Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Tableti i e-readeri
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Tableti i e-readeri Tablet računari i e-readeri

Pregled rezultata glasanja: Koji uređaj koristite za čitanje e-knjiga?
Amazon Kindle 2,3,4 28 16,09%
Amazon Kindle DX 3 1,72%
Amazon Kindle Paperwhite 21 12,07%
Amazon Kindle Touch 9 5,17%
Barns & Nooble Nook 8 4,60%
Kobo 2 1,15%
Prestigio PERXXXX 4 2,30%
Sony PRS-5XX-6XX 2 1,15%
Sony PRS-T1/T2 4 2,30%
Tablet (Ipad, Nexus i ostali LCD tableti) 47 27,01%
PC 45 25,86%
Ne čitam knjige u elektronskom formatu 20 11,49%
Glasanje sa više mogućnosti izbora. Glasova: 174. U ovom glasanju ne možete da učestvujete

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 18.12.2010, 14:25   #201
Paladin
Starosedelac
 
Član od: 20.12.2005.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 2.030
Zahvalnice: 147
Zahvaljeno 207 puta na 133 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Dobro je ako je konverzija EPUB u MOBI tako vjerna, ja nisam do sada koristio ni vidio kako MOBI izgleda, koristio sam malo Sony-jev LRF a najviše EPUB, u manjoj mjeri i TXT.
Paladin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.12.2010, 19:05   #202
Mario Pavićević
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Mario Pavićević
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: Izmedju korica
Poruke: 4.644
Zahvalnice: 506
Zahvaljeno 1.136 puta na 820 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mario Pavićević
Određen forumom Re: e-readeri

Novije generacije Sony citaca sa touchscreenom(PRS-350,650 i 950) nemaju dodatni touchscreen sloj vec umesto njega infracrvenu mrezu tako da razlika izmedju Kindle 3/DX Grapphite ekrana i onog na Sony-ju ne postoji, osim u formatiranju i fontu.
Mario Pavićević je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.12.2010, 13:34   #203
Amarilis
Član
 
Član od: 8.12.2010.
Poruke: 151
Zahvalnice: 13
Zahvaljeno 7 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Ima li sanse za deteljan review za Notion Ink Adam, kada se bude pojavio u prodaji?
Amarilis je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.12.2010, 13:49   #204
Paladin
Starosedelac
 
Član od: 20.12.2005.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 2.030
Zahvalnice: 147
Zahvaljeno 207 puta na 133 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Imam neku staru Calibre verziju, nisam nikad stavljao noviju, da li se nova samo preinstalira preko stare? Nadam se da ostanu sva moja podešavanja, moja baza knjiga.

Ima li neko ovde Sony PRS-350, 550, 950? Da li je 950 samo za 1" veći od 550 ili ima još nekih razlika?

Ja imam PRS-505 sa 6" i veličina je OK mada bi 7" bilo još bolje. Mislim da je neki optimum 6"-8", preko toga bi meni bilo previše.
Paladin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.12.2010, 19:42   #205
Mario Pavićević
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Mario Pavićević
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: Izmedju korica
Poruke: 4.644
Zahvalnice: 506
Zahvaljeno 1.136 puta na 820 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mario Pavićević
Određen forumom Re: e-readeri

PRS-950 ima i Wi-Fi pored veceg ekrana.
Mario Pavićević je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.12.2010, 13:43   #206
Mithrandir
Član
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 371
Zahvalnice: 113
Zahvaljeno 62 puta na 45 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mithrandir
Određen forumom Re: e-readeri

Citat:
Amarilis kaže: Pregled poruke
Ima li sanse za deteljan review za Notion Ink Adam, kada se bude pojavio u prodaji?
Ovo bi i mene zanimalo
Mithrandir je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.1.2011, 17:44   #207
n00dle
Član
 
Član od: 13.5.2008.
Poruke: 38
Zahvalnice: 16
Zahvaljeno 23 puta na 5 poruka
Određen forumom

mala napomena: Posto se na ovom mestu ranije diskutovalo o ipadu, okacicu ovaj tekst koji sam napisao za jedan drugi forum. Ukratko, uzeo sam ipad, pa mogu iz prve ruke da vam opisem svoje utiske. Sad imam i ipad i kindle, sto je svakako optimalna situacija...

"Dakle, ipad.

Odluka o kupovini je naprasno pala; otisli smo u Metro u nedelju u ponoc, pocetkom decembra. Bila je neka akcija, najjeftiniji model 53k dinara -- naravno, s pdv-om je to izaslo na 58k, ali boze moj, ne odustaje se na kasi. Moze da se nadje polovan za oko 450e, ali hteo sam nov. Za one koji ne znaju, cena zavisi od toga ima li 3G i od kolicine memorije (16, 32 ili 64 gb). Bitno je da je hardver isti.Ja sam ponosan vlasnik verzije s wifi i 16gb hardom.

Da bi ga uopste pokrenuo, mora da bude instaliran itunes na kompu, koji se koristi za sync filmova, muzike, aplikacija itd. Kada se posle prvog synca na ipadu pojavi glavni ekran, krece uzivancija. Ekran je prelep, UI reaguje fluidno i bez greske na svaku vasu komandu, ma sve prosto leti. To se jednostavno mora doziveti, neverovatno je koliko sam cin koriscenja utice na opsti utisak. Kazu da procesor nije posebno jak, ali je ocigledno sve optimizovano do maksimuma. Osecaj tokom koriscenja je fantastican, ko da imas netbook iz buducnosti. Sto je jos bolje, baterija traje dobrih 7-10 sati, ma sta radio. Na primer, jedan film oduzme oko 25% baterije. Znaci moguce je odgledati 4-5 filmova na jedno punjenje! U praksi, ako ga koristim ceo dan, isprazni se do veceri.

Po meni ipad nema smisla porediti s laptopovima ili dedicated e-readerima poput kindlea. Na njemu se ne radi ozbiljan posao. Ipad je savrsen media-consumption device, sto ce reci da se koristi za surfovanje, citanje stripova i knjiga, slusanje muzike, igranje igara, gledanje slika i filmova. Drugim recima, svemu onome cemu vam sluzi i desktop racunar ili laptop, s tim sto je daleko mobilniji i zabavniji za koriscenje. Otkad imam ipad, ne palim kompjuter po nekoliko dana. Gledanje slika, specificno, dobija potpuno novu dimenziju preko ipada -- cak mi je i zena primetila kako se bolje udubis u slike kad su ti tako blizu ocima i kad je toliko intuitivno zumirati i skrolovati kroz fotografije. Cak je i moja mama naucila da ga koristi za 5 minuta.

Prvih nekoliko dana sam se pitao ima li smisla jailbreakovati ga ili ne. Kad sam shvatio koliko su appovi jeftini (najcesce od 1 do 5 dolara, redje 10), odusevio sam se. Na kraju je ispalo da ako napravis hrvatski account, itunes store prihvata nase internet i kreditne kartice! Ura! Nakupovao sam svasta, a ne verujem da sam prevazisao 40e. Realno, ne vidim dobar razlog za jailbreak. To sto ga nisam jailbreakovao mi je dozvolilo da updateujem firmware na 4.2, koji donosi foldere i multitasking. Time je otklonjena jedna od dosadasnjih mana ipada, da nisi recimo mogao da slusas internet radio i surfujes u isto vreme.

Ima gomila dobrih igara za smesno male pare. Vec sam skinuo svasta sto valja: Angry Birds, Plants v Zombies, Perfect Cell, Infinity Blade, Cut The Rope, Osmos, Fruit Ninja... Skoro ceo jedan ekran mi je popunjen igrama. Nisam ni xbox upalio danima. Neke igre koje imamo na kompjuteru, npr. World of Goo, dobiju novu dimenziju kad upravljas prstima. Jos su bolje igre pravljene samo za ipad, kao Cut the Rope, koji je jedna od genijalnijih igara koje sam igrao u poslednje vreme. Infinity Blade, koji pokrece unreal engine, pokazuje sta je ipad u stanju da izgura."
n00dle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.1.2011, 14:21   #208
nightflier
Veteran
 
Član od: 4.3.2008.
Lokacija: Zemun, za sada
Poruke: 580
Zahvalnice: 11
Zahvaljeno 10 puta na 9 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Ovaj model se pojavio u prodaji kod nas, po ceni od 18k RSD: http://www.prestigio.com/products/eB...eader-PER3362B

Meni se izuzetno dopada zbog podrške i za epub i za mobi format. Dapače, evo šta sve podržava: TXT, HTML, OEB, PRC, MOBI, HTM, RTF, TCR, OPF, PDF with Adobe DRM, CHM, EPUB, iw4, iw44, FB2, PDB, DJV, DJVU, MP3, JPEG, BMP, GIF, PNG, TIFF. Definitivno ga kupujem u narednih nekoliko meseci. Po toj ceni, nema šta drugo da se nađe. Sedmoinčni čitač sa lcdom, u boji, naravno, košta oko 12k.
nightflier je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.1.2011, 12:06   #209
Mario Pavićević
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Mario Pavićević
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: Izmedju korica
Poruke: 4.644
Zahvalnice: 506
Zahvaljeno 1.136 puta na 820 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mario Pavićević
Određen forumom Re: e-readeri

Na youtube-u se pojavila nova reklama za mirasol ekrane. Na aktuelnom CES sajmu se ocekuje i prezentacija e-inkove varijante kolor ekrana tako da situacija polako pocinje da bude zanimljiva.
Mario Pavićević je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.1.2011, 10:47   #210
Mario Pavićević
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Mario Pavićević
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: Izmedju korica
Poruke: 4.644
Zahvalnice: 506
Zahvaljeno 1.136 puta na 820 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mario Pavićević
Određen forumom Re: e-readeri

Evo i jedan video kolor e-ink ekrana sa CES sajma, ne vidi se menjanje slika i slicno ali pokazuje dovoljno.
Mario Pavićević je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.1.2011, 21:29   #211
Mario Pavićević
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Mario Pavićević
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: Izmedju korica
Poruke: 4.644
Zahvalnice: 506
Zahvaljeno 1.136 puta na 820 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mario Pavićević
Određen forumom Re: e-readeri

Evo i demoa Marisol ekrana sa CES sajma:
http://www.youtube.com/watch?v=j1KXzg3lDQQ
Odziv deluje jako dobro.
Mario Pavićević je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.1.2011, 21:52   #212
Maladikt
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2006.
Lokacija: In
Poruke: 3.207
Zahvalnice: 840
Zahvaljeno 973 puta na 624 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

@n00dle

Ispade da ti je iPad zamenio i PC i Xbox. Oprosti mojoj mladosti, ali mi je teško da u to poverujem. Osim ako ih koristiš samo za povremeni surf internetom, muziku, filmove i igranje casual igara, što znači da si džabe kupovao Xbox.
Maladikt je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.1.2011, 0:39   #213
Mario Pavićević
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Mario Pavićević
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: Izmedju korica
Poruke: 4.644
Zahvalnice: 506
Zahvaljeno 1.136 puta na 820 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mario Pavićević
Određen forumom Re: e-readeri

Freescale je predstavio novi procesor i kontroler za E-ink ekrane koji moze da prikaze 8 frejmova u sekundi na Pearl(aktuelnoj generaciji) ekrana.
http://www.youtube.com/watch?v=H6KfPhSyI6A
Mario Pavićević je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.1.2011, 18:52   #214
rajto
Član
 
Član od: 29.10.2010.
Poruke: 54
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 7 puta na 6 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Pozdrav svima! Kindl imam vec par meseci i na pocetku bih odmah rekao da je ovaj uredjaj za svakog ko se muci sa citanjem knjiga u elektronskom formatu na kompjuteru ili jednostavno ima zelju za prosirivanjem svoje kucne biblioteke, sada u elektronskom obliku (zaista kolicina knjiga na engleskom jeziku koje mozete naci na internetu je neverovatna).

Dakle, ukoliko vam citanje knjiga na engleskom nije problem, kindl je definitivno za vas. Naravno knjige na srpskom takodje ne predstavljaju problem kindlu, ali su nazalost daleko manje zastupljene na internetu i verovatno cete vise uspeha imati posecivanjem lokalne biblioteke. Medjutim ponavljam jos jednom, knjige na nasem jeziku se citaju bez problema.


Pri druzenju sa kindlom ovih par meseci pored brojnih prednosti koje ima, normalno, uocio sam i par mana.

1) Rad sa pdf-om. Kindl podrzava pdf format, ali je vrlo cest slucaj da slova budu isuvise sitna prilikom citanja, zoom opcija moze da pomogne, ali nedovoljno. Konverzija u .mobi format je uglavnom jedino resenje, a ona cesto nije savrsena. Pogotovo ako knjiga sadrzi dosta slika. Cak i kad nema slika konverzija u .mobi format moze u redjim slucajevima da bude losija (redovi lose rasporedjeni, kao sto je rekao korisnik sa prethodne strane).


2) Nepodrzavanje epub-a, djvu-a, doc-a
. Konverzija ovih fajlova u mobi je uvek moguca, mada bi bilo lepo kad pi prirodna podrska bila moguca.


Resenje ovih problema posle nekog vremena sam uspeo da nadjem.

Doukan OS

Da, operativni sistem za kindl. Kineski na pocetku, a sada i na engleskom.

Evo sta sve vas kindl dobija instaliranjem ovog OS-a:

EPUB, CHM, DOC and djvu documents on your Kindle? It’s possible! The alternative OS for Kindle, Duokan, is now available with an english GUI supporting these document types. Duokan works with Kindle 2, 3 and DX and it will install besides the original OS, so you’re able to switch easily between it and the original Kindle OS.

With Duokan you’re not just able to read EPUBs. Another convenient feature is that Duokan is able to change the font size or crop the white border for PDFs. To crop the white border, open the PDF, press “Aa” and select “Screen Zoom A”. To change the font size, open the PDF, press “Aa” and select “Smart Layout”. After this you may press “Aa” again and adjust the font size. While the crop feature leaves the original PDF design untouched, the smart layout feature tries to adjust the PDF, so the results may be dissatisfying. You should bear in mind that the current version is a beta version.




I eto tako su sve moje muke resene. Pdf-ovi sa slikama napokon mogu da se citaju bez ikakvih problema, pored normalnog postoji i ''smart layout'', zumiranje je daleko bolje odradjeno. Epub radi bez ikakvih problema.
Djvu i i doc na kindlu? Odlicno!


Evo i par slika kako sve to izgleda:

EPUB

Kindle3 Duokan displaying a PDF with Smart Layout

Sajt na kome imate uputsvo za instalaciju kao i ove slike uvelicane :

http://flip.netzbeben.de/2010/11/duo...ish-gui-today/

Odlicna stvar je takodje sto kada instalirate Doukan niste ''zarobljeni'' da samo njega koristite. Uvek mozete prebaciti na obican Kindle OS.

Brisanje OS-a je takodje jednostavno tako da ni to nije problem.

Jedina mana je sto ne cita nasa slova (ć, č, dž itd.). Naravno ovo se odnosi za mobi i epub, pdf cita najnormalnije. U ovakvim slucajevima prebacim na Kindlov OS i citam.

E sad ako biste zeleli jos bolji izgled pdf-a na vasem kindlu postoji nacin da konvertujete gotovo bilo koji pdf fajl u mobi ili epub i budete sigurni da redovi ostanu na svojim mestima, bez ikakvih razmaka ili slicnih problema.

Program se zove ABBY Fine Reader 10

Cropovanje pdf-ova radi odlicno, nema vise belih praznina. Redosled konvertovanja mi je obicno ovakav. Ubacim ''problematican'' pdf u program, cropujem praznine, konvertujem u rtf. (ili direktno sacuvam pdf ukoliko ima slika, na Doukanu bi trebalo sasvim solidno da se cita). Rtf u Calibre-u konvertujem u .mobi ili epub i citam. Do sada mi nijedan fajl obradjen na ovaj nacin nije pravlo probleme.

Sto se tice download-a, ne bih da reklamiram pirateriju ali ovaj program mozete naci znate vec gde .

To je otprilike to. Ovim su moje muke sa kindlom resene.
rajto je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku rajto na korisnoj poruci:
Covenant (8.2.2011), Zmajodkaraburme (3.2.2011)
Stara 18.1.2011, 7:44   #215
Mario Pavićević
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Mario Pavićević
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: Izmedju korica
Poruke: 4.644
Zahvalnice: 506
Zahvaljeno 1.136 puta na 820 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mario Pavićević
Određen forumom Re: e-readeri

Moze se kupiti u Best buy-u,Target-u i Staples-u. Mozda se u medjuvremenu pojavio jos negde, ali to su mesta koja sigurno imaju ugovor o distribuciji Kindle uredjaja.
Inace, pojavio se i video tutorijal koji objasnjava proceduru uklanjanja DRM zastite sa knjiga namenjenih Kindle-u, u edukativne svrhe naravo.
http://www.youtube.com/watch?v=jqQOk...layer_embedded

Poslednja ispravka: Mario Pavićević (18.1.2011 u 8:55)
Mario Pavićević je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.1.2011, 6:35   #216
Mario Pavićević
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Mario Pavićević
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: Izmedju korica
Poruke: 4.644
Zahvalnice: 506
Zahvaljeno 1.136 puta na 820 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mario Pavićević
Određen forumom Re: e-readeri

Best Buy
Target
Staples
Mario Pavićević je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.1.2011, 12:36   #217
Amarilis
Član
 
Član od: 8.12.2010.
Poruke: 151
Zahvalnice: 13
Zahvaljeno 7 puta na 7 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Na internetu sam pronasla podatak da moze da se kupi i u Rumuniji, na sajtu www.emag.ro
Amarilis je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.1.2011, 13:26   #218
Mario Pavićević
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Mario Pavićević
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: Izmedju korica
Poruke: 4.644
Zahvalnice: 506
Zahvaljeno 1.136 puta na 820 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mario Pavićević
Određen forumom Re: e-readeri

Interesantna informacija, ali tamo kosta 165 eura naspram 110e u americi, a opet, ako nemas nikog odande ko bi ti ga doneo nista ne dobijas jer opet te ceka carina i porez.
Mario Pavićević je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.1.2011, 12:45   #219
Emonac
Član
 
Član od: 3.10.2009.
Lokacija: Ljubljana
Poruke: 95
Zahvalnice: 11
Zahvaljeno 20 puta na 15 poruka
Određen forumom Re: e-readeri

Šta mislite o ovoj spravi?

http://www.youtube.com/watch?v=IqQqCTJznkI

Cena je dosta ok. Ali, koliko je mamljiva, toliko i odbija. Ja bih prvenstveno stvarčicu imao za čitanje knjiga/stripova. Eventuelno za slušanje muzike uz čitanje... Sve ostale aplikacije me ne interesuju previše. Za te stvari imam laptop.

http://www.dealextreme.com/p/7-touch-screen-lcd-google-android-2-1-tablet-pc-w-wifi-camera-hdmi-tf-2-mini-usb-arm11-800mhz-54065




Šta mislite ostali?

Poslednja ispravka: Emonac (26.1.2011 u 23:24)
Emonac je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.1.2011, 7:33   #220
Mario Pavićević
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Mario Pavićević
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: Izmedju korica
Poruke: 4.644
Zahvalnice: 506
Zahvaljeno 1.136 puta na 820 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mario Pavićević
Određen forumom Re: e-readeri

O sve vecoj popularnosti knjiga u elektronskoj formi govori i finansijski izvestaj Amazona za predhodnu godinu, a iz njega 2 najzanimljivje stavke:

-Amazon.com is now selling more Kindle books than paperback books. Since the beginning of the year, for every 100 paperback books Amazon has sold, the Company has sold 115 Kindle books. Additionally, during this same time period the Company has sold three times as many Kindle books as hardcover books. This is across Amazon.com’s entire U.S. book business and includes sales of books where there is no Kindle edition. Free Kindle books are excluded and if included would make the numbers even higher.
-The Company sold millions of third-generation Kindle devices with the new advanced paper-like Pearl e-ink display in the fourth quarter and the third-generation Kindle eclipsed “Harry Potter and the Deathly Hallows” as the bestselling product in Amazon’s history.


Podatak da se preko Amazona prodaje vise e-knjiga nego stampanih izdanja je svakako iznenadjujuc skok. Broj prodatih Kindle uredjaja je opet zamaskiran, moze biti 2 miliona a moze biti i 50 ali u svakom slucaju ovaj izvestaj nalazim jako zanimljivim.
Mario Pavićević je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 1:31.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com