Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim? > ŠDK - Nosači podataka

ŠDK - Nosači podataka Saveti u vezi sa kupovinom hard diskova, optičkih uređaja (CD/DVD), flash diskova, floppyja...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 18.6.2018, 11:00   #161
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: SSD Koji kupiti?

Dobro, na manjim kapacitetima mora da se prioretizuje šta je bitnije ali nije da su beskorisni, držiš na njima najbitnije stvari i aktivne projekte pa šaltaš...

Mada je 120GB trenutno skuplji po GB od većih modela tj. nije baš najbolji kapacitet po putanju uloženo/dobijeno, postaće polako kao 500GB HDD, prosto neisplativ. Dobra stvar je što SSD-evi postaju sve jeftiniji pa ako zatreba prostora lako dodaš jedan veći za još manje para... a malo prostora zauzimaju i nisu bučni pa nema posebnih negativnih efekta naređati ih nekoliko u kućištu. Kao kupovina na rate.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.6.2018, 12:23   #162
bachi
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 2.710
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 907 puta na 670 poruka
Određen forumom Re: SSD Koji kupiti?

Citat:
DiNDiNBrE kaže: Pregled poruke
Iskreno, ja ne vidim potrebu da sebi kupim SSD, iz razloga sto napunim jako brzo hard disk od terabajt, a ni sam ne znam kako. Nagomila se gluposti, pa kad krenem da brisem ne znam ni sta da obrisem. Imam dosta starijih igara koje sam jako tesko naso. A sto se brzine paljenja i gasenja windowsa i programa tice, to me ne zanima toliko. Dovoljno mi je brzo i sa mehanickim hard diskom. Pogotovo ovo prvo, taman dok odem u wc podigne se windows
Ni ja nisam video dok nisam video.

Sad se ne bih vratio na sistem sa HDDom ni da mi plate.
bachi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.6.2018, 13:17   #163
SlobaL
V.I.P. Test Drive
 
Član od: 16.2.2011.
Poruke: 2.712
Zahvalnice: 41
Zahvaljeno 813 puta na 699 poruka
Određen forumom Re: SSD Koji kupiti?

Veličina SSD-a kako kome odgovara. Ovom mom Kingston V300 od 60Gb već 4. godina, nikad problema sa prostorom nisam imao. Naravno imam i HDD od 750Gb, koji mi je komotan sa prostorom.






Windows 10 Pro x64, Office 365, IBM SPSS, Soda PDF Desktop i gomila aplikacija, sve radi bez ikakvih problema.
SlobaL je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.6.2018, 13:30   #164
Mare!
Član
 
Član od: 22.4.2010.
Poruke: 328
Zahvalnice: 39
Zahvaljeno 52 puta na 44 poruka
Određen forumom Re: SSD Koji kupiti?

To je jako zanimljivo, posto je meni samo win 10 pro 36gb. Users folder - 34gb bez ikakvog bahacenja. Program files(x86) - 33gb (bez igara, 15gb je visual studio). Program files - 20gb. Program data - 20gb. Tako da ja dodjem do cifre od preko 120gb a zapravo nemam nista specijalno, sistem, osnovne programe meni potrebne za rad, i nesto malo projekata na kojima radim, to je sve. Nikakva multimedija, nikakve igre.. Jos je ovo relativno sveze podignut sistem, nakupi se tu vremenom dosta programa, biblioteka itd. koje zauzimaju dosta prostora.

Ne kazem, moze i 120, ali samo osnovni programi, sve najjosnovnije, i opet mora da se brise old posle svakog apdejta, temp i to da bi imalo 30% slobodnog prostora.. Meni to nikako ne bi bilo komotno, i zrtvovao bih brzinu za opustenost bez razmisljanja.

Poslednja ispravka: Mare! (18.6.2018 u 14:03)
Mare! je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.6.2018, 13:52   #165
Relja
Član
 
Član od: 9.7.2008.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 430
Zahvalnice: 325
Zahvaljeno 163 puta na 100 poruka
Određen forumom SSD Koji kupiti?

Citat:
bachi kaže: Pregled poruke

U suštini, u firmama već preko 2 godine ne kupujem hard diskove uopšte, samo SSDove za korisnike.

Kladim se u pivo: kada bi im crknuti zamenio novim (i 100%) ispravnim HDD-om, sa svežom instalacijom Windowsa (urađenom kako treba) - opet bi bili oduševljeni brzinom. 😊

Pogotovo ako im kažeš pre toga da je unutra superbrzi SSD sa kojim se Windows brže podiže i kompjuter brže radi. 😊

Da ne bude zabune: ne zagovaram nikakvu prevaru, samo kraći eksperiment. 😊

Možeš posle ubaciti SSD uz napomenu da je stavljen sporiji HDD jer stari nije radio pouzdano, pa videti hoće kukati na sporiji rad. 😊



Poslato sa sokoćala mobilnoga, pomoću prstiju...
Relja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.6.2018, 13:58   #166
perablenta
Deo inventara foruma
 
Član od: 30.1.2009.
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.262
Zahvalnice: 1.052
Zahvaljeno 1.665 puta na 1.058 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku perablenta
Određen forumom Re: SSD Koji kupiti?

Prilično je cela priča od slučaja do slučaja. Kod mene npr., PC se ne isključuje, tako da brzina podizanja OS-a nije bitna, i stoga OS nije na SSDu. Ozbiljne programe ne koristim, znači gaming + video editing za YT. Sve igre i video zapisi iz igara su na SSD-u, gde su i programi za video obradu. 240 GB se napuni vrlo brzo ako se instalira par igara od po 60-80GB.

Sledeći PC koji budem sastavljao će sigurno imati 512GB SDD da ne bih morao da prebacujem foldere igara kada hoću da malo igram nešto drugo a nisam završio prethodno.

A kako igre postaju sve glomaznije ne bi me čudilo da Battlefiled V bude 100GB kao i Cyberpunk 2077.

Stvarno nam treba bolji osnovni softver, al izgleda da je bolje prodavati novi hardver nego praviti bolji softver.
perablenta je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.6.2018, 14:02   #167
Mare!
Član
 
Član od: 22.4.2010.
Poruke: 328
Zahvalnice: 39
Zahvaljeno 52 puta na 44 poruka
Određen forumom Re: SSD Koji kupiti?

Ma ajde igre, ja pricam o osnovnim stvarima. Meni samo sistem i programi izadju 150gb.. I onda kolega okaci sliku gde mu je cela particija 30gb, kojom magijom? Meni je samo win veci od toga..

Poslednja ispravka: Mare! (18.6.2018 u 14:56)
Mare! je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.6.2018, 14:34   #168
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.354
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.987 puta na 7.034 poruka
Određen forumom Re: SSD Koji kupiti?

InDesign - pokretanje i rad u programu sa SSD-a i HDD-a ne mogu da se porede po komforu, posebno što su u pitanju fajlovi od 200-300 MB.

Meni je i ovih 480GB što imam premalo, kad ovaj ispusti dušu, a možda i ranije, na njegovo mesto dolazi neki od 1TB, da ne moram da razmišljam...
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.6.2018, 18:14   #169
Mandrak
Član
 
Član od: 21.2.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 66
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 7 puta na 7 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mandrak
Određen forumom Re: SSD Koji kupiti?

Kakva su iskustva sa m.2 varijantama SSD-a?
Jel' ih preporucujete ili ne?

Takodje, Jel bolja varijanta imati 2x m.2 SSD (kod ploca koje imaju slotove), ili 1 m.2 za sistem recimo, a drugi "standardni" sata 3 za whatever?
Mandrak je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.6.2018, 19:06   #170
nikola s
Veteran
 
Član od: 10.1.2008.
Poruke: 607
Zahvalnice: 915
Zahvaljeno 79 puta na 69 poruka
Određen forumom Re: SSD Koji kupiti?

Ja imam lose iskustvo sa dva komada m.2 na jednoj maticnoj ploci. U pitanju je Asus Maximus IX Formula Z270 chipset, stavio sam Samsung 960Pro 1TB u prvi slot a u drugi slot Samsung 960 Evo 1TB, od starta je bilo problema sa prepoznavanjem ssd-a u drugom slotu i konacno kada je proradilo nikad nije izvlacilo punih 4x brzinu na drugom slotu.
Svaki put kada sam palio racunar 'random' je bila izabrana brzina za 960 Evo u drugom slotu, nekada 2x a nekada svega 1x, iako sam pazio da Sata HDD-ovi budu na odgovarajucim sata portovima da ne guse protok na drugom m.2 slotu.

Jos sam nekako i presao preko toga da 960 Evo radi na 2x ili 1x brzini (umesto punih 4x kako bi trebalo), ali je onda posle 3 meseca koriscenja prestao sistem da ga prepoznaje i svaki put kada sam upalio racunar morao sam jos jednom da idem start>restart da bi prepoznao ssd u drugom slotu... i tako mi dosadilo da svaki put jos moram to dodatno resetovanje da radim pri podizanju sistema i reko ajde da ga izvadim iz slota pa vratim nazad mozda to pomogne.

Od tada vise nikad nije uspela maticna da ga prepozna sta god da sam radio i kad me sve smorilo spakovao ja 960 Evo 1TB u kutiju i odustao od njega, eno ga stoji mi skoro godinu dana na polici, ceka neki sledeci komp za koju godimu, valjda ce tamo normalno raditi, za sada sam ga prezalio.

Moj savet je nikako da ne stavljas dva m.2 ssd-a na jednu plocu, jos ploce jako brljaju sa tim, pogotovo kada su u pitanju razliciti ssd-ovi kao ja sto sam stavio.
nikola s je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.6.2018, 7:08   #171
Relja
Član
 
Član od: 9.7.2008.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 430
Zahvalnice: 325
Zahvaljeno 163 puta na 100 poruka
Određen forumom Re: SSD Koji kupiti?

Citat:
nikola s kaže: Pregled poruke
Ja imam lose iskustvo sa dva komada m.2 na jednoj maticnoj ploci. U pitanju je Asus Maximus IX Formula Z270 chipset, stavio sam Samsung 960Pro 1TB u prvi slot a u drugi slot Samsung 960 Evo 1TB, od starta je bilo problema sa prepoznavanjem ssd-a u drugom slotu i konacno kada je proradilo nikad nije izvlacilo punih 4x brzinu na drugom slotu.
Svaki put kada sam palio racunar 'random' je bila izabrana brzina za 960 Evo u drugom slotu, nekada 2x a nekada svega 1x, iako sam pazio da Sata HDD-ovi budu na odgovarajucim sata portovima da ne guse protok na drugom m.2 slotu.

Jos sam nekako i presao preko toga da 960 Evo radi na 2x ili 1x brzini (umesto punih 4x kako bi trebalo), ali je onda posle 3 meseca koriscenja prestao sistem da ga prepoznaje i svaki put kada sam upalio racunar morao sam jos jednom da idem start>restart da bi prepoznao ssd u drugom slotu... i tako mi dosadilo da svaki put jos moram to dodatno resetovanje da radim pri podizanju sistema i reko ajde da ga izvadim iz slota pa vratim nazad mozda to pomogne.

Od tada vise nikad nije uspela maticna da ga prepozna sta god da sam radio i kad me sve smorilo spakovao ja 960 Evo 1TB u kutiju i odustao od njega, eno ga stoji mi skoro godinu dana na polici, ceka neki sledeci komp za koju godimu, valjda ce tamo normalno raditi, za sada sam ga prezalio.

Moj savet je nikako da ne stavljas dva m.2 ssd-a na jednu plocu, jos ploce jako brljaju sa tim, pogotovo kada su u pitanju razliciti ssd-ovi kao ja sto sam stavio.

Da li je moguće da je možda (samo) do konkretne ploče? Ili serije?
Relja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.6.2018, 10:15   #172
Bryan Fury
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Bryan Fury
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 5.619
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 1.521 puta na 1.054 poruka
Određen forumom Re: SSD Koji kupiti?

Citat:
Relja kaže: Pregled poruke
Kladim se u pivo: kada bi im crknuti zamenio novim (i 100%) ispravnim HDD-om, sa svežom instalacijom Windowsa (urađenom kako treba) - opet bi bili oduševljeni brzinom. 😊

Pogotovo ako im kažeš pre toga da je unutra superbrzi SSD sa kojim se Windows brže podiže i kompjuter brže radi. 😊
I koliko dugo će to da traje? Na nekim računarima imam 6 godina stare instalacije na ssd-u koje su i dalje brze kao i na početku, da su na hard disku mogao bih otići na doručak i vratiti se dok se podigne sistem.
Bryan Fury je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.6.2018, 10:25   #173
Dark Phoenix
Član
 
Član od: 23.1.2009.
Lokacija: Smederevo - Kragujevac
Poruke: 467
Zahvalnice: 102
Zahvaljeno 38 puta na 36 poruka
Određen forumom Re: SSD Koji kupiti?

Citat:
Mandrak kaže: Pregled poruke
Kakva su iskustva sa m.2 varijantama SSD-a?
Jel' ih preporucujete ili ne?

Takodje, Jel bolja varijanta imati 2x m.2 SSD (kod ploca koje imaju slotove), ili 1 m.2 za sistem recimo, a drugi "standardni" sata 3 za whatever?
Mozes slobodno da uzmes m.2 disk, ja imam vec godinu ipo dana Intel 600p i radi savrseno od samog pocetka, bez ikakvih problema. Bocnuo ga u plocu i to je to
Dark Phoenix je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.6.2018, 11:58   #174
Relja
Član
 
Član od: 9.7.2008.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 430
Zahvalnice: 325
Zahvaljeno 163 puta na 100 poruka
Određen forumom Re: SSD Koji kupiti?

Dobra instalacija meni služi godinama na HDD-u i radi bez problema. Ako se ne instalira-deinstalira gomila programa i vodi računa o sumnjivim programima/virusima.


Brljava instalacija brlja i sa SSD-om.



Čisto da ne poredimo babe i žabe.


Ostalo je u suštini sve napisano - prednosti i mane skupljeg, a znatno manjeg diska & obrnuto. Ko šta voli neka uzima.
Relja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.6.2018, 16:27   #175
Bryan Fury
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Bryan Fury
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 5.619
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 1.521 puta na 1.054 poruka
Određen forumom Re: SSD Koji kupiti?

Citat:
Relja kaže: Pregled poruke
Dobra instalacija meni služi godinama na HDD-u i radi bez problema. Ako se ne instalira-deinstalira gomila programa i vodi računa o sumnjivim programima/virusima.


Brljava instalacija brlja i sa SSD-om.



Čisto da ne poredimo babe i žabe.
Ni blizu nije isto.
Bryan Fury je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.6.2018, 18:06   #176
SlobaL
V.I.P. Test Drive
 
Član od: 16.2.2011.
Poruke: 2.712
Zahvalnice: 41
Zahvaljeno 813 puta na 699 poruka
Određen forumom SSD Koji kupiti?

Slažem se. Imam SSD na dva laptopa i desktopu, nemam nameru da se vraćam na običan HDD, razlika je tek drastična na laptopu koji je imao nesretni HDD na 5400rpm.

Poslato sa WAS-LX1 uz pomoć Tapatoka
SlobaL je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.7.2018, 23:32   #177
MacvaSabac
Član
 
Član od: 15.7.2016.
Poruke: 266
Zahvalnice: 41
Zahvaljeno 54 puta na 53 poruka
Određen forumom Re: SSD Koji kupiti?

Preporuka za SSD (m.2) 120gb.
Hvala.
MacvaSabac je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.8.2018, 16:03   #178
Adoox1
Član
 
Član od: 19.1.2018.
Poruke: 41
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: SSD Koji kupiti?

Pozz , mozel prepuruka za SSD
Planiram kupiti nov SSD od 240 Gb , sta uzeti, ja se nerazumijem bas u to , pa ako moze pomoc ?
Adoox1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.8.2018, 17:08   #179
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.354
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.987 puta na 7.034 poruka
Određen forumom Re: SSD Koji kupiti?

Samsung 860 EVO ili ako hoćeš nešto jeftiniju varijantu Kingston UV500.

BTW zar nisi ovo isto pitanje postavio pre 2 meseca i odgovoreno ti je?
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.8.2018, 1:11   #180
NastyB
Banned
 
Član od: 20.8.2007.
Lokacija: South Park
Poruke: 2.627
Zahvalnice: 164
Zahvaljeno 902 puta na 538 poruka
Određen forumom Re: SSD Koji kupiti?

Citat:
Mandrak kaže: Pregled poruke
Kakva su iskustva sa m.2 varijantama SSD-a?
Jel' ih preporucujete ili ne?
Takodje, Jel bolja varijanta imati 2x m.2 SSD (kod ploca koje imaju slotove), ili 1 m.2 za sistem recimo, a drugi "standardni" sata 3 za whatever?
Ja imam 2 komada M2 SSD-a. Prvo sam uzeo 120 GB WD Green SATA 3 za sistem, ali ubrzo posle sam uzeo 250GB Samsung 970EVO NVME. Evo i kakve su brzine:


Sad, razlike između klasičnih i SSD diskova za igre su minimalne i uglavnom neprimetne. Bar što se tiče običnih SATA 3 SSD-ova. GTA V i Rise of Tomb Raider sam "preinstalirao" na ovaj SATA 3 SSD i ne primećujem nikakvu razliku u odnosu na pre kada su bile na klasičnom HD-u.
Pre ovoga sam imao Mushkin SSD od 60GB i na njemu Win10, Photoshop 2017, Office 2016, desetak manjh programa i uvek sam imao minimum 10-15 giga slobodno. Uz obavezno zbrisan hiberfile.sys. I Windows.old.

I da znaš, M2 podnožja se razlikuju. Na mojoj ploči jedno je PCI X4 3.gen, a drugo je SATA 3, tako i da u ovo drugo ubacim najbrži mogući SSD on bi radio u SATA 3 režimu. Naravno, i ako SATA 3 SSD ubaciš u ovaj PCI X4 slot, on će i dalje raditi kao SATA 3.
Lično, preporučio bih ti M2 SSD jer time gubiš potrebu za kablovima, što strujnim, što SATA, a pri tome ne zauzinaju ni slotove ni mnogo prostora. Ali se, zato, poprilično greju i ako nemaš dobro provetreno kućište umeju da budu baš vrući.
NastyB je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Koji aparat kupiti? manowar Foto i audio/video 2 23.8.2013 21:13
Koji monitor kupiti Diego Milito 22 ŠDK - Ostale komponente 3 18.9.2010 13:57
Koji HD kupiti od ponudjenih 4 .... digitalis888 ŠDK - Nosači podataka 4 2.9.2010 19:33
Koji MP4 player kupiti? Mr Money Foto i audio/video 9 8.11.2009 23:00
Koji headset kupiti? donmarkon Tekstovi u SK 7 25.11.2007 23:24


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 10:00.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com