Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim? > ŠDK - Osnovne komponente
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

ŠDK - Osnovne komponente Saveti u vezi sa kupovinom osnovnih komponenti računara: procesora, ploča, memorije...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 18.9.2013, 19:41   #1
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Cool Haswell konfa

Počeo sam da razmišljam o apgrejdu, pa da se konsultujem sa ostalim forumašima.

Oko procesora nemam dileme - 4670K i ništa drugo.

Oko ploče sam već u di(tri)lemi - Isključivo Gigabyte i nameračio sam se na jednu od sledeće 3:

GA-Z87X-UD3H

GA-Z87X-UD4H

GA-Z87X-UD5H

Između 3 i 4 serije ne vidim neku znatnu razliku, sem u veličini hladnjaka čipseta, 5 serija već ima Firewire i još neke džidža-bidže. Nisam baš detaljno zagledao. Zna li neko kolika je realna razlika među njima (koliko naponskih faza koja ima) i vrede li ove skuplje razlike u ceni?

Nikakav multi-GPU me ne zanima, ali me žestok OC zanima. Koliko se uopšte greje Z87 i ima li potrebe da se hladi vodom? Voda svakako ostaje na procesoru.

I onda dolazimo do RAM-a...pojma nemam koji da uzmem. Znam samo da bih ili 2 ili 4x8GB nekog HyperX-a npr. RAM mi ne treba neki najnabudženiji, ali neću baš ni neku value seriju...nešto što ne bi bilo preskupo, a što bi moglo da isprati žestok OC procesora. Ne ganjam rezultate u testovima, niti imam nameru ikada da ih pokrećem, samo ne želim da me RAM ograničava u OC-u procesora. Naravno, ni OC procesora neće biti do poslednjeg MHz-a, već koju stotku ispod.

I kao šlag na tortu mi ostaje izbor nekog SSD-a...recimo Samsung 840 EVO, mada može i neki drugi od 250GB. Ne bih neki najbrži, ali ni neki najsporiji...neka bude neki best buy od 250GB.

Ostatak konfe ostaje nepromenjen za sada. Na ovoliku cifru mi par hiljada ne pravi neku razliku, niti se vodim cenom prilikom kupovine. Hoću konfu na kojoj ću eventualno da menjam grafiku kad za to dođe vreme, ali da ploču, proc i RAM ne diram makar 5 god.

Svaki savet je dobrodošao, 'fala unapred.
Rocker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Rocker na korisnoj poruci:
NjegovaWisost (25.9.2013)
Stara 18.9.2013, 20:00   #2
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Haswell konfa

kolko se razumem UD je oznaka za Ultra Durable i što veći broj to je kvalitetniji materijal ugrađen...
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.9.2013, 20:09   #3
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Cool Re: Haswell konfa

Jeste, UD je skraćenica za ultra durable. Sve su one kvalitetno štampane i izdržljive, razlika je u dodatnoj opremi. Zato me zanima kolika je efektivno ta razlika. Zapravo, samo me OC razlika ukoliko je ima zanima, jer su sve 3 ionako preterane sa opcijama.
Rocker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.9.2013, 21:30   #4
darko31
Starosedelac
 
Član od: 27.11.2012.
Lokacija: Novi Bečej/Sad
Poruke: 1.569
Zahvalnice: 134
Zahvaljeno 406 puta na 371 poruka
Određen forumom Re: Haswell konfa

Evo ovde lista ploča sa Intelovim čipsetima sa brojem faza, MOSFET-ova i ocenama.

Spoiler za vrmlist:


UD4H i UD5H se reklamiraju da imaju 16 faza dok UD3H ima 8, što po ovoj listi nije u stvari tačno. Ove dve valjda imaju nekakav "doubler" MOSFET, ali mi nije jasno šta se tačno dešava.

Sve tri imaju istu ocenu.

U svakom slučaju sve tri su strašne ploče, mislim da neće biti problema za OC koju god da uzmeš.

Za RAM, mislim da je sasvim dovoljno CL9 na 1600MHz sa hladnjacima, pa sad da li je Kingston, Patriot, Mushkin ili neko drugi. Čija je bolja cena i duža garancija ima prednost što se mene tiče.

SSD-ove ne pratim toliko, ali o 840 EVO sam čuo samo reči hvale.
darko31 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku darko31 na korisnoj poruci:
Rocker (20.9.2013)
Stara 20.9.2013, 1:06   #5
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Cool Re: Haswell konfa

I ja sam malo istraživao, da 3-ka ima 8 faza, a 4-ka i 5-ica 12+2 za integrisanu grafiku...u principu nema razlike u OC granicama, jer i 3-ka dušu izvlači čak i iz 4770K, tako da nijedna nije ni približno ograničavajući faktor, makar za sada postojeće modele.

Što se RAM-a tiče, koliko se dobija na performansama ako se koristi brža memorija? Haswell mi je prilično nepoznat, tako da ne znam da li su razlike minorne i gotovo neprimetne u realnom radu, kao što je to bio slučaj kod ranijih Intelovih platformi ili pak vredi ulagati u brže modele.

I još jedno pitanjce oko integrisane grafe...jel' ona radi u nekom hibridnom SLI/CF modu i da li to OK funkcioniše, tj. ima li smisla uopšte nju koristiti pored jake grafe? I ima li softverskih problema s obzirom da se kombinuju različite kartice i drajveri?
Rocker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.9.2013, 11:38   #6
Vlad Cepesh
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.11.2012.
Poruke: 5.582
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 1.816 puta na 1.694 poruka
Određen forumom Re: Haswell konfa

Brzi ram od 1333MHz trenutno ne mogu da iskoriste moderni procesori kako treba, ukljucujuci i Hasswell. Jedino ako koristis integrisanu grafiku, mesto zasebne ima efekta na performanse. U svim ostalim situcaijama sve se svodi na malu razliku, neprimetnu u realnom radu. Neka DDR3 1600MHz, recimo Kingston HyperX, Mushkin Red Line, Patriot Viper ili Black Mamba, sa letencijama od CL9 bi ti radila odlican posao.
Integrisana grafika kod Intela je na nivou grafickih od 30 40 evra, tako da nema razloga koristiti istu ako se uzima bilo kakva zasebna graficka iz viseg cenovnog ranga. Pustiti je da radi u Duetu sa zasebnom grafickom moze da se odradi na mnogim Intel plocama. Podrzavaju dosta ploca iz Z serije VirtuLogic tehnologiju koja to omogucava. Problem je u tome sto se time ne dobija nista. Poboljsanja nisu bog zna kakva. Ili u ovom slucaju mizerna ili nista. Igre nisu sve optimizovane za rad sa vise grafickih. Sto se tice drajvera, ne bi trebalo da predstavljaju problem, samo ne bi nista dobio na performansama.
Overkloking od kada postoje K procesori, bolje je raditi dizanjem mnozioca, nego promenom sistemske magistrale, tako da ni tu ne pomaze brza memorija. A overkloking Hasswell-a zavisi od primerka procesora, ploce i hladjenja. Recimo neki minimum od 4,2-4,3 GHz bi trebalo bez frke, dok najraspolozeniji primerci idu do 4.7-4.8Ghz.
Vlad Cepesh je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Vlad Cepesh na korisnoj poruci:
Rocker (23.9.2013)
Stara 20.9.2013, 17:06   #7
DoooX
Veteran
 
Član od: 23.8.2010.
Lokacija: WonderLand
Poruke: 855
Zahvalnice: 55
Zahvaljeno 170 puta na 125 poruka
Određen forumom Re: Haswell konfa

Zestok OC - odma ukljuci Vodeno hladjenje u tu pricu. Pozeljno je nabaviti nesto Custom sto nema kod nas ali u svakom slucaju zbog OC-a to je obavezno. Ovi procesori se solidno greju i za jak OC (ako ga bas planiras) mora voda. Jos ako napravis odlican klok sa stabilnom temperaturom to moze da sluzi poprilicno dugo.
DoooX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.9.2013, 18:24   #8
Ch.e.d.a.
Član
 
Član od: 9.4.2013.
Poruke: 122
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 22 puta na 21 poruka
Određen forumom Re: Haswell konfa

I moze da se nadje Custom Waterloop kod nas polovnjak,bas sam pre neki dan nasao par polovnih blokova,pumpi,rezervoara,ali se tesko nalaze radijatori(mada mozes sa yuga da skines)...Ali mislim da bi bilo dosta nesto poput Corsair H100,Cooler Master Eisberg-Seidon verzije sa 240 radijatorom...
Ch.e.d.a. je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.9.2013, 18:52   #9
SlobaL
V.I.P. Test Drive
 
Član od: 16.2.2011.
Poruke: 2.712
Zahvalnice: 41
Zahvaljeno 813 puta na 699 poruka
Određen forumom Re: Haswell konfa

Problem kod Haswella nije u stvaranju toplote, već u nekvalitetnoj žvaki koja je stavljena između IHS-a i procesora, tako da je upitno koliko i neko ozbiljnije hlađenje tu može da pomogne. Uglavnom vidim da svi govore da nije problem u stvaranju, već u odvođenju toplote.
SlobaL je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.9.2013, 19:52   #10
Ch.e.d.a.
Član
 
Član od: 9.4.2013.
Poruke: 122
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 22 puta na 21 poruka
Određen forumom Re: Haswell konfa

Dobro,to je vec javna tajna da su stedeli na pasti ispod IHS-a sa Hasom.Moze,ko ima m*da da skine IHS i zameni,ali ode bato garancija .Ali mislim da bi sa dobrim vodenim mogao do 4,5-4,6Ghz stabilno...
Ch.e.d.a. je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.9.2013, 20:14   #11
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Cool Re: Haswell konfa

Čituckao sam malo i vidim da je Virtu, iako lepo zamišljen, još uvek (pre)pun bagova i daleko od izvorne zamisli. Dešava se da se za video strim uključuje grafa, a da igre krenu da se renderuju na integruši. Pri tom, softver se ne isporučuje ni uz jednu od ovih ploča, a nije besplatan. Dakle, o tome neću ni da razmišljam. Jako mi se dopada spartansko pakovanje i oprema ovih ploča, nema nepotrebnih detalja, a veoma su kvalitetne i sa njime se može svašta na polju OC-a. Kad smo već kod ganjanja frekvencija, nije Haswell ništa veća furuna od Q6600, tako da me to uopšte ne brine. Ne znam samo da li ću postojeći blok moći da nabudžim na njega, ali ako sam uspeo na grafu da ga natakarim, uspeću nekako i na njega.
Što se RAM-a tiče, sve mi se više dopada HyperX Beast na 2400 MHz. Nije preskup, a može da se nađe kod nas. Corsair Vengeance je možda bolji izbor, ali je skuplji i nema ga kod nas.
Hvala svima na predlozima. Sačekaću još malo dok sakupim kintu, jer mi ove komponente na koje sam se nameračio trenutno prevazilaze raspoloživi budžet, a možda se pojavi još nešto interesantno u međuvremenu. Svaki apdejt je dobrodošao.
Rocker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.9.2013, 20:21   #12
Љуша
Deo inventara foruma
 
Član od: 18.11.2011.
Poruke: 5.412
Zahvalnice: 644
Zahvaljeno 1.058 puta na 828 poruka
Određen forumom Re: Haswell konfa

Мој предлог ти је да узмеш и7 4770 + неку б85 плочу. Изађе око 35 000.

Клокован И5 4670К на 4,2 је опет слабији од и7 4770. Видим да на тестовима које сам ја гледао, га нису терали више од 4,2 Ghz.
Љуша je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.9.2013, 20:28   #13
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Cool Re: Haswell konfa

Možda to i jeste tako, ali prosto volim da se igram OC-om. Vodeno mi je spremno, ne verujem da će mi čak i jedan detalj ulaganja biti potreban, a da držim proc na def-u pod vodom...možda ako bih želeo da ga potpuno pasivno hladim, ali za time nemam potrebe, jer je i ovako više nego tih. Pored toga, računam na nekih 4,5GHz za svaki dan, što je uz neku od ovih ploča i adekvatno hlađenje sasvim realno. Ne bavim se modeliranjem, programiranjem i ostalim CPU dependent stvarima, tako da mi je i7 overkill za moje potrebe. A i svakako na ploči nikada ne štedim, jer ko zna, možda se Intel smiluje pa makar još jednu generaciju izbaci na ovom socketu, a ne bih da mi tada ploča bude ograničavajući faktor u OC-u.
Rocker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.9.2013, 20:33   #14
Љуша
Deo inventara foruma
 
Član od: 18.11.2011.
Poruke: 5.412
Zahvalnice: 644
Zahvaljeno 1.058 puta na 828 poruka
Određen forumom Re: Haswell konfa

Ако си баш решио да се бациш на егзибицију ја те нећу спречавати, само ти кажем да све то можеш постићи и без клоковања са 4770 + има турбо на 3,9. Како год да окренеш оставља 4670к иза себе и да успеш да га потераш на 4,5 Ghz.
Љуша je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.9.2013, 23:13   #15
darko31
Starosedelac
 
Član od: 27.11.2012.
Lokacija: Novi Bečej/Sad
Poruke: 1.569
Zahvalnice: 134
Zahvaljeno 406 puta na 371 poruka
Određen forumom Re: Haswell konfa

@Ljuša

U kojim igrama je 4770k toliko bolji od 4670k? Rockstar je rekao da neće koristiti CPU za neke druge poslove osim igranja, a u njima skoro da nema razlike između ova dva procesora. Ne znam koje benchmark-e si gledao, ali evo jednog

http://www.ocaholic.ch/modules/smart...hp?itemid=1061

koji potvrđuje to i7 ne donosi ništa značajno kad su u pitanju igre naspram i5, nema razloga da troši još 100 evra.
darko31 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.9.2013, 19:06   #16
proweeder
Član
 
Član od: 6.9.2012.
Lokacija: dorcol, gully side
Poruke: 135
Zahvalnice: 71
Zahvaljeno 127 puta na 60 poruka
Određen forumom Re: Haswell konfa

Evo i ja da se ubacim sa jednim pitanjem da ne otvaram novu temu.
Planiram 4770k da uzmem ali mi treba preporuka oko proizvodjaca maticne. Model cu ja da izaberem a za cipset sam se vec odlucio - z87. Ne zanima ne oc samo mi je bitno da je kvalitet izrade, zastita i izdrzljivost (trajnost) na najvisem nivou. Vidim da i Gbyte, MSI i ASUS u poslednje vreme forsiraju nesto tako sa - "Military Grade Components" (MSI), "5x Protection" (ASUS) i "Ultra Durable" (Gbyte). Licno sam bacio oko na ASUS-a ali bih rado cuo i neko drugo misljenje. Hvala.
proweeder je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.9.2013, 19:45   #17
Ch.e.d.a.
Član
 
Član od: 9.4.2013.
Poruke: 122
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 22 puta na 21 poruka
Određen forumom Re: Haswell konfa

Za sta ti treba kompjuter,odnosno za sta ces ga koristiti?Profesionalna upotreba,gaming ili nesto drugo?Generalno,radice ti i na Z87,H87,B85 od 50-60 evra maticnoj kao i na onoj od 350-400 evra.Ako te ne zanima OC uzmi 4770 bez K...Jel ti trebaju neki posebni konektori ili?Sva tri proizvodjaca imaju highend modele,sa vrhunskim komponentama,middle-budget modele koji ce raditi isto kao highend ali nemas puno opcija,i lowend modele koji nisu za bas svaku upotrebu.Reci za sta ti treba i koji je budzet,pa da ti predlozimo...
Ch.e.d.a. je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Ch.e.d.a. na korisnoj poruci:
proweeder (28.9.2013)
Stara 27.9.2013, 19:47   #18
Vlad Cepesh
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.11.2012.
Poruke: 5.582
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 1.816 puta na 1.694 poruka
Određen forumom Re: Haswell konfa

Ako te ne zanima OC uzimati K procesor i Z87 cipset je bacanje novca. B86 ili H77 cipset bi ti odradio kvalitetan posao. I sam si naveo serije ploca od renomiranih proizvodjaca koje valja uzeti, ali pre toga ostavi kolki fond novca imas na raspolaganju da ti damo valjanu preporuku, kao i namenu masine.
Vlad Cepesh je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.9.2013, 22:06   #19
proweeder
Član
 
Član od: 6.9.2012.
Lokacija: dorcol, gully side
Poruke: 135
Zahvalnice: 71
Zahvaljeno 127 puta na 60 poruka
Određen forumom Re: Haswell konfa

Hmm, a jel' postoji neka "opipljivija" razlika u performansama izmedju 4770 i 4770k (bez oc-a)? Nisam primetio ni da postoji taj "no k" model.
Masina mi treba za intenzivan 3d rendering i downsampling igara sa 4k i vecih rezolucija, dakle...
Sto se tice cene - bio bih spreman da idem do 20k za plocu.
proweeder je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.9.2013, 23:06   #20
Vlad Cepesh
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.11.2012.
Poruke: 5.582
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 1.816 puta na 1.694 poruka
Određen forumom Re: Haswell konfa

Posto te zanima rendering, onda je Core I7 4770 pravi izbor. Razlike izmedju k i non-k varijante bez OC-a ne postoje. Isto rade. Sto se tice ploce, bilo koja ploca od 80ak evra pa navise bi ti radila posao. Ne bi bilo lose da kazes ukupan budzet. Ako ti nije frka da das 20k za plocu, mozda bi mogao da uglavis masinu sa Socket 2011 platformom i Core i7-3930K procesorom.
Vlad Cepesh je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Vlad Cepesh na korisnoj poruci:
proweeder (28.9.2013)
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Konfa do 300 e Aleksa123 Šta da kupim? 8 2.4.2012 21:54
Gotova konfa za 30000-35000 rsd MirkoCema Šta da kupim? 21 28.12.2011 0:11
amd vs intel i konfa skomimaster Šta da kupim? 33 1.1.2010 19:03
Konfa za druga:: steffa54 Šta da kupim? 2 16.7.2008 23:24
Koja konfa je bolja i predlozi (hvala) ZikaPavlovic Šta da kupim? 5 26.1.2007 13:07


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 19:25.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com