Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Programiranje
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Programiranje Programski jezici, tehnike, alatke...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 13.11.2006, 18:22   #1
dume
Član
 
Član od: 12.7.2006.
Poruke: 56
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Arrow Koji programski jezik

pozdrav svima!!!!

kao sto znate, postoji mnogo programskih jezika, neko zna jedan neko dva, tri ili vise, a neko pak nijedan. svako ko zna neki programski jezik je imao neki razlog zasto je bas njega uzeo da nauci bilo to jer je njega imao u skoli ili mu je drug reko da je taj najbolji ili... ima puno razloga ne bih sad da ih nabrajam. evo otvaram ovu temu bas s namerom da nekom ko planira da startuje sa ucenjem nekog programskog jezika pomogne u izboru.

koji programski jezik vi ucite ili znate i zasto ste se opredelili bas za njega?

Poslednja ispravka: VojaM (13.11.2006 u 20:14) Razlog: Nepotreban šareniš sa smajlijima
dume je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.11.2006, 18:25   #2
Deusdies
Starosedelac
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: bo@galaxy: ~$
Poruke: 1.554
Zahvalnice: 54
Zahvaljeno 439 puta na 215 poruka
Slanje poruke preko AIM-a korisniku Deusdies Slanje poruke preko MSN-a korisniku Deusdies Slanje poruke preko Skypea korisniku Deusdies
Određen forumom Re: koj programski jezik

Znam BASIC, Pascal (Delphi), pomalo C++, a ucim Java

razlog? ocu da znam sve
Deusdies je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.11.2006, 18:34   #3
B@NE
Starosedelac
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: Velika Greda, Vojvodina
Poruke: 1.918
Zahvalnice: 156
Zahvaljeno 137 puta na 100 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku B@NE Slanje poruke preko Yahooa korisniku B@NE
Određen forumom Re: koj programski jezik

@ dume

smanji malo smajlije

Basic za sad ,zato sto smatram da je on najpristupacnije meni.kada ga dobro ispecem prebacujem se na JAVU,i programiranje u njoj.
@deusdies

Bash si ambiciozan kad zelis da naucish sve...
B@NE je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.11.2006, 19:51   #4
mirk
Član
 
Član od: 13.10.2006.
Poruke: 172
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 4 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: koj programski jezik

C++ zato što se pomoću njega rešavaju problemi iz svih područja, brz je, kombinira proceduralno objektno orjetisano programiranje, posjeduje generičke algoritme, ima predloške, preopterećenje operatora, dobro naljeđivanje, pokazivači i neda mio se više nabrojavati.
mirk je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.11.2006, 20:42   #5
Stevvan
Veteran
 
Član od: 17.12.2005.
Lokacija: Zarkovo, Beograd
Poruke: 1.114
Zahvalnice: 97
Zahvaljeno 179 puta na 104 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Stevvan Slanje poruke preko Skypea korisniku Stevvan
Određen forumom Re: Koji programski jezik

Python zato sto je free, zato sto je open-source, zto sto ima jednostavnu sintaksu, zato sto moze da se kombinuje sa c++ i javom, zato sto je lak a mocan!!!
Krenucu da ucim javu uskoro samo da nabavim JDK posto sam na dial-up pa nemam bas mogucnosti za to.
Stevvan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.11.2006, 22:24   #6
Strog
Novi član
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: Stara Pazova
Poruke: 25
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Koji programski jezik

Trenutno se profesionalno bavim programiranjem u Delphiju ( sto ce reci da znam Pascal ), a znam i Basic ( i mrzim ga - jednostavno mi je njegova logika totalno suprotna svim ostalim jezicima, mislim znam da nije tako, ali je to jednostavno moj osecaj prema ovom programskom jeziku ) i C/C++ ali ih ne koristim previse posto nemam neku preteranu potrebu za tim, a takodje znam i ASM koji tu i tamo koristim ako mi treba da se nesto odradi jako brzo, mada je i to dosta retko... Znaci uglavnom Delphi...
Strog je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.11.2006, 0:14   #7
mirk
Član
 
Član od: 13.10.2006.
Poruke: 172
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 4 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: Koji programski jezik

Citat:
Stevvan kaže:
Python zato sto je free, zato sto je open-source, zto sto ima jednostavnu sintaksu, zato sto moze da se kombinuje sa c++ i javom, zato sto je lak a mocan!!!
Krenucu da ucim javu uskoro samo da nabavim JDK posto sam na dial-up pa nemam bas mogucnosti za to.
Kako to misliš open-source.
mirk je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.11.2006, 9:03   #8
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Wink Re: Koji programski jezik

Znao sam BASIC i hvala Bogu, zaboravio ga potpuno, znam Pascal (zato što je to jedan super jezik, zato što sam ga koristio 6 godina, a i Delphi je jako komforan za rad) i hteo sam da učim Python, ali nikad nisam našao vremena...

Inače, upoznat sam i sa c/c++ osnovama, analizirao sam gomilu kodova i tražio previde i greške (i našao ih obično) ali nikad nisam osetio potrebu da napišem nešto u bilo kom C jeziku...

E da, znam i "game maker scripting language"

Na moju (ne baš veliku) žalost, napustio sam pisanje koda pre jedno dve-tri godine potpuno zarad nekih drugih stvari...
Eni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.11.2006, 9:27   #9
MG-RAY
Starosedelac
 
Član od: 15.2.2006.
Lokacija: Midlands
Poruke: 1.523
Zahvalnice: 277
Zahvaljeno 307 puta na 207 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku MG-RAY
Određen forumom Re: koj programski jezik

Citat:
deusdies kaže:
Znam BASIC, Pascal (Delphi), pomalo C++, a ucim Java

razlog? ocu da znam sve
srecno...ima ih vise od 200...

...C#, znam i VB (kao i .NET), takodje CPP tu-i-tamo ...ali prvenstveno koristim ovaj prvi...

takodje u listu + HLSL
MG-RAY je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.11.2006, 12:32   #10
Stevvan
Veteran
 
Član od: 17.12.2005.
Lokacija: Zarkovo, Beograd
Poruke: 1.114
Zahvalnice: 97
Zahvaljeno 179 puta na 104 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Stevvan Slanje poruke preko Skypea korisniku Stevvan
Određen forumom Re: Koji programski jezik

Citat:
mirk kaže:
Kako to misliš open-source.
Pravljen je preko c++ i mozes da mu modifikujes kod (trebalo bi da moze, samo sam ja skino windows-instaler pa ne mogu). On ti je pod GNU licencom.
Pogledaj ovaj deo :
Kod:
All others should download either python-2.5.tgz or python-2.5.tar.bz2, the source archive. The tar.bz2 is considerably smaller, so get that one if your system has the appropriate tools to deal with it. Unpack it with tar -zxvf Python-2.5.tgz (or bzcat Python-2.5.tar.bz2 | tar -xf -). Change to the Python-2.5 directory and run the "./configure", "make", "make install" commands to compile and install Python.

Since this is a new version of Python, you may want to use the "make altinstall" command instead of "make install" - this will install a "python2.5" binary without touching the existing "python" binary.
The source archive is also suitable for Windows users who feel the need to build their own version
Stevvan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.11.2006, 16:40   #11
al0cunit
Član
 
Član od: 1.8.2006.
Lokacija: Loznica/Sekovici
Poruke: 237
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku al0cunit
Određen forumom Re: Koji programski jezik

Citat:
Trenutno se profesionalno bavim programiranjem u Delphiju ( sto ce reci da znam Pascal ), a znam i Basic ( i mrzim ga - jednostavno mi je njegova logika totalno suprotna svim ostalim jezicima, mislim znam da nije tako, ali je to jednostavno moj osecaj prema ovom programskom jeziku ) i C/C++ ali ih ne koristim previse posto nemam neku preteranu potrebu za tim, a takodje znam i ASM koji tu i tamo koristim ako mi treba da se nesto odradi jako brzo, mada je i to dosta retko... Znaci uglavnom Delphi...
kako mislish da sa ASM uradis neshto brzo..?! mozda si mislio na : da uradish brzu aplikaciju ..?
al0cunit je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.11.2006, 1:05   #12
NoxX
Novi član
 
Član od: 19.11.2006.
Lokacija: Leskovac
Poruke: 23
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku NoxX
Određen forumom Re: Koji programski jezik

Прво сам научио ВБ јер ми је тако речено. Затим сам почео Делфи, али сам стао и прешао на Ц++. Након тога сам почео са ХТМЛ-ом. Ништа ми се од тога није свиђало те сам се вратио ВБ-у и додатно га изучио. Кад више нисам имао шта о њему да научим онда сам прешао на ВБ .НЕТ и њега сам солидно савладао. Онда сам почео да се занимам за интернет технологије те сам изучио ПХП и АСП.

Poslednja ispravka: NoxX (20.11.2006 u 22:42)
NoxX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.11.2006, 0:05   #13
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Koji programski jezik

A sad bi mogao da sedneš i naučiš pravopis
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.11.2006, 12:17   #14
nika100
Veteran
 
Član od: 25.12.2005.
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 541
Zahvalnice: 67
Zahvaljeno 55 puta na 28 poruka
Određen forumom Re: Koji programski jezik

Znam Basic, pomalo PASCAL i CLIPPER.
I Znam da saberem dva broja u ASM-u
nika100 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.11.2006, 0:02   #15
Deusdies
Starosedelac
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: bo@galaxy: ~$
Poruke: 1.554
Zahvalnice: 54
Zahvaljeno 439 puta na 215 poruka
Slanje poruke preko AIM-a korisniku Deusdies Slanje poruke preko MSN-a korisniku Deusdies Slanje poruke preko Skypea korisniku Deusdies
Određen forumom Re: Koji programski jezik

Hehe, ljudi učite, nijedan nije težak niti bezvredan.

Moj update: znam C++, JavaScript, PHP, HTML, Pascal, Delphi, Basic.
Učim: Java, Python ; javiću se kad naučim

*OT*nika100 pozz zemljak
Deusdies je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.11.2006, 21:57   #16
jonathan
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.11.2006.
Poruke: 5.187
Zahvalnice: 948
Zahvaljeno 1.398 puta na 678 poruka
Određen forumom Re: Koji programski jezik

da ne otvaram novu tem

sto se tice racunara znam dosta i neke stvari nad prosjecno al sto se tice programiranja, 0 bodova, tacnije veze nemam, imam predstavu o cemu se radi i znam u glavi ono povrsno onos to sam cuo al crno po bjelom nemam pojma.

Moje pitanje je kako pocet, scim sta, koi program i tako to. Dali mi treba neka literatura, uptstva, knjige il je dovoljan sam program.
Mnogi mi preporucuju c++ al samo kazu kupi knjigu i procitaj a nista da objasne, skrti na znanju.
Pa ako moze neko da mi pomogne, kako da startam, bi jako zahvalan
jonathan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.11.2006, 22:03   #17
MG-RAY
Starosedelac
 
Član od: 15.2.2006.
Lokacija: Midlands
Poruke: 1.523
Zahvalnice: 277
Zahvaljeno 307 puta na 207 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku MG-RAY
Određen forumom Re: Koji programski jezik

Citat:
jonathan kaže:
da ne otvaram novu tem

sto se tice racunara znam dosta i neke stvari nad prosjecno al sto se tice programiranja, 0 bodova, tacnije veze nemam, imam predstavu o cemu se radi i znam u glavi ono povrsno onos to sam cuo al crno po bjelom nemam pojma.

Moje pitanje je kako pocet, scim sta, koi program i tako to. Dali mi treba neka literatura, uptstva, knjige il je dovoljan sam program.
Mnogi mi preporucuju c++ al samo kazu kupi knjigu i procitaj a nista da objasne, skrti na znanju.
Pa ako moze neko da mi pomogne, kako da startam, bi jako zahvalan
vid' ... sa knjigom je najbolje poceti, ali samo to, posle toga baci se na google, ima gomila tutorial-a, za vecinu (poznatijih) jezika...

sto se tice zamog izbora, isprobaj neke jezike, vidi koji ti najbolje 'lezi' pa sa njim kreni. (a izbor ti je poveci : c++, vb, delphi, managed jezici...)

editora ima dovoljno...onih besplatnih kao i onih koji nisu ... uglavnom su na sceni Microsoft, Borland, i OpenSource izdanja.

ovde na forumu imas 'tutorial' za C++,pa mozes i sa tim da krenes...
MG-RAY je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.11.2006, 1:28   #18
jonathan
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.11.2006.
Poruke: 5.187
Zahvalnice: 948
Zahvaljeno 1.398 puta na 678 poruka
Određen forumom Re: Koji programski jezik

e vidis, nije mi palo napamet tutorial, to bi mi nekako bilo naj bolje, da ja to vidim o cemu se radi
nista nacu neku knjigu, prvenstveno mi je najlakse nac program c++ i njegovu knjigu pa cu polako sam sa sobom
jonathan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.11.2006, 10:04   #19
Brains
Cogito ergo Brains
 
Avatar korisnika Brains
 
Član od: 16.10.2005.
Lokacija: Lobanja
Poruke: 417
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 42 puta na 26 poruka
Određen forumom Re: Koji programski jezik

Ajde, da se i ja dodam ovde...

Aktivno radim u: C/C++, PHP, JavaScript, Java.
Trenutno ucim: SilkTest
Znam dobro ali ne radim: Pascal (obican), C#, SQL, Basic (obican)
Snalazim se u: VB-u, Delfiju.
Prepoznajem (tj. znam vrlo malo): ASM


Zasto koristim gore navedene prog. jezike? Pa, trenutno mi omogucavaju da rogramiram bez nekog ogranicenja samog jezika. A zasto ucim SilkTest (Pola ljudi verovatno nije ni cula za ovaj jezik)... Pa, to mi stoji u opisu radnog mesta (Automation Developer - SilkTest programer).
Brains je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.11.2006, 13:23   #20
priest (of_the_moon)
Član
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: grad u oblacima
Poruke: 288
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 5 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: Koji programski jezik

Kada vidim c ili c++ kod, osećam se kao kod kuće .
U ostalim jezicima koje ću navesti trenutno ništa složenje (više od školskih programa) ne bih znao da napišem, bez konsultovanja literature.

Paskal se redovno radi srednjoškolcima jednom godišnje, tako da osnove manje-više ne zaboravljam.
Običan BASIC, pa kako ono kažu, prva ljubav zaborava nema .
VB sam realtivno dobro znao, ali ga nisam koristio jedno četiri godine.
Nismu mi toliko starni ni Java, SQL i HTML.
MFC i .net varijacije nemam pojma, i nadam se da nikada neću morati da ih učim .
Trenutno učim MathLab (SmorLab).


Poenta nije samo u poznavanju jezika. Bilo koji programski jezik može da nauči relativno svako. I skoro svako može da napiše program. Međutim, ne može svako da napiše DOBAR program. Treba znati logiku programiranja, napraviti dobar algoritam, uraditi dobar dizajn itd. Evo analogije: svako zna da govori i piše barem svoj maternji jezik, ali nije svako (dobar) pisac.
priest (of_the_moon) je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Hocu da naucim da programiram!!! Veljko the King Programiranje 77 8.4.2008 14:35
Koji polovni digitalni aparat do 80 ili 100 evra maksimum? Kostarum Rex Persia Šta da kupim? 21 31.1.2007 23:59
Koji najjeftiniji racunar? Sale2322 Šta da kupim? 8 7.3.2006 22:48


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 19:09.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com