost da odaberu kategoriju, oblast, multimedijalni materijal... jednim klikom miša, kao i da pretražuju bazu pojmova, da vrše komparacije i slično. Dakle, samo napred... ako treba neka pomoć tu smo.
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.1.2007, 14:07   #9
[Imzadi]
Starosedelac
 
Član od: 15.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.278
Zahvalnice: 334
Zahvaljeno 334 puta na 149 poruka
Post Re: Kako napraviti komercijalni CD???

Evo ovako...
Od besplatnih programa, mogu ti poslužiti npr. ovi programi:

Za obradu slika: G.I.M.P. - koji će dobro odraditi posao i zameniti Photoshop koji je jako skup... link: http://www.gimp.org/

Za programiranje: dogovori se sa programerom, pošto postoji besplatan VB, ima besplatnih kompajlera za C++... na kraju krajeva, možda nađeš programera koji ima legalan softver,pa da ne moraš da brineš o tome...

Za video: virtual dub. Sasvim solidno može odraditi većinu posla.

Najbitnije u celoj priči je pažljivo isplanirati ceo projekat, od početka do kraja. Jer je mnogo lakše raditi tako,nego rešavati stvari u hodu. Dakle, prvo se odluči kako će enciklopedija da izgleda, vizuelno i funkcionalno. Lepo napravi skice, pa onda prema njima odredi da li možeš sam da izvedeš projekat - ako ne, onda odredi kakvi ljudi ti trebaju i za koji deo posla, zatim obavi potrebne konsultacije, a pomoć uvek možeš očekivati i na ovom forumu.
Puno pozdrava i srećan rad
[Imzadi] je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.1.2007, 15:55   #10
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: Kako napraviti komercijalni CD???

Bilo koji jezik iz .NET paketa može da se skine besplatno sa Microsoftovog sajta, kompletno sa razvojnim okruženjem i detaljnom dokumentacijom.
http://msdn.microsoft.com/vstudio/ex...pport/install/
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.1.2007, 0:12   #11
rudar
Veteran
 
Član od: 5.1.2006.
Lokacija: Bar, Crna Gora
Poruke: 844
Zahvalnice: 404
Zahvaljeno 244 puta na 87 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku rudar
Određen forumom Re: Kako napraviti komercijalni CD???

Maybe u'll need this

http://www.krstarica.com/lat/softver...eShield+System

Uostalom pogledaj pod Multimedija, ima dosta finih ali vjerovatno starih programa. Nishta te ne koshta da prolunjash tuda
rudar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Kako napraviti image instaliranog XP sistema i posle ga lepo ubaciti? Master Neo Operativni sistemi 16 28.8.2007 15:19
Kako da uradim gradient? flame Grafički softver i radovi 4 11.1.2007 21:53
Kako ISPRAVNO napraviti 64-bitnu aplikaciju? Kostarum Rex Persia Programiranje 5 23.12.2006 2:46
Flash- kako u flashu da bojim preko slike? flame Grafički softver i radovi 1 2.12.2006 4:34
3ds Max 7 kako napraviti 3d srce Master Neo Grafički softver i radovi 5 17.3.2006 8:32


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 9:17.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com