Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Osnovne komponente

Osnovne komponente Procesori, ploče, memorije...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 15.7.2006, 22:56   #41
sErGiO
Član
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 257
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Hladjenje racunara..sta koristite?

Citat:
Flexy kaže:
Mislim da je trebalo da zarotiras cooler za 180 stepeni. Tako bi vazduh bolje prolazio kroz telo hladnjaka i samim tim bi imao bolje hladjenje. ovako pravis dve ˝kontra struje˝.
Bilo je i tako okrenuto, ali posto sam nedavno promenio plocu i presao na DFI kod kojeg je socket zarotiran za 90 stepeni u odnosu na EPoX-a sada je situacija potpuno drugacija.
sErGiO je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.7.2006, 23:26   #42
Flexy
Član
 
Član od: 4.6.2006.
Lokacija: High in the sky...
Poruke: 81
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Talking Re: Hladjenje racunara..sta koristite?

ne znam kako je sada na dfi ploci, ali ako radi posao kako treba, onda ne treba da brines. vazno je da nista ne remeti protok vazduha u kucistu
Flexy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.7.2006, 0:16   #43
mad_skillz
XXXtreme
 
Član od: 13.1.2006.
Lokacija: Dorćol, šipka
Poruke: 5.244
Zahvalnice: 435
Zahvaljeno 732 puta na 520 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku mad_skillz
Određen forumom Re: Hladjenje racunara..sta koristite?

ja sam stavio i napred i nazad da u istom smeru duvaju, dok jedan uvlachi onaj drugi izvlachi , jer je isti smer vazduha
mad_skillz je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.7.2006, 1:25   #44
Flexy
Član
 
Član od: 4.6.2006.
Lokacija: High in the sky...
Poruke: 81
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Talking Re: Hladjenje racunara..sta koristite?

Citat:
mad_skillz kaže:
ja sam stavio i napred i nazad da u istom smeru duvaju, dok jedan uvlachi onaj drugi izvlachi , jer je isti smer vazduha
to je dobro, tako se postize najbolji protok vazduha u kucistu. stavise, mislim da je sve preko toga (u broju ventilatora) potpuno nepotrebno. maximum tri, ali ne vise od toga, buka postaje prevelika
Flexy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.7.2006, 1:36   #45
Brane
Član
 
Član od: 22.5.2006.
Lokacija: zrenjanin
Poruke: 167
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Hladjenje racunara..sta koristite?

Ja imam 4 obicna mislim 12mm dva napred dva nazad i kada stavim papir sa strane na one rupice na kucistu zalepi ga ! To vam je naj lakse da proverite da li protok dobar. I apsolutno se slazem da je sve preko 4 ventilatora izivljavanje !!!!
Brane je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.7.2006, 1:48   #46
mad_skillz
XXXtreme
 
Član od: 13.1.2006.
Lokacija: Dorćol, šipka
Poruke: 5.244
Zahvalnice: 435
Zahvaljeno 732 puta na 520 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku mad_skillz
Određen forumom Re: Hladjenje racunara..sta koristite?

Citat:
Flexy kaže:
to je dobro, tako se postize najbolji protok vazduha u kucistu. stavise, mislim da je sve preko toga (u broju ventilatora) potpuno nepotrebno. maximum tri, ali ne vise od toga, buka postaje prevelika
pa dobro , ako imash neko kucishte dobrog kvaliteta , onda redukcija buke je veca mada normalni kuleri 8ce,9ke i 12ce ne prave mnogo buke ako ih pravilo namestish..
mad_skillz je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.7.2006, 18:02   #47
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Cool Re: Hladjenje racunara..sta koristite?

U principu, veći ventilatori su sporiji a imaju isti ili veći protok vazduha od manjih. Da bi manji ventilator postigao učinak većeg mora da se vrti brže i eto vam buke. Ja više ni ne znam koliko ventilatora imam (imao sam 18, ali sam sad neke poskidao). 8" rade na 7V 12" su ionako tihi a odlično 'lade. Jedino Dual Storm pravi žešću buku kad je "odvrnut" do kraja, ali nema potrebe da radi više od 3/4 snage kad je proc fully loaded.
Rocker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.7.2006, 18:10   #48
mad_skillz
XXXtreme
 
Član od: 13.1.2006.
Lokacija: Dorćol, šipka
Poruke: 5.244
Zahvalnice: 435
Zahvaljeno 732 puta na 520 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku mad_skillz
Određen forumom Re: Hladjenje racunara..sta koristite?

Citat:
Rocker kaže:
U principu, veći ventilatori su sporiji a imaju isti ili veći protok vazduha od manjih. Da bi manji ventilator postigao učinak većeg mora da se vrti brže i eto vam buke. Ja više ni ne znam koliko ventilatora imam (imao sam 18, ali sam sad neke poskidao). 8" rade na 7V 12" su ionako tihi a odlično 'lade. Jedino Dual Storm pravi žešću buku kad je "odvrnut" do kraja, ali nema potrebe da radi više od 3/4 snage kad je proc fully loaded.
pa 18 , nije ni chudo shto ti je bilo buchno , ja ih imam 7 i ekstra hlade i nema buke uopshe
mad_skillz je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.7.2006, 22:10   #49
Flexy
Član
 
Član od: 4.6.2006.
Lokacija: High in the sky...
Poruke: 81
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Talking Re: Hladjenje racunara..sta koristite?

Citat:
mad_skillz kaže:
pa dobro , ako imash neko kucishte dobrog kvaliteta , onda redukcija buke je veca mada normalni kuleri 8ce,9ke i 12ce ne prave mnogo buke ako ih pravilo namestish..
za hladjenje je najbitnije kako su ventilatori postavljeni. sreca da proizvodjaci kucista oznacavaju mesta za ventilatore. da nije tako mnogi bi imali spaljene gomilice silicijuma i germanijuma. najveci proizvodjaci kompova se ubise da sve ohlade kako treba, a da kompovi budu tihi.
Flexy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.6.2007, 21:26   #50
nikola87
Deo inventara foruma
 
Član od: 12.11.2006.
Lokacija: BG, centar
Poruke: 10.474
Zahvalnice: 1.090
Zahvaljeno 2.020 puta na 1.629 poruka
Određen forumom

otvaram ovu temu prvenstveno zato sto mene zanima( a verujem da ce zanimati i druge) koji su kuleri najefikasniji za hladjnje kucista( uvacenje i izvlacenje vazduha).Ovde mozemo pisati iskustva sa raznim kombinacijama kulera i nacinima njihovog postavljanja sa ciljem da se obezbedi sto bolje hladjenje i cirkulacija vazduha.Bilo bi dobro da svako napise tacan model kulera koji koristi i broj obrtaja istog i subjektivan osecaj buke.
Moderatorima predlozem da ovu temu postave u "bitne" naravno ako bude odgovora od stane forumasa.

pozz....

evo ja cu prvi:

Imam codegen brizu koja ima 2 svetleca kulera(osmice) na sebi.Jedan se nalazi na prednjoj maski kucista i ima ulogu da uvlaci vazduh dok je dugi na gornjem delu i sluzi da izbacije vazduh.Ultra su tihi ali nisam siguran za broj obrtaja.Mislim da je ovo odlican nacin hladjenja mada uvek moze mnogo bolje.
Razmisljam da stavim jednu osmicu ili dvanaesticu na zadnji deo da bude jos bolje izbacivanje toplog vazduha.Bilo bi dobro ako bi neko mogao da mi preporuci neki ultra tihi kuler ali da nije mnogo skup(do 700din)

Poslednja ispravka: Freško (18.6.2007 u 23:55) Razlog: spajanje
nikola87 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.6.2007, 2:32   #51
Maverick78
Veteran
 
Član od: 9.7.2006.
Lokacija: The Crystal Ship
Poruke: 584
Zahvalnice: 130
Zahvaljeno 101 puta na 73 poruka
Određen forumom Re: najbolje hladjenje kucista

tema jeste najbolje hladjenje,ali evo ja cu reci ok hladjenje kako sam ja rjesio,eh sad dal je najbolje ne znam
elem,nabacio sam dvije osmice naprijed,jedna je u samom dnu i bije u graficku,jednu sam stavio malo visocije,tacnije u prostor gdje ide optika,imam jednu opiku pa je bilo prostora da se stavi kuler ispod a nazad je jedna osmica i jedna dvanaestica sa starne,na stranici kucista ma bije na sve strane hehe. imam prostor pozadi za jos jednu osmicu,pa mozda i tu nabacim jos jednu,nije na odmet temp graficke ne prelazi 40-41,navece padne i na 37-38,eh proc mi je ovih dana oko 42 do 45,ali je preko dana toplo,navece ide oko 40.
nikola87,ja sam kupio chieftecove kulere,i bas sam tu 12-ticu chieftecovu platio negdje oko 700 dindzi,i mogu ti reci da je tiha,ja sam licno zadovoljan.
Maverick78 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.6.2007, 2:50   #52
Master Neo
Deo inventara foruma
 
Član od: 30.11.2005.
Lokacija: Stan
Poruke: 3.102
Zahvalnice: 374
Zahvaljeno 456 puta na 282 poruka
Određen forumom Re: najbolje hladjenje kucista

Citat:
nikola87 kaže: Pregled poruke
evo ja cu prvi:

Imam codegen brizu koja ima 2 svetleca kulera(osmice) na sebi.Jedan se nalazi na prednjoj maski kucista i ima ulogu da uvlaci vazduh dok je dugi na gornjem delu i sluzi da izbacije vazduh.Ultra su tihi ali nisam siguran za broj obrtaja.Mislim da je ovo odlican nacin hladjenja mada uvek moze mnogo bolje.
Razmisljam da stavim jednu osmicu ili dvanaesticu na zadnji deo da bude jos bolje izbacivanje toplog vazduha.Bilo bi dobro ako bi neko mogao da mi preporuci neki ultra tihi kuler ali da nije mnogo skup(do 700din)
I ja imam istu brizu, oni kuleri ne da su tihi nego se uopste ne cuju. Stavio sam ih na uvo i uopste se ne cuju. Kad bih nasao takve iste uzeo bih sigurno jos dva mozda cak i tri. Razmisljao sam da uzmem cak i one ogromne kulere, sto su bas veliki, rekao bih veci od 12-ica, ali ne znam koliko su bucni.
Master Neo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.6.2007, 9:16   #53
nikola87
Deo inventara foruma
 
Član od: 12.11.2006.
Lokacija: BG, centar
Poruke: 10.474
Zahvalnice: 1.090
Zahvaljeno 2.020 puta na 1.629 poruka
Određen forumom Re: najbolje hladjenje kucista

koji su to kuleri na brizi,ja bih uzeo jos 2 takva ako mogu da se nadju u prodaji.Ne da su tihi.......nego.....
nikola87 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.6.2007, 12:58   #54
mad_skillz
XXXtreme
 
Član od: 13.1.2006.
Lokacija: Dorćol, šipka
Poruke: 5.244
Zahvalnice: 435
Zahvaljeno 732 puta na 520 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku mad_skillz
Određen forumom Re: najbolje hladjenje kucista

modovan chebro xpiderII
napred gore 1x80mm CM i dole 1x92mm Zalman ZM-F2, pozadi 1x120mm CM..najvishe se dere zalman a i namerno sam ga stavio kod hdd..
po meni zalman ima odlichne kulere za kucishta a chak su jeftiniji od cm u vecini sluchajeva
bitan vam je i cable management jer ako imate kilo kablova vazduh ne moze da struji propisno pa samim tim ventovi gube f-ju
mad_skillz je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.6.2007, 18:51   #55
Pjanovic
Banned
 
Član od: 22.1.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 10.077
Zahvalnice: 2.940
Zahvaljeno 2.739 puta na 1.903 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Pjanovic
Određen forumom Re: najbolje hladjenje kucista

Jedna stvar oko kucista. Planiram da kupim sledece kuciste:
Thermaltake Mambo black, middle tower, 4x5.25", 120mm fan (17dBa), dual USB2, FW, audio&speaker, tool-free, no PSU
U nazivu pishe da ima samo jedan kuler (fan). Da li je to dovoljno za vruce letnje overclockerske dane, i gde je najpotrebnije da bude kuler u kucistu, tj. sta najvishe greje, da li kod graficke, hard diska, da uvlachi ili izvlachi vazduh.
Ne znam gde je na ovom kucistu postavljen kuler.
Pjanovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.6.2007, 18:54   #56
nikola87
Deo inventara foruma
 
Član od: 12.11.2006.
Lokacija: BG, centar
Poruke: 10.474
Zahvalnice: 1.090
Zahvaljeno 2.020 puta na 1.629 poruka
Određen forumom Re: najbolje hladjenje kucista

pa u principu trebalo bi da imas 2 kulera u kucistu jedan koji uvlacivazduh a drugi koji izbacuje.Naravno sve zavisi od tipa kucista i prostora za montiranje kulera.Fora je da se uspostavi sto bolje cirkulisane vazduha.
nikola87 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.6.2007, 18:59   #57
Pjanovic
Banned
 
Član od: 22.1.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 10.077
Zahvalnice: 2.940
Zahvaljeno 2.739 puta na 1.903 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Pjanovic
Određen forumom Re: najbolje hladjenje kucista

Kupio bih ovo kuciste: (kosta 3600 din)
Thermaltake Mambo black, middle tower, 4x5.25", 120mm fan (17dBa), dual USB2, FW, audio&speaker, tool-free, no PSU.
Zanima me da li je dovoljan ovaj jedan kuler (fan) za vruce letnje overclockerske dane. Ne znam na kom mestu je postavljen taj jedan fan na ovom kucistu.
Gde je najpotrebnije da bude kuler, kod graficke, hdd-a, da izvlachi ili uvalchi vazduh ?
Pjanovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.6.2007, 19:45   #58
Martok
Veteran
 
Član od: 24.1.2006.
Lokacija: U Gostima
Poruke: 844
Zahvalnice: 140
Zahvaljeno 302 puta na 168 poruka
Određen forumom Re: najbolje hladjenje kucista

Ja sam nabudzio jedan kuler od starog napajanja na zadnju stranu kucista odmah iznad graficke a ispod napajanja . Sada prakticno imam dva velika ventilatora jedan ispod drugog pri vrhu zadnje strane kucista (jedan je ovaj nabudzeni a drugi je od napajanja). Nisam stavio njedan da uvlaci vazduh, kuciste mi je i tako suplje pa uvlaci vazduh na sve strane (uglavnom sa vrha i dna , manje sa prednje strane). Ukratko dize buku ali radi OK
Martok je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.6.2007, 23:45   #59
Nicolas
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Lokacija: No pain!
Poruke: 3.062
Zahvalnice: 299
Zahvaljeno 397 puta na 300 poruka
Određen forumom Re: najbolje hladjenje kucista

Citat:
Master Neo kaže: Pregled poruke
I ja imam istu brizu, oni kuleri ne da su tihi nego se uopste ne cuju. Stavio sam ih na uvo i uopste se ne cuju. Kad bih nasao takve iste uzeo bih sigurno jos dva mozda cak i tri.
Citat:
nikola87 kaže: Pregled poruke
koji su to kuleri na brizi,ja bih uzeo jos 2 takva ako mogu da se nadju u prodaji.Ne da su tihi.......nego.....
Imate osmice za male pare, CM, a buka po specifikacijama ne prelzi 13db. Rekao bih da je to nesto slicno ako ne i bolje.
Evo ovde.
Nicolas je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.6.2007, 2:39   #60
Garson
Deo inventara foruma
 
Član od: 12.2.2006.
Lokacija: Across The Sky
Poruke: 6.252
Zahvalnice: 269
Zahvaljeno 544 puta na 343 poruka
Određen forumom Re: najbolje hladjenje kucista

Citat:
Pjanovic kaže: Pregled poruke
Jedna stvar oko kucista. Planiram da kupim sledece kuciste:
Thermaltake Mambo black, middle tower, 4x5.25", 120mm fan (17dBa), dual USB2, FW, audio&speaker, tool-free, no PSU
U nazivu pishe da ima samo jedan kuler (fan). Da li je to dovoljno za vruce letnje overclockerske dane, i gde je najpotrebnije da bude kuler u kucistu, tj. sta najvishe greje, da li kod graficke, hard diska, da uvlachi ili izvlachi vazduh.
Ne znam gde je na ovom kucistu postavljen kuler.
Taj vent koji dolazi uz kucishte je montiran pozadi, a Mambo ima i jedno mesto napred za 12-icu.Znaci max dve dvanestice, shto je sasvim dobro hladjenje.Ako uzmesh Mambo obavezno uzmi josh jednu 12-icu.
EDIT:
Shto se tice tih silent 80mm ventova njihov problem je vrlo nizak CFM (tj. protok vazduha), npr. ovaj CM od 13dB ima svega 15.72 CFM shto je smeshno.Dzaba nizak nivo buke kad vent maltene i ne duva.
Garson je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
"Mreženje" dva računara, 10m udaljeni. Deusdies Komunikacioni uređaji i umrežavanje 20 4.7.2010 21:52
Umrežavanje viže računara! dzeno Komunikacioni uređaji i umrežavanje 2 27.5.2010 21:53
Koju marku notebook računara koristite? ™wL@dA™ Prenosni računari 68 1.4.2010 15:28
Hlađenje računara. Pomoć! knezevicaca Ostale komponente 22 24.3.2009 23:42
Dva računara na jedan štampač Tomas Srbija Komunikacioni uređaji i umrežavanje 1 7.10.2008 0:48


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 8:35.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com