Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Opisi, recenzije i testovi

Opisi, recenzije i testovi Ovde šaljite sopstvene opise, recenzije i testove hardvera. Neka ono što ste poslali bude vaše autorsko delo - nemojte kopirati tuđe tekstove sa drugih sajtova i časopisa.

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 28.2.2018, 13:12   #1
PsyDuck
Veteran
 
Član od: 16.12.2005.
Lokacija: Celeblast
Poruke: 899
Zahvalnice: 88
Zahvaljeno 126 puta na 102 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku PsyDuck
Određen forumom Lenovo (Motorola) Moto Z

Pre par godina nova velika r/evolucija među mobilnim aparatima na Android platformi je bila - modabilnost (ako se iko seća projekta Ara, koju je Gugl nežno ugušio). LG je predstavio svoje pulene, koji se nisu najbolje pokazali na tržištu zbog loše integracije (vađenje baterije, restartovanje aparata...). I onda je Motorola (Lenovo) ponudila svoju viziju modova koji su sasvim PnP. Ovde se nećemo baviti modovima (na našem tržištu je dostupan samo fotoapat, koji košta koliko i sam telefon) već samim aparatom.

Pakovanje:
-sam aparat
-punjač (kabal se ne odvaja od jedinice punjača, tako da je kupovina samog USB kabla ili konvertera na USB C neophodna)
-konverter sa USB C na 3,5mm priključak za slušalice
-zadnja maska
-'oklop' za ivice aparata (plastika, nije guma)
-igla za izbacivanje fioke sa ležištima za dual SIM/SIM i micro SD karticu

Specifikacija ukratko:
-dimenzije 153.3 x 75.3 x 5.2mm
-težina 136 gr

Ekran:
-Tip AMOLED kapacitativni ekran, 16M boja
-Veličina 5.5 inches, 83.1 cm2 (~72.0% odnos ekran-telo aparata)
-Rezolucija 1440 x 2560 px, 16:9 odnos (~535 ppi density)
-Zaštita Corning Gorilla Glass 4

OS/čipset
-OS Android 6.0.1 (sa njim dolazi), updgrade za Android 7.1.7, krenuo updrade na 8.0 u Australiji i Kini (ako se ne varam)
-Chipset Qualcomm MSM8996 Snapdragon 820
-Quad-core (2x1.8 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo)
-GPU Adreno 530

Baterija
-Li-ion 2600mAh, integrisana

Ostalo
-laserski autofokus za zadnju kameru, blic za obe kamere, Moto Enhancements i masa senzora (o tome kasnije), otporan na vodu (ne i na potapanje u vodu), odsustvo 3,5mm audio džeka, odsustvo standardnog micro USB konektora

puna specifikacija

Hardver
Monoblok (kao i 99,9% aparata u zadnjih 10ak godina, seća li se ko HTC Z i/ili Noka N900?), ispod ekrana se nalazi samo taster za otključavanje/zaključavanje aparata, klasični Android tasteri su na ekranu.
Prednja strana - osim ekrana, senzor za prepoznavanje lica i osvetljenja, kamera i blic, dva mikrofona, dva senzora za Moto Enhancements, takođe i zvučnik za razgovor koji je takođe i zvučnik za 'media' potrebe.
Gornja strana ekrana zauzeta mikrofonom (jednom od njih), plastični prorez za antenu i fioka za SIM i micro SD.
Leva strana - ništa. Desna strana - dva glatka dugmeta za pojačavanje/utišavanje i taster za otključavanje/zaključavanje aparata koji ima finu gravuru da bi se razlikovali od gore navedenih. Loše pozicioniran, čega su i ljudi iz Lenova bili svesni pa su mu funkcije prebacili na dugme za otključavanje sa otiskom prsta lociranim ispod ekrana.
Donja stana - USB priključak.
Zadnja strana - kamera na gornjem delu koja je blago izbočena (radi držanja Moto modova), i na donjem delu konektor za Moto modove i ispod njih - još jedan mikrofom.

Ekran
AMOLED - crno jeste crno, ali postoji blago mučenje kada je u pitanju čitanje sadržaja ekrana pri jačem sunčevom zračenju. Van toga - ekran je fenomenalan, gustina piksela dozvoljava čitanje WEB stranica bez zumiranja istih. Takođe, postoji dva moda za prikaz boja - standard (realnije boje) i vibrant (živahnije boje, kakve ja viđam u zadnje vreme na Samsung aparatima).

Poslednja ispravka: PsyDuck (28.2.2018 u 13:20)
PsyDuck je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.2.2018, 13:13   #2
PsyDuck
Veteran
 
Član od: 16.12.2005.
Lokacija: Celeblast
Poruke: 899
Zahvalnice: 88
Zahvaljeno 126 puta na 102 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku PsyDuck
Određen forumom Re: Lenovo (Motorola) Moto Z

Zvuk
Zanimljivo rešenje koje objedinjuje zvučnik za razgovor sa zvučnikom za slušanje, recimo muzike, je dalo solidne rezultate. Što naročito dolazi do izražaja ako se vozite u vozilu 401, u kome ni sopstvene misli ne čujete - ali sagovornika čujete. Jedina mi primedba ide na na to da smatram da se preglasno čuje (media sadržaj) čak i kada je pojačanje na najnižem mogućem nivou.
I sada zanimljiv momenat - Lenovo je počela da prati stope kojima je krenuo Epl (Apple). Mislim da je ovo među prvim Android aparatima koji nemaju standardni 3,5mm priključak za slušalice. Rešenje sa kojim su izašli je parče žice od ≈5cm koji se utačinje u USB, a sa druge strane dobijate klasičan priključak za slušalice. Ili - BT bežične sluške, za šta sam se ja opredelio (sloboda od kablova je divna, ali je strašan užas kada zaboravite da nahranite još jednog potrošača struje).
Zvuk na sluškama je solidan, ništa spektakularno. I tu postavljamo pitanje - jeli to do sluški ili do samog aparata.

Softver
Zamalo pa vanila Android. Od preinstaliranih aplikacija - ništa. Čak i gMail morate ručno da skidate sa Marketa, a ni standardni paket koji često ide uz Android kao što su Tviter, Fejs i sl. Što je po meni sjajno. Android je po meni i najbolji onakav kakav direktno izlazi iz Guglove kuhinje. Bloatware nije prisutan, što ponovo pozdravljam. Po meni Samsung pravi sjajne uređaje, ali ih upropasti svojim softerom.
Stabilnost samog aparata je besprekorna. Tome verovatno u prilog ide količina RAMa (4GB) i vanila Android koji minimalno jede resurse.
Ono što jeste promenjeno od strane Lenovo tima u Androidu je Moto Enhancements. U pitanju je nekoliko stvarčica koje kada se zapamte umeju da olakšaju život - na primer mahanje iznad aparata prikaže notifikacije i sat, držanjem aparata u ruci i dva puta vrtenjem zgloba ruke se aktivira kamera, postoji opcija da se ekran ne isključuje dok se gleda u njega (ja sam to isključio jer jede bateriju, a o tome kasnije).

Baterija
Definitivno - najslabija tačka ovog aparata. Mada sam to znao i pre kupovine telefona jer sam iščitao i pogledao nekoliko 'review'-a po Netu. Mada verujem da drugačije i nisu mogli da naprave tefon od 5mm debljine da nisu negde zakinuli. Mislim, preživi telefon jedan dan, ali me plaši kako će se ponašati za tipa godinu dana. No, dobro - i ovako mi je u planu da kupim mod za bateriju.

Zaključak
Osim toga kakva je baterija - fenomenalan aparat. Multitasking odlično radi, za oko mesec dana korišćenja nisam imao ni jedno jedino zakucavanje, uz LTE zapravo vidite apsolutno momentalno učitavanje WEB stranica. Opet, sa estetske strane telefon je prelep, metal i staklo su sjajna kombinacija.
I da uđem i u tematiku cene aparata - plaćen je ≈30k RSDa jer je skoro izašla Moto Z2. Tako da mislim da za te pare i nema bolje kupovine.

Poslednja ispravka: PsyDuck (28.2.2018 u 13:22)
PsyDuck je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku PsyDuck na korisnoj poruci:
pokojni (28.2.2018), shrafko (28.2.2018)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Huawei p10 lite, honor 8 lite, Lenovo k6 note, Moto g5 plus? Pele10 Aparati i oprema 35 10.7.2017 20:43
[Android] Motorola Moto G doctor Aparati i oprema 133 31.1.2016 19:56
[Android] Motorola Moto G (2nd gen) Prief Lirator Aparati i oprema 18 5.10.2015 8:44
Samsung S3 neo ili Motorola MOTO G2 Milos 5 Aparati i oprema 3 11.2.2015 15:58
Motorola Moto G (2014) i Amazon. Nikola89 Aparati i oprema 6 29.1.2015 15:12


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 1:32.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com