Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim?
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Šta da kupim? Saveti oko kupovine novog ili nadogradnje starog računara

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 21.10.2009, 2:11   #1
milanp
Član
 
Član od: 13.12.2005.
Poruke: 70
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom 40000(bez grafike) + 15000(monitor)

Pozdrav svima
Planiram kupovinu nove konfiguracije u narednih 2-3 nedelje,pa sam resio da se konsultujem na vreme, a verovatno ce se i oduziti rasprava .Zato mi je potrebna pomoc dobih ljudi sa ovog foruma. Cena bi trebala da bude oko 40000 + 15000 za monitor.Koristice se za standardne aktivnosti ali i za novije igrice pa je neophodna dobra grafika(no sada nije u prvom planu).Citao sam po forumu neke teme i vidim da AMD daje vise za iste pare od intela kod procesora, odnosno vise od Nvidie kod grafike pa cu uzeti AMD konfiguraciju. Konfiguracija bi trebalo da bude pogodna za neki buduci upgrade sto se tice grafike i rama prevashodno, procesor ne bi menjao verovatno.

1.Ploca.Potrebno bar 2 ili jos bolje 3 PCI slota zbog modema i Sky star kartice. Za ram 4 slota za ddr 3 memoriju.Zvucna integrisana ok. Takodje neophodan je rs232 slot(9-pinski). Ovo predpostavljam da nema na novim plocama, pa ako znate za neki adapter usb/rs232 to bi mi bilo neophodno svakako. Citam dobre preporuke za Biostar ploce, sta mislite o modelu BIOSTAR TA790GX A3+ za oko 93 eura. Ima integrisanu grafiku, to mi je dobro za pocetak pa cu kasnije ubaciti neku posebno. Koja je razlika izmedju PCI Express x1(sta se u njh ubacuje?) i PCI Express x16(ovi su za graficku valjda)?

2. Procesor AMD ali stvarno ne znam koji.Vidim oznake x2,x3,x4 L2,L3 kes memoriju ali nemam predstavu o brzini.Neki su brzi sa programima neki sa igricama(valjda ovi sa l3 kes memorijom). Ja bi pre uzeo neki bolji za igre(posto ne verujem da cu koristiti neke ekstremno zahtevno programe). Vidim da su preporuke za Phenom X3 720, pa ako je dobar onda OK. Nebi bilo lose da moze malo da se klokuje kasnije ako bude potrebno, ali sa postojecim hladjenjem na njemu da se ja nebi cimao oko zamene(ili to nije nesto komplikovano?).Kod ovih procesora sa 3 jezgra postoji mogucnost otkljucavanja 4-og,da li se to prepoprucuje i koliki je tu dobitak u performansama? Da li je u tom slucaju odmah potrebno dodatno hladjenje? Vidim da je dosta bitno da procesor dovoljno dobar da moze da izvuce maksimum iz graficke, a posto ce ova konfiguracija potrajati sigurno bar 4-5 godina, da li pomenuti Phenom moze da izvuce maksimum iz recimo trenutno najjace graficke na trzistu(ati 5870 ili koja vec nebitno). Pitam zbog slucaja ako budem kasnije menjao graficku (za recimo 5870 ili slicno) da li ce procesor moci to da isprati, posto procesor nemam nameru da menjam? Mozda pitam previse ali ako neko ima predstavu neka kaze nesto o tome. Citao sam na raznim mestima i misljenja su podeljena, neki tvrde da je dovoljan neki prosecan procesor za bilo koju igru, a drugi kazu da treba sto bolji,tako da nemam predstavu ko je u pravu.

3.Ram memorija. Mislio sam da uzmem za pocetaK 2 GB jer necu imati dovoljno za jos 2 GB. Kolika je razlika izmedju ddr2 i ddr3 memorije? Mislio sam pre uzeti ddr3 zbog kasnijeg eventualnog dodavanja. Spominju se nekakve latencije, koliko je to bitno u radu i sta je to(jel to ono cl5,cl6,cl8...) ? Da li slucajno postoje moduli od 4 GB? Ja ih nisam video ali ploce sa 4 slota podrzavaju do 16 GB, znaci postoje verovatno ali nisu nesto popularni

4.Hard disk. 320GB sasvim dovoljno, sa 16 MB kesa. Western digital ili neki bolji preporucite.

5.DVD rezac. Valjda nema neke razlike medju poizvodjacima. Ako imate bas neku posebnu preporuku recite. Samsung je valjda ok.

6.Graficka. Koliko sam ja citao izgleda da je 4850 dobar izbor u odnosu na cenu. Uzeo bi Sapphire ili Gainward valjda su najbolji.E sad tu je i 4870 koji skuplja oko 40 % ali da li je i toliko bolja(mada verovatno necu ni imati dovoljno para za nju). Prednost bi bila mogucnost klokovanja, pa je potrebana neka sa odlicnim hladjenjem. Kolika je prednost kartice sa 1MB memorije u odnosu na 512 MB. Izgleda ne velika, ali gde se to moze primetiti u toku igranja? Postoje i neke toxic i vapor x verzije, o cemu se tu radi da li vredi uzeti tako nesto? Takodje spominju se neke Direct x 11 kartice. Nikad mi nije zapravo bilo jasno sta je taj direct x(znam da je nesto za igrice), ali koja je prednost tih direct x 11 u odnosu na direct x 10 kartice? Ipak ova kupovina ce uslediti za nekih 2 meseca verovatno, da li se ocekuje neki veci pad cena nekih boljih modela?

7.Napajanje. Sad potrebno je nesto sto ce moci da zadovolji potrebe konfiguracije, ali vidim da ce me to prilicno kostati,
ne mogu da verujem da su cene cak 6-7 hiljada za neko zadovoljavajuce napajanje.Nesto mi nelogicno da su tolike cene, ali ipak je tako. Znaci koliko mi vati treba minimum od nekog jaceg proizvodjaca? Tu je i kuciste da li ono dolazi uz neko napajanje od 6-7 hiljada ili treba i za njega da izdvojim par hiljada?

8.Monitor. Uzeo bi neki od bar 22" ali nemam predstavu o kvalitetu. Trebao bi imati DVI obavezno. Vec sam rekao da bi trebao biti oko 15h, ali ne znam ima li za te pare da se nadje nesto solidno. ako imate neku dobru preporuku poslusacu. Sta su najbitnije osobone kod monitora(kontrast, osvetljenje, vreme odziva, sta vec?). Sta mislite o samsung p2250 za nekih 16500 (kontrast 50000:1, valja li to)?

Dakle ja sam zamislio nesto ovako:

BIOSTAR TA790GX A3+ - 93e
Phenom II X3 720 2.8GHz 7.5MB Black Edition - 94e
Transcend 2GB 1333MHz DDR3 - 35e
Western Digital Caviar Blue 320GB 7k 16MB SATA300 WD3200AAKS - 36e
Samsung SH-S222A - 19e
Thermaltake W0104RE 650w - 73e
Kuciste obicno - 30e
Monitor Samsung p2250 - 167e

Znaci oko 36000 bez monitora.Taman da dodam jos mis, tastaturu, zvucnike neke 2.1 obicne i to je oko 40000. Kasnje dodam jos 2 giga rama i neku pristojnu grafiku i to je to. Sta mislite?

E sad sve pozeljne komponente necu naci u jednoj radnji sigurno,koliko je komplikovano da sam sve to sastavim.Najvise me brine procesor, da li je komplikovano postavljanje? ostalo valjda nije problem. Sta mislite o tome?

To je sve. Nadam se da sam bio dovoljno koncizan,izvinjavam se na duzini posta ali nisam umeo krace, jer prosli put kada sam kupovao konfiguraciju nisam imao nikoga da se konsultujem i naravno da su mi uvalili krsh . Zato sada ne bi smeo da ponovim istu gresku,pa sam mozda malo preterao za pisanjem. Ko je imao strpljenja da procita sve ovo nadam sa i da ima neki predlog. Unapred se zahvaljujem svima koji budu pomogli.

Poslednja ispravka: milanp (21.10.2009 u 2:18)
milanp je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.10.2009, 3:56   #2
Thaedass
WALL-E
 
Avatar korisnika Thaedass
 
Član od: 4.9.2009.
Poruke: 4.423
Zahvalnice: 404
Zahvaljeno 1.255 puta na 909 poruka
Određen forumom Re: 40000(bez grafike) + 15000(monitor)

Apsolutno nema potrebe da se izvinjavas zbog duzine posta Izneo si svoje zelje i odredjena misljenja toliko precizno da ce ti neko sastaviti maksimum za tvoja ocekivanja

Posto meni AMD konfiguracije nisu jaca strana (a ni pioritet) ostavicu to nekom kome jesu

1. PCIex1 slot sluzi za kartice. On je trebao da zameni klasican PCI slot s tim sto to jos nije u potpunosti zazivelo. Ima da se nadju zvucne kartice za ovaj slot,ali ako me secanje drzi skuplje su od klasicnih. PCIex16 je slot koji sluzi za graficke kartice

2.Sto se standardnog (Box) hladjenja kod AMDa tice moci ces da klokujes do neke razumne vrednosti. AMD nije bas poznat po nekom "jacem" overklokovanju za razliku od Intela koji znaju da idu i do +100%. Sam postupak zamene kulera nije tezak,ali zahteva strpljenja i obavestenosti (ako radis to prvi put).Pre nego sto pocnes zamenu poteras 5min nekog programa za testiranje procesora koji ce ga zagrejati malo radi lakseg skidanja jer tzv "zvaka" na kuleru zna da posteno zapekne. Ili uzmes i otpakujes neki veci .rar/.zip. Kabl od napajanja ventilatora se otkaci sa ploce,kuler se otkaci i lagano izvuce napolje. Ostatak zvake se blago skine sa pamucnom krpicom (najbolje su one za ciscenje objektiva za foto aparate ili "coroskope" ) uz kap medicinskog alkohola. Naravno ovo se mora pazljivo raditi da sama tecnost ne bi zasla u samo podnozje procesora i kasnije napravila katastrofu. Stavi se termalna pasta velicine zrna pirindza na sredinu procesora i lagano i pazljivo montira novi kuler. Kuler se osigura i kabal od napajanja prikljuci na njegovo mesto (CPU_FAN). Koliko 5870 procesorske snage zahteva ti ne bih znao reci jer su u svim testovima koristili jake i7 procesore. Mada mislim da ce 3.7GHz kod Intela i 3.5GHz kod AMDa biti dovoljno. Ovaj podatak uzmi s rezervom jer samo nagadjam.

3. Ta ploca koji si naznacio podrzava DDR3 memoriju pa ti izbor ostaje samo na njoj (ako mora bas ta ploca). Razlika izmedju DDR2 i DDR3 na istim "taktovima" ide u prilog starije dok je za jedan stepenik jaca DDR3 malko brza. U svakom slucaju bolje ici na DDR3 koji zna biti jeftiniji (jer je/ce DDR2 poskupeo/ti) i predstavlja buducnost. Inace negde se spominjalo da je DDR3 memorija bolja za 5% od starije. Da,oznaka CL5/6/7/9 govori o latencijama memorija. Zavisno od potreba i afiniteta korisnika se i biraju. DDR3 uz CL7 je pun pogodak,ali ni CL9 nije los. Moduli od 4Gb postoje,ali su jos uvek neisplativi jer su skupi.

4. Recimo WD3200AAKS bih ti preporucio jer ga imam u konfi iz potpisa i sluzi me bez ikakvih problema vec 10 meseci.

5. Samsung SH-S222S/BEBE uglavnom preporucujemo od optike

6.Veci pad cena je nezahvalno prognozirati. Moguce je da ce cene jos malo pasti,ali verovatno za nesto neznatno. 4870 je malo brza od 4850 za koliko je i skuplja. 4870 je po meni bolji izbor,ali videcemo razvoj cena jer se tu nudi i 5770 koji podrzava Dx11. Razliku izmedju Dx10 i Dx11 ti opet ne bih znao reci jer mi nije primarna "grana" sto se racunara tice tako da ce ti to odgovoriti neko ko se vise razume na tom polju

7.Pa ne mora bas striktno da se daje 6-7k dinara za napajanje. Za nesto malo manje para ima OCZ SxS500W koji bi ti drzao konfu cak i pored neke kasnije nadogradnje po pitanju graficke kartice. Ako vec imas mogucnost da das 6-7k za napajanje uzmi Chieftec CFT-600W koji je vise nego dobar.

8.Recimo vidim na forumu da dosta hvale Benq G2220HD monitor. Cena mu je 14200 dinara,a rec je o 22" monitoru uz full HD i DVI.
Thaedass je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Thaedass na korisnoj poruci:
milanp (21.10.2009)
Stara 21.10.2009, 4:51   #3
Pjanovic
Banned
 
Član od: 22.1.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 10.077
Zahvalnice: 2.940
Zahvaljeno 2.739 puta na 1.903 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Pjanovic
Određen forumom Re: 40000(bez grafike) + 15000(monitor)

3200AAKS je glupo uzimati, kad za 5e (40-35) vise ima 5000AAKS . Dakle,
56% vise prostora, za 15% vecu cenu .

Sto se tice monitora, ja cu svog konja hvaliti , za 160-170e Samsung T220 je ubedljivo best buy.
Pjanovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Pjanovic na korisnoj poruci:
milanp (21.10.2009)
Stara 21.10.2009, 10:27   #4
veseliburek
Starosedelac
 
Član od: 13.10.2007.
Lokacija: BG
Poruke: 2.049
Zahvalnice: 388
Zahvaljeno 717 puta na 386 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku veseliburek Slanje poruke preko Skypea korisniku veseliburek
Određen forumom Re: 40000(bez grafike) + 15000(monitor)

22 inča i Full HD je ubistvo, pikseli su mnooooogo sitni, čak i kod mene na 23 inča su mali. Ja sam mog letos platio oko 19k.
Što se tiče procesora, X2, X3 i X4 ti označava broj jezgara, Phenom procesori poseduju L3 keš, dok kod Athlon procesora postoji samo do L2, i ova razlika se najviše primećuje u zahtevnijim aplikacijama (čitaj: 3DS MAX, Photoshop, CAD, itd.) dok je u igrama mizerna.
veseliburek je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.10.2009, 10:27   #5
milanp
Član
 
Član od: 13.12.2005.
Poruke: 70
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: 40000(bez grafike) + 15000(monitor)

Citat:
Thaedass kaže: Pregled poruke
Apsolutno nema potrebe da se izvinjavas zbog duzine posta Izneo si svoje zelje i odredjena misljenja toliko precizno da ce ti neko sastaviti maksimum za tvoja ocekivanja

Posto meni AMD konfiguracije nisu jaca strana (a ni pioritet) ostavicu to nekom kome jesu

1. PCIex1 slot sluzi za kartice. On je trebao da zameni klasican PCI slot s tim sto to jos nije u potpunosti zazivelo. Ima da se nadju zvucne kartice za ovaj slot,ali ako me secanje drzi skuplje su od klasicnih. PCIex16 je slot koji sluzi za graficke kartice

2.Sto se standardnog (Box) hladjenja kod AMDa tice moci ces da klokujes do neke razumne vrednosti. AMD nije bas poznat po nekom "jacem" overklokovanju za razliku od Intela koji znaju da idu i do +100%. Sam postupak zamene kulera nije tezak,ali zahteva strpljenja i obavestenosti (ako radis to prvi put).Pre nego sto pocnes zamenu poteras 5min nekog programa za testiranje procesora koji ce ga zagrejati malo radi lakseg skidanja jer tzv "zvaka" na kuleru zna da posteno zapekne. Ili uzmes i otpakujes neki veci .rar/.zip. Kabl od napajanja ventilatora se otkaci sa ploce,kuler se otkaci i lagano izvuce napolje. Ostatak zvake se blago skine sa pamucnom krpicom (najbolje su one za ciscenje objektiva za foto aparate ili "coroskope" ) uz kap medicinskog alkohola. Naravno ovo se mora pazljivo raditi da sama tecnost ne bi zasla u samo podnozje procesora i kasnije napravila katastrofu. Stavi se termalna pasta velicine zrna pirindza na sredinu procesora i lagano i pazljivo montira novi kuler. Kuler se osigura i kabal od napajanja prikljuci na njegovo mesto (CPU_FAN). Koliko 5870 procesorske snage zahteva ti ne bih znao reci jer su u svim testovima koristili jake i7 procesore. Mada mislim da ce 3.7GHz kod Intela i 3.5GHz kod AMDa biti dovoljno. Ovaj podatak uzmi s rezervom jer samo nagadjam.

3. Ta ploca koji si naznacio podrzava DDR3 memoriju pa ti izbor ostaje samo na njoj (ako mora bas ta ploca). Razlika izmedju DDR2 i DDR3 na istim "taktovima" ide u prilog starije dok je za jedan stepenik jaca DDR3 malko brza. U svakom slucaju bolje ici na DDR3 koji zna biti jeftiniji (jer je/ce DDR2 poskupeo/ti) i predstavlja buducnost. Inace negde se spominjalo da je DDR3 memorija bolja za 5% od starije. Da,oznaka CL5/6/7/9 govori o latencijama memorija. Zavisno od potreba i afiniteta korisnika se i biraju. DDR3 uz CL7 je pun pogodak,ali ni CL9 nije los. Moduli od 4Gb postoje,ali su jos uvek neisplativi jer su skupi.

4. Recimo WD3200AAKS bih ti preporucio jer ga imam u konfi iz potpisa i sluzi me bez ikakvih problema vec 10 meseci.

5. Samsung SH-S222S/BEBE uglavnom preporucujemo od optike

6.Veci pad cena je nezahvalno prognozirati. Moguce je da ce cene jos malo pasti,ali verovatno za nesto neznatno. 4870 je malo brza od 4850 za koliko je i skuplja. 4870 je po meni bolji izbor,ali videcemo razvoj cena jer se tu nudi i 5770 koji podrzava Dx11. Razliku izmedju Dx10 i Dx11 ti opet ne bih znao reci jer mi nije primarna "grana" sto se racunara tice tako da ce ti to odgovoriti neko ko se vise razume na tom polju

7.Pa ne mora bas striktno da se daje 6-7k dinara za napajanje. Za nesto malo manje para ima OCZ SxS500W koji bi ti drzao konfu cak i pored neke kasnije nadogradnje po pitanju graficke kartice. Ako vec imas mogucnost da das 6-7k za napajanje uzmi Chieftec CFT-600W koji je vise nego dobar.

8.Recimo vidim na forumu da dosta hvale Benq G2220HD monitor. Cena mu je 14200 dinara,a rec je o 22" monitoru uz full HD i DVI.
1. Znaci nema koristi od PCIex1 za sad.
2. Da li se ova pasta stavlja kod instalacije novog procesora?
3. Predpostavio sam za module od 4 GB, ali cisto da pitam. Ma znam da nije neka razlika ali kasnije ce dd3 sigurno biti jeftiniji pa zato.
7. Mislis da je 500w dovoljno(i za hd 4850 npr) nisam se nadao tome. Znaci dobar taj OCZ? ebote ovi danasnji kompjuteri trose ko grejalica. Uzgred ako je napajanje od 500w da li ono stalno vuce tih 500 w ili zavisi recimo od trenutnog opterecenja?
8. Znaci glas za Benq. Jos je i jeftiniji malo,nije lose.

Poslednja ispravka: milanp (21.10.2009 u 10:43)
milanp je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.10.2009, 10:42   #6
milanp
Član
 
Član od: 13.12.2005.
Poruke: 70
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: 40000(bez grafike) + 15000(monitor)

Citat:
veseliburek kaže: Pregled poruke
22 inča i Full HD je ubistvo, pikseli su mnooooogo sitni, čak i kod mene na 23 inča su mali. Ja sam mog letos platio oko 19k.
Što se tiče procesora, X2, X3 i X4 ti označava broj jezgara, Phenom procesori poseduju L3 keš, dok kod Athlon procesora postoji samo do L2, i ova razlika se najviše primećuje u zahtevnijim aplikacijama (čitaj: 3DS MAX, Photoshop, CAD, itd.) dok je u igrama mizerna.
Znaci trebao bi koristiti manju rezoluciju ili sta? Koji si platio 19k? Ako u specifikacijama monitora pise rezolucija 1920x1080 jel mu to maximalna rezolucija ili preporucena? Znaci mogao bi i neki Athlon umesto Phenoma, ali brine me kasniji upgrade grafike da li ce taj neki Athlon biti dovoljan da potera maximum iz grafike.
milanp je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.10.2009, 11:06   #7
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.772
Zahvalnice: 5.416
Zahvaljeno 4.101 puta na 2.675 poruka
Određen forumom Re: 40000(bez grafike) + 15000(monitor)

Citat:
veseliburek kaže: Pregled poruke
Phenom procesori poseduju L3 keš, dok kod Athlon procesora postoji samo do L2, i ova razlika se najviše primećuje u zahtevnijim aplikacijama (čitaj: 3DS MAX, Photoshop, CAD, itd.) dok je u igrama mizerna.
Mislim da si nesto pobrkao. Pa bas je suprotno. Jedan x3 720 phenom sa L3 kesom se bolje pokazuje u igrama nego bilo koji X4 Athlon. Dok zahteve aplikacijama koje dobro koriste vise jezgara vade Athlon X4 u odnosu na Phenom X3. Naravno i u zahtevnim aplikacijima najbolji bi bio Phenom X4, ali zato je isti duplo skuplji od slicnog Athlon X4 modela.

Sve u svemu Phenomi su jaci od Athlona, dok je veci broj jezgara uzek bolje iskoriscen u aplikacijama nego i igrama. Za igranje bi uvek pre preporucio X3 Phenom nego X4 Athlon.

Citat:
milanp kaže: Pregled poruke
Znaci trebao bi koristiti manju rezoluciju ili sta? Koji si platio 19k? Ako u specifikacijama monitora pise rezolucija 1920x1080 jel mu to maximalna rezolucija ili preporucena? Znaci mogao bi i neki Athlon umesto Phenoma, ali brine me kasniji upgrade grafike da li ce taj neki Athlon biti dovoljan da potera maximum iz grafike.
I maksimalna i preporucena. Tj. bilo koji sadrzaj nize rezolucije ce hardverski monitor da upscaluje na tu rezoluciju, cime ce da se gubi na ostrini prikaza (jer sam upscale ne moze biti savrsen).
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.10.2009, 11:26   #8
veseliburek
Starosedelac
 
Član od: 13.10.2007.
Lokacija: BG
Poruke: 2.049
Zahvalnice: 388
Zahvaljeno 717 puta na 386 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku veseliburek Slanje poruke preko Skypea korisniku veseliburek
Određen forumom Re: 40000(bez grafike) + 15000(monitor)

@player1: Loše sam se izrazio, znam da je Phenom bolji, ali razlika između Athlona 550 i Phenoma 720 je mizerna u igrama.

@milanp: Ovaj moj monitor iz profila, Samsung P2350, sa DVI ulazom, koliko vidim, drži cenu, ~200 evra, ali ja sam u svakom pogledu zadovoljan njim, nemam bukvalno ni jednu primedbu. Pikseli jesu sitni, ali nije toliko izraženo kao i kod 22 inča. Bez problema gledam filmove sa razdaljine od ~4m.
veseliburek je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.10.2009, 11:39   #9
milanp
Član
 
Član od: 13.12.2005.
Poruke: 70
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: 40000(bez grafike) + 15000(monitor)

Znaci Phenom X3 720,ok. Sad sam upao u dilemu oko monitora.Znaci full hd ne izgleda dobro na 22", a manja rezolucija se ne preporucuje.Ako je tako sto ih onda prave u toj rezoluciji? Tesko da dam 200 eura za monitor,ali jel ima i kod p2350 modela neka razlika u panelima kao kod t220 gde se na itsvetu-u zale na neke lose serije panela.
milanp je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.10.2009, 11:43   #10
nikola87
Deo inventara foruma
 
Član od: 12.11.2006.
Lokacija: BG, centar
Poruke: 10.474
Zahvalnice: 1.090
Zahvaljeno 2.020 puta na 1.629 poruka
Određen forumom Re: 40000(bez grafike) + 15000(monitor)

a zasto ne uzmes za 18.000din BENQ G2420HD, 24" 1920x 1080 full hd, DVI, HDMI, izlaz za slusalice, ....
nikola87 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku nikola87 na korisnoj poruci:
La.Prestige (27.10.2009)
Stara 21.10.2009, 11:45   #11
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.772
Zahvalnice: 5.416
Zahvaljeno 4.101 puta na 2.675 poruka
Određen forumom Re: 40000(bez grafike) + 15000(monitor)

Citat:
veseliburek kaže: Pregled poruke
@player1: Loše sam se izrazio, znam da je Phenom bolji, ali razlika između Athlona 550 i Phenoma 720 je mizerna u igrama.
X2 athlona i x3 phenoma? Mizerna? Mora da se salis... Tu se oseti razlika i u starijim igrama koje korise samo jedno jezgro, a kamoli onima sa 2 ili 3. I izmedju X4 athlona i X3 phenoma, phenom ima ociglednu prednost, ukljucujuci i igre koje gotive 4 jezgra kao GTA4, i to samo zbog tog ekstra kesa (i cinjenice da igre tesko mogu da opterete sva cetri jezgra odjednom u full loadu, prosto nisu takav tip aplikacije).
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.10.2009, 11:59   #12
milanp
Član
 
Član od: 13.12.2005.
Poruke: 70
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: 40000(bez grafike) + 15000(monitor)

Dakle da rezimiramo. Procecor Phenom X3 720,ok. Monitor: odustajem od samsunga i uzimam neki Benq, citam prilicno pozitivne komentare, pa mozda uzmem i neki od 24" na kraju, razmotricu.Hard znaci WD od 320 ili 500 gb ako budem imao dovoljno novca. Dajte pomoc za ostalo ploca, memorija, napajanje, kuciste. Pogledajte prvi post, ko ima vremena da cita

Poslednja ispravka: milanp (21.10.2009 u 12:51)
milanp je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.10.2009, 12:06   #13
vlajo
Starosedelac
 
Član od: 5.10.2008.
Lokacija: na terenu, po rubovima civilizacije
Poruke: 2.376
Zahvalnice: 214
Zahvaljeno 441 puta na 373 poruka
Određen forumom Re: 40000(bez grafike) + 15000(monitor)

Citat:
veseliburek kaže: Pregled poruke
22 inča i Full HD je ubistvo, pikseli su mnooooogo sitni, čak i kod mene na 23 inča su mali. Ja sam mog letos platio oko 19k.
A šta će ti krupan piksel??? Valjda je i poenta da pikseli budu sitni, kod crt monitora je bilo pravilo "sitniji dotpich bolji monitor". Ako hoćeš krupnija slova i ikonice (ako si na to mislio) onda podesi tu opciju.
vlajo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.10.2009, 21:26   #14
veseliburek
Starosedelac
 
Član od: 13.10.2007.
Lokacija: BG
Poruke: 2.049
Zahvalnice: 388
Zahvaljeno 717 puta na 386 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku veseliburek Slanje poruke preko Skypea korisniku veseliburek
Određen forumom Re: 40000(bez grafike) + 15000(monitor)

Pa razlika između 720 i 550 je 400 3dmarkova u korist troglavog, što i nije nešto... A u nekim situacijama 550 pobeđuje 720 zbog većeg radnog takta. (izvor)
veseliburek je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.10.2009, 21:41   #15
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: 40000(bez grafike) + 15000(monitor)

Citat:
veseliburek kaže: Pregled poruke
@player1: Loše sam se izrazio, znam da je Phenom bolji, ali razlika između Athlona 550 i Phenoma 720 je mizerna u igrama.
Ne postoji Athlon 550. Postoji Phenom II X2 550BE koji je dvojezgarni phenom sa 6MB L3 kesa. Ako govoris o Athlon II X4 procesorima bez L3 kesa, to je serija 6xx.
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.10.2009, 22:49   #16
veseliburek
Starosedelac
 
Član od: 13.10.2007.
Lokacija: BG
Poruke: 2.049
Zahvalnice: 388
Zahvaljeno 717 puta na 386 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku veseliburek Slanje poruke preko Skypea korisniku veseliburek
Određen forumom Re: 40000(bez grafike) + 15000(monitor)

sry ljudi, malo sam prevideo, spava mi se i tako to, a tri kontrolna u petak ne deluju opuštajuće...
veseliburek je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.10.2009, 2:12   #17
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.772
Zahvalnice: 5.416
Zahvaljeno 4.101 puta na 2.675 poruka
Određen forumom Re: 40000(bez grafike) + 15000(monitor)

Citat:
Mickie kaže: Pregled poruke
Ne postoji Athlon 550. Postoji Phenom II X2 550BE koji je dvojezgarni phenom sa 6MB L3 kesa. Ako govoris o Athlon II X4 procesorima bez L3 kesa, to je serija 6xx.
Sto je naravno, vec druga stvar. Narocito zato sto je dvojezgarfni 550 phenom sa malo vecim klokom, pa u nekim redjim slucajevima (gde nema mnogo multithreadinga) se pokazao i bolje od 720.
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.10.2009, 9:02   #18
Thaedass
WALL-E
 
Avatar korisnika Thaedass
 
Član od: 4.9.2009.
Poruke: 4.423
Zahvalnice: 404
Zahvaljeno 1.255 puta na 909 poruka
Određen forumom Re: 40000(bez grafike) + 15000(monitor)

Sto je sve lepo,ali niko da mu sklopi nesto za te pare Razlike o Athlonima i Phenomima cemo na drugom mestu da komentarisemo
Thaedass je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.10.2009, 11:12   #19
milanp
Član
 
Član od: 13.12.2005.
Poruke: 70
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: 40000(bez grafike) + 15000(monitor)

Citat:
Thaedass kaže: Pregled poruke
Sto je sve lepo,ali niko da mu sklopi nesto za te pare Razlike o Athlonima i Phenomima cemo na drugom mestu da komentarisemo
Ma ima vremena dovoljno.
milanp je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.10.2009, 21:15   #20
milanp
Član
 
Član od: 13.12.2005.
Poruke: 70
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: 40000(bez grafike) + 15000(monitor)

Vreme je da se malo aktiviramo. Znaci:
1.BIOSTAR TA790GX A3+(ili neka druga(Gigabyte GA-MA785GT-UD3H ili sta vec) sa ddr 3, pozeljno jeftinija sa mogucnoscu otkljucavanja 4. jezgra na phenomu).RS 232 nema ni na jednoj (juricu neki adapter) - 93 e
2. Phenom X3 720 BE - 94e
3. Transcend 2GB 1333MHz DDR3(ili neka druga?) - 35e
4. HDD od 320 ili 500 GB (Kolika je prednost harda sa 32 MB kesa i gde se to najvise primecuje?) -40e
5. Samsung SH-S222S/BEBE - 20e
6. Benq G2220HD - 150e
7. Kuciste i napajane? Tu mi treba velika pomoc (Ima li neko gotovo kuciste sa dobrim napajanjem i da moze da podrzi sve ovo plus neku jaku graficku nesto kasnije? Ili posebno neko dobro napajaje i obicno kuciste da se uklopi u budzet.) Predlozite nesto iz A*** Computers radnje posto cu tamo verovatno i uzeti. Mozda LC Power ATX Midi Tower, 914B, 550W 12cm fan za 5120 din ili je to previse slabo? AMD konfiguratori pomagajte.

Poslednja ispravka: milanp (27.10.2009 u 1:07)
milanp je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
problem oko grafike! darkopuric ŠDK - Grafika 7 11.6.2009 14:19
Kupovina grafike? gisadrag ŠDK - Grafika 7 20.11.2008 1:10
Mali test XFX NV260 grafike Freško Grafika 7 18.9.2008 23:11
Glow grafike :) Beagle Modovi 9 24.1.2008 10:13
Jeli moguca zamjena grafike u laptop? rapsod Prenosni računari 7 4.9.2007 11:37


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 17:33.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com